Bonden bang voor ontslagen door fusie rederijen Regering verlaagt loon- en inkomstenbelasting Kort zakelijk H-H'Nill Acties dreigen in de horeca Ondernemingsraad Avebe wil acties tegen sluiting KNSM-Nedlloyd: ook gevolgen voor chartermaatschappijen Koffie goedkoper Marktberichten DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 Videorecorders Oostenrijk heeft Japan langs di plomatieke weg laten weten dat het vanaf volgend jaar minder Japanse videocassetterecorders wil hebben, zo heeft het Japanse ministerie van internationale handel en industrie meegedeeld. Japanse handelsfunctionarissen en elektronicafabrieken zijn bang dat andere landen nu ook dergelijke stappen zullen onder nemen. Oostenrijk moet overi gens officieel nog een beslissing Philips heeft haar enige fabriek voor videocassetterecorders in Oostenrijk staan. De produktie bedraagt 200.000 stuks per jaar, waarvan 75 procent is bestemd voor de export. Japan heeft Oos tenrijk de eerste negen maanden dit jaar 4850 recorders geleverd. Japan neemt negentig procent van de wereldproduktie van video cassetterecorders voor zijn reke ning. De eerste negen maanden van dit jaar heeft Japan er 2,88 miljoen gemaakt, meer dan tweemaal zoveel als in heel 1979. De eerste negen maanden expor teerde Japan er 721.569 naar de EEG, bijna 150 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Auto's (1) Het Amerikaanse autoconcern American Motors Corporation (AMC) heeft in het derde kwar taal van dit jaar een verlies van 84,9 miljoen dollar geleden. Daarmee kwam het negatieve saldo over het boekjaar tot en met september jl. uit op 155,7 miljoen dollar, een record. Over het boekjaar 1979 werd nog een netto winst van 83,9 miljoen dollar ge haald. De drie grote "broers" van AMC, GM, Chrysler en Ford, zitten ook diep in de rode cijfer§. Samen le den zij over de eerste maanden van dit jaar een recordverlies van 3,7 miljard dollar. Auto's (2) Chrysler uit de VS en het Franse PSA Peugeot-Citroën overwegen samen een personenauto te bou wen die in 1985 of 1986 op de markt zal worden gebracht. Dit heeft de voorzitter van de Ameri kaanse bond van werknemers in de auto-industrie )UAW), Douglas Fraser, maandag mee gedeeld. De nieuwe auto zou in de plaats komen van de "Omni" en de "Horizon", beide modellen van Chrysler. Verdere bijzonder heden ontbreken nog. UTRECHT (ANP) - Bestuurders van de voedingsbond en van de horecabond FNV houden maan dagmiddag in Amsterdam een actievergadering waar zal wor den bekeken hoe de acties in de horecabedrijven er volgende week gaan uitzien. Gedacht wordt onder meer aan het uitdelen van stickers aan klanten en aan het ophangen van raam biljetten. Het is ook de bedoeling dat de werknemers in discussies met de klanten hun onvrede uiten over de gang van zaken rond de cao besprekingen. Dit laatste echter alleen als de klant daar zelf voor voelt, "onze acties moeten bij de bezoekers de minst mogelijke irritatie opwekken", aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV gisteren desgevraagd. Werkgeversvoorzitter G.E. van Goor van Horeca Nederland vindt het een uiterst kwalijke zaak dat de bonden var plan zijn de klanten te mengen in de cao- strijd. "Uit is goed voor u, luidt het motto en ik denk dat mensen die een avondje uit zijn er heel weinig voor voelen met de problematiek van de werknemers te worden opgezadeld", aldus Van Goor. Hij vraagt zich ook af of er onder het personeel wel voldoende animo bestaat voor de actieplannen van de bonden. De werknemersorganisaties in de horeca zijn kwaad op de werkge vers omdat deze niet over de ver langens van de bonden zouden willen praten. De vakbonden willen een uitbrei ding van de vut-regeling tot 62 jaar. een kortere werkweek voor seizoenwerknemers, extra toe slagen voor werken op feestda gen en verbetering van loon voor jeugdigen. Volgens Van Goor zijn die feest dagtoeslagen voor de werkgevers inderdaad een moeilijk punt. On regelmatig werken hoort bij de bedrijfstak en dat weet je van te voren als je in de horeca gaat werken. We zijn huiverig voor dergelijke toeslagen want dat zou alleen maar prijsverhogend werken en we vragen ons af of dat wel ver standig en redelijk is, zo zei Van Goor VEENDAM (ANP) - De centrale ondernemingsraad van het aard- appelmeelconcern Avebe be houdt zich het recht voor om zich met "alle ten dienste staande middelen" te verzetten tegen de saneringsplannen van minister Braks Dit schrijft de raad van Avebe in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. De kamer stemt vandaag over de plannen van de regering met betrekking tot Ave be. De saneringsvoorstellen hou den onder meer in dat zes van de tien Avebefabrieken zullen moe ten sluiten. De overheid stelt daar een ondersteuning van 250 mil joen gulden tegenover. Dat bedrag is volgens de onderne mingsraad nog niet eens vol doende om de totale schuld die Avebe heeft wegens het treffen van zeer kostbare milieube- schermende maatregelen. Die schuld beloopt 323 miljoen gul den. DEN HAAG (GPD) - De voorgenomen fusie tussen Nedl- loyd in Rotterdam en KNSM in Amsterdam, die beide rederijen gisteren hebben bekendgemaakt, heeft bij de Vervoersbonden FNV en CNV de vrees veroorzaakt dat bij de KNSM nogal wat arbeidsplaatsen zullen verdwij- Slachtvarkens Aanstaande vrijdag wordt in de Koopmansbeurs in Amsterdam een termijnmarkt in le ende slachtvarkens geopend. Voor taan kunnen op werkdagen vanaf één uur tot ongeveer half vijf con tracten worden gesloten voor de levering van slachtvarkens in een van de eerstvolgende twaalf maanden met uizondering van juli. Doel van de termijnhandel is handelaren in de gelegenheid te stellen zich tegen prijsrisico's te beschermen. Een contract omvat 10.000 kg net to levende slachtvarkens (98 pro cent van het bruto gewicht) met een gewichtsfranchise van drie procent netto. Tijdschriften Er is sprake van een verder stag nerende groei in de oplage en ad vertentie-inkomsten van de tijd schriften in ons land. Dit consta teerde drs. C.J.L. Schellens, voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitge vers, maandag in zijn toespraak tot de notu-jaarvergadering in Amsterdam. Van de vier groepen die de notu vertegenwoordigt, de publieksbladen, de omroep-pro- grammabladen, de opiniebladen en de vakbladen, wordt de laatste groep nog het minst getroffen door het teruglopen van de groei. De fusie mag dan niet doorgaan, vindt de ondernemingsafdeling van de Vervoersbonden FNV bij de KNSM. Volgens CNV'er J. Wienen is de positie van de toch al zo kwetsbare Amsterdamse haven in het geding, maar de Am sterdamse Havenbeleidcommis- sie, waarin ondernemingsraden zijn vertegenwoordigd, is voor dat laatste minder benauwd. Nedlloyd, één van de tien grootste rederijen ter wereld, is tevens voor 49 pet. eigenaar van Marti nair, terwijl Transavia een volle dochteronderneming van de KNSM is. In hoeverre een fusie van de rederijen gevolgen heeft voor de twee grootste charter maatschappijen van Nederland, „is mij niet bekend" aldus Trans- avia-directeur P.J. Legro gister avond. Martinairs president J. Martin Schroder verblijft op het ogenblik in Japan. KNSM en Nedlloyd hebben, con- forn) de voorschriften, de SER van hun fusieplan op de hoogte gesteld. Gisteren lichtten zij summier de vakbonden in, die als eerste reactie gaven dat zij „vol komen verrast" waren, maar te gelijk blij dat de KNSM zijn fu- siepartner in elk geval in Neder land had gezocht. De twee rede rijen hebben de Vereniging voor de effectenhandel gevraagd de beursnotering voor beide fond sen voor 48 uur te schorsen. Van de twee is Nedlloyd veruit de grootste. Op een omzet van ruim 2,5 miljard gulden vorig jaar werd een nettowinst behaald van ruim 64 miljoen gulden. Over de eerste helft van dit jaar werd reeds 52,4 miljoen gulden nettowinst ge maakt, terwijl de raad van be stuur verwacht dat de resultaten ✓over het tweede half jaar nog ho ger zullen komen. De KNSM had vorig jaar een omzet van ruim 800 miljoen gulden. De twee bedrijven hebben in totaal 19.500 personeelsleden. Nedl loyd. ooit uit Amsterdam ver trokken, zetelt in zijn geheel in Rotterdam. De KNSM zit hoofd zakelijk in Amsterdam, maar heeft ook een bedrijf in Rotter dam. Nedlloyd heeft 105 schepen, de KNSM 23. De Nedlloyd-groep omvat in totaal een honderdtal ondernemingen, die verdeeld zijn over zeven divisies. De grootste hiervan is Nedlloyd lij nen, die lijndiensten onderhoudt op alle werelddelen. Nedlloyd Bulk exploiteert buikschepen, zoals tankers. Neddrill verricht buitengaatse boringen. Dit ge heel wordt beheerd door Nedl loyd Rederijdiensten. Voorts zijn er de divisies Havens en gespe cialiseerd vervoer, Industriële dienstverlening, en Damco, voor wegtransport en luchtvracht. Behalve in Martinair heeft Neddloyd verder belangen in Smit Internationale (40 pet.), Ra dio Holland, Holland Internatio nal (37,5 pet.), en Noordzee Veer diensten (North Sea Ferries). Voor het varend personeel, met name bij de KNSM, zal een fusie geen nadelige gevolgen hebben, zo hebben de rederijen laten we ten. Welke consequenties de fu sie heeft voor het walpersoneel in Amsterdam, het administratieve op het hoofdkantoor daarbij in begrepen, is nog onzeker. Vol gens CNV'er Wienen voorzien de plannen in overplaatsing van een groot aantal stafafdelingen naar Rotterdam. Zouden de rederij-activiteiten ook uit Amsterdam wegtrekken, na dat uit de Amsterdamse haven in de afgelopen jaren al zoveel be drijven verdwenen zijn. dan kon dat volgens Wienen voor de ha ven van de hoofdstad wel eens de nekslag betekenen. WASHINGTON AP) - De Amerikaanse internationale handelscommissie heeft gisteren besloten dat de invoer in de VS. van auto's en vrachtwagens niet zal worden beperkt. Door Amerikaanse autofabrikanten en de vakbonden was daar om gevraagd zeggend dat de buitenlandse concurrentie de oorzaak was van enorme verliezen en hoge werkeloosheid van en in de industrie. De raad van de commissie had met drie tegen twee stemmen vastgesteld het niet eens te zijn met de bewering van de fabrikanten en de grote vakbond voor de auto- industrie dat de import meer dan andere factoren .verantwoorde lijk was voor de zware economische problemen waar de Amerikaanse industrie thans mee te kampen heeft Het besluit van de commissie is definitieffabrikanten en vakbonden zullen er niets aan kunnen veranderen DEN HAAG(ANP) - Het kabinet wil de loon- en in komsten belasting verla gen. Verder wil het op twee punten een belas tingverzwaring door de AMSTELVEEN (ANP) - De koffie wordt met ingang van woensdag 12 november 15 cent per pak van 250 gram goedkoper. De advies prijs van de hoofdsoorten komt door deze prijsverlaging op 3,80 gulden. De verlaging is een ge volg van een daling van de on- koopprijzen op de wereldmarkt. Dit heeft de vereniging van Ne derlandse Koffiebranders en Theepakkers meegedeeld. Het ministerie van economische za ken is ingelicht. Het is volgens de vereniging de vierde prijsdaling van koffie dit jaar. De prijs is in 1980 in totaal met 60 cent omlaag gegaan. De vereniging acht, nadat onlangs overeenstemming is bereikt over prijsstabiliserende maatregelen binnen de internationale koffie- overeenkomst, het waarschijn lijk dat er meer rust komt rond het huidige prijsniveau. Minister Tuynman van verkeer en waterstaat opent morgen de nieuwe brug bij Well in Limburg. De "mooiste en langste Maasbrug" heeft 20 miljoen gekost, is 1 .kilome ter lang en vervangt de oude baily- brug (links) die sinds '54 dienst heeft gedaan. bejaardenaftrek te wijzi gen. Dit blijkt uit het wetsontwerp dat minister van der Stee en staatsse cretaris van Amelsvoort (finan ciën) bij de Tweede Kamer heb ben ingediend. De bewindslieden willen tot een verlaging komen door de belas tingvrije sommen met vier pro cent te verhogen. Hierdoor krijgt de overheid in 1981 550 miljoen gulden minder. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën is dit voorstel ge baseerd op de verwachting dat de lonen volgend jaar met twee tot twee en een half procent worden gematigd. Al in de miljoennota kondigde het kabinet een belas ting verlichting aan in ruil voor loonmatiging. De woordvoerder van het ministe rie kon gisteravond niet zeggen of het voorstel tot belastingverla ging wordt ingetrokken, als werkgevers, werknemers en overheid geen overeenstemming bereiken over een loonmatiging. AARDAPPELS - Door de vorst van de afgelopen dagen dreigt een deel van de aardappeloogst verloren te gaan, mede-veroor zaakt door te snel rooien. Dat zegt het aardappel meelconcern Ave be. dat zo'n 500.000 ton aardap pelen per jaar verwerkt. Fabnekstelers die aardappelen waarin nog vorst zit boven de grond halen, lopen een grote kans dat die oogst verrot, zodra de aardappelen zijn ontdooid. Telers kunnen de aardappelen het beste zo kort mogelijk voordat ze ter verwerking opgehaald worden, rooien. Dat ophalen gebeurt via een - door de vorst vertraagd - ophaalschema, aldus Avebe. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den van daag 4828 d teren aangevoerd I n totaal werden maandag en dinsdag 7048 dieren aangevoerd. Slachtrunderen 184, gebruiksvee 300. graskalveren 50, nuch tere kalveren 1412. veulens pony's 8. varkens 1611; biggen 40; schapen lam meren 1101; bokken/geiten 122 Prijsnoteringen slachtvee- slachtrunde ren hetzelfde als gisteren; nuchtere kaJ veren van 125 tot 200. slachtzeugen van 245 tot 255. Gebruiksvee: melk en kalfkoeien van 1700 TOT 2975; varekoeien van 1050 tot 2200; pinken van 800 tot 1500; graskalve ren van 250 tot 800, nuchtere kalveren rood van 300 tot 455; zwart van 200 tot 340; biggen van 88 tot 93; schapen van 160 tot 190; lammeren van 165 tot 195, veulens/pony's van 200 tot 700; geiten van 20 tot 70; extra kwaliteit lammeren van 200 tot 250 Toelichtingen: slqchtrunderen redelijk, redelijk, stabiel; kalf- en melkkoeien minder, redelijk, stabiel; varekoeien idem; vaarzen en pinken idem; graskal veren idem; nuchtere kalveren meer. heel rustig; stabiel, paarden.pony's rde- lijk, rustig, stabiel, varkens meer rede lijk. redelijk; lopers en biggen geheel matig; schapen en lammeren minder, rustig, stabiel; geiten minder, slecht GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Periode 10 11 1980 Glas andijvie per kg 177. Boerekool per kg. 37-92. Waspeen AI per kist 9.80-11.40. Waspeen All per kist 3,20-10.80. Was peen BI per kist 13.50-18.--, Waspeen BII per kist 3.20-9,20 Waspeen Cl per kist 6.20-9.20. Waspeen CI1 per kist 5.10-8.20 Aanvoer 125 ton Breekpeen AI per kist 3,40-11.80. Prei A per kg 90-1.10. Uien per kg 42-51. Peterselie (krul) 54-57, Knol selderij 31-1,1(1. BUwmkool 6 per bak I 1.71-1,79, Bloemkool 6 II per bak 21-40. Bloemkool 8 I per bak 77-1,43, Bloem kool 8 II 21-62, Bloemkool 10 I 38-74. Bloemkool 10 II 38. Bloemkool 12 I 45-51, Bloemkool 12 U 85-3;-! 3370 st. DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 71.10 71.0 175,OOf Amfas 108,50 Boer Druk 104,50 104.30 I Trust 106.00 «chlumbergrr 1180.00 33.80 33.10 BELEGGINGS INSTITUTEN Wrrrldhavcn 10600 106.50, Conceatra 183.00 185.00 toifonds 342.00 341.00 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD Amsterdam (anp) - Het m elkaar klappen van de dollarkoers miste vandaag zijn uitwerking op de koers van Koninklijke Olie niet Het energie-aandeel verloor 3,50 op 199.50 en kort na de opening werd tijdelijk beneden den 199 gehandeld Bij Unile ver was men in afwachting van de cijfers over het derde kwartaal, die om kwart over een zouden worden vrijgegeven. De eerste zaken werden gedaan op 121,50, wat fractioneel onder de oude prijs lag. Ondanks deze minder florissante gang van zaken had de beurs de vlag uitgestoken In het midden van de beurszaal hingen twee Nederlandse en twee Ameri kaanse vlaggen Dit vlagvertoon hield verband met de uitbreiding van de handel in originele Amc nkaanse aandelen, waarin tot en met gisteren slechts in de vorm van certificaten handel mogelijk was. De lijst van originele Amen kaantjes werd vandaag met 45 waarden uitgebreid tot 57 In verband met deze uitbreiding bracht de voorzitter van de New- yorkse effectenbeurs, de heer William M Batten, een bezoek aan de Amsterdamse beurs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21