Sussende reacties wetenschap over Kootwij k-aff aire Hartstichting in slag met nationale dikkerds RECHTSZAAK TEGEN ZENDING AMAZONES Plaatsing kernwapens afwijzen Veel 'jonge'gezichten op VVD-lijst voor komende verkiezingen Verband dioxyne en kanker niet zeker VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA AMSTERDAM (GPD) - Aan de vooravond van de met feestma len doorspekte wintermaanden, gaat de Nederlandse Hartstich ting in de slag met de nationale dikkerds. Onder de titel „Gezond gewicht" werd gisteren in het Amsterdam se Okura Hotel een druk bezocht symposium, georganiseerd door de Hartstichting, gehouden. Een vijf rijksdaalders kostende ver mageringscursus „Geslaagd ge wicht", een zogenaamde waag schaal (een apparaat waarmee men kan aflezen of men werkelijk te zwaar is) en de film „Je gewicht in de waagschaal" zijn een aantal wapens waarmee de Hartstich ting de strijd met de vetzucht aanbindt. Medisch-directeur E. Dekker be nadrukt de interesse van de Hart stichting voor een gezond ge wicht „Vetzucht is namelijk een risicofactor voor hart- en herse ninfarcten, bovendien zijn er aardig wat misvattingen over vetzucht". De misvattingen kwamen aan het licht na een onderzoek van ir. F. J. Kok, voedingsdeskundige van de Hartstichting. Zo vinden 1,4 miljoen volwassen Nederlanders zich te zwaar, terwijl ze dat in het geheel niet zijn. Oorzaak van dit misverstand is volgens Kok de slankheidsindustrie. „Die blijft hameren op de stelling „slank is mooi"; daarmee worden schoon heidsidealen sterker benadrukt dan gezondheidsidealen". zwaar en mogen volgens de voe dingsdeskundigen best iets aan hun gewicht gaan doen. Een minpunt krijgen 400.000 volwas senen die zeggen niet te dik te zijn, „terwijl ze wel degelijk ern stig overgewicht hebben", aldus Kok. Om het overtollige gewicht van de vele Nederlanders aan te pakken, hamert de Hartstichting op ver mageringsprogramma's die met gedragsveranderingen werken. Deze programma's werken, in te genstelling tot de modediëten, niet louter met optelsommen van calorieën, maar bekijken het vermageren aan de hand van leef- en eetgewoonten. Volgens directeur Dekker van de Hartstichting, kan men door het aanleren van een aantal simpele trucjes al heel wat resultaat be reiken. Het bijhouden van een dagboek, waarin genoteerd wordt wat men eet, waar men het eet en op welke tijd men het eet, zou een handzaam hulpmiddel zijn. Men moet dan natuurlijk niet beginnen met minder te eten en dat in het dagboek te noteren. Een boodschappenlijstje kan ook bescherming bieden, „dan val je niet ten prooi aan het impulsieve kopen waartoe de supermarkt aanzet". Andere trucjes zijn: ÉÉN keer op scheppen en dan zorgen dat het bord vol lijkt door het te bedek ken met veel slabladeren en groente, langzaam eten en veel kauwen en tenslotte pauzeren tijdens een maaltijd om te laten zien wie er de baas is over de ei gen vork. De vermageringsprogramma's die van gedragsveranderingen ge bruik maken, gaan er prat op dat zij iets van blijvende waarde be werkstelligen. De modediëten daarentegen hebben volgens de Hartstichting alleen maar succes voor korte tijd. Volgens directeur Dekker van de Hartstichting, die zelf een 16 kilo is afgevallen, blijft een gezond gewicht op peil hou den echter „een dagelijkse strijd". DEN HAAG (GPD) - Het gezicht van de Tweede-Kamerfractie van de WD zal na de verkiezingen van volgend jaar duidelijk jonge re trekken vertonen. Dat blijkt uit de kandidatenlijst voor de ko mende verkiezingen. Het meest opvallende op deze nog voorlopi ge lijst is de forse stijging van twee jonge kamerleden, drs. Ed Nijpels (30) en dr. Rudolf de Kor te (43). Andere forse stijgers op de lijst zijn drs. Loek Hermans (29) en de 47- jarige mr. drs. Frits Bolkestein. De verjongingskuur, die de nieuwe fractie zal ondergaan, blijkt verder uit het terugzetten naar onverkiesbare plaatsen van RADIO KOOTWIJK-ARNHEM (GPD) - De grote onrust onder de bewoners van het Veluwse gehucht Radio Kootwijk na het overlijden van elf mensen aan diverse vormen van kanker is volgens deskundige wetenschappers slechts voor een klein gedeelte te recht. AMSTERDAM - Op diverse kleuterscholen in den lande is men weer druk bezig met het vervaardigen van lampionnenwelke volgende week dinsdag dienst zullen doen tijdens het Sint Maarten-kinderfeestHier een beeld van de activiteiten op de Amsterdamse school 'De Margriet'. De ongerustheid ontstond nadat inwoners van Radio Kootwijk verband legden tussen de sterf gevallen en het gebruik van het bestrijdingsmiddel 245 T-Ester door Staatsbosheer. Dit middel werd - tot het op 1 juli 1978 offi cieel verboden werd - in de bos bouw gebruikt ter bestrijding van de op de Veluwe voortwoe kerende Amerikaanse Vogelkers (ook wel bospest genaamd). Staatsbosbeheer bespoot met dit middel onder meer een stuk bos bij Radio Kootwijk. De in dit bestrijdingsmiddel in zeer geringe hoeveelheden aanwezige stof dioxyne (TCDD) is in de me dische wereld al enige jaren on derwerp van uitvoerige studies. Met name de Wereld Gezond heidsorganisatie deed in haar hoofdkwartier in Lyon (Frank rijk) proeven, waarbij werd ge zocht naar een mogelijk oorzake lijk verband tussen dioxyne en tumorvorming. In Nederland is het gevaar van 245 T voor het eerst dramatisch gebleken door een ontploffing in 1963 bij Philips Duphar aan de Hemdijk in Amsterdam-Noord, waar deze stof werd vervaardigd. De hele fabriekshal is daarna ge sloopt en in de Atlantische Oce aan gedumpt. Van de veertien werknemers die de fabriekshal in 1963 reinigden, zijn er inmiddels vier overleden. Negen van hen zijn arbeidsongeschikt'. Dit zou verband kunnen houden met de besmetting met dioxyne. Resten van de dioxyne van het be drijf zijn volgens een officieel rapport van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid aange troffen in een enorme vuilstort in Broek op Waterland. De daar ge storte vaten zijn nu aan het door roesten en dreigen de omgeving te besmetten. Een plaatselijke ac tiegroep ijvert er voor dat de vuil stort wordt opgegraven, maar eenvoudig is dit niet omdat het gaat om meer dan een miljoen kilo chemicaliën uit de pestici- denindustrie. WEERRAPPORTEN Amsterdam sneeuw 2 De Bilt sneeuw 1 Deel en sneeuw Eelde sneeuw 5 Eindhoven sneeuw 0 Den Helder sneeuw 5 Rotterdam sneeuw 1 Twente sneeuw 0 Vlissingen geheel bew. 1 Zd. Limburg geheel bew. 0 Aberdeen geheel bew. 8 Athene zwaar bew. 21 Barcelona onbew. 7 Berlijn In Amerika werd na de Vietnam- oorlog aangenomen dat dioxyne een verhoogde kans op leverkan ker geeft. Deze constatering kwam nadat het Amerikaanse le ger de Vietnamese bossen mas saal met 245 T-Esters (Agent Orange) had bespoten ter ontbla dering. Vietnamezen, die met de vanuit vliegtuigen gesproeide 245 T-Ester in aanraking kwa men, werden kort daarop ziek. In een groot aantal gevallen werd la ter leverkanker geconsta teerd. Dit - plus de massale milieuvervui ling - waren in 1978 voor de mi nisteries van volksgezondheid en milieuhygiëne en landbouw aanleiding om 245 T-Ester in Ne derland uit de handel te ne-- Ook onrust in Brabants gehucht BOSSCHENHOOFD-ZEVEN- BERGEN (GPD) - In een deel van de Uilenspiegelstraat in het Brabantse Bosschenhoofd lijkt een ware „kankerepidemie" te zijn uitgebroken. Een man is deze zomer overleden aan darmkan ker, vier buurvrouwen hebben borstkanker gehad. De kanker gevallen houden mogelijk ook daar verband met het gebruik van het giftige bestrijdingsmid del 245 T-Ester, dat Staatsbosbe heer op grote schaal gebruikt om de Amerikaanse vogelkers (bos pest) uit te woekeren. Naur-t melding was gemaakt van het mogelijke verband tussen een aantal gevallen van kanker en het gebruik van hc-t giftige bestrij dingsmiddel 245 T in het Gelder se gehucht Radio Kootwijk, ging eeji voormalige bewoonster van de. Üilenspiegels traat in Bos schenhoofd een lichtje op. .Zij bracht vijf kankergevallen, die in haar directe omgeving heersen in verband methetzelfde middel. Volgens haar is het door de Hei- demij op grote schaal gebruikt tegen de Amerikaanse vogelkers (bospest), die het Pagnevaartbos in Bosschenhoofd een paar jaar geleden dreigde te overwoeke- De bewoners willen nu dat de ge neeskundig inspecteur voor de volksgezondheid een onderzoek instelt. Volgens dr. Leonard ten Engelse, verbonden aan het Kankerinsti tuut Anthonie van Leeuwen- hoeckhuis in Amsterdam, is het oorzakelijk verband tussen dioxyne en kanker nog nimmer wetenschappelijk vastgesteld. Wel werden door de Wereld Ge zondheidsorganisatie in 1979 dierproeven gedaan, waarbij rat ten na blootstelling aan dioxyne kankerverschijnselen vertoon den. Voor de mens is de relatie dioxyne-kanker nog nooit vast gesteld. „Dat neemt niet weg dat die kans er bestaat, al acht ik die wel bijzon der klein. In het geval van Radio Kootwijk is het interessant om na te gaan in hoeverre de overleden personen last hebben gehad van ziekteverschijnselen als diarree, braken, buikklachten, koorts en huidaandoeningen. Dit zijn na melijk de verschijnselen waarvan na Vietnam wetenschappelijk is vastgesteld dat zij optreden wan neer de mens in aanraking komt met dioxyne-concentraties". De inwoners van Radio Kootwijk doen er echter het zwijgen toe. In formatie over ziekteverschijnse len in de familie wordt niet ver strekt. De bewoners van het ge hucht, dat het wat inkomsten be treft voor een deel van toerisme moet hebben, vrezen dat door verdere publikaties straks de toe risten hun gehucht zullen mij den. Chemische en medische deskundi gen zijn ervan overtuigd dat on der normale produktie-omstan- digheden het percentage dioxyne in 245 T-Ester te gering was om gevaar voor de volksgezondheid en het milieu te kunnen opleve- Bij Staatsbosbeheer reageerde men woensdag nogal verontrust op de recente ontwikkelingen in Radio Kootwijk, waar de volksmond het al over de „dioxyne-affaire" heeft. Volgens een woordvoerder heeft Staatsbosheer het middel 245 T-Ester altijd met grote te rughoudendheid gebruikt. Bo vendien garandeerden de toen geldende voorschriften over het dioxynegehalte de ongevaarlijk heid van het bestrijdingsmiddel voor mens en milieu, aldus de woordvoerder van Staatsbosbe heer. De wetenschap is er dus nog niet uit. Kan dioxyne wel of niet kan ker in welke vorm dan ook bij mensen veroorzaken? Een vraag die voorlopig nog onbeantwoord zal blijven. Naar het antwoord wordt wel naarstig gezocht. Vrouw bracht zuster met messteken om het leven DEN BOSCH (ANP) - De offi cier van justitie bij de recht bank in Den Bosch, mr. J. Hulleman, heeft gisteren te gen de 49-jarige mevrouw A.D. uit Valkenswaard ont slag van rechtsvervolging en verpleging in een psychiatri sch ziekenhuis geëist. De vrouw wordt ervan verdacht op 2 mei van dit jaar haar 58- jarige zus met messteken om het leven te hebben gebracht. Een "vulkaanuitbarsting" noemde het psyschiatrisch rapport over de vrouw het ge beuren. De vrouw zou tot haar daad zijn gekomen na een maandenlang groeiende haat tegen haar zus. De vrouw, die volgens het rapport een vreugdeloos en somber leven had gehad, was in 1978 ge scheiden. In februari van dit jaar leerde zij een man kennen in wie zij een levensgezel voor de toekomst zag. Zij verdacht haar zus er van jaloers te zijn en zij meende dat die probeerde haar bij haar vriend zwart te maken. De vrouw zei dat ze op 2 mei naar de woning van haar zus was gegaan voor een gesprek. Maar in een tas had ze een mes en een hamer bij zich. Uit wat zij voor haar vertrek had meegedeeld, kon echter, al dus de officier, worden op gemaakt dat zij van plan was de werktuigen niet onge bruikt te laten. In de woning de z de v ont stond meteen ruzie, waarbij de dodelijke steek viel. De officier achtte moorde be wezen. Hoewel hij zich niet met alle details van het psy chiatrisch rapport kon ver enigen, wilde hij zich wel aan sluiten bij de conclusie ervan. De raadsman van mevrouw A.D. vroeg vrijspraak van de door mr. Hulleman bewezen geachte opzet tot doden. Voor de rest kon hij zich met de eis van de officier verenigen. Uitspraak op 20 november. Brief CDA-loyalisten DEN HAAG (GPD) - De tien zoge naamde loyalisten in de CDA- Tweede-Kamerfractie vinden dat in het kader van het terug dringen van de rol van de kern wapens, de plaatsing van mid denlange afstandraketten op Ne derlands grondgebied moet wor den afgewezen. Dat staat in een brief die de tien gisteren aan het CDA-bestuur hebben ver stuurd. De brief is een reactie op het mani fest van de kritische CDA-werk- groep „Niet Bij Brood Alleen" (NBBA). Voor de werkgroep is k- Jan van Houwelingen het standpunt van de loyalisten ten aanzien van deze kernwapens mede bepalend voor de vraag of NBBA binnen het CDA blijft functioneren, dan wel een eigen, christen-radicale politieke partij opricht. Of dat laatste met deze afwijzende verklaring van de baan is, is op zijn minst nog twijfelachtig. On duidelijk blijft ook nu nog hoe hard de verklaring van de loyalis ten is. NBBA heeft steeds gesteld een onvoorwaardelijk neen tegen de nieuwe kernwapens te willen horen. Het NBBA-bestuur zal zich van daag beraden over een advies dat voorgelegd moet worden aan het tweede NBBA-congres, dat za terdag in Utrecht bijeenkomt. Op dat congres moet duidelijk wor den hoe NBBA verder gaat. Volgens een van de tien loyalisten, drs. J. van Houwelingen. vinden de loyalisten zonder meer dat de ze kernwapens er niet moeten komen. „Maar garanties geven kan niet. Dat is in de politiek een uiterst moeilijke zaak. Je moet al tijd rekening houden met allerlei toestanden die kunnen ontstaan. Maar onze verklaring is zeer ze ker niet vrijblijvend". Van Houwelingen vindt dat NBBA erop moet vertrouwen dat de tien hun verklaring serieus nemen. „Onze opstelling is in elk geval duidelijker dan die van D'66. Maar een wantrouwen dat er kennelijk is, kunnen wij natuur lijk niet slechts via een tekst wegnemen". zulke oud-gedienden als Theo Joekes (57) en mr. Frits Portheine (57 De lijst moet overigens met de no dige voorzichtigheid gehanteerd worden, omdat op 13 december een bijzondere partijraad nog wijzigingen kan aanbrengen. Binnen de partij gaat men er ech ter vanuit dat de eerste zeven of acht plaatsen ongewijzigd zullen blijven. Ook het verkiezingscon gres kan eind januari nog veran deringen aanbrengen. Zoals bekend, zal vice-premier Wiegel opnieuw de kandidaten lijst aanvoeren. Op de tweede en derde plaats zijn achtereenvol gens staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en de huidige fractieleider Rietkerk geplaatst. Onmiddellijk na hem komen twee „linkse" kamerle den, Nijpels en mevrouw Kap- peyne van de Coppello. Voor Nijpels betekent deze positie een bevestiging van de promi nente rol die hij binnen de fractie heeft gespeeld. .Als nieuweling in de fractie stond hij bij de vorige verkiezingen nog maar net op een verkiesbare plaats. De Korte, die nu zevende is ge plaatst, maakt een nog opmerke lijker stijging door. hij bereikte de Kamer pas eind 1977 nadat de WD regeringsverantwoorde lijkheid ging dragen. Ook Her mans (nu twaalfde) en Bolkestein (zeventiende) kwamen pas ge ruime tijd na de verkiezingen in de Kamer. Traditiegetrouw zijn de zittende bewindslieden, die in de Kamer willen, op verkiesbare plaatsen gezet. Zo staat minister Van Aar- denne (economische zaken) op een zesde plaats, staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) op een dertiende en staatssecretaris Van Eekelcn (defensie) veertien de. Bij de eerste vijftien vinden we verder nog de huidige kamerle den Ploeg, Braams, Dees, Even huis en Scherpenhuizen. Bij de lijst van de eerste dertig namen komen we naast Joekes en Por theine ook niet meer de namen tegen van drie andere zittende kamerleden, mevrouw Krijnen en de heren De Voogd en Van der Ven. Alle overige kamerleden zijn op de lijst van de eerste dertig terecht gekomen. Hierbij valt op dat de oud-gediende Wim Keja even eens een forse duikeling heeft moeten incasseren. Dit keer is hij terechtgekomen op een 24e plaats, die volgens de meest re cente opinipeilingen maar net een verkiesbare is. Drie nieuwelingen hebben ook de lijst gehaald. Het zijn het lid van het WD-hoofdbestuur P. Blauw, de zoon van oud-vice premier Korthals (in het kabinet-De Quay) en oud-JOVD-voor zitter Remkes. Zij staan respectievelijk 23. 28 en 30. De lijst, waarover het WD-hoofd bestuur binnenkort ook een ad vies zal uitbrengen, is tot stand gekomen aan de hand van de lij sten van de achttien kamercen trales. Deze lijsten zijn samenge voegd tot deze voorlopige verkie zingslijst. Daarbij is rekening ge houden met het aantal leden dat elke centrale heeft. Boeren staken kappen knotwilgen BERKENWOUDE <ANP) - Het dreigement van boeren in de Knmpenerwaard alle bomen m die polder om te kappen is voor lopig van de baan. Dit hebben de boeren gisteravond laat meege deeld na overleg tussen de actie voerders van de groep "Ik ben boer, u ook?" en de Zuidholland se gedeputeerde voor milieuza ken J. Hoek van Dijke in Ber- kenwoude. De boeren zaagden vorige week vijftien knotwilgen om in Berkenwoude en Vlist uit protest tegen de boetes die hen waren opgelegd voor het illegaal storten van puin (om o m. de er ven wat begaanbaarder te ma ken). De actiegroep aanvaardde gister avond een aanbod van Hoek van Dijke om deel te nemen aan het overleg over de coördinatie van het stortbeleid. Bordeaux Brussel Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs SDlit Stockholm Wenen Zurich Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis zwaar bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. 15 geheel bew. -1 half bew. 19 licht bew. 5 geheel bew. 1 geheel bew. 0 onbew. 24 licht bew. licht bew. 24 onbew. 22 BERGEN (GPD) - De rechtszaak tegen de Stichting Zending Ama- zonas die is aangespannen door Ed en Tineke Zaal, gaat door. Binnenkort zal deze zaak voor de rechter dienen, nu de stichting niet heeft geantwoord op een brief van advocaat A. W. G. Cas- telijns uit Alkmaar, waarin een financiële schadevergoeding wordt geëist van de stichting. Het echtpaar Zaal wil financieel schadeloos worden gesteld nadat het zonder pardon op straat was gezet door de stichting, of liever Beity Smit, de free-lance zende linge uit Manaus, gelegen in het Braziliaanse Amazonegebied. De stichting behartigt in ons land de belangen van Betty Smit, die af gelopen zomer op ongunstige wijze in de publiciteit kwam toen een boekje openging over de praktijken van deze uit Zwolle afkomstige zendelinge. Inmiddels is het boek over Betty Smit, dat de titel draagt „Free lance voor God", op last van de schrijver Anthony van Kampen uit de handel genomen. De voor genomen vijfde druk van dit boek, dat een bestseller werd waardoor de populariteit van Betty Smit aanzienlijk steeg, gaat dan ook niet door. De zaak-Betty Smit heeft Van Kampen erg aangegrepen. Hij is momenteel de schok weer wat te boven. Via Ed en Tineke Zaal laat hij weten „diep beschaamd en misbruikt te zijn". En verden „Ik heb 36 boeken geschreven, maar één ervan is een miskleun". Ed en Tineke Zaal zitten op dit ogenblik zonder werk. Ze hebben een paar kamers gehuurd in Ber gen aan Zee en hebben zich goed voorbereid op de komende rechtszaak. Ze kwamen volko men gedesillusioneerd naar Ne derland terug. Bovendien heeft de zaak beiden ook psychisch aangetast. Met deze rechtszaak wordt op nieuw bevestigd dat alles wat wordt gedaan „in de naam van de Heer" niet altijd de lading dekt. Het echtpaar Zaal ontdekte dit bij Betty Smit. Het wist al zeer snel wie zij precies was. zo laten ze we ten. Tineke: „Wij zijn misbruikt, maar 15.000 mensen zijn jarenlang be lazerd. Die 15.000 mensen zijn de achterban die geld stuurt aan Betty Smit". „Betty heeft een aantal dingen ge daan die bepaald niet door de beugel kunnen", zegt haar man Ed, geboren en getogen in Noor wegen. „Ze heeft al veel waar schuwingen gehad van ex-me dewerkers en ex-bestuursleden die zich later van haar stichting hebben gedistantieerd. Herhaal delijk hebben ze gezegd, Betty zo kun je niet doorgaan". Ed en Tineke bereidden zich twee jaar lang voor op hun vertrek naar Brazilië. Bij aankomst werden ze enthousiast door Betty Smit verwelkomd. Ze deed alles voor Ed (30) en Tineke (26). Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was ze voor het echtpaar in de weer. „Maar na een maand ver anderde ze als een blad aan de boom. Dat is bijna niet te be schrijven. Er kwam een enorme spanning in huis, die iedereen aantastte, omdat Betty een vre selijke bui had. Betty heeft aan vankelijk haar mooie flodderkan tjes laten zien, maar ze kon dit niet volhouden. Haar reserves waren op en toen kwam haar wa re aard te voorschijn. De span ningen kwamen voort uit het te kort in haar boekhouden Ze sprong slordig om met geld Op dat moment wisten Ed en Tine ke Zaal nog niets van de intriges, ruzies en de achtergronden van het financieel wanbeheer rond Betty Smit, waarover uitvoerig is gepubliceerd. Tineke en haar man hebben gepro- beerd om met Betty Smit de moeilijkheden te bespreken, maar dit lukte niet. ,Als christe nen hebben wij gevraagd aan Betty om de problemen in gebed op te lossen. Haar antwoord was: „ik bid niet met jullie. Ik hou niet van dat sentimentele gedoe". Op 28 april 1980 stopte het echtpaar Zaal, „omdat alle werkzaamhe den onmogelijk waren geworden. Betty Smit zei ons 'het is nu voor jullie afgelopen. Er is niets meer voor jullie te doen Maar wat er met ons is gebeurd, is maar een peuleschil, vergeleken met alles wat er in Manaus aan het daglicht derdeel van".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7