Verdediging houdt staande: grote jongens zijn nog vrij Goekoop mag illegaal gestort vuil laten liggen Werkloosheid in één jaar sterk gestegen Getuigen bevestigen tekenen van blanco- facturen Nieuwe bomen langs de Nieuwe Rijn ■tiaaiMMHii Leidse stadsrubriek DINSDAG 11 NOVEMBER 1 LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden is, de afgelo pen maand weer wél geste gen. Bij de mannen steeg het aantal werklozen met 205 tot 2825 (\?orig jaar -83). Het aan tal werkloze vrouwen liep op met 43 tot 1104 (vorig jaar-52). In één jaar tijd zijn er in de Leidse regio ruim 1000 werklozen bijgekomen, 877 mannelijke en 151 vrouwelij ke. Het totale werkloosheid cijfer komt nu op 3929. De vraag naar arbeidskrachten heeft een absoluut diepte punt bereikt. Er zijn op dit moment slechts 469 vacatu- Bij het gewestelijk arbeidsbu reau werden in de maand ok tober ongeveer 205 mannen ingeschreven. Deze stijging is voor een groot deel (ongeveer 150) te wijten aan de ontsla gen die bij faillissementen in de Leidse regio vielen (onder meer bij Wernink en Atlas Junior). De meesten nieuwe werklozen komen uit de De cijfers van de afgelopen maand: bouw (100), terwijl er ook 61 ongeschoolde werklozen bij kwamen. Bij de vrouwen was er een veel geringere toename (43). De meeste nieuwe vrouwelijke werklozen (25) zijn jonger dan 22 jaar. Dit in tegenstelling tot bij de mannen. Daar is de stij ging bijna alleen te vinden in de leeftijdsgroep boven de 22 jaar. De malaise in de bouw wordt nu ook voelbaar in de Leidse re gio. De vraag naar bouwvak kers liep sterk terug. Op dit moment staan er 879 werklo ze bouwvakkers geregi streerd, terwijl er slechts 19 worden gevraagd. De vraag naar arbeidskrachten liep over de hele linie terug. Ver geleken met de maand sep tember daalde het aanbod van banen van 683 naar 496. Alleen de mensen die in de metaalsector werken, hebben een goede kans om een baan te vinden. Er zijn daar 122 catures i sept.'80 okt.'80 sept.'80 okt.'80 GEMEENTE Alkemade Katwijk a/d Rijn Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen Ter vergelijking wordt onderstaand toename van de werkloosheid in de verschillende gemeenten sinds oktober vorig jaar. Gemeente Alkemade Katwijk a/a Rijn Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Rest 58 71 41 47 301 295 84 92 1813 1963 678 695 134 151 77 80 84 88 62 60 32 41 19 20 8 11 5 7 122 132 57 62 26 28 10 11 35 36 17 17 7 9 11 13 2620 2825 1061 1104 nd een overzicht gegeven van de mannen vrouwen okt. '79 okt/8.0 82 118 44%) 273 387 42%) 2008 2658 32%) 158 231 46%) 117 148 26%) 50 61 8 18 132 194 47%) 29 39 32 53 12 22 2901 3929 35%) DEN HAAG/LEIDEN - Na drie zittingsdagen in de Leidse koppelbazenaffaire is het duidelijk dat de verdediging van de drie verdachten Hans van L„ Frits R. en Wally van den B. is gestoeld op twee poten. "Poot één" is de inmid dels geslaagde poging om aan te tonen dat de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) en haar opspo ringsapparaat zeer onzorgvuldig te werk gaan. "Poot twee" is de poging om aan te tonen dat niet Van L. de spin in het fraudeweb is. De raadsmannen Van Zalingen, De s., Van D. en Van H. de "grote Witte en Huisman betogen dat de jongens" in deze affaire zijn. De nog steeds vrij rondlopende Van drie kunnen (voorlopig) niet aan de tand worden gevoeld omdat Van D. is gevlucht naar Majorca, Van H. zijn heil in de Verenigde Staten aan het zoeken is en Van S. niet onder al te grote spanning mag staan wegens zijn zwakke hart. Tegenstrijdig De onzorgvuldige r ken bij het SFB kwam ook giste- 'ren, op de derde dag van het pro ces, op overtuigende wijze aan het licht. Zo legden SFB-ambte- naren ook nu weer tegenstrijdige VIJF JAAR VOOR OVERVAL LEIDEN/DEN HAAG - Vijfjaar gevangenis. Dat is de straf die de Haagse rechtbank vanochtend oplegde aan de 31-jarige P. van D. uit Zoetermeer voor zijn aandeel in de overval in de Kopermolen op 7 maart van dit jaar. Daarbij werd door vier man bij een geldtransport in de Merenwijk 95.000 gulden buitgemaakt. Van D. werd bovendien nog schuldig bevonden aan inbraken in onder meer Rijswijk, Wassenaar en Kortenhoef. Zelf bleef hij echter ontkennen iets van dit alles op zijn kerfstok te hebben. verklaringen af. Bijvoorbeeld in "de kwestie aannemingsbedrijf C.L. van Hekken". Van Hekken, een aannemingsbedrijf waaraan Van L's bedrijf Lemy straatma- kerswerk uitbesteedde, zou in 1977 acht straatmakers in loon dienst hebben gehad. In datzelf de jaar kreeg het bedrijf een navordering van het SFB. Of er alsnog even 343.000 gulden aan niet betaalde sociale premies kon worden uitgekeerd. Volgens het SFB zouden er namelijk veel meer dan acht mensen bij Van Hekken hebben gewerkt. Althans dat was de mening van SFB-er Lusink. Zijn collega Moesbergen, die de zaak in 1977 heeft geprobeerd uit te zoeken, zag het anders. De eigenaar van het aannemingsbedrijf (Van H. dus) zou volgens hem bij de Le my in loondienst zijn. Waarmee Moesbergen wilde zeggen dat niet Van H. maar de Lemy de na- heffing had moeten krijgen. Van L's advocaat mr. Van Zalingen bestreed dit. "Dat is wel een vreemde zaak. Want als Van H. inderdaad in loondienst zou zijn geweest bij mijn cliënt waarom heeft u dan niet onmiddellijk zijn Aan t gclS inschrijvingskaart (een door het SFB verstrekte kaart die nodig is om als ondernemer aan de slag te kunnen in de bouwwereld - red.) ingetrokken", vroeg de raadsman zich af. In totaal hebben we ongeveer 350.000 gulden van de bank ge haald", verklaarde de sex-han- delaar. De Brabander moest het geld na de ontvangstname bij de bank over dragen aan Kurt. Van hem kreeg hij ook zijn vergoeding. Zo n 5.000 gulden voor het tekenen van vijftien blanco facturen en leeg briefpapier. Rechtbankpre sident Kootte: "Als je Kurt hier iets over vraagt weet hij er niets vanaf. Iedereen is in deze zaak volmaakt onschuldig". Ook een door verdachte Wally van den B. uit de kroeg opgeviste en tot directeur van een bv gemaak te ex-schilder zag Wolfgang S. als de grote dader. "In opdracht van W.S. moest ik blanco, al door hem gestempelde facturen tekenen. Wel honderden, ik kreeg er een lam klauwtje van", aldus Land man. De president van de Haagse rechtbank mr. Kootte verbeterde dat even: "Er zijn bij de Lemy maar 22 rekeningen van Crescent gevonden. Dat kan toch niet als u er wel honderden heeft gete kend?" LEIDEN - De gemeentelijke plantsoenendienst heeft gisteren een begin gemaakt met het plaatsen van twaalf bomen langs de Nieuwe Rijn. De bomen, "krimiinden", zijn afkomstig uit een park in Sliedrecht. Ze hebben een stamdikte van ongeveer 25 centimeter. De werkzaamheden hebben tot gevolg dat delen van de Nieuwe Rijn voor doorgaand verkeer zijn afgesloten. Als eerste komt het gedeelte tussen de Koornbrug en de St. Sebastiaansbrug aan de beurt; vervolgens het stuk tussen de Beschuitsteeg en de Hartesteeg. De markt van morgen is in verband met de werkzaamheden naar de overkant, de Botermarkt, verplaatst. Sexclub Naast de elkaar tegensprekende SFB-ambtenaren, kwam er nog een bont gezelschap in het getui- gebankje bij de rechtbankpresi dent Kootte. Een exploitant van een privéhuis in Breda (mr. Koot te: "Zegt u maar gerust sexclub. We zijn hier wel vreemdere din gen gewend") en voormalig di recteur van een voor Lemy werk zame bv. "Ik ben ruim twee maanden directeur geweest van een bv. Mijn werk bestond uit het ondertekenen van blanco-factu ren en het samen met de broer van Wolfgang S., Kurt innen van door mij ondertekende cheques. LEIDEN - Aan de Leidse i teit zijn de volgende personen ge slaagd voor hun doctoraal exa men. Nederlands: J.M. Groene- dijk (Leiden); pedagogiek G.R. Herdee (Leiden), N.J.C. v.d. Ak ker (Zoeterwoude), C. Zandber gen (Rijnsburg), A.W.A. Apen (Leiden), J.C. Schenderling (Lei den); psychologie: N.J.A.M. Staats (Leiden), E.M.J. Quanjer (Voorschoten); Engels: W.A.J. Dieben (Koudekerk), Th. Begels (Leiden); fiscaal recht H.H.L.J. Thijssen (Leiderdorp). Aan de technische hogeschool in Delft zijn de volgende personen geslaagd voor het doctoraal exa men. Wiskundig ingenieur D.J. Oostergo (Voorschoten); natuur kundig ingenieur J.W. Burgmijer (Sassenheim), J.C.M. van Kessel (Zoeterwoude); civiel ingenieur. W.J.M. Brandsma (Hillegom), J.B. de Bruin (Leiderdorp), H.J. Kedde (Alphen aan den Rijn), P.S. Westra (Oegstgeest). (ADVERTENTIE) door René van der Velden Jaap Visser Actievoerders Welgemoed trokken bloemen- man H. Kanbier, kruidenier F.»Hofman en rijwielhouder G. van Dam gistermorgen over de puinhopen van het Noordeinde naar het stad huis. Deze Noordeinde-win keliers wilden op hun vrije maandagmorgen bij de ge meente hun nood klagen en aandringen op financiële steun om het hoofd boven wa ter te kunnen houden. Zij maken de laatste tijd 30 tot 50 procent minder omzet dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens hen is dit te wijten aan de opbreking van het Noordeinde die nu al maan den duurt. Zij houden hun hart vast voor de opbreking van het Kort Rapenburg en de Breestraat over ruim een half jaar. De bloemenman, de kruidenier en de rijwielhouder troffen bij het stadhuis nog twee colle ga-middenstanders van het Noordeinde: schoenenver koper H. Vermeulen en groenteman J. Oostendorp. Met z'n vijven op naar kamer 319 van economische zaken. Daar bleek secretaresse Buijs te zitten: "Nee, meneer Keijzer is er niet. Hebt u een af spraak? Oh, u heeft geen af spraak. Maar de heren Floor en Verschoor zitten samen met wethouder Fase van Economische Zaken op ka mer 220. Dan hebt u ze alle maal tegelijk. Vraagt u de weg maar aan de bode". De bodes wijzen met vijf man sterk de weg naar de bewuste kamer. Ambtenaar Verschoor komt naar buiten. De winke liers: "Wij zijn noodlijdende winkeliers van het Noordein de. Alles ligt opgebroken. Het is toch al een niet dichtbe volkte buurt; we moeten het van.de loop hebben. Op deze manier gaan we financieel de put in. Wij willen vragen of we in aanmerking komen voor een of andere steunregeling". Verschoor: "Tja, u zult mijn collega Keijzer moeten heb ben. Die gaat over de Acade- miewijk. Maar Keijzer is er vandaag niet. Als u uw namen doorgeeft dan rapporteer ik de zaak morgen aan hem". "Dit is een begin" menen de winkeliers, weer buiten het stadhuis. "Onze namen heb ben ze in elk geval". Bloemenman Kannebier wijst er tijdens de terugtocht op dat de omzetdaling voor hem al begonnen is met de afsluiting van de Haagweg. "Zo verlies je klanten. Die gaan hun bloemetje dan aan de Mors- straat halen. Als die klanten daaraan gewend raken, zie je ze nooit meer terug". Winke liers in andere straten verdie nen dus meer dankzij het ver- lies van de winkeliers aan het Noordeinde. Maar die andere winkeliers lopen natuurlijk niet naar de gemeente om hun extra winst in een geldpot van de gemeente te stoppen. "Ach die extra verdiensten zijn zij toch weer kwijt aan de belastingen", meent Kanbier. Al pratend over het Noordeinde ("van ons mag er hier een brede stoep komen, met een richtingsverkeer de stad in, en het verkeer kan dan via het Galgewater de stad weer uit") komen de winkeliers weer bij hun thuishaven. Mevrouw "Hoki Poki" van de snackbar komt naar buiten en vraagt met het ongeloof duimendik op het gezicht "Hebben jullie de 50.000 gulden al in je zak?". "Als je maar weet dat we het ook voor jou doen", antwoor den de actievoerders vastbe raden. Plee of puree Ing. J. Foudraine, bestuurslid van de bejaardenflat Schou- wenhove (Morskwartier) is lichtelijk geschokt door het artikel in de krant van afgelo pen vrijdag over die flat. Hij is niet geschokt door de leeg stand van 33 wooneenheden in die flat; want dat is gewoon de waarheid die hij even ver velend vindt als wie dan ook. Maar de heer Foudraine is ge schokt omdat hij in dat artikel werd aangehaald met de uit drukking "plee". Hij zou ge zegd hebben dat het huidige bestuur van Schouwenhove met de ellende uit het verle den zit en "dat de zaak steeds weer in de plee getrokken wordt". "In de kerk werd ik erover aan gesproken", vertelt Foudrai ne. "Die uitdrukking "in de plee trekken" ken ik helemaal niet. In het woordenboek ben ik de uitdrukking ook niet te gengekomen. Ik heb later be grepen dat een plee een wc is. puree Ik heb niet plee i gezegd". Niet dat de" Foudraine nooit sterkere uit drukkingen gebruikt. "Ik zeg ook wel eens geeveedee als het te pas komt". Maar het woord "plee" past beslikt niet in zijn kraam. Voetballen 'Sport verbroedert"."Onder dat motto voetbalden Leidse po litici onlangs tegen leden van de Universitieitsraad. Nu is het in de regel zo dat dit soort vriendschappelijke ontmoe tingen (brandweer tegen poli tie, speeltuinvereniging tegen speeltuinvereniging, ge meenteraadsleden tegen journalisten en noem maar op) eerder een verloederend dan een "verbroederend" ef fect tot gevolg hebben. Het voetbalgevecht tussen politi ci en universiteitsraadsleden was kennelijk de uitzonde ring die de regel bevestigt In elk geval vinden beide teams dat het initiatief voor herha ling vatbaar is. Bij de gemeen teraad is inmiddels een brief binnengekomen waarin de sportraad het voetbalteam van gemeente raadsleden feliciteert met de ruime overwinning en tege lijk uitdaagt voor een revan chematch. Die zou dan moe ten worden gespeeld in het najaar van 1981. Ter gelegen heid van de opening van de nieuwe universitaire sport velden. In de brief spreekt voorzitter Abma van de Universitaire Sportraad zijn bewondering uit over "de door de politici aan dt dag gelegde flexibili teit, vooral in getalsmatig op zicht". Voorts meent hij dat het team van de Universi teitsraad "door het opstellen van een gemengd twaalftal een voorbeeld tot navolging heeft gegeven". "Innovatief en emancipatorisch" heet dat, in de termen van de voorzitter van de Universitaire Sport raad. Wethouder van sportzaken Dick Tesselaar. een van de steunpilaren van het gemeen telijke voetbalteam, liet des gevraagd weten dat de uitda- t-ng voor de revanchematch wordt aangenomen. Over de flexibiliteit in getalsmatig op zicht zei de bebaarde balkun stenaar "Ehh ja, het wisselen verliep bij ons niet altijd even soepel waardoor er wel eens een of twee spelers teveel op het veld stonden...". Tesselaar is het ermee eens dat er voor de revanchematch ook vrouwelijke politici in de selectie van de gemeenteraad moeten worden opgenomen. "Ik hoop dat we in 1981 net als de universiteitsraad met een gemengd team kunnen aan treden", aldus de wethouder. Met Henriette van Dongen als spelbepaalster op het mid den eld? De getuige had wel gemerkt dat er werd gerommeld. "Ik wist later dat er een spelletje met me werd gespeeld. Ik wilde ermee ophou den, maar toen zei Wally: als jij eruit stapt dan ga je aan het gas. Ik wist dat Wally een revolver had. Hij handelde er ook in", al dus de schilder, die liever de kwast hanteert dan de pen Mr. Kootte vroeg aan Wally van den B. of dat inderdaad het geval was. "Nee meneer de president. Ik handelde er niet in. Ik wist alleen waar je ze kon krijgen", aldus Wally. Op grond in Zeeland LEIDEN - Burgemeester mr. C. H. Goekoop van Leiden hoeft het vuil, dat illegaal op zijn landerijen in Den Bommel is gestort, niet weg te halen. Het besluit van B en W van het Zeeuwse Oostflakkee, waaronder Den Bommel valt, om het vuil binnen één maand op te ruimen, is door de Raad van State afdeling rechtspraak ge schorst. Leidens eerste burger, die mede ei genaar is van de grond waar het vuil is gestort, stelt dat hij over het beheer van de grond niets heeft te zeggen. Hij meent daar om ten onrechte door B en W van Oostflakkee te zijn aangeschre ven om het vuil, dat daar door onbekenden illegaal is gestort, te verwijderen. Overigens is het volgens mr. Goe koop ook voor de gebru ikster van de grond een ondoenlijke zaak om er dag en nacht op toe te zien dat vanaf de weg door particulie ren geen afval in de berm wordt gegooid. De burgemeester van Leiden meent dat het meer op de weg van de gemeentelijke autoriteiten lie ten om dergelijke praktijken te gen te gaan. Het storten zou mede zijn veroorzaakt door het feit dat een paar jaar geleden daar gele gen vuilstortplaatsen zijn opge heven Het illegaal storten zou volgens Goekoop kunnen worden tegen gegaan door bijvoorbeeld ver scherpt politie-toezicht. De Raad van State was in de uitspraak van mening dat Goekoop inderdaad moeilijk kon worden gevraagd het vuil weg te halen en schorste het besluit van B en W van Oostflakkee, die overigens bij de zitting vorige maand verstek liet gaart Gymzaaltje LEIDEN - In de krant van zaterdag jongstleden werd bij Wensen en Vragen van de Professorenwijk per abuis een verkeerde foto ge plaatst. Het betrof niet het Cor- nelis Joppenszoon-clubhuis maar een gymzaaltje aan de Du Rieustraat Het clubhuis is overi gens niet meer zo slecht toegan kelijk als voorheen. Onlangs liet de gemeente de drempel verla gen voor rolstoelgangers

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3