Overtuigende start Mesker VRIJUIT Is reclame verfoeilijk boven de tien centimeters? 'Crisis' FC Den Haag bezworen V.d. Torre laat het afweten Y oetbalsch andaal verder onderzocht DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 In de tweede helft van de jaren vijftig deed in Nederland de voetbaltoto zijn intrede. Vooral vele religieus bevloge nen zagen dat met grote hui ver gebeuren, want geld be hoor je zwoegend op een kale akker met de brandende zon in je nek te verdienen en zeker niet met lichtzinnig gokspel. De aanwezigheid van de staatsloterij was al voldoende bewijs voor het feit dat de duivel zijn klauwen over de Rijndelta had uitgestrekt. De Tweede Kamer bemoeide zich destijds grommend en gruwend met de toto, gooide als een ware jongleur de hete aardappel van de linker- naarde rechterhand en terug Ten slotte verklaarde minis ter Beerman van justitie dat het gegok op voetbalwedstrij den in hemelsnaam dan maar moest worden goedgekeurd, mits.... de hoofdprijs niet ho ger zou zijn dan 25.000 gul den. Van de commentaren die daar op in de dagbladen versche llen, is er één ik meen dat die in het Parool stond) in mijn geheugen blijven hangen. Die begon met deze prachtige, om niet te zeggen gouden zin: De zonde begint bij 25.000 gul den". Ik moest daaraan direct denken toen halverwege vorige week minister Gardeniers van CRM een nota naar de Tweede Kamer stuurde waarin zij haar nog niet definitieve) richtlijnen bekend maakte voor reclame op sportvelden en van sportlieden voorzover die bij tv-uitzendingen kun nen worden getolereerd. Kijk, op zichzelf is een zekere vorm van reglementering wel toe te juichen, maar dan wel héél globale regels,op de reali teit gericht. Jarenlang is er maar wat aan gerotzooid, ook en volstrekt onnodig door tv-verslagge- vers zelf, en nu ineens gaan we kruidenieren en centimeteren dat je niet weet waar je blijft. Reclame-uitingen op hoofddek sels (bijv. bij wielrenners) mogen straks maximaal der tig vierkante centimeter be dragen shirtreclame mag een hoogte van tien centimeter niet te boven gaan, tenzij het uitzendingen van minder dan twee minuten en van hoge nieuwswaarde betreft, dan doen de normen er niet meer zo toe. Zo zijn er ook nauw keurig bemeten bepalingen voor reclame op schoeisel, startnummers en reclame borden. (Vergeef mij de vergelijking, maar dit gemillimeter wekt ook onweerstaanbaar herin neringen op aan pastoors en predikanten die tot in de ja ren veertig bepaalden waar bij meisjes het gympakje diende te beginnen en op te houden: "vier vingers onder het halsje en een volle hand breedte onder de lieslijn"). Ik zie straks al tv-mensen met door het rijk geijkte centime ters al die reclameboodschap jes nameten. "Die letters zijn elf centimeter hoog, u voldoet niet aan de richtlijnen, weg met u". Het zal allemaal weinig uitha len, vrees ik. De Kneet trekt na een grootse wielertriomf echt niet een shirtje aan waarvan de reclame-uitingen de ministe riële goedkeuring kunnen wegdragen. Dan zou-ie ove De wereldkampioenen body-building 1980. V.l.n.r. Sergio Oli- va (VS) bij de profs, Erika Mes (Nederland) bij de dames en Edouard Kawak (Frankrijk) bij de amateurs. rigens toch nog de uitzending in mogen, maaarrrr niet lan ger dan twee minuten als hij tenminste iets heel bijzonders te vertellen heeft. Maar wie bepaalt wat "heel bijzonder" Die 25.000 gulden van minister Beerman voor de voetbaltoto heeft niet lang standgehou den. En zo vrees ik dat de richtlijnen van minister Gar deniers, als de Tweede Kamer er al mee akkoord zou gaan (want die heeft zich eerder uitgesproken tégen shir treclame) ook snel in stoffige archieven zullen belanden. Mijn opvolger zal er, vermoed ik, over 25 jaar nog wel een lacherig stukje over schrijven in de trant van: zo ging het toe in die goeie, ouwe tijd. Body-building In Parijs zijn dit weekeinde de wereldkampioenschappen body-building gehouden. U treft in deze rubriek een fo tootje aan van de titelwin- naars, de personen dus die het best aan hun body hebben ge bouwd. Vrouwen die ik deze opname toonde, riepen ter stond: ajakki-bah, of woor den van gelijke strekking. Nou, dat roep ik niet, hoor. Diep in mijn hart zou ik graag zo'n van het vet glimmende, tweepersoons tors willen be zitten. Gisteravond, voor het slapen gaanheb ik voor de spiegel dezelfde pose aangenomen als deze heren. Ach, ach, wat een treurigheid staarde mij daar aan. Spierballen gelijk ap pelemoes. Ik denk dat ik voortaan bij het avondeten nog maar een keer tje extra opschep. Oranje Groen Het zojuist verschenen clubblad van de Leidse voetbalvereni ging Oranje Groen bevat veel informatie over de mogelijke fusie met Leidse Boys, een an dere op het Boshuizerkade- complex spelende club. Het boeiendste stuk is afkomstig van Joop Cornet, een man naar mijn hart, want hij schrijft met een van emotie trillende hand en tóch met een helder hoofd. Aan het eind van zijn stuk somt hij de, volgens hem, voor- en nadelen van de fusie op. Voordelen: 1) een grotere, sterke vereniging met minder con currentie aan de Boshuizer- kade,2) een goede jeugdbezet- ting, 3) financiële verbetering doordat de exploitatiekosten lager worden, 4) tijdelijke oplossing van het kader probleem, 5) meer kansen op het verkrijgen van een groter sportcomplex. Nadelen: l)het besturen van een grotere vereniging vereist meer bestuursleden en com missies, hetgeen inhoudt dat er meer actieve leden nodig zijn en die zijn moeilijk te vinden, 2) een kleinere ver eniging heeft aak een hechte re structuur, de contacten tus sen de leden zijn vaak beter,3 verlies van leden (het bestuur calculeert een verlies van 25 tot 30 procent), 4) de kantine wordt te klein en een uitbrei ding zal hoge kosten met zich mee brengen. 5) ook de ver bouwing van de Leidse Boys kantine zal de nodige finan ciën vragen, 6) verlies van de identiteit van de verenigin gen, 7) er zijn geen concrete toezeggingen ten aanzien van betere veld- en verbhjfsac- commodaties, 8) het verdwij nen van twee puur Leidse ver enigingen. Joop Cornet is niet voor een fu sie. De nadelen zijn volgens hem keiharde feiten en de voordelen moeten nog maar worden bewezen. Oranje Zwart Ik vind dat Cornet het nogal oranje-zwart ziet. 1Als je twee clubs samenvoegt heb je wel meer bestuursleden nodig dan tot dusver voor één maar niet zo buitensporig veel meer. Als de huidige be sturen zich bundelen, ben je al een heel eind. 2) Die hechtere structuur van Oranje Groen valt wel mee, want in het begin van zijn stuk laat Cornet doorscheme ren dat veel leden niet naar de toch zo belangrijke vergade ring van 10 oktober zijn ge komen. 3) Verlies van leden? Ach, er wordt op zulke emotionele momenten zoveel beweerd. Waar zouden al die mensen heen willen /moeten? 4-5) Bij elke fusie doen zich kos ten voor. Kantines moeten worden aangepast enz. Maar daar kan men toch een (tijds) plan voor opstellen. 6) Verlies van het eigen karak ter van de verenigingCornet tilt daar zwaar aan. Ik vraag me af of deze twee echte Leidse clubs, die al jaren onder de zelfde omstandigheden in el- kaars nabijheid spelen, zo vreselijk veel van elkaar ver schillen. Oranje Groen hecht zich zo aan de eigen identiteit dat het 't bestuur nu al geruime tijd volstrekt onderbezet laat voortmodderen. Voorzitter Jongbloed schrijft daar een paar zeer pittige dingen over in datzelfde nummer van de Oranje-Groener. 7) De nog niet aanwezige toe zeggingen voor verbetering van veld- en verblijfsaccom- modaties. Ja, ik vind dat Oranje Groen en Leidse Boys daarvoor bij de Sportstich ting moeten aankloppen, zo als gisteravond is gebeurd. Als die niet bereid zou zijn voor de toekomst enigerlei toezegging te doen, dan zou Cornet op dat (inderdaad zeer belangrijke) punt gelijk hebben. Maar dat moet eerst worden aangetoond. Ik kan mij niet voorstellen dat het duo Biegstraaten - Duives- teijn zou zeggen: jullie zoeken het maar uit. Als ze dat wel zouden zeggen dan doen Oranje Groen en Leidse Boys er beter aan de zaak nog maar eens te overdenken. Bijvoor beeld moet de nieuwe fu sieclub op zijn minst het al- leenbeheer krijgen over het oe- fenveld. Op het moment trai nen alle Boshuizerkadeclubs daarop. 8) Twee pure Leidse verenigin gen verdwijnen. Zeker, maar komt er niet éen veel sterkere voor terug? AMSTERDAM (GPD) - Ondanks een stunt van een weekblad dat zijn lezers toegangsbil jetten in het vooruitzicht had gesteld van één gulden in plaats van 20 gulden, heeft de eerste dag van het hoofdtoernooi van het proftennis voor dames in Amsterdam slechts 500 toeschouwers getrokken. Dat waren er maar liefst duizend minder dan in het weekeinde, toen uitsluitend kwalificatie wedstrijden werden afgewerkt. Toernooidirecteur Rob Spaan schreef dat toe aan het feit dat velen de term „uitgekocht" ver keerd hadden gei'nterpeteerd. „Men dacht dat de hal door een actie van dat weekblad was uit verkocht. Er zijn gisteren wel de gelijk de nodige kaarten ver kocht, maar dan voor de komen de dagen. Daarom zie ik het deze week toch wel zitten. Ik geloof echt wel dat dit toernooi vol doende mensen zal trekken". En dat terwijl ook nog eens de Roemeense Lucia Romanov, die als achtste was geplaatst, zonder af te schrijven verstek liet gaan, waardoor het aantal wegblijfsters op vijf werd gebracht. Omdat er ook nog eens twee kwalificatie wedstrijden moesten worden ge speeld en de Zweedse Ekblom nog niet beschikbaar bleek voor haar partij tegen Ellie Vessies, viel er op de openingsdag weinig te beleven. Van het kwintet Nederlanders kwamen er slechts twee in actie. Marcella Mesker, na Betty Stöve het hoogst genoteerd op de we reldranglijst, had geen kind aan de kleine, 17-jarige Zwitserse Ka rin Stampfli, en Marianne van der Torre liet het in een lange partij afweten tegen Hana Strachono- De 19-jarige Strachonova, in Tsje- Voetballers hoeven niet de gevangenis in na deling.. MONROVIA (Rtr) - De spelers van de voetbalploeg van Liberia hoe ven vooralsnog niet de gevange nis in. Zij speelden 0-0 tegtn Gambia. Het staatshoofd van Liberia, ser geant-majoor Samuel Doe, had vorige week gedreigd dat hij alle spelers zou laten opsluiten als zij weer een' landen wedstrijd zouden verliezen. De wedstrijd werd in een gespannen sfeer gespeeld omdat geruchten gingen dat Doe 23 gevangenen had vrijgelaten om ruimte voor de voetballers te scheppen. Na de wedstrijd zei de vice-voorzit- ter van de regerende "Raad voor verlossing van het volk' dat de voetballers gespaard zouden worden omdat zij goed gespeeld hadden. cho Slowakije geboren, maar vo rig jaar juli uitgeweken naar Zwitserland waar zij bij haar oom in Zürich woont, bood haar even- oude tegenstandster alle gele genheid voor een verrassing te zorgen. Van der Torre verloor de openingsset ternauwernood met 7-5, nam in de volgende reeks met 6-1 overtuigend revanche en Voorhet eerst sinds eind juli - de datum van zijn huwelijk - heeft Björn Borg weer een toernooi op zijn naam ge bracht. In de finale van de interna tionale Zweedse indoorkampioen schappen in Stockholm versloeg Björn Borg de Amerikaan John McEnroe met 6-3, 6-4. Hoewel Borg een thuiswedstrijd speel de, was de symphatie verdeeld. De Zweed heeft het bij een gedeelte van zijn landgenoten verbruid door zijn weigering deel te nemen aan de obli gate persconferenties. Daarvoor heeft hij de eerste geldboete uit zijn carrière moeten betalen. bleef in de beslissende serie slechts één punt verwijderd van een voorsprong van 3-0. De Nederlandse kampioene had er daarbij voor gezorgd dat haar op- ponente steeds meer moeilijkhe den met zichzelf kreeg. In de be slissende fase werd Strachonova echter bijtijds weer zichzelf, waardoor zij de aarzelende Van der Torre, die in riante positie steeds meer fouten begon te ma ken, alsnog met 6-3 achter zich wist te houden. Opweg naar de tweede ronde moest zij overigens nog wel toestaan dat Van der Tor- re tot driemaal toe een match- punt teniet wist te doen. Zoveel spanning als het duel tussen Van der Torre en Strachonova bood. zo eenzijdig was de ont moeting tussen Mesker en Stampfli. De basis voor die een voudige overwinning van Mesker werd gelegd in het kwalificatie toernooi waarin Stampfli nog met 6-2, 6-3 de baas was gebleven over Karin Moos. Tijdens die voorstelling was het Mesker ech ter duidelijk geworden dat de door de Spanjaard Gimeno ge trainde Stampfli (goed voor een halvefinaleplaats dit jaar tijdens' de open Franse jeugdkampioen schappen) een pure verdedigster is. Mesker. „Moos bleef achterin hangen en speelde Stampfli daardoor in de kaart. Ik ben van begin af aan naar het net gegaan, daar is ze erg van geschrok ken". In die mate zelfs, dat Mesker, die toch bepaald niet bekend staat als iemand die haar werk snel af maakt, niet meer dan 38 minuten nodig had om met tweemaal 6-0 „Twee weken geleden heb ik dat ook gedaan, maar toen had ik een meisje dat er helemaal niets van kon". Mesker treft in de volgende ronde de Amerikaanse Joanne Russell, die als vierde is geplaatst en mo menteel op de 25 ste plaats van het mondiale klassement bivak keert. Mesker is 93 ste Toen zij zichzelf twee jaar geleden tot pro fessional uitriep nam ze zich voor om een plaats bij de eerste zestig te veroveren: „Lukt me dat niet binnen een paar jaar, dan stop ik". Nu zegt ze: „Ik zie echt nog wel mogelijkheden om zover te komen. Ook al moet ik nu weer alles zelf regelen. Een jaar ben ik er alleen op uitgetrokken. Daarna heb ik een jaar een contract ge had met de bond, tot drie maan den geleden. Toen kreeg ik te ho ren dat de bond me niet altijd kan blijven onderholden. Ik zal dus nu weer alles zelf moeten beta len". ROME (AFP) - Het strafrechterlijk onderzoek naar het Italiaanse voetbal schandaal is gisteren na enkele maanden in Rome voortgezet. Een sta king van de magistratuur was er de oorzaak van dat na de eerste zes zittingen in het voorjaar er een tijdlang niets gebeurde. Gedaagd zijn 33 voetballers (onder wie Paolo Rossi), de oud-voorzitter van A.C. Milaan, Colombo, en drie organisatoren van de klandestiene voetbalpool: Cru- ciani, Trinca en Bartolucci. De ItaJiaanse voetbalbond heeft de voetballers in een eerder stadium al zware straffen opgelegd. Drie jaar schorsing voor de spelers van Lazio Roma, Bruno Giordano en Lionello Manfredonia; twee jaar voor Paolo het leven van Massimo Cacciatore, de ior Ricky Albertosi van A.C. Milaan en Rossi en een uitsluiting i doelverdediger van Lazio, 1 Felice Colombo. Belgisch team WMMl Guy Thijs, trainer-coach van de Belgische nationale voetbalploeg, heeft voor de interland tegen Nederland, die op 19 november in het Heizelsta- dion in Brussel wordt gespeeld voorlopig 22 spelers geselecteerd. Van deze groep moeten zes spelers afvallen. De 22 zijn: Jan Ceulemans (Club Brugge). Albert Cluytens (Beveren), Ludo Coeck (Anderlecht), Maurice Deschrijver (Lokeren), Michel de Wolf (RWDM), Eric Gerets (Standard), Jos Heyligen (Waterschei), Maurice Martens (RWDM). Walter Meeuws (Club Brugge), Luc Millecamps (Waregem). Raymond Mommens (Loke ren), Jacques Munaron (Anderlecht), Jean-Mane Pfaff( Beveren). Michel Preud'Homme (Standard), Michel Renquin (Standard), Erwin van den Bergh (Lierse SK), René van der Eycken (Club Brugge). Wilfried van Moer (Beveren), Frank Vercauteren (Anderlecht). René Verhcyen (Lo keren), Eddy Voordeckers (Standard), Willy Wellens (Standard). Marcella Mesker had geen kind aan Karin Stampfl DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van FC Den Haag heeft gister avond in een spoedvergadering de moeilijkheden uitgepraat, die waren ontstaan nadat enige be stuursleden kritiek hadden geuit op voorzitter Pieter den Duik. Aanleiding tot de kritiek was wat sommige bestuursleden noem den het „solistische optreden" van Den Duik bij het vinden van de opvolger van trainer Hans Kraav. Den Duik trok zich deze kritiek erg aan en stelde zichzelf afgelopen vrijdag, toen de laatste onder handelingen over de opvolging van Kraay plaatsvonden, op non- actief. Voorts gaf hij te kennen ook niet aanwezig te zullen zijn bij de wedstrijd FC Den Haag- Willem II van afgelopen zater dagavond. Onder druk van de overige bestuursleden en de ge meente Den Haag echter kwam Den Duik wel opdagen om „het geschil niet groter te maken dan het was". Gisteravond vond dan het „verzoe- ningsgesprek" tussen beide par tijen plaats. Een zeer geslaagd ge sprek volgens vice-voorzitter Duijvestein. Hij: „We hebben de zaken doorgepraat en zijn het na een prettige bijeenkomst volle dig met elkaar eens geworden. (ADVERTENTIE) A.s. woensdag 21.15 uur waterpolowedstrijd De Zijl/LGB-HZC/R 5 Mei bad Advertentie aangeboden door Marcasol/ML Station Perquin Achteraf was de hele zaak over trokken. Zelfs het woord kritiek vind ik wat overtrokken in deze kwestie. We hadden gewoon weer eens een gesprek nodig over de te verdelen taken, dat is alles. En er is zeker geen sprake van een bestuurscrisis. We gaan door zoals we al anderhalfjaar met dit bestuur gewend zijn". FC Vlaardingen hooft als opvol ger voor de naar FC Den Haag vertrokken Martin van Vianen Jan de Gier als trainer aange trokken. De Gier tekende een contract dat hem tot het einde van dit seizoen aan FC Vlaardin gen bindt. Jan de Gier is afkomstig van de amateurclub Nieuwenhoorn, waar hij dit jaar na interne moei lijkheden opstapte De A-liccn- tiehouder die leraar lichamelijke opvoeding is, solliciteerde naar de plotseling ontstane mt Hij werd prompt aangenomen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13