In Schouwenhove nog steeds 33 flats leeg D'66: 'Sanders' niet per sé eerste parkeergarage Raadslid: stel gebouwen open voor Leidse bejaarden VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Het PSP-gemeenteraadslid Ponsen wil dat de lege wooneenheden van de serviceflat Schouwenhove in het Morskwartier op korte termijn voor een lage huur beschikbaar zijn voor oudere alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens uit Leiden. In de flat staan op het mo ment 33 wooneenheden leeg. De flat is eigendom van de Stichting Zomerland Leiden. Ponsen meent dat de leegstaande wooneenheden een bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de woningnood onder alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Zij vraagt aan B en W Inbraak (1) LEIDEN - Bij een inbraak in de Noorderwiekschool aan de Ter Haarkade in de nacht van woens dag op donderdag is een fototoe stel en 600 gulden gestolen. De dader(s) kwamen binnen door een tuimelraam open te breken. Inbraak (2) LEIDEN - Bij een inbraak in een flat op de zesde etage aan de Cru- quiuslaan is een bedrag van 2200 gulden meegenomen. De da- der(s) braken gistermorgen op klaarlichte dag doodgewoon de voordeur open en doorzochten op hun gemak de gehele flatwo ning. om hun invloed bij het stich tingsbestuur aan te wenden om tot een verhuurregeling van de lege flatwoningen te komen. "De gemeente kan deze structurele leegstand van goede apparte menten niet tolereren, gezien de woningnood in Leiden onder de een- en tweepersoonshuishou dens die door iedereen als onaan vaardbaar hoog wordt ervaren en erkend", zegt Ponsen. "Het zou dus heel logisch zijn dat de in vloed die de gemeente heeft op de Stichting Zomerland (financieel en via de vertegenwoordiging in het bestuur) wordt aangewend om de lege appartementen in de verhuur te brengen via Bureau Huisvesting". Deze bij Huisves ting ingeschreven bejaarde wo ningzoekenden zouden volgens Ponsen slechts aangeslagen mo gen worden voor een klein deel van de servicekosten. Fatale misser Alom wordt de bouw van de peper dure flat als een fatale misser uit het verleden beschouwd. Toen de flat al maanden bewoonbaar was, drie jaar geleden, stond de helft van de appartementen nog leeg. De flat moest worden openge steld voor bejaarden van buiten de Leidse regio om vol te komen. De Stichting Zomerland kampt nu nog steeds met het probleem dat de woningnood onder de welge- stelde bejaarden niet zo groot is als onder de bejaarden met een modaal of minder dan modaal in komen. Een driekamerflat doet bij Schouwenhove bijna 2600 gulden per maand, een tweeka merflat doet tegen del 800 gulden terwijl een eenkamerflat nog al tijd zo'n 1200 gulden kost. De voortdurende leegstand in de flat (11 verdiepingen met 188 wooneenheden) zet het bestuur van de Stichting Zomerland Lei den voor grote problemen om de exploitatie van het gebouw rond te krijgen. "Ga maar na", zegt be stuurslid ing. J. Foudraine, "als er 30 flatjes in de maand leeg staan dan heb je een huurderving van 30 maal 2000 gulden. Maakt 60.000 gulden per maand". Dat maakt het kolossale bedrag van ruim 7.ton per jaar. Het bestuurs lid C. Kramp ziet het voorstel van Ponsen om de flat op korte ter mijn voor elke woningzoekende bejaarde open te stellen toch niet zitten: "Dat kan niet voor de hui dige bewoners. Dan moet je van het principe van serviceflat af stappen". Onder invloed van de gemeente is het bestuur vorig jaar drastisch gewijzigd. Het oude bestuur werd namelijk financieel wan beheer verweten. Behalve de bouwkundige Foudraine (op voordracht van de bewoners) Tftrf «ifcwttÉhw rirr** kwamen het ex-PvdA-raadslid J. van der Horst en het ex-VVD- raadslid Th. Wessels vorig jaar in het bestuur. Het CDA-raads- lid C. Kramp en het ex-PvdA- raadslid A. Nienes werden drie jaar geleden al in het bestuur gehaald om te redden wat er te redden viel. Zij zitten nu nog in het bestuur. De gemeente kon eisen stellen aan de samenstelling van het be stuur omdat de gemeenteraad geldleningen tot een bedrag van ruim 25 miljoen gulden heeft moeten garanderen. Daarenbo ven kwam nog een rekening courant krediet van 2.5 miljoen gulden aan Zomerland. Misschien P. Bordewijk, de PvdA-wethouder van financiën, deelde vorige week in de PvdA-fractievergade- ring mee dat hij onlangs bespre kingen heeft gevoerd met het be stuur van Schouwenhove over de leegstand in de flat. Bordewijk hield de verontruste PvdA-frac- tie voor dat "het nieuwe bestuur van Schouwenhove nog een kans moet hebben uit de vicieuze cir kel te komen. Als de sfeer in de flat verder opgevijzeld kan wor den gaat het misschien wat beter. Dit bestuur is niet kansloosj'en ik zie verder geen andere mogelijk heden tot ingrijpen". "We mogen blij zijn dat de mensen in het nieuwe bestuur er in hun vrije tijd tegenaan willen gaan", meende PvdA-wethouder Waal. Van de ff'We missen hét instrumentarium om meer te kunnen". PvdA- raadslid en voorzitter van de vor deringscommissie Koning be toogde dat de gemeente de leeg staande flatwoningen niet kan vorderen .voor woningzoekende bejaarden omdat de flatjes vrije sector-huren hebben. Bordewijk zal binnenkort opnieuw overleg voeren met het bestuur van de Stichting Zomerland om de mogelijkheden te bekijken de leegstand op korte termijn op te heffen. ■flat Schouwenhove aan de Jan Luykenlaan staan er 33 leeg. Goedkoper Corrie Kramp van het bestuur van Zomerland meldt dat het bestuur steeds druk doende is om via ad vertenties in de Telegraaf en het Algemeen Dagblad bejaarden voor de leegstaande flatjes aan te trekken. Dat lukt dus niet best. "De concurrentie is groot. Er komen steeds meer serviceflats die goedkoper zijn dan Schou wenhove. Die flats geven mensen natuurlijk wel minder service. In verhouding tot vergelijkbare ser viceflats is Schouwenhove goed koop". Er werken bijna dertig mensen bij Schouwenhove: koks voor de warme maaltijden, nachtwakers, verpleegsters, een schoonmaakploeg en personeel voor de balie en de administratie. Er is een kruidenierswinkel, een postkantoor, de bank komt om de twee weken, er is een kapper, een eigen bibliotheek en een recrea tiezaal. Bestuurslid Foudraine merkt op dat het huidige bestuur met de ellende uit het verleden zit "Om eerlijk te zijn wordt de zaak steeds weer in de plee getrokken. Het nieuwe bestuur is een jaar bezig geweest met het verleden. De oude bewoners voelen zich genomen door de aloude ge schiedenis. Het is moeilijk om het vertrouwen terug te v heer Donck, voorzitter van de bewonerscomissie van Schou wenhove, noemt de sfeer in de flat op het moment-in elk geval "uitstekend". Dat is wel eens an ders geweest. Bijstand Corrie Kramp meldt dat er bespre kingen gaande zijn met CRM om tot erkenning van Schouwenho ve als serviceflat, te komen. Met die erkenning kan de flat openge steld worden voor de gemiddelde Leidse bejaarde die de huurprijs nu onmogelijk kan betalen. Het Rijk verleent dan bijstand. "In maart of april van het komend jaar krijgen we de definitieve uit slag van CRM. Als we erkend worden zullen wij als bestuur samen met de bewoners moeten bekijken of we dat ook werkelijk willen. Met rijksbijstand zit de flat zo vol". LEIDEN - De bouw van de eerste parkeergarage in Leiden hoeft niet per sé op het voormalige Sanders-terrein te gebeuren. Aan de uitspraak van de gemeente raad waarin aan het Sanders- complex voorrang werd gegeven, acht D'66-raadslid Glaubitz zich niet meer gebonden. Hij kondig de gisteren aan tijdens de begro tingsbehandeling met een motie hierover te zullen komen. Glaubitz reageerde hiermee op een brief van aannemersbedrijf Bak ker BV, waarin deze aanbood om het Sanders-complex voor ruim twee miljoen gulden te verkopen en verder af te zien van het maken van bezwaren tegen de bestem ming. In de brief werden echter voorwaarden gesteld die voor de raadscommissie ruimtelijke or dening gisteravond beslist on aanvaardbaar bleken. Zo wilde Bakker medewerking voor de bouw van kantoren en woningen aan het Levendaal (het voormalige Citin-complex) en voor de bouw van premiekoop woningen aan de Morsweg. Daarbij moest de gemeente ga randeren dat er bij eventuele leegstand niet tot vordering zou worden overgegaan, dat krakers door de politie zouden worden verwijderd en dat vrije vestiging wordt toegestaan,.wanneer drie maanden adverteren niet leidt t.ot verkoop van de appartementen. Met name aan deze 'garanties' zei CPN-raadslid Brands zich te hebben gestoten. Glaubitz (D"6b') herinnerde eraan dat er al vaker 'minder aangename epistels van Bakker' waren ontvangen. Hij wil de raadsmtspraak van destijds herzien, omdat Bakker zich er door sterk voelt staan. Wethouder Waal (PvdA) kondigde aan door te gaan op de weg van redelijk overleg. Hij wees erop dat de provincie inmiddels met het bestemmingsplan akkooord is gegaan, maar dat dé Kroon niet aan eèn termijn gebonden is om (als hoogste orgaan) uitspraak té doen. Wanneer het bestem mingsplan definitief wordt kon Waal dan ook nog.niet zeggen. De wethouder van ruimtelijke orde ning hield wel rekening met ont eigening van de grond. Het voormalige Sanderscomplex aan het Levendaal. 'Kankermotie' afgezwakt LEIDEN - De omstreden motie over kankerverwekkende stof fen, die over anderhalve week in de universiteitsraad aan de orde komt is op een paar punten afge zwakt. Zo is de vaststelling dat ongetrainde studenten en perso neelsleden met kankerverwek kende stoffen omgaan in de tweede versie veranderd. Nu wordt de wens uitgesproken dat die studenten en personeelsleden "optimaal getraind moeten zijn" Verder wordt de eindverantwoor delijkheid weer teruggelegd bij de beheerder. In de eerste motie hadden de indieners die gelegd bij bij de veiligheidscommissies, die binnen de bepaalde onder delen van de universiteit waken over het veiligheidsbeleid van de beheerder. Ook de wenselijkheid van alterna tieve programma's, waarbij het gebruik kankerverwekkende stoffen kan worden vermeden, is iets minder dringend gesteld. Koot en Blonk (1) Opnieuw is er een (ex-)chaui- feur van het Leidse taxibe drijf Kerkhof bv die niet wenst te zwijgen over de slechte arbeidsvoorwaarden bij dit bedrijf. Het is taxi chauffeur Rob de Vries (26) uit Sassenheim. Hij voelt zich ronduit belazerd door Kerk hof bv. Na een ruzie met di recteur Ton Koot van Kerk hof bv heeft hij op 26 septem ber vrijwillig ontslag geno- De Vries gold onder chauffeurs van de andere taxibedrijven steeds als de man die de naam van Kerkhof koste wat kost hoog probeerde te houden. De Vries: "Koot heeft nooit gedacht dat hij met mij nog eens problemen zou krijgen. Ik heb 'm altijd de hand bo ven het hoofd gehouden. Bij Kerkhof reed ik steeds in de nieuwste auto. Nooit heb ik schade gehad. Ik was de enige van de Kerkhof-chauffeurs die niet van de meter stal. Maar nu is de maat vol". De Vries had aanvankelijk na zijn ontslag niets tegen Kerk hof willen ondernemen. De ziekte medio oktober van Kerkhof-chauffeur Kuyven- hoven veranderde dit. "Ik kon het niet verkroppen hoe Huib Kuyvenhoven toen door Koot behandeld werd", aldus De Vries. Kuyvenhoven uit de Van Lennepstraat moest zijn gezin onderhouden van 106 hele guldens ziektegeld in de week. "Koot heeft de chauffeurs altijd voorgehou den dat zij bij ziekte het mi nimumloon (319 gulden per week) zouden krijgen" meent De Vries. Eigenaar Blonk van Kerkhof bv en zijn adjudant Koot vertel den óns ovérigens dat Kerk hof bv de ziekte-uitkering van het GAK met 20 procent aanvult tot het basisloon. Het vervelende voor zieke Kerk hof-chauffeurs is echter dat dat basis-loom slechts 130 gulden bruto in de week be draagt... Gezonde chauffeurs kunnen hun weekloon nog opkrikken doordat zij 25 pro cent van de verreden kilome ters in de eigen zak mogen steken. Zieke chauffeurs mis sen die provisie. Die 25 pro cent provisie wordt zwart be taald, menen Leidse taxi chauffeurs" (De Vries beves tigt dit; en noch Koot noch Blonk heeft ons het tegendeel kunnen bewijzen). Dus over die 25 procent provisie wordt ook geen ziekteverzekering betaald.... Rob de Vries ondervond éen en ander pas toen zijn collega Kuyvenhoven ziek werd. "Mijn goede vertrouwen is beschaamd". Toch vond ook De Vries al veel eerder dat Kerkhof bv bar slecht betaalt. Hij voelde zich echter met handen en voeten aan het be drijf gebonden. "Ik heb eerst een eenmansbedrijfje gehad in Sassenheim. Dat liep slecht af. Toen ik op 12 december 1975 bij Kerkhof in dienst kwam, beloofde directeur Koot alle paperassen van mijn oude eigen zaak te be hartigen; het regelen van be lastingen en dergelijke. Koot is daar goed in thuis. Ik dacht toen nog: als ik bij Kerkhof wegloop, wat moet ik dan met die paperassen". Rob de Vries heeft Kerkhof nu dus toch de rug toegekeerd. Zijn paperassen kreeg hij volgens hem alleen terug als hij een papiertje zou onderte kenen. Op dat papiertje staat dat hij geen enkele vordering meer heeft op Kerkhof bv.„En verder lezen we: "De eindaf rekening heeft op speciaal verzoek van Rob de Vries in rekening-courant plaatsge vonden en hem is meer uitbe taald dan het wettelijk mini mumloon". De Vries meent dat hij "onder dwang" heeft moeten tekenen. Ik was de enige van de Kerkhofchauffeurs die niet van de meter stal" beweert ex-Kerkhofcliauffeur Rob de Vries. Op de foto een Kerkhoftaxi waarin blijkbaar wel gestolen wordt. Blijkens het brandende taxibordje op de auto wordt de klant vervoerd zonder dat de taximeter aanstaat. De Vries is het namelijk met de inhoud van het papiertje vol strekt oneens. Hij is aan het rekenen geslagen: "Ik heb van Kerkhof bv nog zo'n 15.000 tot 20.000 gulden te vorderen om over de gewerk te periode aan het wettelijk minirhumloon te komen". De Vries heeft in totaal 26 maan den voor Kerkhof' gewerkt; niet in één aangesloten perio de want soms trad hij enkele maanden op als tourbu schauffeur. Bij zijn bereke ning heeft De Vries de voor taxichauffeurs wettelijk ver plichte vijfdaagse werkweek aangehouden en niet de zes daagse werkweek die volgens hem bij Kerkhof geldt. "In zes dagen werkte ik bij Kerkhof zestig uur per week; zes da- tot vijf uur 's middags. Bij mijn berekening ben ik van een 42-urige vijfdaagse werkweek uitgegaan". Direc teur Koot en eigenaar Blonk beweren echter dat bij Kerk hofwei degelijk de vijfdaagse werkweek geldt. De Vries: "Die zesdaagse werkweek, die kun je toch aflezen van de rittenlijsten". Maar die rit- op het kantoor van Kerkhof bv.... Voor de bijna zeven maanden die De Vries d.t jaar voor Kerkhof gewerkt heeft staat op zün loonlijstje een netto loon vun bijna 3400 gulden. Bruto is het bedrag bijna 411)0 gulden. Over zo'n laag bedrag hoeft geen loonbelasting en pensioenpremie betaald te worden. Van het bedrag wor den slec hts 455 gulden AOW en AWW-premie en 235 gul den sociale verzekerings premie afgetrokken.... Een loonbriefje van de 25 procent provisie heeft De Vries niet: "Dat kan niet, want die provi sie gaat zwart". De Vries heeft een advocaat in geschakeld om zijn recht te halen. Intussen onderhoudt hij zijn gezin met twee kinde ren van een uitkering van 225 gulden per week. Sollicitaties bij taxi-bedrijven in de buurt zijn tot nu toe op niets uitge lopen. Koot cn Blonk (2) "Ouwewijvenpraat". Zo noemt directeur Koot van Kerkhof bv de beschuldigingen van Rob de Vries en de beschul digingen die eerder in deze krant aan het adres van de Kerkhof bv gelucht z(jn. "Al lemaal leugens en onwaarhe den. Alles wat tot nu toe in de krant heeft gestaan over Kerkhof is fout" repeteert Koot. Gaan we over tot de orde van de doe. Heeft Ton Koot nu dwang uitgeoefend op Rob de Vries om het papier met de eindafrekening te onderteke nen of niet? Koot: "Luister nou eens hier. ik heb heel goede contacten met Robbie. Die dwang klopt dus niet. Waarom hij ontslag genomen heeft? Och, Robbie heeft wat lelijke dingen over ine ver teld. Dat vond hij achteraf zo vervelend, dat hij ontslag heeft genomen en by ons is Koot ziet de bui al weer hangen: "Er komt zeker weer een le lijk stukje over Kerkhof in de krant. Wel. we overwegen een kort geding tegen u aan te spannen. Waarom? Nou dat merkt u wel". We wachten af. Koot en Blonk (3) Ton Koot, directeur van Kerk hof Taxibedrijf bv, heeft zijn chauffeurs verklaard waarom Kerkhof bv het wettelijk ver plichte minimumloon niet betaalt, zo lezen we in het laatste nummer van "De Standplaats", het blad van de Leidse taxichauffeurs. "Tk kan het niet bekostigen", zou Koot gezegd hébben. De taxi chauffeurs vroegen hierop: "Waarom is dan wel het pand in de Narmstraat gekocht en waarom kan je dan wel nieu we wagens kopen". (Volgens de ex-Kerkhofchauffeur Rob de Vries heeft de Kerkhof bv in januari twee spiksplinter nieuwe en zeer luxe uitge voerde mercedessen in het autopark erbij). Koot heeft volgens de Standplaats op deze beschuldigingen geant woord dat de aankoop van het pand en de aanschaf van de nieuwe auto's een kwestie van beleid op langere termijn De anders zo praatgrage Niek Blonk, eigenaar van de Kerk hof bv, hult zich overigens in een opvallend stilzwijgen na de beschuldiging in deze krant dat het minimumloon bij Kerkhof alleen zwart te verdienen is. De Standplaats weet meer een withete Blonk heeft in het pand aan de Narmstraat het artikel voor gelezen aan het verzamelde personeel. De Standplaats omschrijft die gebeurtenis als het Theater van de heren Koot en Blonk dat kon bogen op een uitverkocht huis. Chauffeurskringen melden verder dat de foto in onze krant van een Kerkhoftaxi die - zonder de taximeter aan een passagier vervoerde - door de bazen van Kerkhof bv is uit vergroot; om te ontdekken wie er achter het stuur zat. Dat zal niet meevallen. Om herkenning van chauffeur en passagier te voorkomen had den wij hen al "zwart" ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3