Duur maar leuk avondje Taptade VVD: bouw meer premie woningen Eis van acht maanden tegen dief huurauto's Drs. P.: leerzame en onderhoudende gedichten Ruim vijfduizend bezoekers bij vrolijk en speels spektakel MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 LEIDEN LEIDEN - De gemeente moet huizen bouwen in de pre- miehuur- en premiekoopsector wanneer blijkt dat het realiseren van woningwetwoningen niet haalbaar is. Door middel van doorstroming kunnen zo toch de Leidse wo ningzoekenden aan woonruimte worden geholpen. Dat is de strekking van een motie, die het VVD-raadslid Lange- rak bij de behandeling van de begroting voor 1981 zal indienen. AMSTERDAM LEIDEN - Acht maanden gevangenis straf heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. Craemer, geeist tegen de 29-jarige Pa kistan A.B. Hij verweet hem in 1978 in Nederland ver schillende autoverhuurbe drijven te hebben opgelicht, waaronder een firma in Lei den en een in Bussum. Met behulp van een vals pas poort huurde de man een auto voor enkele dagen en reed vervolgens naar Istanboel waar de auto werd verkocht. Hij maakte deel uit van een groep die op goed georgani seerde wijze grote aantallen auto's uit Westeuropese lan den deed verdwijnen om ze naar Turkije en het Midden- Oosten te rijden. De groep is nu nagenoeg geheel opgerold, alleen de leider is nog voortvluchtig. De man kwam in het voorjaar van '78 in contact met de lei der, die hem verzocht mee te werken en hem een paspoort en een rijbewijs onder valse naam verstrekte. Op 1 april huurde hij een auto van een Rotterdams verhuurbedrijf die door een andere mede werker naar Turkije werd ge reden. De verdachte zelf reed kort daarna een legaal gekochte auto naar Turkije en kreeg in Joegoslavië een ongeluk. Hij maakte daarvoor een schuld van twaalfduizend gulden bij de leider van de groep. Een schuld die hij moest aflossen door nog enkele verhuurbe drijven op te lichten. Op 4 ok tober huurde hij een Ford Transit van het Leidse ver huurbedrijf Tip-top, twee da gen later bij de Bussumse firma Loggers een Opel. Bei de auto's verdwenen naar Turkije. Daarna kapte de ver dachte met de bende. Op 18 maart van dit jaar werd hij in Frankrijk aangehouden. Daar woonde hij toen onge veer negen maanden. Via In terpol verzocht Nederland om zijn uitlevering, en sinds 10 juni zit hij in voorarrest De officier memoreerde dat dit het staartje was van een om vangrijke en planmatige zwendel en vond dat een straf van acht maanden aansloot bij de straffen die de andere verdachten opgelegd hebben gekregen. In zijn laatste woord zei de ver dachte dat enkele maanden in een Franse gevangenis net zo erg is als enkele jaren in een Nederlandse. Uitspraak over 14 dagen. Verder komt Langerak met een motie over het toewijzen van wo ningen. Hij pleit ervoor dat de gemeente zo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 maart 1981, een puntensysteem invoert. De meest urgente woningzoe kenden zouden zo het eerst aan bod moeten komen. Emancipatie ■k Raadslid Langerak: puntensys teem bij huisvesting ADVERTENTIE >C" DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Minder haast heeft de WD met het emancipatiebeleid, dat valt onder de verantwoordelijkheid van wethouder en partijgenote Fase- Dubbelboer. In een motie vraagt Langerak voor 1 november 1981 met de reeds toegezegde nota over het emancipatiebeleid te komen. De WD-er Zonnevylle wil de raad een uitspraak ontlokken over de integratie van de gemeente-poli- tie in het gemeentelijk beleid. Hij oppert de mogelijkheid om de vreemdelingendienst van de po litie voortaan op het stadhuis te laten werken, waar het de regi stratie van buitenlanders betreft. Ook de mogelijkheid om die regi stratie geheel te laten overnemen door de afdeling burgerlijke stand wil Zonnevylle onderzocht zien. Zonnevylle lanceert voorts het idee om het onderhoud van monu menten en beeldbepalende pan den actief te stimuleren. Hij denkt hierbij aan een al of niet verplicht afsluiten van een con tract tussen eigenaar en een ge specialiseerd bedrijf voor een ge regeld onderzoek naar de nood zaak van onderhoudswerkzaam heden. LEIDEN - De belichaming van de hedendaagse letterkunde. Zo noemde drs. P. zichzelf gistermiddag in een stampvolle Uyl van Hoogland. Het café stelde zijn gasten in de gelegenheid naar de altijd leerzame en onderhoudende gedichten van de doctorandus te luisteren. De kroeg was eigenlijk te klein om op aangename wijze naar de spitsvon dige teksten te luisteren. Drs. P. hing een leerzaam verhaal op over alle mogelijke vormen van de letterkundige bouw van een gedicht. Sonnet ten, kwintetten en meer van dat moois bracht hij ten gehore. Het was zaak om de intelligente humor nauwlettend te volgen om er ten volle van te kunnen genieten. De liedjes zelf waren vaak minder interessant dan de inleidingen, maar brachten wel wat P. noemde 'de hysterische bijval en liefkozingen' van de toehoorders. Met name met zijn Franse ballade en het lied 'Literatuur' oogste drs. P succes. (ADVERTENTIE) WOENSDAGMARKT NIEUWE RIJN TIJDELIJK VERPLAATST ln verband met het planten van een twaalftal bomen langs de Nieuwe Rijn zal de woensdagse warenmarkt op 12 november a.s naar de overkant (Botermarkt) verplaatst zijn. Vanaf zaterdag a.s. staan de markt- kraampjes zoals gewoonlijk weer langs de Nieuwe Rijn opgesteld Hengelsport De Sportvrienden viste een wedstrijd in het water van de Apotheicersdijk en het Rapen burg. Uitslag: 1 C. Schouten sr. 2010 gram-23 stuks, 2 H. Schouten 1870-31, 3 Chr Schouten 1730-27,4 J. Janssen 1730-24 5 E. Mooybroek 1420-15, 6 K. Schouten 1320-28.7 B. II onsbeek 970-15, 8 W. Schouten sr. 800-15. 9 A Hogervorst 620-11 10 H. Jan sen 170-4. Planten Dr. M. Boersma houdt morgen avond een lezing over Planten uit het Carboon. Hij doet dat in de filmzaal van het mu seum van geologie en mine ralogie ac n de Hooglandse- kerkgracht. Aanvang acht Samourai "Kendo, de weg van net Zwaard". Onder deze titel houdt woensdagavond W. Be- kink van de Kendo Renmei een lezing over de filosofie van de Japanse samourai. Ook worden er demonstraties ge geven. Dat zal gebeuren in het Gesprekscentrum. Vrouwen- kerkkoorstraat 17, om acht Film In de Kapelzaal van het K&O gebouw. Oude Vest 45, wordt morgenavond om acht uur de ItaliaansIFranse film "Tou che pas a la femme blanche" vertoond. De film is gemaakt door Marco Ferreri en dateert van 1974. In de hoofdrollen spelen Catherine Deneuve, Marcello Mastroianni, Michel Piccoli en Philippe Noiret .De film kan worden beschouwd als een scherpzinnig en boos aardig antwoord op de Ame rikaanse western. Romeinen De serie lezingen onder de titel "De Romeinen in de provm- cie(s) wordt morgenavond voortgezet door dr. JUF Bloemers uit Amersfoort. In het museum van oudheden aan de Papengracht spreekt hij over de opgravingen in Nijmegen. Kinderfilm De kinderfilm "Het ezeltje van Sabio" wordt woensdagmid dag in de Kapelzaal van het K&O-gebouwOude Vest 45, vertoondDe film gaat over de geschiedenis van een ezeltje in Spanje, dat allerlei droeve en leuke avonturen beleeft. Aan vang half drie. Met handen beklemd tussen de draaideur LEIDEN - Een 78-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag ernstig ge wond geraakt aan beide handen, toen deze klem raakten tussen de draaideur van de Hema-vesti- ging in de Haarlemmerstraat. De bejaarde man wilde de winkel verlaten juist nadat jongelui van de draaideur gebruik hadden gemaakt en deze nog hard draai de. In een poging de deur tegen te houden raakten beide handen bekneld. De man werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Inbrekers door politie betrapt LEIDEN - Twee jongens van 19 jaar zijn zondagmorgen om streeks half vijf door de politie aangehouden. Het tweetal, en len uit Lekten), werd door de politie op heterdaad betrapt bij diefstal van broeken uit een kle dingzaak aan de Nieuwe Rijn. Met een ijzerdraadje waren zij be zig om één voor één de pantalons uit de winkel te halen. De politie trof hen aan toen ze zo al vier broeken hadden buitgemaakt. Later bleek dat ze ook al veertien pantalons naar huis hadden ge bracht. Laatste daad Prins Theo LEIDEN - Carnavalsvereniging De Hutspottcn opent morgenavond, op de elfde van dcelfde om elf .over elf officieel het seizoen 1980 81. Dat gebeurt bij het beeldje van Joppensz op het Ka- merlingh Onnesplem voor sta tion Lammenschans. Prins Theo Den Eersten verricht dan zijn laatste officiële daad naar buiten door een steek op het hoofd van het beeld te plaatsen. Boerenka- pel De Bierkouwers verleent mu zikale medewerking en het publiek krijgt een bordje hut spot Bestuursleden van De Hutspotten zullen morgenavond een collecte houden ten bate van het Natio naal Fonds Sport Gehandicap- Jong K en G schrobt het "dek". De nationale kampioen, de Beatrixband, bracht een gave muzikale show. LEIDEN - "Tranen kreeg ik in mijn ogen, van die kleintjes." Tijdens de pau ze van de Taptade '80, za terdagavond in de Groenoordhallen, stak een Leidenaar zijn gevoelens niet onder stoelen of ban ken. Het optreden van de allerjonsten van Kunst en Genoegen (K en G) voor de ogen van meer dan vijf duizend toeschouwers had hem flink van zijn stuk gebracht. En hij was niet de enige. Het voorprogramma met liefst twaalf Leidse majorettengroepen had de aandacht getrokken. Het hoofdprogramma was meteen sterk van start gegaan met de muzikale- en showkwaliteiten van de Rotterdamse band Excel sior. De showband Jong Holland uit Zwijndrecht bracht het publiek vervolgens goed in de stemming. Maar de zaal ging pas echt plat, toen het jeugdkorps van K en G voor eigen publiek optrad. Nadat eerst nog aarzelend met de bekende wijsjes werd meegeneuried, ontstond er wer kelijke deining in de zaal toen het Varen, varen over de baren door de Groenoordhal weerklonk. Alle liedjes van K en G hadden de zeevaart als thema. Compleet met scheepsbel en vuurtoren mar cheerde het korps - uiteraard in matrozenpak - de arena binnen, terwijl de Zilvervloot ten gehore werd gebracht. "Piet Hein, Piet Hein", zong een enkeling op de tribune en onwillekeurig zocht ik naar de aanwezigheid van wet houder Piet Hein Schoute, die immers iets aan cultuur doet. Pas later vond ik hem, toen hij bij het spelen van het Wilhelmus als eer ste overeind stond. De taptade, die dit jaar voor de vijf de keer werd gehouden, werd overigens ook door oud-burge meester Vis en echtgenote, ge meentesecretaris Lodder en PvdA-raadslid Van Aken be zocht. Burgemeester Goekoop zocht men tevergeefs. Hij had zijn ambtsketting zaterdagavond overgedragen aan wethouder en loco-burgemeester Schoute. De allerkleinsten van K en G be speelden geen muziekinstru menten maar verlevendigden de show door hun act met emmers en dweilen. Nadat de matroosjes hun emmers water over de vloer hadden gesmeten en de rest aan het dweilen ging, rende een jo chie met z'n emmer naar het publiek. Toen hij zijn emmer naar de tribune wierp, bleek er niets in te zitten en dat zal wel geen toeval zijn geweest. Maar de toeschou wers waren dus in tranen, vooral van het lachen. Nadat Jong K en G zijn thuiswed strijd met een luid applaus be loond zag, sloot de band W.I.K. uit het Belgische Oostende het gedeelte voor de pauze af. Het op treden was voortreffelijk, zowel muzikaal als wat de looptechniek betreft. Presentatrice Willy Dob- be had er niet voor niets op gewe zen dat het korps vorig jaar het Londense open kampioenschap had gewonnen. Aan de daarom hooggespannen verwachtingen werd voldaan, al nam het respect voor de Londense onderschei ding wat af, toen bleek dat er wel erg veel 'Land of Hope and Glory' en 'Britania rules the waves' in het repertoire was opgenomen. Het Nederlandse publiek was ook niet zo gemakkelijk tot op staan te bewegen als de Belgische bandleider kennelijk had ge hoopt. Daarvoor was toch echt - later op de avond - het Wilhelmus nodig. Showbusiness In de pauze op het herentoilet "Sometimes it's always work, work, work, work", zegt de één. De ander. "Yeah." Waarop de eerste wijdbeens vervolgt "But that's showbusiness." Deze Ame rikaanse conversatie herinnert meteen aan het komende hoog tepunt van de avond: het optre den van de militaire Third U.S. Infantry Division Band. Voor vele duizenden guldens heeft de stichting Taptade het muziekge zelschap naar Leiden weten te halen. J. J. P. de Knegt, die de voorlich ting van de stichting verzorgt "De totale kosten van de Taptade bedragen zo n 70.000 gulden. Al leen al de hal en de tribunes kos ten ongeveer 25 tot 30 mille. Zon der sponsors was ons dat nooit gelukt. Het is jammer dat we toch nog een vrij hoge toegangsprijs moesten rekenen. Twaalf gulden vijftig of elf gulden in de voor verkoop. We hadden liever maar de helft laten betalen, want zo wordt het voor een avondje uit Mopperen met het gezin een dure grap," wordt. Dat betekent dat men in januari al weer aanklopt bij de Leidse middenstand en andere mogelijke sponsors en dat men ook de andere voorbereidingen start. "Wc zijn met de organisatie van de taptade zo'n elf maanden bezig. Vanavond werken er een zestig mensen achter de scher men om het allemaal goed te la ten draaien", verteit De Knegt. De Knegt vertelt dat er zo'n 5300 toeschouwers zijn. Dat is wel minder dan verleden jaar, toen er ruim zevenduizend mensen kwamen kijken, maar dat was verspreid over twee avonden. Men had dit jaar gerekend op maximaal zesduizend belang stellenden, maar - aldus De Knegt - met 5300 is de organise rende stichting ook tevreden. Hij zegt er voor 99 procent zeker van te zijn dat er volgend jaar weer een taptade gehouden Over de organisatie is dan ook wei nig te klagen. Alleen de fotogra fen mopperen wat op het licht De vele schijnwerpers maken hun werk er niet eenvoudiger op. Na de onderbreking waren het de senioren van K en G die m hun fraaie uniformen lieten zien en horen waartoe zij in staat zijn. Soms doet een perfecte en groot scheepse show denken aan de massa-regie, zoals die ons uit Oost-Europese landen bekend is. Maar gelukkig ging niet alles even perfect Zowel bij de meis jes van Jong Holland - overigens gehandicapt door twaalf zieken - als bij het Leidse majoretten- korps The Fourty Four Degrees liet men nog wel eens een stokje vallen. Maar in zijn geheel was het toch de knappe uitvoering die de boventoon voerde. Voordat de Amerikanen de avond waard ig afsloten, liet de nationale kampioen, de Beatrixband uit Hilversum, treffend het verscnil horen en zien tussen Europese en Amerikaanse muziek en dans Het optreden van de Beatrixband was wellicht het muzikale hoog tepunt van de avond. Het sluitstuk werd dus verzorgd door de in 1943 opgerichte Ame rikaanse legerband Als enige militaire deelnemer vormde het optreden toch enigszins een wat plechtige wanklank in het overi gens vrottjks en epMtee spekta kel Het liep eigenlijk allemaal net te mooi in de pas Er kon als het ware geen fou(je aan af. Maar met hun plotselinge uitbarsten in gezang, trof de band het publiek aangenaam Nog eenmaal kwamen daarna alle bands op het 'toneel'. Bij het af jnarchoren speelde Jong K en G 'What shall we do with a drunken sailor'. En dat mocht ook wel. Met de emmers en dweilen nog in de hand bliezen de zeer jonge ma trozen laat op de - geslaagde - avond de aftocht slaapdronken LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3