Gemengde gevoelens door wegenplan Orgel net opgeknapt voor duizenden guldens "Helemaal niet nodig dat men gif opslag verbiedt" Voorstel tot bouw nieuwe kerk Bollenstreek blij; Leiden en Voorschoten teleurgesteld DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA HILLEGOM - De kerkeraad van de dinsdag afgebrande gereformeerde kerk van Hil- legom wil begin volgende week weten "hoe de vlag waait". Met andere woorden: het moet tegen die tijd duide lijk zijn of een nieuw kerkge bouw op de plek, waar nu nog slechts de zwartgeblakerde resten nasmeulen, wordt neergezet. In elk geval vindt nog deze week een vergadering van de kerkeraad plaats waarin zal worden voorgesteld een nieuwe kerk te bouwen. "Wat voor soort gebouw dat dan moet worden, daarover zullen wij uitvoerig moeten gaan praten. Het zal waarschijnlijk modern van opzet worden. Geen gebouw vol luxe, maar dat is ook niet de bedoeling bij de bouw van een nieuwe kerk. Bovendien zijn de kos ten door een wat eenvoudige opzet te drukken", aldus de heer Hylkema, secretaris van de kerkeraad. Schade-experts zullen deze da gen moeten vaststellen wat het totale verlies is. Hylkema maakt zich geen al te grote zorgen over de uitkering. "Wij zijn modern verzekerd", zo stelt hij kordaat. Overigens is hij van mening dat het door de politie genoemde schade bedrag van 4 miljoen gulden nogal aan de hoge klant is. De secretaris is er tevens van overtuigd, dat als het door de verzekering uit te keren be drag niet voldoende is om een nieuw gebouw nee te zetten, de gemeente Hillegom zal bij springen. HILLEGOM - "Het was een hel van vuur. Uren heb ik ver dwaasd rondgelopen. Ik geloof dat ik er nu eindelijk een beetje bovenop kom", zegt koster Hoogteijling van de dinsdag af gebrande gereformeerde kerk van Hillegom. Toch straalt zijn gezicht, terwijl hij tussen de res ten van "zijn" kerk rondloopt, nog enkel somberheid uit. Ook koster Hoogteijling moet tij dens de tocht door de ruïne vast stellen dat nagenoeg alles als verloren moet worden be schouwd. De kerk bestaat uit niet meer dan wat vervaarlijk zwie pende houten bogen, voorzover ze nog niet zijn ingestort. De hal ve toren prijkt daar wat trooste loos bovenuit. Op de begane grond liggen de ver brandingsresten. Een en al puin met hier en daar nog wat moeilijk herkenbare gereedschappen en machines die werden gebruikt voor de restauratie van de kerk, waarmee men al geruime tijd be zig was. Het was de bedoeling dat begin volgend jaar de werkzaamheden zouden zijn afgerond. In verband met de restauratie vonden de diensten reeds plaats in de her vormde kerk van Hillegom. Dat blijft nu voorlopig zo. De her- vomde gemeente heeft alle me dewerking toegezegd. Vlammenzee De twee zalen die tegen de kerk wa ren aangebouwd vertonen een al even triest beeld, ook al kon de brandweer voorkomen dat ook zij volledig in as werden gelegd door de niets ontziende vlam menzee. Toch moet ook gezien de huidige staat voor sloop worden gevreesd. Van de zalen maakte onder meer een peuterspcelgroep gebruik. De peuters zijn nu dakloos. Tot nader orde worden zij onderge bracht in het Bolwerk, een ge bouw dat staat pal naast de gere formeerde kerk en niet is aange tast door het vuur. In de ruimte boven de speelzaal werden de kerkvergaderingen gehouden. Nu staan daar nog slechts wat zwart geblakerde stoelen, met op de tafel enkele tientallen door het water en vuur aangetaste boeken. "Het archief moet grotendeel als verloren worden beschouwd", vervolgt Hoogteijling. "Het was voor ons onmogelijk om, toen de zaak eenmaal in lichterlaaie stond, nog de kerk binnen te gaan. Dat durfde ik ook niet", be kent hij. Wel konden op het laat ste nippertje enkele zilveren kel ken en schalen worden gered. Kijkend naar de toren wijst Hoog teijling op het orgel dat daar stond opgeborgen. "Dat orgel is voor duizenden guldens opge knapt. We hadden het zolang in de toren opgeslagen. Daar stond het toch veilig. En wat is er van over.... Niets. De orgelpijpen zijn volledig gesmolten" Bazaar Het trapportaal vertoont niets dan verkoolde resten. In een hoekje staat nog een plant. "Die heeft voorlopig genoeg water gehad", stelt de koster wat cynisch vast. Op een tussengangetje liggen de goederen die waren bestemd voor de bazaar die binnenkort zou worden georganiseerd op een "zwarte stapel" bijeen. Zij zijn nog nauwelijks van elkaar te on derscheiden. De kosten "Daar ligt zeker voor duizenden gul dens. Totaal verloren geld". Verflucht te erg voor leerlingen Albanianae ALPHEN AAN DEN RIJN - De leerlingen van de Alphense scholengemeenschap Albania nae zijn gisteren getracteerd op een extra middagje vrij. Het sein daarvoor werd gisterochtend door rector A.J.M. Vaessen ge geven na klachten over de mis selijk makende verflucht die in het schoolgebouw hing. Eerder waren er al enkele leerlingen naar huis gegaan met keelpijn of misselijkheid. Eén en ander is het gevolg van verfwerkzaamheden in de nog niet in gebruik zijnde aula. Het verven van de plafondbalken met een indringend geurende, brandvertragende verf leverde dinsdag al klachten op. Toen de problemen zich gisteren her haalden, besloot de directie om alle leerlingen een middag vrij af te geven. Vandaag wordt er niet meer in de aula geverfd, zo dat de lessen weer normaal doorgang kunnen vinden. Ove rigens is de verflucht verder niet schadelijk voor de gezondheid van de leerlingen, aldus Vaes sen. Dat wordt bevestigd vanuit de gemeente door chef bouwkunde Van Stipdonk. Hij stelt dat het met de stank trouwens wel mee viel. "Ik heb gistermiddag zelf een kijkje genomen. Je moet wel erg dicht bij de deur gaan staan om iets te kunnen ruiken. Alle ramen en deuren naar buiten hebben trouwens open gestaan tijdens het verven. Maar toen er klachten kwamen hebben we in overleg met Vaessen besloten gewoon op safe te spelen en de kinderen een middag naar huis te sturen". Aldus Van Stipdonk, die zich af vraagt of de leerlingen zich niet teveel hebben laten leiden door hun fantasie. "De schilders wer ken met maskers op en dat is na tuurlijk een interessant ge zicht". De schilder kon met gasmasker op wel tegen de prikkelende verflucht, de leerlingen van Al banianae ging dat zónder gasmas- kers minder goed af. REGIO - De beslissingen die de Tweede-Kamer commissie voor verkeer deze week ten aanzien van rijkswegen heeft genomen zijn in de regio met gemengde gevoelens ontvangen. De gemeente Leiden is teleurge steld dat de commissie niet is in gegaan op voorstellen van Twee de-Kamerleden de rijksweg 11 (Leidcn-Bodcgraven) in het uit breidingsgebied Stevenshofjes- polder om te zetten in een twee- baansweg met gelijkvloerse krui singen. Een woordvoerder van de gemeen te Voorschoten heeft helemaal geen goede woorden over voor de beslissingen van de commissie ten aanzien van rijksweg 11. De noordelijke bollenstreek en de gemeente Haarlemmermeer zijn blij met ccn gedeeltelijke aanleg van de rijksweg 22 voor 1990, die komende van de Velsertunnel moet gaan aansluiten op een nieuwe provinciale weg tussen Hillegom en Lisse. Doortrekking van deze weg naar de snelweg Den Haag-centrum - Amsterdam, de weg langs Sassenheim en Oegstgeest, is naar een tweede plan verschoven. Dat betekent dat pas na het jaar 2000 deze door trekking actueel wordt. Uitstel Een woordvoerder van de gemeen te Voorschoten had tenminste verwacht dat de Tweede-Kamer commissie de minst verstrek kende motie, de aanleg van het gedeelte van de rijksweg 11 van Leiden naar de snelweg Amster dam - Haag-centrum, zou aan nemen. De kamercommissie be sloot slechts een gedeelte van de rijksweg 11 voor 1990 aan te leg gen. Op dit moment is alleen geld beschikbaar voor het gedeelte tussen Alphen en Leiden. Voor 1985 moeten de benodigde grond zijn gekocht en de voorbe reiding gereed zijn. Doortrekking van de weg, zowel in oostelijk als in westelijke richting, wordt pas weer actueel als er genoeg geld beschikbaar is. Voor de gemeente Voorschoten is het feit dah de rijksweg ongewij zigd op het rijkswegenplan is blijven staan aanleiding om al op korte termijn rekening te houden met doortrekking^ van de weg door de wijken Noord-Hofland en Adegeest. "Als er geld vrijkomt, dan zal de overheid ook wel tot aanleg van het gedeelte rijksweg door onze gemeente overgaan. Aanvanke lijk dachten wij dat pas ver na de eeuwwisseling met de aanleg van deze weg in onze gemeente zou worden begonnen. Maar het ziet er naar uit dat de gemeente eer der met aanleg van deze weg zal worden geconfronteerd", aldus een ambtenaar van de gemeente Voorschoten. Voor Voorschoten levert dat al di rect problemen op. B en W zijn van plan een stuk grond (tussen de wijken Noord-Hofland en Adegeest) beschikbaar te stellen voor volkstuintjes. Juist over die grond komt in de toekomst rijksweg 11 te lopen. Ongelukkig "De gemeente Leiden is erg onge lukkig met de beslissingen van de commissie. We hadden ver wacht dat de weg in de Stevens- hotjespolder zou worden omge zet in een tweebaansweg, daar- De bollendorpen zullen worden ontlast als de rijksweg 22 en de provinciale weg 20 worden aangelegd. Veel doorgaand verkeer trekt door de dorpskommen in de bollenstreek. voor waren ook stemmen opge gaan in de Tweede Kamer". "De gemeenteraad van Leiden heeft overigens nog geen ja of nee gezegd tegen de aanleg van de rijksweg. De raad heeft besloten dat als er een weg komt, dat het dan een tweebaansweg moet zijn. Binnenkort wordt actueel of de raad akkoord gaat met een vier- baansweg dwars door een woon wijk", aldus het hoofd van de af deling verkeerszaken van de ge meente Leiden. Hij betreurt het dat in de toekomst veel grond aan de weg zal worden opgeofferd, vooral als gevolg van een grootschalige aansluiting van rijksweg 11 op de bestaande au tosnelweg Den Haag-centrum - Amsterdam. Dat gaat ten koste van de woningbouw. Noron Wethouder mevrouw de Vreij- Vringer van de gemeente Haar lemmermeer is erg blij dat de commissie heeft besloten de zo- Nieuwe wegen: wat, waar, wanneer? REGIO - Het is de Tweede-Ka mercommissie voor verkeer niet gelukt om duidelijkheid te scheppen over de vraag welke rijkswegen er nu de komende jaren in Leiden en omgeving precies gaan ko- Ecn antwoord op de vele vragen die er bij nieuwsgierigen le ven, moet uitblijven,zo blijkt, totdat de notulisten van de kamercommissie hun om vangrijke werk hebben ver richt. Tijdens vragen aan het ministe rievan verkeer en waterstaat, aan voorlichtingsdiensten van de overheid en aan woordvoerders van gemeen ten komen geen heldere reac ties los op de plannen van het rijk. Er ontstaat slecht een Babylonische spraakverwar ring over waarop men nu pre cies behoort te reageren. Er is een ware jacht op de feiten nodig om enige duidelijkheid in deze zaak te verkrijgen. Maar of de gcfgevens compleet zijn, is en blijft nog maar de vraag. De informatie-vers trekkers op hun zwakst, zou je kunnen concluderen. Al met al is het intussen zeker dat de weg Leiden-Alphen- Bodegraven er komt. Maar de voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer en wa terstaat houdt het op aanleg van de weg Leiden-Alphen vuor 1990 en van het tweede deel in een later stadium. Be zoekers van de vergadering deze week houden echter vast aan aanleg ineens van het traject Leiden-Bodegraven. Onduidelijkheid is kelijk ook over de aanleg van rijksweg 22: de route van de Velsertunnel door de Haar lemmermeer naar de nog aan te leggen provinciale weg tus sen Hillegom en de snelweg Amsterdam-Rotterdam. On der het motto driemaal is scheepsrecht kraaide de voorlichtingshaan van het ministerie drie keer dat de weg er pas na het jaar 2000 zou komen. Pas na het nodige speurwerk kwam het tot de conclusie dat de weg er voor een deel al voor 1990 komt. genaamde rijksweg 22, van de Velsertunnel via de Haarlem mermeer naar de eveneens nog aan te leggen provinciale weg tussen Hillegom en de snelweg Amsterdam-Rotterdam, voor 1990 aan te leggen. "Die weg is voor de gemeente Haarlemmermeer dringend noodzakelijk voor het toeganke lijk maken van de Noron-bouw- plaatsen. In Overbos, aansluitend op Hoofddorp, wordt in 1982 be gonnen met de bouw van 8500 woningen, waarvan de eerste in 1983 worden opgeleverd. Bij Vijfhuizen worden 6500 wonin gen gebouwd, waarvan de eerste in 1987 worden opgeleverd. De aanleg van de rijksweg is nood zakelijk om de verkeersstroom die zoveel woningen met zich mee brengt op te kunnen vangen. De bestaande wegen zijn daar voor ontoereikend", aldus me vrouw De Vreij. Duitsland Het ziet er nu naar u it dat de bollen streek binnen afzienbare tijd een goede verbinding krijgt met het oosten van het land. die verbin ding is met name belangrijk voor de bloemenhandel met Duits land. De Tweede-Kamercommissie voor verkeer nam een motie van CDA'er Cornelissen en liberaal De Beer over het noordelijk deel van de rijksweg 22 te laten aan sluiten op de provinciale weg S 20, die de verbinding gaat vor men tussen de noordelijke bol lenstreek en de snelweg Amster dam - Rotterdam. Daarbij moet ook worden onderzocht of de provinciale weg Wassenaar - De Zilk, die nu in dat dorp dood loopt, op deze wegen kan worden aangesloten. "Daar ben ik blij mee. Op die ma nier kunnen we het hele dorp De Zilk van het doorgaande verkeer ontlasten. Als op korte termijn daarover beslissingen vallen, wil ik best een paar jaar wachten met een noodomleiding om De Zilk", aldus wethouder P. Heemskerk. De gemeenteraad van Noordwij- kerhout besloot enkele weken geleden de doodlopende weg door te trekken om een gedeelte van de kom van Dp Zilk van het drukke verkeer te ontlasten. Alle bollenstreekgemeenten zijn blij met de aanleg van de rijksweg door de Haarlemmermeer en de west-oost-verbinding naar de snelweg Amsterdam - Rotter dam. Dat betekent een ontlasting van de dorpskommen van Lisse en Hillegom. Toch betekent die ontlasting volgens gemeentese cretaris Broersen van Lisse niet dat deze gemeente geen randweg hoeft aan te leggen. "Er zal sprake blijven van veel plaatselijk en re gionaal verkeer. Dat verkeer willen we toch omleiden", aldus Broersen. Dodelijk ongeval pas na uren ontdekt HILLEGOM/BEINSDORP - De 33- jarige mevrouw J. van der Stel uit Hillegom is gisteren door ver drinking om het leven gekomen. Zij reed met haar auto op de Hille- gommerdijk richting Hillegom- merbrug in Beinsdorp. Door nog onbekende oorzaak sloeg zij niet linksaf, maar reed rechtdoor te gen de brugleuning. De wagen kwam in de Ringvaart terecht. Pas zes uur later werd het onge luk ontdekt. De politie Haarlemmermeer ver zoekt getuigen van het ongeluk contact op te nemen, tel. 02503-14941. KATWIJK - De stichting Leefbaar Katwijk wil dat het ge meentebestuur van Katwijk de opslag van giftige bestrij dingsmiddelen op het terrein van de groenteveiling aan de Sandtlaan verbiedt. Volgens Leefbaar Katwijk zou de veiling niet beschikken over de noodzakelijk hinderwet vergunning. De stichting verzoekt nét gemeen tebestuur als 'uitvoerbaar van de hinderwet' het bestuur van de veiling opdracht te geven het gif te verwijderen. Bedrijfsleider B. Vooijs van de Katwijkse groenteveiling weet niets van de brief van Leefbaar Katwijk. "Bovendien klopt er helemaal niets van de bewerin gen van de stichting", zegt hij. "Ze hadden beter eerst een kijkje kunnen komen nemen, voordat ze gingen protesteren, want alles is hier in orde", aldus Vooiis. Volgens de bedrijfsleider van de veiling is aan alle voorwaarden voldaan. De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw komt regelmatig een kijkje nemen en heeft nimmer aanmerkingen, aldus Vooijs. "We verkopen op het veilingterrein al sinds jaren, pakweg sinds na de oorlog, bestrijdingsmiddelen", zegt hij. "Dat doen we alleen aan beroepstuinders die ermee kun nen omgaan. De middelen liggen in een speciale opslagruimte, keurig netjes achter brandvrije deuren. Daar hebben we nog nooit problemen mee gehad". "Er zijn inderdaad zeer giftige stof fen bij", zegt Vooijs, "stoffen die je beter niet kunt innemen, want dan maak je het niet lang meer. Maak het zijn stuk voor stuk middelen die door het ministerie van landbouw zijn toegelaten voor gebruik in de land- en tuin bouw". Controle De Algemene Inspectie Dienst neemt twee tot drie maal per jaar onverwachts een kijkje op het veilingterrein. Behalve die con troles waarschuwt de inspectie dienst de bedrijfsleiding van de veiling ook wanneer bepaalde stoffen zullen worden verboden. "Dat horen we ruim van tevoren", zegt Vooijs, "zodat we er reke ning mee kunnen houden. Of wé verkopen die stoffen uit, óf we nemen ze eenvoudigweg uit de handel". Eens in de paar jaar zijn er inzamelingsacties waar de vei ling ook aan meedoet. "Nee hoor", zegt Vooijs, "er is geen sprake van een probleem, we maken ons beslist geen zorgen". ZWANGER - Prinses Anne, de met Mark Philips getrouwde enige dochter van de Britse Koningin, is in verwachting van haar twee de kind, zo heeft Buckingham Palace gisteren meegedeeld. Anne heeft al een zoon, Peter, die op 15 november drie wordt. Het tweede kind van de 30-jarige An ne komt op de zesde plaats wat betreft de opvolging van het Brit se staatshoofd. VEROORDEELD - De Chileense regering is gisteren in Washing ton officieel veroordeeld tot be taling van een schadevergoeding tot een bedrag van 4,9 miljoen dollar wegens de moord op de oud-minister van buitenlandse zaken van Chili, Orlando Letelier, op 21 september 1976 in Washing ton. De gereformeerde kerk van Hillegom bestaat na de brand uit niet bogen. De halve toren prijkt daar troosteloos bovenuit. dan wat vervaarlijk zwiepende houten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22