Minister: politie moet bezuinigen Bewoners Rijndijkstraat "echte" drempel eisen Commissaris wil krachtig protest Foto-expositie Raadslid: "Woningen niet méér belasten dan bedrijfspanden Straat uit protest opengebroken Gemeente plaatst order bij Wernink AD fsr DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Op verzoek van chauffeurs van de reini gingsdienst in Leiden houdt de Leidse universiteit tot za terdag een foto-expositie over Trillen En Schokken Tijdens Je Werk. De tentoonstelling wordt gehouden aan de Was- senaarseweg 62 in Leiden. De organisatie is in handen van de contactgroep medicijnen van de Wetenschapswin kel. problemen te vestigen en het beginnen van onderzoek op dit gebied. De fototentoon stelling van de Stichting Ar beid en Gezondheid reist door het hele land. Het is bedoeld voor werknemers, chauffeurs, boeren, dienst plichtig enen al diegenen die tijdens hun werk aan trillen en schokken blootstaan, maar ook voor wetenschappers, technici en studenten die tril lende werktuigen of voertui gen bouwen. Twee zaken staan centraal: ten eerste dat de gevolgen voor de gezondheid ernstig kunnen zijn en dat er veel mensen (in Nederland zeker een half mil joen) het risico lopen een tril lingsziekte te krijgen. Het tweede punt is dat techni sche oplossingen om trillings ziektes te voorkomen wel de gelijk bestaan; het hoeft hele maal niet. Daarom moet er volgens de samenstellers van de expositie wat gebeuren met die half miljoen arbeids plaatsen waar mensen hun rug riskeren, of hun maag, of hun handen of wat dan ook. LEIDEN - "Er is alle reden om de toekomst met ongerust heid tegemoet te zien". Met die onheilspellende woorden typeerde commissaris Van Voorden van de Leidse politie gisteravond tijdens de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden het feit dat de korpssterkte het volgende jaar waarschijnlijk hetzelfde blijft. De woorden hadden tevens be trekking op de deze week bij de politie binnengekomen medede ling van het ministerie van bin nenlandse zaken. Extra bezuini gen. luidde het bericht. Tweeën halve ton zal de Leidse politie volgend jaar naar verwachting minder krijgen van het rijk. "Ze gaven ook mogelijkheden om te snoeien", verklaarde Van Voorden gisteravond. "Ze zeiden bijvoorbeeld dat we maar minder overwerk moesten maken. Maar dat is natuurlijk onzin. Ik vind dat zelfs hele griezelige gedach ten. Want stel je voor dat je net met een belangrijke zaak bezig bent. Dat kap je niet zomaar één, twee, drie af'. De gemeente Leiden kan volgens de commissaris maar één ding doen: krachtig protesteren tegen dit beleid. "Er moet snel een brief naar Den Haag waarin afkeuring wordt uitgesproken. Wij willen niet bezuinigen zonder dat daar wat tegenover staat". Om eventuele klappen in elk geval zo soepel mogelijk op te kunnen vangen wordt er binnenkort bij de Leidse politie met een zoge naamd werkoverleg begonnen. "Dat betekent dat we met de mensen om de tafel gaan zitten", verduidelijkte Van Voorden. "Ze moeten toch weten waar ze mis schien aan toe zijn in de toe komst" Wegslepen LEIDEN - "Het lijkt mij een onge wenste ontwikkeling dat huisei genaars en huurders volgend jaar relatief gezien meer onroerend- goedbelasting moeten betalen Werk ruimte onderzoek op het spel LEIDEN - De Leidse universiteit vreest dat als de bezuinigings plan nen van minister Pais van onderwijs doorgaan, het ruimte onderzoek in Nederland, en met name in Leiden, zo goed als naai de maan is. In een brief aan minister Pais van onderwijs zegt het college van bestuur van de Leidse ui teit dat met de plannen bewindsman het ruimte-onder zoek wordt aangetast. Het ver zoekt dan ook met klem de voor genomen „onevenredig grote re ductie van het ruimte-onderzoek ongedaan te maken". De Leidse universiteit volgt met de protesten Delft, Utrecht en Gro ningen, die eerder vorige week bij de minister op de stoep ston den om hun beklag te doen over de bezuinigingen. In de brief van de Leidse universi teit wordt de minister voorgere kend dat de voorgenomen bezui niging het werk zal gaan kosten aan ruim twintig medewerkers. „Tegen een dergelijke ingrijpen de aantasting van het ruimte-on derzoek. heeft ons college zowel inhoudelijk als procedureel ern stige bezwaren". Kunststof- ramen voor 243 woningen LEIDEN - Aan de Willem de Zwij gerlaan en omgeving worden over enkele weken 243 woningen voorzien van kunststoframen. Kosten: bijna anderhalf miljoen j gulden. De woningbouwvereni ging "Ons Belang" heeft het Leidse gemeentebestuur ge vraagd dat geld, in afwachting van financiële steun van het rijk, zo lang voor te schieten. "Het gaat eigenlijk om achterstallig onderhoud", vertelt de voorzitter van de woningbouwvereniging. "De buitenkozijnen worden ver vangen en daarvoor in de plaats komt nu eindelijk dubbele begla zing. Hoe lang de klus gaat du ren? Ik schat een maand of vier. Er worden een paar hoogwerkers ingeschakeld". Het rijk heeft inmiddels toegezegd financiële medewerking te willen verlenen. "Maar", zo vertelt de voorzitter, "Ze hebben wel voor waarden gesteld. Zo is het de be doeling dat wij verbeterings plannen gaan voorbereiden voor een aantal naoorlogse woning- complexen van onze vereniging. Het gaat om grote onderhouds beurten". Wanneer zo'n totaalplan voor de 243 woningen op tafel ligt is voor alsnog onbekend. Twee inbraken in fotowinkel aan Hogewoerd LEIDEN - Een fotohandel aan de Hogewoerd heeft het afgelopen weekeinde twee keer ongewenst bezoek gehad. In twee nachten is voor een bedrag van 7600 gulden aan foto-appara- tuur uit de winkel geroofd. Zowel zaterdagnacht als zondagnacht werd het ijzeren rooster voor de etalageruit weggehaald. Zater dag werd de ruit ingeslagen met een rubberen hamer, zondag werd een steen gebruikt om bin nen te komen. dan bedrijfeigenaars en winke- Het aantal agenten zal volgend jaar liers". aldus PvdA-raadslid Maat tijdens de gisteravond gehouden gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor eco nomische aangelegenheden en financiën. Met de begrotingsbehandeling van volgende week in het vooruit zicht bespraken de commissiele den gisteravond onder andere de verhoging van de gemeentelijke tarieven, die onlangs werden vastgesteld.Volgens het PvdA- raadslid was voornoemde ver schuiving in de gemeentelijke belasting beslist niet gelukkig te noemen. "Daar komt bij", hij verder, "dat de verhoging soms wel dertig procent be draagt. Die woonlasten drukken zwaar op veel mensen. Want hierbij blijft het natuurlijk niet. Volgend jaar kunnen ze ook nog eens rekenen op een paar verho gingen van het rijk. Denk maar eens aan het gas en licht". In dit verband vroeg hij zich ook af of het in de toekomst niet moge-^ lijk is om het bezit op een andere te schatten. "Ais je de Parkeerpolitie niet toenemen, omdat het i nertal van Leiden hetzelfde is gebleven. "Leiden mag dan niet groeien", zei Van Voorden, "maar onze taken nemen wel toe. We moeten steeds meer doen. De agenten raken steeds meer over belast". Burgemeester Goekoop viel de commissaris in dit verband bij. "De minister denkt vooral aan de grote steden. Daarbij vergeleken komen wij er slecht af. Een voor beeld. Wij hebben 1/7 van het aantal inwoners van Amsterdam en 1/15 van het aantal agenten" eine Wat ^et constant blijven lznmcctrtrl.frt in O «.wnlrtlj lillen een "echte" steile verkeersdrempel. Daarom is de pas aangelegde korpssterkte in de praktijk bete kent, illustreerde de commissaris aan de hand van het wegslepen van auto's. "Op het moment is het zo dat wij zo'n 500 a 600 wagens per jaar wegslepen. Dat zou ech ter een veelvoud zijn als wij meer mensen zouden hebben. Want vergis u niet in het wegslepen gaat veel administratieve rompslomp zitten". geld. Misschien is het mogelijk om per oppervlakte te gaan bere kenen". Wethouder Bordewijk was evenwel van mening dat daaraan teveel haken en ogen zitten. "Teveel on zekerheden", aldus de wethou der. Over het feit dat winkeliers, relatief gezien, minder onroe- rend-goed belasting gaan beta len, zei hij: "Dat is het gevolg van het systeem dat we hanteren. De makelaars schatten gewoon naar beste weten. Je kunt die mensen natuurlijk niet van tevoren op dracht geven om de bedrijven en winkels maar hoger aan te slaan" in dit verband van CDA-raadslid Walenkamp, die ook een motie voor de komende begrotingsbehandeling aankon digde. Het functioneren van de parkeerpolitie is volgens de CDA-er een voorbeeld van niet efficient werken. 'De parkeerpolitie voldoet niet aan de eisen", stelde Walenkamp. "En als daar geen verandering in komt, kun je het instituut net zo goed opdoeken. Wij verwachten dan ook dat er voor de zomer van volgend jaar een nota op tafel komt over de parkeerwachters. Eén en ander moet drastisch worden veranderd". LEIDEN - Zeven bewoners van de Rijndijkstraat in Leiden hebben gister avond rond de klok van acht een pas aangelegde verkeersdrempel in hun straat opengebroken. De straatmakers die vanochtend verder wilden gaan met de herbe strating van de Rijndijkstraat troffen bij de opbreking een bord aan met de zin: "Hier moet een "drempel" komen" van 20 centi meter hoog en 30 centimeter lang". De drempel die op het moment wordt aangelegd is slechts vijf centimeter hoog, over een lengte van zestig centimeter. "Voor een automobilist is dat toch geen drempel" verklaarde een bewoner zijn actie. De bewoners van de Rijndijkstraat mopperen al een week over de herbestrating. Hoe meer het werk vordert hoe meer zij in de gaten krijgen dat er van hun wensen bijna niets heel blijft. Een straat commissie van vijf bewoonsters en bewoners heeft ruim ander half jaar met de gemeente over legd over de herbestrating, een enquête werd gehouden om dë bewonerswensen in kaart te brengen, een bewonersplan is gemaakt, oeverloos overleg volg de. De straatcommissie dacht een compromis te hebben bereikt. Maar nu de straatmakers hun werk doen blijkt het compromis vdor de bewoners en de straat commissie een papieren huïs. De gemeente schrijft in een brief van 12 juni 1980 nog veelbelo vend voor de bewoners dat "de wepsen en de suggesties van de bewoners zoveel mogelijk door de gemeente zijn overgenomen". "Dat is absoluut niet waar", zegt Martin Ris van de straatcommis sie. "Volgens het plan dat de straatmakers moeten hanteren zijn er van ons maar drie wensen overgenomen: het dwarsprofiel van de weg, een betere verlich ting en het afschaffen van gele straatklinkers. Onder meer het aanbrengen van een bord woon erf, zeven bloembakken, 24 fiets- klemmen, een doorlopende stoep bij de Hoge Rijndijk en de Roomburgerweg en het aan brengen van steile verkeers drempels vind je in het nieuwe gemeenteplan niet terug. En neem nou de bomen: er stonder er zeven. De gemeente heeft ver zekerd dat die zeven bomen zou den blijven. Op de gemeente-te kening vinden wij echter slechts vier bomen terug. En de straat makers vertellen dat zij op 2 bo men rekenen.... Als straatcom missie staan wij volledig in ons hemd na anderhalf jaar praten zonder resultaat. Onze wensen blijken van tafel geveegd te zijn. Anderhalf jaar zijn wij tot elk compromis bereid geweest; toch drukt fle gemeente nu zonder overleg haar eigen plannen door. Dit gedrag schreeuwt om bur gerlijke ongehoorzaamheid", al dus Ris. Wisselplaatsen Op een bewonersvergadering, 23 mei '79, heeft de gemeente de bewoners toegezegd dat gelijk tijdig met de nieuwe riolering een kleine herbestrating zou kunnen plaats grijpen. De bewoners wre ven in hun handen. De Rijndijk- straat had in '72 al verkeersdrem pels en zogenaamde "wissel plaatsen" (auto's moeten nu eens links dan weer rechts geparkeerd worden zodat de straat een slin gerend verloop krijgt). Deze "progressieve" verkeersmaatre gelen golden in '72 echter als een soort van experiment de lange wisselplaatsen en de lage ver keersdrempels schrokken de au tomobilisten op den duur nau welijks meer af om met een flinke vaart de kinderrijke Rjjndük- straat af te stuiven. (Automobilis ten gebruiken de Rijndijkstraat vooral als sluiproute naar de Ka- naalweg als de Wilhelminabrug afgesloten is.) Al eerder hadden de bewoners actie gevoerd voor hogere verkeersdrempels. Toen de herbestrating in verband met de rioleringswerkzaamheden toch in zicht kwam besloten zij te wachten op nieuwe hoge ver keersdrempels en wisselplaatsen die als drempel functioneren. De .uit' de grond gestampte straat commissie probeerde zich strikt aan de eis van de gemeente te houden dat de herbestrating slechts beperkt van karakter mocht zijn: de herbestrating mocht niet teveel geld en niet te veel procedures kosten. "Ander half jaar hebben .we zo in het straatje van de gemeente gelo pen", vertelt Hans Verweij van de straatcommissie. "We hebben een moeizaam compromis be reikt. Wat zie je, nu er herbestraat wordt ze hebben de tekeningen van acht jaar geleden weer boven water getoverd". Van hoge drempels, laat staan van een woonerf, is in de verste verte geen sprake in de Rijndijkstraat. "De auto's reden met vijftig over de oude drempels, over de nieu we drempels kunnen ze met een vaartje van zestig", aldus een ac tievoerende bewoner. "Wij vroe gen om acht goede drempels, we krijgen er twee", moppert een zeer teleurgestelde Toos van der Salm van de straatcommissie. "Wij zijn als straatcommissie zo lang netjes en lief geweest, maar nu staan wij alsnog ook in de rij om de slechte drempels eruit te gooien". Het gemeentebestuur staat in elk geval een brief op poten te wach ten van de straatcommissie. PSP wil een tweede burgemeester LEIDEN - De PSP zal bij de komende begrotingsbehan deling met een voorstel ko men voor een twfeede burge meester. "Het gaat om ie mand die jaarlijks rond 3 ok tober wordt gekozen en zich alleen bezighoudt met de zui-^ ver representatieve taken van" het burgemeesterschap", zo luidt de omschrijving. Aanleidingtot de motie vormt een uitlating van burgemees ter Goekoop, vrij snel na zijn installatie gedaan, dat hij geen zestig jaar getrouwde bruidsparen meer wilde be zoeken. Een volle agenda en het uit de tijd zijn van derge lijke visites, werden als rede nen aangevoerd. Ook CDA-raadslid Ham merkte gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden op dat hij tijdens de behande ling van de begroting enkele vragen zal stellen over "de re presentatieve taken van een burgemeester". "Ik betreur het in elk geval dat u die men sen niet meer wilt bezoeken", zei het CDA-raadslid. Burgemeester Goekoop ver klaarde gisteravond evenwel nog steeds niet van mening te zijn veranderd. "Een opge poetste zaak", noemde hij het bezoeken van lang getrouw den. "Ik geloof dat je mensen op een veel betere manier kunt bereiken", vervolgde hij. "En ik ben niet de enige, die er zo over denkt. Velen zijn het met me eens" "Oh ja?", reageerde CDA-er Walenkamp. "Heeft een aan tal bruidsparen u misschien opgebeld nadat u het liet af weten en gezegd blij te zijn dat u niet was gekomen". LEIDEN - Het Leidse gemeente bestuur zal hoogstwaarschijnlijk voor een bedrag van 200.000 gul den stoepranden en tegels kopen bij het bedrijf Wernink beton bv De raadscommissie voor econo mische aangelegenheden ging gisteravond in ,elk geval al ak koord met het voorstel. De reden voor de orden Wernink. onlangs tenauwernood aan de dood ontsnapt, moet weer goed op gang komen. De toekomst ziet er voor het bedrij f niet somber uit volgens de wethouder van eco nomische aangelegenheden. "De bedrijfsopzet is goed te noemen. Alleen het eerste halfjaar levert problemen op. Vandaar dat wij die twee ton willen uitgeven". "Na deze eenmalige order zal Wer nink geen bijzondere positie meer innemen. Het bedrijf zal dan verder moeten meespelen in het krachtenspel van vraag en aanbod". het LEIDEN - De verkoop van kinderpostzegels is weer begonnen. In het postkantoor aan de Gerestraat kocht wethouder Tesselaart op defoto telt hij zijn geld uitvanochtend de eerste zegels.dte dit jaar in het teken staan van de kinderfantasie. Vier bekende en bekroonde illustratoren hebben iedere- deze zegels zijn er ook weer diverse prentbriefkaarten verkrijgbaar. i zegel ontworpen op dit thema. Naast oals bekend komt de opbrengst van de kinderpostzegelactie jaarlijks ten goede aan projecten en voorzieningen M>r lichamelijk, geest el ijk en sociaal gehandicapte kinderen in Nederland en in ontwikkelingslanden. De zegels i kaarten worden verkocht in de postkantoren en bovendien door schoolkinderen langs de deur. Samourai "Kendo, de weg Zwaard". Onder deze titel houdt vanavond en niet morgenavond zoals wij gis teren melden) W. Bekink van de Kendo Remei een lezing over de filosofie van de Ja panse samourai. Ook worden er demonstraties gegeven. Dat zal gebeuren in het Ge- sprekscentrum, Vrouwen- kerkkoorstraat 17, om 20.00 Hengelsport De visuitslag van D.V.V. in de Oude Singel was als volgt: I.C. Cornet 57-3725; 2. P. Blok 32-2725; 3. H. Laterveer 38-2650; 4. W. Smit 39-2575; «e. K. Laterveer 33-2000; 6. H. van Aken 19-1775; 7. L. Waltman 25-1675; 8. S. Stolk 24-1575; 9. C.G. Voorst VIDO-themamiddag In het Buurthuis Op Eigen Wieken is donderdag om 14.00 uur een open middag gang. Een arts zal dan nader ingaan op problemen die zich in deze leeftijdsfase kunnen voordoen. Informatie-ochtend In het buurtcentrum Op Eigen Wieken is donderdagoch tend een informatie-ochtend voor vrouwen uit de Slaagh- buurt. De ochtend is de aan zet tot een eventuele vrou wenpraatgroep. Het is de bedoeling dat vrouwen in groepsverband kunnen pra ten over hoe het is om (huis) vrouw te zijn in een nieuw bouwwijk. Aanvang 10.00 uur, er is kinde- ropvang aanwezig. Bazaar 't Huis op de Waard" aan de Kaarsenmakersstraat houdt morgen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur een bazaar en rommelmarkt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4