Instituut maakt huisvestingsplan De Bolster wil grond Mirakel- steeg verkopen Louise loopt in de honderd Tesselaar: geringe ruimte zorgvuldig verdelen Leidse stadsrubriek DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 Ondanks eerdere weigering LEIDEN - Aannemer De Bolster is bereid om grond aan de Mirakelsteeg aan de gemeente te verkopen. Dit betekent dat de nieuwbouwplannen op die plek geen ernstige ver traging hoeven op te lopen. "Het is te hopen dat de gemeente raad hier nu mee akkoord gaat", zo benadrukte wethouder Tes selaar tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie voor volkhuis vesting. "Want het hele verhaal over de Mirakelsteeg staat of valt met die grondkoop". Enige maanden geleden was in principe al overeenstemming be reikt tussen de gemeente en de grondeigenaar over het ruilen van de grond voor een stuk in de Merenwijk. Probleem was echter dat de gemeente het recht van te rugkoop wil hebben als De Bol ster onverhoeds besluit om uit de Merenwijk te vertrekken. Tot gis termiddag accepteerde de aan nemer deze voorwaarde niet. Op de gisteravond gehouden ver gadering werden ook de be zwaarschriften tegen het plan (24 woningen) besproken. Die be zwaren hebben vooral betrek king op verminderde lichtinval door de geplande nieuwbouw. En bovendien zou er volgens een aantal bewoners problemen kunnen ontstaan doordat in de Janvossensteeg een autospuiterij is gevestigd, die voor de nodige stankoverlast zal zorgen. Onvoldoende "In het plan is daar onvoldoende rekening mee gehouden. Waar schijnlijk zullen er toch op z'n minst enkele woningen in de di recte omgeving van het bedrijf minder kunnen worden ge bouwd", aldus de verontruste bewoners. Ook de eigenaar van het bedrijf liet weinig twijfel be staan over de overlast, die zijn bedrijf veroorzaakt. "Hebtt u weieens achter een uitlaat van een auto gelegen? Nou, dat zullen de mensen, die dicht op m'n be drijf komen te wonen, ongeveer ruiken". Twee oplossingen wer den door de commissieleden voorgedragen: of twee woningen minder, of het bedrijf naar min der druk bevolkte oorden verhui zen. Wat betreft de andere bezwaren merkte gemeenteambtenaar Eg- genkamp op "dat hij daaraan te gemoet was gekomen door een nieuw plan op te stellen". De Contactgroep voor ouders verslaafden LEIDEN - Ook voor Leiden en om geving is nu een contactgroep voor ouders van drugsverslaaf den opgericht. De groep is on dergebracht bij het consultatie bureau voor alcohol en drugs aan de Lange Mare en komt eenmaal per week bijeen. Ouders van drugsverslaafden ko men vaak in zeer moeilijke problemen, omdat het praktisch onmogelijk is met een drugver slaafde en zijn probleem verder te leven zonder er zelf emotioneel aan ten gronde te gaan, zo stellen de initiatiefnemers. Ouders van drugverslaafden hebben zelf hulp nodig. Het lijkt tegenstrij dig, maar het zijn juist deze ou ders zelf die op grond van hun ervaringen elkaar het beste kun nen helpen. "Het uitwisselen van ervaringen is van onmiskenbaar belang", aldus de contactgroep. Belangstellende ouders en anderen die nauwe relaties met drugsver slaafden hebben, kunnen met de groep contact opnemen via het consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 071-130547. GESLAAGD LEIDEN - Aan de Leidse universi teit is E.A. Jansen te Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen sociologie; voor het doctoraal ex amen farmacie zijn geslaagd: A.N.H. Jansen, B. van Beele, A.A.E. van Zuilen en F.A.M. Vos, allen te Leiden. P.T. de Zeeuw te Leiden is geslaagd voor het doc toraal examen sterrenkunde. Voor het doctoraal examen scheikunde zijn geslaagd R.P.W.J. Struis en C.A. Ver- plancke, beiden te Leiden; voor het apothekersexamen S. Arnol- dussen en G. de Weerd, beiden te Leiden. Aan de universiteit van Utrecht zijn voor het doctoraal examen ge neeskunde geslaagd: M. Broes (Bodegraven), M. Hugenholz (Oegstgeest) en J.G. Imanse (Voorschoten). Aan de technische hogeschool van Delft is E.A. Klok (Katwijk) ge slaagd voor het doctoroaal exa men werktuigkundig ingenieur. Voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur zijn ge slaagd J.M. van Iersel (Leiden) en M. Vos (Wassenaar). meeste commissieleden voelden er dan ook weinig voor om het alternatieve plan van de buurt over te nemen. Het in overweging nemen van dat plan zou volgens wethouder Tes selaar bovendien betekenen dat de hele procedure opnieuw moet worden gehouden. "Ik zie bij voorbeeld dat er in uw plan bijna niets overblijft van het Mirakel- plein. Daarover heeft de gemeen teraad echter al een uitspraak aangenomen: inkrimping is niet de bedoeling. Zouden we ingaan op uw plannen, dan zouden we dus een dergelijke uitspraak weer moeten terugdraaien" LEIDEN - Louise loopt in de honderd. Onder dit motto hield de Louise de Coligny scholengemeenschap gis termiddag een straatloop. De school viert volgend jaar in de week voor de herfstvakantie haar eeuwfeest en daar moet veel geld voor op tafel komen. Allerlei 'ludieke manieren zijn er dit schooljaar bedacht om de feestelijke activiteiten in het kroonjaar op verant woorde wijze te kunnen fi nancieren. Hoe verdien je nu als amateur-scholier met lo pen geld? Doodgewoon door familie, kennissen elke gelo pen kilometer te laten beta len. De leerlingen konden dit van tevoren op oranje kaarten vastleggen. Naar alle windstreken kon er worden gelopen, maar de meeste kozen voor een wan deling naar de zusterschool in Leiderdorp. Heen en terug toch een kleine elf kilometer. Voor elke duizend meter een gulden, dat tikt dit met 800 deelnemers toch aardig aan. De leraren moesten natuur lijk weer opvallen. Zij hielden een hardloopwedstrijd. Ge huld in dikke trainingspak ken, wollen sjaals en mutsen werden zij om kwart over een weggeschoten door rector Steffens. Ook hier viel weer aan te verdienen. Elke leer ling kon zijn favoriet aanwij zen. Voor zo n gokje moest weer een gulden worden be- i hem heen in alle ernst i i zijn j taald. Enkele minuten voor het startsein werd er nog druk overlegd. De meeste kans maakten volgens de jongelui Cees Buskermolen, leraar biologie en Lies Jongens, le rares tekenen. De rest zou wel in de kroeg belanden, dach ten ze. Vrijdagavond wordt er in de school nog een rommelmarkt gehouden. Vanaf zeven uur 's avonds is iedereen welkom om tegen betaling lekkere hapjes te eten en "rommel" te kopen. En dit alles om de feestpot van de Louise te spekken. LEIDEN - Het Research Instituut Gebouwde Omgeving (kortweg: RIGO) moet 240.000 gulden krijgen om een nieuw volkhuisvestingsplan voor '82 en de vijf daarop volgende jaren op te zetten. Daarover was de raadscom missie voor volkshuisvesting het gisteravond unaniem eens. "Ik geef toe: het gaat een schep geld kosten, maar ik denk dat we dit onderzoek nodig hebben om in de toe komst beter uit de voeten te kunnen", zo verantwoordde wethouder Tesselaar zijn nieuwe plannen. "Ik vond het nogal moeilijk om te werken met de oude nota: teveel cijfers", vervolgde hij zijn ver haal. Volgens hem moet de ge meente veel exacter dan nu we ten wat er in de toekomst moet worden gebouwd. "We moeten bouwen voor de men sen, die het nodig hebben. Dat spreekt voor zich. Vraag is echter hoe de verhoudingen moeten Als 'aanhangsel' bij het voorstel voor een volkshuisvestings plan nieuwe stijl heeft wet houder Tesselaar negentien plaatsen aangewezen waar volgens hem kan worden ge bouwd voor één- en tweeper soonshuishoudens. In totaal gaat het om zo'n 1000 kleinere woningen. De raadscommis sie voor volkhuisvesting zal binnenkort over dit plan spreken. Het gaat om de vol gende plaatsen: Bij Huize Sint Maarten aan de Jacobsgracht Bij de geplande parkeergarage op het Sanderscomplex Oranjeboomstraat/hoek Le vendaal Bouwplaatsen voor kleine woningen Cathrijnestraat, op het terrein van de voormalige broodfa briek Op het terrein van de Barbara- school (moet nog worden ge sloopt) aan het Levendaal Kaiserstraat Burggravenlaan, op het voor malige schoolsportveld van de Rembrandtscholenge- meenschap Hoge Morsweg, op de plaats van de voormalige chr. school (af gebrand) Touwbaan, Leiderdorp Zonlichtpad (Merenwijk) Bij de Papiermolen (Meren wijk) Van Slingelandtlaan (Leidse Hout) Rijnsburgerweg Zoeterwoudse Singel Berlagestraat Lorentzkade Van Vollenhovekade Van Vollenhovenplein Langs de Korte Vliet in het verlengde van de Apollolaan. komen te liggen. Hoeveel wo ningwetwoningen moeten we bijvoorbeeld bouwen" Voorbehoud Voorbehoud maakte hij echter wel. "Vergist u zich niet. Ik zeg niet: als we dit onderzoek hebben zijn we uit de problemen. Was dat maar waar. Maar ik vind het wel de moeite waard om het het RI GO deze opdracht te geven". Ondanks de presentatie van de nieuwe plannen was WD-er Langerak van mening dat één en ander toch getuigde van weinig creatief denken. "Wat doen we ondertussen. En had de wethou der al niet wat maatregelen kun nen formuleren", zo vroeg hij zich af. "Daar gaat het nu juist om", ant woordde wethouder Tesselaar. "Het is voor mij echt niet moeilijk om - al dan niet creatief - iets te bedenken. Waar het natuurlijk om gaat is dat we zorgvuldig moeten zijn met de verdeling van de geringe woonruipite, die we nog hebben". Het PSP-raadslid Ponsen vroeg zich af of het onderzoek eigenlijk niet te laat wordt begonnen. "Ik deel de bezorgdheid van Lange rak", verklaarde zij. "Het kan lang duren voordat we echt uit de voeten kunnen met het nieuwe plan. Als het plan klaar is, is het waarschijnlijk te laat om nog iets wezenlijks over de invulling van de Stevenshof te kunnen zeggen. Dat gebied is dan waarschijnlijk al volgepland. En ik ben bang dat dat ook voor de andere open plekken zal gelden". "Als ik uw gedachtengang volg zou ik helemaal niets meer hoeven te doen", antwoordde wethouder Tesselaar hierop. "Dan zou je haast denken dat ik een zeer aar dige portefeuille heb gekregen" Beïnvloeden Volgens de wethouder is het echter nog wel mogelijk om met het nieuwe plan de invulling van de Stevenshof te beïnvloeden. "De woningbouw daar gaat tenslotte in fases. Misschien is het te laat voor de eerste fase, maar daarna kunnen we volgens mij, met het rapport op zak, nog best het één en ander beslissen. En zelfs als we alleen maar in de marges zou den kunnen rommelen moet dit onderzoek natuurlijk worden ge houden. Juist dan!". door René van der Velden Jaap Visser Burgemeester Goekoop heeft er spijt van. Maar over drie weken zal hij alsnog de 'Tour van Leiden' fietsen. Wieler spektakel "Een misser van de eerste or de", noemt gemeenteraadslid Willem van der Pluijm de af wezigheid van burgemeester Goekoop bij het politieke wielerspektakel van afgelo pen zaterdag. Met de bedoeling om probleemgevallen voor fiet sers aan den lijve te onder vinden fietsten de dames en heren gemeenteraadsleden onder aanvoering van PvdA-er Van der Pluijm kris kras door Leiden. Burgemeester Goekoop haakte op het allerlaatste moment af.' Maandag verontschuldigde de burgervader zich bij Van der Pluijm. Zijn alibi: "Ik moest met m'n dochter r^aar het hockeyveld omdat m'n vrouw plotseling naar m'n schoonmoeder moest". Goe koop had vervolgens naar het Stadhuis gebeld om zich af te melden. Maar daar werd niet opgenomen. Niet zo verwon derlijk natuurlijk, op zater dag. Als hoofd van de politie belde de inventieve Goekoop daar na de wachtcommandant van de Leidse politie die op zijn beurt een agent opdracht gaf om Van der Pluijm van de onheilstijding op de hoogte te brengen. De agent in kwestie snelde vervolgens naar het Stadhuisplein om tot zijn schrik te bemerken dat de tourkaravaan reeds was ver trokken. Zonder Goekoop. Een teleurgestelde en boze Van der Pluijm: "Voor een bur gemeester die nota bene bui ten de stad woont was dit na tuurlijk een unieke gelegen heid geweest om Leiden eens wat beter te leren kennen". Dat vond Goekoop eigenlijk zelf ook wel. Vandaar dat hij Van der Puijm beloofde de route alsnog op eigen houtje te zullen fietsen. "Ehh, dat is nog niet gebeurd nee", liet onze Amsterdamse burge meester gisteravond weten. "Ik heb er eerlijk gezegd nog geen tijd voor gehad maar ik was het wel van plan Jullie willen meefietsen? Nou, da's best. Laten we afspreken op donderdag de 27ste". Voor geïnteresseerde actie groepen en buurtcomités: we vertrekken op de 27ste rond tien uur 's ochtends van het Stadhuisplein. U kunt dus zelf uitrekenen hoe laat we ongeveer door uw wijk ped delen Kraakhelder De Leidse Kraakbond heeft een eigen lijfblad. "Dat is belang rijk" staat in het eerste num mer van het blaadje met de titel "Kraakhelder" want "over onze en andere acties staan alleen berichten in de (plaatselijke) pers, en die be richten zijn niet altijd even juist". "Kraakhelder" belooft de juiste toedracht van de ac ties te geven. De Kraakbond vindt het blad ook nodig op dat "iedereen weet wat we verder zoal uitspoken, en wat er in Leiden op leegstands- en speculatiegebied gebeurt". In het eerste nummer van Kraakhelder vinden we een verslag van de ontruiming van het kraakpand aan de Zoeterwoudse weg 25: "Niet de bewoonster maar de poli tie heeft huisvredebreuk ge pleegd". De situatie in het HEMA-kraakpand aan de Haarlemmerstraat komt aan bod: "Het gaat niet aan dat de HEMA woonruimte voor op slag bestemt". Natuurlijk is er ook aandacht voor de inmid dels beruchte "WUPO-truc" om 20 koopwoningen aan het Galgewater te slijten buiten de huisvestingsregels om. De projectontwikkelaar West- land-Utrecht probeerde - zo als bekend - tevergeefs de gemeente onder druk te zet ten met een dreigbrief die volgens de WUPO van de kraakbond afkomstig zou zijn. De Kraakbond verspreidt "Kraakhelder" her eri der. Het blaadje is ook verkrijg baar tijdens het spreekuur van de Kraakbond, elke dins dag van vijf tot zeven uur in het gebouw van de KWJ aan de Koppenhinksteeg 2. Palentekort De paaltjes zijn schoon op. Lei den is "de dupe" van de mode dat tegenwoordig elke ge meente van stand haar bin nenstad wil voorzien van een keur aan palen. De palen-le- veranciers kunnen het werk Omdat paaltjes tegenwoordig even geduld betrachten voor niet meer aan. Er gelden wachttijden voor de palen van ettelijke maanden. De Van der Werfstraat en de Janvossensteeg in de wijk Maredorp moeten daarom minstens tot januari wachten eer deze straten ook van een haag van palen voorzien wor den. De brandweer baalt en spreekt van een levensge- sterk in de mode zijn, moet Leiden nieuwe palen. vaarlijke situatie omdat deze straten door het foutgepar- keerde autoblik vaak nauwe lijks begaanbaar zijn. De paal tjes moeten dat autoblik we- De gemeente heeft in de afgelo pen vijf jaar voor een half miljoen gulden aan palen in •Leiden neergezet; ongeveer 2500 stuks. Winkeliers Haarlemmer straat: lie^r winkels dan woningen bij de Overdekte LEIDEN - Liever geen woningen, wel winkels. Aldus verwoordde middenstander Palm gister avond de voornaamste bezwaren van een twintigtal winkeliers van de Haarlemmerstraat tegen de voorgenomen woningbouw op het terrein van de voormalige Overdekte. Hij deed dit op een vergadering van de raadscom missie voor volkshuisvesting. Volgens deze winkeliers is de bouw van 24 woningen op de plek een aantasting van de winkelfunctie van de Haarlemmerstraat. "Wo ningen trekken minder mensen aan dan winkels", stelde Palm simpel vast. "Jullie maken een deel van de Haarlemmerstraat minder aan trekkelijk", ging hij verder. "Ik voel me een soort Dracula-geval: jullie tanden in m'n nek. Boven dien ben ik bang dat dit het begin is van een proces. Je zult het zien: de winkelfunctie van de Haar lemmerstraat zal in de toekomst steeds verder worden aangetast" Wethouder Tesselaar ontkende dit. "U hoeft natuurlijk helemaal niet bang te zijn dat wij u zullen weg jagen. Waar het om gaat is dat w(j die open plek willen bebouwen met woningen. Logisch, gezien de grote woningnood". D'6&-raadslid Glaubitz vroeg zich evenwel af of het niet mogelijk was om water bij de wijn te doen. "Dat betekent een paar winkels en voor de rest woningen". De meeste commissieleden waren het hier niet mee eens; zij schaar den zich achter het standpunt van de wethouder. Tovenaar De bezwaarschriften van de win keliers tegen het ontbreken van parkeerruimte werden ook be handeld. "Per drie woningen op het terrein van de voormalige Overdekte moeten volgens het bestemmingsplan tenminste twee parkeerplaatsen aanwezig zijn. In totaal dus zestien. Die plaatsen ontbreken echter in de bouwplannen", aldus de winke liers. Volgens gemeenteambtenaar Eg- genkamp is dat geen probleem. Het ontbreken van parkeerplaat sen is volgens hem af te kopen door per plaats 17.000 gulden in het zogenaamde parkeerfonds te storten. Middenstanders-woordvoerder Palm zag daar evenwel weinig heil in. "Is de heer Eggenkamp soms een grote tovenaar?", zo vroeg hij zich af. "Drie ton zou er dan in totaal in dat fonds moeten worden gestort. En je auto kun je dan natuurlijk nog niet naast de deur kwijt". Bazaar in Pieterskerk LEIDEN - In de Pieterskerk wordt aanstaande zaterdag van tien uur 's morgens tot vijf uur 's avonds een bazaar annex rommelmarkt gehouden. Daarnaast is er een lo ting. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de kerk. Of de bazaar in de kerk of in de zo genaamde grote zaal van de kerk wordt gehouden is nog niet be kend. "Het is waarschijnlijk wel te koud voor de kerk", zegt orga nisatrice mevrouw Onderwater. De hoofdprijs van de loting is een zeventigdelig thee- en eetbestek. Stichting: wachten met bouw parkeer garage aan Langegracht LEIDEN - De stichting Leidse Binnenstad gaat ermee akkoord dat Digros bv. een parkeergarage bouwt naast haar complex aan de Langegracht. "Maar", zo schryft de stichting in een brief aan het college van B en W, "Digros moet dan wel aan een aantal voorwaar den voldoen". Zo moet er volgens de stichting eerst een parkeergarage op één van de drie andere mogelijke plaatsen (Garenmarkt/Sanders, Kaasmarkt, Beestenmarkt/ Boommarkt) worden gebouwd. Dit, omdat een parkeergarage aan de Langegracht volgens de stich ting geen bydrage zal kunnen le veren tot de oplossing van de parkeerproblematick in het cen trum van de stad. De stichting wil ook dat er nc g even wordt gewacht met de bouw van een Dirgos-garage, omdat anders de aantrekkingskracht van het grootwinkelbedrijf ten opzichte van de winkeliers in de binnen stad nog groter zal worden. "Het stadscentrum moet eerst goed bereikbaar zijn". Als eis stelt de stichting dat een eventuele Digros-garage ook toegankelijk dient te zijn voor niet Digros-bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3