'Raad uit bevolking moet nieuws bepalen' CDA-voorstel huurverhoging leidt tot koopkrachtdaling Pensioenvoorstel D'66 vrij kansloos in Kamer HERRIE OVER OMBUDSMAN Onderzoek media-beleid bij acties terroristen De Kuyper Export Jonge Jenever. Gegarandeerd 100% gestookt. Beroep Poolse vakbond maandag aan bod DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 VARIA PAGINA 11 Gevangenisstraffen geeist DEN HAAG (GPD) - De voor stellen voor aanpassing van de huren, zoals die voorkomen in het ontwerp-verkiezingspro- gramma van het CDA, zullen lei den tot een koopkrachtdaling met een half procent. In totaal moet daarmee ongeveer 1,1 mil jard gulden bezuinigd kunnen worden. Dat schrijft prof. H. Franken, de voorzitter van de CDA-program- commissie, in een (open) brief aan het PvdA-Tweede-Kamerlid H. Kombrink. Deze had prof. Franken om een verduidelijking gevraagd van enkele punten uit het CDA-programma. De bezuiniging op de huren wordt in de CDA-visie bereikt door het optrekken van de huren van te goedkope woningen, het geleidelijk verhogen van de jaar lijkse huurstijging en door te be zuinigen op de object-subsidies, zo schrijft Franken. Hij zegt ook te verwachten dat een aanzienlijk hoger rendement van verhuur-woningen beleggers zal bewegen tot opvoering van het aantal nieuw te bouwen hui zen. Wel dient het aantal wo ningwetwoningen gelijk te blij- Hier staat tegenover dat het CDA meent, dat de stichtingskosten van nieuwe woningen in vier jaar tijd met 7,5 tot 10 procent kunnen dalen. Dat levert bij een totaal van 90.000 te bouwen woningen één miljard gulden op. Prof. Franken wijst er overigens ook op, dat ook de PvdA niet aan huurverhogingen ontkomt, om dat ook in het ontwerpprogram ma van de socialisten wordt uit gegaan van een bezuiniging van 300 miljoen gulden op de huur subsidies. uok op enkele andere punten geeft prof. Franken meer duide lijkheid. Zo is abusievelijk m het programma vergeten te vermel den, dat het CDA de minimum jeugdlonen voortaan in mini- mum-netto bedragen wil uit drukken. Nu is het bruto mini mumjeugdloon gekoppeld aan het gewone minimumloon. Dit voorstel levert een besparing op van 150 tot 200 miljoen gul den. De CDA-programcommissie heeft inmiddels het ontwerppro gramma door het ministerie van financien laten doorrekenen. Daarbij bleek dat er een „gat" was van 1,6 miljard gulden. Maar volgens prof. Franken kon dat. omdat inmiddels de situatie van onze economie, en daarmee de beleidsuitgangspunten zijn ver anderd. Het CDA-programma zal aan de hand van de nieuwste ge gevens worden geactualiseerd, zegt Franken toe. DEN HAAG (ANP) - Drie ex-be- stuurders van de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) hebben gisteren voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag wegens het versprei den van 'krijgstuchtondermij- nende' affiches twee weken ge vangenisstraf tegen zich horen De krijgsraad in Arnhem veroor deelde het drietal hiervoor in juni tot vijfhonderd gulden boete. Zowel de auditeur-militair bij de krijgsraad, die deze straf te laag vond, als de veroordeelden gin gen tegen dit vonnis in beroep. De oud-WDM-ers beschouwen de straf als een beperking van de vrijheid van meningsuiting en daarmee als een principiële zaak. De beklaagden waren betrokken bij het verspreiden van het pamflet 'laten hangen', waarmee de censuur op bladen en affiches binnen de kazerne werd bekriti seerd. Volgens dt aiv>.aat-fs caal bij het militair gerechtshof, mr. H. A. van Ee, zet het pamflet aan tot handelingen die tegen de krijgstucht zijn gericht. Op de poster zijn twee soldaten gete kend die een trap omgooien waarop een hogere militair staat, die probeert enkele WDM-affi- ches van de muur te scheuren. Volgens de bestuursleden is het pamlet een spotprent zoals die dagelijks in de krant staan. Het is niet bedoeld en werkt ook niet als daadwerkelijke aanzet tot het las tigvallen van meerderen, zo be toogde één van de beklaagden. Uitspraak woensdag 19 november. LEIDEN - Niet krante redacties en pro grammamakers van radio en televisie moeten beslissen wat „nieuws" is (en dus waard er het publiek over te informeren), maar een door de be volking gekozen raad zou dat moeten doen. In een tijd van voort durende communica tie is „nieuws" te be langrijk geworden om het alleen in de han den van de media te laten. Om te bepalen wat wet zal zijn en wat niet, hebben we een parlement; een op soortgelijke wijze ge kozen raad moet be slissen wat het beleid van de media zal zijn. Tot deze conclusie komen Alex P. Schmid en Janny de Graaf van het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellin gen (het instituut van prof. Kob ben) van de Leidse universiteit in een uitvoerige verkennende analyse van de relatie tussen ter rorisme en de nieuwsmedia in de westerse wereld. In het bijzonder zijn de zes Molukse acties in Ne derland en de rol van pers, radio en televisie tijdens deze acties bestudeerd. Alex Schmid en Janny de Graaf wijzen censuur door de overheid af omdat bij terroristische acties de overheid partij is. Ook de me dia zijn volgens hen een soort van partij bij terroristische acties, al was het maar omdat de terroris- Door Kees Wicse ten publiciteit zoeken en infor matie over terroristische acties de oplaag van kranten en tijd schriften en de kijkcijfers van televisie- en radioprogramma's doet stijgen. Daarom vinden zij, dat zelf-censuur door de media en het op eigen initiatief betrachten van grote terughoudendheid bij het verstrekken van informatie door de media geen oplossing bieden als het gaat om „schade- veroorzakend nieuws", zoals dat bij terroristische acties ont staat. Hun oplossing is om de media bij het verspreiden van informatie over terroristische acties te bin den aan richtlijnen, die worden vastgesteld door de door de be volking gekozen raad of een commissie daaruit. De onderzoe kers hebben voor hun oplossing o.a. gekeken naar de in principe zeer democratische structuur van het Nederlandse omroepbestel. Die structuur is weliswaar sterk uitgehold, maar de recente inter ne strijd om de macht over de in houd van de programma's bij de VPRO zien zij als een eerste po ging het publiek de verantwoor delijkheid te geven over de me dia. Bij terroristische acties kan schade ontstaan door de directe verspreiding van informatie over de gebeurtenissen. De terroristen zelf kunnen er bijvoorbeeld uit leren wat de overheid aan tegen acties voorbereidt. Zulke schade kan worden beperkt door het nieuws enige tijd vast te houden: in de praktijk is dat in Nederland al gebeurd door radio en televisie bij de beëindiging van de laatste Molukse acties. Dat gebeurde op vrijwillige basis. De richtlijnen voor de media van de door de bevolking gekozen raad, die het beleid van de media zou moeten bepalen, zouden in zo'n situatie in die richting kun nen gaan. Maar ook zouden er richtlijnen moeten worden gege ven voor de hoeveelheid en de kwaliteit van het nieuws over ter roristische acties door de media. En in het algemeen stellen de on derzoekers, dat het door de media bij het selecteren va hanteerde begrip de" meer in het belang is van de commerciële Onderneming die de informatie verspreidt dan van de ontvanger van de informa tie. Nauwe relatie Volgens de onderzoekers zijn terro ristische activiteiten (geweldda den waarbij het slachtoffer niet door eigen gedrag zijn leven kan redden en waarbij het maken van slachtoffers in de eerste plaats ten doel heeft anderen te treffen dan het slachtoffer zelf) en de nieuwsmedia zeer nauw met el kaar verbonden. Publiciteit over terrorisme veroorzaakt nieuw terrorisme, terroristen willen publiciteit en voeren acties uit ter wille van de publiciteit. Door die publiciteit te geven wor den de media medeplichtig, ter- (ADVERTENTIE) Je proeft 't niet alleen, je ziet 't ook. De op 't etiket. Trouwens, wilt u écht kunnen mee- Kuyper Export Jonge Jenever is anders... voor de praten over Jenever, lees dan het boekje „Wetens - volle 100"o gestookt in eigen au- VTlfVD**»* waardigheden over Jenever", thentieke ketels. Die garantie staat yfc 4 U krijgt 't gratis bij uw slijter. roriseren zij mogelijk mede het publiek en geven zij ook waarde volle informatie aan de terroris ten. Door nieuws over terroristi sche acties achter te houden mis kennen de media het recht van het publiek op informatie. Door zich strikt te houden aan de wen sen van de overheid verworden zij tot politieke en propagandisti sche werktuigen. „Een weinig comfortabele positie", aldus de onderzoekers. De onderzoekers berekenen dat de zendtijd, die radio en televisie en de ruimte die de kranten en weekbladen over de hele wereld hebben besteed aan de Molukse actie van 1977 (treinkaping annex schoolbezetting) 270 miljoen gulden zou hebben gekost, als die zendtijd en ruimte door een ad verteerder zou moeten worden gekocht. Ongeveer hetzelfde be drag besteedt Amerika's grootste adverteerder, de zeep-multina- tional Proctor en Gamble, in een half jaar. De terroristen kregen deze aandacht binnen een perio de van enkele weken en in zover- Kritiek Scherpe kritiek uiten de onderzoe kers op zowel de media, die in formatie over de Molukse acties verspreiden, als op de journalis ten die tijdens deze actie ter plekke hun werk verrichtten. De media zouden in hun heftige on derlinge concurrentiestrijd niet hebben stilgestaan bij funda mentele vragen. Vragen als: rechtvaardigt de sociale beteke nis van deze actie in verhouding tot de belangrijkheid van het ove rige nieuws (dat wijken moest) wel de hoeveelheid informatie Fotograf en en filmmakers in ac tie tijdens de treinkaping bij Beilen. over deze actie? En: lokt deze grote publiciteit niet anderen uit op dezelfde manier publiciteit te verwerven? En: raakte het publiek niet meer geïntimideerd dan geïnformeerd? Veroordeeld wordt ook het publi ceren van de van de overheid ge kregen namen van enkele gegij zelden: „Hoewel de media niet de trekker overhaalden, wezen zij wel het doel aan". Verweten wordt de media voorts dat zij de familieleden van de gegijzelden door onachtzaamheid en onzorg vuldigheid veel extra leed heb ben berokkend. Toch komen de onderzoekers ook tot de conclu sie, dat de media in niet geringe mate hebben bijgedragen in hel wegnemen van vooroordelen in de Nederlandse en Zuidmolukse gemeenschap. Bovendien gaf de grote hoeveelheid publiciteit de terroristen het gevoel van een „vervangende overwinning waardoor zij hun actie in enkele gevallen konden beëindigen zonder naar hun gevoelen ge zichtsverlies te hebben gele den. Minder kritiek uiten de onder zoekers op het voorlichtingsbe leid van de overheid. Wel signale ren zij enkele gevallen van be wuste misleiding. Zo werd in 1975 over de uit de gekaapte trein gehaalde gewonde terrorist ten onrechte volgehouden, dat zijn toestand zo ernstig was dat hij niet door de politie kon worden gehoord. In 1977 werd de virus ziekte in de school in Bovensmil- de opzettelijk als ernstiger voor gesteld dan hij was, alleen de ou ders van de schoolkinderen kre gen vertrouwelijk de juiste in formatie dat de ziekte onschuldig van aard was. Voornaamste kritiek op het voorlichtingsbeleid van de over heid is wel, dat niet meer aan dacht is gegeven aan de moge lijkheid gegijzelden uit te wisse len tegen vrijwilligers. De over heid verwierp die mogelijkheid, omdat zo n uitruil de goede af loop van de actie niet naderbij zou brengen. Volgens de onder zoekers zou het hanteren van de ze mogelijkheid in het voorlich tingsbeleid de tegenactie van de overheid niet hebben geschaad en gunstig hebben gewerkt op het moreel van de gegijzel den. DEN HAAG (ANP) - Het initiatief wetsontwerp van D'66 voor een herziening van de pensioenuitke ringen wordt door de drie grote partijen in de Tweede Kamer (PvdA, CDA en WD) van de hand gewezen. Het voorstel van WARSCHAU (AFP) - Het Poolse hooggerechtshof zal op 10 no vember het beroep behandelen van de vakbond "solidariteit" aangaande toevoegingen aan haar statuten door de administra tieve rechtbank, zo heeft het Poolse persbureau PAP gisteren aangekondigd. De rechtbank van Warschau be sloot op 24 oktober rechtsper soonlijkheid te verlenen aan de vakbond maar voegde de statuten een protocol toe i wordt verwezen naar de leidende rol van de communmis- tische partij en de bondgenoot schappen die door Polen zijn aangegaan. Bovendien werden twee artikelen aangaande het stakingsrecht geschrapt. De beslissing van de rechtbank wordt door de bij "solidariteit" aangesloten arbeiders gezien als een aanslag op de onafhankelijk heid van hun vakbond, welke wordt gegarandeerd in het op 31 augustus tussen regering en soli dariteit gesloten akkoord. Afgelopen vrijdag ging de Poolse regering er na uren lang onder handelen met "solidariteit" mee akkoord, dat het hooggerechts hof op 10 november uitspraak zal doen over de geldigheid van de beslissing van de administratieve rechtbank. Ofschoon de bond een uitspraak van het hoogge rechtshof met optimisme tege moet ziet, ging zij gisteren door met de voorbereiding van stakin gen op 12 november. Vorige week liet "solidariteit" aan de regering weten dat zij op die dag een sta king zal organiseren indien het hof de uitspraak van de admini stratieve rechtbank niet vernie tigt. Gisteren maakte het Poolse partijorgaan "trybuna ludu" melding van een resolutie van de bepaald niet progressieve recht en faculteit van de universiteit van Warschau waarin wordt ge zegd dat de administratieve rechtbank zijn bevoegdheden heeft overschreden door wijzi gingen aan te brengen in de statu ten van solidariteit. het Tweede-Kamerlid Nypels om mensen die van werkgever ver anderen en derhalve in veel ge vallen hun pensioenaanspraken zien afnemen („slapers") soelaas te bieden is volgens de grote frac ties wel sympathiek maar in de praktijk onuitvoerbaar. De commissie voor de pensioenen van de Stichting van de Arbeid maakte gisteren tijdens een ver gadering met de vaste commissie voor sociale zaken van de Tweede Kamer bovendien ernstig be zwaar tegen het plan van Nypels omdat het invoering van een nieuw systeem van pensioenver- zieningen op basis van het „le- vensjarenbeginsel" zal blokke- Nypels wil de „overrente" op de in gelegde pensioenpremies van „slapers" bij hun voorgaande pensioenverzekeraar, meestal een bedrijfspensioenfonds of be drijfstakpensioenfonds, alsnog ten goede laten komen aan de verzekerde, onder die overrente moet grofweg worden verstaan het deel van de rentebaten op in gelegde pensioenpremies dat kan worden toegeschreven aan de inflatie. Het WD-kamerlid Nijpels meent dat er in het wetsontwerp van zijn collega Nypels slechts sprake is van een „spreiding van de on rechtvaardigheid". Nijpels over weegt zelf een initiatief-wets voorstel in te dienen voor een „mobiliteitspensioenfonds" naar analogie van West-Duitsland. Dit fonds kan nationaal of per be drijfstak optreden. Alle verze kerden, met uitzondering van diegenen die al op basis van het „levensjarenbeginsel" zijn ver zekerd, dienen zich bij dit fonds te verzekeren. Een dergelijke regeling is niet strij dig met de plannen van de Stich ting van de Arbeid en de werk groep pensioenen van het minis terie van sociale zaken om op den duur, waarschijnlijk geleidelijk, voor iedereen een pensioenrege ling op basis van dit beginsel in te voeren. Het „levensjarenbegin sel" berust op de fictie dat ieder een veertig jaar werkt en op basis daarvan een pensioenaanspraak kan doen gelden. Ook als iemand op zijn 55ste jaar bij een nieuwe werkgever in dienst treedt kan hij op zijn 65ste jaar bij het pensioen fonds van dat bedrijf dezelfde pensioenaanspraak doen gelden als een collega die inderdaad veertig jaar by deze werkgever in dienst is geweest. Dat zal geenszins leiden tot buiten sporige pensioenpremies voor de verzekerden, aangezien de werk gever het grootste deel van deze premies voor zijn rekening neemt. Ongeveer 600.000 werk nemers kennen deze regeling al. De invoering ervan voor iedereen zal echter wellicht nog tien jaar op zich laten wachten, zo werd in kringen van de commissie ver wacht. HOLLYWOOD - De actrice Mae West is uit het ziekenhuis ontsla gen en weer teruggekeerd naar haar huis in Hollywood. Een woordvoerder van het ziekenhuis waar Mae West was opgenomen, heeft dit meegedeeld. De hoogbejaarde Mae West werd in augustus na een beroerte opge- DEN HAAG - Tussen een aantal kamerleden en staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) is een conflict losgebarsten over de in trekking van de subsidie aan de Stichting De Ombudsman. De bewindsman wil de subsidie in trekken, omdat de Stichting te veel gebonden zou zijn aan één omroep (de VARA). De kamerle den Meijer (PvdA) en De Boer (CDA) wisten hem gisteren ech ter te vertellen, dat de Stichting in principe akkoorden had be reikt met de NOS en de IKON over samenwerking. Om duide lijkheid te krijgen komt er nu een hoorzitting waar NOS en IKON uitgenodigd zullen worden om hun standpunten toe te lichten. De Stichting de Ombudsman zou momenteel ook in overleg zijn met de KRO en de NCRV over samenwerking, aldus De Boer. Verder is volgens de CDA'er ook een breder verband met het wel- zijnsveld bereikt, zodat dit ook geen reden kan zijn voor stopzet ting van de subsidie. I Volgens de staatssecretaris heeft dc Stichting niet voldaan aan de eis. die de Kamer in een motie had gesteld, dat binnen een jaar onaf hankelijkheid van de VARA be- Dc statuten zijn veranderd zodat wat het eerste betreft dc Stich ting inderdaad onafhankelyk is. De financiële regeling is in zover re veranderd, dat de VARA niet meer garant staat voor de tekor ten, maar betaalt voor de door de Stichting geleverde program- Een tweede criterium was de ver breding van de steun. Volgens Wallis de Vries heeft juist hier de Stichting het laten afweten Zij zijn niet in staat geweest op tijd contracten te tonen met anderen dan de VARA De kami len bestrijden dit argument. Zy wij zen erop dat er in de motie nooit sprake is geweest van contrac ten. De PvdA'er Meijer stelt dat de mo tie meer een richting voor onder zoek aangaf dan een aantal condi ties waaraan de Stichting moest voldoen om de subsidie te be houden. Volgens hem heeft de Stichting duidelyk aangetoond een dergelijk beleid te willen voe ren, zodat van een intrekking van de subsidie geen sprake hoeft te zyn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11