Nicaragua: armoe na de overwinning HOEVEEL ZOUT KOMT ER PER DAG BIJ IOBITH ONS LAND BINNEN? VOLGENS DE AARDRUKSKUNDEBOEKJES IS HET GEWOON H,0. DE KRANT WEET INMIDDELS WEL BETER. Vechten voor vooruitgang in uitgemergeld land Met JVC HiFi dichter bii de muzikale waarheid! Overtuia u,door zelf teluisteren 1599,- 1999,- bij van Al was het alleen maar om de service erge Henegouwen UW vakhandelaar DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 Verwoeste bruggen en wegen, scholen en fa brieken en grote aan tallen daklozen en werklozen vormen nog steeds de getuigen van de bevrijdingsoorlog. Vijfenveertig jaar lang was het 2,5 miljoen in woners tellende land het slachtoffer van de Somoza-dictatuur, bleef het achter in ont wikkeling en werd het leeggeroofd door de ongebreidelde zucht naar verrijking van Somoza en zijn vrien den. Op 19 juli 1979 maakte het Fren- te Sandinista (Sandinistisch Bevrijdingsfront) een einde aan deze dictatuur, waaron der alleen al in de laatste jaren van de strijd de Nationale Garde van Somoza 50.000 mensen afslachtte. Maar vele rijke landen die onder de Somoza-terreur allerlei be trekkingen met Nicaragua onderhielden en zwegen over de repressie en terreur, ne men nu een afwachtende houding aan. Omdat buiten landse regeringen veelal ver stek laten gaan - Nederland leverde wel bijdragen - staat de nieuwe leiding voor een enorme opgave. Aan den lijve wordt ondervonden dat een gewapende bevrijdingsstrijd slechts een eerste fase is, die gevolgd wordt door de veel moeilijker wederopbouw, waarin geweren plaats heb ben gemaakt voor een vreed zame gezamenlijke inspan ning. Stilte Na de overwinning viel er een stilte over Nicaragua. Een land in opbouw verdwijnt uit het nieuws als er geen mas samoorden, martelingen, VOORSCHOTEN - Maandag avond 3 november. Slechts twintig mensen zijn komen opdagen om in een gebouwtje bij de dorpskerk het verhaal te horen van Guillermo Marti nez (23), Nicaraguaan en ar beider op een hacienda (grote boerderij), die samen met een aantal landgenoten naar Ne derland is gekomen om de no den van Nicaragua toe te lich ten Dit op uitnodiging van de NOVIB, die deze week de actie "Gast aan Tafel" is begonnen onder het thema "Nicaragua in wederopbouw" Dia's worden vertoond, terwijl het gefluisterde Spaans van Martinez wordt vertaald door een medewerker van Solida- ridad. Bijna anderhalf jaar na de burgeroorlog zijn de problemen van Nicaragua enorm. Naast het (genationa liseerde) bezit van voormalig dictator Somoza is het groot ste deel van de ondernemin gen nog steeds in privé-bezit. Er zijn te weinig dqkters. De landbouw is primitief. Ar moede en honger heersen nog steeds op het platteland. De koeien, die er op de dia's uit gemergeld uitzien, geven 2 tot 3 liter melk per dag. "Geld", is het antwoord van Martinez als hem gevraagd wordt wat Nicaragua op dit moment het meeste nodig heeft. Volgens hem gaan veel Nicaraguanen op dit moment nog akkoord met hun armoe de: de wederopbouw zal veel tijd gaan kosten,maar zij zijn tenminste vrij Beelden uit het Nicaragua- Links: in Rio Blanco werd na de burgeroorlog een massagraf ontdekt van boeren die door de Nationale Garde van Somoza waren omgebracht. Rechts: straatbeeld in Mana gua, hoofdstad van Nicaragua. machtsmisbruik en corruptie meer zijn te melden, zoals vóór de overwinning. Het zijn nu de (gevluchte) vrienden van Somoza en enkele media in het buitenland die niet kunnen verkroppen dat aan het Somoza-tijdperk defini tief een einde is gekomen en die proberen de revolutie in diskrediet te brengen. Zij grijpen elke gelegenheid aan om door middel van geruch ten én misleidende informa tie een vertekend beeld van Nicaragua te geven en de we deropbouw dwars te zitten. Er wordt gesproken over het gebrek aan democratie en vooral de verklaring van het Frente Sandinista dat er vóór 1985 geen algemene verkie zingen zullen worden gehou den, wordt in de Verenigde Staten en elders aangegrepen om te spreken over de nieuwe dictatuur van het Sandinis- Gevaarlijk Het geroep in het buitenland van Somoza-aanhangers en hun medestanders is niet al leen huichelachtig, maar ook gevaarlijk. Wat deze mensen, die zich nu opeens democraat noemen, in werkelijkheid willen is van Nicaragua, on der het mom van algemene verkiezingen en democratie, weer een land te maken van vrije uitbuiting en het volk te rug te dringen in apathie. Kortom: de nieuwe verwor venheden en sociale rechtvaardigheid de nek om draaien. Zolang er nog geen sprake is van een gekozen volksverte genwoordiging functioneren de zogenaamde Comités de Defensa Sandinista. Deze wijkraden zijn ontstaan uit de comités voor burgerdefensie tijdens de bevrijdingsoorlog. Zij hielden zich in steden en dorpen bezig met bescher ming tegen bombardementen en aanvallen van de Nationale Garde, het oprichten van volkskhnieken voorgewonde strijders en burgers, voedsel distributie enz. Door middel van de comités is er sprake van een eigen Sandinistische democratie waarin de geko zen leden taken hebben op het gebied van bestuur, ge zondheidszorg, drinkwater voorziening, cultuur (folklo re, muziekgroepen) en, als Tot 11 november, wordt de Novib-aotie Gast aan Tafel gehouden rond het thema „Nicaragua in wederopbouw." De actie wordt gevoerd in samenwerking met de stichting Nicaragua Komitee Nederland, terwijl ook Solidaridad deelneemt aan enkele acti viteiten. Vanavond zal de VARA een film uitzenden over de situatie van oorlog en wederopbouw in de provincie Matagal- pa in Nicaragua. Zeven Nicaraguanen uit deze streek bezoeken in de actieweek ons land om zelf hun verhalen te vertellen en plannen voor de toekomst uit te leggen. Door geheel Nederland zullen ze ont moetingen hebben met groepen, wijkcomités, buurthuizen, enz. Onder hen bevindt zich onder anderen Marcos Altamirano, de dichter en onderwijzer die zelf nauw betrokken is geweest bij de oprichting van de bevrijdingsbeweging FSLN, het Fren te Sandinista dat een einde maakte aan de Somoza-dictatuur. Albert Stol, journalist en auteur van vele boeken over de Derde Wereld, is redacteur van het maandelijkse opinieblad „Onze Wereld" van de Novib en bezocht onlangs gedurende enige tijd Nicaragua. eerste en algemene taak, de verdediging van de revolutie. De bewoners in de wijk (co- munidad) kiezen de leden van het comité en met de afvaar diging naar hogere niveaus zoals de zona, barrio, gemeen te en provincie zijn de comi tés een participatiekanaal voor de bevolking op velerlei belangrijk terrein. Ondanks het feit dat gewapen de ex-Gardisten, voor een deel verenigd in de FAD (Democratische Gewapende Strijdkrachten), de grens streken met Honduras en Costa Rica onveilig maken kan er, zoals ik dagelijks meemaakte, worden gespro ken van een werkelijk en thousiast, door de bevolking gedragen revolutionair pro ces onder leiding van het Frente Sandinista. Het socialistische, soms sociaal democratische ontwikke lingsplan wordt geïnspireerd door de op 18 mei 1895 gebo ren generaal Augusto Cesar Sandino, die de eerste werke lijke revolutie in het land leidde tegen Amerikaanse in terventietroepen. In 1934 werd hij in de val gelokt en op last van de vader van Somoza vermoord. Die moord bete kende eigenlijk een nieuw begin met generaal Sandino als nationaal symbool voor vrijheid en onafhankelijk heid. Kruisvaart Dat kracht en geestdrift na 45 jaar dictatuur nog ongebro ken zijn werd duidelijk bewe zen door de grootste sociaal- culturele operatie ooit in La- tijns-Amerika ondernomen. Twee weken na de bevrijding werd gestart met de „kruis vaart tegen het analfabetis me" die in maart 1980 van start ging om, zoals organisa tor Fernando Cardenal ons vertelde, „er zonder alfabeti- satie geen sprake kan zijn van werkelijke bevrijding. Onder Somoza ging 45 procent van de jeugd helemaal niet naar school en werd het analfabe tisme bewust in stand gehou den omdat analfabeten goed kope, onwetende arbeids krachten zijn en de onder drukking gemakkelijker is als het volk niet kan lezen wat er gebeurt of kan schrijven over wat er aan de hand is. Van de honderd kinderen op het plat teland voltooiden er dan ook slechts vijf de lagere school" Bij het begin van de „Cruzada Nacional de Alfabetizacion" telde het land ruim een mil joen analfabeten. De cam pagne werd uitgevoerd door 180.000 alfabetisoren; leerlin gen van de hoogste klas van het basisonderwijs, van mid delbare scholen en kaders van de boerenorganisatie ATC en de basisorganisatie CDS. Zes maanden lang was ongeveer de helft van de Ni caraguaanse bevolking be trokken bij de campagne. Na afloop was volgens een Unes- co-onderzoek het analfabe tisme gedaald van ongeveer 50 tot 12 procent; een van de cijfers in geheel La- tijns-Amerika! Campagneleider Fernando Cardenal, net als zijn broer Ernesto (minister van cul tuur) een priester, is nu secre taris van de Juventud Sandi nista, de nationale jeugdor ganisatie. Alhoewel hij een van de grootste stuwende krachten in de wederopbouw is houdt hij zich met zijn offi ciële functies wat op de ach tergrond. Over de inmiddels wereldberoemde kruisvaart antwoordde hij op onze vraag over eventuele export van de ze operatie: „Een alfabetise ringscampagne in Latijns- Amerika kan alleen succesvol zijn als er eerst een revolutie heeft plaatsgevonden die een einde maakt aan overheer sing en uitbuiting. Geen en kele op het kapitalisme geba seerde regering komt het goed uit goedkope arbeids krachten te leren lezen en schrijven. Binnen dat sys teem is onwetendheid een economische noodzaak". „Er zijn Latijnsamerikaanse landen die wel een bijdrage aan de campagne hebben ge leverd maar er zelf niet toe overgaan. En als zo'n regering uit zelfmoordneigingen al tot alfabetisering mocht beslui ten dan is de bevolking zon der revolutie te apathisch. Hier meldden zich na de eer ste oproep direct 60.000 men sen aan als alfabetisatoren, in een ander Latijnamerikaans land zouden er nog geen 200 vrijwilligers te vinden zijn die hun vakantie en meer willen opofferen om de bergen en wouden in te trekken en ver van familie met de boeren te leven" Fouten Omdat er in andere landen an dere omstandigheden heer sen kan de campagne niet zonder meer worden geëx porteerd maar, zo vertelde Cardenal, we kunnen mis schien voorkomen dat ande ren dezelfde fouten maken. „Zo kwamen we er door de alfabetisatie achter dat een kwart van de mensen die leerden lezen en schrijven slechte ogen hadden. We zijn nu bezig met het importeren van 120.000 brillen maar zijn daarmee eigenlijk te laat". Fernando Cardenal behoort tot de vele religieuzen en pries ters die zich met hart en ziel op vele wijzen inzetten voor het nieuwe Nicaragua. Zij be horen tot de progressieve christenen die zich daadwer kelijk verzetten tegen de tra ditionele opvatting dat het niet tot de taak van de kerk behoort om de sociale on rechtvaardigheid aan te kla gen maar dat kerken liefda digheid moeten preken bij de rijken en berusting bij de ar men. Concrete sociale en economische ontwikkelings projecten zijn het behouden de deel van de kerk een doorn' in het oog. Ook in Nicaragua volgt vooral de hogere hiërar chie de ontwikkelingen en structurele veranderingen met gemengde gevoelens en aarzelt of weigert de uitgesto ken hand van het Frente San dinista te aanvaarden. Fernando Cardenal: „In okto ber heeft het Frente een ver klaring uitgegeven over de verhouding tussen de revolu tie en de kerk. De uitspraak van het Frente dat religie geen opium voor het volk is en dat het katholieke geloof, dat door 95 procent van de bevolking wordt aangehan gen, op de juiste manier bele den een stimulans en inspira tiebron is geweest voor zowel de revolutie als de wederop bouw, was beslist geen tacti sche verklaring maar een ech te gemeende reactie." I Religie Ook Moises Hassan en Arturo Cruz, twee van de uit vijf le den bestaande Junta van Na tionale Wederopbouw - een collectief presidentschap - verzekerden ons in een ge sprek dat de vrijheid van godsdienst absoluut is maar dat de verslagen bourgeoisie de religie gebruikt als middel om de revolutie te stagneren. Het was de eerste keer dat een revolutionaire regering aan de macht een zo'n duidelijke verklaring op papier zette en daarmee berichten logen strafte dat het Sandinisme klakkeloos een Cubaans of Oostblokmodel volgt. Maar waar vele priesters in de voorhoede staan reageerde de hiërarchie meteen verklaring waarin werd gesproken over gebrek aan persvrijheid, de aanwezigheid van Cubaanse onderwijzers en zelfs klas senstrijd. Wat de beperking aan de persvrijheid betreft, uitsluitend berichten over schaarste en volksoproer moeten worden voorgelegd om te voorkomen dat er pa niek ontstaat door misleiden de berichten die ook hamste ren kunnen veroorzaken. Het zal uitermate interessant zijn om te zien hoe de verhouding zich verder ontwikkelt. Ten slotte, uiterst rechts en zelfs uiterst links in Nicaragua spreken steeds weer over po litieke gevangenen met de bedoeling de regering zwart te maken en zelfs een impe rialistische interventie te be vorderen. Buitenlandse commissies voor de rechten van de mens die het land be zocht hebben spreken deze berichten tegen en Moises Hassan is er erg duidelijk „In de gevangenissen bevinden zich uitsluitend criminelen, voormalige Gardisten die massamoorden en martelin gen op hun geweten hebben of die ons nu vanuit Costa Ri ca en Honduras bestrijden. De gevangenissen van Somo za waar zij nu verblijven en zelf vroeger hun gevangenen martelden zijn geen „hotels" maar het bouwen van hotels voor hen behoort niet tot onze prioriteiten". y x. ^nan NIEUW Set G 30 compleet met metal deck Nieuw EG-X100 vanaf compleet T-X 1 FM/AM stereo Oï)9," afstemmer. Vanaf 'Super-A' 399,- i geïntegreerde stereo-versierKer. AALMARKT 12-14-15-16 - LEIDEN - TEL. 121782 Elke donderdagavond koopavond U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere helft in 6 mnd. zonder rente of kosten. Aalmarkt 12-14.15-16 Tel. 121782 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17