Kans op akkoord over lonen daalt "Kernenergie veilig" Organisaties: "Verbied verdachte voorwaarden" Grieken staken massaal kort zakelijk Drabbe (FNV): "Plan Albeda volksverlakkerij Eklund in YN: Acht miljoen werklozen in EG Rijk en arm: weer praten S~. ;r Sr EHfiF7" MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 iwM'Kir PORTIE ACTIE De vakbonden voor horecaperso- neel hebben aangekondigd in ae restaurants de komende dagen een "portie sociale onvrede" op te 'gaan dienen. Dit uit ontevreden heid over het verloop van de on derhandelingen over een nieuwe CAO voor het horecabedrijf. De vakbonden (de voedingsbond en de horecabond van de FNV) wil len onder meer uitbreiding van de regeling voor vervroegd pen sioen tot 62 jaar, een kortere werkweek voor seizoenwerkne mers, en extra toeslagen voor jyerken op feestdagen. VIJF PLOEGEN Het werken in vijf ploegen levert vrijwel dezelfde ongemakken als ide vierploegendienst, en het is nog maar de vraag of dit systeem meer arbeidsplaatsen oplevert. Dit zei psycholoog drs. B. Jansen Vrijdag op een psychologencon- j^res op de Technische Hoge school Twente. Hij zei er van overtuigd te zijn dat er andere vormen van arbeidsindeling zijn, die wellicht beter zijn. V en D Vroom en Dreesman BV heeft be sprekingen geopend over een eventuele overname van de nog niet in bezit zijnde aandelen Ho- don BV, een houdstermaat schappij van onder meer het be drijf Cemsto BV. Onder Hodon vallen verder diverse schoon maakbedrijven en wasserijen en ook het uitzendbureau Evro Holland BV in Den Haag. SIGARENINDUS- TRIE De voedingsbonden en de indus triebond van de FNV zullen de cao-commissies negatief advise ren over het jongste cao-voorstel van de werkgevers in de siga- renindustrie. Dat heeft Paul An- dela van de voedingsbonden vrijdagavond gezegd. Het voorstel van de werkgevers in de sigarenindustrie behelst vol gens hem een cao met een loop tijd van twee jaar. "We kunnen ons wel vinden in de voorstellen 'van de werkgèvers als de cao een •looptijd zou hebben van vijftien 'maanden". DEN HAAG (GPD) - De consumentenorganisaties hebben bij minister De Ruiter (justitie) het spoe dig invoeren van een ver bod op zogenaamde onre delijke leveringsvoor waarden bepleit. Overleg met het bedrijfsleven en tussenkomst van de rech ter functioneren niet be hoorlijk, menen zij. Ingrij pen van de wetgever is op korte termijn nodig. In februari j.l. verscheen na langdu rig aandringen van de consumen tenorganisaties en nadat van de kant van de Sociaal-Economi sche Raad was geadviseerd een voorontwerp van wet inzake al gemene leveringsvoorwaarden verschenen. Daarin stond onder meer een „zwarte lijst" met be palingen die na invoering van de wet niet meer mogen voorkomen in standaardvoorwaarden die ondernemers ten opzichte van consumenten hanteren. Hierbij gaat het niet alleen om leve- rings- en betalingsvoorwaarden die verkopers van allerlei goede ren (zoals auto's en woningin richtingsartikelen) gebruiken, maar ook de voorwaarden bij dienstverleningscontracten (bij voorbeeld van schilders, archi tecten, parkeergarages), van overheidsbedrijven (bijvoor beeld bij levering van gas. licht en water alsmede openbaar vervoer) en bij he^luiten van verzekerin gen. Dat voorontwerp geeft de consu mentenorganisaties de bevoegd heid aan een speciale „voorwaar denrechter" te vragen om bepa lingen in standaardvoorwaarden die niet op de zwarte lijst voor komen, maar toch onredelijk be zwarend zijn voor de consument, te verbieden. Als hulpmiddel daarbij bevat het voorontwerp ook een „grijze lijst" van bepalin gen waarvan „behoudens tegen bewijs" vermoed wordt dat ze on redelijk zijn („verdachte" bepa lingen). Weinig resultaat De Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt zeggen dat het gedurende vele jaren in allerlei branches gevoerde overleg over verbetering van de voorwaarden tot weinig resultaat heeft geleid. Zo beperken de architecten hun aansprakelijkheid nog steeds tot „ernstige" fouten en dan nog tot maximaal de helft van hun hono rarium. De reisorganisatoren sluiten nog steeds iedere aansprakelijkheid uit als een reis met doorgaat of wordt gewijzigd door fouten van de vervoerders of de hotels die ze zelf hebben ingehuurd. Zij aan vaarden zelfs voor eigen fouten een beperkte aansprakelijkheid. De centrale-verwarmingsinstal lateurs hanteren nog steeds hun oude. eenzijdige voorwaarden, ondanks vijf jaar geleden begon nen overleg en de oprichting van een geschillencommissie voor deze branche De bouwwereld, de makelaardij en het notariaat maken (behalve in het kader van het Garantie Insti tuut Woningbouw) nog steeds nauwelijks gebruik van de al in 1976 en 1977 met de Consumen tenbond en de Vereniging Eigen Huis opgstelde evenwichtiger model-contracten voor de bouw van nieuwe en de koop van be staande huizen. De autobranche acht zich nog steeds niet gebon den aan overeengekomen prijzen en leverdata. Alleen een wettelijke regeling kan de instrumenten leveren die no dig zijn om kwalijke bepalingen in standaardvoorwaarden doel matig te bestrijden, vinden de or ganisaties. "EG is te weinig sociaal" DINXPERLO - De Et pest jl meenschap is tot nu toe te veel economisch en te weinig sociaal gericht geweest. Dit heeft H. van der Meulen, voorzitter van het CNV zaterdag in Dinxperlo ver klaard bij de oprichting van de vakbondsraad Rijn-IJssel-Ems. Deze raad, ingesteld door CNV, FNV en de Duitse DGB, kan er naar zijn mening belangrijk toe bijdragen dat verschillen op so ciaal terrein tussen Duitsland en Nederland verdwijnen. Van der Meulen doelde hierbij on der andere op de belastingwetge ving, kinderbijslag en sociale verzekeringen. De verschillen in regelingen kunnen tot het pijn lijke gevolg hebben dat iemand die "tussen wal en schip valt" geen uitkering krijgt. DEN HAAG (GPD) - Er bestaat vrijwel geen kans meer dat het kabinet met werkgevers en werknemers woensdag overeenstemming zal bereiken over de lonen. De FNV heeft het afgelopen weekeinde duidelijk laten weten dat de plannen van het kabinet niet ver genoeg gaan. „De brief van Albeda bevat niets nieuws" .zei FNV-loonspecialist Frans Drabbe voor de VARA-radio. 11 Katwijk aan den Rijn - groenteveiling andijvie per kg 1.58-2.02, boerenkool per kg 66-1.26, sperziebonen 4.30, bospeen II 94, waspeen Al-per kist 6.30-13.50, -All 7.00-13.10, BI-15.00-24.20, BII- •3.20-10.80, CI-4.90-8. 0, CII-2.90-8.40; Aanvoer 209 ton. breekpeen Al-per kist 5.90-11.80, prei A per kg 85-1.88, sla (natuur) 136, peterselie (krul) 36-67, selderij 41-64, knolselderij 1.26-1.70, Bloemkool 6 per bak 1-2.34, 6 11-21, 81- 1.22-2.30, 8 11-38-99, 10 1-1.27-1.39, 10 11-21-35,12II36: Aanvoer 3000 stuks. LEIDEN - Leidse veemarkt, maandag. Vandaag werden 2220 dieren aange veerd, als volgt te verdelen: 1236 slach- tründeren en 984 schapen of lammeren. Prijsnoteringen slachtrunderen. Stieren le kw 7,25-7.85, 2e kw 6,70-7,20; vaarzen le kw 6,65-7,80, 2e kw 5,90-6,60; koeien lè kw 6,45-7,75; 2e kw 5,75-6,35, 3e kw 5,50-5,70; worstkoeien 4,70-5,75; Extra kw en dikbillen 8,00-14,00. Gebruiksvee. Schapen: 160-190; lammeren 165-195. Toelichtingen (resp. aanvoer-handel- prijzen) slachtrunderen redelij k-rede- lijk-stabiel; schapen en lammeren rede- i lijk-redelijk-stabiel. Andijvie 1,50-2,35; Snijbonen 4,40-7,30; 1-1,04; B 1,26-1,31; C 0,87; D 0,86-1.17; Uien 0,36-0,61; Waspeen 0,55-0,56; Witlol 3,20-5,60; Bloemkool 1x6 1,05; 8 st 0,55; Knolselderij 0,76-1,06; Sla 0,39-0,65; Pe terselie 0,35-0,37; Selderij 0,25-0,58. Het kabinet zal woensdagmiddag met de sociale partners in de Stichting van de Arbeid overleg gen over de lonen in 1981Dat ge beurt aan de hand van de brief, die minister Albeda (sociale za ken) vrijdagavond verzonden heeft. Het kabinet bepleit daarin een matiging van ongeveer 2,5 procent door vermindering van de prijscompensatie en het vakantiegeld. Een extra probleem, waar het kabi net vrijdag mee geconfronteerd werd, is de afwijzing door de rechter van de plannen om fors te korten op de inkomens van spe cialisten. Deze maatregel, die re latief weinig oplevert, was vooral bedoeld om de solidariteit tussen lagere en hogere inkomens te il lustreren. Vrijdag zal het kabinet beraadslagen over de nu noodza kelijk geworden stappen, maar volgens premier Van Agt gaat de korting door. In vergelijking tot eerdere voor stellen is het kabinet in de nieuwe brief de vakbeweging op twee punten tegemoetgekomen. Zo gaan de laagste inkomens er het komend jaar slechts 0,75 procent in koopkracht op achteruit, in plaats van zo'n 1,5 procent in de eerdere plannen. Ook heeft Al beda de mogelijkheden gescha pen dat afspraken, die op centraal niveau gemaakt worden over de werkgelegenheid, via wettelijke maatregelen kunnen worden af gedwongen. "Volksverlakkerij" Deze voorstellen gaan volgens Drabbe niet ver genoeg. In het radioprogramma „In de Rooie Haan" noemde hij de toezeggin gen van het kabinet „volksver lakkerij". Het kabinet was allang van plan het koopkracntverlies voor de minima te beperken. Dat het nu onder de 1 procent is ge komen, is een gevolg van de eis van CDA-fractieleider Lubbers tijdens de algemene beschou wingen, zei Drabbe De FNV eist dat de koopkracht voor de minima in ieder geval ge handhaafd blijft, hoewel sommi ge bonden nu al eisen dat dit moet gelden voor alle inkomens tot modaal. De grootste vakbond wijst verder de aantasting van prijscompensatie en vakantie geld door het kabinet van de hand. Drabbe: „Prijscompensatie en vakantiegeld berusten niet op wetten, maar zijn tot stand ge komen als gevolg van afspraken tussen ons en de werkgevers. De regering moet er met zijn poten van afblijven. Volgend jaar, bij het cao-verleg, hoeft zij er niet voor te zorgen dat de prijscom pensatie en het vakantiegeld weer volledig wordt uitbe taald". De FNV-bestuurder acht het on vermijdelijk dat het kabinet met een loonmaatregel voor 1981 zal komen. Hij vreest dat een derge lijke ingreep zal leiden tot grote sociale onrust. De verantwoor delijkheid voor die ontwikkeling verwijt hij dan ook het kabinet. Ook de brief van Albeda heeft er niet toe geleid dat de problemen kleiner werden. Veel meer waardering heeft hij voor de alternatieve PvdA-plan- Uit deze ontWÏKkéiirigêu mu nu <h op te maken, dat het kabinet ook woensdag bot zal vangen bij het overleg. Het ziet er overigens naar uit dat de Tweede Kamer het gesprek in de Stichting nauwge zet zal kunnen volgen. Dinsdag avond behandelt de Kamer na melijk de begroting van sociale zaken, en er zijn al voorstellen gedaan om bij dit debat uitslui tend te spreken over het arbeids voorwaardenbeleid. In februari zou dan de begroting zelf behan deld kunnen worden. Dat zou betekenen dat de Kamer (en dan vooral CDA-leider Lub bers) dinsdag het kabinet een be paalde gedragslijn zal voor schrijven. Woensdag vindt het gesprek plaats, waarna de Kamer donderdag uit het verloop van het gesprek conclusies zal trek ken. Donderdag of vrijdag is ook de uiterste termijn waarop het kabinet wetsvoorstellen kan in dienen, die nog dit jaar door de Kamer behandeld moeten wor den. DEN HAAG-Afgelopen zaterdag verrichtte Mr. Pieter van Vollenhoven de opening van de Collecteweek van de Stichting Nationaal Fonds Gehandicapten aan de Haagse Groenmarkt. Hij deed dit d.m.v. het oplaten van ballonnen en het uitdelen van collectebussen aan de aanwezige toijkhoo/den. NEW YORK - kernenergie is goedkoper, veiliger en scho ner dan elke andere vorm van energie die nu of binnen dertig jaar ter beschikking staat. ATHENE - Meer dan een miljoen Grieken zijn van daag begonnen met een 24-uurs staking die, zo wordt verwacht, het eco nomisch leven volledig tot stilstand zal brengen. De eerste algemene staking sinds dertig jaar is georga niseerd door de algemene confederatie van arbeid (de grootste vakbond in het land) om kracht bij te zetten aan eisen voor ho ger loon en verbetering van de werkomstandighe den. De staking treft het openbaar ver voer, industrie, telecommunica tie, openbare voorzieningen en ziekenhuizen. Scholen en ban ken zullen ook dinsdag gesloten blijven. Kranten verschenen vanmorgen niet en alle binnenlandse vluch ten werden afgelast. Verwacht wordt dat vluchten naar Grie kenland van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen ernstige hinder van de staking zullen on dervinden. Tot de algemene staking is opge roepen ondanks beloften van de regering tot invoering van de vijfdaagse werkweek en een loonsverhoging, die de inflatie moet goedmaken. De Griekse vakbonden willen nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten sluiten met de werkgevers waarin de beloften van de regering zijn verwerkt. 11 11 DINXPERLO - Ir. H. Vrede- ling, vice-voorzitter van de Europese Commissie, sluit niet uit dat het aantal werk lozen in de Europese Ge meenschap volgend jaar "het trieste record van acht miljoen bereikt". Momenteel zijn dat er zeven miljoen. Tijdens de oprichtingsver gadering van de vakbonds raad Rijn-IJssel-Ems in Dinxperlo signaleerde Vre- deling zaterdag dat het aan tal mensen zonder werk in 1973 nog 2,5 miljoen was. West-Europa heeft volgens Vredeling economisch ge zien de wind fors tegen, een problematiek die niet zo maar kan worden opgelost. Aan de andere kant, zo stelde hij, schiet het beleid te kort. Dit heeft Sigvard Eklund, directeur van het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA), ver klaard in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York. Ook al is twee jaar geleden een on geluk gebeurd met de Ameri kaanse kerncentrale in Harris- burg, er is geen enkele andere vorm van energie-opwekking denkbaar die zo veilig is als kern energie. In de bijna tweeduizend bedrijfsja- ren van 235 commerciële kern centrales is er nog geen enkel be drijfsongeval geschiedt met do delijke afloop door straling, zei Eklund. japan, ae Verenigde Staten, West- Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Zweden, Zwitserland en België maken gebruik van kern centrales om in een groot deel van hun elektriciteitsbehoefte te voorzien. De landen van Oost- Europa willen tot 1990 het ver mogen om energie uit kerncen trales op te wekken verzeven- voudigen. Volgens Eklund hebben in enkele landen de discussies over veilig heid bij kernenergie geleid tot vertraging bij de bouw van kern centrales. De eerstë zes maanden van dit jaar zijn er in West-Europa negen kerncentrales besteld. In de Verenigde Staten zijn er in de zelfde periode plannen voor tien centrales in de ijskast gezet. Deze gang van zaken kan voor de fabrikanten van kerncentrales ernstige consequenties hebben. Enkele Westerse landen betwij felen al of de nucleaire industrie zonder nieuwe opdrachten kans heeft op overleving, aldus Eklund. In de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden wordt het aanbod van deskundi gen op het gebied van kernener gie steeds kleiner. Volgens Eklund is dit een gevolg van de vrees dat de nucleaire in dustrie weinig perspectieven biedt. Volgens het instituut wordt het steeds duidelijker dat "alterna tieve" energie, zoals energie uit zonnewarmte, zeker tot aan het einde van deze eeuw geen wer kelijke oplossing kan bieden voor problemen bij de energie- verzorging. Als de industrie- en ontwikke lingslanden in de jaren tachtig niet volledig afhankelijk willen worden van ruwe olie, dan moe ten er aanzienlijke investeringen worden gedaan in kernenergie. Ook dient het gebruik van steen kool te worden bevorderd. Dit moet dan wel tijdig gebeuren, zo meent het LAFA. WENEN (Reuter. DPA) - De minis ters van buitenlandse zaken van elf landen hebben vrijdag in We nen besloten in maart van het komende jaar opnieuw een con ferentie te houden over de eco nomische betrekkingen tussen Noord en Zuid, anders gezegd de rijke industrielanden en de arme ontwikkelingslanden. De bijeen komst zal vermoedelijk weer in Wenen worden gehouden. Het ligt in de bedoeling een groter aantal landen voor het beraad uit te nodigen, mogelijk twintig of vijfentwintig. Het voorstel voor een Noord-Zuid-dialoog is afkomstig van Mexico. De Mexicaanse mi nister van buitenlandse zaken, Jorge Castaneda, deelde vrijdag op een persconferentie in Wenen mee dat de elf ministers het in algemene trekken eens zijn ge worden over aard, doel, omvang, niveau en tijdstip van de volgen de bijeenkomst maar geen con crete besluiten hebben genomen. Wel waren alle ministers het er mee eens dat het beraad tussen de industrielanden en de Derde Wereld moet worden hervat. Mexico heeft tot de indiening van een formeel voorstel voor hervat ting van het beraad over verbete ring van de economische betrek kingen tussen Noord en Zuid be sloten op aanraden van de Com missie Brandt. MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Asd.K.jtuig I6,.00 ,56.00 Te'L Tokyo PH (S) Tokyo PH Uni-lnvest Viking Fidelity F Investors M lïT'Z' ;'M ziM Vance, Sand. 16.50 ]6.50 GOUD EN ZILVEK Goud onbew. 42870 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM(ANP) - Het bericht over een op stapel staande fusie tussen Ni-diloyd en KNSM kwam voor de beurs als een volslagen verrassing. Het goed geheim ge houden nieuws was er de oorzaak van dat de noteringen van beide fondsen voor 48 uur zijn opge- sc hort Dat betekent dat Nedlloyd als doorlopend genoteerd fonds woensdagmorgen om 10 uur weer mag worden verhandeld, terwijl KNSM als lokaal fonds woensdag vanaf half twaalf weer aan de bak kan ko zend kijkt de beu ten van dit jaar. Kon. Olie opende f4 onder het vorige slot op f 204,40 en had de grootste moeite om de ze koers te behouden, wat uitein delijk niet lukte t breken van stand werd verder do

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23