"Als ze teveel vrij klagen ze jUs^ftK Grondruil stokt: bouwplannen voor Mirakelsteeg vertraagd Toekomstig inspecteur Van Mierlo: niveau onderwijs niet lager Voorschotens plan: tijdelijke volkstuinen [Le/cfee agenda PAGINA 2 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 OEGSTGEEST - De één kent hem als raadslid voor D'66 in Katwijk en de ander als rector van het Rijn lands lyceum in Oegstgeest. Oud-leerlingen zullen zich hem ook nog weten te herinneren als leraar aardrijkskunde. Alle fasen in het onderwijs heeft hij doorlopen. Hij houdt van doorstroming. Na dit schooljaar zal Harry van Mierlo, zijn rectorschap verruilen voor een baan als inspecteur bij het on derwijs voor de regio Den Haag. Nu eens geen gesprek over 'las tige' leerlingen, maar over een rector en 'zijn' school. Als het woord 'ambtelijk' valt krijgt hij het een beetje be nauwd. Zo zou hij zijn nieuwe functie beslist niet willen om schrijven. "Ik ben straks ook direct bij het onderwijs be trokken, maar op een andere manier. Ik krijg veel meer de gelegenheid onderwijsont wikkelingen mee te maken en te begeleiden". In 1963 is hij als leraar aardrijks kunde aan het Rijnlands Ly ceum begonnen. Zeven jaar later ontdekte men in hem de rector. Bijna elf jaar oefent hij dit vak nu uit. Hij heeft de school onder zijn handen zien groeien. De school is ge bouwd in een tijd dat nog veel mogelijk was. Voldoende leslokalen, een grote aula, goede gymnastiekaccommo- datie, prakticumruimten en een schoolbibliotheek maken het dat het voor leraren en leerlingen hier plezierig wer ken is. Ruim twaalfhonderd mensen bivakkeren dagelijks in het gebouw. Typering Lopend door de gangen komt rector Van Mierlo tot de vol gende typering: "Een school waar verschrikkelijk veel kan. In goed overleg en res pect voor eikaars meningen. Geen partijvorming". Dat laatste zegt hij erg nadrukke lijk. "Het is belangrijk dat iets samen gebeurt. Ik ben altijd in voor iets geks". Een blik- semexcursie van een klas naar Parijs, valt onder die noemer. Hierna stokt zijn ty pering even. Aarzelend en behoedzaam formulerend vervolgt hij dan zijn ver haal."De leerlingen van Rijnland komen praktisch allemaal uit gezinnen waar boeken op de plank de staan. t Van Mierlo: "Je moet stimuleren, motiveren en zorgen dat andere r ?n met elkaar dingen doen". De meeste ouders hebben zelf pen wat hun kinderen aan h ook een middelbare school doen zijn. Dat is voor et opleiding gevolgd en begrij- school een groot voordeel" Duizend-din- gen-doekje Van Mierlo heeft zichzelf altijd goed kunnen vinden in de rol van duizend-dingen-doekje. "Je moet stimuleren, motive ren en zorgen dat andere mensen met elkaar dingen doen. Je moet voor iedereen open staan en of dat nu in je straatje past of niet, dat heeft er allemaal niks mee te ma ken. Aan de andere kant moet je ook iets van bouwkunde afweten - de school moet voortdurend worden aange past- en op de hoogte blijven van onderwijskundige ont wikkelingen. Daarnaast heb je de gebruikelijke gesprek ken met leraren, leerlingen en ouders. Ik geloof wel dat ik kan zeggen dat dit een demo cratisch geleide school is en dat ie ook als zodanig func tioneert. De samenwerking binnen het docententeam en schoolleiders is goed. Daar om vind ik ook datje een wis seling van rector niet al te veel moet overtrekken. Het beleid is gedelegeerd". Hoogtepunten in zijn rectorbe- staan vindt hij de gezamenlij ke optredens van de school. Hij kan nu nog genieten van de schaatstochten, de toneel stukken met 400 mensen en het 25-jarig bestaan van de school, waarbij iedereen in een rood-wit tenue op het sportveld verscheen."En dat allemaal zonder geklier", zegt hij lachend. "Je moet kunnen blijven lachen en grappen met elkaar maken. Waar is de humor meneer Sonneberg?" Bewijzen Serieus is Van Mierlo weer als hij de vraag hoort 'Wordt het onderwijs minder?'. "Hele maal niet", antwoordt hij on middellijk. "Als je ziet wat eindexamenleerlingen nu presteren: kritisch analyse ren, openbaar spreken, ze komen met veel meer initia tieven en volgen niet automa tisch meer het gebodene. Al die onzin, dat ze nu minder onderlegd zijn. Laten ze my dat maar eens bewijzen. Leerlingen vragen zelf om een behoorlijk niveau. Ze willen goed onderwijs en als ze teveel vry hebben, klagen ze ook. Nee, ik ben niet be ducht voor het dalen van het onderwijspeil". "De rol die ik wil gaan vervullen als inspecteur is adviseur van scholen. Een schakel tussen school en ministerie. Heel belangrijk is het waarnemen van ontwikkelingen. Er zijn knelpunten. Het basisonder wijs verandert. Er gaat een ander type leerling naar de middelbare school. Willen we van het klassikale onderwijs meer naar het individualisti sche onderwijs toe, dan ver eist dat een gigantische inzet van zowel leraar als leerling. Een proces dat in een klas van dertig leerlingen enorm veel energie kost. Geen papieren verhaal, hoor. Vakopdracht Beleidsmensen op het ministe rie moeten ook goed worden geïnformeerd over wat er precies aan de hand is. De af stand tussen praktijk en theo rie moet zo klein mogelijk zijn. Iedere inspecteur heeft daarbij een vakopdracht. Mij is gevraagd de ontwikkeling van het vak maatschappijleer te begeleiden. Een uitdaging!. Er is alleen nog maar een raamplan waarin staat dat maatschappijleer in de toe komst als eindexamenvak kan worden gekozen. Voor de rest moet nog alles worden ingevuld. Hoewel mijn bloed nog ruist van Rijnland, denk ik dat het na bijna twintig jaar heel goed is, iets anders te gaan doen. De gelegenheid deed zich nu voor. Ik kan in Katwijk blij ven wonen en hoef persoon lijke contacten niet te verbre- ken".Het spreekt vanzelf dat hij zich blijft inzetten als raadslid voor de gemeente belangen van Katwijk. SASKIA STOELINGA Treinverkeer tussen Leiden en Den Haag tijd vertraagd LEIDEN - Draadbreuk was er de oorzaak van dat het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag gis teravond rond vijf uur zo'n an derhalf uur ernstig werd ver traagd. Enkele treinen hebben zelfs helemaal niet gereden. De breuk ontstond ter hoogte van Vinkbrug en werd veroorzaakt door een omhoogstaande stroomafnemer op een locomo tief. Informatiekasten WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat beginnen met het plaatsen van informatiekasten op plaatsen waar wordt gewerkt aan bij voorbeeld verbetering van een woonomgeving of reconstructie van wegen. In deze kasten worden planteke ningen met eventuele toelichting opgehangen, zodat #>en ieder ter plaatse kan zien wat de bedoeling van de uit te voeren werkzaam heden is. Het bestaande, nieuwe volkstuincomplex i tijdelijke volkstuintjes. i de wijk Adegeest wordt waarschijnlijk uitgebreid met een aantal LEIDEN - De bouwplannen voor de Mirakelsteeg kunnen ernstig worden vertraagd. Nog altijd weigert aannemer De Bolster de grond aan de gemeente te verko pen. Weliswaar was enige maan den geleden in beginsel overeen stemming bereikt tussen ge meente en de grondeigenaar over het ruilen van de grond voor een stuk in de Merenwijk, maar De Bolster gaat niet akkoord met de voorwaarden die er aan de ruil gesteld worden. De gemeente wil namelijk het recht van terugkoop hebben, als De Bolster ooit uit de Merenwijk ver trekt en bovendien moet de grond in de Merenwijk worden gebruikt om de opslag van bouwmaterialen elders in de stad te verplaatsen. Deze week gaat wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) opnieuw met de aanne mer praten. Ondertussen bleek ook het bouw plan tal van bezwaren van om wonenden op te roepen. Met na me een aantal bewoners van de Koddesteeg zou door de nieuw bouw licht en lucht in de huizen worden ontnomen. In totaal ze ven woningen zouden te dicht bij reeds bestaande huizen gebouwd worden, wat door de bezwaren onmogelijk gemaakt wordt. De gemeente geeft toe dat het oor- Chaos in Breestraat LEIDEN - Op de Breestraat, ter hoogte van de studentensociëteit Minerva, heeft afgelopen nacht enige verkeerschaos geheerst. Gedurende enige tijd was de weg geblokkeerd door een aantal ver keerd geparkeerde auto's. De po litie is met vijf man bezig geweest het verkeer op de Breestraat weer op gang te krijgen. Er werden maar liefst 38 parkeerbonnen uitgedeeld. spronkelijke plan erg onzorgvul dig was en inmiddels is een nieuw plan gemaakt. Door één woning minder te plannen en door met enkele woningen te schuiven zijn de bezwaren voor een groot deel ondervangen. Een andere fout in het plan was het. over het hoofd zien van een au- tospuiterij aan de kant van de Janvossensteeg. Nu wordt on derkend dat het bedrijf flinke overlast kan veroorzaken, maar de gemeente zal moeilijk alsnog geld weten te vinden om het be drijf te verplaatsen. Wel heeft de eigenaar van het bedrijf laten we ten voor verplaatsing in aanmer king te willen komen. Overdekte Ook de bouw op het terrein van het voormalige zwembad De Over dekte dreigt vertraging op te lo pen door bezwaren van winke liers aan de Haarlemmerstraat. Toch zei gemeente-ambtenaar Eggenkamp gistermiddag in de vergadering van de projectgroep Maredorp verbaasd te zijn wan neer de provincie het met de be zwaren eens is, (om snel te kun nen gaan bouwen is het noodza kelijk dat de provincie een zoge heten verklaring van geen be zwaar geeft). De bezwaren van de winkeliers richten zich op het ontbreken van winkels op de benedenverdie ping en het ontbreken van par keerplaatsen, zoals het bestem mingsplan dat voorschrijft. Dat laatste bezwaar is volgens Eg genkamp te ondervangen door een bedrag - 17.000 gulden per plaats - te storten in een fonds, dat speciaal voor de aanleg van parkeerplaatsen bestaat. Dié parkeerplaatsen zouden dan bui ten het bestemmingsplan kun nen worden gerealiseerd. Dit 'af kopen' van parkeervoorzienin gen hoeft volgens Eggenkamp geen gevolgen te hebben voor de hoogte van de toekomstige huur. Die 17.000 gulden zouden verre kend moeten worden in de grondprijs en deze grondkosten worden geheel gesubsidieerd door het rijk. Wat wel verhoging van de huurprijs tot gevolg kan hebben en zelfs zo dat wellicht het hele plan niet doorgaat, is het feit dat de beslis sing van de provincie voor 1 ja nuari genomen moet zijn om nog in aanmerking te kunnen komen voor de huurgarantie-regeling van het rijk. Uitstel en mogelijk afstel van het plan acht de buurt vereniging Maredorp ook niet in het belang van de winkeliers, die nu bezwaar maken, en dringt aan op spoed bij de procedure. Vandaag wordt een openbare hoor zitting gehouden, waarop de winkeliers hun bezwaren tegen het bouwplan kunnen toelichten. VOORSCHOTEN - Er is een uit gewerkt plan voor de aanleg van 44 tijdelijke volkstuinen op het tracé van de Rijksweg 11-west in Voorschoten. In Voorschoten is er een groot tekort aan volkstui nen. Er is een lange wachtlijst en de gemeente verwacht niet dat er snel gronden zullen kunnen wor den aangekocht om in de behoef te aan tuintjes te voorzien. Daarom waren er plannen gerezen voor de aanleg van tijdelijke tui nen om in ieder geval een paar mensen op de wachtlijst aan een tuin te helpen op de plek, waar Rijksweg 11-west ooit zal moeten komen. Deze weg zal, wanneer hij werkelijkheid wordt ook door Voorschoten komen en de ge meente Voorschoten heeft al ja ren tegen de plannen voor de weg geageerd. Dinsdag is er in de Tweede Kamercommissie voor verkeer besloten dat de verbin dingsweg tussen Bodegraven en Leiden er toch zal komen. Een CDA-motie om de bouw het westelijk deel van de weg in ieder geval uit te stellen tot na 1990 is verworpen. Dit betekent dus, dat er sneller met de aanleg van de weg kan worden begonnen dan was gehoopt in Voorschoten, wat het plan voor de tijdelijke volkstuintjes wel een erg tijdelijk karakter geeft. Voordat dit alles bekend werd is er al een voorstel uitgegaan naar de leden van de raadscommissies voor openbare werken, financiën en welzijn om goedkeuring te verlenen aan de voorstellen, zoals die door de directeur van de be- plantingsdienst zijn gemaakt. Deze voorstellen houden in, dat er in principe een tijdelijk volks tuincomplex komt aan de noord oostzijde van het kortgeleden aangelegde nieuwe complex. Dit zou betekenen dat er - afgezien van de bouw van een nieuwe brug - weinig extra voorzienin gen nodig zouden zijn. De water beheersing en de parkeerbehoef- te leveren daardoor bij voorbeeld weinig moeilijkheden op. Zaken als paden zouden een meer tijdelijk karakter krijgen door te worden betegeld in plaats van geasfalteerd. De gemeente streeft1 ernaar de hele zaak zo snel moge lijk rond te krijgen, zodat de volkstuinen in gebruik kunnen worden genomen bij de start van 1981 WOENSDAG Stadhuis - raadscommissies onderwy: en samenlevingopbouw, maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur, 20 uur. Projectgroep Transvaal - Stadhuis, 1! Breestraat 19 - lezing met dia's over na tuurlijke voedingsmiddelen. 20 uur. Schouwburg - Oude Vest, The Careta ker van Harold Pinter door de New Sha kespeare Company uit Londen. 14 ei 20.15 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen, dond. soo met films en informatieprogramma's .3-5 uur. Femke/Volkshuis - Bazaar Dc bazaar die vorige week werd gehouden in verpleegtehuis Leythenrode heeft een totaalbe drag van 21.400 gulden opge bracht. Dc bazaar die werd georganiseerd door medewerkers van het huis en vrijwilligers was een groot succes. Tijdens de bazaar werd ook een loterij georganiseerd, FeCSt een aantal mensen hebben hun prijzen nog niet opgehaald. Voor de winnende nummers kunt u zich in verbinding stellen met Leythenrode. Open Huis De streekmuziekschool "Rijnak koord" heeft de komende dagen open huis. Iedereen die belang stelling heeft voor het functio neren van de muziekschool of overweegt om muzieklessen te gaan volgen is daar van harte welkom. Leerlingen van de mu ziekschool zullen een muzikaal programma verzorgen. Verder zullen docenten aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. De tijden voor het open huis zijn vrijdag 7 november van 19.00 tot 21.00 uur in de Scheppingskerk te Leiderdorp. Zaterdag 8 no vember van 10.00-12.00 uur in de Alkeburcht te Roelofarends- veen en eveneens op zaterdag 8 november van 15.00-17.00 uur in het Anker te Hazerswoude- Rijndijk. De Zoeterwoudse peuterspeelzaal 'De Floddertjes' viert vrijdag morgen 7 november haar 10-ja- rig bestaan. Er wordt voor de peuters en hun ouders een grote feestmarkt gehouden in de grote zaal van het gemeenschapshuis "Ons Huis". Op de feestmarkt kunnen de peuters allerlei spel letjes doen. DelRose In de Lindehoeve in Voorschoten treedt aanstaande zaterdag de bekende groep DelRose op. Deze Haagse band heeft de afgelopen twee jaar, ondanks bezettings wisselingen met succes volle za len bespeeld. De deur gaat om 21.00 uur open en de entree be draagt 3 gulden voor kaarthou ders en 6 gulden voor niet- kaarthouders. De kosten voor het plan bedragen rond de 120.000 gulden. De ge meente wil de tijdelijke volkstui nen minder duur maken dan de tuintjes op het definitieve com plex, omdat de volkstuinhouders in grote onzekerheid zullen ver keren wat betreft het behoud van hun tuin. Andere status werkgroep buitenlandse werknemers LEIDERDORP - De plaatselijke werkgroep Begeleiding Buiten landse Werknemers die de belan gen van voornamelijk de Turkse en Marokkaanse inwoners van Leiderdorp behartigt vindt het wenselijk een formelere status aan hun activiteiten te gaan ge- Dit is gebleken na gesprekken met de gemeente. Aan de groep zal daarom een vertegenwoordiger van de gemeente worden toege voegd. Op die manier hopen bei de partijen een beter zicht te krij gen op het welzijn van deze groep Leiderdorpers. De raadscommissie van cultuur was in haar vergadering gister avond van mening dat de groep niet de status van een gemeente lijke adviescommissie moet krij gen. Ook zal de groep die de nieuwe naam Coördinatiewerk groep Buitenlandse Werknemers zal krijgen voorlopig zonder sta tuten en zonder eigen geldmid delen gaan draaien. Verder zal de verdeling en omschrijving van taken zelf worden geregeld. Na een jaar zal er dan worden beke ken hoe het verder moet. "In elk geval moeter voorzichtig worden begonnen met deze wisselwer king tussen particulier initiatief en gemeente," aldus VVD-wet- houder Gehner. DONDERDAG validen, 19-20 u Architektenwinkel - Hooglands Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30—21.3' Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd. van 14-1 uur, tel. 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 731: open middag, 14-16 uur, kaarten, sjoeler en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troel Noordeinde 2a, 20-21.30 uur. Voorlid ting en begeleiding dienstweigeren, oo! tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmei straat 73, disko, 20-22.30 uur; soos vri; dag 15-17 uur. Caeciliastraat 18 - open avond Leids Werkgroep Homosexuelen, 9-1 uur. Stadhuis - raaadscommissie ruimtelijk ordening, volkshuisvesting en spor economische zaken en personeelszakei 16 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 1' film van de Duitse regisseur Wim Wei ders, "Der Amerikanische Freund". 2 en 22.15 uur. Schouwburg - Oude Vest, voor oper; en/of operetteliefhebber; "A New Gal Night of Gilbert and Sullican" door D London Savoyards; 20.15 uur. LAK-theater - première van "Het Kill ontwaken" door Villa Muziektheater, 2 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdieni der apotheken in de regio Leide wordt waargenomen van vrijdag 3 oktober tot 7 november door Apc theek "Tot Hulp der Menschheid' Rosmolen 13, tel. 121060 en doe Apotheek "Voorschoten", Leids< weg 66, Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden- Interkruis, Middelweg 31 tel. ten noorden van de Rijr 134604; tel. ten zuiden van de Rijr 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezondheidscentrum, Berkenk; de, Leiderdorp, tel. 41013: spreekuur ma. t/m vrij. van 14-1 lEIDSCH £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post f 66.40 Jaarabonnement 1173.70 Hootdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Aiq. redactiechef: A 'van Laauwen Phr. Alq. redactiechef: J. M. J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P.M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buit an land) A A van Brussel (sooale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en tetavme. kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangestoten bij de Gemeen schappelijke Perediens! met eigen correepondenten c Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoor dijk Tal 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-690847 Zoelerwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Snijder»

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2