'We kunnen onze spullen toch niet vastsp Countryclub Nieuwkoop ambitieus van opzet Noordwijker Bruggeman ooms storten ze zich van de rotsen af..." DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 Ben Pley probeert zijn vlieger op het IJsselmeerstrand. -ÜSBEi- NOORDWIJK - De inventaris van de museum boerderij van het Ge nootschap Oud-Noordwijk blijkt niet ongeschonden door het sei zoen te zijn gekomen. Er is een kerkboek gestolen van de mid denzolder en vorig jaar verdween een lens van honderd jaar oude platencamera. Dit meldt conservator K.A. Kok in het GON-orgaan "De Blauwdot- ter". Hij noemt het droeve din gen. "Maar we kunnen toch niet M alles gaan vastspijkeren of op el- ■fik ke zolder een suppoost zetten", verzucht Kok, die van het begin af aan dit museum z'n hart heeft 'J) verpand: "Wie een oplossing weet mag het zeggen..." Er zijn over de afgelopen maanden ook vele goede dingen te melden, W aldus Kok. Zo maakt de conser vator gewag van een reeks schenkingen door mensen, die het genootschap en het museum een warm hart toedragen. Zo verkreeg men een kapokhoedje, een lorgnet, een echte mutsen- nipper, en een rijwielplaatje uit de tijd van Coliin. verder een spanzaag, een kanten muts, een zadel van een strande- zeltje, kinderonderkleding uit de oude tijd, een kinderonder broekje, foto's van het oude kleu terschooltje aan de Hoofdstraat, een petroleumstel, een grijs geë mailleerde pan, een antiek tasje en de "Zeevaartkundige tafere len" van Bock. Overigens mag het museum zich in een nog steeds toenemende be langstelling verheugen. De afge lopen zomer werd het bezocht NOORDWIJK - "Uiteindelijk is zelf vliegen het mooiste dat er is voor een mens. Daar verlangde men al eeuwen naar. En als je dan boven het strand hangt, kun je het wel uitschreeuwen, zo fantastisch is het zeilvliegen" Dit zegt Peter Bruggeman, met Ben Pley één van de gangmakers van deze vrijwel nieuwe sport in Noordwijk. Om die te beoefenen zijn ze op zoek naar een terrein in de badplaats. "Twee jaar geleden", vertelt Ben Pley, "zag ik zeilvliegers bezig met hun sport in IJmuiden. Dat wilde ik ook doen, want ik ben al vanaf m'ri veertiende jaar bezeten van alles dat met wind te maken heeft. Ik doe aan gewoon zeilen, brandingzeilen en ijszeilen. Dus deze vorm van spelen met wind wilde ik ook proeven". Men begon in die periode met het nemen van lessen. "Dat lijkt", zegt Peter Bruggeman, "een dure liefhebberij, maar als je het goed bekijkt, valt het wel mee. Wij zijn voor een beginnerscursus onge veer 300 gulden kwijt. Maar dan ben je wel 4 of 5 dagen achter el kaar bezig. En weeg dat nou eens af tegen, ik noem maar wat, watje kwijt bent aan het nemen van au torijles. Dat ben je een stuk duur der uit". Alleen de aanschaf van een vlieger kan bij dë modale beoefenaar op problemen stuiten. Voor een goede vlieger ben je al gauw drie tot vierduizend gulden kwijt. "En voor een sport die je maar 25 tot 30 keer per jaar kunt beoefenen, is dat een boel geld", meent Ben Pley. Voor het beoefenen van de vlieg sport is men afhankelijk van een noord-westenwind. "Dan heb je stijgwinden net voor de duinen en dan kunnen wij gaan vliegen. Als je het een beetje beheerst, kom je soms tot een hoogte van 20 tot 25 meter, en je kunt lang ach tereen in de lucht blijven", ver volgt Ben Pley. Rustig Peter Bruggeman, net terug uit Amerika: "Daar heb ik ook veel zeilvliegen gezien. Maar dat is heel wat anders dan bij ons. Soms storten ze zich van rotsen af. En dat zijn hoogten van 1000 tot 1500 meter. Daar heb ik me toch maar niet aan gewaagd, dat was me iets te gortig. Er zijn ook terreinen die in de buurt van een weg liggen. Als je je dan iets verstuurt, lig je voor je het weet op een vrachtwa gen. Nee, dan is het hier een stuk rustiger", zegt hij. Er zijn nu in Noordwijk een man of vijftien die deze sport actief be drijven. Sommigen hebben met twee man een vlieger gekocht. "Dan vallen de kosten wel mee", vindt Ben Pley. "We zien nu wel in", gaat hij verder, "dat we moeten proberen om tot een vereniging te komen. Dan sta je ook veel sterker in je gesprek ken met de gemeente en het Hoogheemraadschap Rijnland. We willen graag een terreintje waar we kunnen starten en waar we onze vliegers op kunnen bouwen, eventueel ook nog wat accommodatie waar we het een en ander kunnen opslaan," aldus Ben Pley. Nieuw Er is al informeel overleg geweest met de gemeente Noordwijk. De heer Oosthoek van sportzaken over dit gesprek: "Het was zuiver informatief en het heeft nog niets concreets opgeleverd. We heb ben deze mensen gevraagd hun plannen eens op papier te zetten, dan kunnen we verder zien. Dit is ,voor ons ook allemaal nieuw. Er zijn nog tal van vragen: hoe zit het juridisch in elkaar, hoe zit het met het verenigingsrecht enzovoorts. Allemaal vragen die nog moeten worden beantwoord." "Alleen vrezen wij", zegt Oosthoek "dat het gebruik van de duinrand op problemen zal gaan stuiten. Maar dit gaat, voor wat betreft de zeereep, het Hoogheemraad schap Rijnland aan, en het duin gebied erachter is van Staatsbos beheer, en wat die er van denken is ons nog niet bekend", aldus Oosthoek. Bij de politie heeft men weinig problemen met de nieuwe sport. Adjudant v.d. Plas van de Noord wijkse gemeentepolitie: "Er is een periode geweest dat er in de weekeinden vrij veel werd gevlogen, maar dat heeft wat ons betreft geen enkele moeilijkheid gegeven. Ik ben er ook wel eens wezen kijken, en het is best een aardig gezicht. Wat ons betreft: laat ze hun gang maar gaan" Beschadigingen Bij het Hoogheemraadschap Rijn land is men duidelijk minder te spreken over de activiteiten van de Noordwijkers. De heer Nien- huis: "Wij hebben het beheer over de duinen. Door het zeilvlie gen kunnen er gemakkelijk be schadigingen ontstaan aan de beplanting en daar zijn wij huive rig voor. Het zeilvliegen trekt ook nogal wat bekijks, iets dat ook niet bevordelijk voor onze dui nen is. En wij moeten er ook van uitgaan dat het verboden is om de duinen te betreden. Er zijn al en kele processen-verbaal uitgereikt aan zeilvliegers. Maar daar heb ben we niets meer over gehoord", aldus Nienhuis. door bijna 3000 mensen. Daarbij was juli een topmaand met bijna 1400 bezoekers. Ook de historische rondwandelin gen door de kom van Noordwijk- Binnen zijn een groot succes ge worden. Men telde 600 deelne mers, waarvan ongeveer 40 pro cent dorpsgenoten. De heren Passchier en Verkade fungeer den als gidsen, terwijl de heer Benschop de bezichtiging van de Grote Kerk leidde. Dankzij de populariteit van het blad "De Blauwdotter" met vele bijzonderheden uit het Noord- wijkse verleden, en mede door de stand van het genootschap op de evenementenmarkt voor Boven- Volta, is het Genootschap de 1100 leden gepasseerd. "We zijn waar schijnlijk Katwijk voorbijge streefd", aldus Karei Kok. Avond over ander vormen energiewinning KATWIJK - Het open jongerencen trum 't Mallegat aan de Voor straat te Katwijk aan Zee organi seert morgenavond (woensdag 12 november) een thema-avond over Energie. Aan de avond wordt meegewerkt door "De Kleine Aarde", een or ganisatie die pleit voor een ande re, bewustere levenswijze, vol- gens Kleine Aarde moeten ande re vormen van energiewinning worden gevonden, vormen waardoor het milieu niet wordt aangetast. De film "Deense Energie", die zal worden vertoond, geeft een beeld van de activiteiten die in Dene marken worden ontwikkeld met betrekking tot schone energie winning. In dat land worden uit gebreide proeven genomen met energiebronnen als de 20.00 Ben Pley (links) en Peter Bruggeman: "We zijn helemaal bezeten van deze sport" Overigens is men wel van mening dat er contact moet komen met de beoefenaars van de vliegsport. Nienhuis: "Misschien dat we in goed overleg wat kunnen berei ken. Er valt te denken aan het aanwijzen van een vaste plaats, maar dan zal men eerst contact moeten zoeken met ons", zegt Nienhuis. KEES VAN KUILENBURG NOORDWIJK - Een auto ter waar de van zo'n 40 a 50 duizend gul den cadeau krijgen. Dat over komt je maar zelden, of eigenlijk nooit. Toch kreeg een Noordwij ker dezer dagen de sleutels van een dergelijke wagen in handen gedrukt met de woorden: "Doe er maar mee wat je wilt". Een inwoner van Utrecht, van wie de wagen was, zag het kennelijk niet helemaal meer zitten. In een Noordwijks hotel overhandigde hij de sleutels van zijn Range Rover aan de Noordwijker met "Alsjeblieft, m'n auto van 40 mille" wie hij kennis had gemaakt. De Noordwijker dacht op zijn beurt "eens gegeven, blijft gegeven" en stapte in de auto om vervolgens vol gas weg te rijden. Een en ander werd echter opge merkt door bekenden van de Utrechtenaar en deze waar schuwden de politie. De Noord- wijkse Hermandad stelde daarop een onderzoek in en nam de wa gen in beslag. De Domstadbewoner bleek intus sen tot de werkelijkheid terugge keerd. Het was, zo bleek, hele maal niet zijn bedoeling geweest om de auto cadeau te doen. Waar op hij zijn eigendom persoonlijk kwam ophalen. Nieuwe club voor de liefhebbers NIEUWKOOP - In "De Leeuw" aan de Simon van Capelweg in Noor den gaat donderdag avond de "Countryclub Nieuwkoop" van start. Daarmee is de oprich ting van de eerste coun tryclub in het westen van het land een feit. De countryclub is een initiatief van Greet Sanne, echtgenote van de countrypromotor Cor Sanne. De Nieuwkoopse ver telt erover. "Mijn man is vaak weg in verband met zijn werk en ik vond het leuk ook iets te gaan doen in de countrymu- ziek. We hebben gewacht tot we een goede start kunnen maken met de club. En dat gaat donderdag gebeuren, want er staat een geweldig programma te wachten dat de liefhebbers zal aanspreken. Er zijn optredens van "The Silver Eagle Express" uit Bergen op Zoom, van de be kende Amerikaan Bob Ever- hart en van de Sullivan Fa- milv uit Alabama". Dat zaal "De Leeuw" dio om voor het programma "Country Time" van Lex Tondeur en Ruud Hermans opnamen te maken. Het pro gramma zal in december worden uitgezonden. "We willen alleen goede groe pen," aldus de ambitieuze Greet Sanne (31). "Met hulp van Cor proberen we topar tiesten naar Nieuwkoop te halen, als ze toch al voor een toernee in ons land zijn. We vragen een entreeprijs van 7,50. Dat is in deze tijd niet te duur zou ik zo zeggen. We hoeven er niets aan te verdie nen, als we maar quitte spe len". Men kan lid van de club worden vooreen contributie van 25,- perjaar. Daarvoor krijgt men bij volgende evenementen 25 procent korting op de toe gangsprijs en het is de bedoe ling om per twee maanden een clubblad uit te geven. Op die manier wil de initiatief neemster het lidmaatschap- aantrekkelijk maken. Andere activiteiten van de club kun nen zijn het geven van video voorstellingen (Cor Sanne: "Ik heb opnamen, die nog nooit op de televisie te zien zijn geweest."), het beluiste ren en bespreken van nieuwe platen, terwijl wellicht ook platen met korting kunnen worden aangeschaft. Manager Vanzelfsprekend wordt het initiatief van Greet Sanne ge steund door haar man, die al sinds jaar-en dag zich met de countrymuziek bezighoudt, ook zelf niet on verdienstelijk zingt en sinds ongeveer een half jaar als promotor zijn brood verdient in het countrywereldje. Hij is manager van Tumble Weed en sedert 1 november ook van de Ruud Hermans Band. De Nieuwkoper is druk bezig met het voorbereiden van een toernee van de Ruud Her mans Band door Oklahoma. Kansas en Texas volgend jaar maart. Verder coacht Sanne de amateurgroep Cool Breeze uit Boskoop en de zanger Harry Laurens uit Woerden. Op verzoek van de platen maatschappij wordt met Har ry Laurens binnenkort een duo gevormd: hij zal samen met Mavis van Slingerland uit Den Dolder gaan zingen. "Dat meisje is een ontdekking, pu re klasse", vindt Sanne. Mo menteel heeft hij het druk met de organisatie van een countryfestival in Meijel (Limburg) op 22 november en één in Middelburg, dat in ja nuari plaatsheeft. n en getogen Nieuw koper zingt zelf ook graag, al De zolder van de woning i muren ontbreken de affiches Sanne. wil hij dit niet beroepsmatig doen. Alhoewel..."Bij de Ruud Hermans Band heb ik op de radio een paar liedjes gezongen en dat wordt toe vallig aanstaande vrijdag- aldus Cor Sanne, wel eens graag oprogra villen i ird niets chtgenc voor te hebben." te. die ook nog ond in "Cour vTir De sen 20.00 en 21.00 via Hilver sum I uitgezonden. Medio volgend jaar komt er een plaatje van mij uil. Als het tophit zou worden, weet ik nóg zo net niet wat ik zal doen. voorlopig beschouw ik het zingen maar als een grapje," countryn Een test c bij een om negatief v< de ziekenc countrymi esenteren e hij kortgeleder oep aflegde, paku or hem uit. "Ik hel nroepin Alphen a eboden om eei en half uurtje pe jorbeeld Op du n ik geluk eer zon en de wind. De thema-avond begint i Politieagent geramd WADDINXVEEN - De Goudse po litieagent H. de Boer is vanmor gen omstreeks acht uur gewond geraakt bij een botsing op de He- negouwerweg (Alphen-Gouda) ter hoogte van het gemaal in Waddinxveen. De agent is over gebracht naar het Bleuland-zie- kenhuis in Gouda. De politieman rijdend richting Gouda werd ge ramd door een op de linkerbaan terecht gekomen sportauto be stuurd door een uit Gouda af komstige man. De bestuurder kwam op de verkeerde baan te recht doordat hij te abrupt uit- wijkte voor een voor hem stop pende auto. In verband met het ongeluk is vanmorgen het ver keer op de Henegouwerweg van af rijksweg 12 tot aan de Hefbrug in Waddinxveen gedurende 20 minuten over één baan geleid. Langlaufers Noordwijk verenigen zich NOORDWIJK - Er bestaat in Noordwijk grote belangstelling voor langlaufen in het duinge bied van de badplaats. Nada* er vorige week genoeg sneeuw was gevallen, hebben enige enthou siaste langlaufers uit de gemeen te op de trimbaan bij Groot Hoogwaak een baan uitgezet. Tientallen langlaufers hebben daar alvast een voorproefje op het komende winterseizoen geno- Naar aanleiding hiervan hebben enige Noordwijkers het initiatief genomen om deze sport vaker in de Noordwijkse duinen te gaan beoefenen. Voorwaarde hiervoor is natuurlijk dat er sneeuw ligt. Zodra dit weer het geval is, zal er opnieuw een baan worden uitge zet. Er zijn dan mensen aanwezig die de beginnelingen kunnen lesgeven. "Want het leuke van langlaufen is dat de sport niet aan leeftijd is gebonden. Iedereen, jong en oud, kan eraan begin nen Nfl Ton Siebtrt, één van de initiatiefnemers. HAARLEMMERMEER - De po litic van de Haarlemmermeer heeft gisteravond een van links naar rechts slingerende auto mobilist van de rijksweg Den Haag-Amsterdam afgehaald. De 30-jarige Amsterdammer C.M.G., die volgens de politie "een paar rijstroken nodig had", bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken Hij kreeg een bloedproef en een proces-ver- baal en kon vervolgens per openbaar vervoer naar Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19