Chaos bij begin van conferentie Madrid Die is rijp voor Het Motorhuis Arrestatie van Ghotbzadeh roept hevige reacties op in Teheran MQVEMBfB SLACHTMAAND "tmiïSTüNTl De schade-afdeling van Het Motorhuis.een geluk bij een ongeluk. CÜD&fe! itetorihiiis DE V LEE SC HM EE S T ERS zfp Commissie vergaderingen Rijnland Hoogheemraadschap van Rijnland E3 Hou ze in de gatenf MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 OVER VEILIGHEID IN EUROPA MADRID (GPD) - Vierentwintig uur voor de officiële opening van de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa te Madrid, zijn de delegaties van de 35 deelne mende landen nog niet tot een akkoord gekomen over de samenstelling van de agenda, de organisatie en het tijdschema van de bijeenkomst, die de ontspanning tussen Oost en West, met de slotakte van Helsinki in de hand, moet beoordelen. Peter Troendle, het Zwitserse dele- gatielid dat sinds vorige week woensdag probeert te bemidde- "Vrije dagen in plaats van medicijnen" DRIEBERGEN (ANP) - Huisart sen zouden vrije dagen bewust moeten gebruiken als recept in plaats van medicijnen. Als een patiënt klachten heeft met be trekking tot zijn arbeid, zoals overbelasting, gevoelens van on vrijheid, deprivatie of gespan nenheid kan vrije tijd weieens het juiste geneesmiddel blijken te zijn, aldus prof. dr. J.P. Kuiper, hoogleraar sociale geneeskunde aan de vrije universiteit in Am sterdam zaterdag in Driebergen op een huisartsencongres over arbeidsongeschiktheid. Die vrije tijd, in de vorm van ziektewetda- gen, zouden dan wel nuttig moe ten worden besteed met wat hij neemde "polariserende arbeid", zoals bijvoorbeeld spitten in de tuin teneinde de nodige afstand van het dagelijks werk te kunnen nemen. De huisarts moet dat pro ces dan wel volgen en sturen. Volgens Kuiper zou het wel eens zo kunnen zijn dat als huisartsen vaker vrije dagen voorschrijven en op den duur een stuk "ge zondheidswinst" ontstaat. Het in een vroegtijdig stadium mensen behoeden voor afglijden naar de ziektewet en vervolgens naar de arbeidsongeschiktheidswet. Het geven van een paar vrije dagen, op kosten van de bedrijfsvereni ging, zou ook wel eens goedkoper kunnen blijken te zijn dan de medicijnfen die anders zouden zijn voorgeschreven, aldus Kui per. len tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, heeft gister middag vrijwel alle hoop opge geven dat er een compromis mo gelijk is tussen de standpunten van deze grote mogendheden. Met een pessimistisch gebaar gaf Troendle zijn telefoonnummer aan beide delegaties, met de me dedeling dat zowel de Russische als de Amerikaanse delegatie hem kon bellen als een van de twee de bereidheid toonde om alsnog tot een overeenkomst te komen over het verloop van de Europese veiligheidsconferentie, die morgen in Madrid begint. Het grote verschil in het standpunt van de Verenigde Staten en dat van de Sowjet-Unie is de toetsing van de naleving van de mensen rechten, zoals deze zijn vastge legd in de beroemde slotakte van Helsinki. De Verenigde Staten, evenals de veertien overige wes terse landen, staan op het stand punt dat de toetsing van de rech ten van de mens bij elk onderdeel van de veiligheidsconferentie aan de orde moet kunnen worden gesteld, terwijl de Sowjet-Unie als leider van de zes Warschau- pactlanden meent dat dit onder werp alleen aan het begin van de conferentie en gedurende een zeer korte tijd mag worden be handeld. De Zwitserse bemiddelaar tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie verklaarde zondag dat er eigenlijk nauwelijks sprake is geweest van een kans van slagen van een bemiddeling, aangezien de delegaties van beide landen sinds woensdag niet meer bereid waren om op informele wijze met elkaar te praten. Volgens Peter Troendle bleven zijn activiteiten beperkt tot het doorgeven van berichten van de Sowjet-delega- tie aan de Amerikaanse delegatie Haagse vrouw in café doodgestoken DEN HAAG (ANP. - De 32-jangc J Schnur uit Den Haag is zaterdag avond in een Haags café doodge stoken. De vrouw zat aan de bar van het café aan het Spui, toen volgens getuigen haar zwager binnenkwam. De man - de 49-ja- rige J.J.B. - zou een mes hebben getrokken en stak de vrouw één keer in de borst. Ze overleed vrijwel onmiddellijk. Korte tijd later hield de politie in een straat achter het Spui B. aan. en omgekeerd. „De De westerse staten en de niet ge bonden landen, die het over de essentiële zaken van de Europese veiligheidsconferentie eens zijn met het Westen, beginnen zich af te vragen of het Oostblok onder leiding van de Sowjet-Unie het doel heeft om de conferentie in Madrid te laten mislukken. De neutrale landen onder leiding van Zwitserland doen hun uiter ste best om nog tot een akkoord te komen tussen beide partijen, maar houden rekening met de mogelijkheid dat de Europese veiligheidsconferentie morgen in een wanorde - zonder agenda, zonder organisatie, zonder tijd- ding'waaiTen wanneer1 een™ver- SCHIPHOL - Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisterenop Schiphol teruggekeerd van hun elfdaags bezoek volgconferentie wordt gehouden *an& Nederlands Antillen. Het koninklijk paar werd in het vliegtuig door de kinderen begroet. Op de foto het - hppint koninklijk gezin in de slurf tussen vliegtuig en pier V.l.n.r prins Willem-Alexander, prins Claus, prins 6 Constantijn, prins Friso en koningin Beatrix. TEHERAN - Twee Iraanse parlementsleden hebben gis teren in het parlement gepro testeerd tegen de arrestatie van Ghotbzadeh, oud-minis ter van buitenlandse zaken van Iran. Ghotbzadeh werd vrijdag gearresteerd wegens "opruiende uitlatingen", ge richt tegen de Iraanse radio en televisie, de Islamitische studenten en de revolutionai re organisaties. Ghazan Farpour, voormalig lid van de bestuursraad van de radio en televisie verklaarde dat Ghotb zadeh de waarheid heeft gezegd en gearresteerd is. Farpour schreeuwde boven degenen die hem luidskeels onderbreken uit en zei dat hij allang had willen spreken, maar nooit de kans kreeg. De mensen moeten weten dat er in het parlement een sfeer heerst, waarin je niet aan het woord gelaten wordt, aldus Far pour. Kritiek op de arrestatie van de oud minister van buitenlandse zaken had ook Nari Naravi, afgevaar digde uit Chorassan. Hij vroeg onder welke bevoegdheden van het revolutionair tribunaal de ar restatie van Ghotbzadeh valt. Na ravi somde een hele lijst "schen dingen van de grondwet" op, waaraan volgens hem de juridi sche autoriteiten zich hebben schuldig gemaakt. Hij verweet de justitie geen aandacht te beste den aan de "onmenselijke be handeling van gevangenen" waarvan hij melding had ge maakt. Hij zei ingelicht te zijn over gevallen van marteling en ongerechtvaardigde detentie. Abbas Amir Entezam, destijds woordvoerder van de regering- Bazargan, zit al een jaar gevangen op beschuldiging van spionage voor de V.S., aldus Navan. "Waarom is zijn dossier nog niet bestudeerd, als de beschuldigin gen tegen hem waar zijn", zo vroeg hij zich af. Ook oud-premier Bazargan nam het op voor Ghotbzadeh. "Wan neer men op dergelijke schande lijke wijze een voormalig lid van de revolutionaire raad arresteert en beledigt, waar blijft dan de eer van de islam, de revolutie en Iran"?, zo vraagt Bazargan zich in het dagblad "Mizan" af. Hij deed een beroep op Chomeini tussen beide te komen. De leiders hebben zich niet de rampzalige gevolgen gereali seerd die hun daden kunnen hebben, zo besluit Bazargan, en hij geeft als voorbeeld gevoelens van onveiligheid bij de bevolking en bezorgdheid over het naleven van de grondwet. Bloedig; O gevecht in Zimbabwe SALISBURY - Bij bloedige ge vechten tussen aanhangers van verschillende politieke groepe ringen in Bulawayo (Zimbabwe) zijn gisteren één man gedood en 38 gewond; 61 mensen werden gearresteerd. De onlusten braken uit in de buurt van een stadion waar enkele mi nisters het woord hadden ge voerd op een bijeenkomst van de regeringspartij ZANU-PF van premier Robert Moegabe. Vol gens deze werden haar aanhan gers aangevallen door leden van de partij van de minister van bin nenlandse zaken, Joshua Nko- Tijdens de bijeenkomst deed de minister van financièn senator Enos Nkala, een beroep op het centrale comité van ZANU-PF om van Zimbabwe een één-par- tijstaat te maken. Nkala zei ver der dat het Patriottisch Front, dat nog steeds onder leiding staat van de tegenwoordige minister van binnenlandse zaken Joshua Nkomo, zichzelf tot vijand van de ZANU-PF had verklaard. Hij roep de leden van ZANU op om "eindelijk de spieren te laten zien" en een soort burgerwacht op te richten. Senator Nkala stelde de vier be langrijkste dagbladen in Zim babwe verantwoordelijk voor de huidige toestand in het land en zei dat de regering maatregelen zal nemen om de pers te controle- - Volledige afwikkeling van uw schadeclaim met de verzekeringsmaatschappij. - Snel en deskundig herstel door 20 specialisten. - Originele fabrieksonderdelen van Opel en andere GM-merken. - 6 Maanden volledige garantie op materialen en arbeidsloon. - Huurauto voor een zeer schappelijke prijs. Op de schade-afdeling van Het Motorhuis werken geen 'mooimakers', maar doorgewinterde experts op elk gebied. Belangrijk, want het gaat om uw veiligheid. Onthoudt u het dus maar even, voorde zekerheid: schade? Meteen naar Het Motorhuis! Hoge Rijndijk 5, Leiden, Tfel. 12 05 41 "U kunt hem vanmiddag Jromen halen, meneer." Commissie Financiën Woensdag 12 november om 13.30 uur in het Rijn landshuis te Leiden. Agenda: - Verslag vergadering 17 september 1980. - Begroting 1981 - Af- en overschrijvingen 1981 - Verzamelkrediet verbeteringswerken en voor zieningen 1981 - Bedrijfsmiddelenkrediet 1981 - Overdracht waterkwaliteitsbeheer zijkanaal F. - Rondvraag. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar. De op bovengenoemde agendapunten betrek king hebbende stukken liggen ter inzage in Rijnlandshuis. Breestraat 59 te Leiden, vanaf 11 november a.s. van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Management opleiding voor non-profit organisaties ook in Leiden De cursus Management voor non-prolit organi saties is bedoeld voor het hoger- en middenkader en maakt duidelijk, waarom het geven van lei ding aan dienstverlenende en non-prolit organi saties zoals ziekenhuizen, scholengemeen schappen. verenigingen, charitatieve instellin gen. verpleegtehuizen, kruisorganisaties, reli gieuze instellingen, sekretariaten van instellin gen en organisaties in de overheidssfeer een professionele aangelegenheid is geworden. Aan de hand van cases worden de diverse pro bleemstellingen en technieken, die liggen op het gebied van communicatie, management en or ganisatie aan de praktijk getoetst. Duur van de cursus: I jaar. Uitvoerige documentatie ligt bij ons klaar. Bel voor inlichtingen (070) 26 40 XI of/end deze bon naar het ISW. Antwoordnummer 40. 2500 XP Den Haag. Postzegel hoeft niet. Invullen met hloklcttcrs s.v.p. 0CLD-O1O Bedrijfstrainingcn Goed korrigerende panty Van satin stitch, met extra versterkt voor- en achterpand. In huidkleur. In de maten 40 t/m 46 4€r=r VROOtVT® DREESMANN Kinderen zijn kinderen. Vfaarschuwen is niet genoeg. SKË ftiblicaliedarigebodaKLcidiibtjd in samen wetkmg mei de Suchiing Ideele Reclame iedereen leest de krant altijd en overal. iedereen leest de krant altijd en overal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11