Leiden vergeet door te drukken "Prachtig uitgangspunt voor zaterdag" Kessler: "AZ speelde Levski tegen de wand Real Madrid ronde verder Goede cijfers (93-73) vertroebelen beeld tegen Verviers Vlaardingen in grote problemen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 SPORT PAGINA 15 ALKMAAR - De Alkmaarse trein dendert maar voort. Of AZ nu zonder Tol, zonder Kist of zoals gisteravond zonder Welzl speelt, het maakt niet uit want gescoord wordt er toch. Nu gebeurde dat gister avond vijfmaal tegen een wel uitermate zwakke opponent (Richard van der Meer "Die lui zaten vastgeroest aan de grasmat, ze hadden helemaal niets te vertellen"), niettemin leverde de Noordhollandse stichting een prestatie van redelijk niveau af. "Een prachtig uitgangspunt voor de wedstrijd van zaterdag te gen Feyenoord", vond Georg Kessler, die z'n aanvaller Pier Tol een levensgrote loftrom pet toestak. "De ogen van de bondscoach moeten nu toch zijn opengegaan", sprak de oefenmeester. "Pier is weer helemaal terug na zijn zwak ke prestatie in Sofia" Daar. in Bulgarije, léerde Kessler na een verkeerd uit gepakte 4-3-3 speelwijze, dat het 4-4-2 systeem op het lijf van de Alkmaarse brigade is geschreven. Een'taktiek, die wekelijks wél een teleurge stelde spits op de bank bij Kessler met zich meebrengt. Zaterdag bij FC Twente viel de keus op Kees Kist, tegen Levski mocht Kurt Welzl z'n trainingspak aanhouden om dat "de scherpte uit z'n spel" zou zijn. Kees Kist heeft zich nu bij die 'reservebeurten' neergelegd, na eerder z'n on vrede over de handelwijze van Kessler te hebben ge spuid. "Ach, de trainer doet maar", oordeelde de blonde spits. "Ik zie wel wanneer ik er in sta". Richard van der Meer zal zaterdagavond tegen Feyenoord in elk geval door de grijsharige AZ-trainer worden opgeroepen. De vleugelverdediger hield de in Amsterdam (Ajax-AZ) uitge zette draad vast en fungeerde als belangrijke schakel in de Alkmaarse ketting. "De sa menwerking met Jan Peters en Peter Arntz loopt al we kenlang uitstekend", glim lachte de Roelofarendsvener. "Daardoor is het voor mij een stuk gemakkelijker om naar voren te gaan. als de taken achterin worden overgeno men. Maar Levski was eigen lijk geen maatstaf, hoewel ze in Sofia nog knap gevaarlijk waren. Ik denk dat ik van Pierre Vermeulen heel wat meer krijg te verduren".... ROB ONDERWATER LEIDEN - De wetten der logica toepassen in het wereldje van de sport blijkt ten ene male een onmogelijke zaak. Overal elders geven reeksen, cijfers, statistieken en axio ma's een getrouwe afspiegeling van de werkelijkheid dan wel zekerheden weer, behalve wanneer er dus een bal in het stuk voorkomt. ALKMAAR - De tweede editie van de UEFA Cup-confron tatie AZ'67-Levski Spartak Sofia viel voor de Noordhol landers zelfs als oefening voor de zaterdagavondtopper tegen Feyenoord amper serieus te nemen. Zonder enig weerwerk van de uiterst timide Bulgaren mocht het hob by-elftal van Klaas Molenaar zich gisteravond in de Alk- maarderhout uitleven in een tot anderhalf uur verlengd speelkwartier. Het intense verlangen naar Europese er kenning werd althans enigszins bevredigd in de vorm van een 5-0 triomf. de eerste Alkmaarse treffer te laten aanteke- BOEDAPEST(ANP)- Real Madrid heeft zich gisteren als eerste ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskam pioenen. In Boedapest versloeg Real Honved met 2-0. De Spaan se kampioen had de eerste wed strijd met gewonnen. Bij rust was de stand 1-0. In de 27e mi nuut opende Cunningham de score. Hernandez verdubbelde de voorsprong. Newport County uit Wales bereikte de laatste acht van het Europese bekertoernooi voor bekerwin naars. Op eigen terrein won Newport County de returnwed strijd voor de tweede ronde tegen Haugar uit Noorwegen met 6-0. Halverwege het duel was de stand 2-0. In de eerste wedstrijd tussen beide ploegen werden geen doelpunten gemaakt. Tommy Tynan zorgde voor twee treffers, David Gwynther, Steve Lowndes, John Aldridge en Ke vin Moore brachten ieder één doelpunt op hun naam. Neem nu het duel tussen Parker Leiden en SFX Verviers in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup II. Op papier - vol gens de cijfertjes dus - speelde de Leidse formatie een zeer goede partij waarbij de Belgen in alle opzichten (schotpercentage, re bounds, balverlies) aan de nega tieve kant van de score zaten. Goed. Leiden zegevierde met 93-73 en het verschil was in die eindstand min of meer terug te vinden. Maar de lijstaanvoerder in de eredivisie acteerde - op het oog dan - helemaal niet zo vlek keloos. Zag bijvoorbeeld geen kans om de voorsprong van twin tig punten bij rust uit te bouwen naar, zeg, een punt of vijfender tig. Iets dat helemaal in de lijn der verwachtingen lag, iets dat ge zien de verhoudingen volkomen logisch zou zijn geweest. Maar wat dus, op de een of andere ma nier niet gebeurde, hetgeen ver troebelend werkte. Han Wallaart, de Leidse coach, zat er niet zo mee, hij becijferde het anders. Rekende voor dat een voorsprong als deze met het oog op de uitwedstrijd van volgende week toch een zeer comfortabele was en stelde vast dat de weg naar de kwartfinales wijd open lag. "Op basis van wat ik vanavond heb gezien ga ik er vanuit dat we ook daar zullen winnen. Dat zijn we aan onze stand in feite wel verplicht. Dat is ook onze motiva tie voor de uitwedstrijd, we be ginnen daar gewoon op nul en pakken ze net zo aan als van avond. Nou, dan geloof ik niet dat ze nog een kans maken. Wij zitten in de volgende ronde". Een duidelijke verklaring waarom zijn ploeg het karwei na rust niet echt afmaakte kon Wallaart niet geven. "Natuurlijk, ik had ook liever met veertig punten ver schil gewonnen, dan hadden we fluitend naar Verviers kunnen gaan. Nu moeten we er in elk ge val nog voor spelen. Volgens mij bleef het in de tweede helft in evenwicht omdat die Belgen ons in defensief opzicht konden bij benen. Onze concentratie was even weg en Verviers is een ploeg die slim genoeg is om daarvan te profiteren. Ze vechten door tot het eind en als je ze een vinger geeft pakken ze een hand. Toch blijf ik erbij dat we goed speel den. Kijk maar op het scorefor mulier". Cijfers Dat, het zij nogmaals gezegd, ten faveure van de thuisploeg sprak. Een scoringspercentage van 56 is gewoon goed, een overwicht in de rebound van 60% is dat net zo. Maar het zijn en blijven koele cij fers en die hebben weinig te ma ken met eventuele onbevredi gende gevoelens. Want daar ble ven de kleine tweeduizend toe schouwers na afloop toch wel mee zitten, waarom ramde Lei den er na rust niet net zo in als daarvoor, waarom mocht het nauwelijks imponerende Ver viers na rust op gelijk niveau meestrijden, waar bleef die logi sche knock-out waarop iedereen zat te wachten? Vragen dus die Leiden onbeant woord liet, omdat het team er blijkbaar de noodzaak niet van inzag zijn evenknie in de Belgi sche competitie (ook de formatie van coach Maron staat bovenaan) tot aan het eind toe te martelen. Een minuut of vijf na rust, toen Scores - Leiden - Verviers 93-73 (51-31) Leiden - Plaat 21, Parker en Woud stra 18, Puidokas en Van Solm 12, Kruidhof 8 en C. Plaat 4. Verviers - Hicks 28, Jones 16, Bod- son en Es 6, Stollenberg en Dilis- sen 4 en Tasquin 2. Leiden de sprong naar dertig punten praktisch had gemaakt, verslapte de aandacht in de ver dediging waardoor de Belgen plotseling ook wat ballen van het bord mochten plukken. Niet dat de ploeg meteen een groots of fensief kon inzetten, daarvoor was het samenraapsel uit Bel gisch Limburg te zwak. Maar de ruimte die ze kregen werd benut en daardoor kon een aanvanke lijk dreigende afgang voorkomen worden. Muis Mocht de muis Verviers in de twee de rondgang naast de kat Leiden aan tafel zitten, in het eerste part vielen er slechts wat kruimels op de grond. De Belgen, de gehele eerste helft slechts met slechts vijf man spelend, legden afgezien van hun uitblinker en topscorer Phil Hicks een statisch spelletje op het veld waarmee de felle Leidse defensie weinig proble men kende. Daarnaast kon Mitch Plaat reeds na tien minuten te vreden constateren dat zijn op ponent Stollenberg op vier fou ten (een technisch na proteste ren) stond, dus dat zat ook ge bakken. En verder, zo bleek al snel, had Leiden binnen de buc ket niets te duchten van de qua lengte duidelijk tekort komende Belgen die het eerst nog wel trachten te camoufleren door mee te springen, maar wat later na een mislukt schot rap terug renden naar eigen helft omdat te gen Paul van Solm (zestien re bounds) en Steve Puidokas (veer tien) toch niets te beginnen bleek. En Jim Woudstra was op schot. Afstand Die zorgde met knappe schoten dan ook meteen voor alstand 12-6 en 25-12maar inedeomdat zijn tegenstander Hicks óók alles raak pafte en omdat Leiden voor alsnog geen optimaal gebruik maakte van de toch rijkelijk aan wezige mogelijkheden die er vooral binnen de bucket van Verviers lagen werd de soepele start niet van een dito vervolg voorzien. Pas toen Tony Parker op drift raakte en de vijf Belgen wat vermoeid kwam het klasse- verschil dat er zo duimendik bo venop lag echt naar voren. Bin nen drie minuten liep de voor sprong op tot twintig punten. To ny Parker zorgde daarbij voor twee hoogtepuntjes met een fan tastische assist en een vliegend hoekschotje van de zwakste Belg Es. Dat beloofde wat voor de tweede helft, die laatste paar mi nuten. Dunk En inderdaad, Leiden zette na rust even scherp en snel in waarbij opnieuw Parker de hal op stelten zette meteen keiharde dunk. Van Solm bleef niet achteren bij een stand van 65-39 ging men er eens recht voor zitten. De matige Bel gen zouden genageld worden en het clement sensatie moest het gebrek aan spanning dan maar compenseren. Maar zover kwam het dus niet. Inplaats van in dat hoge tempo door te gaan paste Leiden zich aan Verviers aan Tot hun eigen verbazing behoefden de Belgen zich niet langer te be perken tot risicolvolle afstands schoten, maar konden zij opeens vrij doorlopen tot onder het bord. Een buitenkansje dat ze niet on benut lieten en waardoor kon worden teruggekomen van 83-55 tot 85-65. Wellicht dat Paul van Solm en Ste ve Puidokas de scheef getrokken verhouding recht hadden kun nen zetten, maar Wallaart hield ze in de slotfase op de bank. Zonder lange mensen nog in de weg schoot Verviers (Hicks en Jones dus) gelijk op met Leiden dat selfs via Mitch Plaat nog even moest aanzetten op de twintig punten verschil te handhaven. Want even leek het er zelfs op of de Belgen hadden nog meer te ruggekomen. En dat werd Plaat du te gek Er klopte toch al iéts niet, ondanks die goede cijfers. AD VAN KAAM de succes opleverde, dwingt de provincieclub eindelijk respect af. Zeker geldt dat op het natio nale podium, waarop de Alk- maarders in 11 competitiewed strijden 21 punten bijeenschop- ten. Internationaal geniet de clubnaam AZ'67 vooralsnog wei nig aanzien. Goed. Luxembur gers en dan vooral de voetballen de dilettanten van Red Boys Dif- ferdange weten onderhand welk gezelschap achter die merkwaar dige afkorting schuilgaat. Maar elders in Europa schijnt de sa mensmelting van de eerste en laatste letter van het alfabet nog altijd in verband te worden ge bracht met een onduidelijke poli tieke groepering. Dat wijdverbreide misverstand kan AZ zelf uit de wereld helpen, nu de drempel naar de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi is genomen. Maar de volgende stap op weg naar Europese roem zal zonder twijfel met aanmerkelijk meer hindernissen gepaard gaan dan gisteravond tegen Levski Spartak Sofia. "Vooropgesteld natuurlijk dat die ploegen zich nog moeten kwalificeren, zouden wij in de volgende ronde het liefst HSV of Barcelona ontmoeten", kwam ook AZ-trainer Georg Kessler via een omweg tot de slotsom, dat de 5-0 winst op Levski buiten de landsgrenzen weinig applaus zal hebben ont lokt. Doelbewust Al te veel jubel paste AZ gister avond niet. hoe doelbewust de huidige Nederlandse nummer één zich ook op het Bulgaarse karwei stortte. Terecht werd in Alkmaarse kringen beseft dat het Europese spel in de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi pas echt gaat beginnen. Met de loting van het nietige Luxemburgse Red Boys Differdange verschafte AZ zich gratis toegang tot de tweede ronde, waarin de ploeg andermaal op een representant van de kleuterafdeling van het Europese voetbalwezen stuitte. In Sofia wist Levski zowaar nog van zich af te bijten getuige de 1-1 score, maar op Noordhollandse bodem stelde de Oosteuropese oppositie hoegenaamd niets voor. Typerend voor het botte Bulgaarse aanvalswerk was, dat de kou kleumende AZ-goalie Eddy Treytel tot vier minuten na de pauze moest wachten op het eerste Bulgaarse schot. Een wa penfeit, dat dan nog op naam kwam van een middenvelder. Op het middenveld en in de verde diging stelden de Bulgaren ver geefse pogingen in het werk een adequate positiedekking toe te passen. De Alkmaarse opbouw werkers Peter Arntz, Jan Peters, Kristen Nygaard en de ditmaal matige Jos Jonker kregen van het kwartet Koltehev. Borisov, Pa- nov en Spassov alle gelegenheid een greep te doen in de ruime technische bagage. En voorin re kenden Pier Tol en de weer opge roepen Kees Kist (Kurt Welzl had ditmaal een reservebeurt) af met de alleen door naïviteit uitblin kende achterste lijn van de Bal- kanese equipe. Naar hartelust vierden Kist en vooral de uitblinkende Tol hun vrijheid bot, nu de taken bij Levski haperend werden over genomen. Een sprint uit de dek king betekende meteen meters vrijheid; asn het hoofdatuk rug dekking waren de Bulgaarse voetballers kennelijk nog nim mer toegekomen. Met name libe ro Nikoltchev maakte het in dat opzicht bont. Tegen alle voet ballogica in draaide hij zijn werkprogramma af. Had AZ bal bezit, dan kroop hii naait zjjn voorstopper Grancharov; had Levski zich meester gemaakt van het speeltuig, dan volgde hij hi t spelverloop op een tiental meters van zijn collega-verdedigers. Onbenullig Een half uur had AZ nodig om de onbenullige Oosteuropese spe lopvatting op zich in te laten wer ken. Maar nadat Pier Tol via rechtsback Nikolev de 1-0 op het bord had gebracht, gingen alle remmen aan Alkmaarse kant los. "Na die goal hebben wij Levski tegen de wand gespeeldsprak Kessler naderhand. En inder daad, vooral na de pauze dolde AZ naar hartelust met de Bulga ren. Ook in het scoreverloop kwam dit tot uiting Nadat Alad- nov Tol in het strafschopgebied had gevloerd, mocht Nygaard vanaf de stip aanleggen voor 2-0. Tol verzorgde na voorbereidend werk van Spclbos en Peters de fraaie 3-0, waarna Kist de al even mooie 4-0 mocht laten afroepen. Pier Tol had tussen de bedrijven door nog vanaf de stip gefaald, maar dat drukte de Alkmaarse pret in geen enkel opzicht. Jan Peters gaf daarvan kort voor tijd blijk. Trefifeker be loot hjj het UEFA Cup <iuci. dat niat maar was dan een speelse training voor de topper van zaterdagavond te gen Feyenoord. GERARD VAN PUITEN VLAARDINGEN (GPD/ANP) - Het bestuur van FC Vlaar dingen heeft de spelers mee gedeeld dat er ernstig reke ning mee dient te worden gehouden dat de stichting volgend seizoen niet meer bestaat. De schuldenlast van de eerste- divisieclub in het betaald voetbal is gedurende de vijf jaar van haar bestaan opge lopen tot een bedrag van meer dan een miljoen gul den. FC Vlaardingen staat bij Slavenburgs Bank in het krijt voor een bedrag van 400.000 gulden en de bankin stelling heeft het stichtings bestuur nu laten weten, dat de kredietstroom onvoor waardelijk wordt dichtge draaid. FC Vlaardingen werkt op grond van de 312.000 gulden CRM-geld en 40.000 gulden uit de NOS-pot dit seizoen met een begroting van rond 700.000 gulden. De rest dient bijeen te komen via spon sors, reclameborden en re cettes. Vanwege het feit dat niet meer dan 500 man per wedstrijd opdraven, heeft men onlangs de entreeprij zen al gehalveerd, maar zo als het zich thans laat aan zien beloopt het exploitatie tekort aan het eind van het seizoen toch weer minimaal 150.000 gulden. Negen Westduitse journalisten hebben geen visa ontvangen uit Oost-Duitsland om de tweede wedstrijd tussen Vorwarts frankfort/Oder - VFB Stuttgart bij te wonen. Het betreft een zevenkoppi ge televisieploeg van de Zuidduitsc omroep en ver slaggevers van Bild en Die Welt, dagbladen die tot het Springer-concern behoren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15