Csernai: "Ajax is niet zo zwak" PSY krijgt geen loon naar werken Spartak langs rand Amsterdammers nog onverwacht dicht bij droomscore van afgrond Van Yianen trainer Den Haag DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 SPORT Matig HSV bekert verder af aan de score. Het optreden van het team als collectief heeft mij echter voldoening gegeven. De jongens waren bereid hard te werken, maar wat ik nog belang rijker vind is, dat de ploeg vooral tactisch sterk heeft gespeeld. Daar is discipline voor nodig. En dat heb ik dit seizoen nog niet vaak gezien. Ik ben er in ieder ge val mee bezig, iedere dag. Maar het moet groeien, dat kost tijd". Zonder tot op heden in details te zijn getreden heeft PSVs ver antwoordelijke man vanaf het begin van zijn komst naar Eind hoven een aantal bedenkingen gehad, dat vooral betrekking heeft op persoonlijke inbreng en mentaliteit van sommige spelers. Libregts schaaft nog steeds aan de ploeg, maar heeft het resultaat tegen. „Dat is inderdaad voor ons de grote boosdoener, want door de tegenvallende prestaties zou je denken dat er hier in Eindhoven niet wordt gewerkt. Aan de ande re kant kan ik er vrede mee heb ben. Want als er wordt gewerkt, zouden de gemaakte fouten kun nen worden goedgepraat". Maar hoe je het ook wendt of keert, PSV had dankzij winst op Ham burger SV het ingedeukte zelf vertrouwen behoorlijk kunnen opvijzelen. Dat de formatie daarin niet in is geslaagd, heeft het voor een groot deel aan zich zelf te wijten. Want de kans die Paul Postuma halverwege de eerste Ipclft kreeg aangeboden, had nooit mogen worden gemist door de linkerspits, die op dit ni veau duidelijk te kort komt. Na die misser van Postuma kreeg Jan Poortvliet, op aangeven van Van der Kuylen, eveneens een goede mogelijkheid, maar de middenvelder schoot naast. Hamburger SV kon daar in het eerste part weinig tegenover stellen. De Westduitsers waren weliswaar meer in balbezit, maar echt in verlegenheid werd de Eindhovense defensie, waarin Adrie van Kraay als rechtsback optrad en Willy van der Kerkhof de rol van vrije verdediger was toebedeeld, niet gebracht. Prognose De Hamburgse trainer Branco Ze- bec: „Mijn prognose dat ze in de return slaag zouden krijgen, is uitgekomen. De ploeg maakte voor de pauze de fout de aanval len te snel te willen opzetten, waardoor er onrustig werd ge speeld. Wat ook heeft meege speeld is. dat die Hollandse speelstijl - het storen in een vroeg stadium - ons gewoon ligt. In de tweede helft ging het een stuk be ter." Van de vri jheid na rust profiteerde Jurgcn Groh reeds in de tweede minuut. De middenvelder ont ving de bal van Horst Hrubesch en passeerde de te ver voor zijn doel staande Pim Doesburg met een droge knal: 1-0. PSV, met Yoeng Moo Huh in de ba sis ten koste van Adrie Koster, had moeite deze tegenslag te verwerken. Via spelverdeler Fe lix Magath kregen de Hambur gers kansen de voorsprong uit te bouwen, maar William Hartwig en de dikwijls mee naar voren komende voorstopper Ivan Bul jan faalden vanuit gunstige posi tie. De Westduitse afweer kon de weel de van de vobrsprong evenwel niet dragen en beging de ene slordigheid na de andere. Dit tot ongenoegen van de ruim 46.000 toeschouwers, die werden gecon fronteerd met een zich herstel lend PSV. De gelijkmaker van de Eindhovenaren, in de 63 ste mi nuut, was dan ook verdiend te noemen. Een formidabele treffer van Van der Kuylen. die de bal uit de door de redelijk fluitende George Kon rath toegekende vrije trap met een boogje over de op gestelde HSV-muur in de boven hoek deponeerde. Aangeslagen De thuisclub was duidelijk aange slagen. De met volledig fitte René van de Kerkhof ontfutselde Ja- kobs de bal, maar wist vervolgens geen raad met de kans. En Pos tuma liet het leer te ver van zijn borst springen, waardoor doel man Josef Koitka handelend kon optreden. Bij de in die periode onzeker acterende Hamburgers werd de falende rechterspits Willi Reimann - hij zit in competitie verband een schorsing uit van acht wedstrijden en mist daar door wedstrijdritme - in de 71 ste minuut vervangen door Jurgen Mitewski Amper had deze wissel plaats ge vonden of HSV stond op voor sprong. Een voorzet van Caspar Memenng werd nog wel door Willy van de Kerkhof met het hoofd beroerd, maar de bal sprong voor de v eten van Hru besch, die koel uithaalde: 2-1. Het zou voor de hand hebben gele gen als Libregts in de slotfase een beroep zou hebben gedaan op Koster, maar de aanvaller bleef in de dug out „Voor die 18 minuten vond ik het niet meer nodig Kos ter te laten opdraven. Want voor dat hij warm gedraaid was,zou de wedstrijd zijn afgelopen", aldus Libregts. AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft zichzelf een mentale injectie toegediend door niet alleen met 2-1 revanche te nemen voor de afgang twee weken eerder tegen Bayern München, maar vooral ook door de Westduitsers volkomen onverwacht nog in problemen te brengen. HAMBURG (GPD( - Het wondertje, dat PSV in de tweede confrontatie met Hamburger SV hoopte, is uitgebleven. Gezien het spelbeeld gisteravond in het Volkspark-sta dion zouden de Eindhovenaren echter niet eens boven aardse steun nodig hebben gehad om de Duise club te elimineren. De thuisclub speelde vooral in defensief op zicht een zwakke partij. afstraffen van fouten van de te genstander beter, zodat de West duitsers middels een 2-1-over- winningovergaan naar de derde ronde van bet UEFA-Cuptoer- Na de 1-1 in het thuisduel gaven nog maar weinigen PSV een reële kans het bekeravontuur te kun nen prolongeren. Oefenmeester Thijs Libregts liet na de thuis wedstrijd weliswaar duidelijk weten, dat hij niet stuk was van het spel van de opponent, maar die opmerking sneed voor velen weinig hout. Ook na het tweede duel was Libregts nog steeds niet kapot van de Hamburger SV. „Ik heb ze nu drie keer zien spelen, maar iedere keer weer viel het me tegen. Het is natuurlijk wel een elftal, dat de klappen van de zweep kent. Hrubesch heb ik bij voorbeeld vanavond 89 minuten niet gezien, maar wel die ene mi nuut. Dat is zo'n moment waar het voetbal om draait". Ondanks de uitschakeling is Li bregts van mening, dat hij gister avond resultaat heeft geboekt. „Het succes zie je natuurlijk niet ervoor dat gangmaker Paul Breitner slechts bij hoge uitzon dering in beeld kon verschijnen. Rijkaard wekte daarbij de indruk alsof hij al jaren in Ajax-1 mee draait, in plaats dat hij gister avond zijn debuut maakte in het Europa-Cuptoernooi. Rijkaard: „Toen ik hoorde dat ik tegen Breitner moest spelen, dacht ik wel even aan die grote naam die hij heeft, maar dat heb ik zo snel mogelijk uit mijn hoofd gezet. Ik heb geprobeerd om te voetballen zoals Ajax dat graag wil. Van huis uit ben ik een pin gelaar, maar toen ik een paar jaar geleden van DWS kwam, hebben ze er hier alles aan gedaan om dat gepingel eruit te halen en me so berder te laten voetballen. Hele maal zal dat wel niet lukken". Gezicht Door hun zelfverzekerde optreden bepaalden vooral Weggelaar en Rijkaard het gezicht van Ajax, dat geen enkele overeenkomst vertoonde met het danig ver minkte uiterlijk dat de Amster dammers aan hun bezoek aan München overhielden. Niet al leen ontbrak Rijkaard tijdens de eerste aflevering en liep Wegge laar bij die gelegenheid verloren rond in een „papieren" voorhoe de, maar bovendien werd het spel van Ajax toen beheerst door angst en hardheid. Die factoren ontbraken nu. In het Olympisch Stadion werd het voorkomen van doelpunten niet belangrijk geacht, maar alleen het produce ren ervan. Daarom ook doken gelegenheidslibero Jensen (de vervanger van de geblesseerde Ziegler), voorstopper Zwam- bom, linksachter Boeve die Rummenigge redelijk in be dwang hield, en Weggelaar re gelmatig in de aanval op. Beenhakker. „Welke keus had ik anders? We hadden met een Na twee Duitsers te hebben misleid tikt Ophof de bal naar Rijkaard. Die zal keihard uithalen. Ajax leidt met voorzichtige tactiek aan herstel kunnen werken. Maar ik vond niet dat we dat voor onze eigen supporters hadden kunnen ma ken. Na die klap in München was er bij Ajax een enorme gelaten heid. Ik heb me er steeds sterk tegen verzet en naar nu is geble ken niet ten onrechte" Forceren Zijn gelegenheidsploeg had in haar streven naar succes het voordeel dat zij lange tijd niet voor „vol" werd aangezien door Bayern. dat zich niet wenste te forceren in verband met de uitwedstrijd za terdag tegen Kaiserslautern. Ajax kon daardoor zijn honderd ste Europa-Cupwedstrijd veel sneller dan verwacht voorzien van doelpunten. Eerst in de zes tiende minuut, toen Wiggeman- sen voorbereidend werk van Ar- nesen en Ophof afrondde, en twee minuten later dank zij Rij kaard. Beenhakker „Als dan die derde goal was gevallen, dan wa ren die jongens niet meer te hou den geweest". Ajax kwam er het dichtstbij toen doelman Junghans de bal na rust na een inzet van Ophof miste, maar Wiggemansen (met Zwam- born de zwakste) bleek voor een verlaten doel de opzet van het voetbalspel plotseling vergeten te zijn. Bayern, dat na rust meer controle had op de wedstrijd maar toen in keeper Schrijvers zijn lastigste tegenstander had, hield ten slotte nog enigszins de eer aan zichzelf door via Rum menigge zeven minuten voor tijd tegen te scoren. Hoewel Ajax zijn voornaamste doel (kwartfinale) niet had bereikt en bovendien nog een verlies had moeten in casseren van bijna twee-en-een- halve ton, zag Beenhakker ein delijk weer eens perspectieven: „Met dit elftal en met een trainer met internationale ervaring zie ik Ajax binnen een paar jaar weer aan de top terugkomen. Ik vind dat ik die ervaring inmiddels zelf ook wel heb, maar anderen vin den van niet". Beenhakker maak te daarmee duidelijk dat hij zich nu al heeft neergelegd bij het feit dat hij volgend seizoen zal wor den vervangen. DEN HAAG (ANP) - Liverpool en CSKA Sofia zijn als sterk- sten uit de achtste finales in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te voorschijn gekomen. Zowel Liverpool als CSKA kwam in twee wedstrijden op een doel saldo van vijf. Liverpool heeft het in de thuis wedstrijd tegen het Schotse Aberdeen erg eenvoudig ge had. Gedurende de gehele wedstrijd had de kampioen van Engeland een groot overwicht. Dat werd uitge drukt in vier treffers; Miller en Neal voor de rust en Dalglish en Hansen na de pauze. CSKA Sofia liet er in Chorzow geen twijfel over bestaan wie het meeste recht had op een plaats in de kwartfinales. Szombierski of de Bulgaarse kampioen. Niet dat de Bulga ren hun surplus aan kwaliteit Na de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende nederlaag van 5-1 in Beieren, zag het ernaar uit dat Ajax in het tweede deel van dit dubbelspel in het Europa-Cuptoernooi opnieuw voetballes zou krijgen. Weliswaar merkte Ajax-trainer Leo Beenhakker daags voor de return op dat zijn ploeg pas nerveus zou worden bij een voorprong van 3-0, maar op dat moment had dat meer weg van zelfspot dan dat het iets met de realiteit te maken had. werkelijkheid is Ajax voor slechts 13.000 toeschouwers evenwel erg dicht bij die „droomscore" ge komen. Nadat Wiggemansen (overigens in buitenspelpositie) en Rijkaard vanaf twintig meter voor een schier onwerkelijke stand van 2-0 hadden gezorgd, kreeg Ajax nog verscheidene mogelijkheden om zijn tegen stander op zijn beurt te vernede ren. Vermoeidheid, te riskant spel en de routine van Bayern München stonden een dergelijke stunt echter in de weg. Maar trainer Pal Csernai liet in zijn nabeschouwing wel blijken dat hij de toekomst bij vlagen som ber had ingezien: „Een aantal spelers bij ons was het in de eer ste helft niet duidelijk dat we ook zo'n voorsprong van vier doel punten nog konden verspelen. gestalte konden geven in een aantal doelpunten, maar de Polen waren zo machteloos dat zij geen moment voor enig gevaar konden zorgen. Nu kon CSKA rustig verdedigen omdat de thuiswedstrijd een riante 4-0 overwinning had opgeleverd. Pas na dertien minuten spelen na de pauze toog CSKA werkelijk naar voren. Het leverde meteen een doelpunt op van Dzewidzow De 50.000 toeschouwers die in het San Siro-stadion aanwe zig waren hebben geen beste wedstrijd gezien tussen Inter en FC Nantes. Inter beperkte zich voornamelijk te verdedi gen. Het leverde het zo gewen ste resultaat op. Nadat Alto- belli had gedoelpunt waagde geen Italiaan zich nog in de aanval. Het initiatief ging naar Nantes en via Amisse werd het alsnog 1-1. Dankzij de 2-1 overwinning op Franse bodem was Inter verzekerd van een plaats bij de laatste acht. Ook Spartak Moskou heeft op de rand van de uitschakeling gebalanceerd. De 3-Ó voor sprong die ze in Moskou had den opgebouwd brokkelde al snel af. Twee minuten na de pauze scoorde Lauridsen voor het Deense Esbjerg. Maar de aansluiting kregen de Denen niet. Toen Iversen in de 72 ste minuut voor 2-0 had gezorgd ontbrak de tijd om nog op ge lijke hoogte te komen. DEN HAAG (GPD) - Martin van Vianen wordt vrijwel zeker de nieuwe trainer van FC Den Haag. Van Vianen, nu nog trainer van FC Vlaardingen, had gisteren een gesprek met voorzitter Pieter den Duik en coördinator Eddy van Hartman van FC Den Haag, waarin over een contract voor anderhalf jaar werd onderhan deld. De onderhandelingen met George Knobel, tot dinsdag de belangrijkste kandidaat om de vacante trainerspositie bij FC Den Haag te vervullen, zijn van wege te hoge financiële eisen van Knobel definitief afgebro ken. Het bestuur van FC Vlaardingen vergadert morgen over de con tractontbinding, dié Van Vianen inmiddels heeft aangevraagd. De Scheveninger heeft aan het begin van dit seizoen een clausule in zijn contract laten opnemen dat hij Vlaardingen te allen tijde de rug mag toekeren indien zich een positieverbetering voordoet. Die is bij FC Den Haag zeker aanwe zig. Van Vianen: „Het onderhoud met Den Haag vond plaats nadat in een gesprek tussen de spelers- raad en het bestuur van FC Den Haag mijn naam door de spelers- raad naar voren was gebracht. Den Duik heeft toen meteen con tact met mij opgenomen. Ik ver wacht ook wel dat ik na aan staande vrijdag de verbintenis met FC Den Haag zal onderteke- We mogen van geluk spreken dat Ajax voor rust niet meer doel punten heeft gescoord. Daarom ben ik tevreden dat we de kwart finale hebben gehaald. Ik ben echter niet tevreden met de wijze waarop dat hier in Amsterdam is gebeurd. Pas in de tweede helft is er door mijn spelers gevoetbald zoals ik me dat had voorgesteld. Wat Ajax betreft, die ploeg ver diende meer toeschouwers dan er vanavond waren. Het elftal is niet zo zwak als we in München dach ten". Compliment Dat compliment was dan vooral be stemd voor de jeugd van Ajax. Voor spelers als Frank Rijkaard en Jan Weggelaar, die gewoonlijk met het C-team meetrainen, maar door de grote reeks blessures naar het eerste team zijn overge heveld. De 20-jarige Weggelaar stopte als rechtervleugelverde diger bij gebrek aan een directe tegenstander vrijwel alle opko mende spelers af en vertoonde zich ook regelmatig in de voorste linie. Rijkaard (pas 18 jaar) zorgde Achter de muur van HSV kijkt Willy van der Kuylen toe hoe zijn inzet onbereikbaar voor doelman Koitka in de touwen vliegt. Opeens was er weer hoop voor PSV Van de vele aarzelingen in vooral het hart van de verdediging kon den Willy van der Kuylen en de zijnen niet profiteren. Hambur ger SV deed het. wat betreft het

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13