Hoe malafide veilinghuizen blijven boeien Arme landen krijgen Afrikaanse OPEC - olie Zestien doden bij aanslagen Beiroet De „exclusieve praktijken van zakenman Jan Walstijn of Cao voor textiel Kenia tegenstander economische sancties tegen Zuid-Afrika DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 VARIA PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Kunst en bedrog gaan al eeuwen hand in hand. En het publiek, uit op interessante koopjes, wil nog steeds bedrogen worden. Met deze wetenschap blij ven de malafide veilin gen in kunst en antiek floreren. Een vooraan staande Haagse kunst kenner, die uit angst voor repercussies zijn naam niet gepubliceerd wil zién, spreekt duide lijke taal. Hij verklaart de mensen die op dit soort veilingen in het bezit denken te komen van een uniek kunst werk voor gek. „Meer dan 70 procent van wat wordt aangeboden is gewoon rotzooi. De kans dat je werkelijk iets bijzonders „ont dekt" is één op de mil joen" Waartoe dubieuze veilinghou ders - in de meeste gevallen niet aangesloten bij de vakor ganisatie - in staat zijn, kwam weer eens tot uiting bij de zo genaamde exclusieve veiling van de Villa Betty-„inboedel" begin deze maand in Amster dam. Grote meesters, niet zelden nog nat, moesten voor authentiek doorgaan, signe ringen waren vervalst, be schrijvingen in gestencilde catalogi bleken onvolledig en onjuist en van een echte in boedel was geen sprake, v/ant die was al eerder bij een gere nommeerd veilingbedrijf on der de hamer gegaan. Kort om, de firma „List en Bedrog" had andermaal toegeslagen op een wijze die zo kenmer kend is voor deze onbe trouwbare kunst- en antiek branche. De eerder genoemde kunst- kennen „Het publiek gaat liever naar een onbekend vei lingbedrijf dan naar een ver trouwd adres. De hele kunst en antiekhandel loopt over van amateurisme en crimi nele randfiguren. Maar juist de Nederlander wil graag voor een dubbeltje op de eer ste rang zitten. Als hij een maal in de boot is genomen is Leiden in last, maar dan is het allang te laat. Bij de inzenders en potentiële kopers die op dit soort veilingen hun slag willen slaan is vaak volledige onwetendheid troef'. Een man die nu al jarenlang profiteert van een gebrek aan kennis bij de consument is de 46-jarige Hagenaar Johannes Otto Walstijn, die bij de Villa Betty-veiling door de mand viel. Voorlopig lijkt die Am sterdamse affaire het laatste hoofdstuk van zijn bedenke lijke loopbaan, die in het be gin van de jaren zeventig be gon. Ook toen al hield Jan Walstijn „hoogst exclusieve" kunst- en antiekveilingen, onder meer op het voorname kasteel Middachten. En ook toen al prikten kunstexperts de aanlokkelijke aanbiedin gen van de Hagenaar door. „Het enige exclusieve is Mid dachten zelf', concludeerden Wie is Walstijn eigenlijk? „Een handige jongen", zegt zijn omgeving. „Een man die de wet van buiten kent en door de mazen weet te glippen. Hij is moeilijk te pakken", oor deelt de politie. Kenmerkend in ieder geval is zijn terug vechten na iedere aanval op zijn manier van zaken doen, Nog na het debacle rond Villa Betty pareerde hij de aantij gingen met: „De pers heeft de verkoping kapot geschreven. Ik zal de schuldigen aanspra kelijk stellen voor de geleden schade". Het ziet er vooralsnog naar uit dat Walstijn eerder schade heeft toegebracht dan gele den. Dat blijkt inmiddels uit het feit dat tenminste tien ge dupeerden de Haagse politie in de arm hebben genomen in een poging hun eigendom men van Walstijn terug te krijgen. Zij hadden kunst- en antiekvoorwerpen afgegeven voor een veiling die eind sep tember zou worden gehouden in Den Haag, in het pand van het voormalige goed bekend staande veilinghuis Van Marle en Bignell. Een grote huurschuld (een kleine ton) aan de eigenaresse van het pand was er de oorzaak van dat er beslag werd gelegd op de goederen. Vast staat dat een deel van deze stukken werd ingebracht voor de Villa Betty-veiling. Waar de goede ren uit Den Haag en Amster dam gebeleven zijn is niet be kend. Hoe kan iemand zich zo lang bezig houden met dit soort openbare verkopingen waar bij de cliënt bij miskoop in het algemeen geen enkel recht van spreken heeft en garan tiebepalingen, zoals Walstijn ze hanteert, weinig om het lijf hebben. Ingewijden in deze wereld, waar nieuw net zo gemakkelijk voor oud kan worden verkocht, menen dat Jan Walstijn heeft kunnen profiteren van de kunst- en antiekrage met de daarmee gepaard gaande voortdurend stijgende prijzen. Tien jaar geleden begon hij zijn opmars in het antiekcircus. Vanaf het begin is zijn spe cialiteit geweest het houden van veilingen in meer dan luxueuze optrekjes. Kastelen en adelijke landhuizen heb ben zijn voorkeur. Daarmee wordt meer dan eens de sug gestie gewekt dat het te veilen antiek deel uitmaakt van de inboedel van het betreffende kapitaal pand, terwijl dat geenszins het geval is. Voor de eerste maal kwam een veiling van Jan Walstijn, toen nog samenwerkend met zijn broer Rinus, in het nieuws toen in het voorjaar van 1971 het rijksbureau voor kunst historische documentatie weigerde nog langer door Walstijn te veilen schilderijen op echtheid te controleren. Het aantal vervalsingen dat werd aangetroffen werd het rijksbureau te veel. Directeur Nieuwstraten van het bureau zei destijds: „Het veilingwe zen ontaardt in windhan del". Politiek Den Haag greep deze zaak aan om de minister van justitie te vragen het toezicht op het houden van kunst- en antiekveilingen te verscher pen. Er moesten hogere vak bekwaamheidseisen voor veilinghouders komen, bij veilingen in woningen zou den alleen goederen uit het bewuste pand onder de ha mer mogen, veilinghouders mochten geen eigen voor werpen inbrengen en het moest hen verboden worden op door hen te veilen goede- De ingang van het pand Lange Voorhout 58, waar tot eind 1977 het veilinghuis Van Marle en Bignell in was gevestigd. ren te bieden. De bewinds man (toen nog justitie-minis- ter Van Agt) zegde een onder zoek toe, maar over resultaten is sindsdien weinig verno- Nadat de buitenwacht een aan taljaren niets vernam over de activiteiten van Jan Walstijn, dook zijn naam in januari van dit jaar weer op toen hij een aantal openbare verkopingen aankondigde in het pand aan het Lange Voorhout 58, waar tot eind 1977 het vermaarde veilingbedrijf Van Marle en Bignell zetelde. In dat jaar verkocht J. C. Bignell pand èn veilingbedrijf voor de somma van twee miljoen aan de voormalige Haagse advocaat D. A. I. J. van den Oever (Mo- darco Beheer BV), die direct daarna het veilinggedeelte doorverkocht aan een zekere H. B. A. Diederiks, die op zijn beurt begin van dit jaar de zaak overdeed aan Hirsch- berg Trading BV. Deze BV, in 1955 opgericht, werd in 1975 door eerderge noemde Van den Oever over genomen en als kunstgalerij en veilingzaal voortgezet met Jan Walstijn als bedrijfleider en procuratiehouder. Sinds dien is de naam van Walstein aan Hirschberg Trading BV verbonden gebleven. Een saillant detail: een filiaal van deze BV was ooit „Galerie des Arts", de naam waaronder de Villa Betty-goederen zouden worden geveild. Op 21 augustus van dit jaar werd het faillissement over de BV van Walstijn uitgespro ken wegens de eerder ge noemde huurschuld. On danks dit faillissement ging Walstijn rustig door met vei len tot het moment dat er be slag werd gelegd op de vei linggoederen, waaronder die van de gedupeerden, die met hulp van de politie hun spul len terug hopen te krijgen. Ondanks dit beslag nam hij een aantal interessante stuk ken van Den Haag mee naar de verkoping in Villa Betty, die te elfder ure kon worden tegengehouden. Al deze verwikkelingen hebben de goede naam van Van Marle en Bignell - een veilinghuis dat tot 1977 samen met So- thebv Mak van Waav, Chris tie's en nog enkele kleinere huizen beschouwd werd als zeer betrouwbaar - in korte tijd in diskrediet gebracht. Hoewel de nu 63-jarige Big nell de snelle ondergang van zijn eens zo florissante firma met lede ogen heeft gadege slagen, heeft hij natuurlijk wèl geweten aan wie hij drie jaar geleden zijn bezittingen verkocht. Want hij wist wel degelijk dat hij zaken deed met Van den Oever, die in het begin van de jaren zeventig betrokken was bij de geruchtmakende on- roerend-goedtransacties rond de modemagazijnen van Ger- zon (2500 man op straat) en het voormalige diplomaten- hotel De Wittebrug (miljoe nenspeculatie). Het is deze Van den Oever er altijd om te doen geweest de bedrijven uit het gekochte onroerend goed zo snel mogelijk weg te sane ren waardoor de panden sterk in waarde stijgen. Zijn speculatiedrang is zo groot, dat hij er niet voor terug deinsde valsheid in geschrifte te plegen, waarvoor hij in 1972 werd gearresteerd. Eerder moest hij zich al als advocaat laten uitschrijven en verhuis de naar Frankrijk. De zaken in Nederland worden echter gewoon voortgezet via het kantoor van Modarco Beheer BV met als adres Plaats 20 Den Haag. Het eens zo gerenommeerde veilinghuis Van Marle en Bignell aan het statige Lange Voorhout, dat sinds 1915 een grote naam wist op te bou wen, waar indrukwekkende boedels werden geveild, waar kunstenaars van reputatie voordrachten hielden en waar kopers en verkopers van kunst en antiek elkaar onder vertrouwde omstandigheden konden vinden, is in driejaar tijd vervallen tot een ver waarloosde zaak, waar de echte kunstkenner met een boog omheen loopt. De op het grote geld azende he ren hebben hun werk gedaan. De enige „winst" waar het grote publiek het mee moet doen, is wellicht de waar schuwing dubbel op zijn hoe de te zijn indien mensen als Walstijn weer eens „exclusie ve kunst- en antiekveilingen" aankondigen. ALGIERS (Reuter) - De Afrikaanse leden van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC), Algerije, Gabon, Libië en Nigeria, hebben besloten vier procent van hun olieproduktie ofwel 200.000 vaten (van 159 li ter) per dag te reserveren voor landen op hun conti- nenet die als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak in moeilijkheden zijn ge raakt. Dit heeft de minister van olie van Gabon, Alexis Mbouy-Boutzit, bekendgemaakt na afloop van overleg tussen de vier landen in Algiers. De Algerijnse minister van olie, Belkacem Nabi, zei dat de olie-exporterende landen een bijzondere plicht hebben om an dere ontwikkelingslanden te helpen wanneer die worden be dreigd door een tekort aan olie, zoals nu het geval is. Nabi merkte UTRECHT (ANP) - Werkgevers en werknemers in de textielindus trie (35.000 werknemers) hebben in principe een akkoord bereikt over een cao in deze bedrijfstak. De cao loopt van 1-4-80 tot 1-4-82. De achterban van beide partijen moet nog akkoord gaan. De overlegpartners hebben dit gisteren laten weten. Punten uit de cao zijn: Dè toeslag van 26 gulden wordt op 1 januari 1981 in de lonen verwerkt op basis van één procent met een minimum van 26 gulden. op 1 januari 1981, 1 juli 1981 en 1 januari 1982 wordt een prijscom pensatie gegeven volgens het be staande systeem. Per 1 januari 1981 bedraagt de vloer 233 gulden per procent prijsstijging. Per 1 januari 1981 wordt in het ka der van de honorering van onre gelmatig werk een toeslag van 60 gulden gegeven aan produktie- medewerkers en personeel in vergelijkbare functies, van 23 jaar en ouder. Voor jeugdigen wordt dit bedrag verminderd met 7,5 procent per leeftijdsklasse. Verder wordt de vakantie uitge breid met een dag tot 23 en wordt het aantal roostervrije dagen in de cao-periode verhoogd van 1 respectievelijk 2 voor dagdiens- werkers en ploegenwerkers tot 2 en 3. De VUT-regeling wordt per 1-1-81 toegangelijk voor 62,5 ja rigen. daarbij op dat op het ogenblik onderhandelingen plaatsvinden over vernieuwing van leverings contracten met andere afnemers en dat sommige daarvan moge lijk niet worden verlengd. Hieruit kan worden opgemaakt dat hulp aan Afrikaanse landen de voor keur zal krijgen boven leveran ties aan het Westen wanneer een keuze noodzakelijk is. De hoeveelheid van 200.000 vaten per dag is klein in verhouding tot het verbruik van ongeveer 25 miljoen vaten per dag van de Westerse industrielanden. Bin nen de Afrikaanse verhouding is 200.000 vaten per dag echter een hoeveelheid van betekenis. Een land als Ghana bijvoorbeeld zal volgend jaar naar verwachting niet meer dan tien miljoen vaten invoeren. Veel Afrikaanse landen hebben echter maar kleine voor raden en bovendien beschikken zij over weinig mogelijkheden om de vraag naar olie te beper ken. Het wegvallen van slechts enkele tankerladingen uit Irak heeft om die redenen ongeveer tien landen in Afrika in ernstige moeilijkheden gebracht. Algerije en Venezuela zijn binnen de OPEC de landen die zich het meest hebben ingespannen voor hulpverlening aan ontwikke lingslanden die problemen on dervinden bij het verkrijgen en betalen van olie. Oestrogeen in babyvoeding in Duitsland gevonden SAARBRÜCKEN - Ook in de Westduitse deelstaat Saarland is Oestrogeen aangetroffen in kalfsvlees dat in babyvoeding is verwerkt. Eerder was dit synthetische hor moon, dat mogelijk schadelijk is voor de gezondheid, ook gevon den in babyvoedsel in Baden- Württemberg Noordrijn-West- falen, Hessen en Beieren. De minister van volksgezondheid in Saarland, Rosemarie Scheur- len, adviseert dit babyvoedsel niet te gebruiken en terug te brengen aan de leverancier, om dat risico's voor de gezondheid niet zijn uitgesloten. Het gaat om babyvoeding die onder naam 'Vitello Polio' (kalfskip- penvlees) op de markt wordt ge bracht door de Italiaanse firma 'Plasmon'. NAIROBI (ANP) - Kenia wil niet dat tegen Zuid-Afrika sancties worden ingesteld die de econo mische situatie in dat land zou den doen verslechteren. Wel streeft de Keniase minister van Buitenlandse zaken Robert Ouko gisteren gezegd in een gesprek met minister Van der Klaauv die op officieel bezoek is in Nairobi. Volgens de woordvoerder van Van der Klaauw benadrukte men van Keniase zijde dat de apartheid moet worden afgeschaft, maar dat met de middelen daartoe niet de interne economie van Zuid- Afrika moet worden verwoest. In Nairobi vindt men dat Pretoria zou moeten beseffen dat vrij heidsstrijders uiteindelijk altijd zullen overwinnen. Overigens was het probleem-Zuid- Afrika niet door Ouko aan de or de gesteld maar door Van der Klaauw. Op de verklaring van Van der Klaauw over het streven in Nederland om eventueel een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika, in te stellen, had diens Keniase collega niet gerea geerd, aldus de woordvoerder. BRUSSEL (AP) - Leiders van de Europese Gemeenschap hebben maandag tegenover de Noorse premier Odvar Nordli verklaard dat zij de bijzondere relatie met Noorwegen verder willen ont wikkelen. Nordli kreeg een speciale ont vangst die normaal slechts lei ders van lidstaten ten deel valt. Hij werd ontvangen door de voorzitter van de Europese commissie de Brit Roy Jenkins en had een ontmoeting met vijf andere commissieleden. PARACHINA - Afghaanse opstandelingen bereiden zich in balling schap m Pakistan voor op verdere strijd tegen hel Russische leger in hun land. Hier wordt een anti-tank wapen gecontroleerd. Bommen in geparkeerde auto's (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Zestien mensen werden gisteren gedood en een nog onbekend aan tal zwaargewond bij bom explosies in het overwe gend christelijke Oost- Beiroet. De explosieven waren verborgen in twee auto's die ongeveer 400 meter van elkaar gepar keerd stonden in Ashra- fieha, de belangrijkste wijk in Oost-Beiroet. Ashrafieha staat onder controle van de falangisten-partij. Libanons grootse christen-rechtse parami litaire organisatie. De bommen gingen twintig minuten na elkaar af, juist toen de straten vol waren met mensen en verkeer tenge volge van het lunchspitsuur. Het illegale, maar zeer druk beluis terde radiostation „De stem van Libanon", dat onder controle staat van de falangisten-partij, meldde dat vier personen op slag werden gedood bij de eerste ex plosie, en nog eens elf mensen de dood vonden bij de tweede ex plosie. Het (staats)radiostation „Beiroet" gaf vrijwel dezelfde cij fers: 16 doden en tientallen ge wonden, van wie er vele in zie kenhuizen moesten worden op genomen. Verscheidene zieken huizen in Oost-Beiroet riepen gis termiddag mensen op om bloed te geven. Alle slachtoffers waren voorbij gangers, en de aanslagen waren dan ook duidelijk niet gericht te gen partijbureaus, waar zich over het algemeen veel gewapende militieleden bevinden. Het is niet geheel duidelijk wie verant woordelijk moet worden gesteld voor deze terreurdaden, maar de meeste waarnemers in de Liba nese hoofdstad wijzen op de zeer gespannen relaties de laatste maanden tussen de dominante falangisten en de rivaliserende christen-rechtse militie van oud president Chamoun. Dat de Palestijnen en-of moslim linkse milities er achter zouden hebben gezeten - zoals in chris ten-rechtse kringen werd gesug gereerd-is niet onmogelijk, maar wel hoogst onwaarschijnlijk De moslim-linkse milities in West- Beiroét zitten elkaar zelf de laaf ste dagen te veel in de haren (12 doden), om maar enigszins in staat te zijn om welke militaire operatie dan ook uit te voeren in gebied dat geheel onder controle staat van de falangisten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11