Teleurstelling andere partijen over breuk PvdA Vechten voor waardevol verleden [Weidse agenda Sportzalen in Winkelhof krijgen nieuwe eigenaar Leidse raadscommissie: groen licht voor Menten jUzqttK Gitaarfenomeen uit Japan in Voorschoten Van Belle bekwaam wethouder Mevrouw Tadema lid van werkgroep 'Oud-Wassenaar' LEIDERDORP - Het sportzalen- complex in het nieuwe winkel centrum Winkelhof in Leider dorp zal nog deze week een nieu we eigenaar krijgen. De exploi tant van het geheel, Roland van Zeist, zal volgens zijn eigen zeg gen zijn plannen echter ongewij zigd kunnen voortzetten. Die plannen zijn volgens Van Zeist "om een huis voor de bowler" te realiseren. Vijftienjarige jongen zonder enige reden neergestoken LEIDERDORP - Een 15-jarige in woner van Leiderdorp is gister avond op het Jaagpad door een onbekende man met een mes in zijn buik gestoken. Het slachtof fer is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden maar kon na behandeling wser naar huis. De jongen fietste over het Jaagpad en werd door een onbekende man die hem achterop fietste plotseling van zijn fiets getrok ken. Terwijl de jongen op de grond lag werd hij in zijn buik gestoken waarna zijn belager zich uit de voeten maakte. De politie heeft de onbekende mes sentrekker nog niet kunnen ar resteren. De naam van de nieuwe eigenaar is nog niet bekend. Nationale Ne derlanden, dat met de winkels en de parkeergarage tweederde van het Winkelhofcomplex in bezit heeft, neemt het resterende deel in elk geval niet over. Van Zeist bestrijdt de mededeling voor het tennissen hebben inge schreven is volkomen waar. We lopen drie weken achter doordat de stroomtoevoer voor het licht niet toereikend was. De afwer king van binnen is daardoor ook wat vertraagd. Het geheel, dus met de bowling erbij, zal denk ik eind januari kunnen draaien. wethouder Bezemer gister- Ten aanzien van de verkeerssitua- avond in de raadscommissie e nömische aangelegenheden dat de huidige exploitant was afgë- valen en dat de gemeente is be naderd voor een eventueel ge bruik van de sporthallen. Van Zeist deelde desgevraagd mee dat deze gang van zaken volstrekt onjuist is en nergens op geba seerd. "Toen ik me met dit pro ject ging bezighouden, was er nog geen sprake van verkoop. Nu is het Winkelhofcomplex voor tweederde verkocht. Het is lo gisch dat het laatste deel ook van de hand wordt gedaan. Nationale Nederlanden wil het echter niet hebben, maar er is al een andere eigenaar gevonden. Het is mij om het even wie de nieuwe eigenaar is, zolang mijn plannen maar worden uitgevoerd. Zoals ik de zaak ga runnen is en blijft het project een geldmaker, daar blijf ik bij. Dat is het enige positieve van de zaak." tie rondom Winkelhof deelde Be zemer gisteravond nog mee dat deze op dit moment verontrus tend te noemen is. Hij noemde als voorbeeld het tekort aan kaart- wisselautomaten in de parkeer garage dat lange rijen veroor zaakte en daardoor lichte irritatie opriep. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 ïbü Tennisbanen De vertraging die is opgetredc de ingebruikname v£ tennisbanen is volgens Van Zeist te wijten aan heel andere oorza ken. "Het verhaaltje dat ik naar i heb gestuurd die zich VOORSCHOTEN - Het Japanse gitaarfenomeen Kazuhito Yamas- hita komt aanstaande zondagavond 9 november in het Culturele Centrum in Voorschoten. Deze nog jonge gitarist (Hij is pas 19) is nu voor de tweede keer in Nederland. Op achtjarige leeftijd begon Kazuhito onder leiding van zijn vader gitaar te studeren. Reeds driejaar later won hij de eerste prijs in een plaatselijk gitaar-concours. Nog geen vijfjaar later behaalde hij de door gitaristen fel begeerde eerste prijs in "The International Guitar Contest of Paris". Aan deze eerste prijs waren al verscheidene eerste prijzen op andere internationale vooraf gegaan. Op zijn uitgebreide programma staan klassieke gitaarwerken bewerkingen van Bach, Tedesco, Frank Martin, Bepjamin Brit ten en vele anderen. Inlichtingen en een beperkt aantal kaarten zijn te verkrijgen bij Otto Wolthuis op zaterdag 8 november tussen 9 uur 's morgens en 5 uur 's middags aan de Hyacinthstraat 13A in Voorschoten of telefonisch onder het nummer (01717) 5827. OEGSTGEEST - De reactie van de overige raads- Vonnis fracties in de Oegstgeester gemeenteraad op het 1 it^ ja Gerard Wuisman van D 66 hoopt opzeggen van het vertrouwen van de PvdA- dat het niet zo ver komt dat de fractie in haar eigen wethouder, Van Belle, is er een van teleurstelling. Van Belle kan blijven steunen als zijn eigen partij hem laat vallen. De leider van de grootste raadsfrac tie CDA-voorzitter Van Hazel - - zegt de hele zaak zelfs ernstig te Fra.cti®1®ld4e5 Rei betreuren. "Het is jammer dat de ze op zichzelf zeer bekwame wet houder er niet in is geslaagd zijn eerste aanhang, de eigen raads fractie, vast te houden," aldus Van Hazel in een eerste reactie. Speculeren over wat er dient te gebeuren als ook de ledenraad van de PvdA het vertrouwen in wethouder Van Belle opzegt wil hij liever niet. "Ik zou daarmee de meningen kunnen beïnvloeden en dat doe ik liever niet." Wel wil hij kwijt dat hij zich niet kan voorstellen dat de gemeenteraad irtij hem Leilingh van de WD vindt dat de zaak op dit moment nog een aangelegenheid van de PvdA zélf is. Maar ook hij vindt de gebeurtenissen rond de PvdA-wethouder treurig want Reilingh meent dat hij een zeer deskundig wethouder is. "Maar consequenties voor zijn aanblij ven zie ik pas nadat zijn eigen fractie een motie van wantrou wen tegen Van Belle heeft inge diend. In dat geval is de keuze duidelijk want ik meen dat een wethouder op z'n minst de steun van zijn eigen fractie en partij moet hebben." LEIDEN/OEGSTGEEST - Wat be treft de Leidse raadscommissie voor volkshuisvesting kan de Warmondse projectontwikkelaar Menten het tolhuis en de omlig gende stukken grond en water aan de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest kopen. Het woord is nu aan de gemeenteraad om te beslissen of Menten het Leidse eigendom mag 'overnemen'. Het voorstel van Menten komt niet zomaar uit de lucht vallen. Al ja ren loopt hij met koopplannen rond. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling om het tolhuis op te knappen en er een restaurant te vestigen. De omgeving zou dan een recreatieve functie moeten krijgen. En dat is ook de bestemming die de bied wil geven. Wat Menten nu echter precies voor plannen heeft met het tolhuis en bijbehorende grond is onduidelijk. "Uit de teravond voor om de bewoners "extra garanties te bieden". Een voorstel, dat volgens wethouder Tesselaar niet realistisch a gemeenteraad over een motie van wantrouwen tegen wethouder Van Belle stemmen moet. "Ik wens dat Van Belle indien ook de afdeling van zijn partij het ver trouwen in hem opzegt zelf de consequenties daarvan aan vaardt en opstapt. Want anders zouden wij hem moeten wegstu ren en dan eigenlijk het vonnis uitspreken dat de eigen leden over hem hebben geveld." Wuisman kan zich de klacht van Van Belle dat hij te weinig 'speel ruimte' van de fractie van de PvdA zou krijgen wel voorstel len. Want hjj is het met Van Belle eens dat vaak de verbondenheid met het college van B en W groter dient te zijn dan die met de eigen fractie, '.'Het is zeer betwijfelbaar wat Kohlbeck (PvdA) zegt dat al tijd de eerste loyaliteit bij de frac tie moet liggen," aldus Wuisman. Sanders (PPR) zegt niet verbaasd te zijn over de gebeurtenissen rond Van Belle. Hij herinnert eraan dat de PPR aan het einde van de vo rige raadsperiode het samenwer kingsverband met de PvdA heeft opgezegd. "Er waren toen ook al vaak vooral communicatie problemen," zo zegt hij. "En ik heb het me wel eens eerder afge vraagd: hoe lang zullen die het samen nog uithouden?" stukken blijkt helemaal niet wat Want "Als ik u goed begrijp wilt u zijn doel precies is", zei PvdA- raadslid Van der Pluijm gister avond tijdens de commissiever gadering. "Dat wordt door hem niet toegelicht". Zeker is in elk geval dat Menten zich ook aan de voorwaarden van de gemeente Leiden zal moeten houden. Dat betekent onder meer dat hij de huurovereenkomst met de be woners van het tolhuis moet 'overnemen' van de gemeente. Wil hy iets anders doen met het huis, dan zal hij in elk geval de bewoners vervangende woon ruimte moeten aanbieden, gemeente Oegstgeest aan het ge- WD-raadslid Langerak stelde gis- dat de bewoners de garantie krij gen dat ze tot aan hun dood in het tolhuis kunnen blijven wonen. Dat kun je nooit zo stellen. Geen enkele huurder krijgt die garan tie. En wij kunnen die mensen niet boven de huurwetten 'uittil len'. Waar het om gaat is dat de eigenaar de huurders niet opeens op straat kan gooien". Met de eigenaar van de manege, die ook in het gebied is gevestigd, heeft Menten naar eigen zeggen al een overeekomst afgesloten. De manege zal - als de 'zandko- ning' het gebied koopt - naar el ders verhuizen. ■kin de Warmondse galerie De Pomp is tot en met 30 november een expositie waarop werk van de kun stenaars Leny v.d. Veld, Loekie Schönthaler en Frans Leo wordt tentoongesteld. Toneelgroep Op zaterdag 8 november zal de Toneelgroep Voorschoten 15 jaar bestaan. Ter gelegenheid van dit derde lustrum zal het blijspel "Dag mevrouw Puffin" in het Cultureel Centrum wor den opgevoerd. Het is de derde avondvullende voorstelling van het gezelschap binnen één jaar. De voorstelling begint om 20.00 uur en de entreeprijzen zijn: 5 gulden per persoon, CJP-hou- ders en 65-plussers 2,50 gulden. Jeugdtheater Swami Singhs Jeugdtheater be zoekt zondagmiddag 9 novem ber om half drie "Ons Huis" in Zoeterwoude. Het jeugdtheater brengt het sprookje van een prins in India die op zoek is naar een gouden vogel. Dat brengt nogal wat avonturen voor de prins met zich mee. i der Meer en A. Schrijen, P.S.L. van der Heide en M.M. Vermond, L.W. Jenezon en S.S.A. Al- bersen, J.Th.M.E. van der Meer en J.H. Mink, J.N. Hulstein en J.H. op 't Hof, J.W. van Waveren en S.M. Oudshoorn, H.F. Story en A. Postma. Geboren: Piëta Maria, dv.E.C.R.M. Key- ser en M.E. Berkhout, Janine Gerarda dv. E.C.R.M. Keyser en M.E. Berkhout. Mike zv. J.L.G. Zonneveld en J.P.M. van der Ploeg, Ewine Anne Paulien dv E.N.H.W. Smits en J.W.J.M. van Dam, Michiel zv. M. Bcemster en M.A. Vre- denburg, Cornells Johannes Mat'heus Maria, zv. C.LJ.M. van Steyn en P.F.M. Kortekaas, Cornelia Gertruda Maria, dv. J. Benning en M.C. van S wieten, Pauline dv. A. Kuyvenhoven en N.P. Brouwer, Patrick zv. H.A.L. Righart van Gelder en M. van der Vos, Lennard zv. G.J.J. van den Nieuwendyk en S. Stormér, Érik Michiel zv. H. Bekooij en W.H.M. de Vroege, Hermanus Hendrikus zv. H.G. Groenewoud en N.A. vanTricht, Mari- nus Pieter, zv. D. Noort en G.M. van Veelen, Arie Cornel is zv. A. de Knegten A. Lagendijk, Marcel Willem Louis, zv. D. Hazenoot en G.A.I. Binkhorst, Dirk, zv. D. Hazenoot en G.A.I. Binkhorst. Overleden: E. Huisman, geb. 19-11-1891 vrl., I. Arnoldus, geb. 2-4-1901 man. WASSENAAR - "Ik wil niets af doen aan de noodzaak van een nieuw onderkomen voor de jon- gerensociëteit Tiiïie-Out en de daarvoor benodigde gelden, maar vind het betreurenswaardig dat de keuze is gevallen op de boerderij Ter Weer. Mijn ideaal is een apart onderkomen voor de sociëteit in de omgeving van deze monumentale kasteelboerderij die dan als cultureel en sociaal centrum dienst kan doen. Een ontwerp van die strekking is al eerder door een architectenbu reau ingediend, maar verwierf helaas niet voldoende steun." Aan het woord mevrouw Tadema. Zij is lid van de werkgroep 'Oud- Wassenaar'. Met hart en ziel ijvert deze Wassenaarse samen met an dere leden van de werkgroep voor het behoud van waardevolle historische bouwwerken in Was senaar. Soms hopeloos achter de feiten aanhollend maar in andere gevallen succes boekend. Haar eigen woning getuigt van haar grote liefde voor alles wat het verleden aan waardevols heeft achtergelaten. De eeuwenoude behuizing ligt in één van de meest schilderachtige hoekjes van Was senaar, in de schauduw van de oude dorpskerk. "De werkgroep is voortgekomen uit de Historische Vereniging Oud-Wassenaar. De grote ver dienste van de vereniging was en is vooral dat het bewustzijn ten aanzien van historische waarden is bevorderd. Maar de vereniging heeft nooit echt druk uitgeoefend op het gemeentebestuur, en dat wil de werkgroep nu juist wel. Treurig zoals de zorg voor mo numenten in de gemeente in het verleden is verwaarloosd. Wij hebben veel moeite gedaan om de politieke partijen te benade ren, maar dat heeft bijzonder weinig opgeleverd. De aandacht in die kringen voor deze materie staat in geen verhouding tot het geen er onder de mensen leeft. Zelfs bij Monumentenzorg hoor je soms verbazing uitspreken over de laksheid van de gemeente en voelt men zich afhankelijk van toevallige initiatieven van bur gers." Er circuleerde in Wassenaar wel een oude lijst van monumenten, maar die vertoonde grote hiaten. Vooral de oude dorpskern leek er slecht vanaf gekomen. De werk groep heeft zo al een zevental panden opgesomd die behouden moesten blijven, waarvan Mo numentenzorg er inmiddels twee heeft aanvaard. De boerderij in Ter Weer is daar één van. "De boerderij is erg gunstig komen te liggen ten opzichte van de nieuwbouwwijken. Vele Wasse- naarders komen er langs als ze een ommetje maken," aldus me vrouw Tadema. En zij vervolgt "Lange tijd is de gemeente schouderophalend aan ons voorbijgegaan en werden we beschouwd als een actiegroep. Dat is gelukkig wel veranderd, onder meer na een televisie-uit zending. In het programma Van Gewest tot Gewest kregen we een kans om ons streven grotere bekendheid te geven. Het ging toen vooral om het behoud van de oude pastorie aan de Schoolstraat. We kregen geen enkele medewerking van de kerkvoogdij, maar ontvingen vele positieve reacties van de Wassenaarse bevolking. Inmid dels is ook de deskundigheid in de werkgroep uitgebreid door de toetreding van een architect." Onlangs vergaderde de raadscom missie over het bezwaarschrift van de werkgroep in verband met de voorgenomen' verbouwing van de boerderij. Een zeer ge schikt moment voor de werk groep die daarbij de heer Tadema als haar raadsman aanwees om even iets recht te zetten. "Ons werd verweten dat we de ge meente te elfder ure voor de voe ten liepen. In werkelijkheid was het zo dat een veel eerder door ons gegeven signaal doodeen voudig over het hoofd is gezien. Dat heeft de gemeente op de be wuste avond ook ruiterlijk er kend." Wat beweegt een toch al druk bezet echtpaar om zoveel energie en tijd in dergelijke initiatieven te steken? Mevrouw Tadema zegt daarover "Wij vinden dat we met zijn allen iets waardevols aan de volgende generaties moeten na laten. De tijd is nu rijper dan ooit, omdat onder de jeugd de belang stelling voor het verleden toe neemt. Daar hoort ook bij dat in de dorpskom zoveel mogelijk in tieme en rustige hoekjes worden geschapen waar het goed toeven DONDERDAG Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd. van 14-16 uur, tel. 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag, 14-16 uur, kaarten, sjoelen, en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, 20-21.30 uur. Voorlich ting en begeleiding dienstweigeren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko, 20-22.30 uur; soos vrij dag 15-17 uur. Caeciliastraat 18 - open avond Leidse Werkgroep Homoséxuelen, 9-1 uur. Stadhuis - raaadscommissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en sport, economische zaken en personeelszaken. .16 uur. Catena - Kolfmakersteeg 8, optreden folkzanger Aridv Irvine. 20.0,0 uur.- School Regenboogpad 3 - bestuurs commissie De Ducdalf en de Loopplank, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film van de Duitse regisseur Wim Wen- ders, "Der Amerikanische Freund". 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Oude Vest, voor opera- en/of operetteliefhebber; "A New Gala Night of Gilbejt and SuÜican" door De London Savoyards; 20.15 uur. LAK-theater - première van "Het Kille ontwaken" door Villa Muziektheater, 21. Oude panden dienen volgens ons in oude luister te worden hersteld. Daarbij kunnen grote hoeveel heden antieke en oude materia len zoals plavuizen en ijsselsteen- tjes van pas komen, die naar de werkgroep ontdekte al jaren in weer en wind op de gemeente- werf liggen opgeslagen. Hierbij moet wel worden bedacht dat de gemeente behalve de Dorpskerk geen enkel mooi gerestaureerd pand in de dorpskom in haar be zit heeft." Aan het eind van het gesprek komt de kwestie Ter Weer weer boven drijven. Met grote bezorgdheid ziet mevrouw Tadema de toe komst van het waardevolle ge- bouw tegemoet. Ze beschouwt APOTHEKEN het gedrag van samenstromende jongeren al als een onzekere fac tor, maar houdt helemaal haar hart vast voor bezoeken van jon geren uit naburige gemeenten. Nog onlangs bleek tot welke wanorde en baldadadigheid dat kan leiden. Deze week zal zij deelnemen aan een bespreking met de gemeente TT„,r.r_.r^ en andere instanties. Die kunnen WIJK VERPLEGING erop rekenen dat flink partij zal worden gegeven. Het lijkt haar tenslotte een goede gedachte om een bedrag uit de omvangrijke saldi-reserve te be- stemmen voor I* profes— ffiSHKSKTBer^W De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 31 oktober tot 7 november door. Apo theek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, tel. 121060 en door Apotheek "Voorschoten", Leidse weg 66, Voorschoten, tel. 2525. Leiden- Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn; 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - de, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij. van 14 -15 vastleggen van de geschiedenis van Wassenaar en haar inwon Nu er zoveel nieuws wordt V°'6enS h3ar Voo'rschoten-Gezondheidscen- WIM ÓLYSLAGERS trum' v dl Waalslaan.tel- 464 lEIDSCH £t dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16 00-18.00 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betalmg van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post 166 40 Jaarabonnement 1173.70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65 R D Paauw Ak>. redactiechef: A. van Leeuwen Ptv Alfl. redactiechef' J.P.M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygroh-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn. drussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M Kool Cobetstraat.77 Leiden, tel 071-131183. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, lel 071-133202 Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Slovens 071-890647 Zoeterwoude Olaf I- 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2