IKIdtf jp>ir®tf®<§® ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 door Rian Kruppenfeld PHILIPSBURG (SINT MAARTEN) „Beatrix we houden van je, verlaat ons niet" smeekte de bevolking op Saba. „Oranje bo ven" en „Blijf met ons" riepen ze op Sint Maar ten. „Het is onze konin gin" heette het op Bo naire. „Er moet een band blijven met het Huis van Oranje" werd er gezegd op Aruba. En op Curasao schreeuw de de bevolking zich schor aan het „leve de koningin". Het bezoek dat koningin Bea- trix en prins Claus de afgelo pen tien dagen aan de Neder landse Antillen hebben ge bracht, is een ware zegetocht geworden. De zes eilanden hebben een harde onderlinge concurrentiestrijd geleverd om de prijs voor de warmste ontvangst in de wacht te sle pen. Alle uitspraken over een teruglopende belangstelling voor het vorstenhuis werden genadeloos afgestraft. En de gevolgmachtigd minister van de Antillen in Nederland, R. Cassarès, erkende ruiterlijk dat het schaamrood hem op de kaken stond. Overal waar Beatrix en Claus verschenen, was het beeld hetzelfde: opeengepakte mensenmassa's met vlag getjes en ballonnen, tot tra nen toe bewogen vrouwen en innige tevredenheid zodra de koningin het woord tot de be volking richtte, al was het maar de zin dat zij en Claus zo ontzettend dankbaar waren voor de hartelijke ontvangst op het eiland. Op de Benedenwindse Eilan den zal het „masha danki" (hartelijk bedankt) uit de mond van de koningin nog tijden onderwerp van ge sprek blijven, op de Boven winden wordt de dankbetui ging „Thank you very much" om de haverklap door de ra dio herhaald. Ongekend succes Een bezoek waardoor vele auto riteiten als een berg tegenop werd gezien, is zo'n ongekend succes geworden dat er nu al gesteld wordt dat Beatrix' verschijnen de onafhan- keljkheid van de Antillen voor minstens 20 jaar heeft uitgesteld. Want de komende rondetafelconferentie waar bij er gepraat gaat worden over de toekomstige staat kundige verhoudingen tus sen Nederland en haar Antil len heeft het bezoek in hoge mate bepaald. De standpun ten van de eilanden ten aan zien van een eventuele onaf hankelijkheid zijn onmis kenbaar aanwezig in de wijze waarop Beatrix en Claus worden begroet. Op Curacao zaten de autoritei ten het meest in hun maag met de koninklijke komst. Zelfs de dag voor de aan komst op de luchthaven van Willemstad was er nog niets te bespeuren van enig enthou siasme. Progressieve groepen op het eiland hadden zich verenigd in een „Comité te gen de komst van koningin Beatrix" en hun standpunten werden gretig overgenomen door een aantal politici. Enkele uren voordat koningin Beatrix in het Hiltonhotel op Curasao zou arriveren, waar zij zou overnachten, waren het alleen nog maar oude Amerikaanse toeristen die zich druk maakten over het komende bezoek. De nervosi teit deed pas haar intrede met de aankomst van de veilig heidsagenten die over het wel en wee van hare majesteit moesten waken. De mannen waren duidelijk nerveus en hadden de verschrikkelijkste visioenen over wat er alle maal zou kunnen gebeu- In ieder geval moest vermeden worden dat onverlaten zich verschansten in de lift die het koninklijk paar regelmatig naar hun kamers op de vijfde verdieping zou vervoeren. Daarvoor diende het onmo gelijk te zijn dat de lift ook op tussengelegen etages stil zou kunnen houden. Terwijl eni ge breed geschouderde heren zich alsnog in de hal opstel den, werd er een monteur ge haald om dat, op het eerste gezicht simpele, karwei te klaren. Klap Het leek wel haast symbolisch voor de wijze waarop men verwachtte dat Beatrix en Claus op het grootste Antille- neiland zouden worden ont vangen, toen de lift tot drie keer toe weliswaar zonder op tussengelegen etages te stop pen naar de vijfde verdieping zoefde, maar bij het naar be neden gaan telkens met een daverende klap een halve me ter lager dan de uitgang op de begane grond uitkwam. Belangstellend keken de hotel gasten naar de duizelingwek kende snelheid waarmee de lift telkens weer de voor het koninklijk paar spelende vei ligheidsagenten naar bene den transporteerde. Maar de lift was net als het Curacaose volk: toen de koningin er eenmaal was, liep alles vlek keloos. Het was alsof er in de vijftien jaar die er tussen het laatste bezoek van een vorstin en het huidige lagen nauwelijks iets veranderd is. De program mapunten van de koninklijke bezoeken zijn nagenoeg het zelfde, de ontvangst is het zelfde, de moeilijkheden zijn dezelfde, zoals de landing van hare majesteit per schip op Saba, die vijftien jaar geleden bemoeilijkt werd door de woelige baren en nu ver traagd werd omdat het anker niet uitgegooid kon worden. Het enige wat nieuw lijkt, is de herhaalde uitspraak dat men niet zo nodig onafhan kelijk hoeft te worden. De wens van een aantal politici de banden met Nederland losser te maken, wordt door de bevolking niet of nauwe lijks gedeeld. De Nederlandse minister voor Antilliaanse zaken F. van der Stee, stelde dat 90 procent van de bevol king de onafhankelijkheid niet wil. „En dit kabinet gaat die ook niet doordrukken", zo zei hij. Tien jaar Na acht dagen reizen over de Nederlandse Antillen kwam Van der Stee tot de toch wel opmerkeljke uitspraak dat de termijn van tien jaar waar binnen de definitieve onaf- hankelijkhei d van de Antil len geregeld moet worden, een termijn is die door de Ko ninkrijkswerkgroep onder leiding van oud-premier Ba rend Biesheuvel wordt ge noemd „en dat zijn onafhan- keljke deskundigen", aldus minister Van der Stee. „Zeker nu men de ontwikkelin gen in Suriname ziet, wil de bevolking die onafhankelijk heid niet", zo zei Van der Stee, die het te ver vond gaan te stellen dat de zegetocht van Beatrix en Claus de onafhan- keljkheid met minstens twin tigjaar heeft vertraagd. Wel is Van der Stee van mening dat de enthousiaste ontvangst in vloed zal hebben op het den ken over onafhankelijkheid. „De Antilliaanse politici zul len echter moeten bepalen hoever die invloed zal gaan". De gevolmachtigde minister van de Antillen in Den Haag, Cassarès, moet constateren dat het denken over de onaf hankelijkheid slechts bij een kleine elite leeft. „Het be wustwordingsproces heeft alleen onder een zeer kleine groep plaatsgevonden". Dat bewustwordingsproces, die verandering van mentaliteit en het niet langer denken in termen van afhankelijkheid, was al door Don Martina een absolute voorwaarde voor de onafhankelijkheid genoemd. Leidraad De gedachten van de bevolking dat de koningin uit Neder land - het is ook onze konin gin - veel van de problemen kan oplossen, leeft nog sterk. Overal werd de wens geuit dat Beatrix in haar woorden tot de bevolking iets wezenlijks zou zeggen, een leidraad voor de toekomst aan zou geven. Hoewel de reactie op haar woorden erg enthousiast is, zie je toch ook een lichte te leurstelling dat het daarbij gebleven is. Legendarisch zijn op de Antil len de verhalen over de won derbaarlijke dingen die de mens kan overkomen als hij met de koningin gesproken heeft. Het verhaal dat een doodziek meisje genas nadat koningin Juliana enige woor den met haar gewisseld had, is niet stuk te krijgen. Van Beatrix wordt hetzelfde ver wacht „Zij is koningin, zij zal ons helpen", zo zei een oude vrouw die in een erbarmelijk huisje op Bonaire woont. Ie dereen probeert de majesteit aan te raken, want dat brengt geluk, want het bijgeloof op de Antillen tiert nog wel ig- Maar zelfs doodserieuze kran ten verwachten van de ko ningin niets dan heil. Zo werd er, weliswaar lichtelijk cy nisch maar toch met een on dertoon van diepe ernst, in een van de bladen gesugge reerd dat de stichting „Houdt Curasao schoon" koningin Beatrix moet vragen be schermvrouwe te worden, omdat het koninklijk bezoek de eerste gelegenheid was waarbij het al jaren lopende verzoek van de stichting om de rotzooi langs de wegen met wagens van de vuilophaal dienst van de landsregering weg te halen, gehonoreerd werd. Onzekerheid Dergelijke concrete daden worden door de koningin echter niet verricht. De enige zekerheid die zij de Antil liaanse bevolking in haar speech voor de Antilliaanse Staten aanbood, was dat de Nederlandse regering een einde gaat maken aan de on zekerheid betreffende de staatkundige toekomst. Verder blijft het bij het deskun dig metselen van een eerste steen, zoals op Sint Maarten, waar Beatrix met ongekende vakbekwaamheid de steen voor een kinderopvang- en speeltehuis legde, of bij het onthullen van een plaquette, zoals op Curasao, waar zij het 09.00 Uur. Het vliegtuigaan boord waarvan het Koninklijk Paar, het Gevolg van H.M.ende overige begeleidenden zich bevinden, komt tot stilstand op de Flamin go-luchthaven. De erewacht presenteert het ge weer. Zodra de statietrap is neergelaten, begeeft Gezaghebber A. R. W.Sint Jago zich naar de voet van de sta tietrap en stelt zich op korte af stand daarvan op. Tegelijkertijd wordt Jurene Doma- cassé, die bloemen aan H. M. zal aanbieden, door de heer J. F. An gela vanuit het stationsgebouw begeleid naar haar plaats. 09.05 Uur. H. M. Koningin Beatrix en Z. K. H. Prins Claus der Ne derlanden verlaten het vlieg tuig. Het Koninklijk Paar wordt begroet door de Gezaghebber van het ei landgebied Bonaire. De Gezaghebber begroet vervolgens de leden van het Gevolg van H. M. en de overige begeleidenden, die inmiddels zijn uitgestapt. Nadat de Gezaghebber het Gevolg van H. M. en de overige begelei denden heeft begroet, begeleidt hij het Koninklijk Paar naar de plaats waar bloemen aan H. M. worden aangeboden en vervol gens naar de Commissie van Ontvangst. Door Jurene Domacassé worden bloemen aangeboden. Het is zaterdag 1 november en ko ningin Beatrix en prins Claus startsein gaf voor de bouw van een nieuwe containerha ven aan het Schottegat. Met een daverende klap werd een fles Curacao-likeur tegen een container aangesmeten. Op Aruba onthulde Beatrix in de snel opkomende scheme ring een plaquette in de muur van de nieuwe bibliotheek. De onthulling in de duisternis was het gevolg van een lang durig oponthoud in San Ni colas, een voorstad van Oranjestad. Daar zou de ko ningin het kantoortje openen dat zich bezig gaat houden met de renovatie van volks woningen. En in San Nicolas, een van de armste delen van Aruba, was het enthousiasme het grootst. Menigte Tot op de daken zaten de men sen al uren de komst van de koningin af te wachten en toen zij dan ook naderde, liep alles volledig uit de hand. De sterke armen van de politie moesten er aan te pas komen om te zorgen dat de koningin niet onder de voet werd gelo pen. Beatrix had handen vol werk om het jongetje dat baar een sleutel moest aanbieden, tot de daad te brengen. Het kind was totaal over zijn toe ren geraakt door de opruk kende menigte. Had Curacao zijn best beentje voorgezet om hare majesteit beginnen aan hun bezoek aan Bonaire. Het officiële draaiboek regelt alles perfect, ook de eerste vijf minuten, want een koningin stapt niet zomaar uit een vlieg tuig en begint handen te schud den. Daar zit een heel protocol aan vast. Het „protocol" waar van de voormalige koningin Juliana zich ooit eens afvroeg of dat wel bestond, draagt het be zoek aan de Antillen. Juliana, en ook de huidige koningin Beatrix, voelen niets voor een protocol dat bijvoorbeeld zou eisen dat je te gen een majesteit niet „neen" zegt, maar hun ontvangst loopt wel precies volgens de regels van dat protocol. Het protocol regelt wie, waar, wan neer, waarom en hoe. Het ,Jioe" is geregeld in de kledingvoorschrif ten. Een koningin ontvang je niet in zwemkledij ofbattledress.daar is iedereen het wel over eens. Dat vertegenwoordigers van de Ne derlandse media vaak zo infor meel gekleed gaan dat het mis schien niet ongewenst is hen op bepaalde aspecten van de garde robe te wijzen zodra het gaat om een koninklijk bezoek, kan over het algemeen ook wel begrepen worden. De voorlichtende taak van de Nederlandse Rijksvoor lichtingsdienst in dit geheel wordt dan ook zeer op prijs ge steld en opgevolgd. Met als resul taat dat een zeer hoog geplaatst persoon op de eerste avond tij dens het bezoek aan de Antillen te laten merken dat het Oranjehuis nog steeds een grote plaats in het hart van de bevolking inneemt, op Aruba lieten ze duidelijk merken dat wat hen betreft de band met de Antillen liever vandaag dan morgen verbroken kan worden. Zoals minister Van der Stee zei: „Dat de bevolking nu duide lijk laat merken dat zij de on afhankelijkheid niet wil, bete kent nog niet dat de rondeta felconferentie niet door moet gaan. Als er op Aruba over onafhankelijkheid gepredikt wordt, dan houdt dat vooral het loskomen van Curacao in. Zij wil volkenrechterlij ke banden met het koninkrijk, maar dat betekent wel dat er ook een nieuwe verhouding met Nederland gecreeerd moet worden". En Aruba was duidelijk, het An tilliaanse volkslied werd om wille van het protocol nog wel gespeeld, maar er was geen vlag van de gezamenlijke ei landen te bekennen en de kinderen zwaaiden hare ma jesteit toe met vlaggetjes van hun eiland. Gepikt Ook op Bonaire zijn ze boos op de centrale regering in Wil lemstad, want die heeft zon der het te vragen de melodie PAGINA 23 verklaarde: ,Jk heb de Neder landse pers nog nooit zo netjes ge zien". Want: ,f)e doorsnee garde robe van een vrouw bevat naast een aantal katoenen jurken, één of meer cocktailjurkenHoewel een cocktailjurk niet altijd lang behoeft te zijn, draagt men daar meestal lange jurken die de benen beschermen tegen insecten beten. Voor de mannelijke deelnemers geldt: bij aankomst en vertrek en bij andere officiële gelegenheden - vooral 's avonds - is een donker pak voorgeschreven"U mag aan bagage 20 kg meenemen, stond geruststellend bij deze informatie van de RVD. Want .JialJkatoenen onderjurken en batisten nacht kleding zijn moeilijk te vinden op de Antillen", aldus de Rijks Voorlichtingsdienst. Een ander aspect van het protocol is ook de bewaking van koningin en prins. Hoewel het in Nederland nog wel mogelijk is in open auto's te rijden, wordt dat tijdens een buitenlands bezoek volstrekt on verantwoord geacht. De - zicht bare - bewaking van het Konink lijk Paar is tijdens een buiten lands bezoek dan ook veel groter. En de heren van de veiligheids dienst beschermen het Koninklijk Paar voortreffelijk. De bewaking is deze keer voornamelijk gere geld door de Antilliaanse rege ring en zo strikt en streng, dat zelfs prins Claus een keer, op Aruba, volkomen afgesneden werd van zijn vrouw door de sterke arm van de veiligheid. Kinderen die urenlang hebben staan wachten wordt het uitzicht belemmerd door de veiligheids functionarissen en fotografen wordt het werk onmogelijk ge maakt. Zo erg zelfs dat prins Claus ingreep en riep tegen de agenten: „Weg, weg, laat die jon gens hun werk doen". van het Bonaire-lied gepikt en gebombardeerd tot Antil- liaans volkslied. Bij de ont vangst van Beatrix en Claus op het Wilhelminaplein ont brak dit volkslied dan ook. Om de onvrede duidelijk te laten uitkomen, zong de schooljeugd even later de Ode aan Bonaire. Hare koninklij ke hoogheid majesteit Bea trix vond het prachtig, hoe heerlijk vals het ook klonk en bedankte de kinderen harte lijk met „masha danki", na een lichte aarzeling bij het gebruik van haar titel omdat ze niet zeker wist of Claus of zij nu bedoeld werden. Prins Claus had de grooste moeite de volgende dag bij de aankomst op Sint Maarten stil te blijven staan, toen een uit 22 man bestaande steelband op ritmische wijze het Wil helmus ten gehore bracht. Claus kon tijdens het hele be zoek bij de uitvoering van Ca- raibische muziek zijn voeten al niet stil houden, maar moest dat op het vliegveld toch echt. Op Sint Maarten willen ze helemaal niet onaf- hankeijk worden en daarom wapperden daar de school kinderen ook alleen met Hollandse vlaggetjes. Sint Maarten zag er ongekend schoon uit, want er was een uitgebreide schoonmaak en opknapbeurt, waarbij zelfs huizen opnieuw in de verf wa ren gezet, voorafgegaan aan het bezoek van „onze jongste, mogelijk onze mooiste en misschien onze laatste vor stin", zoals het oppositieblad The Clarion schreef. Souvenir Op Saba, de 13 km2 grote rots die oprijst uit de Caraibische Zee, nemen ze de term „laat ste vorstin" niet eens in de mond. Toen de koningin, met enige moeite vanuit de sloep van de onderzeebootjager Rotterdam, voet aan land op Saba zette was het onmiddel lijk duidelijk dat de duizend man sterke bevolking haar wil houden. „Holland moet Saba houden, al is het maar als souvenir", zo riep admini strateur Larmonie hartstoch- t. lnk int, waarna Beatrix en Claus op de tonen van een banjo die „lang zal ze leven" speelde, uitgeleide werden gedaan. Voor Saba is er geen enkele twijfel mogelijk: „komt u maar terug, het hoeft niet al tijd zo officieel te zijn". Zoals de Antilliaanse premier Don Martina op de eerste dag van het bezoek aan de Antillen al zei Ongewild vertolkte hij daarmee de gevoelens van de Antilliaanse bevolking. Koningin Beatrix geniet zichtbaar van de "Simadan" (oogstdans) op het eiland Bonaire. Koningin Beatrix en prins Claus drinken "lepla" tijdens een rustpunt in de rijtour op Curasao.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23