Handbalsters HYS nu alleen aan kop Björn Borg haalt woede op hals van landgenoten RDC profiteert niet van misstap Katwijk Nederlandse damtitel nog niet vergeven... Na knappe zege van 16-6 Kaspers wellicht praeses Badmintonteam van Vlietwijk in zorgen MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Het Leids Dam Genoot schap, LDG, heeft geheel tegen de verwachtingen in, de goede prestatielijn niet kunnen door trekken bij Vinkenveen. De thuisclub, die in de onderste re gionen van de nationale tweede klasse C bivakkeert, won verras send met 11-9. Kleyn, Van Beelen en De Koning wonnen hun par tijen, terwijl Fred Ong, André en Siem van de Kwartel remiseer den. Kwetsbaar In de Zuidhollandse dambond leed de nog ongeslagen Katwijkse damclub, KDC, de eerste neder laag (10-6) bij Gona. Zonder Joop Burgerhout en met een ongemo tiveerde Theo Zwetsloot bleek KDC bijzonder kwetsbaar. Ver- liespartijen van Hans Vermin en Zwetsloot leidden de eerste kniebuiging in. Passchier won nog van Van Setten, maar Van Beelen waagde te veel. Remises van Spierenburg, invaller Van Rijn, Frans de Jonge en Vrolijk konden de nederlaag niet afwen den. Naaste belager Rijnsburg profi teerde niet van de Katwijkse mis stap. In een spannende wedstrijd werd met 6-8 verloren van Den Haag. Bij een 4-8 stand zorgde Gert Cederhout voor de eerste RDC-zege. Aanvankelijk bood Cederhout zijn tegenstander De Hardt remise aan. Nadat de Ha genaar dit niet had geaccepteerd, verloor hij alsnog door tijdge brek. Somber In dezelfde afdeling verloor Lisse met 10-6 van HDC. Toch zag het er in het begin niet somber uit voor de bollenstreekbewoners. Wil van Noort verknoeide even wel een gewonnen stand, terwijl Joost van Hal en Gerrit Slottje onverwacht snel na elkaar capi tuleerden. Paul van Hal won via een openingsslagzet, terwijl Lemmers en De Rooy de punten deelden. Op de valreep won ook Verboom nog. Wassenaar greep de laatste kans om degradatiewedstrijden te ontlo pen door Excelsior te verslaan. De Waddinxveners, die na drie zeges geen punt meer pakten, lij ken klasseverlaging nu niet meer te ontkomen. Noordoven, Van Vuren, De Kievit wonnen knap, terwijl C en L de Koning, Lelie veld en Van der Tak een punt binnenhaalden: 10-6. In de districts hoofdklasse verloren de reserves van Leiden van Sa men Sterk 1 met 9-7. KDC 2 kreeg aan de kop gezelschap van Lei derdorp (LDC) door het 10-6 ver lies bij WDG 2. Leiderdorp zelf knapte HDC 2 met 11-5 op. ROTTERDAM (GPD) - De damt- weekampen Wiersma-N'Diaye en Clerc-Van der Wal hebben in het afgelopen weekeinde allebei hun beslag gekregen. Eerstgenoemde tweekamp, die over een totaal van 10 partijen handelde, eindig de in een 14-6-overwinning voor Wiersma, de tweede, die uit slechts drie partijen bestond, eindigde in een 3-3-gelijk- spel. Dat laatste houdt in, dat de naam van de kampioen van Nederland 1980 nog steeds niet bekend is. En dat wordt hij ook niet meer dit jaar, want een nieuwe herkamp tussen deze twee spelers is voor lopig pas voor januari van het komende jaar vastgesteld. Wel iswaar wilde het bestuur van de KNDB al meteen volgende week verder laten spelen, maar Van der Wal gaf de voorkeur aan een late re datum, omdat dit te ver moeiend zou zijn: over enkele weken moet hij, en Clerc ook trouwens, alweer naar Mali toe om het wereldkampioenschap te spelen. Ook de derde partij tussen de met wit spelende Van der Wal en de grootmeester uit Huissen was bijzonder spaanend. Al na enkele zetten ontstond een volkomen nieuwe en zeer ingewikkelde stelling. Beide spelers gebruik ten dan ook zeer veel bedenktijd: na 12 zetten waren ze allebei al meer dan een uur kwijt. De kansen wisselden voortdurend, met over het algemeen toch iets meer mogelijkheden voor Clerc, die op de 26 ste zet over een prachtige, door Ton Sijbrands gevonden zet beschikte. Deze zou hem vrijwel zeker de winst heb ben gebracht. In het eindspel balanceerde Van der Wal op het randje van de afgrond, maar hij verdedigde zich nauwkeurig en wist, alweer na zes uren spelen, nog net remise te behalen. Wiersma en N'Diaye hebben dit weekeinde twee partijen ge speeld. Zaterdag won Wiersma, gisteren N'Diaye. Daarmee is een bijzonder inhoudrijke match achtei de jg. Helaas toont het grote publiek vaak maar weinig belangstelling als het om een vriendschappelijke wedstrijd gaat, maar de Ware damliefheb bers hebben de afgelopen ^ien dagen kunnen smullen van een paar prachtige partijen. Over de gehele linie heeft Wiersma zich duidelijk de sterkste getoond, maar N'Diaye heeft toch ook een paar mooie dingen laten zien. Tijdens de laatste dagen, toen de achterstand van de Malinees al hoog was opgelopen, leek hij de moed te gaan verliezen en speel de hij een enkele keer, zoals af gelopen vrijdag, duidelijk bene den zijn kunnen, gisteren liet hij echter weer een fraaie partij zien, in typisch Afri kaanse stijl: strategisch niet ge heel correct misschien, maar wel met een aantal fraaie tactische kanten. Het is gebleken dat zelfs een wereldkampioen daarvan het slachtoffer kan worden. JANNUS VAN DER WAL LEIDEN - HVS draait momenteel voortreffelijk in de handbalcompetitie. Na vier wedstrijden leidt de Stomp- wijkse ploeg in de eerste divisie A met 8 punten, gevolgd door Quick'20. In de sporthal "de Fluit" in Leidschendam overklaste HVS gisteren Jonk Cars Vido uit Purmerend: 16-12. Quick'20 klopte in Oldenzaal Fore- holte. Reden om te juichen was er gisteren ook niet voor de dames van Oase. De debutanten in de tweede divisie, die toch alleszins goed van start gingen met'twee zeges op rij en een miniem ver lies, tegen Athene, waren in Rijswijk tegen Hercules nergens: 6-16. Winst boekten wél de heren van Olga/Saturnus en de dames van MMO in de derde divisie. Voor de Leidse ploeg, de winst ten spijt, toch geen reden voor Kubala weg bij Barcelona BARCELONA (ANP) - De zo veelste trainerswisseling bij de Spaanse club Barcelona is een feit. Ladislao Kubala is van zijn verantwoordelijkhe den ontheven en wordt opge volgd door niemand minder dan Helenio Herera, die in het Italiaanse voetbal een beuls- reputatie opbouwde. opgewekt nakaarten. Tegenstan der Animo kwam namelijk te laat opdagen, i.p.v. om 11.50 uur om 12.50 uur. Toen waren de arbiters al van het toneel verdwenen. De fout bleek, naar verkregen in formatie, te liggen bij de spelers van de Haagse ploeg. MMO was duidelijk i Wateringse VELO, rust 6-2, eind stand 8-5. De bezoekers, die tot de slotfase nauwelijks tot offen sieve daden van enige allure kwamen, scoorden met nog 10 minuten voor de boeg driemaal in successie: 8-5. Als Riekie Brunt toen niet koeltjes een strafworp zou hebben gestopt, was het waarschijnlijk nog erg moeilijk geworden voor de pupillen van Carel Caron. Nu bleef het 8-5. HVS trof in debutante Jonk Cars Vido een tegenstandster, die de fensief wel ver van de cirkel ver dedigde, maar slecht "inklapte". Dat was voor de snelle Stomp- wijkse speelsters een kolfje naar hun hand. Met name Lenie van der Bosch, gisteren in glanzende vorm, profiteerde dankbaar van de geboden ruimte. Zij scoorde liefst negenmaal. De ruime zege bracht uiteraard wel een lach op het gezicht van HVS' nieuwe technische man, Karei te Lindert, maar de oud-keeper van het Am sterdamse NILOC, tekende toch een minpunt aan bij het defen sieve optreden van zijn ploeg. "12 doelpunten tegen is teveel. Leuk voor de kijkers natuurlijk, maar toch teveelMaar HVS blaakt inmiddels van zelfvertrouwen en dan doen een paar treffers meer of minder tegen er niet zoveel toe. Zelfvertrouwen ontbreekt bij Fo- reholte. Nu is Quick'20 een ande re tegenstander dan Jonk Cars Vido, maar dat neemt niet weg dat Foreholte, vorige competitie nog in een beslissingswedstrijd voor de promotie naar de Eredi visie tegen HMS, nu uit de kop groep is verdwenen. In offensief opzicht moet het bij de Voor- houtse ploeg nog steeds teveel komen van Nel Geerlings en Hannie Boskamp. Dat duo pro duceerde gisteren zeven van de negen Foreholte-treffers. De benjamin van de Voorhoutse ploeg, Karin Zonneveld, tekende voor het restant. Behalve Foreholte Zal ook Oase een oplossing moeten vinden voor een persoonlijke verdediging te gen Helma Stigter. Maar daar lag gisteren niet de enige oorzaak van de grote nederlaag van Oase, dat nota bene in de bekerfinale in Rijswijk -met 9-7 de baas bleef over Hercules. In die wedstrijd scoorde Helma Stigter wel ne genmaal. Het manco van Oase lag gisteren echter ook en vooral in de defensie. Noch vlees, noch vis was het bij de overgang van een 5-1 op een 6-0 defensie. De ge vaarlijke tweede lijn van de Rijs- wijkse ploeg kon zich uitleven in sprongschoten. In de afde lingsklasse boekten de dames van Northa in de eerste klasse een verdiende zege op Verburch 2, rust 4-2, eindstand 9-6. Een be moedigend succes voor de ver jongde Noordwijkerhoutse for matie, die in Ilse Geerlings een trefzekere schutter had die maar liefst vijfmaal raak schoot. Olympia'72, dat debuteert in de afdelings tweede klasse won knap van het geroutineerde EDH, rust 7-4, eindstand 13-12. In de derde klasse walste HW'70 over de reserves van Duinoord, rust 9-0, eindstand 16-0. Bij de heren was MSV in de tweede klasse duidelijk sterker dan HW'70, rust 12-8, eindstand 21-17. De Voorschotenaren lijken donkere tijden tegemoet te zullen gaan. Dat lijkt ook zo voor Nor tha, dat gisteren kansloos werd geklopt door Quintus 3, rust 4-15, eindstand 10-20. Rijnsoever werd na een aantrekkelijke wedstrijd in de slotfase geklopt door de routine van de oud-internationals van Hellas 5, rust 12-10, eind stand 15-19. Olympia'72 verloor van AHC'28 3, rust 1-4, eindstand 7-10. In de derde klasse moest Foreholte met een strafworp in de laatste seconde afhaken tegen Wings 2, rust 2-1, eindstand 3-4. Oase, zonder de geblesseerde Jos Stigter (altijd goed voor een tref fer), kon het in de vierde klasse niet bolwerken tegen Schiplui den, 11-15. FRANK BONTE ZEIST (ANP) - Herman Kaspers uit Utrecht is za terdag tijdens de algeme ne ledenvergadering van de landelijke bond van amateur voetbal vereni gingen door het bestuur kandidaat gesteld voor het voorzitterschap. Kaspers zal Herman Feringa op volgen, die opschuift naar het amateurbestuur van de KNVB. Tijdens de vergadering oogstte Fe ringa applaus toen hij de strijd aankondigde met het Koninklijk Nederlands ondernemersver- bond, dat in de kantines werken de mensen van de amateur voet balverenigingen, in het blad "on dernemersvisie" beunhazen heeft genoemd. In hetzelfde arti kel werd gesuggereerd dat het para-commercialisme van de sportkantines de horeca 12.000 banen kost en bovendien een verlies van 2,5 miljard gulden aan inkomsten per jaar. Feringa bracht de vergadering te vens verslag uit van de vrijdag op het ministerie van financiën ge voerde onderhandelingen over de afschaffing van BTW op kan tine omzetten. De federatie van belangenorganisaties drong tij dens het onderhoud met de direc teur verbruiksbelasting, Van der Zanden, aan op uitstel van voor lopig drie jaar. Van der Zanden zegde toe het ver zoek over te brengen bij staatsse cretaris Van Amersfoort. In af wachting van een onderhoud met de staatssecretaris zijn de belan genorganisaties doende politieke druk uit te oefenen. Fred Langerak, handballer bij eredivisieploeg Hermes, onderneemt een stijlvolle poging om het doel van Blauw Wit te doorboren. De wedstrijd werd overigens met 17-12 door Blauw Wit gewonnen. Verhoeven wint loop in Door te ontbreken op gala diner koning sche, die zij verdiende. De 17-ja- rige Austin versloeg in de eind- strijd haar landgenote Sherry Het dreigement hielp. Ruzici be- Acker met 6-2 en 7-5. In eigen land gaat morgen het eer ste toernooi om het internatio nale dameskampioenschap van Nedena'nc. Van start. Geen van de twaalf Nederlandse meisjes, die waren toegelaten tot het kwalifi- cati-toernooi haalden het hoofd evenement. Elf van hen werden reeds in de eerste ronde uitge schakeld. Alleen jeugdkampioe ne Alice Lembeck kwam tot de laatste zestien. Zij won in de eer ste ronde van Mickey Albcrs, maar verloor daarna van de Brit se Kate Brasher. dacht zich en meldde donderdag dat zij wel zou komen. Een ander telefoontje bracht eveneens goed nieuws. Stacy Margolin, de ver loofde van McEnroe, en zelf ook wel in staat een goed balletje te raken, meldde zich alsnog. Zij 'werd direct in het hoofdtoernooi gezet, evenals Van der Torre, Schutte, die doorschoven, omdat enige buitenlandse speelsters af zegden. i Tennishecd Björn Borg: na huwelijk nog zonder overwinning LEIDEN - Vlietwijk is in de overgangsklasse van de bad- mintoncompetitie nog niet LEIDEN (ANP) - Björn Borg heeft zich de woede op de hals gehaald van de Zweedse open Dart me ning door te ontbreken bij het gala diner dat koning Gustaaf Adolf de Roemeense president Rumano Ceaucescu aanbood. Dat gebeurde twee dagen nadat hij de prijs voor de meest sportie ve speler van 1979 had ontvan gen. Het huwelijk blijkt het tennis van de eens zo stoicijnse Zweed geen goed te doen. Sinds de plechtig heid eind juli in Roemenië heeft Borg geen toernooi meer gewon nen. Tegen alle voorspellingen in verloor hij bij de Canadese open kampioenschappen van Ivan Lendl. Enkele weken later werd hij bij de Amerikaanse open kampioenschappen verslagen door McEnroe bij welke gelegen heid zijn gewoonlijk zo solide 'wapenuitrusting' mentale zwak ten vertoonde. Daarna trok hij in Zwitserland opniduw aan het kortste eind bij Lendl. Ten slotte volgde een nederlaag tegen Billy Scanloh in Tokio. Borg kan zich morgen op Zweedse grond revancheren voor de ne derlaag tegen John McEnroe. Borg bereikte gisteravond via een overwinning op de Ameri kaan Gene Mayer de eindstrijd van het toernooi in Stockholm. De setstanden waren 6-2 en 7-5. McEnroe had zich reeds eerder geplaatst. Hij versloeg zijn der tien jaar oudere landgenoot Bob Lutz me» tweemaal 6-3. Het internationale toernooi van Hongkong is gewonnen door de Tsjechoslowaak Ivan _.endl. In drie sets versloeg hij de Ameri kaan Brian Téacher. 5-7, 7-6 en 6-3. Teacher, die in de eerste set een verrassende winst boekte, kreeg in de tweede set de terug slag van zijn arbeid. Hij verspeel de een 4-2 voorsprong en had in de tie-break geen kans. De be slissende set was een formaliteit: 6-3. De Amerikanen Peter Fleming en Ferdi Taygan wonnen het dub belspel. Zij versloegen met 7-5 en 6-2 hun landgenoten Brian Tea cher en Bruce Manson. Wendy Turnbull pakte na haar zege in het enkelspel (6-0 en 6-2 op Mar- cie Louie) ook de titel in het dub belspel. Turnbull won met de Amerikaanse Sharon Walsh de finale van de Chileens/Ameri- kaanse combinatie Silvanna Ur- roz/Penny Johnson. De setstan den waren: 6-1 en 6-2. De jonge Amerikaanse Tracy Aus tin heeft gisteren het toernooi in Filderstadt voor de derde achter eenvolgende keer op haar naam gebracht. Dat betekende naast de overwinningspremie van onge veer 45.000 gulden de derde por- Het doorgaan van het 75.000 dollar- toernooi hing deze week voor een tweede maal aan een zijden draadje. Enkele dagen nadat een weerspanninge sponsor onder dreiging van een kort geding tot de orde was geroepen, meldde Virginia Ruzici niet te komen. De Roemeense wereldtopper voelde zich doodmoe. Het organisatie comité stuurde direct een tele gram naar de damesvakbond, waarin werd geëist dat Ruzici uf een speelster van gelijke kracht zou komen. Anders dreigde het toernooi te worden geschrapt. Met alle juridische gevolgen voor de WTA. omdat die organisatie zorgen. tweede geklasseerde Zijder- veld liep de Voorschotense equipe tegen een 7-4 neder laag aan. Enig lichtpuntje wa ren de overwinningen, de eer ste dit seizoen, bij het dames enkel voor Irene de Vrind en het dames-dubbel voor Nollie Bennink en Liz Waere. In het heren-enkelspel was Pim Koemans de enige van het viertal die tot winst kwam. Het laatste punt veroverden Liz Waere en Dick Oostergo in het gemengd-dubbel. Zij versloegen het duo Nicole Zijderveld/Guus Maassen in drie sets: 15-9. 8-15, 9-15 Veglo (landelijk 2e klasse) heeft zich dankzij een verrassende 6-2 overwinning op Haarlem, de nummer twee van de ranglijst, uitzicht verworven op een toppositie. Karakteris tiek was de zege van Hans Harteveld. Hij versloeg Haarlemmer Van der Schaaff, in de eerste competitiehelft nog zonder verlies, op over tuigende wijze: 15-9, 15—12 Door de overwinning verwis selden de Leiderdorpers van positie op de rangschikking De achterstand met koploper Velzen bedraagt twee punten: 13 om 11. De reserves van Veglo pakten hun eerste overwinning van het seizoen. De formatie,, waarvan jeugdlid Frits Eul- dennk en Hamid Saïdi tot Zoetermeer LEIDEN - Koos Verhoeven heeft in Zoetermeer de Dotterbloem- loop op zijn naam geschreven. De veteraan, uitkomend voor de Leidse atletiekvereniging De Ba taven, liep de vijftien kilometer in een tijd van 49.24 minuten. Verhoeven was daarmee nog vier seconden sneller dan zijn club genoot Henk van Leeuwen, die bij de heren naar een zesde plaats reikte. De derde Leidse atleet, Kees van Manen, werd op gerui me achterstand gezet. Zijn tijd van 54.14 minuten leverde hem een 23-ste plek op. Winnaar bij de heren werd de uit Breda afkomstige Harry Batist (AV Sprint). Zijn winnende tijd: 48.04 minuten. vqlle winst kwamen, bezorg den Haarlem een 3-5 ne derlaag. BC Leiden werkte zich met een 3-5 triomf op Weesp uit de ge- varenszone. Jan Slingerland zette de eerste stap in de goe de richting. Hij had er bijna een uur voor nodig om via de setstanden 15-6, 11-15, 17-18 het eerste punt op het conto van de Leidenaars te zetten. Nora de Koning vc lgde in het tweede damesenkel duel zijn ëoorbeeld. In het gemengd dubbel werd er vervolgens af stand genomen, de overwin ning in het herendubbel bracht de Leidse zege in veili ge haven. Het gat met Weesp op de ranglijst groeide daar mee tot drie punten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16