'U zult goede genot van anderen niet verknallen' Reagan: drie maal is scheepsrecht Carter wil met Reagan nauw samenwerken Kissinger wil niet in ploeg van Reagan Als haringen in een ton in The All American Night LEIDEN, dinsdagavond - Als ie mand in vroeger tijden het woord voerde in sociëteit Minerva en het was wat rumoerig dan stond er een jongeling op met de gelaal- strekken van een pasja en de stem van een grintmolen en die riep dan: "Politesse, politesse" (be leefdheid). En dan wérd het stil. Maar die dagen zijn voorbij. Het Ik-tijdperk ts ook doorgedrongen tot de studentenburcht aan de Breestraat. Iedereen kwekt vol uit, luisteren is niet meer in de mode. Vandaar dat hel forum, dat gisteren de spil van de All- American Night had moeten worden, bijkans in het lawaai verzoop. Om elf uur is het al zo druk in Mi nerva (naar schatting huizen een kleine 3000 man en vrouw in het gebouw) datje beter kunt spreken van de als-haringen-in-een-ton night. Als het forum tehiidden van dichtbezelte tribunes (met daarop o.a. de Amerikaanse am bassadrice in Nederland) zijn licht over de gebeurtenissen in Amerika wil laten schijnen, neemt volgens het programma in de belendende eetzaal de verkoop van typische Amerikaanse ge rechten zoals hamburgers een aanvang. Tevens laat de Leidse dixieland-band de eerste tonen los. Dit is, naar zich laat raden, niet bevorderlijk voor de rust. Het forum (bestaande uit de jour nalisten Kuiper, Snijders, De Bruin, Thornton van het persbu reau Reuter, VVD-kamerlid Blaauw,PvdA-buitenland secre taris Maarten van Traa, prof. Irwin van de Leidse universiteit, onder aanvoering van oud-Asso- ciated Press correspondente Nel Slis) leunt al meteen tegen een soort geluidsmuur aan. Tot overmaat van ramp "zingt" de microfoon mooi rond en kunnen de forumleden onderling elkaar niet verstaan. Een student roept ferm naar de achter de tribunes roezemoezende menigte: "Gaat u heen als u geen belangstelling voor politiek hebt". Daarmee wordt geen decibel gewonnen. Nel Slis roept gespierd: "Will you please shut op" (Willen jullie as jeblieft je kop houden). Maar men wenst niet in de bier-hamburger en donut kout te worden gestoord. Zwembad, Van Traa steekt dan toch maar van wal ("Ik voel me hier als in een zwembad"). Hij verwacht dat Garter wint, hoopt dat ook, "want als Reagan wint kunnen we een heleboel dingen die ons dierbaar zijn wel vergeten" Thornton heeft geen enkele twijfel: "Amerika rukt langzaam naar rechts en Reagan zal daarom royaal winnen". Een man met een scherp inzicht, zoals later de uit slagen zullen bevestigen. Het geroezemoes neemt nu zo toe dat een student in een soort Oxford- Nederlands tot de herriemakers roept: "U mag het goede genot van anderen niet verknallen. U zult stilte betrachten" Morgen brengen. Er breekt nu ook wat vaatwerk. Kuiper van De Tijd: "Ik geloof,voor zover er nog iemand luistert, dat Carter het zal redden. Met Rea gan zullen we wel geen oorlog krijgen, maar wat moeten we met een man die SALT niet wil, Camp David niet wil en niet wil weten van minimumloon?" De Bruin meldt moedeloos dat hij bij zijn entree al voelde dat het h ier "onbegonnen werk" zou zijn. Hij voegt er aan toe een nipte zege van Carter te verwachten. De VVD-er Blaauw blijft nogal vaag. Snijders van het Utrechts Nieuwsblad, meent een streepje op de anderen voor te hebben als het om voorspellen gaat: hij heeft een zusje in Amerika en die meent dat Carter het wordt. Carter acht hij geen sterke president, "maar hij heeft wel goede ideeën en zelfs die heeft Reagan niet". Prof. Irwin probeert een paar keer dapper door de geluidsbarrière heen te breken en werpt dan de handdoek in de ring. "Ik kan me zelf niet horen, en dat is nog tot daaraantoemaar ik kan zo ook niet denken". Einde forum, tot verdriet van de geïntereseerden op de tribunes. Nieuwe poging De organisatie (prettige jongens en meisjes, dat moet gezegd) veront schuldigt zich in de kamer van het vierde dispuut voor de situatie. Besloten wordt later nog een po ging te wagen. Dat wordt tegen tweeën en dan hebben de drie gro te Amerikaanse omroepmaat- schappijen op basis van twee procent van de getelde stemmen geconcludeerd dat Reagan gaat Forum over de Amerikaanse verkiezingen druk bezocht, t .veinig beluisterd. Van Traa's blik verduistert nu. Te midden van nog altijd veel la- waai zegt hij dat het Oostblok vermoedelijk wel tevreden met Reagan zal zijn, "want commu nisten hebben eigenlijk liever te maken met conservatieven, daar maak je gemakkelijker afspra ken mee". Van die opmerking kijkt de VVD-er Blaauw zeer op. Maar aller aandacht richt zich nu op de binnenschrijdende minister van buitenlandse zakendr. Chris van der Klaauw. Hij krijgt een heldenontvangst en neemt plaats op de uiterste rechtervleugel van het forum. Na zijn openings woord ("Ik ben een zeer oude reü nist) is het duidelijk dat hij hier een thuiswedstrijd speelt. Van der Klaauw meldt de menigte zo juist uit Luxemburg te zijn geko men "en nu zou ik graag wel wat stilte willen hebben". In geen honderd jaar. "Ik ben geen deskundige", zegt Van der Klaauw olijk, "maar minis ter van buitenlandse zaken". 'Dat is in uw geval ]>recies hetzelf de", roept de lelijke Van Traa, maar Van der Klaauw wenst dat niet te horen. Zijn betoog begint in 1946, toen hij en zijti medestu denten de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Van Kleffens, op de societeitstafel hadden laten plaatsnemen, daarbij roepend het grote gevaar van die tijd: "Gromiko, Gromiko, Gromiko". "En Gromiko is er nog steeds. Dat is het verschil met de regeringen in het Westen, die komen en gaan, behalve de regering-Van Agt.die blijft". Na nog wat loszanderige opmerkingen, zegt hij over de Amerikaanse verkiezingen: "Daarover ga ik geen voorspel lingen doen". Groot applaus. waarna Van der Klaauw nog prijsgeeft: "In de buitenlandse politiek heeft ook een land als Amerika zijn vaste gegevenhe den, waar iedere president reke ning mee moet houden". Vervol gens een lofzang op de relatie Eu- ropa-Amerika, waarvan prof. Irwin eerder had gezegd "Je zult Reagan wel eerst moeten uitleg gen waar Europa ligt". Dan bcgintVanTraa te zuigenWie heeft Van der Klaauw nou liever: Carter of Reagan. De minister: "Achhet maakt niet zo reel uit.ik zie niet veel verschil. Men moet de dingen niet overdrijven. Is er soms tussen mij en Van der Stoel zoveel verschil?". Van Traa legt nu inzijn gezicht heel dat afgrijzen dat je ook in Dra- cula-Jilms tegenkomt. Maar het is zo klaar als een klontje: Van der Klaauw is op eigen grond niet kapot te krijgen Om kwart voor drie woedt The All- American Night nog in alle he vigheid. "Gebruijckt jolijt in uwe jonghe ja ren", staat op de muur van de so ciëteit. Daar is men dan ook volop mee be zig. RUUD PAAUW Een verheugde Ronald Reagan aan de telefoon met een van naast hem in hun hotelsuite in Los Angeles, waar zij de uitslc WASHINGTON (AFP) - Ro nald Reagan, de oud-filmster uit Hollywood, heeft op 69- jarige leeftijd bereikt waar hij twaalf jaar naar toe heeft gewerkt. Al in 1967 bracht, bij het diner ter gelegenheid van Reagans verkiezing tot gouverneur van Californië, een van zijn vrienden een heildronk uit op de "toekomstige presi dent van de Verenigde Sta ten". Toch heeft deze veteraan, ove rigens de oudste ooit geko zen president, pas bij zijn derde poging succes gehad. Twee keer probeerde hij vergeefs voor de Republi keinse Partij kandidaat te zijn voor het Witte Huis: in 1968 legde hij het af tegen Ri chard Nixon en in 1976 ver loor hij na een taai gevecht van president Gerald Ford. Tijdens zijn jeugd scheen niets hem te bestemmen voor het hoogste ambt van het land. Als tweede zoon van een Ier se schoenverkoper die rooms-katholiek was, graag een slok dronk en vaak zon der werk zat, en van een in Schotland geboren protes tantse die graag naar de schouwburg ging, toonde "Ronnie" al heel jong hang naar de radio. Hij begon ook bij dat medium zijn loopbaan als sportver slaggever en in 1937 trok hij in Californië de aandacht van een agent van de firma Warner Brothers die hem zijn eerste filmrol aanbood. Hij liep gedurende 28 jaar de studio's van Hollywood plat en deed mee in meer dan vijf tig films waarvan er niet een veel succes had. Maar deze ervaring hielp hem aan een beheersing van de t.v., die een rol van beslissende bete kenis heeft gespeeld in zijn strijd tegen Jimmy Carter. De belangstelling voor de poli tiek ontstond bij Reagan in het vakbondswerk, waarbij hij actief betrokken was sinds zijn voorzitterschap van de bond van acteurs in 1947. Als vakbondsman ge tuigde hij in die tijd voor de "commissie voor anti-Amer- tikaanse activiteiten" van het Huis van Afgevaardig den. Die onderzocht de "communis tische infiltratie" in de filmwereld, nadat de produ centen in Hollywood zwarte lijsten hadden aangelegd om acteurs en scenarioschrij vers met communistische sympathieën uit het beroep te stoten. Dit spookbeeld van het "rode gevaar" sterkte in de loop der jaren de ex-Democraat Reagan in diens conserva tieve opvattingen. In 1964 beschreef hij, in een rede ter ondersteuning van de uiterst conservatieve Barry Gold- water, Amerika als "het eni ge eiland van vrijheid in de wereld." Van dan af wordt Reagan de hoop van de conservatieve Republikeinen. In 1966 wordt hij met overmacht ge kozen tot gouverneur van Californië, de rijkste staat van de VS met de meeste in woners. Zonder enig probleem wordt hij vier jaar later herkozen. Zijn staat van dienst als gou verneur is controversieel. Maar zeker heeft Reagan be hoorlijk veel ervaring opge daan wat betreft de uitvoe rende macht. Hij zal, zo denkt men, het Witte Huis net zo bestieren als hij dat Californië deed: meer als scheidsrechter dan als diri gent. Toen hij zich, in november 1979, voor de derde keer in de strijd wierp voor de Re publikeinse nominatie, achtten velen Reagan te oud om tot het eind door te gaan. Maar van de 32 voorverkie zingen won hij er 28. Zijn verkiezing tot kandidaat, in juli op de conventie in De troit, geldt als een echte uit spraak van eenheid door de Republikeinse Partij, die met Reagans kandidatuur een eind wil maken aan de "schande van Watergate". Ondanks zijn scherpe verkla ringen en zijn wil om "Ame rika op het eerste plan terug te brengen" en in weerwil van de suggesties van Jimmy Carter als zou hij een gevaar zijn voor de vrede, heeft Reagan het beeld in stand weten te houden van een va der die rustig is in politieke zaken. Hij houdt van lange tochten te paard op zijn boerderij in Santa Barbara (in Californië), en brengt de avond graag bij de t.v. door aan de zijde van zijn tweede vrouw Nancy, een oud-actri ce die geldt als zijn invloed rijkste raadgeefster. In de loop van zijn campagne, die in een matig tempo ver liep, heeft Reagan zich er in hoofdzaak toe beperkt zijn toehoorders een boodschap voor te houden die de grond slag zal zijn van zijn presi dentschap: het "expansio nisme van de Sowjet-Unie" overal in de wereld te be dwingen en zoveel mogelijk de bemoeienis van de federa le overheid reduceren om het particuliere initiatief en de wetten van de vrije-markt- economie ten volle tot hun recht te laten komen. In een Amerika dat vernederd is door de slepende gijze lingszaak in Teheran en gef rustreerd is door de inflatie en de werkloosheid, heeft Reagan met succes kunnen betogen dat de "Amerikaan se droom" niet dood was, al vinden veel van zijn critici dat de nieuwe man in het Witte Huis simpele dromen heeft waarin het verleden een overheersende rol speelt. WASHINGTON (DPA) - De oud minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft vannacht verklaard geen positie te ambië ren in de regering van Ronald Reagan. In een interview met de televisie maatschappij ABC zei Kissinger zijn vroegere positie niet meer te willen hebben, maar evenmin te zullen streven naar een andere plaats in de regeringsploeg van Ronald Reagan. Naar zijn zeggen had Kissinger die mogelijkheid tot nu toe niet met Reagan besproken. Lillian Carter, de moeder van de verliezende president: Mij moet maar naar Plains terugkomen om het gras te maaien en de tuin aan te harken". De onafhankelijke kandidaat John Anderson bij het uitbrengen van zijn stem. Hij kondigde gisteren aan „mis schien" in 1984 een nieuwe poging te wagen om in het Witte Huis te komen. Jimmy Carter: „God geeft lasten. r ook schouders" In overgangsperiode WASHINGTON (AP) - "Vier jaar geleden heb ik u beloofd dat ik nooit tegen u zou lie gen, dus kan ik hier niet staan en zeggen dat het geen pijn doet." Met deze woorden be gon Jimmy Carter zijn rede, waarin hij toegaf van Reagan te hebben verloren. Het volk van de Verenigde Sta ten heeft zijn keuze gemaakt, en ik aanvaard die beslissing uiteraard, maar ik moet toe geven dat ik dat niet met het zelfde enthousiasme doe als vier jaar geleden. Ik kan u zeggen grote waarde ring te k<jesteren voor het sys teem dat hoe dan ook de men sen de vrije keuze laat van de gene die hen gedurende de volgende vier jaar zal leiden. Ongeveer een uur geleden heb ik gouverneur Reagan in Cali fornië opgebeld en tegen hem gezegd dat ik hem met zijn prachtige overwinning ge lukwenste. Ik verheug me erop gedurende de komende weken nauw met hem samen te werken We zullen samen een goede over gangsperiode doormaken. Ik heb hem gezegd dat het de beste overgangsperiode in de geschiedenis moest worden, en daarna heb ik hem dit tele- "Het is nu duidelijk dat het Amerikaanse volk u als vol gende president heeft geko zen. Ik wens u geluk en beloof u dat wij alle steun en mede werking zullen verlenen om in de komende weken op or dentelijke wijze het bestuur over te dragen. Ik wens u en uw gezin het allerbeste bij het op u nemen van de verant woordelijkheden die nu voor u liggen Was getekend Jimmy Carter Ik ben gezegend geweest, zoals slechts enkele mensen voor mij, dat ik het lot van deze na tie heb mogen helpen vor- Bij dat werk heb ik uw trouwe steun genoten. In sommige opzichten ben ik de gelukkig ste van alle presidenten ge weest om dat ik dagelijks bij gestaan werd door een wijs en goed man aan mijn zijde, vol gens mij de beste vice-presi dent die er ooit geweest is, Fritz Mondale. Ik heb niet alles bereikt wat ik van plan was. Misschien lukt dat wel nooit iemand, maar we zijn niet voor de werkelij ke problemen teruggedeinsd. We hebben een aantal voor ons land zeer belangrijke doel einden bereikt, we hebben er achter gestaan en ervoor ge vochten. Die inspanningen worden niet beëindigd met het aftreden van deze rege ring. Doorgaan Het werk moet doorgaan. En de vooruitgang die we hebben geboekt zal ook niet verloren gaan als wij uit onze functie treden. De verheven principes die dit land sinds zijn ontstaan heb ben geleid zullen Amerika naar de uitdagingen van de toekomst geleiden. Dit is een bijzonder land omdat wij door onze enorme econo mische en militaire kracht een bijzondere verantwoor delijkheid hebben voor het zoeken naar oplossingen voor de problemen waar de wereld mee te maken heeft. Onze invloed zal echter nog gro ter zijn wanneer wij ons hou den aan de principes van vrij heid, gerechtigheid en men senrechten voor iedereen. God is goed voor mij geweest, en God is goed voor dit land geweest, en ik ben daar waar achtig dankbaar voor. Ik ben er dankbaar voor dat ik u als president heb mogen dienen, dankbaar voor de successen die we hebben gehad, dank- - baar dat u tot het einde bij me bent gebleven in alle goede dingen die ik getracht heb te doen. Er is een oud jiddisch spreek woord waar ik in de dagen en maanden van mijn president schap vaak aan heb moeten denken. Het is kort maar krachtig God geeft lasten maar ook schouders. In alle dagen en maanden dat ik u en dit land heb gediend is u bereid geweest my uw schouders, uw vertrouwen en uw gebeden te geven. Niemand kan van zijn vrienden meer vragen Ik heb president willen zijn omdat ik van dit land en zijn mensen houd. Nog een enkel Laat ik tot slot zeggen dat ik vanavond teleurgesteld ben, maar dat ik mijn liefde voor land noch volk verloren heb."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9