Hoogovens krijgt 350 miljoen gulden steun van kabinet WAT VERBRUIKT DIE NIEUWE AUTO? Staat gaat wellicht zelf OPEC-olie kopen HP deTijd Deel huisraad opgehaald bij gewetensbezwaarde Onpartijdige brochure vertelt het. Passende arbeid wordt verscherpt LEIDEN i/n E1SEVIERS VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 EINDHOVEN (ANP)- Een groot deel van het huisraad van de Eindhovense mevrouw Loes Wessels is gistermorgen door een aantal deurwaarders in beslag genomen en meegenomen. Bij deze actie waren ook vier agenten van de Eindhovense gemeen tepolitie aanwezig. Ze hoefden overigens niet op te treden. Loes Wessels weigert 185 gulden van haar inkomstenbelasting over 1978 te betalen. Volgens haar wordt een deel van het belas tinggeld gebruikt voor defensie-uitgaven en daar is zij het vanuit haar geloofsovertuiging niet mee eens. Mevrouw Wessels is doopsgezind. Afgelopen maandag zou in de woning van mevrouw Wessels een openbare verkoop plaatsvinden van meubilair waarop eerder beslag was gelegd. Dat ging niet door omdat ongeveer honderd sympathisanten de toegang tot de woning blokkeerden. Deur waarder De Kunder werd niet doorgelaten. Ook potentiële ko-' pers werden tegengehouden. Vanmorgen belden twee deurwaarders aan bij de woning van mevrouw Loes Wessels met het verzoek de belastingschuld als nog te voldoen. Zij weigerde dit. korte tijd later werd er opnieuw gebeld. Ditmaal stonden volgens mevrouw Wessels "een heel stel" deurwaarders op de stoep alsmede de vier politiemannen. "Het leek wel een overval. De hele club liep zonder meer naar binnen. Daar werd opnieuw beslag gelegd op mijn huisraad. Het werd ook meteen meegenomen. Er is nu meer weg dan waarop in eerst instantie beslag was gelegd voor de verkoop van maan dag", aldus mevrouw Wessels. Op 20 november vindt een open bare verkoping plaats. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Dc mogelijk heid bestaat dat de Nederlandse overheid zelf gaat (laten) zorgen voor aankoop van ruwe aardolie uit een of meer producerende landen. Minister Van Aardenne (economische zaken) zal over de ze koerswijziging, die tot doel heeft een grotere voorzienings zekerheid te waarborgen, waar schijnlijk over enige tijd meer meedelen. In zijn memorie van toelichting zinspeelde Van Aardenne al enigszins op een andere aanpak. Daar vermeldde hij namelijk dat het aandeel der oliemaatschap pijen in de totale handel van 75 procent in 1973 was teruggelopen tot 40 procent nu. Tegelijkertijd liep het aandeel der contractuele leveringen waarbij regeringen op enerigerlei manier waren be- trokken op van minder dan drie procent in 1973 tot ongeveer 25 procent dit jaar. Deze ontwikkeling betekent, er kende de bewindsman, dat de olievoorziening nog kwetsbaar der wordt. Want de soepelheid die het vervoerspatroon der olie concerns kenmerkt, waardoor ons land ook van olietekorten in 1973 werd gespaard, daalt flink. Daaraan gaat dus gepaard dat schema's voor noodzakelijke nerverdehngen over landen in geval van plotselinge verstorin gen minder effectief kunnen werken. Dc melding van Nederlandse po gingen tot directe oliecontracten is afkomstig uit het gezagheb- PAGINA 2. 1 benden Amerikaanse blad ..Piatt's Oligram News" Er zou den besprekingen worden ge voerd met de Saoedi-Arabische staatsonderneming Petromin en het zou gaan om 100.000 vaten olie per dag. Volgens het ministe rie van economische zaken is de staat hier officieel geen onder- handelin gspartij. De contacten met Saoedi-Arable lopen via een andere instantie, maar details over deze zaak wilde het ministerie op dit moment niet geven. Belemmerende factor om tot een contract te komen is een bepaling in de Petrominvoor- waarden die deze maatschappij het recht geeft de leverantie te stoppen als de regering van het land meent dat het ontvangende land zijn belangen heeft ge schaad. Wat verbruikt een nieuwe auto? Wat verbruikt een handgcscliakelde auto? Wat verbruikt een auto met een automaat? Wat verbruikt een auto in de stad? Wat verbruikt een auto op diesel? Wat verbruikt een auto op normale benzine? Al deze vragen krijgen nu een eerlijk antwoord in de gratis brochure: Brandstof Verbruikscijfers van Personenauto's. (Uitgegeven door Ministerie van Economische Zaken, Ministerie van Verkeer en Waterstaat, RAI en Sven.) Hierin treft u de verbruiks gegevens van de nieuwe auto's van vrijwel alle merken aan. Kijk 'm in bij uw dealer of bestel 'm bij Sven, postbus 503,7300 AM Apeldoorn. Of anders bij garages en benzine-^ stations. De Auto, De Auto kampioen, De Consu menten Cids en Koopkracht geven ook informatie. DEN HAAG (GPD) - Hoogovens krijgt leningen tot f350 miljoen om de nodige investeringen te kunnen doen om bij te blijven. Daarover is tussen de regering, de Nationale Investerings- Bank en Hoogovens een akkoord bereikt, zo werd gister avond meegedeeld. Hoogovens is onder andere bezig zijn cokesfabriek moderniseren. Deze operatie houdt verband met de zogenaamde staalcrisis in Europa. Jenkins: Samen sterk tegen Japan BRUSSEL (GPD) - Voorzitter Jenkins van de Europese Com missie heeft de EG-landen opge roepen tot een gemeenschappe lijke houding tegenover Japan. Jenkins, die eind dit jaar aftreedt als voorzitter van het 'dagelijks EG-bestuur', deed dit in een rede voor politici en diplomaten in Brussel. Bij een meer gecoördineerde bena dering door de Gemeenschap komt Japan minder in de verlei ding de EG-landen tegen elkaar uit te spelen. En de EG-landen worden minder in de verleiding gebracht magere nationale voor delen na te streven in de onder handelingen met Japan, aldus de EC-voorzitter. Italië en Frankrijk hebben over eenkomsten met Japan afgeslo ten, waardoor de export van Ja panse auto's naar deze landen sterk wordt beperkt. Andere EG- landen hebben geen aparte af spraak over exportbeperking door Japan. „Soms vertellen de Japanners ons dat ze niet weten tot wie ze zich in Europa moeten richten", aldus Jenkins. In zijn rede die het karakter droeg van een afscheidsspeech, pleitte Jenkins voor nauwere politieke samenwerking met Japan, maar „alleen op een stabiele en niet- discriminatoire economische ba sis". We kunnen geen discrimina tie accepteren die de Japanse handelsbetrekkingen met Ame rika bevoordeelt ten koste van die van Japan met de Europese Gemeenschap, zei hij. In de eerste plaats gaat het om een zogenaamde achtergestelde le ning (waarop rente en aflossing later worden betaald) van f200 miljoen. Dat geld is in het bijzon der bedoeld voor financiering van de inmiddels begonnen ver nieuwing van de verouderde co kesfabriek in IJmuiden. De overheid vindt dit projec van groot belang, zo heeft het minis terie van economische zaken la ten weten. Het weer op peil brengen van de capaciteit in IJmuiden zal ertoe leiden dat ons land niet te veel afhankelijk wordt van import op dit gebied. Met de lening van f 150 miljoen kan de modernise ring en rationalisatie van de ruw- staalproduktie, de staalverwer king en de daarmee verbonden processen, worden uitge voerd. De eerste lening is op korte termijn op te nemen, de tweede zal in de periode 1981-1982 worden ver leend. Met deze steun kan Hoog ovens de negatieve resultaten, veroorzaakt door de staalmarkt- stituatie, opvangen. Tevens wordt het bedrijf in staat gesteld - een weliswaar tijdelijk gematigd - investeringsprogramma door te Uitkeringen kosten acht miljard meer DEN HAAG (GPD) - De uitgaven van de sociale zekerheid zullen naar verwachting van 1980 op 1981 toenemen met 7.8 miljard gulden. Daarvan valt ongeveer 5 miljard in de sector sociale ver zekeringen. De stijging in die sec tor van 1979 op 1980 was ruim 6 miljard. APELDOORN - Nederlands kalfsvlees kan voortaan in binnen- en bui tenland als Nederlands produkt herkenbaar gemaakt wordenook voor de consument. Het produktschap voor vee en vlees gaat daartoe overeenkom sten sluiten met slachtbedrijven. Deze firma in Apeldoorn heeft reeds een door dit produktschap beschikbaar gestelde rolstempel in gebruik waar mee het woord "Holland" tussen 2 sterren in stroken over het hele karkas aangebracht wordt. DEN HAAG (GPD) - Minister Al- beda zal het begrip passende ar beid verscherpen. In december zal hij de directeuren van de ar beidsbureaus daartoe een circu laire doen toekomen. Dit admini stratieve voorschrift is volgens de minister nodig, omdat de Alge mene Rekenkamer heeft gecon stateerd, dat veel arbeidsbureaus uiteenlopende normen hante- De minister zal de directeuren van de arbeidsbureaus schrijven, dat de gerechtelijke uitspraken en andere toetsingsnormen ten aan zien van passende arbeid strikt moeten worden gehandteerd. Ook zullen richtlijnen worden gegeven over de procedure die het gevolg kan zijn van verschil van mening over dit onderwerp tussen het arbeidsbureau en de werkzoekende. Een werkloze zal zijn uitkering kwijtraken, als hij volgens de mening van het ar beidsbureau passende arbeid heeft geweigerd. Ambtenaren van het ministerie van sociale zaken zullen over het be grip passende arbeid gaan praten met de sociale diensten van de grote steden en met de arbeids bureaus. Het ministerie wil daar door bereiken, dat er een betere rapportage van de arbeidsbu reaus komt. (ADVERTENTIE) Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz tekst, met 49 afbeeldingen. Atlas: 62 uitvouwbare kaarten Prijs 360,- Er komt geen herdruk Het boek is uniek Het krijgt t z t ongetwijfeld antiquansche waarde Een uitgave van E. J Bnll. Leiden. Verknjgbaar bij alle boekhandelaren o.a. BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Rijn 45-46 Leiden. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland heeft niet op de uit slag van de verkiezingen in de VS gewacht. Wel heeft het blad een verhaal over de opdracht die Ballast-Nedam van Iran kreeg door bemiddeling van president Carter. Een telefoontje van Carter met Iran zorgde voor een grote order. Over hulp bij zelfdoding is de laat ste tijd door de uitgave van een boekje over dit onderwerp veel te doen geweest. Hulp bij zelfdo ding is wat betreft lichamelijk zieken al een omstreden probleem, nog sterker geldt dat voor psychisch zieken, die niet verder willen leven. Psychiater Frank van Ree begeleidt derge lijke patiënten en wordt dan ook door zijn vakgenoten kritisch ga degeslagen. Ook al door zijn nog al wilde en agressieve manier van spreken. "Ik ben een gewoon mens en wil toch wel wat erkenning in de ei gen vakkring hebben. Ik zou zo graag iets horen als: "Je hebt het toch wel aardig gezien, al heb je het wat wild gezegd". Over het verschil tussen zelfdoding voor "gewone" zieken en psy chisch zieke mensen zegt Van Ree: "Als iemand ligt te gillen kan ik niet zeggen: "Gil nog maar een nachtje en ik hoop datje morgen nog leeft". Meehelpen aan de zelfmoord van een psychiatri sche patient is een heel andere kwestie. De patiënt is niet dode lijk ziek. Het stervensproces van een geestelijk zieke ligt veel in gewikkelder". Verder in VN een reportage over het Thools vrouwencabarel: "Ja. ja. een kip kan veel verduren. Veel eenzaamheid en zware Sebastian Haffner is de maker van een nogal omstreden monografie over Hitier. Al eerder schreef hij over Churchill een kritische le vensbeschrijving. Die presen teerde hij onlangs in Amsterdam. Naar aanleiding hiervan schrijft Martin van Amerongen over het anarcho-conservatisme van de schrijver. Het kleurkatern geeft een verslag van de ellende in de Sahel: "Brandend zand en een verloren land". Ook de Haagse Post kon niet op tijd inspelen op de verkiezingsuitslag in Amerika. Daarentegen wordt het "wondermiddel" van D'66 geïntroduceerd: de deeltijdba- Maarten Engwirda hierover: "We zitten met een verouderd in dustrieel patroon. Dat hebben we twee jaar geleden al gezegd en ik denk dat we daar steeds meer ge lijk in hebben gekregen". Voorde korte-termijn-aanpak van de werkloosheid richt D'66 zich dus op de deeltijdbanen. Engwirda denkt dat daar grote behoefte aan "Als je ziet dat er in Nederland zo'n 600.000 deeltijdbanen zijn en in Zweden, dat een kleinere bevol king heeft, anderhalf miljoen, dan denk ik dat we nog wel even vooruit kunnen". "Wij zullen in het verkiezingspro gram voorstellen om in de ko mende kabinetsperiode 300.000 a 400.000 deeltijdbanen tot stand te brengen". Als overgangsaanpak denkt ook D'66 trouwens aan ma tiging van dc lonen. Om op het gebied van de werkne mersbesognes te blijven, schetst HP de verstarring van het sociaal- economisch overleg. Deze week "de verdeelde vakbeweging" als eerste van twee artikelen die heel toepasselijk de kop hebben: "Het spel zonder knikkers". Scott Armstrong, een van de naaste medewerkers van Watergate - onthullers Woodward en Bern stein. beschrijf tab vergissing van de Verenigde Staten in de kwes tie Iran. Hoe er steeds twee stro mingen waren: de een, die ervan overtuigd was dat de sjah in het zadel zou blijven; de andere, die het gevaar van de godsdienstrel- len onderkende. Verder publiceert het weekblad een essay van de Poolse dissiden tenleider Jacek Kuron over de taak van de nieuwe vakbeweging in Polen. hervormd nederland Veel kernwapenbeleid in HN deze week. Allereerst het verzet van de bewoners van Eibergen die niet naar de (atoomschuil)kelder wil len. Want als er kelders worden gebouwd, betekent dat dat er voor de kernmachten geen reden meer is om een kernwapen- conflict uit de weg te gaan. De mensen zitten immers veilig in hun schuilkelder? Micnt Jan Fa- ber.van het IKV is van mening dat dc PvdA van twee walletjes probeert te eten: "Aan de ene kant zegt men: we moeten ge sprekspartner blijven in dc NA VO en dat betekent datje binnen de politieke denkpatronen van de NAVO moet blijven en dus kernwapentaken moet handha ven. Aan de andere kant wil men eigenlijk opereren binnen het denken vanuit de vredesbewe ging, de IKV-denkpatronen kun je zeggen". Heieen Hildering maakte een bundel "saaie ge dichten voor huisvrouwen". Met HN sprak zij over haar dicht kunst, over huwelijk en politiek. MAGA7LNE Als enig weekblad heeft Elseviers Magazine op de uitslag van dc Amerikaanse verkiezingen gewcht: gewacht kiest voor kracht" juicht het op de voorpa gina. Een vitale man. maar er staan hem genoeg moeilijkheden te wachten waarschuwt EM: "Het opvoeren van de Amerikaanse defensie-uitgaven wil president Reagan gepaard zien gaan met een hernieuwde Europese be reidheid zelf offers te brengen voor de westerse veiligheid en vrijheid. Hij heeft er het grootste gelijk van de wereld in deze, op brengen, maar of de Europese be reidheid tot meewerken groot kan zijn valt te bezien geremd als de staatsheden en politici binnen de NATO zich weten door politieke tegenkrachten in hun eigen landen" Van Rosmalen legt in het gele katern uit, waar om Amerika de redding bij Rea gan zoekt "Hij heeft zich tijdens zijn verkie zingscampagne uitgesproken te gen kunstmatige werkverschaf fing, tegen het minimumloon, te gen nationale gezondheid zorg tegen abortus, tegen subsidies op het isoleren van woningen ter be sparing van warmtekostcn; en hij pleitte vóór kerncentrales, vóór de produktie van moderne kern wapens, vóór de verhoging van militaire uitgaven en tegen mi lieubescherming die ten koste van de economie gaat. Dergelijke maatregelen zijn ook in Amerika niet populair. Maar Reagan acht ze nodig. En het pleit behalve voor zijn moed ook voor zijn overredingskracht dat hij deze impopulaire idceen onder aan dacht van zijn kiezers durfde brengen". Ook in EM een gesprek met Stanley Kubrick ("The Shi ning") en de NIPO-cnquéte waaruit een vernietigend oordeel van katholiek Nederland over de bisschoppensynode tevoorschijn komt. De Tijd reisde met Van Agt mee naar China "Wij hebben dezelfde kijk op de belangrijkste internationale vraagstukkenzegt Deng een uitspraak die hij later zal relative ren, zelfs daarmee de waarheid nog geweld aandoende". Over Van Agt op zijn laatste pers conferentie: "Hij ijsbeert even door de kamer ("ik heb altijd zor gen"), gaat dan op een bank zit ten, de vingertoppen tegen el kaar. Op gedragen toon zegt hij een China aangetroffen te heb ben dat zich openmaakt voor het buitenland en geobsedeerd is door het Sowjet-gevaar". En dat heeft Dries van Agt dan maar weer goed ge/ien ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21