Milj oenenfraude met huizen Weer dreigend treffen tussen krakers en ME Dioxine oorzaak toeneming kanker Vijf jaar geeist voor hasj smokkel Den 1)1 haalt uit naar CDA-leiders Aan Amsterdamse Weteringschans □sua MEVROUW WIEGEL BEGRAVEN Nog geen arrestaties in landelijke zaak Afgerukt been met succes weer aangehecht INBREKERS SLAAN SLAG IN WONING ZENUWARTS VIETNAMESE HOOGLERAAR: Bontopniveau. Bont vanVan Egmond. Van Egmond ég Breestraat Bontmode h? Zes arrestatieteams voor aanpakken relschoppers DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse project ontwikkelaar Gerard W. Bakker heeft deurwaarder H. Kemper opdracht ge geven over te gaan tot ont ruiming van de Grote We tering, een complex van vijf gekraakte panden te genover het Rijksmuseum in de hoofdstad. Een ge sprek dat de deurwaarder afgelopen donderdag met de 26 krakers heeft ge voerd, is op niets uitgelo pen. „De krakers spelen het op de harde toer", al dus Kemper. schans, die in 1973 leeg kwamen, worden al twee en een half jaar door krakers bewoond. De Am sterdamse rechtswinkel bracht onlangs een advies uit aan de ge meente om de panden te vorde ren en geschikt te maken voor jongerenhuisvesting. Vooralsnog heeft de gemeente hier niet op ge reageerd. Eigenaar Bakker wil de Grote We tering slopen en op die plaats winkels, kantoren, appartemen ten en een parkeergarage bou wen. Bakker won anderhalf jaar geleden al een proces tegen de krakers, maar de ontruiming werd toen gekoppeld aan een bouw- en sloopvergunning. Nu Bakker de vergunningen rond heeft, wil hij zo snel mogelijk met de sloop beginnen. De viif huizen aan de Wetering- Ontruiming van het complex Op Zeer Korte termijn kunnen ge schieden. De projectontwikke laar moet namelijk vóór 25 no vember met bouwactiviteiten zijn begonnen, omdat hij anders de kans loopt dat de bouwver gunning wordt ingetrokken. Deurwaarder Kemper heeft weinig zin in een gewelddadige ontrui ming. „Ik heb geen behoefte Prins Hendrikkade-toestanden. Ik begrijp dat ze er niet zonder meer uittrekken, maar ze kunnen zich ook lijdelijk verzetten". In grijpen van de ME ziet de deur waarder liever niet, „maar, hoe beroerd ik het ook vind, dat lijkt haast onontkoombaar". De krakers dringen er bij de ge meente op aan om de panden te vorderen. Volgens hen heeft Bakker geen geld en blijft de ge meente met een zwart gat zitten als de panden gesloopt wor den. EINDHOVEN - De 18-jarige Ge rard Kox kan weer lachen. Drie weken geleden werd in het Eindhovense Sint-Joseph- ziekenhuis met succes bij hem een afgerukt been weer aan gehecht. De jongen heeft 70 procent kans dat hij zijn been na een uitvoerige revalidatie weer min of meer normaal kan gebruiken. Dat heeft al gemeen chirurg dr. F. Croiset gisteren gezegd. Hij voerde de operatie uit, samen met dr. B. Bruyninkx. Het linkerbeen van de jongen was afgerukt ten gevolge van een verkeersongeval. Het zat met nog maar één spierbundel vast aan de romp. In het zie kenhuis is het bot ingekort en met hulpstukkeii aan elkaar geschroefd. Daarna zijn de besmette weefseldelen schoongemaakt en de bloed vaten met elkaar verbonden. Daarvoor is gebruik gemaakt van stukjes bloedvat uit het andere been. De zenuweinden zijn bij de ope ratie wel bij elkaar gebracht maar nog niet defenitief ge hecht. Dat moet nog gebeuren als de wond helemaal is gene zen. Pas daarna volgt de re validatie. Er worden volgens dr. Croiset in Nederland wel meer van der gelijke operaties uitgevoerd maar de kans op succes is minder dan tien procent. In fectiegevaar is bij dergelijke operaties erg groot. Ook nu is het nog mogelijk dat zich bij de patiënten botinfectie voor doet. Dat openbaart zich ech ter pas na enkele maanden Een tweede jongeman die bij hetzelfde ongeluk was betrok ken moet wel een deel van zijn linkerbeen missen. Ook bij hem was het been gedeeltelijk afgerukt. Hij werd in hetzelf de ziekenhuis geopereerd maar er trad kort na de ope ratie een infectie op. LEEUWARDEN (GPD) - Justitie is een miljoenenfraude met onroerend goed op het spoor gekomen in Friesland. Officier van justitie mr. B. de Hoogh in Leeuwarden maakte gisteren bekend dat onder leiding van verschil lende rechter-commissarissen, een onderzoek op gang gekomen is naar frauduleuze handelingen op „grote schaal" met onroerend goed. Over het karakter van de fraude wilde de officier, hangende het onderzoek, geen mededelingen doen. Arrestaties zijn nog niet verricht, maar justitie hoopt op korte termijn de ontbrekende schakels in de bewijsvoering te kunnen vinden. LEEUWARDEN (GPD) - Inbre kers hebben het afgelopen week einde een grote slag geslagen in de woning van een zenuwarts in Sneek. De inbrekers waren blijk baar op de hoogte van het feit dat de bewoners afwezig waren, want ze namen er ruimschoots de tijd voor om acht schilderijen uit de lijsten te verwijderen. De verdwenen schilderijen betref fen een ongesigneerd doek van Breughel, voorstellende een val kenjacht, en schilderijen van Van Ostade, Maas, G. W. Koekoek, Kasteeis, Schulman en twee kleine doekjes. Vermist wordt verder een hoeveel antieke zilveren familiestukken. Voor hoeveel is ontvreemd, is nog niet duidelijk, maar wel mag worden aangenomen dat de to tale waarde zeer aanzienlijk Het onderzoek loopt al geruime tijd. De fraudes zouden niet door één persoon of bedrijf zijn ge pleegd, maar door een groot aan tal betrokkenen. Ook zou er ver band met soortgelijke malversa ties in andere provincies bestaan. Een zegsman sprak van een „haast landelijke affaire". Het onderzoek zou ernstig bemoei lijkt zijn door de omstandigheid dat delen van de fraude zich op uitgesproken strafrechtelijke ter reinen bevinden, andere delen in grensgebieden daarvan zweven en weer andere facetten buiten de mazen van de wet blijven. GRONINGEN - „Wij willen woor den spreken van troost, maar vinden ze niet", zei minister president Van Agt gistermiddag in de rouwdienst in de Grote Kerk in Hoogeveen, vooraf gaand aan de begrafenis van Jacqueline Wiegel-Frederiks, de echtgenote van de minister van binnenlandse zaken. „Wij delen in het verdriet van Hans en zijn familie, maar we zijn onmachtig in het aangezicht van de dood. Jacqueline was nog zeer in de ochtend van haar le ven toen het donker werd. Ze was een blijde, hartelijke en energieke jonge vrouw, die als een haardvuur warmte om zich heen verspreidde." Behalve de heer Wiegel, zijn kin deren Erik en Marieke en fami lieleden, woonden naar schat ting 500 mensen deze dienst bij. Onder hen waren tal van minis ters, staatssecretarissen en ka merleden. Het Koninklijk Huis werd vertegenwoordigd door kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Ook mr. E. H. Toxopeus, de onlangs afgetre den commissaris der Koningin in Groningen, en zijn opvolger, de heer H. J. L. Vonhoff, waren aanwezig. Voor de preekstoel lagen kransen en bloemstukken van onder meer het Koninklijk Huis, mi nisters, het gemeentebestuur van Hoogeveen, de personeels vereniging van het ministerie van binnenlandse zaken en het hoofdbestuur van de VVD. Na de rouwdienst volgde de ter aardebestelling (foto) op de be graafplaats in Hoogeveen. DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl heeft gisteravond tij dens een spreekbeurt in Oister- wijk fel uitgehaald naar CDA- fractieleider Lubbers en minis ter-president Van Agt. Volgens de oppositieleider geven beide CDA-politici een volstrekt ver keerde voorstelling van zaken op enkele sociaal-economische pun ten. Lubbers moest het ontgelden voor zijn uitspraken dat het CDA voorstellen zal doen om de kin derbijslag weer te verhogen, als middel om de laagste inkomens tegemoet te komen. Volgens Lubbers hebben PvdA en VVD in het verleden ervoor gezorgd dat de kinderbijslag is afge bouwd. Den Uyl bestreed dit ten stelligste. Hij wees erop dat CDA en VVD twee jaar geleden 800 miljoen gulden bezuinigden op de kin derbijslag voor 16- en 17-jangen, waardoor juist de laagstbetaal den onder de betrokken gezinnen het zwaarst werden getrof fen. Het kabinet-Den Uyl wilde inder daad bezuinigen op de kinderbij slag. maar stelde daar ook een stelsel van studiefinanciering te genover „Maar die opzet is door CDA en VVD onder de tafel ge veegd", aldus Den Uyl. De PvdA is. zo zei hij, nog altijd voorstan der van een systeem waarbij de kinderbijslag hoger is naarmate het inkomen lager ligt. Ook premier Van Agt kreeg er van langs voor zijn stelling dat de laatste jaren in ons land een enorme inkomensnivellering heeft plaatsgevonden. Den Uyl bestreed dat de inkomens van vier maal modaal (circa 130.000 gulden) er de afgelopen jaren ze ven procent op achteruit zijn ge gaan. Dat is slechts een half pro cent volgens de PvdA-leider. Van Agt beweert terecht dat ao- w'ers er sinds 1974 ruim 23 pro cent op vooruit zijn gegaan, zo zei Den Uyl, maar hij vergeet erbij te zeggen dat 20 procent daarvan tot stand is gekomen tijdens het ka binet-Den Uyf. Volgens de oppo sitieleider moeten de hoge inko mens nog steeds extra inleveren omdaterin ons land honderddui zenden mensen zijn die in mise rabeleomstandigheden wonen of met een minimumuitkering moe ten rondkomen, waarop elke be zuiniging van een tientje veel harder aankomt dan honderd gulden bij de beter betaal den. AMSTERDAM (ANP) - In wat hij de 'hasjzaak van de eeuw' noemde, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr W. Asser, gisteren vijfjaar en een boete van 50.000 gulden geëist. Terecht stond de 37-jarige R.S., die ervan wordt verdacht de belangrijkste man te zijn geweest achter de smokkel van tienduizenden kilo's hasj. zou de hand hebben gehad in vijftien hasjtransporten van 1500 kilo elk. De hasj werd in vrachtwagens van Iran naar Nederland gebracht en bij Amsterdam opgeslagen in een loods. Dat zou zijn gebeurd tussen 1976 en 16 februari 1979. Toen onderschepte de getipte Amsterdamse politie het laatste transport. Uit verklaringen van arrestanten kwam S. te voorschijn als belangrijkste financier en organisator van de transporten. Hij werd pas begin dit jaar gearresteerd toen hij in Duitsland uit een vliegtuig stapte. Drie maanden na zijn arrestatie werd hij aan Nederland uitgeleverd. S. ontkende heftig iets met de hasjsmokkel te maken hebben gehad. Zijn raadslieden wezen erop, dat de aanklacht tegen S. uitsluitend op verkla ringen van anderen berust. Deze getuigen hadden echter verschillende redenen om S. aan de schandpaal te nagelen. Zo zouden twee Iraniërs. die in de zaak werden gehoord, de justitie hebben geholpen om uitleve ring aan het regime van Chomeiny te voorkomen, aldus de advocaten. Vast kwam te staan dat S. in de jaren waar het om ging vele keren grote bedragen via de Rabo-bank naar Zwitserland overmaakte. Maar volgens de verdachte ging het hier om geld dat gebruikt werd bij de handel in valuta's, schepen en onroerend goed, die hij vanuit zijn woonplaats in Zuid-Frankrijk regelde. ADVERTENTIE De dertig miljoen die de geldstroom omvatte, komt overeen met de winst, die S. aan de hasjsmokkel zou hebben overgehouden, meende de Onze bontkollektie is met grote zorg en i akmanschap samen gesteld. En wordt in onze zaak voortreffelijk gepresenteerd. De moeite u aard om eens kennis i an te nemen. A Is u de modellen en fraaie bontsoorten bewondert, zult u het beamen: dat is bont op nit van. Breeslraal 173- Leiden - Telefoon 071 12333 7 DEN HAAG (GPD) - Hoe wel nog niet bewezen, ligt het voor de hand dat er verband bestaat tussen de kankergevallen in Radio Kootwijk en het gebruik van het chemisch bestrij dingsmiddel 245 T-Ester op de Veluwe door Staats bosbeheer. De Vietnamese hoogleraar Ton That Tung, die in eigen land veel onderzoek doet naar de gevólgen op lange termijn van het gebruik van ontbladeringsmiddelen, zei dit gisteren in Den Haag. Hij toonde zich niet verrast over de sterfgevallen in het Gelderse ge hucht. Prof. dr. Ton That Tung is als lever chirurg verbonden aan het Duc- ziekenhuis in Hanoi. Hij verblijft op uitnodiging van het Medisch Comité Nederland-Vietnam en kele dagen in Nederland om le zingen te houden over de gevol gen van het in de jaren zestig bo ven Vietnam uitstrooien van chemische middelen. Het door Staatsbosbeheer toegepaste 245 T-Ester werd in Vietnam op grote schaal gebruikt onder de naam „Agent Orange". Volgens Tung moet het verband tussen dioxine en kanker drin gend worden onderzocht. Epi demiologisch onderzoek is daar voor nodig, maar het geld ont breekt. Hij is ervan overtuigd dat het gebruik van dit soort ontbla deringsmiddelen de oorzaak vormt voor de sterke toename van lever- en keelkanker in Viet nam. Het bewijs is er echter nog niet. Onomstotelijk staat wel vast dat dioxine verantwoordelijk is voor de vele miskramen, chromo soomveranderingen en aangebo ren afwijkingen aan het zenuw stelsel. Dit bleek uit Tungs on derzoek, waarbij de arts duizend vrouwen van Noordvietnamese soldaten had betrokken Tung, die de Italiaanse regering ad viseerde na de dioxine-ramp in Seveso, constateerde dat de el lende bij slachtoffers vooral be gint met oogirritaties en oogont stekingen. Na jaren vermindert het gezichtsvermogen. Andere afwijkingen: chlooracné, afwij kingen in de bloedstolling en le verbeschadigingen. De Vietnamese deskundige wees op het gevaar dat dioxine in de natuur moeilijk afbreekbaar is. Het verdwijnt derhalve niet uit het milieu. Wel wordt het door- het water afgevoerd. Bij vissen uit de rivier de Mekong zijn con centraties dioxine aangetoond. Mogelijk gevolg: opeenhoping in de voedselketen, aldus dr. Tung. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam kondigde behalve Tungs serie lezingen ook een nieuwe actie aan voor de bouw van een noodziekenhuis in Lang Son. Hiervoor is een bedrag van 300.000 gulden nodig. WEERRAPPORTEN utaHHcOn, identity huli/iciruud Dcc hun AMSTERDAM (GPD) - Om de harde kern van relschoppers aan te pakken gaat de Amster damse politie zes arrestatie teams vormen. De arrestatie teams, van elk 30 man, moeten er in de toekomst voor zorgen dat de rellen zich niet over de hoofd stad uitbreiden. Ook zou op deze wijze grootscheeps ingrijpen van de mobiele eenheid verme den kunnen worden. Het ministerie van justitie heeft indertijd aangedrongen op het vormen van dergelijke teams omdat bij vorige rellen weinig relschoppers werden opge bracht. Een uitzondering vor men hierbij de Metro-rellen, waarbij meer dan honderd men sen werden gearresteerd. Inmiddels heeft een team de drie weken durende opleiding door lopen. De resterende vijf teams, die evenals het eerste uit vrij willigers bestaan, moeten nog gevormd worden. 3 1 OCu i SE tS E Coi Amsterdam licht bew. 7 2 De Bilt zwaar bew 7 0 2 1 Eclde 0 1 Eindhoven 3 0.3 Den Helder 7 1 Rotterdam half bew! 8 7 Twente 0 Vlissingen zwaar bew. 8 5 Zd. Limburg geheel bew. 2 0 regenbui 2 half bew 23 16 Barcelona half bew. 19 0 geheel bew. i3 0 Bordeaux licht bCW 11 0 Brussel regen 3 0 4 Frankfort geheel bew. 5 0 Genève g.-heel bew 0 Helsinki zwaar bew. -2 06 Innsbruck zwaar bew 0.3 K lagen furt 5 0 s 2 Kopenhagen 3 18 zwaar bew IJ Luxemburg 3 0 Madrid geheel bew 14 21 0 1 Mallorca licht bew. 18 0 Munchen zwaar bew. 0 Nice half bew 17 0 Oslo 3 0 1 Parijs licht bew 5 Rome 1 Split half bew! 15 1 Stockholm zwaar bew _2 4 Zunch geheel bew Casa Blanca half bew. 22 Istanbul 18 50 Las Palmas half bew. o Beiroet zwaar bew 1'» Tel-Aaviv licht bew 24 0 Tunis zwaar bew 0 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7