Thatcher is biij met Reagan president YS ;L Carter: daarom verloor ik George Bush: van tegenstander tot tweede man herschi/drinks stijgt Opnieuw minister weg uit Surinaams kabinet Onzekerheid in NAVO-kringen Chomeini ongeduldig mak je dmtmM Melkmeid! Dollar DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 i BUITENLAND PAGINA 9 Analyse van een nederlaag WASHINGTON (AFP/RTR) - Pre sident Carter heeft gisteren zijn reusachtige nederlaag tegen Ro nald Reagan in hoofdzaak gewe ten aan de crisis rond de Ameri kaanse gegijzelden, de sterke stijging van de prijs van de olie uit de OPEC-landen en de infla tie. Als andere oorzaken noemde hij wereldgebeurtenissen die men niet in zijn macht heeft, en ontevredenheid over het grote aantal Cubaanse vluchtelingen in de Verenigde Staten. Billy Carter, de jongere broer van de Amerikaanse president, heeft gisteren toegegeven dat hij "ten dele, maar zeker niet alleen" ver antwoordelijk is voor de grote verkiezingsnederlaag die Jimmy heeft geleden. In Americus (Georgia) verklaarde het enfant terrible van de familie, dat zich de laatste maanden uit zonderlijk rustig had gehouden, dat hij dinsdag drie keer met zijn broer had gesproken. Deze was "teleurgesteld, maar zijn moraal was ongebroken" aldus Billy, die eerder dit jaar aanleiding was tot "Billy-Gate". De president die er uitgeput uitzag, zei dat hij zich niets behoefde te verwijten. "Ik heb dit land als een sterke president geregeerd". Na dat journalisten hem eraan had den herinnerd dat het publiek hem scheen te beschouwen als zwak en besluiteloos, verklaarde de president dat hij nooit de eindverantwoordelijkheid voor moeilijke beslissingen had ont lopen. Volgens hem was het vertrouwen in hem al in het begin van zijn ambtstermijn aangetast, toen men hem ervan had beschuldigd dat hij zou hebben geprofiteerd van omstreden transacties van Bert Lance, een goede vriend van hem die toen hoofd van de begro ting was. Later had hij de weer slag ondervonden van beschul digingen aan het adres van een van zijn naaste medewerkers, Hamilton Jordan, die verdoven de middelen zou hebben ge bruikt. "Ik geloof niet dat er enige aanwij zing is dat men zich tegen mij persoonlijk heeft gekeerd. Er wa ren alleen de frustraties over on opgeloste problemen. Ik geloof niet dat ik heb gefaald. Ik probeer niet te pochen", aldus Carter. In zijn analyse van zijn nederlaag merkte hij ook op, dat het feit dat senator Edward Kennedy hem de kandidatuur binnen de Demo cratische partij had betwist, het begin van zijn campagne sterk had bemoeilijkt. Hij prees Ken nedy echter voor zijn besluit om zich aan zijn zijde te scharen en te pogen de harmonie binnen de partij te herstellen, nadat hij op de partijconventie was verslagen. Carter heeft zich na zijn nederlaag tegen Reagan in Camp David te ruggetrokken om zien te beraden over de vraag wat hij in de reste rende weken van zijn ambtspe riode zal doen. Volgens functio narissen van het ministerie van buitenlandse zaken zal hij de top met premier Begin van Israël en president Sadat van Egypte ge woon volgens plan willen laten doorgaan, in december dan wel januari. De beslissing is aan Be gin, die volgende week Washing ton bezoekt, en de Egyptische president. Toen hem gevraagd werd wat hij zou gaan doen na de machtsover dracht aan Reagan op 20 januari a.s., zei Carter grinnekend: "Er komen heel wat mensen zonder werk en ik ga proberen een baan te krijgen". Hij doelde daarbij op het feit dat veel Democraten in het congres hun zetel hebben verloren. Het is bekend dat de president van plan is zijn memoi res te schrijven. Er viel gisteren menig traantje om het verlies van president Carter. Zo ook bij deze twee vrouwelijke leden van zijn staf. (Van onze correspondenten) Een dag nadat het Amerikaanse volk hen heeft uitverkoren voor het BRUSSEL, BONN, LONDEN, PARIJS - In het Amerikaans-Russisch ^anemzijnmce%^sidJmlGeorge overleg over beheersing van de kernbewapening begint een nieuwe fase Bush voor het verblijf van Reagan nu Ronald Reagan is verkozen tot Amerikaans president. in Californië naar verslaggevers. f—Reagan Landslide □Carter BlReagan DETROIT (Reuter) - De 56-jarige George Bush, die onder Ronald Reagan vice-president zal zijn, was in het begin van de Republi keinse verkiezingscampagne de taaiste tegenstander van de nieuwe president. Hoewel hij "tweede keus" was nadat oud president Gerald Ford zich niet voor het vice-presiden'tschap be schikbaar wilde stellen, vormde Bush toch een aanmerkelijke versterking van de Republikein se strijd om de macht in het Witte Huis. Hij is van 1967 tot 1971 afgevaar digde van Texas geweest. Hij werd daarna vertegenwoordiger bij de Vernigde Verenigde en van 1973 tot 1974 was hij voorzitter van de Republikeinse Partij. Van 1974 tot 1975 leidde hij het ver bindingskantoor in Peking en van 1976 tot 1977 was hij hoofd van de CIA, de Amerikaanse in lichtingendienst. Aanvankelijk was Bush, behalve bij de uiterst rechte rechtse van de partij, tamelijk favoriet voor de nominatie voor het president schap. Zijn campagne liep mis toen hij bij de voorverkiezingen keer op keer door Reagan werd uitgeschakeld. Hoewel Bush enkele liberalen standpunten heeft ingenomen - in tegenstelling tot Reagan is hij voor een amendement op de grondwet dat sexuele discrima- natie als tamelijk conservatief beschouwd. Hij was tegen het verdrag inzake het Panamaka naal en het nog niet geratificeer de Salt-2-verdrag met met de Sowjet-Unie. is voorstander van een ingrijpende versterking van de Amerikaanse defensie. George Bush werd op 12 juni 1924 in Massachusetts geboren. Zijn vader was Senator uit Connecti cut. Hij volgde de beste particu liere particuliere en werd in de Tweede Wereldoorlog piloot bij de marine. Een Amerikaanse on derzeeër, redde hem toen hij bo ven de Stille Oceaan was neerge schoten. Na een briljante periode aan de universiteit van Yale ging hij in de oliebranche en verhuisde naar Texas. De zaken liepen goed en Bush werd een rijk man. Hij stel de zich kandidaat voor de Senaat als medestander van Barry Goldwater, die in 1964 Republi keins kandiaat voor het presi dentschap was. Twee jaar later Tijdens de moeilijkste periode var de Watergatecrisis was hij presi dent Nixons afgezant bij de Ver enigde Naties. Hij weigerde kri tiek op zijn president te oefenen, maar ondervond geen politiek nadeel van het schandaal dat Nixon de kop kostte. Dit kaaYtje toont nog eens duidelijk aan hoe groot de overwinning van Reagan in de VS is geweest. Reagan won in 42 staten, Carter in 6, terwijl twee staten 'twijfelden'. (Van onze correspondent) PARAMARIBO - De Surinaamse minister van financiën en eco nomische zaken, mr. M. Chehin, besloot dinsdagavond, na door president Chin a Sen ontboden te zijn, zijn portefeuille ter beschik king te stellen. Chehin is de derde TEHERAN (Reuter/AFP) - Irans revolutionaire leider ajatollah Chomeini heeft er gisteren bij de Iraanse strijdkrachten met klem op aangedrongen de belegering van de Iraanse stad Abadan te doorbreken. „Ik waarschuw de revolutionaire gardisten, de strijdkrachten en de bevelheb bers dat deze omsingeling moet worden verbroken en dat dit niet verzuimd mag worden", aldus de ajatollah op een bijeenkomst van mohammedaanse geestelijken. Sinds Iraakse troepen zes weken geleden de Iraanse provincie Choezestan binnenvielen, heb ben zij langzamerhand de stad Abadan omsingeld. Vorige week zijn zij ook doorgedrongen in de stad. Chomeini riep het Iraanse leger op de Irakezen te verjagen uit de stad Chorramsjahr, 15 km ten noorden van Abadan. Voorts leek de ajatollah pogingen van de geestelijkheid om zich te mengen in de oorlog te bekritiseren. Po gingen die tevens door het gere gelde Iraanse leger worden afge keurd. Chomeini zei: „Ik en jij en degenen die niet thuis zijn in mi litaire zaken moeten zich niet be zighouden met militaire aangele genheden wij moeten afwach ten". bewindsman op dit ministerie sinds de staatsgreep van 25 fe bruari die vertrokken is. Merkwaardig is dat van de zijde van de regering geen argument wordt gegeven voor het aftreden van de opeenvolgende ministers. Bij de eerste reorganisatie van de rege ring Chin a Sen in augustus j.l. werd aangevoerd dat het kabinet te log was en hierdoor remmend optrad bij het voeren van een slagvaardig beleid. (ADVERTENTIE, Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! Herschi/Dnnks'Hoentbroek. tel. (045) 21 17 77 Mevrouw Siegmien Power-Stap- horst, die de afgelopen maand ook al aftrad als minister van so ciale zaken en volkshuisvesting, heeft in haar ontslagbrief wel de gelijk aangevoerd waarom zij niet langer deel wilde uitmaken van het kabinet Chin a Sen. Zij ver telt: „Ik heb het gevoel dat ik geen invloed had op het rege ringsbeleid. Ik werd er buiten gehouden. En verder gaat het ook om principiële verschillen van mening ten aanzien van het totale beleid". Mevrouw Power-Staphorst teken de protest aan bij het staatshoofd toen de voorlichtingsdienst van de overheid bekendmaakte dat zij om strikt persoonlijke rede nen haar ambt van minister had neergelegd. De ex-bewinds vrouwe stond er op dat deze be richtgeving ficeerd. President-premier Chin a Sen heeft haar verzoek niet ge honoreerd. De afspraak werd daarbij gemaakt dat mevrouw Regeringswoordvoerder ven over de motieven die geleid Rnllln° „rnn H;]l hebben tot haar altreden. Wat hiervan de gevolgen voor de Europese NAVO- bondgenoten zullen zijn, kan nog niet worden voor speld. Dit viel gisteren te vernemen in het Brusselse NAVO-hoofdkwartier,1 waar voorzichtig en af wachtend werd gerea geerd op Reagans over winning. Reagan heeft zich herhaaldelijk uitgesproken tegen het SALT 2- verdrag over beperking van de strategische kernbewapening dat president Carter en Sowjet-leider Brezjnjev vorig jaar in Wenen ondertekenden. De Republikei nen hebben bij de verkiezingen van dinsdag een absolute meerd- herheid behaald in de Senaat, die een beslissende stem heeft bij de bepaling van het Amerikaanse buitenlandse beleid. Voor de ratificatie van SALT 2 is een meerderheid van tweederde van de Senaat-stemmen nodig. In de huidige vorm maakt SALT 2 echter geen schijn van kans om goedgekeurd te worden. Reagan heeft al verklaard dat hij over een „beter" verdrag met Moskou wil onderhandelen. Als hij zich daar aan houdt, komen er te zijnertijd wel nieuwe onderhandelingen, want Moskou is realistisch ge noeg om de bakens te verzetten, zo wordt in NAVO-kringen ge zegd. Thatcher hartelijk Niet verbazingwekkend was het dat de Britse premier Margaret Thatcher het hartelijkste tele gram vanuit West-Europa naar Ronald Reagan stuurde. „Terug denkend aan onze ontmoeting in Londen in 1978 kijk ik uit naar nauwe samenwerking met u en uw collega's", schreef de pre mier, die in Reagan de conserva tieve bondgenoot hoopt te vin den waaraan het in West-Europa ontbreekt. Het telegram bevatte ook een uit nodiging voor een bezoek aan Londen. Verwacht wordt dat Reagan vrij snel op deze uitnodi ging zal ingaan. Er wordt in Lonaën wel rekening gehouden met een accentver schuiving als het gaat om de in ternationale betrekkingen. Rea gan, zo verwacht men. zal een sterkere nadruk op defensie wil len leggen. Premier Thatcher zal het alleen maar toejuichen. Bonn terughoudend De Wt's,du,l^e regering heeft te- rughoudend gereageerd op de onverwacht grote verkiezings overwinning van Ronald Reagan. Klaus Bolling wees erop dat de verhou ding tussen Amerika en West- Duitsland niet in eerste instantie van bepaalde personen afhanke lijk is. Volgens Bolling is deze verhouding overigens sinds de tijden van Konrad Adenauer steeds inniger geworden. De re geringswoordvoerder verklaarde verder, dat er geen aanwijzingen bestaan dat de toekomstige pre sident Reagan hier iets aan zal willen veranderen. Dat alles neemt niet weg, dat er in regeringskringen zorgen bestaan over met name de toekomstige buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Als Ronald Reagan waar zal maken wat hij tijdens de verkiezingscampagne heeft verkondigd, dan wordt in Bonn vermoed dat een kouder klimaat tussen Washington en Moskou tot een definitief einde van de toch al aangeslagen ont- spanningspolitiek zal leiden. De SPD-afgevaardigdc Mane Schlei wees er in een artikel voor de persdienst van haar partij op, dat het „SALT-proces moet worden voortgezet". De Westduitse oppositie heeft de overwinning van de conservatie ve Republikein in eerste instantie begroet. Tegelijkertijd hebben CDU en CSU de bondsregering verweten dat door haar optreden de verhouding tussen Duitsland en de Verenigde Staten slechter is geworden. Fransen onzeker De Franse president en zijn rege ring hadden de Amerikaanse verkiezingen met even weinig vertrouwen tegemoet gezien als de Amerikaanse kiezers zelf. Wanneer Carter herkozen was, dan had, zo werd in Parijs ge vreesd, de reeks onvoorzienbare paniekbesluiten vanuit het Witte Huis zich voortgezet. Nu Reagan tot president is gekozen, zien de Fransen een lange weg voor zich vol avontuur en onzekerheid De persoonlijke relatie tussen Gis- card d'Estaing en president Car ter was nooit bijzonder nauw. Tekenend was het incident afge lopen maart, toen Giscards ver trouweling en raadsman, oud- minister prins Poniatowski. in een interview met het Duitse weekblad 'Stern' verklaarde: „President Carter handelt als een idioot" en meer woorden van die strekking. Hoewel door Ponia towski later ontkend, mag wor den aangenomen dat met deze uitlating de atmosfeer in het Ely- sée jegens Carter s Witte Huis ge tekend was. Verwacht wordt dat president Gis- card zich na de verkiezing van Reagan 'gaullistischer dan De Gaulle' zal gaan opstellen. Hij zal - net als De Gaulle - vaststellen dat zijn land ermee gebaat is bui ten de grote machtsblokken te blijven, maar de Verenigde Sta ten onvoorwaardelijk steunen in de gevallen waarin 'het erop aan komt'. AMSTERDAM - Uit het koers verloop van de dollar op de Westeuropese wisselmarkten van gisteren blijkt duidelijk dat de verkiezing van Ronald Reagan tot de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten zeer gunstig voor de Ameri kaanse economie wordt geacht. Het Amerikaanse geld gaf overal forse koers- verbeteringen te zien. De voornaamste reden om dol lars te kopen is de algemene verwachting dat het econo mische beleid van Reagan voor een stijging van de ren tevoet in de Verenigde Staten zal zorgen. Hij heeft gezegd een beleid van krap geld te zullen voeren om de inflatie in bedwang te krijgen. De valu- tahandel rekent op korte ter mijn op een verhoging van het disconto van de Ameri kaanse centrale banken, nu elf procent, al was het alleen maar omdat het disconto sterk is achtergebleven by de ontwikkeling van de renteta rieven op de markt. Alleen het pond sterling wist de dollar gisteren enigzins bij te houden, wat verband houdt met de hardnekkerige weige ring van premier Margaret Thatcher om de rentetarieven in Engeland te verlagen ten bate van de economische be drijvigheid en de werkgele genheid. De Londense goudprijs is als gevolg van de koersverbete- ring van de dollar lager ko men te liggen. Schmidt weer kanselier van W.-Duitsland BONN (DPA) - De vice-voorzitter van de SPD, Helmut Schmidt, is gisteren door de'nieuwe bonds dag met 266 stemmen herkozen als bondskanselier van de Bondsrepubliek Duitsland. De Westduitse president Karl Car- stens heefl gisteren de volgende 16 ministers beëdigd: Hans-Dietrich Genscher, buiten landse zaken. Gerhard Rudolf Baum, binnen landse zaken, Hans-Jochen Vogel, justitie, Hans Matthofer, financiën, Otto Graf Lambsdorff, economi sche zaken, Josef Ertl, landbouw. Herbert Ehrenberg, sociale zaken. Hans Apel, defensie, Antje Huber, jeugd- en familieza ken en volksgezondheid, Volker Hauff, verkeer, Kurt Gscheidle, post en communi catie, Dieter Haack, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Egon Franke, interduitse betrek kingen, Andreas von Bulow, onderzoek en technologie, Jurgen Schmude, onderwijs en we tenschap, Rainer Offergeld, economische samenwerking. Deze regering is vrijwel geheel de zelfde als de vorige regering- Schmidt. Alleen heeft Hauff hel ministerie van onderzoek er technologie geruild tegen hel ministerie /Un verkeer. Eer nieuw ministerie, want verkeei ressorteerde voorheen onder hel ministerie van post en com mum catie. Hauffs opvolger als minis ter van onderzoek en technologic is dus Von Bulow.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9