The Photos: dansbare muziek 1 voor de EzIhéB 'gewone man' Bruce Spring steen op z'n best CONCERTAGENDA Joe Jackson maakt iets zinnigs van rock and roll Thin Lizzy: lekkere hardrock uit Europa Dire Straits: de verrassing is eraf Manfred Mann: hier en daar clichématig DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 EXTRA I PAGINA 19 AMSTERDAM - De punk mag dan inmiddels worden be schouwd als voltooid verleden tijd, de sporen zijn nog steeds merkbaar. Punk-pioneer Johnny Rotten zit wel iswaar zelf veilig opgesloten in de kerkers van het Ierse Dublin maar dankzij zijn baanbrekend werk is de weg naar de alles bepalende platenmaatschappijen voor veel jonge groepen geopend. Niet alleen bereikten deze bandjes dankzij de punkbeweging het grote publiek, maar werden er ook door beïnvloed. Met name bij onze westerburen oefent deze ontwikkeling een verfrissende invloed uit op het popgebeuren aldaar. Een van de treffende voorbeelden daarvan is The Pho tos. Met de charmante Wendy Wu aan het vocale roer maakt deze jonge Engelse groep een storm achtige ontwikkeling door. Aan het einde van hun Europese toer- nee hadden bassist Dave Spar row en genoemde Wendy Wu in de catacomben van Paradiso even tijd voor en gesprek. Met pils binnen handbereik praten over hoe het is op de drempel van een internationale doorbraak. Oorsprong De oorsprong van de groep ligt in Birmingham, die grauwe stad in het van fabrieksgassen zwangere Midden-Engeland. Waar het Aankondigingen in deze agenda sturen naar redactie Galgenrad, postbus 54, 2300 AB Leiden Vrijdag 7 november; Den Haag, Paard van Troje: Skids Zondag 9 november; Amsterdam, Melkweg: Chords Maandag 10 november; Rotterdam, Doelen: Gladys Knight Maandag 10 november; Amsterdam, Paradiso: Skids Maandag 10 november; Amsterdam, Melkweg: Hazel o'Connor Dinsdag 11 november; Amsterdam, Flora: Hugh Mundell Dinsdag 11 november; Rotterdam, Doelen: Kool and the Gang Woensdag 12 november; Rotterdam, Ahoy: Rod Stewart Vrijdag 14 november; Amsterdam, Paradiso: Angel City voetbalveld en de muziek de eni ge uitlaatkleppen voor de jonge ren vormt. Op één van de schaar se boerderijen in dat gedeelte van het Verenigd Koninkrijk verliet Wendy in het ochtendgloren het bed om de koeien te melken en de oogst binnen te halen. Ondertus sen probeerden haar latere muzi kale maatjes Steve Eagles en Da ve Sparrow met hun duivelse punkband Satans Rats tever geefs aan de weg te timmeren. Met de komst van "powerdrum- mer" Ollie Harrison werd de naam van de band veranderd in The Photos. De zanger van de groep (Dave Sparrow: "Die jon gen kon absoluut niet zingen") werd aan de dijk gezet en Wendy, die inmiddels het agrarisch be staan voor een managersfunctie van een ander muziekgezelschap had verruild, werd met open ar men ontvangen. Dave: "We zoch ten dus iemand die wél kon zin gen en dat was zij". Wendy zelf: "Het enige wat de jongens van mij wisten was m'n telefoon nummer" Dankbaar Voor beide "partijen" een gok die verrassend goed uitpakte. Op de stoffelijke overblijfselen van de punk haakte de groep in op het modeverschijnsel van dit mo ment. Dansbare rock die terug grijpt op de muziek van de jaren zestig. Wendy Wu: "Punk was dying. Dus we zochten naar an dere wegen in de popmuziek. We wilden het publiek geven wat het wilde: goede muziek, voor ieder een toegankelijk. Nu blijkt dat we de juiste keus hebben gemaakt. Onze muziek wordt beluisterd door punks, discofreaks maar vooral door "normal people" Mensen die geen bepaalde trend volgen maar gewoon zichzelf blijven". In Groot Brittannië gaat het de Photos al een tijd voor de wind. De eerste langspeler verkocht prima, de groep had een beschei den hit en de Britse pers ligt aan de voeten van Wendy en de ha ren. "Darlings of the press" wor den Wendy, Steve, Dave en Ollie koesterend genoemd. Op het vasteland wil het nog niet zo vlot ten. Als voorprogramma van The Undertones, The Knack en The Police werd het Europese kli maat al ettelijke keren geproefd. Met name de laatste trip met The Police, vorig jaar, was leerzaam. Wendy: "Vooral Sting gaf ons nut tige aanwijzingen. Voor elk op treden kwam hij even bij ons in de kleedkamer om ons moed in te spreken. Ook Andy Summers en Stewart Copeland toonden re gelmatig interesse. Het was echt een geweldige ervaring. Spelen voor acht, negenduizend mensen gebeurt niet elke dag" Handjevol Zeker niet nu The Photos als kleine zelfstandigen Europa aandoet. Zo trok een optreden in het Rot terdamse Eksit slechts een handjevol nieuwsgierigen en keek Wageningen langdurig de kat uit de boom om uiteindelijk toch voor het swinggeweld te moeten zwichten. Ook het door de wol geverfde Paradi- so-publiek wachtte langdurig af, maar toonde uiteindelijk zijn en thousiasme door de groep tot twee keer toe terug te roepen. Dave Sparrow. "Voor het concert stierven we van de zenuwen. Vooral door die slechte beurt in Rotterdam. We voelden ons net als schoolkinderen die zich na een slecht rapport extra wilden bewijzen. De spanning verdween pas toen we de zaal meekregen. We zijn erg gelukkig met dit op treden" Veel enthousiasme toonde de zaal voor Wendy's vertolking van "I just don't know what to do with Eenmalig myself'. Eens een hit van Dusty Springfield. Haar moeder maakte Wendy enthousiast voor de mu ziek van die Engelse zangeres. Wendy: "Al op zesjarige leeftijd was ik in de ban van Dusty. Later heb ik tegen de jongens gezegd dat we eens een nummer van haar in ons reportoire moesten opne men. Steve koos toen een num mer dat geschikt was om op gi taar te spelen. Dat werd "I just don't know". Maar voor mij had het elk willekeurig nummer van haar kunnen zijn. Want ik vind het allemaal even fantastisch". "Nee, dat is niet mogelijk. Zij was gewoon eenmalig" "Dat zeker niet. Ik ben toch geen sekssymbool?" .Dave valt haar bij: "You know, she's just a new Wendy Wu". JAAP VISSER BART JUNGMAN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN Jacksons voor uitbundige disco- avondjes Triumph - The Jacksons (Epic) Het zoveelte feestartikel van de Jackson-vijf. Opgedragen aan "beautiful Katherine Jackson", ofwel "ma Jackson". Swingen troef van de allereerste tot de al lerlaatste groef. Geen muzikale hoogvlieger maar oen onont beerlijk artikel voor feesten en uitbundige disco-avondjes. Michael Jackson heeft uiteraard het leeuwendeel van zowel het componeerwerk als het zang werk voor z'n rekening genomen. "Triumph" brengt geen nieuws onder de zon. Integendeel zelfs. "Lover one" lijkt verdacht veel op Michael's hit "Don't stop till you get enough". "Walk right now" roept herinneringen aan de Four Tops op en "Give it up" is gebaseerd op McCartney's "Let Het zal de broertjes Jackson waar schijnlijk een zorg zijn want een nieuwe langspeler betekent voor hen toch bij voorbaat "kassa". Als het maar dansbaar is en dat is "Triumph" dus. J.V. The River - Bruce Springsteen (CBS) Het is toch beslist niet gering wat er de laatste maand(en) allemaal op popgebied verschijnt. The Police, Joe Jackson, Stevie Wonder en als klap op de vuurpijl ook weer eens een plaat van Bruce Springsteen. Dik twee jaar na Darkness on the edge of town komt het fenomeen uit New York met een dubbelelpee, The River. Het grote succes voor Springsteen kwam vijfjaar geleden met Born to run. Het op Greetings from Ashbury Park en The Wild, the innocent ten toon gespreide talent kreeg op die plaat echt gestal te. Teksten met inhoud en muziek recht uit het hart gegrepen waarop Clarence Clemons naar hartelust met zijn saxofoon over heen kon scheuren. Enerzijds was grote waardering (vooral in Amerika) Springsteens deel, terwijl hij anderzijds door sommi gen als een modegril werd afgedaan. Maar dat gebeurt natuurlijk nog al gauw met iemand die met Bob Dylan wordt vergeleken. Hoe goed Springsteen werkelijk was, bleek eigenlijk pas op Dark ness.... waarop hij de voor hem meest ideale vorm had gevonden. Nog steeds dezelfde gedrevenheid, maar veel compacter. Dat niveau heeft Springsteen op The River kunnen handhaven. Zijn liedjes gaan nog altijd over meisjes en snelle auto's. Dat klinkt niet erg interessant, maar ze zijn zo treffend geschreven en Springsteen zingt ze met zoveel inzet dat het materiaal ver boven zijn ogenschijnlijk oppervlakkige peil uitstijgen. De rol van Clemons' sax is teruggedreven en Roy Bittan krijgt op piano meer de ruimte. Dat laatste dan vooral in de langzame nummers, waarin Springsteen ook het sterkst is. De emoties die hij oproept in ballades als Indepedence day, Drive all night en Wreck on the highway kennen kennen wat mij betreft nauwelijks hun gelijke in de popmuziek. De rock and roll is volgens het bekende Born-to-run-recept. Voor het merendeel ijzërsterk, al klinken ze in in de muur van geluid die producer Springsteen in de beste Phil Spector-tradities op trekt, te eensluidend. De grote kwaliteit van de begeleidende E-street Band blijkt er in elk geval overduidelijk op. Van de twintig nummers zijn er slechts twee benedenmaats. Aller eerst Sherry Darling, dat aan een James Last-vrolijkheid ten onder gaat en Jackson Cage dat te zeer naar het werk van Elvis Costello neigt. Met alle respect, maar daar is Bruce Springsteen te goed voor. BART JUNGMAN "De muziek zal anders zijn", zo kondigde Joe Jackson zijn derde langspeler aan. Stel: je bent een Jackson-fan. De titel van de nieuwe LP doet je de schrik om het hart slaan: "Beat Crazy". Zou Jackson het roer echt rigoureus hebben omgegooid? Het zal 'm toch niet in de bol zijn geslagen? "Beat Crazy"....!? Je snelt onmiddellijk naar de pla tenboer om toch maar zo snel mogelijk alle onzekerheden weg te nemen. Met angst en beven haal je de opvolger van "I'm the man" uit z'n omhulsel en legt 'm op je platenspeler. Het openingsnummer, tegelijk de titelsong, vervult je met twijfels. Prachtig, schitterend zelfs, Maar wie is dat die deze gevoelige aan klacht tegen "die jeugd van van daag de dag" zingt? Een blik op de achterzijde van de hoes leert dat bassist Graham Maybe de "lead vocals" op "Beat Crazy" voor zijn rekening heeft geno men. Op het al even fraaie "One to one" neemt Jackson de zang weer voor eigen rekening. Na de derde rustige ballade "In every dream home" gaat eindelijk de beuk er in. Na één keer draaien twijfel je nog. Na twee keer al minder. Na drie keer word je enthousiast. En als je bij de vierde keer draaien het tekstblad erbij neemt, kent je Joe Jackson en band. geestdritt geen grenzen meer. Jackson, die conservatieven en trend-volgers, keihard onderuit trapt is groots op "Beat Crazy". Zijn beste. Zonder meer. Tot slot lees je achterop de hoes: "Dit album is een wanhopige po ging iets zinnigs van rock and roll te maken. Diep, in onze harten wisten we dat deze poging ge doemd was te mislukken. Blijft over de vraag: "Waarom hebben we 't geprobeerd". Je antwoord is duidelijk: "Het is gelukt Joe...." JAAP VISSER "Chinatown", Thin Lizzy (Phonogram). Die jongens van Thin Lizzy weten hoe een gitaar moet klinken. De groep onder aanvoering van de Ierse "mafioso" Phil Lynott is, sorry maar ik kan het ook niet helpen, de enige hard-rockgroep die ik kan waarderen. Nieuwe man in de gelederen van Thin Lizzy is gitarist Snowy White. Een jongen die zich naar mijn idee nog niet helemaal thuisvoelt in de groep, maar die zeker tot een grootheid kan uitgroeien. Met als basis het stevige bas- en drumwerk zorgt White samen met solo-gi tarist Gorham telkenmale voor uitstekend en spetterend gitaargeweld. Let vooral op de "harmony-solo's" (dubbelspel van White en Gorham). De elpee kreeg de titel "Chinatown" mee naar het Londense stadsdeel Soho. In de Good Earth studio in die wijk is de elpee opgenomen. Met China heeft de muziek in de verste verte niets te maken. Het is gewoon lekkere Europese hardrock. Vakwerk. H.V. "Makin' Movies", Dire Straits (Phonogram). De verrassing is eraf. Daarom stelt "Makin' Movies" de derde elpee van de Engelse formatie Dire Straits lichtelijk teleur. Slaggitarist David Knopfler heeft de groep verlaten, in zijn plaats assisteert toetsenman Roy Bittan van Bruce Springsteens E-Street Band het resterende drietal op deze plaat. Met een meer dan redelijk resultaat: Bittans piano- en orgelpartijen voegen zeker een dimensie toe aan de songs op "Makin" Movies". De ambachtslieden onder aanvoering van songschrijver Mark Knopfler leveren degelijk werk, daar gaat niets vanaf. En als je het voor lief neemt dat Knopflers stem bij vlagen aan Dylan in zijn beste dagen doet denken (bijv. in Romeo Juliett en Solid Rock) en dat het openingsnummer Tunnel of Love als twee druppels water lijkt op de eerste hit Sultans of Swing, dan is aanschaf verantwoord. Het oubollige "Les Boys", een cabaret-achtig deuntje over homo-jongens in leren pakken, krijg je er gratis bijgeleverd. Mafheid ten top gevoerd. H.V. "Chance", Manfred Mann's Earth Band (Ariola). Meer dan een jaar heeft Manfred Mann met zijn Earthband nodig gehad om de elpee "Chance" te voltooien. Het is er niet aan af te horen. Het singletje Lies, ook wel genoemd Through the Eighties, is het beste nummer van de plaat en dat zegt wat. De inmiddels 40-jarige Manfred scoorde in zijn jeugdjaren heel wat hits en maakte tot op heden een respectabel aantal elpees Op "Chance" lijk' Mann wat uitgeblust. Als je na een jaar voor een bepaald nummer nog geen tekst kunt schrijven en dan maar een garantieformulier van de een of andere firma op muziek zet, ben je het spoor aardig bijster. Bekend is dat Manfred goed overweg kan met de synthesizer, hét instru ment van de jaren tachtig. Hij was een van de eerste muzikanten die de mogelijkheden ervan volledig wist te benutten. Op "Chance" dient de Earth Band zuiver ter ondersteuning van Manns capriolen op de "synth". Capriolen die hier en daar weliswaar wat clichématig aandoen, maar op de liefhebber wel aantrekkingskracht zullen hebben. "Chance" kortom: een elpee zonder dat vleugje inventiviteit dat de plaat interessant had kunnen maken. HANS VELDHUIZEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19