Politieke strijd «ver verkeer 'Er mankeert altijd wel wat aaneen dier 'Krakers moeten schade betalen' Diefstal en misdrijven nemen toe Belangrijkste maatregel: afsluiten deel Zeestraat Burger schept orde in woud van onenigheid Miljoenen kostend plan ter tafel VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO Pluimvee- en konijnententoonstelling in Nieuwkoop: NIEUWKOOP - "Als er een haan kraait bij een sportfokker dan staat de hele buurt overeind. Je kunt tegenwoordig niet eens meer duiven houden in een nieuw bouwwijk. Hier in Nieuwkoop moet het allemaal stiekem. Dat belooft weinig goeds voor de toekomst." Deze hartekreet wordt gelanceerd door M. Wijman, voorzitter van de Pluimvee- en Konij nenfokkersvereniging Nieuwkoop en Omstreken. Afgaand op die uitspraak zou je vermoeden dat de Fok kersclub op sterven ligt. Niets is echter minder waar: van avond wordt de opening ver richt van een grote pluimvee- en konijnententoonstelling, met een record aantal inzen dingen van 450. Een dikke 235 konijnen met hangende oren, opstaande oren, lepelvormige oren, langharig, kortharig. met haarstructuren, tekenin gen verdringen zich in even zo vele kooien. En iets ver derop staat een loodsje te schudden van het gesnater, gekakel, gekwek en gekraai voortgebracht door de daarin aanwezige kippen en eenden. Zes keurmeesters hebben zich de afgelopen dagen het hoofd gebroken over de vraag wie nu de fraaiste kip, eend of ko nijn had afgeleverd in de ten toonstellingsruimte. Het pre dikaat "fraai" is daarbij vrij vaak uitgedeeld; dit kan na melijk alleen overtroffen worden door "uitmuntend" "Maar dat komt niet voor", zegt secretaris van de fok kersvereniging C. van Sloten. "Er mankeert altijd wel wat aan een dier. De keurmees ters kennen "uitmuntend" alleen aan duiven toe". Mooiste Niet de kwalificatie uitmun tend, maar wel het predikaat fraai viel ten deel aan de vier mooiste dieren van de ten toonstelling. Een Frans Han goor, eigendom van de Kou- dekerker A.C. van Harskamp bleek het allermooiste konijn. Een Wener Blauwe van plaatsgenoot W. van der Voort kreeg de beker voor het mooiste konijn-op-één-na. Bij de kippen ontving een licht bruine Brahma (een kanjer van bijna een meter hoog) ei gendom van de Zoeterwou- denaar J. Paauw de hoofd prijs terwijl een Friese Hoen van de Aarlanderveense me vrouw van Leeuwen-Kool met de titel "op-één-na" ging strijken. Pikant detail hierbij is het feit dat het voor het gepluimde en gevederde vee een bijzonder moeilijk jaar is geweest. Een nieuw soort kippeziekte, de zogenaamde vogelpest, schijnt in den lande gewoed te hebben. Inentingen, ver plicht voor consumptiekip pen, moesten ook aan het sportfokgevogelte toege diend worden. De kippen wa ren echter in de rui, die als ge volg van de inentingen stokte. Een paar weken derhalve lie pen de kippen in hun "blote kont" rond. Daardoor werden ze weer vatbaarder voor kou en ziektes. "En de sportfok- kerij gaat er onderdoor", bromt Van Sloten misnoegd. In dit verband raakt hij ook niet uitgepraat over een ander ge vaar dat de fokkers bedreigt; inteelt. De tentoonstelling is opgezet mede ter bestrijding van inteelt. Van Sloten: "Be ginnende fokkers, of mensen die "vers bloed" nodig heb ben kunnen hier terecht. Het is ook een markt hè, er wordt heel wat gehandeld". De dieren die op de tentoon stelling zijn te bewonderen hebben veelal de leeftijd van een jaar nog niet bereikt. Dat houdt in dat ieder jaar (nu al weer voor de achttiende keer) weer andere dieren naar de prijzen meedingen. Konijnen planten zich wel snel voort maar als eigenaar van de eer- ste-prijs-winnaar, van Hars kamp volgend jaar weer met een prachtexemplaar wil ko men hebben zijn konijnen druk werk. Zijn Franse Han goor was in april dit jaar gebo ren, zoals in zijn bijzonder ruime oren te lezen stond. Om te voorkomen dat de konij nen, als ze drie keer van een meter hoogte worden ge gooid, door hun poten zakken moet er op zijn tijd vers bloed bij. De tentoonstelling is vanaf van avond om 20.00 uur voor publiek toegankelijk, na de opening door burgemeester Seinstra, en morgen tussen 9.00 uur en 17.00 uur. Ieder een die wil weten wat teke ningrassen, Hollandse zwarte krieltjes of Rijnlanders zijn kan terecht op camping "de Roerdomp", Zuideinde 44e in Nieuwkoop. Secretaris C. van Sloten (links) en voorzitter M. Wijman van de fokkersvereniging to nen fraaie exemplaren. Binnenwegen moeilijk berijdbaar door sneeuw STREEK - De binnenwegen in de regio waren vannacht en van morgen door de enorme sneeuw val zeer moeilijk berijdbaar. De automobilisten, die voor het eerst weer met gladde wegen te maken kregen, reden over het algemeen vrij voorzichtig. Niettemin kwamen in de verschil lende gemeenten veel lichte aan rijdingen voor als gevolg van doorslippen. De schade aan de auto's betrof lichte blikschade. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Extra moeilijk hadden vooral de Fietsers en motorrijders het, die zich in de rulle en vrij dikke laag sneeuw nauwelijks overeind konden houden. Met vinger tussen de zaagmachine ALPHEN AAN DEN RIJN - De middenvinger van de 42-jarige bouwvakker Dick de Graaf uit Tienhoven ging gistermorgen fi naal doormidden. De man, een werknemer van NBM, kwam gis termorgen op het bouwterrein van Zeeman aan De Schans met zijn vingers tussen een lintzaag machine. Het slachtoffer was be zig een balk doormidden te za gen. De gewonde bouwvakker is via het Rijnoordziekenhuis overge bracht naar het Dijkzichtzieken- huis in Rotterdam. Daar is ge probeerd de vinger weer te helen. Burgemeester Amsterdam onderzoekt mogelijkheden AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam zal in overleg met hoofdofficier van justitie mr. Messchaert en de hoofdcommissaris Falke van de Amsterdamse politie nagaan of de schade aan de Groote Keyser en andere kraakpanden verhaald kan worden op de krakers. De burgemeeser schrijft dit in een antwoord op vragen van het ge meenteraadslid Groothoff (WD). Volgens de burgemeester zal „een en ander echter niet eenvoudig te realiseren zijn". De krakers van de Groote Keyser betitelen zo'n schadeclaim als je reinste flau wekul". De grootste schade is aangericht in de periode dat de Keyser van woonhuizen omge bouwd is naar kantoorruimten. En dat is een aantal jaren geleden. Wij proberen van die kantoor ruimten weer woonruimte te ma ken. En dat is ook de funqtie van de panden. We hebben ook al aardig wat verbouwd", aldus een kraker. Begin van deze week kwamen ge meente en krakers tot overeen stemming over de invulling van een gedeelte van de Groote Key ser. Een lijst met namen van 22 mensen die samen drie woon groepen vormen werd door wet houder Wolffcnsperger (herhuis vesting) goedgekeurd. Naast de ze drie woongroepen is er in de Groote Keyser nog plaats voor ongeveer 20 andere woningzoe kenden. In het overleg tussen de krakers en de gemeente is afgesproken dat de hulpverleningsorganisaties JAC, SIKH en HVQ voor de overgebleven ruimte mensen zullen zoeken. De krakers wach ten echter met het verwijderen van de barricades tot het bouw team dat de verbouwing zal be geleiden is samengesteld en er een .architect is aangewezen. NOORDWIJK - Het afslui ten voor autoverkeer van het gedeelte Zeestraat tus sen de Heilige Geestweg en de Voorstraat vormt de belangrijkste maatregel van het verkeersplan voor het centrum van Noord- wijk, dat onlangs ter tafel kwam. Deze maatregel houdt direct ver- Tl*?. band met de uitbreiding van het raadhuis op het aangrenzende parkeerterrein. De passage tus sen het raadhuis en de Grote Kerk en de Kerkstraat wordt voetgangersgebied. Laden en lossen wordt daar alleen mogelijk op bepaalde tijden. Andere maatregelen zijn: De Zeestraat wordt de hoofdader voor het verkeer richting cen trum. Hiervoor wordt de straat op verschillende manieren aange past. Aan beide zijden wordt een trottoir aangelegd en parkeren wordt in de straat onmogelijk. De kruising Zeestraat/Heilige Geestweg wordt helemaal veran derd. Het doel hiervan is om het verkeer minder storend voor het publiek rond het centrum te lei den. De Van Limburg Stirumstraat, de Heilige Geestweg, de Molen straat en de Bronckhorststraat worden verbreed. Hiervoor moet de gemeente een aantal panden en voortuinen aankopen. Tege lijkertijd wordt er in deze straten meer ruimte voor de voetgangers geschapen. Éénrichtingsverkeer komt er in de Molenstraat, de Bronckhorst straat en de Voorstraat. Het Kerkhofpad zal voortaan alleen vanaf de Lijnbaanweg mogen worden ingereden. Parkeervoorzieningen nemen in het plan een belangrijke plaats in. Als gevolg van de raadhuisbouw, verbreding van wegen en het aanleggen van voetpaden gaan er 128 parkeerplaatsen verloren. De planmakers beloven hiervoor 214 plaatsen terug te geven. Langparkeerders vormen een apart probleem. Nabij het ge bouw van openbare werken aan de Gooweg wordt een parkeer plaats voor ongeveer zestig auto's gemaakt. Hiervoor wordt het ge deelte van de Gooweg tegenover het buitenverblijf 'Calorama' voor het verkeer afgesloten. NOORDWIJK - Hoewel de raadscommissie voor ver keerszaken zich tevreden over het verkeersplan voor het centrum van de badplaats heeft getoond, blijkt er in po litieke kringen in Nooordwijk onenigheid over het plan te betaan. Met name hikt men aan tegen de enorme bedra gen die er met de uitvoering van het plan gemoeid zijn. De bouw van het nieuwe raad huis, dat 10 miljoen gulden gaat kosten, en de bouw van een nieuwe bibliotheek drukken al zwaar genoeg op de Noordwijkse uitgaven. Voor ander zaken zal er in de toekomst weinig geld te ver delen zijn. Zo ziet het er naar uit dat bijvoorbeeld het wel zijn (sportaccommodaties) het kind van de rekening gaat worden. Kortom: Noordwijk gaat spannende tijden tege moet. De burger mag echter meepra ten. Op 10 december wordt er een hoorzitting over het ver keersplan voor het centrum van Noordwijk gehouden. Ie dereen die op- of aanmerkin gen heeft kan daar dan te recht. Dit geldt niet alleen voor men sen die in het centrum wonen of daar hun winkel hebben, maar ook voor de bezoekers van de winkelgebieden. Ten slotte krijgt iedereen te ma ken met de beperkte banen waardoor het verkeer in het centrum van Noordwijk moet worden geleid. NOORDWIJK - Het miljoenen kostende verkeers plan van de gemeente Noordwijk wordt inzet van een politieke strijd tussen de verschillende partijen in Noordwijk. Met name het CDA heeft zijn wensen wat betreft het verkeersbeleid duidelijk naar voren gebracht. Deze partij schroomt er niet voor aan te kondigen om aan het negeren van haar wensen con sequenties te verbinden. Het CDA heeft zich in de raads commissie voor verkeersza ken altijd met hand en tand verzet tegen het éénrich tingsverkeer in het centrum. Wat dit punt betreft is de par tij overstag gegaan. In de laat ste raadsvergadering stond het CDA er echter op dat de voorgenomen parkeervoor zieningen in het plan volledig moeten worden uitgevoerd. Als Nde partij hierbij haar zin niet zou krijgen, zou zij niet De WD is verdeeld. WD-wet- houder Jansen is tegen één richtingsverkeer in de Molen straat en voor het gedeelte van de Voorstraat tussen het Sluispad en het Lindeplein. Hierdoor wordt volgens hem verkeers naar delen van Noordwijk verplaatst, die daar niet op zijn berekend. Ook de verkeersveiligheid is naar zijn mening niet met éénrichtingsverkeer gediend. Er wordt in zo'n straat vol gens hem te hard gereden. De wethouder vindt de 'par- keerhof', die gepland is aan de Van Limburg Stirumweg en het parkeerterrein dat op de bedrijfsgronden aan de Heilige Geestweg komt te duur. Een deel van de WD is het hier mee eens, een ander deel geeft de wethouder geen ge lijk. De PPR en de PvdA vinden dat er in het verkeersplan teveel aandacht is besteed aan par keerplaatsen. Zij zien liever dat de mensen met het open baar vervoer of op de fiets naar het centrum komen. Al dat gedoe rond 'blik zien de twee partijen niet zo zitten. Hoofdinspecteur Rutting Alphense politie: ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal eenvoudige dief stallen is dit jaar fors toegenomen. Dat blijkt uit een ver gelijking van de cijfers over het eerste halfjaar van 1979 en die van het eerste halfjaar van 1980. Het aantal eenvoudi ge diefstallen, zoals insluipingen en winkeldiefstallen, is met bijna honderd gestegen tot 267 in de eerste zes maan den van 1980. Burgemeester Stam (links) neemt het boek "Pioniers in de Meer" over het ontstaan van de Haarlemmermeer in ontvangst uit handen van voorzitter De Koning rechts) van de stichting MeerhishorieIn het midden de schrijver, De Boer. HAARLEMMERMEER - Het eer ste exemplaar van het boek "Pio niers in de Meer" over het ont staan van de gemeente Haar lemmermeer is gistermiddag aan de burgervader van de polder C. Stam overhandigd. Voorzitter De Koning van de stichting Meerhis- torie, die hel boek uitgeeft, zei dat het tijd werd dat "vele zaken over de geschiedenis van de Haar- worden rechtge- De Boer, zelf overi- chtig in Oegstgeest, heeft door grondig onderzoek aangetoond dat de eerste burge meester van de Haarlemmermeer een niet zó belangrijke rol in de ontwikkeling van de polder heeft gespeeld als altijd werd gedacht. - "We hebben nu een juistere kijk op de geschiedenis", aldus De Koning. De voorzitter wees opnieuw op het grote ruimtetekort dat de stich ting heeft. De Koning: "De col lectie oude landbouwwerktuigen wordt steeds groter en de opslag is niet groot genoeg meer. De si tuatie is dan ook zorgelijk te Die grote stijging is volgens hoofdinspecteur A. M. Rutting van politie onder meer veroor zaakt door een toename van het aantal heroïneverslaafden. De Alphense politie schat hun aan tal héél voorzichtig - „het blijft natte vingerwerk" - op ongeveei honderd. Momenteel blijft hun aantal wel ongeveer gelijk, is dc indruk van de politie. Omdat voor het kopen van heroïne veel geld nodig is, moeten er nog al eens diefstallen worden ge pleegd om aan geld te komen Met name via winkeldiefstallen is vrij gemakkelijk aan te verhan delen spullen te komen. Het aantal (bij de politie bekende winkeldiefstallen is dit jaar dan ook nogal gestegen: over de eer ste acht maanden van dit jaai werden er door de poltie 100 ge registreerd, tegen 75 over het hele jaar 1979. Die getallen vormen volgens hoofdinspecteur Rutting nog maar het topje van de ijsberg: veel winkeliers lossen kun zaken zelf op. bijvoorbeeld uit medelij den met de dader of omdat de diefstal al in de winkel zelf is ont dekt (voor het juridische bewijs moet een winkeldief eerst met de gestolen spullen de kassa zijn ge passeerd, red.) Technisch bewijs Tegenover het toegenomen aantal eenvoudige diefstallen staat ook een verhoudingsgewijs toege nomen aantal opgeloste zaken. Vooral met technische bewijzen worden veel diefstallen, waarbij de daders via insluiping zijn bin nengekomen, opgelost. De cijfers over het aantal opgeloste diefstallen worden overigens gunstig beïnvloed door de aan houding van een jongeman, die onlangs bekende voor 35 dief stallen verantwoordelijk te zijn. Daarmee steeg het aantal opge loste diefstallen in de eerste helft van dit jaar in één klap tot 104 (in de eerste helft van 1979 werden 31 zaken opgelost). Ook het aantal fietsendiefstallen is dit jaar spectaculair gestegen. In acht maanden tijd werden bijna zevenhonderd fietsen gestolen. Hoeveel dat er vorig jaar waren, valt, omdat er op een nieuwe ma nier wordt geregistreerd, niet na te gaan, maar vast staat volgens Rutting dat het stelen van fietsen behoorlijk is toegenomen. Op het eerste gezicht lijkt het aantal misdrijven tegen de openbare orde (openlijke geweldpleging) in 1980 spectaculair te zijn geste gen ten opzichte van 1979 (van 1 naar 19). De negentien gevallen van openlijke geweldpleging wa ren echter het gevolg van één in cident: de bezetting van het Al phense raadhuis. Die bezetting had ook zijn invloed op de cijfers over misdrijven te gen het openbaar gezag (verzet tegen de politie). Onder die noe mer vallen ook valse aangiften. En dat is volgens hoofdinspec teur Rutting een misdrijf dat de laatste tijd vaker voorkomt. Tenslotte neemt ook het rijden on der invloed van alcohol nog steeds toe Blijkens de cijfers is het aantal automobilisten met te veel drank op, met ongeveer 35% gestegen. „En dat is echt niet omdat wij zo fervent controleren. Hoofdinspecteur A. M. Rutting Er is beslist geen sprake van een heksenjacht", zegt hoofdinspec teur Rutting daarover Het aantal automobilisten dat met teveel al cohol op achter het stuur door politie wordt betrapt vormt nog maar het topje van een ijsberg. „Het probleem is dat we gewoon te weinig mensen hebben".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25