Getuigen komen niet opdagen in bouwfraudezaak Ie Kritiek PvdA-fractie op beleid YYD-wethouders Rechtbank komt tijd tekort k-UY Leidse stadsrubriek Taxidag (1) Taxidag (2) Leidse en Haagse regio niét samen in vuilverwerking PRIJSWINNAARS TWEEDE JUBILEUM SLEUTEL-CODE- KAARTEN AKTIE I ...rW>V WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 LEIDEN LEIDEN DEN HAAG - Het vuil uit Leiden en omgeving zal in die regio zelf moeten worden verwerkt. De vuil verwerking zal los blijven staan van dat van de Haagse regio. Dat blijkt uit het Ont- werp-afvalstoffenplan voor de provincie Zuid-Hol land. In het nieuwe plan, dat deze week is gelanceerd, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gekozen voor een verdeling van Zuid-Hol land in vijf samenwerkings gebieden. Dat waren er eerst vier, met Leiden en Den Haag in één gebied. Het samenwerkingsgebied Leiden loopt van de grens met Noord-Holland tot Den LEIDEN - Zelf op haar zestigste huwelijksdag denkt mevrouw Glasbergen nog aan haar borduursels. De vier pakken katoen, die ze voor deze gelegenheid van haar zoon heeft gekregen liggen er ook zo aanlokkelijk bijMeneer Glasbergen steunt de hobby van zijn vrouw. In zijn schuurtje knutselt hij er prachtige lijstjes om. Zo blijven ze samen bezig op 81-jarige leeftijd. Meneer Glasbergen doet het huishouden. Hij kookt en gaat elke morgen op de fiets de boodschappen halen. Mevrouw Glasbergen moet het na twee heupoperaties rustig aan doen. Zelfs het lopen met een slok gaat nog erg moeilijk. Maar hun twee kinderen, een dochter en een een zoon, vier kleinkinderendrie aangetrouwde kleinkin deren en vijf achterkleinkinderen staan altijd klaar als het nodig is. Gisteren waren zeer allemaal op de Rijn-en Schiekade om de 'diamanten' feestdag van Opa en Oma te vieren. ADVERTENTIE Klokken IN ALLE UITVOERINGEN Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers. LEIDEN - Jhr.mr. S.C. Röell is be noemd tot notaris in het arron dissement Den Haag, met als standplaats Leiden. Röell was tot voor kort kandidaat-notaris in Amstelveen en is in Leiden de opvolger van W.J. Scheltens, die eervol is ontslagen. LEIDEN - De Partij van de Arbeid dient bij de komende begro tingsbehandeling zeker zo'n twaalf moties in. Een aantal hier van bevat kritiek op het beleid van WD-wethouders Schoute en Fase. Zo zal de PvdA op het gebied van het uitblijven van een gezond heidscentrum in het Morskwar- tier een uitspraak van de raad vragen. Ook wordt er een motie ingediend waarin wordt aange- DEN HAAG/LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de Haagse rechtbank meer tijd nodig heeft voor de behandeling van de Leidse koppelbazenaffaire dan de geplande zes dagen. Gisteren raakte van de Haagse rechtbank al flink achter op het schema. Twee naar alle waarschijnlijkheid belang rijke getuigen, E. Mook en J. Feenstra; hadden geen ge hoor gegeven aan de oproep om gisteren in deze,zaak te getuigen. om een uitgebreide verklaring van het meisje op schrift te zet ten. Hierop greep verdachte J. "van L. onmiddellijk de microfoon om op te merken: "Bij de rechter commissaris- gaat het er heel an ders aan toe dan hier, edelachtba re. Die stelt de vragen en geeft dan gelijk zelf het antwoord". Mr. Huisman, raadsman Van de derde verdachte W. van den B., sprong Van L. bij. "Uit eigen er varing wéét ik: dat deze rechter commissaris één öhgewoon groot invullings vermogen heeft. Hij weet uit ménsen die niets'zeggen een heel verhaakte slepen", aldus. de advocaat die zich de afgelopen twee zittingsdagen overigens heeft beperkt tot luisteren en het' af en toe bewerken van de lach spieren van de aanwezigen in de zaal en op de publieke tribune. Trouwens, ook president Kootte toont zichTegelmatig bedreven in het plaatsen van droge, komische opmerkingen. Een en ander heeft tot gevolg dat de zitting af en toe veel weg heeft van een humoris tisch debat. De drie verdachten lachen voorlopig nog vrolijk mee De twee Friezen hebben belastende verklaringen afgelegd aver Lemy bv. De raadslieden van de hoofd verdachten J. van L. en F.R. be toogden afgelopen maandag al dat er door de opsporingsambte naren van de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid in de ge tuigenverklaringen van Mook en Feenstra ten nadele van de Lemy zou zijn geknoeid. Gisteren had daarin duidelijkheid kunnen worden verschaft. Officier van justitie mr. Den Os laat de Reide getuigen alsnog op maandag 17 november in het getuigenbankje plaats nemen. Desnoods worden zij door de sterke arm gedwongen naar Den Haag af te reizen. Wie gisteren wel op het Paleis Van Justitie-verschenen om een ver klaring af té leggen waren onder andere twee ex-typistes van Le my bv. Rechtbankpresident mr. Kootte wilde van beide dames vooral weten of zij in opdracht van boekhouder F.R. aan <3e Le my gerichte rekeningen hadden getypt. Rekeningen, ofwel futu ren, die door een onderaannemer van een handtekening eh ëetrbe- drijfsstempel waren voorzien. Zowel ex-typiste Slïngefland'als haar collega Bergman bevestig den dat. Doodnerveus President Kootte had overigens de grootste moeite om de jonge meisjes op hun gemak te stellen. Doodnerveus keken zij op tegen het "edelachtbare cpllege" Vooral de tweede getuige,.Berg man, kon na lange denkpauzes niet veel meer uitbrengen dan "weet ik niet", "misschien" én "kan wel". Verder beperkte zij Bedreigd Tussen de lachsalvo's door pro- beerden de raadslieden van de hoofverdachten duidelijk te ma ken dat aan de weinige en vage antwoorden van beide typistes niet al te veel waarde moest wor- den gehecht. .Ook mr. Huisman was die mening toegedaaj^ getui- ge zijn; "Deze-jónge. meisjes kan ik alles laten verklaren wat ik wil. En dan kan ik ze nog zo gek krij- gen ..om Jtet, ter.,.ondertekenen ook"', zich tot bevestigend knikken of Wat béide, getuigen wéL .duidelijk ontkennend schudden met haar hoofd. Mr. Kootte vroeg zich. dan ook ver baasd af hoe hetmogelijk was dat de rechter-commissaris Over- beek er bij het gerechterlijk vooronderzoek in was geslaagd lieten blijkeh was dat zij op geen enkele manier waren beïnvloed of zelfs bedreigd door Lemy- mensen. De dpor de Lèidse poli tie en de recuter:-cpmmissaris opgestelde verbalen vermelden daarentegen dat de meisjes zich door René van der Velden Jaap Visser Taxichaujfeur Rob van Kooten: Jn Leiden krijg je regeld. De taxi-ondernemers bespreken met elke werkne mer aan de keukentafel onder het genot van een pilsje wat de arbeidsvoorwaarden van de werknemer voor het ko mend jaar zijn. Vaak komt er niets zwart-op-wit op papier. De arbeidsvoorwaarden zijn in het algemeen bar en bar slecht maar verschillen van bedrijf tot bedrijf. De ene chauffeur werkt voor het mi nimumloon, de ander werkt weer vooreen klein basisloon plus percentages van het op gereden bedrag. Rob van Kooten verhaalt van de koe handel op de standplaats op het Stationsplein: chauffeurs met een vast loon verkopen daar ritten aan chauffeurs die het van het percentage opge reden kilometers moeten hebben. Ook de tarieven verschillen hemelsbreed per plaats. "Zolang er geen landelijk ge lijke tarieven zijn kan de klant er niets van begrijpen", aldus Rob van Kooten. Bedrijven concurreren elkaar het graf in met een tarievenoorlog. Be stuurder Elias Niehot be- Rob van Kooten zette gisteren gelukkig zijn taximeter niet aan toen wij samen wegreden naar de landelijke taxidag-l in Vleuten van de. vervoersbon- den FNV. Samen met Rob wilden wij eens bekijken of de Leidse taxiwereld rotter is dan in andere plaatsen of juist niet. Rob werkt op de centrale bij de Eltax en is tevens re dacteur van het Leidse taxiblad "De Standplaats". "Zie je nou" zei Rob van Kooten meteen toen we de FNV-r-zaal binnenstapten: meer dan 60 taxi-werknemers uit den lan de maar geen een uit Leiden. "In Leiden krijg je niks van de grond". De laatste poging om gezamen lijk wat aan de arbeidsvoor waarden te doen, was in '74, herinnert Rob zich. "Om een uür 's nachts hadden we een chauffeursvergadering in'de NZH-kantine. We hadden een grote kan koffie gezet. Zegge en schijve kwamen ik en nog een chauffeur en de vakbondsbestuurder... Het was midden in de oliecrisis, met die autovrije zondagen. Op die zondagen verdienden de chauffeurs zich suf. De klachten smolten weg als bo ter". De ongeveer 125 Leidse taxi chauffeurs (vaste krachten en part-timers) zijn nauwelijks georganiseerd in een vak bond. Rob: "Je als één blok opstellen. Dat ontbreekt bij ons in Leiden gewoon". Bé- wonderend hoort hij de resul taten aan van chauffeurs in Grqningen. Door zich als één', blok op te.stellen tegengvéf dë taxi-bazen en door drie keer te staken (waaronder een staking van tien weken lang) heeft de Groningse taxi-cen trale een collectieve arbeids, overeenkomst (cao) waar du. rest van het land een puntje aan zuigt: een basisloon dat zeven procent boëen het mi nimumloon ligt en daarnaast 21 procent van het bedrag dat de chauffeurs in oen week tijd meer oprijden dan 930 gul den, Zijn werkweken van 47 tot 60 uur "normaal" in de meeste plaatsen, in Gronin gen werken ze stukken korter voor een hoger loon. Als Rob van Kooten de ellende aanhoort bij bedrijven in Delft, SpijkenïSse, Hoorn." Arnhem en Vu nip. meent hij echter dat Leiden er nog niet eens. zo slecht van afkomt: "Ikzelf ben redelijk tevreden. De Eltax betaalt het mini mumloon. Ik neb er prettig werk. In deze zaal zguden de. chaüffeurs van de Kerkhof bv, móeten zijn, maar die zie je nu nét niet". In de loop van de middag komt zowaar nog een Lëltienaar de" wel degelijk bedreigd voelden. Op de zitting zeiden zij evenwel: "Waaróm zouden we bang zijn. Als dat zö was waren we heus niet alleen hier naar toe gekomen" Puzzelen Als laatste getuige kwam gister middag de 20-jarige secretaresse Molenaar opdraven. Zij is secre taresse geweest van een volgens het opsporingsteam lege bv (Crescent) die door J. van L. in het leven zou zijn geroepen. Op verzoek van rechtbankpresident Kootte vertelde zij wat zij zoal de hele dag uitvoerde. "Ik had niets te doen. Ik zat de hele dag een beetje te lezen en te puzzelen. En daar kreeg ik nog voor betaald ook'! Tijdens het getuigeverhoor van de ze secretaresse werd eindelijk de derde verdachte in deze zaak, W. van den B., in het spel betrokken. Volgens getuige Molenaar kwam hij regelmatig op het kantoor van Crescent om blanco en al gete kende factupen te halen. Van den B. werd steevast vergezeld van Rotterdammer Wolfgang S., de man die op haar de indruk van "de grote baas" maakte. Ook vol gens verdachten Van L. en R. is S. degene die de fraude heeft ge pleegd. S. zal in een later stadium worden gehoord. Mits zijn ge zondheid, S. is hartpatiënt, het toelaat. Mr. Van Zalingen (raadsman van J. van L.) bestreed overigens dat Crescent een lege bv zou zijn: "Wanneer een bedrijf zo'n vijftig mensen op de loonlijst heeft staan, zoals de getuige net vertel de, kunnen we toch niet meer over een papieren bv spreken?" Officier mr. Den Os was het juridi sche spoor kennelijk even bijster "Dat moet u dan maar eens be wijzen, meneer Van Zalingen", zo draaide hij de zaken om. Beide - hoofverdachten en hun raads mannen sprongen verontwaar digd overeind om de officier ge zamenlijk duidelijk te maken dat het juist aan hem is om te bewij zen dat het hier wel om een lege bv gaat. Volgende week maandag zal de bel voor de derde ronde in deze frau dezaak worden geluid.... JAAP VISSER HENNY VAN EGMOND zaal binnenwandelen: Jan Klein van taxibedrijf De Groot. Ook Jan is met zijn ei gen.positie best tevreden: De Groot betaalt het minimum loon plus 25 procent van het opgereden bedrag boven de 1200 gulden in de week. Jan kan op zijn gemak lunchpau ze houden in de middag. Bij de meeste taxibedrijven is dit eerder uitzondering dan re gel. Een chauffeur uit Spijke- nisse: "Het komt regelmatig Voor dat ik 's ochtends om zes uur begin en 's avonds weer om zes uur ophoud zonder één bak koffie in mijn maag". Rob en Jan: "We zitten hier meer voor de anderen dan voor onszelf. Rob van Kooten knikt instem mend als landelijk FNV-be- stuurder Elias Niehot zegt dat part-timers weliswaar on misbaar zijn in de taxibedrij ven maar dat zij anderzijds goede werkomstandigheden voor de vaste taxichauffeurs blokkeren omdat zij niet georganiseerd zijn in de vak bond. "Studenten in Leiden, Delft en Groningen hebben hun mond vol over de arbei ders maar in de praktijk ma ken zij het voor de vaste taxi- werknemers kapot. Als ook het part-time werk maar ge regeld wordt, dan is er niets aan de hand. Er moet een lan delijke cao komen waarin de arbeidsvoorwaarden goed ge regeld zijn voor alle chauf feurs". De taxichauffeurs klappen. In het algemeen is het immers een janboel in de taxiwereld. De wet op het minimumloon, de wet op de minimumvakan tie. de wet op de minimum vakantietoeslag en de rijtij- denwet zijn in een deel van het taxiwezen blijkbaar dode letters. Er is vrijwel niets ge- Haag; Zoetermeer, Berkel Rodenrijs, Bleiswijk en Ber- schenhoek behoren ook tot dit samenwerkingsge bied. Het gebied Alphen aan den Rijn omvat buiten de omgeving ook Gouda en omgeving plus de Krimpenerwaard. Voor elk van de gebieden is treurt dat het ministerie van economische zaken "in ge breke blijft b(j het vaststellen van tarieven. Er heerst nu vrijheid-blijheid. Een chaos". Enthousiast klappen Leidena- ren Rob en Jan in hun handen voor een landelijke cao die zo snel mogelijk alle wildgroei in de taxiwereld om zeep moet helpen. Of zij er hard aan zul len meewerken is onwaar schijnlijk: beiden zijn niet (meer) georganiseerd: "Als je zelf de FNV nodig hebt, dan zie je ze niet". Toch steekt Jan even zijn hand omhoog als gevraagd wordt naar mensen om de landelijke cao verder uit te werken en er door te krijgen bij de werkgeversor ganisaties. "Mijn arm werd te zwaar", verontschuldigt hij zich als Rob hem vraagt waarom zijn arm weer schie lijk naar beneden zakte. aangegeven welke maatre- gelen de komende vijf jaar nodig zijn om tot een verant woorde verwijdering van huisvuil en bedrijfsafval te komen. Vóór 1 januari 1982 moet men volgens het provinciale plan onder meer in elk van de sa menwerkingsgebieden een gecontroleerde stortplaats voor niet herbruikbare on- verbrandbare reststoffen ter beschikking hebben. In het plan is rekening gehou den met de bouw van een vuilverwerkingsinstallatie in Zoetermeer in de komende vijfjaar en met de eventuele bouw van een nieqwe ver werkingsinstallatie in het ge bied Den Haag. drongen op een beleidsnota over buitenlanders in Leiden. Beide zaken vallen onder dé verant woordelijkheid van wethouder Schoute. Fase, wethouder economische za ken, personeelszaken en eman cipatiebeleid, krijgt vooral flinke kritiek. Zq betreurt de PvdA het dat de commissie personeelsza ken zo slecht functioneert, dat deze zelfs vaak maar helemaal niet vergadert. Er komen PvdA- moties over de bestrijding van langdurige werkloosheid en de begeleiding van vrouwen die willen gaan werken. En ook het emancipatiebeleid in het alge meen levert een motie op. Raadslid Van Dongen constateerde dat er tot nu toe in het geheel geen sprake was van een actief, sa menhangend emancipatiebeleid. Zij drong aan op het nu spoedig instellen van een werkgroep, die binnen een jaar een kant en klare beleidsnota schrijft en dus con crete voorstellen doet. Deze con statering formuleerde zij ook in de motie, die echter geen genade vond bij de meerderheid van haar eigen fractie. Eikerbout stelde en minder scherpe formulering voor ('nog onvoldoende gestalte gegeven aan dat beleid Toen Van Dongen hem uitdaagde om dan tenminste uit te leggen waar om de formulering verzacht moest worden, kwam Eikerbout niet verder dan op te merken 'dat dat wel zijn milde karakter zou zijn'. Van. Dongen maakte zich zo Vijf woningen door inbreker bezocht LEIDEN -Een vijftal woningen in Zuid West zijn gisterochtend be zocht door een inbreker. De be woners van twee huizen aan de Jacob Romanstraat werden hier bij het zwaarst gedupeerd. Tijdens hun afwezigheid werden een tuner, versterker, taperecor der, radio-cassetterecorder, tele visie en gouden en zilveren siera den weggehaald. Ook uit een wo ning aan de Zocherstraat werden een aantal sieraden ontvreemd. Daarnaast zijn de bewoners een koffer grammofoonplaten en ruim 1800 gulden armer. Uit twee woningen aan de Berlage- straat werden tenslotte nog en kelejuwelen en gouden en zilve ren voorwerpen gestolen. De po litie vermoedt dat de diefstallen het werk zijn van een en dezelfde inbreker. Deze kwam de wonin gen binnen door het forceren van de achterdeur. GELD EN SIERADEN ONTVREEMD LEIDEN - Uit een woning aan de Uhlenbeckkade werden gister ochtend 140 gulden, een tiental gouden en zilveren sieraden en vijf truien ontvreemd. De dader betrad de woning via de achter deur waarvan hij het slot gefor ceerd had. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet aanwezig. Boot bewoners bestolen •BEIDEN - Een-grote hoeveelheid .geluidsapparatuur werd het af gelopen weekeinde ontvreemd uit een viertal boten die in een haventje lagen van de Zijl, ter hoogte van de Atjehstraat. De dader kwam door inbraak binnen en nam onder meer zendinstalla- ties, televisies, radio's, verster kers en geluidsboxen mee. boos over deze ongemotiveerde afzwakking van haar motie, dat ze zich afvroeg of zpj deze nog wel wilde indienen. Verder komt de PvdA met moties over het verlenen van gemeente garantie, de gevolgen van het re geringsbeleid voor het functione ren van de Sociale Dienst, en de halsstarrige houding van de fede ratie van woningbouwverenigin gen in de kwestie van extra ver huiskosten bij de renovatie van bejaardenwoningen. Ook over het fietspad aan de Langegracht, het verval van de Boerhaavezalen en het registreren van leegstaan de woningen vragen de socialis ten een uitspraak. Ten slotte maakt de PvdA zich zorgen over het tijdig gereed maken van be stemmingsplannen. nu er bij de betrokken gemeentelijke directie zoveel ambtenaren vertrekken. Wethouder Waal wilde daarom de motie in beslotenheid behande len. Óp voorstel van raadslid Ko ning wordt het college gevraagd om een proef te nemen met een parkeerterrein met - bijvoor beeld automatische - slagbomen in plaats van automaten Of er in de motie over het gezond heidscentrum in de Mors ook ge vraagd moet worden om perso neel in loondienst, zoals initia tiefnemer Maat wilde, stelt de fractie afhankelijk van de hou ding van D'66. Wel het hij blijken dat er over deze kwestie binnen zijn partij verschillend wordt ge dacht. 1e prijs: Geheel verzorgde 14-daagse camplngcarreis voor 2 personen naar Amerika t.w.v. 5.500,- Mej Ria van der Biezen. Muiderkring 35. Leiden 2e prijs: Bankstel t.w.v. 1.800,- Mevr M Koers. Willem Alexanderpark 10, Noordwijk aan Zee 3e prijs: Bromfiets t.w.v. 1.250,- De heer P Vervelzen. p/a Papiermolen 32. Leiden 4e prijs Filmcamera en projectorscherm t.w.v. 995,- Mevrouw H. Filippo, Beethovenlaan 105, Leiden 5e prijs: Naaimachine t.w.v. 750,- Mevr Zierikzee-Pelt. Waldeck Pyrmontstraat 3. Leiden 6e prijs: Portable t.v. t.w.v. 400,- De heer J H A Humme. 3e Binnenvestgracht 10. Leiden 7e prijs: Digitaalpolshorloge t.w.v. 300,- De heer B van der Lans. Kagertuinen 4. Sassenheim. 8e prijs: Groot levensmiddelenpakket t.w.v. 200,- Mevr T. H. de Klerk-Boot. Koninginnelaan 26, Leiden. 9e prijs: Koffiezetapparaat t.w.v. 125,- De heer A J van der Blom. Driftstraat 21a. Leiden. 10e prijs: Set badhanddoeken t.w.v. 50,- De heer A Elzinga, Essenrode 17. Leiden De prijswinnaars van de 20 extra prijzen, bestaande uit het Leidsch Dagblad Jubileumboek, "120 /aar wereldgeschie denis door de ogen van het Leidsch Dagblad krijgen dit boek automatisch toegestuurd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3