Synode van de gemiste kansen Leidse resolutie kernbewapening YS willen Bonn meer voor militairen laten betalen C3SBSBBB3 Nieuwe arrestaties in fraudezaak Rijnmond Ds. Kramer predikant in de Mors WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Het is verbazingwekkend hoe gelaten Rooms-Katholiek Nederland de conclusies van de Vijfde Algemene Vergadering van de Bisschoppensynode in Rome over zich heen heeft laten komen. De 'Boodschap van de Bisschoppensynode 1980 aan de christelijke gezinnen in de wereld van vandaag' spreekt toch duidelijke taal; volstrekte afwijzing van geboortenbeperking, sterilisatie, abortus en euthanasie. Daarnaast de paus die in zijn slottoespraak over de hoofden van de bisschoppen heen de gescheiden katho lieken die hertrouwd zijn, wijst op het feit dat ze alleen maar de communie kunnen ontvangen als zij leven 'in totale onthouding' en op geen enkele manier aanstoot geven. En dan kardinaal Willebrands, toch op de hoogte van de situatie in Nederland, die spreekt van het 'verheugende pastorale karakter van de synode'. En tot slot bis schop Ernst, Verguisd en gepre zen om zijn progressiviteit, die met oprechte overtuiging zegt: 'het is een goede synode ge weest'. Over welke synode hebben zij het? Drie synodes - Hoe meer gegevens er over de ge beurtenissen in Rome doorsij pelen in Nederland, hoe meer de indruk ontstaat dat er eigenlijk gesproken kan worden over drie synodes. Op de eerste plaats de „synode van de gedachtenwisseling". De eer ste twee weken hebben de bis schoppen met elkaar gesproken over de plaatselijke problemen ten aanzien van het gezin. Het schijnt in die periode een zeer realistische bedoening te zijn geweest, met een opvallende rol voor de bisschoppen uit Afrika en Zuid-Amerika. Op de tweede plaats de „synode van het compromis". De Bood schap aan de Christelijke Gezin nen, die de bisschoppen aan het slot van de synode het licht heb ben doen zien, is daar de expo nent van. En op de derde plaats de „synode van de paus". Zijn slottoespraak heeft nog eens laten zien dat er wat hem betreft weinig ruimte is. Verder moet hij de veertig aan bevelingen nog gaan omwerken in het definitieve einddocument van de synode. De toon en de strekking van dat stuk zullen weinig verrassends opleve- Kloof ,JHetfeit dat er geen storm i ontwaardiging hét bewijs voor de enorme kloof die er bestaat tussen de leer van de kerk en de dagelijkse praktijk van de gelovigen"Maria ter Steeg pastoraal medewerkster aan het omroeppastoraat van de KRO, heeft nog niet veel reacties gehoord. „Van de encycliek Humanae Vitae (pauselijk schrijven onder andere over de geboortenbeperking) heeft men zich in 1968 ook niet veel aange trokken. Het gaat nu net zoals toenhier en daar wat verdrietige opmerkingen. Er was één me vrouw die me zei: als dat de richtlijnen zijn, dan leven drie van mijn zeven kinderen in zon de". Maria ter Steeg heefteen duidelijke mening over de rol van de kerk. „De kerk moet de mensen niet alleen begeleiden bij gebeurte nissen als de doop en het huwe lijk, maar ook, juist ook, bij mis lukkingen. Je moetze begeleiden bij het afbouwen van de eerste relatie en ze wijzen op de moge lijkheden binnen een nieuwe re latie". Dat is een totaal andere toon en aanpak dan de paus voor staat. Dan. wat verontwaardigd: „Je praat met mensen toch niet over geboden en verboden. Het gaat over de waarden die aan die ge boden en verboden ten grondslag liggen. Het gaat bijvoorbeeld om begrippen als respect en zelf opoffering. En binnen dat kader is je eigen geweten uiteindelijk doorslaggevend Bekkers Het was de toenmalige bisschop van Den Bosch, monseigneur Bekkers, die in 1963 op de televi sie deze manier van denken in troduceerde. Vanuit Rome werd zware druk uitgeoefend op de gelovigen om de pil niet te ge bruiken. Veel katholieken kwa men daardoor in grote gewetens nood. Bisschop Bekkers heeft toen bij Brandpunt een lans ge broken voor het eigen geweten. Hij keurde in die bewuste toe spraak net gebruik van de pil niet goed, maar zei begrip te hebben voor de problemen die de men sen hadden met die uitspraken vanuit Rome. Hij schetste de si tuatie die Rome voorschreef als een ideaalbeeld en hield de men sen voor in de weg naar dat ideaal hun eigen geweten te gebruiken Het was toen ir) 1963 een opzien barende uitleg van de uitspraken van Rome. In Nederland heeft deze lijn,ook wel de pastorale lijn genoemd, altijd veel aanhangers gehad. Maar voor Rome is het altijd een onver teerbare aanpak geweest. Het is dan ook zonder meer een winst punt te noemen dat de gezamen lijke bisschoppen in hun slot verklaring heel voorzichtig deze lijn proberen aan te geven. De hele situatie rond het gezin, zoals die door Rome geformuleerd wordt, zou men moeten zien als een ideaalbeeld, dat moeizaam, mot vallen en opstaan, bereikt zou kunnen worden Zeventien jaar na Bekkers... Zou dan toch de pastorale realiteit doorgesijpeld zijn tot in Rome? Maar de reactie van de paus was duidelijk: geen ideaalbeeld, Humanae Vitae is een gebod Daar valt niet aan te tornen. Weg pastorale lijn. Optimisme ,filrak geredeneerd heeft de paus gelijkDe encycliek is geen ideaal maar gewoon een gebod. Als je je niet kunt verenigen met dat ge bod. dan moet je liet bestrijden en niet allerlei omwegen gaan ver zinnen". Onverwachte steun voor de paus van Theo Beemer, hoogle raar in de moraal-theologie aan de Rooms-Katholieke Universi teit van Nijmegen. Verder in het gesprek blijkt hel een strikt for mele steun te zijn Theo Beemer is vanuit zijn werk als moraal theoloog een theoreticus „Die Boodschap aan de Christe lijke Gezinnen en de uitspraken van de paus, daar trek ik me in mijn theorievorming niet veel Hij is ook priester en heeft veel con tact metjaargenoten, vrienden en studenten die in de praktijk staan. „Wat mij interesseert is de gang van zaken tijdens de eerste twee weken van de synode. Het uitwisselen van de praktische er varingen van d<? bisschoppen Die besprekingen maken mij op timistisch, want ik merk een spanning op tussen water van die besprekingen naar buiten is doorgedrongen en de uitspraken van de paus". Tot dusver heeft het Vatikaan altijd een gezinsidee uitgestippeld op basis van de „natuurwet". Een soort algemeen geldende wet die ónder de culturele variaties ligt. Met andere woorden; de mensen leven wel in verschillende cultu ren, maar beantwoorden allemaal aan dezelfde wetmatigheid. Van uit die theoretische visie (de na tuur van de mens is het werk van God als schepper) heeft de Rooms-Katholieke Kerk altijd een soort eenheid gepredikt. Theo Beemer: „Dat rammelt na tuurlijk aan alle kanten. Je kunt niet zeggen, wat de kerk feitelijk Voor algemene vergadering van de Remonstrantse Broederschap LEIDEN - „Een verdere groei van de moderne bewapening, waar onder de chemische en bacterio logische en kernbewapening, is onaanvaardbaar, omdat dit op den duur moet leiden tot een ca tastrofe die de hele wereldbe volking zal treffen. Het nemen van een dergelijk risico moet een zonde tegen God. onze Schepper, worden genoemd". wél doet; het christelijk gezin is overal ter wereld in wezen gelijk, net zoals kiespijn overal ter we reld gelijk is. Het wordt steeds duidelijker dat de kerkelijke lei ders de eenheid niet moeten zoe ken in dit soort achterhaalde wetmatigheden, maar in de echt godsdienstige inhoud van het Christendom, het evangelie. Het gaatom het evangelie en daar zijn nou eenmaal veel minder duide lijke conclusies uit te trek ken." De bijdrage van bisschop Ernst op de synode was voor Theo Beemer een zeer opmerkelijke. „Feitelijk heeft hij voorstellen gedaan voor een totaal nieuwe aanpak van de morele en ethische leer van de kerk. Hij heeft daarvoor de ver gelijking getrokken met de han delwijze ten aanzien van de so ciale leer van de kerk. Het is vreemd dat je in de Rooms-Ka- tholieke Kerk wel mag uitroepen datje tegen privè-eigendom van productiemiddelen bent, maar bijvoorbeeld niet de pil mag ge bruiken" De sociale encyclieken van de Rooms-Katholieke Kerk worden inderdaad veel minder klem mend gepresenteerd dan de ethi sche. De stellingname van de kerk in allerlei sociale problemen wordt niet meer gebaseerd op na tuurwetten, maar op een deug delijke analyse van de huidige si tuatie. De kerk trekt daarin dus grote lijnen, analyseert de situa tie en geeft eventueel een doel Bisschop Ernst heeft voorgesteld om ook de ethische zaken voor taan maar zo aan te pakken. De- Moties tegen Wiegel verworpen DEN HAAG (GPD) - De kritiek op minister Wiegel (binnen landse zaken) over diens be- met het beleid Amsterdam rond het kraak pand De Groote Keijser, is niet uitgemond in een afkeu rende kameruitspraak. De Tweede Kamer verwierp gisteren beide moties die tij dens een debat vorige week waren ingediend. Alleen de linkse partijen stemden voor. Een tamelijk „lieve" motie van Kosto (PvdA), met het verzoek aan Wiegel om voor taan Amsterdam niet meer voor de voeten te lopen met „sabelgerammel", kreeg al leen steun van D'66 en de PvdA zelf. Nadat de motie-Kosto was ver worpen, kreeg de veel scher pere motie van afkeuring die door CPN en PSP was inge diend, meer steun. PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN stemden vóór. BONN (Reuter) - De Ver enigde Staten hebben West-Duitsland gisteren gevraagd meer bij te dra gen in de kosten van de le gering van ongeveer 250.000 Amerikaanse mili tairen in dit land. Een woordvoerder van de West- duitse regering verklaarde dat de Amerikaanse ambassadeur, Wal ter Stoessel, tijdens een gesprek met minister van defensie, Hans Apel, een lijst van acht punten heeft overhandigd waarin voor stellen worden gedaan met be trekking tot de in de Bondsre publiek gelegerde Amerikaanse troepen. Het plan zou voorzien in een grote- ROTTERDAM (GPD)- Nadatop 21 september reeds drie hoge fun- tionarissen bij Akzo Zout-Che- mie en een bij ICI in het Euro- poort-Botlekgebied werden gearresteerd op verdenking van het aannemen van steekpennin gen en valse belastingaangiften, heeft het fraudeteam van de Rot terdamse politie opnieuw bij ICI twee functionarissen aangehou den. Het gaat om de 46-jarige chef-inkoper A. H. uit Vlaardin- gen en de 32-jarige A. E. uit Oost- te hebben aangenomen en valse belastingaangiften te hebben ge daan. In totaal zou het gaan om een bedrag tussen de f 300.000 en f 600.000. Deze aanhouding en die in september zijn het directe ge volg van de geruchtmakende Pa pa Blanca-affaire rond de destijds in Rockanje wonende F. W.. die inmiddels tot een gevangenis straf van acht jaar is veroor deeld. Bij de behandeling van deze zaak kwam het Rotterdamse fraude team nog meer gevallen, waarbij koppelbazen werk „kochten" op het spoor. re financiële bijdrage van West- Duitsland bij de verbetering van Amerikaanse militaire installa ties en huisvesting en het beheer van de voorraden militair mate rieel die in geval van nood uit de VS moeten worden overgevlo gen. Minister Apel zal pas reageren wanneer hij de tijd heeft gehad de voorstellen te bestuderen, zo verklaarde de regeringswoord voerder. De stap van Washington komt op een gevoelig tijdstip voor de links-liberale regering van kan selier Helmut Schmidt, die juist de besprekingen heeft afgerond over een nieuw regeringspro gram dat zich concentreert op korting van de overheidsuitga- In regeringskringen in Bonn ver luidt dat de reële toename van de militaire uitgaven volgend jaar 1,75 procent zal bedragen, aan zienlijk minder dan de drie pro cent die Bonn aanvankelijk aan de NAVO had beloofd. Het Amerikaanse verzoek wordt door waarnemers gezien als een test voor de Westduitse belofte meer bij te dragen aan het budget van de westelijke alliantie dat is toegenomen door de crisis rond Afghanistan en het gebied van de - Perzische Golf. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade verklaarde dat de voorstellen moeten wor den gezien in het licht van de ontwikkelingen in die gebieden. In West-Duitsland zijn meer Ame rikanen gelegerd dan in enig an der vreemd land. Hun levens standaard is in de afgelopen tijd kerk doet dan dus bindende uit spraken over de richting, maar laat de concrete invulling over aan He gelovigen. Bisschop Ernst hoopt daarmee de kloof tussen de leer en het leven te overbruggen. Waarschijnlijk is ook hij, net als bisschop Bekkers, zijn tijd wat „Maar dat soort zaken zijn teke nend voor een kentering", zegt Theo Beemer .De plaatselijke leiders nemen steeds meer ruimte om een eigen beleid te gaan voe ren. En dal is een beweging die doorzet. Men moet zich met blind staren op de opmerkingen van deze tamelijk conservatieve paus. De kerk. dat is het volk van God, daar zit iets van collegialiteit in De kerk is niet de paus al leen." Vertrouwen Met de Boodschap aan de Christe lijke Gezinnen en de uitspraken van de paus heeft de kerk zich verder buitenspel gezet in de maatschappelijke realiteit van vandaag. De geloofwaardigheid van de kerk ten aanzien van al lerlei ethische problemen was al aangetast bij het publiceren van Humanae Vitae. Met het officieel bevestigen van deze lijn. twaalf jaar later, is dat alleen nog maar sterker geworden. Wat dat betreft is het dus de synode van de ge miste kansen Aan de andere kant is er bij de ver schillende bisschoppen een ma nier van denken in gang gezet die misschien nog niet tot concrete resultaten leidt, maar wel opti mistisch stemt voor de toekomst. In die zin heeft bisschop Ernst gesproken toen hij sprak van een goede synode. En gezien de rus tige reactie van katholiek Ne derland op de synode heeft men vertrouwen in deze uitleg. Gereformeerde synode. Una niem heeft de synode van de Ge reformeerde Kerken gisteren een rapport aanvaard over de „aard van het Schriftgezag" (over het bijbel-lezen in deze tijd). Het stuk gaat nu de plaatselijke kerken in. In het besluit van de synode staat, dat het rapport „een duidelijke en confessioneel verantwoorde uit eenzetting aanbiedt van de ma nier waarop de Schrift wil wor den verstaan, om te kunnen ho ren wat de God van het Woord ons te zeggen heeft" De synode praatte er de hele dag over. Eerst was voorgesteld, uit de plaatselijke kerken reacties te vragen opdat die in een eindver sie konden worden verwerkt. De meerderheid wilde dat echter niet, omdat het stuk veeleer een handreiking wil zijn bij het bij bel-lezen Synodesecretaris dr. Weijland zei het zo: „Het beoogt het lezen van de bijbel te ontkrampen. Het pleit tegen de nog vaak gehoorde op vatting dat de bijbel als het ware uit de hemel is komen vallen van kaft tot kaft voor historisch waar moet worden gehouden, vaak uit angst voor de zogenaamde domi no-steen-theorie: neem je het ene niet letterlijk voor waar aan, dan vallen alle stenen om" Hervormde Kerk: beroepen te Stolwijk L. Quist Opheusden, te Strijen J. M. D. van den Berg Werkendam, te Haarlem-Schoten R. Crouwel Bunnik. Aangeno men naar Meteren-Est kandidaat H. M. Klaassen Putten. Gereformeerde Kerken: benoemd tot docent chr. lerarenopleiding Zwolle E. P. Bosma Barendrecht; aangenomen de benoeming tot docent bijbelse ethiek aan de chr.-sociale academie te Kampen C. M. Boerma Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Brunssum- Treebeek J. Geersing Hengelo. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rotterdam-Zuid A. Hoogerland Krabbendijke. Dat staat in een resolutie van de Leidse remonstrants-doopsge zinde kerkeraad die in december ter sprake zal komen op de alge mene vergadering van de Re monstrantse Broederschap. Die vergadering is uitgeschreven om de houding van de Remonstrant se Broederschap te bepalen te genover het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) dat de laatste ja ren in de aangesloten kerken een campagne voert tegen de kern bewapening. Eind september hield de Leidse gemeente een discussie-avond over een door de kerkeraad ont worpen motie inzake de kernbe wapening. Zoals was te verwach ten, liepen de meningen sterk uiteen. Dat was voor de kerke raad reden, zich nader te beraden. Uit dat beraad is een gewijzigde resolutie gekomen, waarover de kerkeraad op 11 november zal beslissen of zij naar het hoofdbe stuur van de Remonstrantse Broederschap (de "Commissie tot de Zaken") wordt gestuurd. In de resolutie wordt de algemene vergadering voorgesteld, een be roep op de Nederlandse regering te doen opdat het internationale overleg tot vermindering van de kernbewapening wordt geïnten siveerd en om te beginnen door de NAVO op verantwoorde wijze, desnoods eenzijdig, eerste stap pen hiertoe worden gedaan. „De algemene vergadering", aldus de Leidse resolutie, „ziet de leuze van het IKV (kernwapens weg, om te beginnen uit Nederland) als een mogelijke weg, maar laat ook andere wegen open als men duidelijk wil maken dat ook die tot het doel kunnen leiden". „Dit mede omdat het niet onze bedoe ling is, te heersen over gewetens van hen die zich tegenover Chris tus willen verantwoorden". LEIDEN - In de predikantsvacatu- re van de hervormde wijkge- meente "Morskwartier", ont staan door de pensionering van ds. H. J. van Achterberg, is voor zien; de zendingspredikant A. Th. Kramer (33), die nu in het zen dingshuis te Oegstgeest verblijft, heeft het op hem uitgebrachte beroep aangenomen. Ds. Kramer (gehuwd. 2 kinderen) werd in 1973 predikant bij de Evangelisch Christelijke Kerk van Timor, waar hij docent was aan de theologische academie in Oesapa. Zijn vader, ds. J. Kramer, is vele jaren predikant in Aals meer geweest. Ds. Kramer heeft in Groningen ge studeerd. Half januari hoopt hij zijn intrede in het Morskwartier te doen. (ADVERTENTIE) ernstig aangetast door de dalende waarde van de dollar ten opzichte van de Westduitse mark. Anesthesist uit Helmond vrijgesproken van dood door schuld DEN BOSCH (ANP) - De anesthe sist P. op de C. uit Helmond is gisteren door de rechtbank in Den Bosch vrijgesproken van het hem ten laste gelegde veroorza ken van dood door schuld bij het toedienen van een narcose. Toen hij twee weken geleden bij ver stek terecht stond, eiste de offi cier van justitie tegen hem vijf duizend gulden boete subsidiair honderd dagen hechtenis. Op 27 september 1977 liet Op de C., toen in het St. Lambertuszieken- huis in Helmond drie operaties tegelijk verricht moesten wor den, de behandeling van een pa tiënt voor een neusbeenoperatie aan een assistente over. Daarbij werd een te grote hoeveelheid van een bloeddrukverlagend middel toegediend, als gevolg waarvan de patiënt overleed. De officier van justitie, mr. Smits van Oyen, merkte in zijn requisi toir op dat een tekort aan perso neel in genoemd ziekenhuis des tijds tot de foutieve handeling heeft bijgedragen. In dat tekort is ROXY DUAL, EEN UOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13