Wet op de landbouwgronden maakt niet veel kans Rotterdam bouwt niet op vergiftigde grond Toenemende behoefte aan een hersenbank POSTCODE Regering wil nu snel splitsing Z-Holland Uit in de Randstad DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 ROTTERDAM (GPD) - Het bou wen van 200 huizen op het terrein van een voormalige vuilnisbelt in Rotterdam kan niet doorgaan. Het gaat om een voormalige vuil nisbelt van de Rotterdamse rei nigingsdienst (ROTEB). Geble ken is dat deze voormalige vuil- stort ernstig verontreinigd is met zware metalen (koper, lood, zink en cadmium en olie). Rotterdams wethouder Van der Pols, die dit woensdagmiddag bekend maakte, zei dat uit rap porten van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) blijkt, dat de vervuiling van de afdeklaag van de voormalige stortplaats ernstiger is dan men had verwacht. De oorzaak is waarschijnlijk, dat voor het af dekken van de diverse lagen vuilnis slakken, sintels en as, af komstig van verbrandingsovens, zijn gebruikt. Dit was in de jaren dat de ROTEB-vuilnisbelt in ge- KOOTWIJK (GPD) - Zeker elf per sonen, in leeftijd variërend van 4 tot 68 jaar, zijn de laatste jaren aan kanker overleden nadat Staats bosbeheer aan de Gerrits Fles- weg bij Kootwijk Radio geruime tijd Amerikaanse vogelkers (bospest) had bespoten met het zeer gevaarlijke gif 245T-Ester. Dat bestrijdingsmiddel bevat dioxine, dat Amerikaanse solda ten tijdens de Vietnam-oorlog gebruikten bij de geruchtma kende ontbladering waardoor grote bossen en landbouwgebie den niet alleen onvruchtbaar maar bovendien uiterst giftig werden. Het gif dioxine (TCDD) leidde en kelejaren geleden in het Noordi- taliaanse stadje Seveso tot een regelrechte ramp. De wijde om geving moest evacueren. Er tra den tal van ziekteverschijnselen op: kanker, miskramen, aange boren afwijkingen bij het nage slacht (gespleten verhemelte, ha- zelip), leverkwalen, aangetaste organen en misvormingen bij ongeboren baby's. In de kleine besloten leefgemeen schap van de zeven gezinnen aan de Gerrits Flesweg - even buiten het gehucht Kootwijk Radio, in het hart van de Veluwe - heerst een panische angst. Nu pas be gint men zich te realiseren dat er de afgelopen jaren in hun zeer kleine buurt wel'erg veel mensen aan kanker zijn overleden, nadat Staatsbosbeheer de hele omge ving met het uiterst gevaarlijke gif had bespoten om de voort woekerende bospest uit te roeien. De angst in de zeven gezinnen - verdeeld over de slechts vier adressen die de Gerrits Flesweg rijk is - groeit met de dag nu er wat opener en minder geheim zinnig over kanker kan worden gepraat. Het zwaarbeladen woord - bijna een taboe - wordt nu ook schoorvoetend genoemd als men het intussen tot elf aan gegroeide aantal slachtoffers op een rijtje zet. Uit de directe omgeving overleden vijf personen. Zes anderen, die niet in Kootwijk Radio woonden, maar er wel regelmatig werkten, of bij de Gerrits Flesweg langere periodes of vakantie doorbrach ten, overleden eveneens aan kanker. Hoezeer de angst in de gezinnen van de Gerrits Flesweg heeft toe geslagen, blijkt wel uit het feit dat in de familie Bos, waar vader en dochter aan kanker stierven, zich de laatste tijd al twee gevallen van hyperventilatie hebben voorgedaan. Iedereen voelt nu van alles en wordt bang. Bij elk pijntje bekruipt hen de angst. Onderling is in de buurt - een vrij gesloten gemeenschap - wel over het gebeuren gepraat en gedacht, maar tot dusver is het nooit naar buiten gebracht. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Parijs Split Stockholm Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. licht bew. 6 licht bew. 23 motregen zwaar bew. -2 zwaar bew. 3 licht bew. I geheel bew. 1 geheel bew. -0 onbewolkt 17 geheel bew. 6 geheel bew. -3 onbewolkt 9 licht bew. 19 zwaar bew. 19 geheel bew. -2 zwaar bew. 5 zwaar bew. 2 regen 20 geheel bew. 19 geheel bew. -1 mist 20 licht bew. 24 licht bew 28 licht bew. 31 zwaar bew. 28 bruik was (van 1953 tot en met 1964) een normale methode. In hoeverre de verontreinigingen van invloed zullen zijn op andere woningbouwplannen in hetzelf de gebied zal nader worden on derzocht. De belt zal voorlopig zorgvuldig voor het publiek wor den omheind en afgesloten. Het onderzoek van de DCMR heeft aangetoond, dat de op de belt ge vonden verontreinigingen niet direct schadelijk zijn voor het in de nabijheid gelegen Sint-Fran- ciscusgasthuis. De DCMR heeft inmiddels ook het onderzoek afgesloten van grondmonsters uit de NS-volks- tuinen die direct aan de belt gren zen. De hoeveelheden zware me talen die er gevonden zijn, liggen voor het merendeel onder of rond de daarvoor in Nederland gehan teerde normen. Alleen de hoe veelheid aangetroffen lood ligt aanzienlijk boven de in Neder land gehanteerde norm van 50 milligram per kilo. In Nederland bestaan tot nu toe geen officieel vastgestelde nor men of grenswaarden voor me talen in de bodem. Omdat in veel gevallen niet duidelijk is in hoe verre de waarden die men intus sen hanteert toch schadelijk zijn voor de volksgezondheid, heeft de gemeente Rotterdam op dracht gegeven tot een onder zoek naar de mate waarin de ge vonden hoeveelheden zware me talen worden opgenomen door planten, bomen en struiken. B en W van Rotterdam hebben de be trokken volkstuinders echter al wel sterk afgeraden groenten en vruchten van hun tuinen te eten. Grond- en oppervlaktewater bij de voormalige vuilnisbelt blijken slechts licht verontreinigd te zijn met zware metalen. Wel ontraden B en W het gebruik van dit water voor besproeiing van gewassen. Het onderzoek van de monsters geeft namelijk geen uitsluitsel omtrent het verloop van de ver ontreiniging door de vuilstort op langere termijn. DEN HAAG (ANP) - Het wetsontwerp vervreemding land bouwgronden van minister Braks heeft waarschijnlijk niet veel kans op goedkeuring door een meerderheid van de Tweede Kamer, zo bleek gisteren bij de behandeling in eerste termijn. Alleen het CDA steunt het wets ontwerp, dat gericht is op het voorkomen van verder stijgen van de prijzen van landbouw grond. Op een aantal punten is het CDA het eens met de WD, op andere echter met de oppositie partijen. Het wetsontwerp dat de Kamer de ze en volgende week zal behan delen, is een onderdeel van de grondpolitiek, waarover in 1977 het kabinet-Den Uyl struikelde. Vorige week begon in de Kamer al de behandeling van een ander onderdeel hiervan, de Wet Voor keursrecht Gemeenten. Pas over enige tijd zal de kern van de grondpolitiek in de Kamer aan de orde. Daarbij gaat het om een wijziging van de onteigenings wet. Dat gaat onder meer over de waarde, die vergoed moet wor den bij de verplichte verkoop van onroerende goederen aan de overheid. Dan zullen de begrip pen „verkeerswaarde min" en „gebruikswaarde plus", als norm voor het bepalen van deze prijs, net als in 1977 de Kamer verdeeld houden. De wet Vervreemding Landbouw gronden heeft tot doel de grond markt, met name voor land bouwgronden, te reguleren. Naast het vaststellen van regels, waaraan diegenen moeten vol doen die landbouwgronden wil len aankopen, wil de regering ook de prijs van deze gronden beter in de hand houden. Voorts is het de bedoeling van de wet de grootte van de bedrijven in de hand te kunnen houden. PvdA, CDA en D'66 hebben in principe geen overwegende be zwaren tegen deze doelstellingen van de nieuwe wet. De linkse fracties willen de regering verder de kans geven de waarde te be wijzen van het systeem, dat geko zen is voor het in de hand houden van de prijzen. Wel vinden deze partijen dat het wetsontwerp als gevolg van wijzigingen die de re geringsfracties aanbrengen, niet verder mag worden uitge kleed. De WD betwijfelt of de nieuwe wet nog wel zin heeft. Woord voerder Waalkens wees erop dat sinds 1977 de prijzen van land bouwgronden in tal van gebieden gedaald is, en zelfs al vaak onder het door de regering gewenste niveau van f25.000 tot f30.000 per hectare terecht is gekomen. Daarom vinden de liberalen ook dat het ingrijpen van de overheid in de grondmarkt lang zo ver niet meer hoeft te gaan, als nog in 1977 of 1978 gedacht werd. Verder stellen zij voor, omdat de prijzen regionaal nogal kunnen ver schillen, ook de werking van de wet te regionaliseren. Maar ook het CDA vindt dat met deze wet eigenlijk het uiterste aan overheidsbemoeienis met de grond bereikt is. De christen-de mocraten hebben er vooral kri tiek op dat de overheid niet ge toetst wordt bij de aankoop i grond. Particulieren moeten juist IVipiiwf» hpwnnprc aan bijzonder strenge eisen wat ui lel betreft leeftijd, grootte bedrijf e opleiding voldoen. Dit ingrijpen door de overheid in de grondmarkt gebeurt door middel van de zogenaamde „landbouw kundige toetsing". Hierbij is ver koop van grond slechts toege staan, wanneer de koper de grond ook voor landbouw gaat gebrui ken. Daarmee wil het kabinet (en overigens ook het CDA) de ver koop aan bouwspeculanten te gengaan. De linkse partijen willen daarente gen het marktsysteem geheel buiten werking stellen. Zij vin den dat alle grond, die beschik baar komt, door de boer verkocht moet worden aan de overheid. Naast een prijsveiiagend effect stellen PvdA en D'66 zich daarbij ook voor dat de overheid zo de mogelijkheid bezit de grond toe te delen. Volgens PvdA-woord- voerder Voortman moeten daar vooral midden- en kleinere be drijven van profiteren. Raadslid Doetinchem van fraude verdacht DOETINCHEM - Een Doetin- chems CDA-raadslid wordt er van verdacht ten onrechte 80.000 gulden van de sociale dienst in die plaats geïncasseerd te heb ben. Hij zou een onjuist beeld van zijn inkomsten hebben gegeven. De fractieleider van zijn partij zei deze week dat hij het 58-jarige raadslid heeft geadviseerd zich voorlopig uit de politiek terug te trekken, totdat duidelijkheid is gekomen over zijn handelwijze. flat PH-kade AMSTERDAM - Waarschijnlijk nog deze week zullen de eerste nieuwe bewoners leegstaande flats betrekken in het gekraakte en later ontruimde complex aan de Amsterdamse Prins Hendrik kade. Dit vertelde wethouder Wolffenspergcr (huisvesting) woensdagmiddag in de gemeen teraad van de hoofdstad. De nieuwe bewoners krijgen een gebruikerscontract. Dat bete kent, dat zij weer de flats moeten verlaten als er kopers of huurders voor komen. Volgens Wolffen spergcr zal herstel van de schade in het flatcomplex tussen de 1,2 en 1,4 miljoen gulden gaan kos ten. UTRECHT - Een politieman probeert vingerafdrukken los te "weken" van een sportauto, die gisteren in Utrecht werd gebruikt bij een overval op een geldtransportDe auto werd later teruggevondenmaar de daders zijn nog spoorloos. Zij maakten waarschijnlijk enkele duizenden gulden buit. Hoewel een van de twee daders gewapend was, werd er bij de overval niet geschoten. Wél geschoten werd er eerder op de dag in Zeist, waar ook een geldauto werd overvallen. De geldwagen werd klemgereden door twee auto's. Een van de overvallers opende het vuur op de auto. Er vielen echter geen gewonden. Hoeveel geld werd buitgemaakt is niet bekend. In Beek en Donk pleegden drie gewapende en met bivakmutsen gemasker de personen gisteravond een overval op het plaatselijke postkantoor. Zij dwongen het personeel een nog onbekende hoeveelheid geld af te geven en vertrokken daarna in een gereedstaande auto. UTRECHT (ANP) - In toenemende mate zal er in de komende jaren behoefte ontstaan aan menselijk hersenweefsel dat na de dood voor onderzoek beschikbaar wordt gesteld. Een hersenbank. waar goed gedocumenteerde ziektebeelden en afwijkingen worden verzameld, is voor het onderzoek onontbeerlijk. Het in zicht in de werking van de herse nen, dat wordt verkregen bij ex periment met dieren, moet wor den getoetst op zijn geldigheid voor de mens. Prof. dr. D. Swaab, directeur van het Nederlands instituut voor hersenonderzoek in Amsterdam, en prof. dr. D. de Wied, hoogle raar farmacologie aan de rijksu niversiteit in Utrecht, pleitten hiervoor gisteren cp het forum "Hersenwerk" in het Jaarbeurs- congresgebouw in Utrecht. Op de bijeenkomst, georganiseerd door de dienst wetenschapsvoorlich ting bij de koninklijke Neder landse academie van wetenschap in Amsterdam, bespraken des kundigen het onderzoek naar fac toren, die de ontwikkeling van de hersenen schadelijk kunnen beïnvloeden, naar mogelijkhe den voor herstel, nieuwe ge neesmiddelen ter behandeling van gestoord gedrag en de oorza ken van verslavingsgedrag, ver oudering en dementie. Tevens werden de ethische en juridische aspecten van het hersenonder zoek ter discussie gesteld. Omdat de hersenen zich vooral in de tweede helft van de zwanger schap en de eerste jaren na de ge- bqorte in zeer hoog tempo ont wikkelen, zijn ze in deze periode uitermate gevoelig voor schade lijke factoren. Door een diep gaand en uitgebreid onderzoek zal het naar de mening van prof. Swaab mogelijk zijn vrouwen be ter te adviseren over voedings- en leefpatronen tijdens de zwanger schap en te wijzen op de gevaren van geneesmiddelen en schade lijke stoffen in het milieu. Geble ken is reeds dat roken, het ge bruik van alcohol en medicijnen - gemiddeld gebruikt de zwangere vrouw in West-Europa tien ge neesmiddelen - de groei van de hersenen van het kind negatief beïnvloeden. Daarnaast kan door onderzoek naar de oorzaken van te vroeg geboren kinderen en groeistoornissen in de baarmoeder een belangrijk deel van de stoornissen in de ontwikkeling van de hersenen worden voorkomen. Volgens Swaab wordt de groei in de baarmoeder en de geboorte on der meer vanuit de hersenen van het kind geregeld. De hoogleraar acht het van groot belang kinde ren. bij wie de hersenontwikke- ling is gestoord, zo vroeg moge lijk op te sporen om hen na de geboorte de noodzakelijke bege leiding te kunnen geven. Uit ex perimenten met ratten is geble ken dat stoornissen in de herse nen kunnen worden weggeno men door de jonge dieren in een betere omgeving te plaatsen. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! 8THP me wd TieJiepm CfewoH even doen. ptt post Met efn Groene Betaalcheque fn de Groene Bftaalpa Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. DEN HAAG (GPD) - De regering is akkoord gegaan met aë splitsing van Zuid-Holland, waardoor de provincie Rijnmond zal ontstaan. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft een voorontwerp hiertoe naar de provincie toege stuurd voor advies en hoopt de nieuwe provincie nog deze zit tingsperiode tot stand te bren gen. De bewindsman zei dit giste ren tijdens de behandeling van de vraagpuntennota over de provin ciale herindeling. Er zijn nog wel enkele problemen. Zo is nog onduidelijk welke plaats de hoofdstad moet wor den. Ook de oppervlakte staat nog niet vast. Er moet nog een beslissing worden genomen of de Zuidhollandse eilanden bij Zee land worden gevoegd, zoals Wie gel wil, of dat zij bij de nieuwe provincie komen. In een motie van de GPV'er Ver- brugh, mede ondertekend door CDA. WD. SGP en PPR. word* de regering gevraagd bij ae naamgeving van de nieuwe pro vincie de historische naam „Holland" in ere te houden. De nieuwe provincie zou het best Zuid-Holland genoemd kunnen worden, terwijl het huidige Zuid- Holland dan Midden-Holland kan gaan heten, aldus de indiener van de motie. Minister Wiegel ontkende dat door zijn beleid de bestuurlijke reor ganisatie in het slop zit, zoals vooral de PvdA'er Stoffelen be toogde. In december wordt be stuurlijk overleg gevoerd over een eventuele provincie Twente en over de problemen bij de agglomeratie Eindhoven ROTTERDAM De Doelen - do 6, 20.15 uur Amerikaanse show rond Lee Towers.. Vrij 7, 20.15 uur Nana Mouskouri. Za 8, 20.15 uur. Kon. Chr. Oratorium-vereniging "Halleluja", mmv het Utrechts Symfonie Orkest, olv Henk Heins. Zo 9, 20.15 uur serie Doelen Jazzclub 2, Kenny Ball. Ma 10, 20.15 uur Gladys Knight and the Pips. Di 11, 20.15 uur Kool and the Gang. Woe 12,20.15 uur Russisch Staat- ensemble Moisejew. AMSTERDAM Carré - vrij 7 en za 8, 20.15 uur "Duidelijk zo?", Robert Long en Leen Jongewaard. Ma 10, 20.15 uur Nana Mouskouri. Di 11 en woe 12, 20.15 uur. opera "Tosca", van Puccini. Centrum Bellevue - t/m 22, 20.30 uur Toneelgroep Centrum met "Het komplot", van Don Dekker. T/m 15,20.30 uur. Cabaretgroep van Santen met "Nieuw met dame". Concertgebouw - elke zondagochtend 11 uur, spiegelzaal: "Fur Elise", rechtstreekse radiouitzending van de NOS. Do 6 en vrij 7, 20.15 uur, grote zaal: Concertgebouworkest olv Vladimir Ashke- nazy, piano. Za 8. 20.15 uur, grote zaal: Radiokoor en Radioka merorkest, olv Richard Hickox. Zo 9, 20.15 uur, grote zaal. Utrechts Symfonie Orkest olv Comeliu Dumbraveanu. Di 11, 20.15 uur, grote zaal: Orlando Kwartet. Stadsschouwburg - vrij 7, za 8 en di 13, 20.15 uur. Publiekstheater met "Antonius en Cleopatra", Shakespeare. Ma 10 en woe 12, 20 uur. Nederlandse Operastichting met "La Bohème". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - vrij 7 en ma 10, 20.15 uur. Haagse Ko medie met "Amadeus" van Peter Shaffer. Za 8 en zo 9, 20.15 uur Haagse Komedie met "Midzomer van Julian Mitchell Congresgebouw - vrij 7, za 8 en zo 9, 20.15 uur Russisch Poppen theater. Di 11, 20.15 uur Nana Mouskouri. Diligentia - vrij 7, 20.15 uur laatste voorstelling Fons Jansen: "Zullen we handhaven Za 8, 20.15 uur Die Haghe Spelers met "Jan Rap en zijn maat", Yvonne Keuls. Ma 10,20.15 uur pianore cital Eloise Polk. Di 11, 20.15 uur Viscomica met "Een geboren leugenaar". Appeltheater - vrij 7 en za 8, 20.15 uur. Andersen-programma met "De overschoenen van het geluk". LEIDEN Schouwburg - do 7, 20.15 uur A new gala night of Gilbert and Sulivan. Vrij 7 en za 8, 20.15 uur "Vader zaliger (DA), met o.a. Guus Hermus en Ina van Faassen. Zo 9, 14.30 uur kinderpro gramma Peter Grooney's jeugdvariété Hocus Pocus. Woe 12, 20.15 uur Tsjechische theatergroep GAG met "Aan het einde van de tuin genaamd Hollywood". LAK-theater-do 6 en vrij 7, 21 uur première Villa Muziektheater "Het kille ontwaken". Za 8.20.30 uur moderne dans: Kim van der Boongroep. Zo 9, 15 uur. kindertheater Pluisje: "Verliefd". Kapelzaal K&O - 20.15 uur Steven Mayer Woe 12, 20.15 uur Ka pelconcert: Henny Ravestein, viool en Willem Hielkema, piano. Lutherse Kerk - Hooglandse Kerkgracht 26, zo 9. concert Toon kunst-orkest. 14.30 uur. Micro-theater Imperium - Oude Vest 33, elke vrijdag- en zaterdag avond, 2.'30 uur "Hij heette Ted".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7