AZC neemt historische finalestap "Afgeschreven" EBBC verrast Basketbal speelster wil arbiter te lijf gaan John van der Wiel kan na remise toppositie vergeten Naar Europa Cup-eindstrijd Leiden verliest in turbulente slotfase MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 SPORT SPORT BOEDAPEST - "Als we naar Moskou gaan, dan is CSKA duidelijk de favoriet voor het winnen van de Europacup," vindt Eric Noordegraaf. "Het thuisvoordeel blijft van ver schrikkelijk groot belang. Mochten we echter in Ryeka spelen, dan denk ik dat alle ploegen een kans maken Ook wij, al zullen we misschien niet zo ingeschat worden. We weten nu natuurlijk nog niet wie de andere twee finalisten zijn, maar je mag aannemen dat CSKA Moskou en Ryeka ons vergezellen," sprak de *AZC-er gisteravond, nog niet op de hoogte van de definitie ve finaleplaats en deelnemers. Wat die deelnemers betreft: naast het Joegoslavische Rye- Arie Domburg: We gaan om eerste te worden ka, dat zeker was van kwali ficatie, plaatsten zich volgens verwachting ook CSKA Mos kou, maar niet het Westduitse Würzburg. De Duitsers wer den in de tweede groep voor bijgestreefd door het eveneens uit Joegoslavië afkomstige Primorje, dat één punt meer vergaarde. Scaldis (België) werd puntloos vierde. AZC-coach Domburg benader de de verwachtingen vanuit zijn eigen optiek: "We gaan erheen om eerste te worden en dan zien we wel hoever we komen. Tegen Honved hebben we bepaalde dingen ontdekt en over de afspraken voor die wedstrijd wil ik me echt niet uitlaten. Dat schept misschien te hoge verwachtingen," ver telde hij als technische man Zeker is dat AZC over drie we ken voor de zwaarste opgave in haar bestaan komt te staan. De realisering van een finaleplaats van AZC in de Europacup 2 was voor de coach van de Alphense ploeg tevens een personnlijke triomf. Dit seizoen maakt hij zijn debuut bij de Nederlandse top- ploeg, zonder enige internatio nale ervaring in zijn bagage. Na de 5-3 zege op Akademic Sofia kwam AZC zaterdagavond ook tegen het Griekse Glyfada onge schonden uit de strijd (11-2) en daarmee verdienden de Alphena- ren het fel begeerde ticket voor Moskou of Ryeka. Want in één van deze twee plaatsen gaat AZC zich voor het eerst in de clubhis torie mengen in de eindstrijd van de continentale beker. In de drie voorgaande jaren reikte de Al phense waterpoloformatie onder leiding van Geurtsen nooit ver der dan de halve finale. Men maakte echter een goede en har de leerperiode door. De vruchten werden in Boedapest geplukt, hoewel er na vrijdag wel wat plooien gladgestreken moesten worden. "Ik heb hier ook geleerd," bekende Domburg ruiterlijk. "In de wed strijd tegen Sofia heb ik de jon gens eigenlijk pas goed onder druk leren kennen. Er gingen nogal wat dingen fout en sommi ge spelers lieten het afweten. We hebben daarna in een gesprek van twee uur alleen maar terug gekeken op die wedstrijd. Ik moet zeggen d^t dat geholpen heeft. Tegen Glyfada hebben we gewoon een goede wedstrijd ge speeld. Zwakke momenten, zoals tegen Sofia, deden zich nu niet meer voor. Dat is toch nodig, want in de finale zullen we ons dat niet kunnen permitteren. Ook al gaan we er als underdog naar toe, dan nog moet je proberen ook daar eruit te halen wat erin zit. Ik zie er niet tegen op, geloof zelfs dat we de topvorm al dicht benaderen." Eenvoudig De finaleplaats werd in het op nieuw uitstekend bezette Kom- jadi-bad (1800 toeschouwers) door een nu wél goed draaiende formatie eenvoudig bereikt. Het zeer jeugdige Glyfada - de oudste speler is 22 jaar - was al verras send doorgedrongen tot de laat- BADEN - John van der Wiel is het afgelopen weekeinde in de tiende ronde van het internationale schaaktoernooi te Baden (Oos tenrijk) remise overeengekomen met de Roemeen Florin Gheorg- hiu. Van der Wiel heeft vier pun ten en kan geen aanspraak meer maken op een hoge eindklasse ring. Na tien ronden hebben twee Russi sche grootmeesters de leiding. Alexander Beljavski won de eer der afgebroken partij tegen de Is raëliër Vladimir Liberson en heeft nu met zijn landgenoot Bo ris Spasski zeven punten. De uitslagen van eerder afgebroken partijen en van de partijen uit de tiende ronde: Alexander Beljavski (Sow>-Vladi- mir Liberson (Isr) 1-0; Tony Miles (Gbr)-Svetozar Gligoric (Joe) Va- Va; Frans Hölzl (Oos)-Robert Byrne (Vst) Y2-V2; Liberson-An- dras Adorjan (Hon) 1-0; Yasser Seirawan (Vst)-Gligoric 1-0; Jan Smejkal (Tsj)-Karl Janetschek (Oos) 1-0; Liberson-Boris Spass ki (Sow) Va-Va; Michael Stean (GbrhAdorjan Va-Va; Raphael Vaganjan (Sow>-Beljavski Va-Va; John Nunn (Gbr)-Tony Miles (Gbr) 1-0. De stand: 1. Beljavski en Spasski elk 7 pnt.; 3. Nunn 6.5; 4. Smejkal en Vaganjan 6; 6. Byme en Liberson 5.5; 8. Gheorghiu en Stean 5; 10. Ador jan en Seirawan 4,5; 12. Gligoric. Miles en Van der Wiel 4; 15. Holzl 3,5; 16. Janetschek 2. John van der Wiel. BOEDAPEST - "Een historische overwinning, hè," glunderde Arie Dom burg na vele handen geschud te hebben. "Voor mij was dit ook een heel nieuwe ervaring. Er zijn natuurlijk altijd mensen - niet binnen de ploeg of AZC, hoor- die je met je voorganger (Geurtsen) vergelijken. Dus is het wel leuk dat we er hier in geslaagd zijn om zover te komen. De ploeg is er ontzettend blij mee." t Ton Buunk: "We hebben een kans om Honved straks te kloppen" ste acht en maakte zich geen en kele illusie om verder te komen. De Grieken hadden bovendien hun meest ervaren speler - doel man Kiriakos Gianopoulos - thuis moeten laten vanwege diens militaire dienstplicht. Sa men met twee jeugdinternatio- nals kon coach Michalos nu al leen beschikken over de regelma tig voor de nationale ploeg uit komende andere international Papainanoy.. Glyfada, dat drie jaar geleden nog in de Griekse tweede divisie uitkwam en vorig verrassend als tweede in de hoogste klasse (waar Ethnikos en Olympiakos al ruim twintig(l) jaar de dienst uitmaken) eindig de, mist eenvoudig nog de routi ne om op Europees niveau naar de top te reiken. AZC had het ver schil in klasse al na één part blootgelegd en bouwde de daarin verkregen voorsprong van 3-0 met regelmaat uit tot een 11-2 ze ge. Eric Noordegraaf groeide met vijf treffers uit tot de absolute uit blinker en revancheerde zich voor zijn mindere optreden tegen Akademic. Dat deed trouwens de gehele ploeg. Het rendement lag dan ook zeer hoog. Alle numerie ke meerderheden - in het water polo vaak van doorslaggevende aard - werden benut en zelfs te gen een Atheense overmacht werd eenmaal gescoord. Glyfada kwam bij een man meer situatie tot een 25% score, hetgeen het sterke defensieve optreden eens te meer illustreerde. Behalve de al genoemde Noordegraaf droe gen ook Buunk (2x), Van Es (2x), Verboom en Stroboer een steen tje bij aan de royale productie. De periode-standen waren: 3-0, 3-2, 2-0 en 3-0. Geen belang Eric Noordegraaf absolute uitblinker. Nadat de Hongaarse legerploeg Honved volgens verwachting ook Akademic Sofia, in een ove rigens teleurstellend duel met 5-2 had geklopt, waren de finalisten bekend. De gisteren gespeelde ontmoetingen Akademic Sofia- Glyfada (14-11) en AZC-Honved (541) waren dan ook nauwelijks meer van belang. Het eerste tref fen gold slechts de plaatsbepa ling in de poule, het tweede duel moest een 'testcase' voor de fi nale worden, waarin beide ploe gen elkaar weer ontmoeten. "Ik geloof best dat we een kans hebben om Honved straks te kloppen," vond Ton Buunk na de goede, maar toch weinig onthul lende partij. "Kijk, hier in Honga rije moet Honved natuurlijk win nen. Dat merk je aan het fluiten van de arbiters. Honved bleef steeds één of twee goals op ons voor. Alleen is ons probleem - het benutten van een man meer - weer aan de oppervlakte geko men. Dat blijft een zwak punt. Hoewel het systeem wel goed is, gaat het afmaken slecht." Daarmee is dan tevens de 8-5 ne derlaag verklaard, want AZC haalde een score van 20% (één op vijf) en Honved van 100% (vijf op vijf). Kwa fysieke kracht - een as pect, dat Oosteuropese ploegen meestal in een voordelige positie brengt - kon AZC zich goed handhaven. Dat biedt perspectief omdat ook de andere twee finalis ten (vermoedelijk het Russische CSK Moskou en Ryeka uit Joe goslavië, red.) over een flinke do sis hardheid beschikken. Standen De periode-standen van AZC- Honved waren: 0-1, 2-2, 2-3, 1-2. Buunk (2x), Noordegraaf (2x) en De Hey tekenden voor de AV phense productie. Eindstand Boedapest 1) Honved 3-6 (25-10), 2) AZC 3^1 (21-13), 3) Akademic S. 3-2 (19-21), 4) Gly fada 3-0 16—37). WIM VAN WANROOY Zege dames Leiden LEIDEN - Door een vreemde indeling van de competitie traden de dames van Parker voor de tweede keer in vier wedstrijden aan tegen mede- promovendus van de ere divi sie Sea-Devils uit Castricum. Werd de eerste wedstrijd met ruim 30 punten gewonnen, nu ging het iets anders (53-70). De scheidsrechters stonden Sea-Devils hard spelen toe en dat wekte bij de Leiden da mes nogal wat agressie en reactie op. Gevolg was dat er ongeconcentreerd werd ge speeld en technische fouten werden gemaakt. Center Ma rijke Klos ging zelfs de scheidsrechter te lijf, alvo rens coach Rob de Wit haar uit het veld haalde. Door dit alles kon Sea-Devils lang bijblijven (rust 35-36) en had den de Leidse dames met de wat kleinere ploeg moeite de Devils te bestrijden. Lucy Groothuis knalde echter van afstand de zone aan flar den (28 punten) en ook Ria de Wit (16 punten) scoorde goed van buiten de bucket. Zo werd toch nog een ruime overwinning behaald, al lie pen de dames, volgens hun coach, meer tegen zichzelf te spelen, dan tegen de tegen stander. En van jezelf winnen is altijd moeilijk. Leiden Trotters moest het af leggen bij de koploper van de eerste divisie, Noordkop. De 49-36 n stand konden de Leidenaars niet meer veref fenen: 95-83. Trotters had weer de beschik king over Eric-Jan Berend- sen, die overigens twee we ken niet had getraind. De nog steeds geblesseerde Peter r^ulides, die opnieuw als coach optrad, zag zijn mede ploeggenoten de ranglij staanvoerder goed weerstand bieden. Bij 15-15 sloegen de Noordhollanders echter het beslissende gat. Onder aan voering van de sober, maar goed spelende Amerikanen Brown (18 punten) en Wright (28 punten) liep Noordkop uit naar 27-16. Na de basketwisseling startte Trotters verbluffend. Moerer .schoot vier keer op rij raak en de marge werd teruggebracht tot zeven punten (53-46). Het werd zelfs nog 71-67, maar verder liet Noordkop het niet komen. Topscorers: Kop 18, Moerer 16 en Ruysenaars 14 punten. In de Leidse regio waren alleen Luba en Blitz nog in de beker. L/I.eiden werd door DAS uit geschakeld en Blitz won knap van het een divisie hoger spelende Kinheim uit Haar lem. Blitz mag in de volgende ronde proberen DAS te wip pen. DAS-Luba 65-54 en 72-78. Door zaalgebrek werden bei de wedstrijden in Delft ge speeld. Het eerste duel werd ruim verloren, na met 11 pun ten voor gestaan te hebben. De tweede partij werd echter verrassend gewonnen. Zon der coach, maar met een goed spelende Jaap de Waard (29 Dunten) in de ploeg, kon LI Leiden echter net niet door drukken. Krap Kinheim-Blitz 67-64 cn 53-67. De eerste ontmoeting werd door wat pass-fouten aan het einde van de wedstrijd krap verloren; ondanks de uitblin kende Peter de Weijs met 25 punten. Die drie punten ach terstand werden in de tweede wedstrijd ruim goedgemaakt. Binnen een kwartier namen de Voorschotenaren een 25-5 voorsprong. Na de rust werd wat rommelig gespeeld, maar mede door Sjaak Westrate (18 punten) kwam de volgende ronde niet meer in gevaar. Hoensbroek-De Sleutels 16-45. Na deze overwinning staat De Sleutels op een gedeelde eer ste plaadstrijd met groot ver schil. Was het met rust nog 15-16, daarna werden de te genstanders van het veld ge reden. Topscorer 'Goof van Nimwegen met 16 punten. DEN BOSCH - Vóór het topduel met Nashua/Den Bosch stond Parker nog ruim voor op punten. Optisch gezien beschikt Leiden immers dit seizoen over een beter en uitgebalanceerder team dan Den Bosch. Niettemin sloeg de eind balans lichtelijk door naar de aartsrivaal: 79-77. Op de één of andere manier weet de landskampioen zich voor het treffen met aartsrivaal Leiden el ke keer zo op te peppen, dal het voorspellen van een uitslag een hachelijke zaak is. Toch leek dit maal een Leiden-zege, afgaande op de resultaten, voor de hand liggend. „Want", oordeelde Han Wallaart na afloop ietwat over dreven, „iedereen had Den Bosch afgeschreven", Om er zelf snel aan toe te voegen: „Behalve wij en dat is zaterdagavond wel be- De ontmoeting tussen beide ster renformaties kende overigens meerdan één verrassing. Behalve dat Leiden de ongeslagen status kwijtraakte, speelden Tom Bar ker en Paul van Solm waar schijnlijk hun beste wedstrijd bij hun nieuwe werkgever. Van Solm gebruikte zijn lichaam heel doelmatig onder het bord bij de opponent en drukte tevens 16 punten tegen een percentage van 100% af. Barker, de opvolger van James Lis ter, had nog weinig kunnen im poneren. In de Vijf Meihal stelde hij zelfs enigszins teleur. Wallaart was voor de zekerheid woensdag toch even naar hem gaan kijken. Na afloop van het Europa Cup duel van EBBC schaarde ook hij zich achter de mening van zijn pupil Steve Puidokas dat „Bar ker wisselvallig speelt". „Maar ik heb hem nog nooit zo goed zien spelen, als tegen ons", bekende Wallaart. Barker, die evenals Puidokas vorig jaar in Italië acteerde, compen seerde bijzonder knap de kleine scoringsinbreng van de top schutters Kees Akerboom (uit stekend bewaakt door Woudstra) en Dan Cramer. Het schotpercen tage (respectievelijk 46 en 27%) zegt 'oldoende. Hetzelfde gold in feite voor Mitchell Plaat. „In de tweede helft hebben wij de zege vergokt", vond Wallaart. „Mit chell ging toen te veel schieten en tot vier keer ging dat mis". Omdat een basketbalwedstrijd vaak vlak na de pauze kan wor den beslist, waren die fouten van Plaat bijna fataal. Nadat Leiden met een 37-42 voorsprong had gerust, strafte Buffy Kirkland de missers van Plaat knap af. In een mum van tijd leidde de beweeg lijke forward met onder meer een dunk naar een voor zijn ciub voordelige marge van drie pun ten (45-42). Wallaart probeerde in een door hem aangevraagde time out orde op zaken te stellen. Leiden week af van het vaste stramien en scha kelde van een man-to-man-ver- dediging over naar een zone. De Bossche doelpuntenmachine bleef echter onverminderd door ratelen: 51-44. Waarna de thuisclub bij 67-63 ook in een ver foeide zone terugkroop. Vorig jaar hadden de Leidenaars op dat spelsysteem van EBBC geen pas send antwoord. Ditmaal greep Tony Parker dat moment aan om zijn foutjes (hij had daarvoor en kele keren te veel risico in zijn spel gelegd, waardoor hij miste) te vereffenen. Met drie schitte rende afstandsschoten bracht hij de stand vier minuten voor tijd in evenwicht 71-71. In de spannende slotfase werd Pui dokas volledig over het hoofd ge zien... Wallaart: „Hij wordt nog veel te weinig in het spel betrok ken. Dat komt, denk ik, omdat we te veel schutters hebben. Zeker als de druk groot is, durven ze niet naar Steve (Puidokas) te pas sen". EBBC zou eigenlijk het voorbeeld voor Leiden moeten zijn. Daar groeide Barker uit tot de centrale man. Sheridan bracht hem en Theo Kropman in die turbulente laatste minuten weer in het veld en zij velden ten slotte ook het vonnis over Leiden. Kropman, die halverwege de eerste periode nog openlijk zijn onge noegen over Sheridan had ge spuid, toen hij de geblesseerd uitgevallen Dekker niet mocht vervangen, nam ten slotte zijn re vanche. Nadat Plaat bij 77-77 en nog acht seconden te spelen bal verlies had geleden, zag Krop man zijn vijfde rake schot in de tweede helft met de winnende treffer worden beloond. De Nederlandse vertegenwoordi ger in de Europa Cup voor lands kampioenen onderbrak daarmee de fraaie reeks van 14 Leidse ze ges. „Jammer", relativeerde Wallaart schouderophalend, want het wordt pas echt serieus als de nacompetitie aanbreekt. Scores EBBC: Kirkland 18 (69%), Barker 18 (69%), Akerboom 15 (46%), Kropman 10 (71%), Cramer 6 (27%). Faber 6 (33%). Dekker 2 (50%), Van Esveldt 2 (50%) en Van Essen 2 (50%) punten. Leiden: Parker 18 (54 Van Solm 16 (100%), Woudstra 14 (75%), Puidokas 9 (45%) en 11 rebounds, Kruidhof 8 (43%M. Plaat 8 (38%) en Bruinsma 4 (507c) punten. HERMAN POOS Theo Kropman viert een persoonlijk feestje, nadat hij de winnende treffer had verzorgd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15