Sloothaak bewijst klasse in Amsterdam "Mijn verkiezing was gerechtvaardigd Springruiters willen gelden sponsors zien Rugbybond Frankrijk inviteert Springbokken Spelen brengen Joegoeslavië in problemen Ex-Fries triomfeert HAVERMANS VOERT BILJARTTEAM NAAR EUROPESE TITEL PENTATLON 99 Franse motorcoureur verongelukt MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM - Nederlandse successen in de strijd om de wereldbeker voor ruiters zijn tot nu toe uiterst dun ge zaaid en daarom werd gistermiddag door velen gemaks halve maar even vergeten dat Franke Sloothaak sinds 22 december 1979 officieel geregistreerd staat als Westduit ser. Het Wilhelmus klonk zelfs bij de huldigingsceremo nie voor de winnaar van de Grote Prijs van Amsterdam, maar dat bleek slechts een muzikale entourage rond de uitreiking van een koninklijke beker. De realiteit kwam onmiddellijk via de presentatie van het Westduitse volks lied. Wederom figureerden de Nederlanders op het twee de plan en betekende een zesde plaats van Rob Ehrens de hoogste nationale onderscheiding. Er kleefde nog een pikante bijzonderheid aan de overwin ning van de 22-jarige ex-Fries, die zijn winstsom van 10.000 gulden uitgerekend verzamelde op de rug van Ar gonaut, eens voorbestemd om Johan Heins naar grote successen te leiden. Na de opheffing van Leon Melchiors stal Zangersheide belandde Argonaut over de oostgrens bij de stallen van Sloothaaks werkgever Alwin Schocke- möhle eveneens eigenaar van Waterloo waarmee de ex- Nederlander zaterdagavond het fors beloonde (6000 gul den) puissance-concours won. AMSTERDAM - De internatio nale springruiters zijn weinig te spreken over de wijze waarop de sponsorgelden van de Zweedse automobielfa briek Volvo en het Neder landse ministerie van land bouw ten goede komen aan de sportmensen die de show moeten verzorgen. Ondanks de sterk gestegen bijdragen zijn de prijzen in de strijd om de wereldbeker nauwelijks verhoogd. De onrust bij de ruiters zal op 27 november in Londen aan de orde komen in een gesprek tussen de lei dinggevende figuren van de internationale hippische fe deratie FEI, de directeur van de World-Cup Max Ammann en afgevaardigden van de in ternationale ruiterclub. leerde gisteren in Amsterdam de bezwaren die bij de ruiters leven. Men heeft onvoldoen de inzicht in de boekhouding van de FEI, die jaarlijks zo'n zeven ton aan subsidies van beide sponsors ontvangt, terwijl daarnaast een even hoog bedrag aan promotie-ac tiviteiten in bepaalde landen wordt uitgegeven. Tegenover deze forse donaties staan dikwijls uiterst magere prij- t die het hippische circus mogelijk maken. Een vreemd verschijnsel is daarbij dat de sponsors zelf kunnen bepalen op welke concoursen zij hun aandacht richten. Zo viel Jumping Am sterdam buiten de interesse sfeer van het Nederlandse ministerie en het Zweedse bedrijf wegens de geringe waarde voor exportbevorde ring. Organisator Ben Arts: „Wij zijn er zelfs op achteruit gegaan doordat het voor een andere autofabrikant minder interessant is geworden. Toch hebben wij de prijzen voor de finale verhoogd, maar dat kan nu eenmaal niet voor alle Een concours in West-Berlijn daarentegen geniet de be langstelling van beide geld gevers. Desondanks steken de geldelijke beloningen zeer ongunstig af tegen Amster dam, waar de hoofdprijs 10.000 gulden bedraagt, ter wijl Berlijn slechts 4000 mark beschikbaar stelt. De FEI heeft op de donaties die bui ten de officiële bijdrage wor den gegeven geen enkele 11 vloed. World-Cupdirecteur Max Am man bestrijdt overigens dat de FEI zich ten koste van de ruiters zou verrijken. Prijzen geld, transportkosten, pro motie-activiteiten in Zuid- Amerika en Australië slokken volgens hem het grootste deel van de bijdragen op. Voor de rijders blijft het echter een vreemde zaak dat de in april in Baltimore gedane belofte om de boeken te openen, tot nu toe niet is gerealiseerd, en dat de FEI kennelijk geen mogelijkheden ziet om meer controle op de bestedingen van de sponsors uit te oefe nen. Geen wonder dat Franke Sloothaak geen heimwee naar Nederland heeft en de triomf in Amsterdam als duidelijke erkenning voor zijn kwaliteiten ervaart. Viel hij vroe ger door zijn arbeid in vreemde dienst in eigen land dikwijls tus sen wal en schip, sinds zijn defi nitieve vertrek naar Muhlen is het crescendo gegaan. De invloedrij ke Alwin Schockemöhle kent de wegen om zijn pupil naar de top te stuwen. Een plaats in de inter nationaal uitblinkende Westduit se ploeg lijkt voorspelbaar, zeker nu Sloothaak onlangs achter Paul Schockemöhle tweede werd in de Duitse titelstrijd. Sloothaak, vorig jaar in Dortmund winnaar van een World-Cupduel, lijkt dan ook definitief voor Ne derland verloren, zeker na zijn toekomstige huwelijk met een Westduitse. „Ik heb het momen teel bijzonder naar mijn zin. Er zijn allerlei omstandigheden ge weest om een andere nationaliteit aan te nemen. Ook mijn ouders konden daarmee instemmen. In Nederland had ik in de paarde- sport nooit de kansen gekregen die nu voor me liggen". Met materiaal als Argonaut, Wa terloo en Rex the Robber steekt Sloothaak ook scherp af tegen Nederlandse ruiters als Heins, Nooren en Ehrens, die momen teel druk bezig zijn beloftevol materiaal te ontwikkelen. Van hen vestigde de jonge Rob Eh rens weer de meeste aandacht op zich. Met zijn leermeester Henk Nooren was hij de enige die zich staande kon houden tegen het buitenlands geweld en na twee manches strafpuntloos de barra ge bereikte. Slecht gereden par- coursen schakelden Irma Smul ders, Anton Ebben, Gerd Meier en Piet Raymakers reeds in het prille begin uit, terwijl Johan Heins door een domme fout met Larramy ook teleurgesteld moest afhaken. Onder de buitenlanders vielen ove rigens ook gerenommeerde slachtoffers. De winnaar van het vorig jaar, David Broome, en we reldkampioen Gerd Wiltfang, no teerden reeds in de eerste omloop twaalf strafpunten, Caroline Bradley, Liz Edgar en Eddie Macken vielen daarna af. Tien combinaties bleven schadevrij. Fritz Ligges mocht de lijn uit stippelen. De Westduitser die Goya zaterdagavond niet had ge spaard, leek met een tijd van 40,7 sec. bijzonder snel, maar zijn prestatie verbleekte bij het ge weld waarmee Franke Sloothaak rondjoeg. Geluk was hem niet vreemd, want vier van de zeven hindernissen werden zonder sanctie aangetikt en daarna stond 37,6 sec. op het scorebord. Een topverrichting waar iedereen zich op stuk zou loperi. Henk Nooren deed wel een poging met Opstallan, maar na twee fouten trok hij de handrem aan. De Belg Cuepper speelde slechts op safe en dat leverde hem een derde plaats op. Geen tactiek in de lijn van Hugo Simon, die met Glad stone alles raakte, maar na een fout ook geen voordeel meer had van zijn snelle jacht (38,8 sec.). Rob Ehrens koos als slotruiter te recht voor veiligheid met Koh-I- Noor. Een simpele misrekening kostte hem evenwel vier straf punten, maar met een zesde plaats werd hij toch de beste Ne derlander en veroverde elf pun ten in de bekerstrijd. Drie plaat sen achter zijn leerling eindigde Henk Nooren met een winstsaldo van acht punten. BELGRADO (ANP) - De moeilijke economische situatie, waarin Joegoslavië zich momenteel be vindt, stelt de organisatoren van de Olympische Winterspelen van 1984 in Serajevo voor ernstige fi nanciële problemen. De zes republieken en de twee au tonome gebieden, waaruit Joe goslavië bestaat zijn het nog altijd met eens over de verdeling van de financiële lasten. Desondanks heeft de burgemeester van Serajevo, Ante Sucic ver klaard, dat deze vertraging de normale voorbereiding op de Spelen niet in de weg staat. Vol gens hem zal Bosnië-Herzegowi- na een extra financiële inspan ning leveren, als de anderen blij ven weifelen om mee te doen. De uitspraak van de burgemeester komt, nadat in het federale par lement van Kroatië vragen zijn gesteld, of het organiseren van de Winterspelen (kosten 180 mil joen) nog wel te verantwoorden is in verband met de weinig rooskleurige economische voor uitzichten. Boeiend Bijzonder boeiend verliep zater dagavond het puissance-con cours waarin de ruiters slechts op enkele uitzonderingen na hun dikwijls beleden weerzin tegen de steeds verzwaarde hinderinis- sen gestalte gaven. David Broome trok na een geslaagde rondgang zijn Mister Ross terug en Hugo Simon spaarde Glad stone eveneens voor de Grote Prijs. Anderen, zoals Henk Noo ren, Rob Ehrens en Gerd Wilt fang achtten hun favoriete vier voeters minder geschikt voor dit slopende werk. De rest beant woordde echter aan de verlan gens van de 6000 toeschouwers, die tot hun grote genoegen de muur zagen rijzen en de oxer ver hoogd en verbreed. Van de Nederlanders sneuvelde Johan Heins met Socrates in de tweede barrage, maar Piet Ray makers ging onvervaard verder. In gezelschap van Franke Sloot haak, Fritz Ligges, de Belg Stany van Paeschen en de Ier Eddie Macken bereikte hij de derde barrage, maar voor Ducal bleek een hoogte van 2,10 meter te veel. Ook Macken viel af, waarna het sterkste trio zich onvervaard op de angstwekkende obstakels stortte. Franke Sloothaak had alle fortuin aan zijn zijde. De achterbenen van Waterloo toucheerden de muur van 2,20 m stevig, het ge hele bouwwerk raakte enkele de cimeters uit het lood, maar de constructie bleek zo solide, dat Sloothaak schadevrij bleef. Lig ges leverde bijna een kopie af van dit staaltje fortuin, maar zijn kan sen waren al verkeken door een botsing van Goya met de oxer. Van Paeschen daarentegen liet het eerste obstakel ongerept, maar plofte met Porche midden in de muur. Voor ruiter en paard liep de spectaculaire val echter goed af. De Westduitser Franke Sloothaak op weg v onbedreigd winnaar. r de hoofdprijs van Jumping Amsterdam. Met Argonaut werd hij PRETORIA - De voorzitter van de Franse rugbybond, Albert Ferrasse, heeft de Zuidafrikaanse rugby- ploeg uitgenodigd een toernee door Frankrijk te maken. Na afloop van de wedstrijd, die het Franse nationale team van de "Springbokken" won (37-15), verklaarde Ferras se de onvermijdelijke te genwerking van de rege ring van Frankrijk te trot seren. Hij drong aan op een bezoek "bij de eerste de beste gelegenheid". Vorig jaar was de blanke rugby- ploeg ook geïnviteerd. De Franse regering voorkwam de toernee door de Zuidafrikanen de vereis te inreisvisa te weigeren. De rege ring baseerde deze afwijzing op de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek. Ferrasse wil van politieke overwegingen niets weten: "On ze bond en het in rugby geïnte resseerde publiek zyn bereid een veto van de regering te doorbre ken". Ferrasse voegde er aan toe dat "de Zuidafrikanen een belangrijk aandeel hebben gehad in de ont wikkeling van het rugby in Frankrijk. Het zou een ramp zijn indien politieke motieven con tacten met de Springbokken zouden voorkomen", aldus Fer rasse. Verandering Wegens de door de Zuidafrikaanse regering gevoerde apartheidspo litiek heeft het rugby in dit land jarenlang in een isolement ver keerd. AMERSFOORT - "Even wachten!", zei Jos Bongers tegen de scheidsrechter, terwijl hij demonstratief van de tafel wegstapte. Ook Christ van der Smissen onderbrak zijn partij en in de overvolle Amersfoortse Flint was toen alle aandacht op Louis Havermans gericht. Een daverende ovatie volgde, toen Havermans zijn 300ste carambole maakte. Raymond Ceulemans, de grote Raymond Ceulemans, was ver slagen. En wat nog veel meer telde, het Nederlands biljart team was voor de derde maal in successie Europees kampioen pentatlon geworden. "Ik was extra gemotiveerd", aldus Louis Havermans, die voor Ne derland in het ankerkader 71-2 uitkwam. "Door al die publiciteit rond Piet Vet, die dit keer niet mee kon spelen. Piet Vet heeft het hier tweemaal goed gedaan, maar, helaas voor hem, regle menten zijn reglementen. Ik heb er daarom een extra schepje bo venop gedaan en dacht wel dat ik mijn verkiezing hier ge rechtvaardigd heb". Nederland tegen België was weer het vertrouwde finalebeeld in de ze biljartvijfkamp. In Ceulemans en Dielis leek België de zekere winnaars te hebben, voor Ne derland leken de punten voorbe houden te zijn aan Vultink en Van der Smissen. Het libre zou dan de beslissing kunnen bren gen. En die beslissing was er al na precies 50 minuten in het voor deel van Jan Arnouts, die de 500 caramboles in de eerste de beste beurt uitmaakte. Zijn tegenstan der Wesenbeek bleef op 0 staan. "Ik was erg blij, dat Arnouts die li- bre-partij won", aldus Hans Vul tink, die in het ankerkader 47-1 de degens met De Sutter kruiste. "Het libre is een gok, een foutje en je bent weg. Maar juist die punten in het libre zijn zo ontzet tend belangrijk". Hans Vultink zorgde ervoor, dat Nederland vlot op een 4-0 voor sprong kwam. "In het begin moest ik wel even uitkijken voor De Sutter. Ik mocht geen risico's nemen, De Sutter is immers niet voor niets Belgisch kampioen". In de vierde beurt lagen de ballen goed voor Hans Vultink en met een verrukkelijke serie van 268 maakte hij de partij uit. Nog één punt was Nederland op het moment van de felbegeerde titel af. De "zekere" zege van Christ van der Smissen stond echter op de tocht, omdat Van der Smissen halverwege ae partij al meer dan 20 caramboles tegen De Paepe achter stond. Jos Bongers, on danks een sterke serie van 67, speelde met wisselende kansen tegen Ludo Dielis in het bandsto ten. Het was toen duidelijk dat het laatste, belangrijke punt van Louis Havermans moest komen. In de vierde beurt stokte Haver- door de Nederlanders - wat ge schrokken - toch de gevreesde Ceulemans weer achter de tafel zagen komen. "Het is altijd erg spannend, als je het zelf niet in handen hebt", onderstreepte Hans Vultink. Grootse stijl Ceulemans moest echter na 14 ca ramboles terug naar zijn stoel. "Gelukkig kon Ceulemans niet met een grote serie antwoorden aldus Louis Havermans, die in grootse stijl en met perfect be heerste zenuwen de partij uit kon maken. Voor het eerst in zijn car- Eindstand landenklassement: Nederland 9-35.15 West-Duits- land 7 - 33.17, België 6 - 34.16, Frankrijk 5 - 21.29, Spanje 3 - 17.33, Oostenrijk 0 - 10.40. Louis Havermans. rière had de 24-jarige biljarter uit Zundert Ceulemans tijdens een officieel titeltoernooi verslagen. Voor de derde keer werd Haver mans, met de Nederlandse ploeg, Europees kampioen. "We vorm den", zei Havermans nog, "in derdaad één team, we waren geen vijf individualisten die hier maar wat rondliepen". •De strijd was gestreden. Bongers moest in afe s.otfase toch nog bui gen voor Dielis. Jos Bongers: Tk ben over mezelf niet zo tevreden. Ik bleef lang gelijk met Dielis. Toen Havermans won en de titel voor ons was, ging de fut erbij mij wat uit. Ik ben in ieder geval blij, dat ik met mijn zege op de Fransman Vierat zaterdagavond mijn steentje aan het Nederlands succes heb kunnen bijdragen". Van der Smissen vocht leuk terug tegen De Paepe, maar kon een nederlaag niet voorkomen. Het deerde de Nederlandse ploeg niet meer, de zege was binnen. Verrassingen Nederland veroverde de titel in een toernooi vol verrassingen. Vooral op de zaterdagavond leek het scenario door Hitchcock zelf ge schreven te zijn. Nederland en België leken zich toen al op te maken voor een grote finale, maar Frankrijk en West-Duits- land werden onverwachte strui kelblokken. Nederland leek he lemaal in de problemen te zitten tegen ae Fransen. Arnouts moest de punten in het libre aan Bou- rezg laten, maar Havermans kon tegen Arnaud de zaken rechtzet ten. Het was 2-2, maar op dat moment stonden de Nederlanders er op alle groene lakens slechter voor. Hans Vultink was weliswaar aan een serie bezig, maar hij struikel de na bijna 100 caramboles over een vrij gemakkelijke bal. Zijn al tijd gevaarlijke tegenstrever Connesson, toch al niet de groot ste vriend van Vultink, greep zijn kans en met een serie van 122 maakte hij de partij tenslotte uit. Frankrijk stond op dat moment met 4-2 voor. Bandstoter Jos Bongers kon echter tegen de ma tig spelende Vierat voor de ge lijkmaker zorgen. De beslissing moest bij het driebanden vallen. En daar leek een sensatie op komst. Bitalis, tot op dat moment zonder winst, leidde in de 53ste beurt met 56 tegen 36. Een onmo gelijke opgave voor Christ van der Smissen. Maar de Nederlan der ging kleine series produce ren, terwijl Bitalis - met slechts 2 caramboles in 8 beurten - volko men vast kwam te zitten. Het werd zowaar 58 tegen 58 en zelfs 58-59 voor Van der Smissen, die toen de winnende bal op een haar na miste. Bitalis maakte in de 65ste beurt de partij uit, maar van acquite legde Van der Smis sen ook zijn 60e carambole neer. Het was gelijic. zoals ook de ge hele wedstrijd eindigde: 5-5. "En dat", zei Louis Havermans gis- SIZUOKA - De Franse motorcou reur Christian Leon is op 32-jari- ge leeftijd zaterdag in Sizuoka tijdens een training verongelukt. Leon verloor de controle over zijn motor en reed met een snelheid van ruim 100 km tegen een boom. Hij was op slag dood. Leon was één van de beste 'endu- rance'-coureurs van de wereld. Hij begon met de motorsport in 1976, toen hij door geldgebrek niet meer kon deelnemen aan de Grand Prix in de 250 cc-klasse. Zijn erelijst vanaf 1976 is zeer in drukwekkend: met zijn mederij der Jean-Claude Chemarin be haalde hij vier keer de Europese titel (1976/1979), won hij drie keer de Bol d'Or' (1977 1979) en heer ste hij in vele andere grote wed strijden. Leon was de man van de snelheid, Chemarin wist door nauwkeurig rijden de door Leon in de uithoudingswedstrijden in genomen eerste plaats meestal om te zetten in een zege. Leon was afgelopen zomer al bij een ongeluk betrokken, waarbij hij zijn sleutelbeen brak. Hij stap te dit jaar over van Honda naar Suzuki. De machine kende al eerder mechanische problemen. Leon is dit jaar al de vijfde Franse snelheidscoureur die om het le ven komt. teravond, toen de titel al binnen was, "is de beste prestatie van dit toernooi geweest. Het is de grote verdienste van Van der Smissen geweest dat hij in de drie-banden toen zo goed is teruggekomen om toch dat belangrijke gelijke spel voor ons in de wacht te slepen". België werd zaterdagavond geen lachende derde, want de gedood verfde favoriet struikelde over West-Duitsland. Ceulemans in drie beurten en Dielis, met 17 beurten wat stroever draaiend dan in de eerste dagen van dit toernooi, zorgden tegen Hose en Muller voor de winstpunten. We senbeek, De Sutter en De Paepe lieten echter tegen respectieve lijk Wirtz, Wildforster en Siebert zien dat de Belgische ploeg kwetsbaar is. Vooral Siebert, 60 caramboles in 39 beurten, speel de weer sterk. West-Duitsland won zo met 6-4 van de Belgen. De strijd tussen de drie biljartgroot- heden leek toen weer helemaal open te zijn. Voor de Westduitsers overigens niet lang, want door een 5-5 ge lijkspel tegen Spai\je plaatste de ploeg zichzelf zondagmiddag op een zijspoor. Siebert en Muller lieten zich met name verrassen door de Spanjaarden Nadal en Quetglas. En;omdat Wirtz bij het libre onbeslist speelde tegen Tu- set, waren de Duitsers vyf kost bare punten kwijt. De overwin- ningm van WUdronter en Hose waren slechts een pleister op de wonde. De winnaar moest weer uit de Lage Landen komen. Het werd ten slotte Nederland na een &-4-zege op de Belgen. Slotconclusie van "veteraan" Hans .Vultink, die zich weer omnngd wist door een zeer jeugdige Ne derlandse ploeg 'Ik geloof dat Belgie inderdaad momenteel te veel op twee kampioenen (Ceu lemans en Dielis) moet steunen, en dat wy in de breedte sterker zijn. Op den duur zo durf ik thans te stellen, zelfs veel sterker".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17