Werkgroep gooit deur naar CDA nog niet dicht Onderling wantrouwen anti-kernenergiebeweging f2,80. Van der Stee: bevolking Antillen niet rijp voor onafhankelijkheid MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 Dronken spookrijder VLAARDINGEN (ANP) - De Vlaardingse politie heeft za terdagnacht op rijksweg 20 ter hoogte van Vlaardingen. een dronken spookrijder van de weg gehaald. De automo bilist, een 29-jarige man uit Klaaswaal, had bij Maasland de verkeerde oprit genomen en was over de noordelijke rijbaan richting Rotterdam gereden. De man had in Rot terdam stevig gedronken en verkeerde zwaar onder in vloed van alcohol. Hij kon zich onmogelijk herinneren hoe hij bij Maasland op de verkeerde rijbaan van de rijksweg was gekomen. UTRECHT (GPD) - Het verloop van de actie "Dodewaard gaat dicht" heeft een enorme wig gedreven in de anti-kerne nergiebeweging Tijdens het landelijk overleg van de bassisgroepen, gisteren in Utrecht, bleek een groot onderling wantrouwen. Ruim zeven uur werd ver gaderd zonder dat men nader tot elkaar kwam. Een soms heel onplezierige sfeer droeg er toe bij dat geen overeenstem ming kon worden bereikt over een actie tegen de vorige week door de Tweede Kamer goedgekeurde opwerkingscon- tracten. Deze geheime contracten regelen dat het Franse bedrijf Cogema het bij de opwer king van Nederlandse splijtstofstaven vrijgekomen kernafval naar ons land mag terugsturen. Volgens de anti-kern energiebeweging heeft het parlement misbruik gemaakt van de windstilte die na de blokkadeactie in Dodewaard is ontstaan. In het landelijk overleg kwamen verschil lende voorstellen ter tafel om de goed keuringswetjes aan de kaak te stellen. Maar voor een gezamenlijke actie waren slechts weinigen te porren. Uit arren moede werd tenslotte besloten dat de basisgroepen elk voor zich moeten uit maken of ze iets gaan ondernemen. Geen mening werd uitgesproken over het plan van individuele actievoerders om de opwerkingscontracten te stelen. Wel was er groot verschil van mening over het geven van ruchtbaarheid aan dit voornemen. Immers: publiciteit is pri ma. maar neemt men de anti-kernener- Geen publiciteit, luidde tenslotte het be sluit na een verwarrende discussie. De "flikkers van de pers", die het plan toch in de krant plaatsen, zijn van een "der mate laag allooi dat de anti-kernener giebeweging daar niks meer mee te ma ken wil hebben" De discussie over de opwerkingscontrac ten was niet meer dan een zijsprong om even te laten merken dat een vooruitlo pen op de maatschappelijke discussie over kernenergie niet wordt geaccep teerd. Het merendeel van de tijd werd besteed aan een nabeschouwing van de blokkade van de kerncentrale in Dode waard. Opvallend was dat de meeste basisgroe pen zich tevreden toonden over de blok kade op zich. Niemand gaf dan ook te kennen de strijd tegen kernenergie te willen stoppen. Het probleem voor de meesten is echter dat alleen actie kan worden gevoerd met mensen die elkaar vertrouwen. "Het geflikflooi met de mo biele eenheid" en de "panische angst voor geweld" heeft het onderlinge ver trouwen het meest gefrustreerd. "Wij waren vriendelijk voor de ME, maar hard voor elkaar", aldus een Rotter dammer. Een Amsterdamse actievoer der "onze eigen mensen criminaliseer den voortdurend de Amsterdammers die eventueel defensief geweld wilden gebruiken" De manier waarop diverse actievoerders zich op de actie hadden voorbereid, bleek velen ook in het verkeerde keelgat te zijn geschoten: "ze kwamen op slip pers en metT-shirtjes. Toen het begon te waaien, waren ze snel vertrokken Het besluit om de blokkade op te breken, werd kenmerkend geacht voor de zwak ke mentaliteit van de strijders tegen kernenergie. Andere punten van kritiek: de slechte or ganisatie. de chaotische leiding, het ge brek aan aandacht voor de dagjesmen sen, het ontbreken van voorwaarden waaronder de actie beëindigd zou wor den, het kankeruurtje voor de illegale radio na afloop van de actie en de niet goed functionerende besluitvorming. Schriftelijke stemming over uittreding UTRECHT (GPD) - Het congres van de kritische CD A-werkgroep „Niet Bij Brood Alleen" (NBBA) heeft zaterdag in Utrecht nog niet besloten tot het oprichten van een nieuwe, christen-radicale politieke partij. Het congres bleek sterk verdeeld en verliep zo chao tisch dat besloten werd de 1000 NBB A-leden schriftelijk te laten stemmen over uittre ding uit het CDA. Het NBBA-bestuur deed bij monde van zijn voorzitter en vice-voor- zitter, vader en zoon Westrate, een dringend beroep op het con gres om tot de oprichting van een nieuwe partij, mogelijk onder leiding van prof. Goudzwaard, te besluiten. Maar een ruime meer derheid van de ongeveer 40 spre kers sprak zich daartegen uit, on der wie ex-AR-voorzitter Hans de Boer, het CDA-Tweede-Kamer- lid Sytze Faber en de vroegere CDA-leider mr. Willem Aan- tjes. Grote verwarring ontstond vervol- Overvaller haalt lege cassette uit geldkluis ROTTERDAM (ANP) - Een gewa pende jeugdige overvaller is za terdag in Rotterdam niet snel ge noeg geweest om zijn slag te kunnen slaan. De jongeman be dreigde twee winkeldames, die bezig waren de dagopbrengst van de winkel in een nachtkluis van de Rabobank te zetten, met een pistool. Hij gooide één van de vrouwen tegen de grond en dreigde de ander met het vuur wapen, waarna hij de cassette met geld uit de kluis haalde. Dat moet hij althans gedacht hebben. Maar, terwijl de man in geen vel den of wegen meer te bekennen was, ontdekte men later dat slechts de lege cassette was mee genomen. De volle cassette was al "weggedraaid" toen de overval ler kwam en de lege stond klaar om door de winkeldames, van wie er één een gebroken pols op liep, mee terug genomen te wor- den. WEERRAPPORTEN S Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genevé Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis bew. 6 02 zwaar bew. 9 0 half bew. 8 0 geheel bew. 2 0 zwaar bew. 7 02 mist 2 01 geheel bew. 7 04 zwaar bew. 20 1 onbewolkt 16 12 half bew. 1 03 licht bew. 12 0 mist 5 0 zwaar bew. 6 0 geheel bew. 9 7 regen 7 1 onbewolkt 16 zwaar bew. 20 onbewolkt 19 ijzel 6 licht bew. 16 onbewolkt 4 geheel bew. 8 zwaar bew. 18 geheel bew. 17 half bew. 21 0 swaar bew. 16 01 half bew. 24 04 half bew. 26 0 gens toen tal van leden bezwaar maakten tegen de wijze waarop het NBBA-bestuur het besluit om een nieuwe partij te vormen, probeerde door te drukken. Veel leden bleken bovendien niet ge weten te hebben dat hier zaterdag al over zou worden beslist. Ook vonden sommigen dat een beslis sing zou moeten worden uitge steld tot na de Tweede-Kamer verkiezingen van volgend jaar. Het zwaar aangevallen NBBA-be stuur besloot daarop om de NBB A-leden schriftelijk te laten stemmen. Voor die procedure is minimaal 14 dagen uitgetrokken. Gestemd moet worden over de resolutie van het NBBA-bestuur, een voorstel om juist binnen het CDA te blijven bestaan van een tiental NBBA-sympathisanten en een voorstel om voorlopig nog geen beslissing te nemen. In zijn openingsrede haalde voor zitter M. Westrate sr. fel uit naar het CDA. Het kabinetsbeleid is „of te weinig, of te laat, of gericht op handhaving van de bestaande stelsels", zei hij. Van een evange lische politiek is geen sprake en tal van doelstellingen uit het CDA-programma worden niet gehaald. Ook premier Van Agt moest het bij hem ontgelden. Westrate verweet het CDA telkens het voortbe staan van het kabinet te hebben laten prevaleren boven het voe ren van een werkelijk gerechtig- heidsbeleid. Hoofdpunt van kri tiek is de houding van het CDA ten opzichte van de nieuwe kernwapens. Dat is ook de belangrijkste reden voor de breuk die het NBBA-be stuur nu wenst. Deze breuk had slechts voorkomen kunnen wor den wanneer de tien loyalisten uit de CDA-Tweede-Kamerfractie deze week hadden beloofd zich onherroepelijk tegen de nieuwe wapens te zullen uitspreken. Maar dat onvoorwaardelijke neen kwam er niet. Hans de Boer hield het congres voor dat de loyalisten het eens zijn met nagenoeg alle punten uit het NBBA-programma, en dat slechts op het punt van de kern wapens verschil bestaat. En dan nog niet eens over de inhoud, want ook de tien vinden op dit moment dat de kernwapens er niet moeten komen. Een meer derheid van de tien bleek echter niet bereid nu al toe te zeggen dat dat standpunt nooit meer zal ver anderen. De Boer noemde het een gebrek aan vertrouwen van de zijde van NBBA dai men deze CD A-fractieleider Lubbers praat met oud-AR-voorzitter De Boer (rechts) tijdens de bijeenkomst van de werk groep Niet Bij Brood Alleen,zaterdag in Utrecht. Rechtsachter de ook aanwezige oud-CDA-fractieleider Aantjes. hernieuwd leider- cuwijzing niet hard genoeg vindt. Voor de loyalisten geldt echter dat er nog een gevoel van loyaliteit ten aanzien van de CDA-fractie moet overblijven, zei De Boer. „We moeten geen vijfde kolonne worden". Volgens hem zijn de loyalisten met hun steun aan de NBBA-wensen gegaan „tot de grens van de loyaliteit. Het was een uiterste handreiking. Wij kunnen nu dan ook niet meer zeggen dan dat u moet kie- Faber hield het NBBA-congres voor niet de balans op te maken voordat de strijd gestreden is. Hij waarschuwde ervoor premier Van Agt niet te identificeren met het CDA-programma. En Aantjes zei dat het meningsverschil op het punt van de kernbewapening alleen geen reden voor een breuk mag zijn, terwijl men het over de rest wel eens is. „U maakt zo een karikatuur van de tien loyalis ten". Alle tegenstanders van opheffing vonden dat NBBA beter binnen het CDA kan blijven functione ren als een kritische vleugel die probeert het CDA-beleid bij te sturen. „NBBA is een factor van betekenis geworden in de Ne derlandse politiek" zei Aan tjes. De voorstanders van opheffing vonden echter dat de maat vol is. Overigens stonden hun speeches vrijwel uitsluitend in het teken van de kernbewapening en de opstelling van minister-president Van Agt. Diens openlijke sollici taties i schap van het CDA bleek hen doorn in het oog. Diverse sprekers zeiden geen enkel vertrouwen meer te hebben in het vervullen van een horzel functie binnen het CDA. „Wij worden overstemd; die strijd is bij voorbaat verloren", zei een van hen. „In het CDA zijn krach ten aan de gang waar je niet te genop kunt" WILLEMSTAD (ANP) - Volgens minister Van der Stee van Antil liaanse zaken is uit reacties op de Antillen tijdens het koninklijk bezoek duidelijk gebleken, dat de bevolking nog niet is voorbereid op onafhankelijkheid. Het is vol gens hem dan ook een grote vraag of de Antilliaanse onafhankelijk heid nog veel aandacht moet (ADVERTENTIE) Kentuck blijft. 50 gram Kentuck. Een prima zware shag, verpakt in een luchtdicht verzegeld pakje. (Het uiterlijk is echter sinds kort wat aangepast). Kentuck. Een hele goeie zware shag, gemaakt van de beste Kentucky tabakken. Dat kost wat meer en dat kun je proeven. hebben in de Nederlandse poli tiek. Van der Stee, naast finan ciën ook belast met Antilliaanse zaken, verklaarde dit tegenover de pers aan het einde van het elf- daagse bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan de Neder landse Antillen. Van der Stee heeft van zijn aanwe zigheid op de Antillen gebruik gemaakt door uitbreid met de Antilliaanse premier Martina te overleggen over de komende rondetafelconferentie. Tijdens die conferentie zal door de Ne derlandse en Antilliaanse rege ring getracht worden overeen stemming te bereiken over de staatkundige toekomst van de Antillen op basis van de aanbe velingen, die zijn neergelegd in het rapport van de koninkrijks werkgroep onder leiding van oud-premier Biesheuvel. In dit rapport kwamen de verschillen van mening tussen de Antilliaan se eilanden sterk naar voren. Het overleg met premier Martina heeft opgeleverd dat de conferen tie half februari zal beginnen. Van der Stee verwacht dat er meerdere zittingen van een week nodig zullen zijn om tot overeen stemming te komen. Volgens Van der Stee moet op de conferentie in de eerste plaats ge regeld worden hoe de toekomsti ge verhouding tussen de Antil liaanse eilanden er uit gaat zien. Pas daarna komt de verhouding tussen Nederland en de Antillen aan de orde. De mogelijkheid dat de verschil lende eilanden los van elkaar re laties met Nederland aangaan acht Van der Stee nauwelijks mogelijk. Dit geldt dus ook voor. Aruba, dat het meest nadrukke lijk een aparte status bepleit. Wel ziet Van der Stee het handhaven van de Antilliaanse eenheid al leen realiseerbaar, wanneer de band met Nederland in stand blijft. Hij denkt daarbij aan een soort gemenebest-constructie. Volgens Van der Stee is er na de gebeurtenissen in Suriname, waarbij de democratie opzij werd geschoven, binnen de Neder landse politiek een kentering ontstaan in het denken over de Antilliaanse onafhankelijkheid. Er is jaren lang gepraat over de onafhankelijkheid, zonder dat er in wezen iets in die richting is voorbereid. Daarom gelooft hij ook niet dat tie formele onafhan kelijkheid van de Antillen al voor de deur staat. Een belangrijk punt voor de komende jaren is er voor te zorgen dat de Antillen economisch op eigen benen kun nen staan en dat is volgens Van der Stee in de verste verte nog niet het geval. Eisenpakket voor betaalbare woning verbetering DEN HAAG (ANP) - Zo n dui zend mensen hebben zater dag in Den Haag deelgeno men aan een manifestatie voor betaalbare woningver betering. Na afloop ontving drs. E. Nypels, voorzitter van de vaste kamercommissie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, een ei senpakket, waarin er onder meer op wo. aangedrongen de 2,5 procent geling te la ten vervallen en betaalbare renovatiehuren te realiseren. Andere eisen uit dit pakket zijn; geen huurverhoging bij het uit voeren van achterstallig onder houd, een rijkssubsidie voor in cidentele verbeteringen aan wo ningen, geen rem op de renovatie, de woningverbetering dient bin nen de rijksbegroting meer prio riteiten te krijgen, verbetering van de individuele huursubsidie en bewoners in staat stellen, om uit meerdere alternatieven verbe teringsmogelijkheden te kiezen. De manifestatie was voorbereid door het landelijk overleg reno vatie (een overlegorgaan van be wonersorganisaties), het lande lijk ombudsteam stadsvernieu wing en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Am- sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Doel van de bijeen komst was regering en Kamer er van te overtuigen dat de huidige stagnatie in de woningverbete ring en stadsvernieuwing dient tc? worden opgeheven door noodza kelijke wijzigingen in het beleid. Volgens de organisatoren wordt de toenemende stagnatie in de wo ningverbetering veroorzaakt door de onaanvaardbaar hoge huren na renovatie, door het ont breken van voldoende geld bij het rijk en door een puur techni sche en strakke financiéle toet sing van plannen. Zo zijn in Rot terdam de voorbereidingen voor verbeteringen in de wijk Vree wijk stilgelegd omdat de huur verhoging na renovatie door toe passing van de 2,5 procent rege ling ongeveer zestig gulden hoger uitkomt dan tot nu toe met ver- gelijkingshuren gangbaar was. Botsingen in mist: materiële schade groot EINDHOVEN (ANP) - Op de E3. de rijksweg Venlo-Turnhout. heb ben zich gisteravond in zeer dich te mist onder Eindhoven zeven botsingen voorgedaan. Daarbij waren zeventien voertuigen be trokken. Vijf personen werden gewond, maar konden na in een ziekenhuis te zijn behandeld weer naar huis. De rijksweg werd ruim anderhalf uur afgesloten tussen het verkeersplein Leen- derhei en de aansluiting met de zogenaamde Poot van Metz. De ongevallen deden zich voor in dichte mist, waarbij het zicht op sommige plaatsen minder dan vijftig meter was. Het eerste on geval gebeurde vlak voor de aan sluiting met de Poot van Metz De overige botsingen deden zich voor in de file die zich daarop vormde. Op de bruggen in de rijkswegen bij Ravenstein en Grave botsten za terdagochtend totaal ongeveer 30 auto's op elkaar in dichte mist en door plotselinge gladheid. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie Den Bosch deden zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voor maar bleef het bij materiele schade. Gladheid door mist leidde elders in het land op bruggen en op- en af ritten ook tot wat kleine onge valletjes. Volgens de verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen was het zaterdag tot dt middag overigens "lekker rustig' op de weg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7