Lot conferentie Madrid door ruzies onzeker Voorlopig rust in Polen Keuze voor Foot dient eenheid in Labourpartij Walesa: "Dit is pas het begin" Kunstgebit? Grootste staking in Griekse geschiedenis DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 Kerk Na de rechtszitting hadden Walesa en zijn adviseurs een ontmoeting met kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van de Poolse katholieke kerk. De kardinaal zou yich te vreden hebben getoond met de uitkomst van het dispuut en bij de arbeiders hebben aangedron gen op nederigheid. Voor het èerst hebben de Poolse radio en tv gisteravond volledig de verkla ring weergegeven van de coördi natiecommissie van de vakbond "Solidariteit", die na de uitspraak van het hooggerechtshof Werd afgegeven. De verklaring werd in zijn geheel weergegeven en ein digde met de mededeling dat het stakingsparool voor 12 november was ingetrokken. In Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland maakten radio en tv slechts kort melding van de be slissing van het opperste ge rechtshof in Polen. Blijven Als teken van de verminderde spanning na de uitspraak van de rechter in Warschau kan het be sluit van de Poolse autoriteiten worden opgevat om de uitwijzing van een aantal westerse verslag gevers ongedaan te maken. Amerikaanse, Britse, Westduitse en andere journalisten werden maandagochtend op een visum kantoor in Warschau ontboden waar hen werd gezegd dat zij de volgende dag Polen moesten verlaten. Alleen persmensen die in de hoofd stad verbleven mochten in het land blijven. Direct na de voor zijn vakbond gunstige uitspraak spoedde Lech Walesa zich naar kardinaal Stefan Wyzsyns- ki. De kardinaal zou bij de arbeiders op "nederigheid hebben aangedrongen. Op de foto: Walesa (tweede van rechtstwee van zijn mede-vakbondsbestuurders en de kardinaal (tweede van links). NOG STEEDS GEEN AGENDA Op direct bevel van Chomeini MADRID (GPD, Reuter) - Moevergaderd gingen de diplo maten vanmorgen om half vijf uit elkaar; het succes van de veiligheidsconferentie in Madrid was zeer onzeker geworden. k 1 WS 8 m WARSCHAU (DPA, Reuter UPI) - Het Poolse hoogge rechtshof heeft gisteren de nieuwe, onafhankelijke vakbond "Solidariteit" ge registreerd en de bond ge lijk gegeven: een lagere rechtbank had zonder daartoe gerechtigd te zijn eigenmachtig veranderin gen in die statuten aange bracht. De bond zelf had als compromis bij de statuten het akkoord van Dan zig als aanhangsel gevoegd. Daarin wordt onder meer de lei dende rol van de communisti sche partij erkend. Met deze uitspraak heeft de rechter Ghotzadeh weer vrij TEHERAN (UPI, Reuter, AFP) - Oud minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh is gisteravond vrijgelaten uit de gevangenis in Teheran, na zijn arrestatie op vrijdag. Hij was door de revolutionaire garde aangehouden en opge bracht na te zijn beschuldigd van het veroorzaken van tweespalt, het berokkenen van schade aan de Iraanse oorlogvoering en het leveren van kritiek op de militanten die de Amerikaanse diploma ten in Teheran gevangen hadden gezet. Ghotbzadeh is op direct bevel van Chomeini vrijgelaten, zo heeft een familielid van hem meegedeeld. Ghotbzadeh liet gisteravond weten dat hij geen verklaring wilde afleggen. Chomeini zou volgens zijn om geving "zeer geraakt" ge weest zijn door de arrestatie van Ghotbzadeh en president Bani Sadr had de arrestatie "illegaal" genoemd. In de heilige stad Qom is maandag een betoging voor de vrijla ting gehouden. Waarschuwing tegen nieuw Nationaal- Socialisme KARLSRUHE (DPA) - De presi dent van het "Bundesverfas- sungsgericht" in Karlsruhe (de Westduitse hoge raad). Ernst Benda, heeft gewaarschuwd voor een onderschatting van herle vend nationaal-socialisme. Naar aanleiding van de 42ste ver jaardag van de "kristallnacht". gevolg van de nazihetze tegen de joden, verklaarde Benda op een bijeenkomst in Stuttgart var het genootschap voor christelijk- joodse samenwerking, dat men herlevend nazisme krachtiger dan tot nu toe moest tegenwer ken. De moordaanslag op het "bier feest" van München, de aansla gen op verblijven van buitenlan ders in Hamburg en Baden-Wurt- temberg en ook de aanslag op de synagoge in Parijs, aldus de op perrechter, tonen aan dat niet al leen in de bondsrepubliek maar ook in het buitenland neo-natio- naal-socialisme de kop opsteekt. een nieuwe escalatie voorkomen van de arbeidsonrust in Polen die verstrekkende sociale, economi sche en politieke gevolen had kunnen hebben. In een communiqué dat enkele uren na de rechtszitting werd vrijgegeven verklaarde de leiding van "Solidariteit" dat "wij nu in staat zijn om een einde te maken aan de gevaarlijke sociale situatie die het land bedreigt". Lech Walesa, de leider van de vak bond zei tot de duizenden aan hangers die hem buiten de recht zaal opwachtten: "wij hebben be reikt wat wij wilden bereiken. Dit is evenwel pas het begin. Voor ons ligt een heleboel werk en een ieder moet zijn deel op zich ne men", aldus Walesa. De Amerikaanse delegatie onder leiding van de jurist Griffin B. Bell toonde zich gisteravond nog zeer vastbesloten over de door gang van de veiligheidsconferen tie. Een woordvoerder van deze delegatie verklaarde dat er tij dens de openingstoespraken van de 35 deelnemende landen nog genoeg tijd was om in de wandel gangen alsnog tot een akkoord te komen. Hierbij zei de Ameri kaanse woordvoerder dat alle Westerse landen op het stand punt blijven staan dat er genoeg tijd beschikbaar moet zijn om de toetsing van de clausules van Helsinki te behandelen. De Oostblok-landen, die zich door de harde aanvallen van de weste lijke landen op hun beleid ten aanzien van de mensenrechten tijdens de eerste vervolgconfe rentie in 1977 te Belgrado in de beklaagdenbank van het Westen voelden, hebben tijdens de negen weken van de voorbereidende werkzaamheden voor de Europe se veiligheidsconferentie hard nekkig geprobeerd om de discus sie hierover te vermijden. Om deze reden heeft de Sowjet- Unie vanaf het begin van de voorbereidingswerkzaamheden op 9 september te Madrid er steeds op gehamerd dat men, af hankelijk van de manier waarop de Oostbloklanden tijdens de Eu ropese veiligheidsconferentie aan de tand worden gevoeld over de mensenrechten, te zijner tijd zullen beslissen of men iets voelt voor een vervolgconferentie in 1983. Zowel Roemenië als België hebben zich als gastland gepre senteerd voor deze vervolgconfe rentie. Mislukt Na de mislukte bemiddelingspo ging van de Zwitserse diplomaat Peter Troendle, die tijdens het afgelopen weekeinde een ver zoening tussen Oost en West over de conferentieprocedure tot stand trachtte te brengen, was er maandagochtend een vleugje op timisme onder de delegaties over de nieuwe bemiddelingspoging van de Oostenrijker Franz Ceska. Tijdens de summiere plenaire zit ting van maandagochtend onder het voorzitterschap van Honga rije. verstoorde de delegatieleider van Malta het voorzichtige opti misme door er dreigend op te wij zen dat zijn voorstel, ingediend op 19 september en onaanvaard baar voor het Westen, nog steeds geldig was. Tijdens zijn korte rede hamerde hij erop dat alle delegatieleden er re kening mee moesten houden dat een ontwapeningsconferentie van de Middellandse-Zeelanden, waar hij aanvankelijk een delega tie van de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO aan deel wilde laten nemen, voor Malta een „must" was. Op voorstel van de Westduitse de legatie, die meende dat de onder handelingen voorlopig beter konden worden voortgezet in de wandelgangen van het Madri- leense congresgebouw, werd de plenaire zitting van maandag middag na enige minuten opge schort tot de avond. De avondzit ting onderging hetzelfde beeld: alle delegaties gaven er de voor keur aan om in directe contacten of samen met gelijkgezinde lan den een akkoord te vinden over de werkwijze van de veiligheids conferentie. Zelfs diep in de nacht van maandag was er nog geen zekerheid over het tijdstip van de opening van de conferentie van Madrid. Ver schillende Westerse delegaties verklaarden in een pessimisti sche stemming dat de conferen tie voor veiligheid en samenwer king in Europa te Madrid op z'n laatst dinsdag om vijf minuten voor middernacht kon starten, maar dat zij toch wel geloofden dat de bijeenkomst - desnoods zonder agenda - in de ochtend zou beginnen. Mensenrechten Intussen zijn in Madrid talloze groeperingen, die de aandacht vestigen op de schending van de mensenrechten in bepaalde lan den, begonnen met hun activitei ten. Het Sacharov-comité dat vo rige week een kantoor vestigde in Madrid, organiseerde maandag avond een klassiek concert in het operagebouw van de Spaanse hoofdstad. Daarnaast houden andere „monitor-groeperingen - comités van vluchtelingen, die het beleid van hun regeringen ten aanzien van schendingen van in ternationale afspraken openbaar maken - persconferenties. Zo demonstreerde onlangs de uit Oost-Duitsland uitgeweken dr. Hildebrandt op een persconfe rentie een automatisch apparaat, dat metalen splinters afschiet als iemand vanuit Oost-Duitsland via de muur naar West-Duitsland wil vluchten. Volgens dr. Hilde brandt zijn 44.000 van deze schietapparaten, die op grond van internationale conventies zijn verboden, door Oost-Duits land bij de grens met West- Duitsland opgesteld. Michael Foot (67),atoom-pacifist en voorstander van Engelands te rugtrekking uit de EG. werd giste ren gekozen tot voorzitter van de Labourpartij. Op de foto: Foot samen met zijn vrouw na de bekendmaking van de stemming. (ADVERTENTIE) Mei Oentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagie en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit Dentofix vermindert de voort durende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voorkomt verwonding van het gehemelte Dentofix is hygiënisch en geeft geen onaangename smaak of hinderlijk ge voel. Demonstratie voor visa in Moskou verhinderd MOSKOU - Russische veiligheids troepen hebben maandag in Moskou een bijeenkomst ver hinderd van een tiental vrouwen die toestemming willen om naar het Westen te reizen. De 68-jarige schrijver en tegenlig ger Lev Kopelev, in de Sowjet- pers al in aanvallen een "judas" genoemd, wil woensdag met zijn vrouw naar de bondsrepubliek. De vrouw van de Russische dissi dent Joeri Orlov (56) heeft de Eu ropese veiligheidsconferentie in Madrid gevraagd haar man niet in een werkkamp te laten sterven. Dr. Orlov, oud-voorzitter van een commissie voor de mensenrech ten in Moskou, zit in een kamp in de Oeral een straf van zeven jaar (Van onze correspondent) LONDEN - De linkse 67-jarige Mi chael Foot heeft gisteren de slag om het leiderschap van de La bourpartij gewonnen. Hij ver sloeg de kandidaat van rechts Denis Healey met 10 stemmen (139 tegen 129). Foot is voorstander van eenzijdige nucleaire ontwapening. Hij wil ook onderhandelingen beginnen over Engelands terugtrekking uit de EG. De voornaamste reden dat het La- bourcongres de linkse Foot als winnaar heeft gekozen, is de ver wachting dat hij de versplinterde Labourpartij weer samen kan brengen. Foot wordt gezien als een intellectueel van grote poli tieke integriteit die niet te cor rumperen is en door zijn eerlijk heid vrienden in de linker-, zowel als in de rechtervleugel van de Labourpartij heeft. Een kleine meerderheid verwacht dat Hea ley de linkervleugel alleen maar meer van zich zou vervreemden. Healey heeft zich vaak misprij zend over links uitgelaten en ziet weinig heil in de roep van links de Labourpartij te democratise- Foot is niettemin een opmerkelijke keuze, omdat hij de kandidaat is met de minste regeringservaring. Hij was slechts twee jaar minister van arbeid in Wilsons kabinet in 1974-75. Het overige deel van zijn 30-jarige politieke loopbaan bracht hij als gewoon kamerlid m het Lagerhuis door. Foot komt uit een zeer gegoede familie. Zijn vader was een liberaal kamerlid en Foot volgde hem in zijn libe rale voetsporen toen hy in Oxford studeerde. De crisis van de jaren dertig maakte een grote indruk op hem en was een van de redenen dat hij zich bij de Labourpartij aansloot. In 1942 werd hy hoofdredacteur van een Londens dagblad, The Evening Standard, dat in handen was van de krantenmagnaat Lord Bea- verbrook, met wie Foot hecht be vriend raakte. Hoewel Foot onder Callaghan een belangrijke en verzoenende rol speelde tussen de twee elkaar be strijdende partijvleugels en veel van zijn socialistische ideeen aan de kapstok heeft gehangen, wordt hij toch gezien als een van de meest linkse partijleiders die Labour ooit gehad heeft. Foot's ideeen over kernontwapening en zijn twijfels over de EG zitten La- bour-rechts niet lekker. De kans dat een deel van de rechtse vleu gel onder aanvoering van de zo geheten ..Bende van Drie" de partij zullen verlaten, is gestegen nu hun kandidaat, Denis Healey, verloren heeft. Krom Maar in zijn eerste persconferentie als leider van de Labourpartij zei Foot als voornaamste prioriteit te hebben het rechttrekken van al les wat krom is in de Labourpartij en het aanvoeren van een stevige oppositie tegen de Thatcher-re- gering. Foot zei de rol van de veelal rechtse kamerfractie van de Labourpartij te respecteren en dat stemde Labour-rechts geluk kig, aldus kamerlid Roy Hatters- ley, die er aan toevoegde dat ook Labour-rechts Foot warm ont ving en zijn rol als heelmeester en verzoener accepteerde. Als partijleider zal Foot meer dan welk leider dan ook zijn oor te luisteren leggen bij de partycon gressen. Het congres van vorige maand stemde met een grote meerderheid voor kernontwape ning en poot zelf is een pacifist in hart en nieren, die sinds het hoog tepunt van de anti-kernwapen- campagne 20 jaar geleden er nooit aan getwijfeld heeft dat Groot-Brittannio alle kernwa pens van haar grondgebied moet vegen. Lang voordat Groot-Brittannie toe trad tot de EG was Foot al tegen stander van de Europese Ge meenschap. Verwacht wordt dat Foot minstens de EG zal willen hervormen en opnieuw zal willen onderhandelen over de voor waarden voor Engelands lid maatschap. Foot zelf hamert erop dat hy geen anti-Europeaan is. Er zijn ka merleden die twijfelen aan Foot's eventuele premierschap. Zij vra gen zich af of hy politiek wel ste vig genoeg onderlegd is en of hij wel hard genoeg zal zijn als pre mier. Afgezien daarvan is Foot ook niet de meest populaire poli ticus van Groot-Brittannie en is nog niet zeker hoeveel mensen er onder zijn leiding op de Labour partij zullen stemmen. (Van onze correspondent) ATHENE - Griekenland stond maandag in het teken van de grootste staking uit zijn geschie denis. Ruim anderhalf miljoen ambtenaren en arbeiders legden voor 24 uur het werk neer. In het centrum van Athene vond een massale betoging plaats, maar tot incidenten kwam het niet. Dit kan worden gezien als een teken dat de constellatie in het land is gerijpt. In 1936 leidde de aankon diging van een algemene staking tot de dictatuur-Metaxas en in december 1944, na het wegtrek ken van de bezetters, tot de be ruchte „Dekemvriana", de de- cembertroebelen waarin de stad straat voor straat door Engelse en Griekse troepen op links werd heroverd. De eisen waren ditmaal optrekking van de lonen over dit jaar tot het peil aangepast aan de inflatie, die net als vorig jaar 25 procent gaat bedragen, en de invoering vanaf volgend jaar van een glijdende loonschaal met maandelijkse aanpassingen. De ambtenaren willen bovendien een vijfdaagse werkweek. Premier Rallis heeft vorige week over de radio en televisie een vermanende toespraak gehou den. waaruit moest blijken dat inwilliging van de eisen econo misch onmogelijk was. Tot veler verbazing kondigde de regering echter een dag later aan dat het principe van een glijdende loon schaal met zesmaandelijkse aan passingen en van een vijfdaagse werkweek, zelfs voor de scholen, was aanvaard en over 1981 en 1982 geleidelijk zou worden doorgevoerd. Dit heeft iets van de felheid ontnomen aan de staking, die trouwens was georganiseerd door overkoepelende organisa ties die door links van regerings gezindheid worden beschul digd. Gisteren verschenen er geen kran ten, de post werd niet bezorgd en de kinderen hoefden niet naar school. De banken blijven ook vandaag nog dicht. Vliegtuigen landden of vertrokken er zowat niet. en ook het spoorwegverkeer lag stil. TV en radio bleven echter in de lucht. In het Atheense straatbeeld was van de staking weinig te bespeuren. Wel was het levendiger dan gewoonlijk. De winkels bleven open en niet al leen reden zowat alle taxi's, ook de meeste autobussen bleven op de weg. Deze zijn weliswaar in een coördinerende organisatie opgenomen, maar elke bus gaat terug op een of enkele eigenaars die in geval van staking zelf ach ter het stuur plaatsnemen, en fa milieleden als conducteur in schakelen. DerMUke toestand! n ziet men ook bij hotels, restau rants en vermaakcentra, zodat de indruk dat de hele stad „plat" lag geenszins werd bereikt. "Greenpeace" nu naar Amsterdam LONDEN (AP) - Het schip "Rain bow Warrior" van de milieuorga nisatie Greenpeace die onder meer strijdt voor beëindiging van de jacht op walvissen is gisteren op weg gegaan naar het kanaal eiland Jersey. Na Jersey gaat men naar Amsterdam. "Green peace" ontsnapte deze week uit een Spaanse haven. (ADVERTENTIE) Plaatjes van Italiaanse Wijnen voor een zeer redelijke prijs. Kwaliteiten, die zich o.m. kunnen metei met Franse wijnen. Zoals bijvoorbeeld deze 1974 BARBARESCO DOC uit Piemonte. Robijnrode kleur, volle smaak, rond en droog Verkrijgbaar bij slijterij ,-n tb wijnhandel. Import en distributie DEIUWC tel. 015-569324*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9