NCRV zou "Niet te geloven" moeten staken "Celstraf dicht bij huis "Liefde is belangrijker dan voorbehoedmiddel Hervormde vrees voor "averechtse uitwerking9 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 (Van onze redactie geestelijk leven) Bij de stemmen die zich kritisch uitlaten over de NCRV-uitzendingen onder de titel "Niet te gelo ven" (Sipke van der Land over de gevaren van al lerlei geestelijke bewegingen) heeft zich nu ook "Woord en Dienst" gevoegd, het landelijke blad voor het hervormde gemeenteleven. De voorzitter van de redactie, de Haagse predikant W.R. van van der Zee, vreest een averechtse uitwerking. De uit zendingen zouden gestaakt moeten worden, met de verontschuldigingen aan mensen die menen on rechtvaardig te zijn behandeld. Ds. van der Zee vindt het pro gramma te simpel. De stro mingen worden niet beoor deeld naar hun boodschap, maar naar hun vreemde bij verschijnselen. Zonder moei te zou een dergelijk procédé met goedkoop succes ook op vormen van het christendom kunnen worden toegepast. Neerbuigend Ds. Van der Zee verwacht die averechtse uitwerking zowel bij niet-kerkelijken als bij kerkmensen, "Niet-kerkelijken krijgen een bevestiging van het beeld dat zij allang van het christendom hadden: zelfingenomenheid en onverdraagzaamheid. Bij kerkmensen werkt het een oordeelsvorming in de hand die eerder oog heeft voor het afwijkende gedrag van ande ren dan voor een gemeen schappelijk verlangen naar een diepere zingeving van ons leven". "Terecht vragen wij altijd het christelijke geloof niet te beoordelen naar wat mensen ervan maakten, maar naar de boodschap van onze Zender. De stichter van de Hare Krishna-beweging, Bhaktivedanta Swami Prabhupada. Om hem ging het in de tweede aflevering van de NCRV-tv-serie "Niet te geloven". En terecht proberen wij in prediking en catechese (on derricht) duidelijk te maken, dat wat het evangelie belooft alleen maar werkelijkheid kan worden waar mensen zich metterdaad gewonnen geven. De wat neerbuigende toon waarop hier over ande ren wordt gesproken maakt de evangelische conclusie van deze uitzendingen er niet geloofwaardiger op" Luisteren Ds. Van der Zee vindt, datje in een tijd waarin sekten en kui ten om zich heen grijpen - "en het eind zal nog niet in zicht zijn - moet luisteren naar mensen die daar iets in zoe ken, het daar soms vinden of zich teleurgesteld afwenden. "We moeten eerlijk erkennen, dat er kanten zijn aan het geestelijke leven die het ker kelijke christendom tot zijn eigen schade heeft verwaar loosd". Van der Zee denkt met name aan de mystieke en meditatieve kant. De NCRV, "die zich sinds jaar en dag verdienstelijk maakt voor een in alle breedheid la ten horen van de verkondi ging en de lofprijzing van de christelijke kerken", zou er, volgens ds. Van der Zee, beter aan doen, deze uitzendingen te staken. "En een excuus aan diegenen die oprecht menen dat hur. or.re. _hl is aar gedaar. zou deze omroep niet mis staan". Om vooral duidelijk te zijn laat ds. Van der Zee er geen twijfel over bestaan dat hij de groei van deze stromingen beslist niet met applaus begroet. "Maar een echte beoordeling behoeft een ander instrumen tarium". Smaad 'Wij menen, dat de kerk van Christus een boodschap heeft die voor mensen van de jaren 80 van unieke betekenis is. Ze kan een bevrijdend en be moedigend geluid laten ho ren in een tijd dat de laatste flarden van het idealisme van de afgelopen decennia eraan gaan. Maar het in alle duide lijkheid brengen van deze, boodschap sluit een eerlijke dialoog niet uit, maar in. Een ander kan ook bijdragen aan de vernieuwing van je eigen geloof'. ïnge- 'Dat iemand met eei bouwd vooroordeel hangen met opnameappara tuur uit een goeroe-paleis wordt gesmeten, hoeft nog niet hetzelfde te zijn als de smaad die het evangelie zelf in zijn beste tijden heeft opge roepen en ook nu nog zal op roepen, waar mensen in alle eerlijkheid de weg gaan van de gekruisigde Messias" Derde predikant gereformeerde kerk Leiderdorp LEIDERDORP - De gereformeer de kerk in Leiderdorp gaat een derde predikantsplaats stichten, speciaal om de groei in de "paro chie West" (nieuwe wijken) op te vangen. De kerkeraad algemene zaken heeft daartoe besloten. Eerst was het de bedoeling, samen met de hervormde gemeente een vijfde predikantsplaats te stich ten - Leiderdorp heeft twee her vormde en twee gereformeerde predikanten maar om finan ciële redenen hebben de her vormden daarvan moeten afzien. Aan beide kanten vindt men dat jammer, omdat dit de samenwer king tussen beide kerken - die al ver gaat - nog zou hebben ver sterkt. Naar gewoonte zal in de te vormen beroepingscommissie voor de derde predikant ook de her vormde gemeente zijn vertegen woordigd. De gereformeerde kerk van Lei derdorp heeft de laatste jaren naast de twee predikanten al een pastoraal medewerker in dienst gehad. De (ook nog te verwach ten) groei rechtvaardigt nu een volledige derde predikant. Verzachten. Hondervijfendertig theologen - rooms-katholiek en protestants - hebben met voor aanstaande auteurs en politici een beroep op de paus gedaan om de rechtzinnige leer van zijn kerk, speciaal wat de geboorteregeling en echtscheiding betreft, te ver zachten. In hun „open brief', ge publiceerd in Bonn, vragen zij de paus ook, zich tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek te con centreren op de armoede in de wereld en de gevaren van de wa penwedloop en gebaren te ma- •ken voor een verzoening tussen de kerk van Rome en die van de Reformatie. Racisme. Acht vooraanstaande theologen van de blanke Neder- duits-Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika vragen in een "Ge tuigenis" aan hun kerk, haar ra cistische gezindheid op te geven. Zij pleiten voor solidariteit met allen die lijden door sociale om standigheden, economische wanverhoudingen en politieke maatregelen. Ook willen zij een kerkvorm waarin de verbonden heid van gelovigen binnen de zelfde belijdenis gestalte kan krijgen. In Zuidafrikaanse kerkelijke krin gen wordt verwacht, dat vele ambtsdragers en leden van de blanke kerk dit getuigenis - ge publiceerd in "Die Kerkbode" - zullen onderschreven. De acht ondertekenaars genieten een bredere steun dan de verklaarde tegenstanders van de apartheid. Dat kan welbewust zijn gedaan om zoveel mogelijk handteke ningen te vergaren. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Bergambacht J. den Hoed Sliedrecht; benoemd tot predikant-directeur van de Hervormde Bond voor Inwendi ge Zending op Gereformeerde Grondslag J. Vroegindewey Emmeloord; aangenomen naar Westbroek kandidaat G. Was- sinkmaat Veenendaal, naar Was senaar W. van Waasbergen Baarn, naar Ede J. Westland Amersfoort, het beroep van de provinciale kerkvergadering van Gelderland tot missionair toerus- ter in deze provincie kandidaat mevrouw C. J. Jacobs Arnhem. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bennekom W. Blanken Gro ningen, te Naaldwijk W. Griffioen Den Haag, te Buitenpost J. Ubels Amerongen, te Kampen J. ter Horst Amersfoort. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Enschede-West J. Westerink Urk; bedankt voor Oud-Beijerland H. Klomp Zwaagwesteinde. Concert. Morgenavond om half 9 geeft Annie Blankenstein-Offen- berg uit Harden berg in de luther se kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht in Leiden het eerste van een serie koopavondconcerten. Nieuwe topman. De Nederland se bisschoppenconferentie heeft dr. H.A. van Munster (55) be noemd tot secretaris-generaal, als opvolger van dr. P. Vriens. De benoeming van dr. Van Munster - nu vicaris-generaal van het aarts bisdom Utrecht - gaat 1 februari in. (Een secretaris-generaal staat aan het hoofd van het secretariaat van de bisschoppenconferentie en onderhoudt namens de bis schoppen contacten met lande lijke raden en instellingen en met het buitenland). Dr. Van Munster, in Gouda gebo ren, studeerde theologie en filo sofie en promoveerde indertijd in Leuven op een proefschrift over de wijsbegeerte van de Deense wijsgeer en theoloog Kierke gaard. Van 1955 tot 1971 was hij docent en later hoogleraar wijs begeerte in Venray en aan de ka tholieke theologische hoge school Utrecht. Ook was hij rec tor van de priesteropleidingen in Venray en van de Utrechtse ho geschool. In 1970 benoemde kar dinaal Alfrink hem tot vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht. Van Munster is lid van de Nationale raad voor Katechese, de Natio nale Raad voor Liturgie en het hoofdbestuur van de Sint Willi- brordvereniging. Oostenrijkse bisschoppen: Gelovigen zijn niet fout als zij zich niet houden aan de voorschriften in de pause lijke encycliek ,fiumanae Vitae". In een verklaring naar aanleiding van ae in Rome gehouden synode over het gezin in deze tijd herhalen de Oostenrijkse rooms-katholieke bis schoppen hun uitspraak van 1968, dat verschil van opvatting over het gebruik van voorbehoedmiddelen het wezen van de christe lijke eenheid niet ver stoort. Basiswaarden Liefde en trouw zijn de basiswaar den van een geslaagd huwelijks- en gezinsleven, zeggen de bis schoppen. Gehuwden moeten "in een edelmoedige levensaan vaarding" beslissen over hun kindertal. "De enige toegestane methode voor geboortenregeling is, volgens "Humanae Vitae" de periodieke onthouding, die een grote mate van betrouwbaarheid heeft als zij goed wordt toegepast. Maar als gehuwden na zorgvuldig onder zoek tot een andere opvatting komen, dan kunnen zij rustig daarmee voortgaan. De kwestie van de methode der geboorten- regeling is ondergeschikt aan de veel belangrijkere eis om steeds meer te groeien in wederzijdse liefde". Hertrouwden Over de positie van hertrouwde gelovigen (na scheiding) zeggen de Oostenrijkse bisschoppen, dat de kerk het huwelijk als een on verbrekelijke gemeenschap be schouwt en daarom een tweede burgerlijk huwelijk niet als een sacramentele verbintenis kan zien. Maar dat betekent niet, dat deze mensen van de kerk zijn afge scheiden. "De kerk zal hen met bijzondere zorg moeten omrin gen". "Tot het sacramentele le ven kunnen zij alleen worden toegelaten als aan bijzondere voorwaarden is voldaan. Dat moet in een gesprek met een er varen priester worden verhel derd." (ADVERTENTIE) ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. DEN HAAG (GPD) - Wie tot celstraf is veroordeeld moet zo dicht mogelijk bij zijn woonplaats zijn straf uit kunnen zitten. Verblijf in een ver verwijderde ge vangenis bemoeilijkt de terugkeer in de maat schappij. PvdA en CDA brachten dit gisteren te berde bij de behandeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer. Kosto (PvdA) kondigde een motie aan, om gevangenen bovendien de mogelijkheid te geven telefo nisch contact te hebben met de buitenwereld. CDA'er Buikema Kenia wil graag ambassade in Den Haag NAIROBI (ANP) - Kenia wil graag zo spoedig mogelijk een ambas sade vestigen in Den Haag. Pre sident Arap Moi vindt de recent opgebouwde relaties tussen zijn land en Nederland van zodanig belang worden, dat hij niet langer wil volstaan met een diplomatie ke vertegenwoordiging in Ne derland via de Keniase ambassa deur in Bonn. Arap Moi heeft de ze wens gisteren te kennen gege ven tijdens het onderhoud dat hij had met de Nederlandse minis ters van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwer king, Van der Klaauw en De Ko ning. vroeg minister De Ruiter om een vijfjarenplan voor het gevange niswezen, waarin de detinering dicht bij huis een van de uit gangspunten moet zijn. In het algemeen was de Tweede Kamer lovend over hei beleid van minister De Ruiter. Fundamen tele kritiek viel in de beschou wingen van de fracties niet of nauwelijks te beluisteren. Wel brachten ze op onderdelen wen sen of aanmerkingen naar vo- Roethof (PvdA) noemde de vervol ging van werkgevers die illegaal buitenlanders in dienst nemen volstrekt onvoldoende, terwijl de buitenlanders zelf wél worden aangepakt. In het algemeen, al dus Roethof, is justitie onvol doende in staat om economische delicten aan te pakken. In dit verband drong hij aan op de be noeming van speciale officieren van justitie voor de vervolging van belastingfraude. CDA-woordvoerder Van der Burg vroeg eveneens om een doeltref fende opsporing van fraude. Daarnaast bepleitte hij een straf fere aanpak van het vandalisme en van de handel in hard-drugs. Om de „breinen" achter de drugshandel te kunnen vervol gen zijn volgens Van der Burg wetswijzigingen nodig. Voorver- slaafden aan verdovende mid delen wil het CDA gedwongen opname om „af te kicken" moge lijk maken. Mevrouw Kappeyne (WD) drong aan op actieve werving onder ju risten om bij de rechtbank te gaan werken. Onderbezetting van de rechtbanken leidt er al toe dat vonnissen erg lang op zich la ten wachten, zei ze. Voorts be pleitte zij strafbaarstelling van discriminatie op grond van sek suele geaardheid. De VVD-spreekster vroeg om meer besluitvaardigheid in gevallen van grove schending van de rechtsorde, zoals rond het kraak pand De Groote Keijser. Dit om te voorkomen dat zulke situaties de neiging tot burgerlijke onge hoorzaamheid aanwakkeren. Dat de huizen van bewaring zo vol zitten, komt volgens mevrouw Wessel (D'66) mede doordat er veel mensen ten onrechte ver blijven. Zo zitten er veel minder jarigen, bij gebrek aan voldoende opvangtehuizen. Ook worden veel vrouwen bij gebrek aan pas sender opvang in een huis van bewaring gezet. Hetzelfde geldt volgens D'66 voor buitenlan ders. Mevrouw Beckers (PPR) bepleitte opheffing van de „bevriezing" van vergoedingen die pleegge zinnen van de kinderbescher ming krijgen. Naar haar mening kan het tekort aan pleeggezinnen anders niet worden opgeheven. Zij vroeg ook om meer geld voor groepsleiders in kindertehuizen (vijf in plaats van vier leiders per groep van twaalf kinderen). Ds. Abma (SGP) keerde zich even als de PvdA tegen de beperking van de vergoeding die een advo caat krijgt voor een „pro deo"-zaak. Advocaten die zich speciaal toeleggen op hulpverle ning aan minder draagkrachti- gen, en daardoor van die vergoe dingen moeten leven, mogen volgens Abma niet getroffen worden. De GPV'er Verbrugh stelde de mi nister voor om een folder te ma ken over de straffen die staan op belastingfraude. Wanneer daar naar op het aangiftebiljet wordt verwezen, zal dat er velen van weerhouden de fiscus te bedrie gen, voorspelde hij. Van der Spek (PSP) drong aan op meer rechtszekerheid voor bui tenlanders. Een veroordeling zou niet automatisch tot uitwijzing mogen leiden, vindt hij. De PSP'er hekelde de bezuinigingen op de kinderbescherming, waar onder de beknibbeling op de uit kering aan zelfstandige kamer bewoners. Uit geldgebrek drei gen ze nu te lang in tehuizen te blijven, aldus Van der Spek. Eén op de vier Nederlanders is eens per jaar slachtoffer van een mis drijf, rekende Nijhoff (DS'70) voor. Hij benadrukte het recht op veiligheid van de burger. Voorts noemde Nijhoff het terugsturen van de 45.000 illegaal in ons land verblijvende Surinamers drin gend gewenst. Ook wil hij een strenge aanpak van lieden die grammofoonplaten produceren zonder auteursrechten te beta len. Weer douane ambtenaren gearresteerd ROTTERDAM (ANP) Een spe ciaal opsporingsteam van de Rot terdamse politie en de douane heeft weer drie douane-ambte naren gearresteerd in verband met een omvangrijke smokkel- zaak vanuit het vrij entrepot in de Rotterdamse haven. Er zijn na enkele weken onderzoek nu twaalf douane-ambtenaren in deze zaak aangehouden. Er wer ken ongeveer 1700 douaniers in de Rotterdamse haven, verdeeld over achttien secties.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13