op zijn eisen Irak schroeft van der WIEL Overleg Arabische landen in juni '81 Nederland bij Frans- Westduitse tankproject Healy favoriet als voorzitter Labour Kluizen gekraakt van bank Parijs: buit 30 miljoen Algerije maakt balans op van de aardbeving: 2.600 doden oorlog doorgaat Olieprovincie houden als Wapens uit Sowjet-Unie naar Iran? 5 NOVEMBER 1980 i—W HILJJ'H IT PAGINA It PARIJS (ANP) - Frankrijk gaat in principe akkoord met Neder landse deelneming aan het Frans- Westduitse tankproject. Over de voorwaarden daarvoor volgt de komende maanden overleg met Frankrijk en West-Duitsland. Staatssecretaris Van Eekelen van defensie heeft dat gisteren ge zegd in Parijs na een dag van be sprekingen met de Franse minis ter van defensie Le Theule en an dere Franse defensie-autoritei ten. Er is ook gesproken over hef Frans- Belgisch-Nederlandse mijnenja- gersproect, de mogelijk aankoop- van anti-tankmijnen in Frankrijk en over de Franse defensie-ont wikkelingen. Nederland heeft met tanks volgens de staatssecretaris tot dusverre "op de Duitse kaart" gewed. Dat wil zeggen, dat Nederland be trokken zal worden bij de ont wikkeling van een opvolger van de Leopard-2 tank. Ongeveer 450 van die nieuwe tanks zouden 'vanaf 1990 in Nederland de dan ruim twintig jaar oude Leopard- 1-tanks moeten vervanen. Inmiddels zijn bondskanselier Schmidt en president Giscard d'Estaing overeengekomen ge zamenlijk een tank te bouwen. Instemming van de Fransen voor Nederlandse samenwerking daarbij was dus nodig, aldus se staatssecretaris Het Westduitse parlement moet het Frans-Duitse tankproject overigens nog goed keuren. Het lijkt vrijwel onmo gelijk, dat dat niet gebeurt. Het lijkt staatssecretaris Van Ee kelen niet uitgesloten, dat nog andere landen aan het Frans- Duitse project willen meedoen. Het is dus zaak voor Nederland er snel bij te zijn. De komende zo mer, waarschijnlijk in juli, wordt beslist in welke mate en hoe Ne derland kan meedoen. Dan gaat een nieuwe fase in. Op het ogenblik verkeert de tank nog in het stadium van plannen makerij: hoe zwaar hij moet zijn. hoe snel en welke vuurkracht en bewapening moet hij hebben. Nederland wordt van deze ont wikkelingen op de hoogte ge houden. Voor de Nederlandse industrie kan deelneming aan het Frans-Duitse project fikse orders betekenen, bijvoorbeeld op het gebied van elektronica. "Nederland is daar gewoon goed in", aldus de be windsman. Maar ook de autofa- briek DAF zou er wellicht bij be trokken kunnen worden. Van Eekelen stelt zich voor, dat Ne derland voor ongeveer tien pro cent meedraait in het Frans-Duit se project. Nederland wil na 1990, 450 van die nieuwe tanks afnemen. Dat past in de opzet elke tien jaar de helft van het tankbestand te vervan gen. 450 tanks betekent ongeveer tien procent van het totaal te bouwen aantal, verduidelijkte Van Eekelen. Het leek hem rede lijk, dat Nederlandse onderdelen dan in de hele serie - dus ook in de voor Frankrijk en West- Duitsland bestemde tanks - wor den ingebouwd. Dan pas hebben we echt voordeel van de stan daardisatie, die we willen berei ken, aldus Van Eekelen. In Nederland moet vervolgens worden bekeken welk deel van de inspanningen en investerin gen voor rekening van defensie komt en welk deel voor rekening van de industrie. Investeringen zullen er moeten komen. Uitein delijk komt dat er weer uit bij de aankoop van de nieuwe tanks, al dus Van Eekelen. LONDEN (AFP) - Denis Healey is gisteren als winnaar uit de bus gekomen bij de eerste ronde van de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de Engelse Labour-partij. De partijleider wordt gekozen door de 268 par lementsleden van Labour. Healey kreeg 112 stemmen, zijn naaste con current, Michael Foot, 83. Omdat geen van de vier kandidaten - Healey, Foot, Silkin en Shore - de absolute meerderheid behaalde, volgt er volgende week een tweede ronde. Daaraan doen alleen nog Healey en Foot mee. Denis Healey, een voormalig minister van financiën, behoort tot de rech tervleugel van Labour, zijn naaste tegenstander tot de linkervleugel. Partijpolitici voorspellen dat bij de tweede ronde, aanstaande maandag, Healy opnieuw de meeste stemmen in de wacht zal slepen. Waarschijnlijk moet de nieuwe partijleider, die James Callaghan zal op volgen, zich binnen enkele maanden aan nieuwe verkiezingen onder werpen. Begin volgend jaar zal de Labour-partij op een buitengewoon partijcongres de procedure voor de verkiezing van een partijleider wij zigen. Het linkse partijbestuur wil, behalve de leden van het lagerhuis, ook de vakbonden en de kieskring-organisaties een stem geven in een nog te vormen verkiezingsconventie. De rechtervleugel onder leiding van de voormalige minister van buitenlandse zaken, David Owen, wil alleen akkoord gaan met een wijziging in het kiessysteem, wanneer voortaan alle partijleden stemrecht krijger TEHERAN/WASHINGTON Honderdduizenden Iraniërs (foto bovendemonstreerden gisteren met opgeheven vuist op de eerste verjaardag van de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Tehe ran. Men schreeuwde anti-Ameri kaanse leuzen Tegelijkertijd (foto hiernaast) werd in de kathedraal van Washington een kerkdienst voor de gegijzelden gehouden. Richard Queen - links - de gegijzelde die wegens ziekte werd vrijgelaten schudt de hand van Edmund Muskie, minister van buitenlandse zaken van de VS Specialisten aan het werk (Van onze correspondent Ru dolph Bakker) PARIJS - Een geraffineerde bankoverval in een van de welgestelde buurten van Pa rijs heeft herinneringen op geroepen aan de „coup" van Albert Spaggiari op 20 juli '76 in Nice. De toen op de muren van de be roofde bankkluis geschreven woorden: „Zonder haat, zonder geweld, zonder wa penen, dank u wel" staan nu geschilderd op de wanden van een deftig bankfiliaal aan de Place de Mexico ach ter de Are de Triomphe. Tij dens het afgelopen weekein de waarin Allerheiligen viel, werden door een groep uitge lezen specialisten, 250 klui zen geledigd. De Franse banken sloten met het oog op Allerheiligen al vrijdag rond het middaguur. Op dat moment waren de in brekers kennelijk al binnen en lieten ze zich rustig op sluiten nadat ze eerst het alarmsysteem onklaar had den gemaakt. Pas maan dagmorgen - naar men ver moedt - hebben de dieven de kluis verlaten, toen ze wer den gestoord door de komst van een werkster. Enig slor dig rondliggende juwelen en goudstaven lieten ze tijdens GENÈVE (DPA) - Uit de puinho pen van de Algerijnse stad El As- nam, die op 10 oktober door een zware aardbeving werd getrof fen, zijn 2590 lijken geboregen. Verwacht wordt niet dat het do dental nog sterk zal stijgen. Dit is gisteren van de zijde van de Verenigde Naties in Genève be kendgemaakt. Bij de ramp wer den ongeveer 60.000 personen gewond en raakten 300.000 men sen dakloos. De internationale gemeenschap heeft 18 miljoen dollar geschon ken voor hulp aan overlevenden. Ruim 10 mihoen daarvan is af komstig van regeringen en 4,5 miljoen van het rampenfonds van de VN. De materiële schade wordt door de Algerijnse autoriteiten geschat op ruim 3 miljard gulden, zo werd in Parijs bekendgemaakt. De re gering van Algerije heeft een noodplan aanvaard dat voorziet in de bouw van 40.000 woningen in het getroffen gebied en dat uit nationale middelen moet worden gefinancierd. de vlucht achter. De schade werd gisteren grof op zestig miljoen francs geschat. De inbraak werd ontdekt toen de bank na het zeer lange weekeinde gisteren weer open ging. Opzienbarend is dat de dieven binnen konden komen zon der aan de buitenkant van het bankfiliaal schade aan te richten. De geblindeerde deur die naar de kluis leidde, werd met zuiver mechani sche middelen verwijderd. Explosies kwamen er niet aan te pas. De kluis telt 708 afzonderlijke ruimten. Een vreemd geluid in de riolen tijdens het weekeinde had omwonenden ertoe gebracht de politie te roepen, die kwam kijken maar niets zag. Evenals dat bij de beroemde overval in Nice het geval was, wordt met de mogelijk heid rekening gehouden dat deze riolen een rol hebben gespeeld bij het vertrek van de technisch kennelijk hoog begaafde gangsters. Evenals bij de overval van de kluis in Nice doet zich waar schijnlijk ook in dit geval de moeilijkheid voor, dat vele gefortuneerde cliënten er waarden hadden verborgen die de blik van de fiscus niet konden verdragen. Bij de opgave voor de schadebere- kening zal onder een aantal van de beroofden dan ook bewust een veer worden ge laten. De dader van de overval in Ni ce, de roemruchte Albert Spaggiari, wist na inhechte nisneming de vrijheid te herwinnen door uit het raam van de rechter van instructie te springen. Sindsdien geeft hij interviews vanuit den vreemde, tot woede van de politie en vreugde van een publiek dat nooit over een kluis heeft beschikt. NATIONALE BLOEMENVAK TENTOONSTELLING 1980 in het gebouw van de V.B.A., Legmeerdijk 313, Aalsmeer Anjers, Chrysanten, Cyclamen, Free6la's, Gerbera's, Rozen, An- thurium en vele andere soorten snijbloemen en potplanten in meesterlijke arrangementen. Zaterdag 8 november 1980 van 9.00 - 22.00 uur Zondag 9 november 1980 van 11.00-18.00 uur Toegangsprijs: f. 6,- p.persoon kinderen en 65+ f. 4,50 LUXEMBURG - De Euro pese Negen willen vol gend jaar juni een minis tersconferentie met de Arabische landen (inclu sief de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie, PLO) houden. Bij deze 'Euro- Arabische dialoog' zal Ne derland als voorzitter van de Negen optreden. Dit gaan de Negen volgende •week voorstellen aan een delegatie van de Arabi sche Liga die naar Luxemburg komt ter voorbereiding van het mi- nistersoverleg. De Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Gaston Thorn, die thans voorzitter is van het EG- overleg, onthulde gisteren na een bijeenkomst van de Europese ministers van de Negen dat juni is bepaald voor de ministersconfe rentie met de Arabische landen en de PLO. Dat betekent dat deze zal plaatsvinden als Nederland het halfjaarlijkse voorzitterschap binnen de EG bekleedt. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) was na afloop van het Luxemburgse overleg tussen de Negen over politieke samen werking minder duidelijk. Op de vraag of hij er tegen opzag een Euro-Arabische dialoog van mi nisters van buitenlandse zaken mede voor te zitten, zei hij: "Er zijn bruggen die je pas besluit over te gaan als je er voor staat" Aan Arabische kant zal waar schijnlijk de PLO het voorzitter schap van de Arabische delegatie bekleden. De mogelijkheid is dus reëel dat minister van der Klaauw (of zijn opvolger, als er snel een nieuwe regering in Den Haag komt) naast de PLO-minister van buitenlandse zaken Khadoemi aan de conferentietafel zal plaatsnemen. Nederland voelde aanvankelijk weinig voor een ministersconferentie met Arabi sche landen onder het Neder landse voorzitterschap, zo bleek onlangs in het Europees overleg. Maar ook de Britse minister van buitenlandse zaken Lord (Har rington liet gisteren doorschemer ren dat hij weinig gesteld was op het voorzitterschap bij een Euro- Arabische ministersconferentie. Engeland volgt Nederland op als voorzitter van de EG in de tweede helft van 1981. Minister Thorn zei na afloop van het beraad: "Uit eindelijk stelden wij juni voor en niemand verzette zich, ook mi nister van der Klaauw niet" De Euro-Arabischs dialoog tussen EG en de landen van de Arabi sche Liga waarbij ook de PLO is aangesloten, hield zich tot nu toe zonder veel resultaat bezig met economische en culturele vraag stukken. Van der Klaauw erken de dat er sprake is van een "poli tieke dialoog" als er op het niveau van ministers van buitenlandse zaken wordt gesproken. Hij voegde eraan toe dat dan op de zelfde manier niet Egypte (dat niet meer lid is van de Arabische Liga) overlegd zal moeten wor den. Het EG-voorstel wordt volgende week in Luxemburg overge bracht aan een Arabische delega tie. Die bestaat uit de staatssecre tarissen van Oman, Qatar en se cretaris-generaal Klibi van de Arabische Liga. Namens de EG zal een Luxemburgse staatsse cretaris het woord voeren. Hij zal vergezeld worden door hoge ambtenaren uit Italië en Neder land, de landen die het EG-voor- zitterschap respectievelijk voor en na Luxemburg bekleden. De Negen zijn verdeeld over de vraag hoe het nu verder moet met het in juli in Venetie aangekon digde vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten. Sommige lan den, waaronder Frankrijk, me nen dat de Europese regerings leiders die begin decern oer bij eenkomen, een duidelijke stap voorwaarts moeten doen. Ne derland en andere landen willen verder studeren omdat de Arabi sche landen nu meer dan ooit on derling verdeeld zijn over de si tuatie in het Midden-Oosten. De Negen gaan ook verdeeld naar de Europese veiligheidsconfe rentie in Madrid die 11 november begint. De Duitse minister Gen- scher gaat direct naar de opening van deze conferentie als gespro ken wordt over toepassing van de overeenkomst van Helsinki over samenwerking in Europa. Ook Belgie, Ierland en Denemarken sturen ministers De andere EG- landen, waaronder Nederland, vinden dat voorlopig niet nodig. BAGDAD (UPI) - President Sadam Hoessein van Irak heeft gisteravond verklaard dat Irak delen van Irans olieprovincie Choezestan in bezit zal houden als de oor log voortduurt en Chomeini Bagdads "rechten" niet er kent. Het is de eerste keer dat Irak dreigt delen van de bezette olieprovincie te houden. Hoessein waarschuwde Iran dat het steeds hogere eisen kan verwachten van Bagdad als de oorlog voortduurt "Iedereen weet dat een land meer recht op een gebied kan laten gelden naarmate het zich langer in dat gebied bevindt", zo zei de Iraakse president in het parle ment. "Als Chomeini de oorlog wenst voort te zetten dan kan hij dat eindeloos volhouden, totdat wij onze rechten gewapender hand verkrijgen. Maar laat hij be seffen dat de oorlog extra-eisen doet ontstaan, die nog eens bij de eisen komen die we voor het uit breken van de oorlog al hadden gesteld", zo zei Hoessein Toen de oorlog 45 dagen geleden uitbrak, verklaarde Irak dat het tot doel had erkenning te verkrij gen van zijn soevereinitiet over de waterweg Sjatt-Al-Arab en over gebied dat Iran in de dagen van de sjah in bezit had genomen. Irak heeft elke bemiddeling van de hand gewezen zolang Irak nog gebied op Iraans territorium in handen heeft. De Iraakse president zei dat hij nog steeds bereid was terug te trek ken wanneer Iran alle Iraakse rechten in zonder uitzondering erkent. WASHINGTON (AFP) - De Sowjet-Unie lijkt onopval lend en via omwegen wapens te leveren aan Iran. Dit is gis teren vernomen in militaire kringen in de Verenigde Sta ten. Volgens de Amerikaanse in lichtingendiensten functio neert er sedert enige tijd tus sen Iran en Syrië een lucht brug, waarbij Iraanse vlieg tuigen in Syrië Russisch mili tair materieel ophalen. Dat materieel zou zijn geleverd door meerdere landen van het Warschau-pact. Het zou voornamelijk uit licht wapen tuig en munitie bestaan. Deze wapenleveranties komen bij de leveranties die Iran al onlangs heeft ontvangen van Libië en vooral van Noord- Korea. Het betrof hier in het bijzonder luchtafweerge schut, en ook lichte wapens en munitie. De levering van lichte wapens en munitie door de Sowjet- Unie aan Iran is vooral van belang voor het Iraanse leger, dat nog steeds Russisch ma terieel in gebruik heeft dat gekocht is onder het bewind van de sjah. De Sowjet-Unie heeft aan Iran meer dan 500 gepantserde voertuigen bedoeld voor troepentransport geleverd, alsmede artillerie en luchtaf weergeschut. Moskou zou eveneens zijn be gonnen Iran te voorzien van kerosine (vliegtuigbrand stof). De Russische regering verlangt volgens goedingelichte bron nen in de Verenigde Staten dat Teheran in ruil voor wa penleveranties de pijpleiding die de Russische gebieden ten noorden van de Iraanse stad Tabriz van olie voorza gen, weer openstelt. Deze pijpleiding is sinds de Iraanse revolutie buiten wer king. Verworpen In Teheran heeft gisteren het Iraan se ministerie van buitenlandse zaken een staakt-het-vuren in de oorlog met Irak verworpen. Eerst moeten de Irakezen "gestraft" worden, aldus het ministerie. Het voegde eraan toe dat alle moge lijke bemiddelaars eerst maar eens een bezoek moeten afleggen aan de Iraanse gebieden die door het oorlogsgeweld zijn verwoest. De verklaring van het ministerie werd uitgegeven terwijl een de legatie van niet-gebonden landen een bezoek voorbereidde aan Irak en Iran om te proberen een inde te maken aan de oorlog. Ai aast de beweging van de niet- ebonden landen doet ook de 40 anden tellende islamitische con- erentie pogingen een wapenstil stand tot stand te brengen. Strijd In de oorlog tussen Irak en Iran speelt de zwaarste strijd zich nog steeds af in de olierijke Iraanse provincie Choezestan, waar het Iraakse leger ligt voor de steden Abadan, Ahwaz en Dezfoel. In Teheran bevestigde het parle mentslid Hedjazi in het parle ment dat de toestand aan het front zeer ernstig is en dat Dez foel en Ahwaz bedreigd worden. Radio en televisie berichtten over zware gevechten bij Abadan. uw persoonlijkheid.— Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11