Enorme vuurzee in Hillegom 4 SH Onderzoek naar HelFs Bengels "V akbonds- leden moeten uit de cel" Feestjes op scholen krijgen aandacht van de Alpheuse politie Prachtige litho's Ina Bos in Anker Miljoenenschade: gereformeerde kerk verloren WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 m Ook de scholen in Alphen, met name de gemeentelijke scho lengemeenschap "Albania- nae" en het Ashram College, kampen met het probleem van de agressieve jongeren ofwel Heli's Bengels. Uit overleg tussen de leiding van beide scholen, de Al phense politie en het ge meentebestuur is vorige week voortgekomen, dat de politie voortaan wat gerich ter zal gaan optreden. Het gemeentebestuur acht het althans „een goede zaak, in dien op de beide scholen plaatsvindende festiviteiten tijdig tevoren bij de politie worden gemeld". De politie kan het schoolgebouw op de avond van dergelijke feeste lijkheden, waarbij de vecht partijen veelal ontstaan, dan in een gerichte surveillance opnemen. „Verder is het van belang om bij verstoring van festivitei ten in de scholen onmiddel lijk de politie in te lichten, opdat een snel politioneel optreden mogelijk is", aldus heeft burgemeester M. Paats als voorzitter van het ge meentebestuur en hoofd van de politie de scholen laten weten. De politie heeft zich in de afge lopen tijd al ingesteld op de problemen die jongeren in groepsverband veroorzaken en waarbij een „steeds bru taler en agressiever optre den" wordt geconstateerd. Zoveel als mogelijk, treedt de politie tegen deze groepen „direct en - zo nodig - met kracht op", terwijl zij tevens plaatsen waar de problemen zich nogal eens blijken voor te doen op heeft genomen in de normale surveillance. Eerst achtergrond problemen kennen, alvorens over oplossing te praten ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is nog geen oplossing voor handen voor het probleem van de agressieve jongeren, zoals de Heli's Bengels, in Alphen. De gemeente gaat eerst een onderzoek instellen dat antwoord moet geven op vra gen hoe groot de groep is, hoe groot het verloop is onder de jongeren die tot de groep behoren, of er gezien de verschillende leeftijden wel sprake is van homogene groep, welke problemen op de achtergrond spelen en wat de wensen van de jongeren zelf zijn. Pas daarna gaat het gemeentebe stuur zich buigen over mogelijke oplossingen, zoals het beschik baar stellen van een eigen onder komen of het aanstellen van eer straathoekwerker. Daarbij zal ook bekeken worden of binnen de bestaande jongerencentra en met name Madonna iets gedaan kan worden aan het probleem van deze ongebonden jongeren, die in leeftijd variëren van twaalf tot vijfentwintig jaar. Een uurtje "brainstormen" onder leiding van wethouder H. Donker in de commissie sociaal-culturele zaken bracht de aanwezige raads- en commissieleden al snel tot de conclusie dat er eigenlijk weinig tot niets bekend is over deze ca tegorie Alphenaren. Voor zover er informatie is, is die afkomstig van de wijkagent die wel eens contact met de jongeren heeft. Werkloosheid en een gebrek aan ruimte in vooral de "slaapwijk" Ridderveld worden al snel als waarschijnlijke oorzaken achter het probleem genoemd. Daarbij rijst echter tegelijk de vraag of het beschikbaar stellen van eigen ruimte niet neerkomt od het be- Amnesty Katwijk voert actie KATWIJK - De Katwijkse' werkgroep van Amnesty International (een interna tionale organisatie die on der meer opkomt voor de belangen van politieke ge vangenen) begint binnen kort in de badplaats met een actie voor vakbonds mensen die in de gevan genis zitten. Het is de be doeling dat voorbedrukte kaarten worden gestuurd aan de autoriteiten in lan den waar vakbondsmen sen gevangenen worden gehouden. Deze actie van Amnesty Interna tional wordt door tal van afdelin gen in ons land en in het buiten land gesteund. De Katwijkse werkgroep van Am nesty International bestaat nu ruim vijfjaar. Behalve het geven van voorlichting over het werk van Amnesty organiseert de werkgroep zes maal per jaar zo genaamde schrijfavonden in het wijkgebouw van Cleijn Duin. Morgenavond (donderdag 6 no vember) is er weer zo'n avond. Tijdens de schrijfavonden worden brieven geschreven aan de rege ringen van landen waar mensen om hun overtuiging gevangenen worden gehouden. "Amnesty In ternational is politiek ongebon den", zegt de Katwijkse Ria Zwikker, actief lid van de werk groep. "Het gaat om onpartijdige hulp aan mensen die in moeilijK- heden verkeren". Zo helpt Amnesty International onder anderen een Chileense arts die weigerde mee te werken aan een staking tegen Allende, maar ook baptisten die in de Sovjet- Unie gevangen worden gehou den wegens "anti-Sovjet activi teiten". Op de regelmatig terugkerende schrijfavonden worden steeds drie gevangenen uitgezocht die steun verdienen. De leden van de werkgroep stellen een brief op die de "schrijvers" in het wijkge bouw als voorbeeld gebruiken. Het is dus niet persé nodig dat men een vreemde taal kent. De vertaling wordt echter wel bijge leverd. "Die brieven worden in beleefde bewoordingen gesteld", zegt Ria Zwikker. "We doen een appèl op het fatsoen van de autoriteiten. Scheldpartijen halen niets uit. Die schaden juist de belangen van de gevangenen". Voorzichtig Overigens hoeven de bezoekers van d#1 schrijfavonden de voor beeldbrief van de werkgroep niet klakkeloos over te schrijven. "Men mag er best een persoonlij ke noot aan toevoegen, graag zelfs", zegt Ria Zwikker. Het onderzoeksbureau van Amnes ty International zoekt elke maand drie gevangenen uit die hulp nodig hebben. Bijvoorbeeld omdat hun situatie slechter is geworden, of omdat er nieuwe mogelijkheden voor hun invrij- Ria Zwikker van de Katwijkse werkgroep van Amnesty International: „Wij zijn politiek ongebonden, wij zijn onpartijdig" heidsstelling worden gezien. Amnesty gaat daarbij zeer voor zichtig te werk. Vergissingen zijn vrijwel uitgesloten. De druk die Amnesty op deze manier uitoe fent op dictatoriale regeringen heeft succes: van tijd tot tijd wor den gevangenen vrijgelaten, of beter behandeld. Op de schrijfavond die morgen van 19.30 tot 22.00 uur wordt gehou den kan men brieven schrijven aan de autoriteiten in Chili, Zaïre en Zuid-Korea. De laatste schrijfavond van dit jaar wordt gehouden op de internationale Dag van de Rechten van de Mens, op 10 december. Lezingen Op uitnodiging verzorgt de Kat wijkse werkgroep ook lezingen over het werk van Amnesty In ternational. Er zijn lezingen ge geven voor vrouwenverenigin gen, in jongerensocieteiten en op middelbare scholen. Maandag avond 10 november is er in de jongerensociteit "De Donk" weer een voorlichtingsavond. De Katwijkse werkgroep kan ove rigens wel versterking gebrui ken. Met enige jaloezie bekijken de Katwijkers de activiteiten van de Rijnsburgse werkgroep. "Die telt wel zo'n zestig vaste brief schrijvers", zegt Ria Zwikker. "En een vaste kern van actieve mensen is heel belangrijk". Het contactadres van de Katwijkse werkgroep is gevestigd aan de Ligusterstraat 3 te Katwijk aan Zee. strijden van symptomen, zonder dat daarmee iets van het eigenlij ke probleem wordt opgelost. Al die vragen leidden gisteren tot de vrijwel unanieme mening dat het probleem eerst onderzocht moet worden. Aanvankelijk was er wel een enkel commissielid dat de koe meteen bij de horens wilde vatten. Met name C. Doolhoff (PPR) wilde af van de "academische vraagstel ling" om maar vast ergens te be ginnen. Hij pleitte voor eigen ruimte voor de jongeren. Dool hoff: "Daarmee kun je misschien niet de harde kern vangen, maar wel de leeglopers, de meelopers. Dan wordt bovendien de groep kleiner en de lol voor de anderen om zich agressief te gedragen een stuk minder. We moeten er naar toe dat ze zichzelf gaan helpen in een wat rustiger sfeer." Donker, bijgevallen door PvdA- raadslid Gij bels, bestempelde de visie van Doolhoff echter als dagdromerij. "Het klinkt prach tig, maar het lost het probleem niet op. Daar geloof ik niet zoveel En H.W. den Duijn (WD) zag zelfs gevaren in het voorstel van Dool hoff. "Je moet uitkijken voor een precedentwerking. Je loopt het gevaar dat er dan steeds weer een nieuwe groep opstaat die zich agressief gaat gedragen om eigen ruimte te krijgen. En dan zit je alleen maar met meer proble- Of het onderzoek naar het probleem van de agressieve jon geren tot een oplossing zal leiden ïs intussen nog maar zeer de vraag. Het onderzoek zelf zal al moeilijk genoeg zijn. Wethouder Donker zei dan ook met nadruk dat geprobeerd zal worden (zo spoedig mogelijk) een antwoord op de vragen te geven. Want wel iswaar werd gisteren al vastge steld dat zowel de positie in de maatschappij als de leeftijd een rol zullen spelen, maar daarmee zijn al twee mogelijke oorzaken genoemd die geheel verschillen de oplossingen vereisen, nog los van de vraag of de gemeentelijke overheid zo'n oplossing kan aan reiken. Het probleem van een twaalfjarige die behoort tot de probleemgroep zal heel anders liggen dan dat van een ruim twin tigjarige. Vervolgens is ook nog maar de vraag of, als bijvoorbeeld het be schikbaar stellen van eigen ruim te bij kan dragen aan een oplos sing, de gemeente dan voldoende redenen ziet om er geld aan te spenderen. Gijbeis:. "Dat zullen we gewoon moeten afwegen bin nen het kader van prioriteiten." En het beschikbaar stellen van bestaande, houten noodlokalen zit er in elk geval niet in. Donker "Vanwege het brandgevaar en ook het lawaai zijn houten nood- lokalen hiervoor onbruikbaar." Overigens stelde Donker gisteren dat de ongebonden, agressieve jongeren nog niet zo lang een probleem zijn in Alphen. hetgeen er mede oorzaak van zou zijn dat er over de groep niet zoveel be kend is. Gij bels en Van As (WD) bestreden dat echter "Vroeger was er ook al de Aarhofjeugd. Dat had ook de aandacht van de Jeugdraad, die herhaaldelijk op een^ oplossing heeft aangedron gen", zo haalde Van As nog wat naar voren van de onvrede die de Jeugdraad onlangs tot het besluit bracht zichzelf op te heffen. Een besluit dat overigens nog door de gemeenteraad moet om tenslotte pas definitief te worden als het provinciaal bestuur het bekrach tigt. Eén van de tentoongestelde werken van Ina Boi "Reina HAZERSWOUDE De Haagse Ina Bos-jvan der Molen exposeert tot 29 november lit's, etsen en goua ches in Het Ank- r HKAEERSWOUDE. Haar werk bestaa uit een aantal litho's can meestal redelijk formaat, een se rie kleinere etsen en een paar (re cente) gouaches. Eigenlijk is al het werk dat in Het Anker wordt getoond van vrij recente datum, gemaakt tussen 1977 en 1980 Ondanks dat recente aspect heb ben de litho's en etsen een sfeer die non-actueel is, voor volwas senen in ieder geval. Een bijna ouderwetse sfeer van intimiteit en kleinschaligheid straalt van het werk af. Onderwerpen als kinderen, speelgoed, dieren zyn steeds op een aandachtige, inten se manier in beeld gebracht. Fijn getekende of gedrukte detail] worden vaak samengevoegd tot een decoratief ornament en ge componeerd rond het hoofdon derwerp. b v. Flnortje Mede duur het ingehouden, gedempte kleurgebruik ontstaat een rijk gedetailleerd beeldeffect dat ons demogelijkheid biedt even ineen andere (kinder)wereld te vertoe ven. Omdat Ina Bos de/< II Ie |j tho's ook in sepia of zwart-wit af drukt kunnen we constateren dat zelfs zonder kleur de subtiele kinderwereld intact blijft. Een onderstreping van het rijpe talent n de etsen treffen we dezelfde on- geleken me ijn ze schets en kwalifica experiment Hoewel blijven o pen te voorlopii od.g LStlo- oorkomen, ruil ik ze nog zonder aarzelen in prachtig litho als Vo- Iwijk" die door zijn rgkdom n kleuren details heel wat meer GUUS KOOL Troosteloze resten van wat gistermorgen nog de gereformeerde kerk i werd gerestaureerd om oude luister te herstellen. i godshuis dat net HILLEGOM - Opnieuw is een kerk in Hillegom gis teren door brand ver woest. Nog geen twee jaar geleden brak als gevolg van werkzaamheden brand uit in de Nederlands Hervormde Kerk. Gister middag ging in een enor me vuurzee de Gerefor- merde Kerk aan de Six- laan in vlammen op. Opnieuw ook worden werkzaam heden aan de kerk door de politie als de oorzaak van de brand ge zien. Tijdens het lassen moet een vonk zijn opgeslagen. Volgens de ondercommandant van de Hille- gomse brandweer, de heer Fran sen, is het goed mogelijk dat ma teriaal pal onder het dak al enige tijd in brand heeft gestaan zonder dat iemand daarvan iets in de ga ten had. Direct nadat de melding bij Hille- gomse brandweer binnenkwam werd met groot materiaal uitge rukt. Onmiddellijk werd assis tentie gevraagd aan de korpsen van Heemstede, Bennebroek en Haarlem. Onder meer werd een hoogwerker ingezet om het vuur beter te kunnen bestrijden. In to taal zijn 75 man betrokken ge weest bij de blussingswerk- zaamhden, die tot 's avonds zes uur duurden. Brandende stukken Ofschoon het sein "brand meester" na ruim 40 minuten nadat de melding van de brand binnen kwam (13.00 uur) werd gegeven, hebben de korpsen zich voorna melijk beziggehouden met het beschermen van de omliggende panden. Ondercommandant Franssen: "Het bleek al snel dat wij aan de kerk niet veel meer konden redden. De kleuterschool die praktisch tegen de kerk is aangebouwd en enkele huizen liepen gevaar op. In eerste instantie hebben wij daarom trachten te voorkomen dat het vuur zou overslaan". Volgens Fransen waren de wind, brandende stukken die rondvlo gen en de extreem hoge tempera tuur rondom de brandhaard vol doende reden om die bescherm de maatregelen te nemen. Ofschoon de kerk geheel als verlo ren moet worden beschouwd hebben de belendende panden nauwelijk schade opgelopen. De schade aan de kerk wordt voor lopig geschat op 4 miljoen gul den. Troosteloos De kerk zelf geeft momenteel een troosteloze indruk. Het dak is in gestort, evenals de houten spits De geweldige brand van de kerk trok veel belangstelling van Hillegom- mers, die met spijt het gebouw in vlammen zagen opgaan. van de kerk. Alleen de toren en de dekkingswerkzaamheden. als zijmuren staan nog overeind. ge\olg waarvan de brand is ont- A1 ruim een half jaar werd gewerkt staan, maakten deel uit van die aan de restauratie van het uit 1928 restauratie, die inmiddels half stammende gebouw. De dakbe- was voltooid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19