Opsporingsambtenaren beschuldigd van hetze y/tt/jMMtHiimtmtt! De \Y aag verbeterd met geld van Rembrandtprijs Leidse bouwfraude voor Haagse rechtbank Steun aan bedrijven bij stadsvernieuwing Leiden boos op provincie Restauratie orgel Hartebrug Leidse stadsrubriek T oor slopen vergunning vereist DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Hebben opsporingsambtenaren van de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) en fuctionarissen van de Leidse politie met opzet de getui genverklaringen in de Leidse koppelbazenaffaire veran derd? Dat was gisteren de hamvraag tijdens de eerste zittingsdag in een serie van zes die de Haagse rechtbank aan deze omvangrijke bouwfraudezaak besteedt Voor de advocaten van de twee Leidse hoofdverdachten, de 39-jarige J. van L. en de 25-jarige F.R.. was het antwoord duidelijk. Het SFB is volgens de raadslie den bezig met een hetze tegen de Lemy bv, waarvan J. van L. de directeur is. "We hebben de eer- LEIDEN - Bedrijven in stadsver nieuwingsgebied kunnen reke nen op financiële steun van de gemeente. De gemeenteraad stelde gisteren een verordening vast die het mogelijk maakt om ondernemers in die gebieden met maximaal anderhalve ton te steunen. De steun kan worden verleend voor handhaving, verplaatsing of slui ting van het bedrijf. De gemeen telijke bijdrage is met name be doeld voor .de kleinere, veelal éénmansbedrijfjes. Een aantal bedrijfstakken, zoals bijvoor beeld rijscholen, is van de rege ling uitgesloten. Ook het zogehe ten kernwinkelgebied valt niet onder de regeling. Op voorstel van PvdA-raadslid Maat besloot de raad om de ver ordening te benutten om enige medezeggenschap van het per soneel te regelen. Zo stelde hij voor om ondernemers die voor de steun in aanmerking willen ko men, te verplichten over de toe komstplannen van het bedrijf de mening van het personeel te vra gen. Die mening moet schriftelijk worden vastgelegd en bij de steunaanvraag worden meege stuurd. LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden heeft zich gisteravond boos gemaakt op de provincie. In een motie, die door alle partijen was ondertekend, sprak de raad er zijn afkeuring over uit, dat de provincie het uitbetalen van sub sidie voor de verbouw van pan- dfen ten behoeve van één en tweepersoonshuishoudens ja renlang uitstelt. De gemeente maakt door het voorschieten van de subsidie extra kosten (of moet het althans zonder rente-inkom sten stellen). In de motie wordt de handelwijze van de provincie afgekeurd, om dat 'de extra kosten zo worden afgewenteld op de Leidse ge meenschap'. Wethouder Bordewijk (financiën) had voorlopig een oplossing voor het probleem gevonden. Het fonds voor de verbetering van de huisvesting van de gemeente bood nog enige ruimte. Wel zei Bordewijk zich ervan bewust te zijn, dat dit een oneigenlijk ge bruik van dat fonds is en noodza kelijk, omdat de provincie het laat afweten. Frits van Oosten (PPR) wilde geen financiële steun verlenen aan het opheffen van bedrijven die meer dan drie personen in dienst heb ben. Volgens hem zouden dan mensen met subsidie van de ge meente op straat gezet worden. Het voorstel van Van Oosten kreeg echter alleen de steun van PSP en CPN. Wethouder mevrouw Fase-Dub belboer (WD) zegde toe na ver loop van tijd met de commissie voor economische aangelegen heden te bekijken hoe de nieuwe verordening in de praktijk uit werkt. De verordening vervangt de oude landelijke regeling, die op aandrang van de gemeenten is gewijzigd. Die oude regeling werd te beperkt en tevens te in gewikkeld geacht. ste op klad jgezette verklaringen van de getuigen vergeleken met de later uitgetypte ambtsedige verbalen, die de rechtbank nu in haar bezit heeft. Daarbij zijn we zoveel verschillen tegen geko men, dat er haast wel van opzet sprake moet zijn. Vooral als je bedenkt dat alle verschillen in het nadeel van de verdachten uit vallen", betoogden mr. Van Za lingen en mr. De Witte. De beiden raadslieden werden daarin gesteund door de de advo caat van de derde verdachte (W van den B. uit Rozenburg) mr Huisman, die verklaarde dat de ambtenaren hebben moeten "lie gen en knoeien" om het bewijs rond te krijgen. Rechtbankpresi dent mr. Kootte vond het wat te ver gaan om over opzet te praten "Het kan natuurlijk ook zo zijn dat de opsporingsambtenaren zo overtuigd waren van de schuld van de Lemy dat ze bepaalde za ken onbewust hebben ver draaid". In elk geval konden de ambtenaren die de verbalen hebben opge steld, voor het ontstaan van deze verschillen geen verklaring ge ven. Hoofdinspecteur Mostert van de Leidse gemeentepolitie, die het vooronderzoek in deze af faire leidde, en SFB-ambtenaar Van Zwieten spraken eerst nog van "typefouten en kleine verbe teringen in de verklaringen om er beter Nederlands van te maken Later moesten zij, toen de raads lieden met concrete voorbeelden kwamen, erkennen dat het wel degelijk om inhoudelijke ver schillen ging en niet uitsluitend om taalkundige verbeteringen Grondwerker De tweede SFB-ambtenaar Balke nende, die ook als getuige was opgeroepen, spande evenwel de kroon. Mr. Van Zalingen gaf als voorbeeld de getuigenverklaring van een ex-werknemer Ter Beek Daarin stond dat hij had gewerkt als grondwerker bij J.J. Spring in 't Veld. In de ambtsedige verkla ring was dit echter veranderd. Op dezelfde datum zou Ter Beek niet bij Spring in 't Veld maar bij Le my bv zijn gaan werken. De op sporingsambtenaar noemde dat een 'slip of the pen'. De president van de rechtbank mr Kootte vond dat wel wat zwakjes uitgedrukt. "Het maakt wel de gelijk uit of je bij Spring in 't Veld of Lemy werkt. Het gaat hier niet meer om simpele vergissingen" wees de president hém terecht. De getuige raakte door dit standje kennelijk de kluts kwijt, want hij kon of wilde zich verder bijna niets herinneren van de proces-verbalen, die hij had op genomen. "Het waren er zoveel, dan kan je toch niet alles onthou den", zei hij. De SFB-ambtenaar werd (voorlopig) gered door de gong die mr. Kootte rond één uur liet klinken omdat hij het hoog tijd vond voor de "middagboter- Twijfel Na de lunch was het eerst de beurt aan getuige Terlingen, voorzitter van de bond van bouwonderne mers, directeur van een aanne mingsbedrijf en tevens be stuurslid van het SFB. Terlingen was door de rechtbank als getui- ge-deskundige opgeroepen om helderheid te verschaffen over het ingewikkelde en dikwijls merkwaardige doen en laten in de bouwwereld. De verdachten J van L., F.R. en hun beide raads mannen trokken de deskundig heid van Terlingen evenwel in twijfel. "U heeft een bouwbedrijf, maar u heeft niets te maken met straatmakers", zo betoogden zij. Rechtbankpresident Kootte bleek daarentegen veel waarde aan de woorden van het SFB-bestuurs- lid te hechten. Kootte: "Terlingen heeft uit hoofde van zijn functie een grote ervaring in de bouwwe reld en als hij de werkwijze van Lemy bv absurd noemt, moet ik dat geloven, totdat het tegendeel is bewezen Na het twee uur durende al of niet deskundige betoog van Terlin gen was het wederom de beurt aan SFB-ambtenaar Balkenen de, die zich nog steeds bar weinig wist te herinneren. Wat hem nog wel te binnen schoot was het trieste lot van de met deze zaak in verband staande belangrijke SFB-gegevens over het jaar 1976. "Die zijn vernietigd. Waarom? Ik dacht wegens ruimtegebrek in het archief' ^vist hij te melden. 'Ik zal een einde maken aan deze martelgang", deelde mr. Kootte de SFB-ambtenaar even na vijf uur mee waarmee hij tevens een einde maakte aan de eerste zit tingsdag waarop leden van het onderzoeksteam door de raads leden van de verdachten het vuur na aan de schenen werd gelegd. JAAP VISSER HENNIE VAN EGMOND LEIDEN - Het meer dan honderd jaar oude orgel Hartebrugkerk wordt gerestaureerd. Met de ratie is een bedrag van ongeveer 180.000 gulden ge moeid. De gemeenteraad besloot gisteren hiervan ruim een halve ton (dertig procent) voor haar reke ning te nemen. Het ministerie van CRM verleende eerder al een subsidie van 90.855 gulden, de helft van de kosten Het orgel dateert uit 1877 en is gebouwd door de Utrechtse orgelbouwer M. Maarschalkerweerd. Al eens eerder kreeg het orgel een opknapbeurt Dat was in 1903. De huidige restauratie wordt uitgevoerd door de Amsterdamse firma Adema Voor het opknappen van ae uit iöjï aaterenae tiarte- brugkerk zelf verleende de gemeente indertijd een subsidie van meer dan een half miljoen gulden. Lei den krijgt dat geld weer terug uit het gemeentefonds. Een probleem is nog het verkrijgen van provinciaal subsidie. De provincie weigert dit. omdat zij geen geld meer heeft. De gemeente heeft echter het kerkbe stuur geadviseerd om tegen de weigering in beroep te gaan. Volgens de gemeente hangen restauratie van orgel en kerk nauw met elkaar samen. En de provin cie heeft indertijd de restauratie van de kerk wel gesubsidieerd. LEIDEN - De Rembrandtprijs voor beeldende kunst, ingesteld in 1956, is afgeschaft. Sinds 1966 is deze Leidse prijs 'ter bevordering van de beeldende kunst in Ne derland' niet meer uitgereikt. Hoekema (D'66) zei gisteravond akkoord te gaan met het afschaf fen van de prijs, omdat aan het nut van geldprijzen voor de bevordering van de kunst ernstig getwijféld moet worden. Wel maakte hij bezwaar tegen een deel van het B en W-voorstel over de besteding van het geld dat door deze beslissing vrijkomt. Het benadrukken van Leiden als geboorteplaats van Rembrandt vond Hoekema niet passen in het doel waarvoor indertijd de prijs werd ingesteld. Dat heeft volgens hem meer te maken met bevorde ring van het toerisme, dan van de kunst. Wethouder Schoute (WD) gaf hem hierin gelijk en zegde toe met een ander voorstel te komen. De raad ging er wel mee akkoord om het vrijgekomen geld te be steden aan de verbetering van de Waag als expositieruimte voor culturele activiteiten en aan de aankoop van kunst van Leidse kunstenaars. Omdat de actieve rol van de Waag in het culturele leven volgens het college nog onvoldoende uit de verf is gekomen, stelden B en W voor om als gemeente zelf cultu rele manifestaties te gaan organi- door René van der Velden Jaap Visser Duistersteeg(2) "Wat is dit voor een onzintheo- rie" roept 'stadswacht' Geor ge Gussenhoven ons vanaf zijn briefpapier toe. Het kan niet anders. Het gaat over de door George zo vermaledijde voetgangersbruggetjes in de binnenstad. Ditmaal over de voetgangersbrug die komend voorjaar wordt aangelegd over de Oude Rijn zodat er een wandelroute komt vanaf de Dullebakkersteeg naar het steegje langs de hoge zijmu ren van drukkerij Brill en naar de Burchtheuvel toe. Wij doopten dit steegje in aanleg vorige week "Duistersteeg". De steeg wordt 's avonds af gesloten om duistere figuren te slim af te zijn. De bomvolle Donkersteeg wordt ontlast door de nieuwe voetgangersbrug en de Duis tersteeg, zeiden wij. De men sen kunnen het komend jaar- 100 meter vanaf de Donker steeg - een andere wandel route kiezen van de Haar lemmerstraat naar de Bree- straat. "Een onzintheorie" foetert George Gussenhoven dus. In de 51 jaar van zijn bestaan is er volgens hem nog nooit ie mand in de Donkersteeg on der de voet gelopen.... Een waar wonder, vinden wij. Volgens George is "de winke lende wandelaar geen eco noom". Die winkelende wan delaar houdt van gezelligheid en drukte. De route Donker steeg, Sint Jansbrug en Hoogstraat straalt die gezel ligheid uit, vindt George Gus senhoven. Ons lijkt een wat minder druk ke route waar je niet elk mo ment een fietspedaal of wan delwagenwiel tegen je hiel aankrijgt wel zo gezellig.... George Gussenhoven die vlak om de hoek van zijn gezellige Donkersteeg woont foetert verder: Hoe halen wij het in ons hoofd te denken dat de voetganger de aantrekkelijke wandelroute van de Donker steeg zou ruilen voor een omweg via onaantrekkelijke slopjes van stegen, te weten de Dullebakkersteeg en de Duistersteeg?.... Of de nieuwe route een omweg is lijkt ons af te hangen van de startpositie van de voetgan ger in de Haarlemmerstraat en het eindpunt dat die voet ganger kiest. Verder zien wij de Dullebakkersteeg en de Duistersteeg (in wording) op dit moment inderdaad niet op een "Groeten uit Lei- den"-kaart. Maar wat onaan- Donkersteeg >tnog nooit iemand onder de voet gelopen" trekkelijk is hoeft niet onaan trekkelijk te blijven. In elk geval wacht aan het eind van de Duistersteeg de weer op gekalefaterde Burchtheuvel als centrum van het schitte rend opgeknapte Burcht- complex. George Gussenhoven was één van de 26 bezwaarmakers bij de provincie tegen het ge meenteraadsbesluit om op proef een brug te slaan van de Dullebakkersteeg naar de Duistersteeg. Helaas voor hem heeft de provincie vorige week het gemeenteraadsbe sluit goedgekeurd en de be zwaren dus verworpen. Voorzover 'stadswachter' Gus senhoven onze bomvolle Donkersteeg met de beste wil van de wereld als knelpunt ziet, meent hij overigens dat die oplossing niet honderd meter verderop maar bij dat knelpunt zelf gezocht moet worden. "Verbiedt bijvoor beeld de steeds toenemende illegale straatverkoop op de donderdag en zaterdagmid dag in de Donkersteeg. Ver biedt ook de veel publiek- trekkende standwerker die - als hij er staat - het looppad van de St. Jansbrug indamt van 8 meter tot 1.5 meter" Tja, dat vinden andere men sen nu juist zo gezellig. Maar bovenal ligt de oplossing van ex-banketbakker George Gussenhoven voor een korte route Haarlemmerstraat- Breestraat honderd meter voorbij de Dullebakkersteeg. "Voorbij de geplande slopjes- route ligt de door restauraties steeds mooier wordende Hooglandse Kerkgracht. Dag en nacht open" Meisjes- telefoon Woensdagmiddag 4 uur. Even bellen. 126052. Tuuut... Tuuut... "Hallo met Maria". Maria "runt" samen met Gon- nie, Manet, Marion, Joke, Margriet en Ellen de "meis jestelefoon" van het Jongeren Adviescentrum Leiden (JAL). Elke woensdag van vier tot tien uur zitten twee van deze meisjes/vrouwen van het JAL aan de telefoon. Te wachten op meisjes die willen bellen over ruzie met ouders, een zaamheid, misbruik door va der of broer, over watje met je verliefdheid aanmoet of wat goede voorbehoedsmiddelen zijn. Gewoon kletsen mag ook. "Natuurlijk vertellen we van wat je zegt niks door aan an deren, zoals ouders of politie" staat er op felgekleurde affi ches van de meisjestelefoon. De meisjestelefoon is ano niem en gratis (op het tele- foongeld na). In een maand tijd is de meis jestelefoon uit de grond ge stampt. In de twee weken dat de telefoon draait hebben nog maar weinig meisjes opge beld. "De meisjes moeten na tuurlijk eerst weten dat de meisjestelefoon er is", meent Maria. De klandizie komt in woensdag 4-10 uur caecilia8traat 67 leiden lel. 126052 Meisjestelefoon: drempel verlagend de loop van de tijd wel. Vol gens Maria werkt de telefoon "drempelverlagend". Heb je genoeg van het gesprek dan hang je op. Wil je meer dan kom je langs bij het JAL. Positief punt is nu al dat ver schillende meisjes die van de meisjestelefoon gebruik ge maakt hebben nog eens bij het JAL willen terugkomen om deel te nemen aan een meisjesgroep. De deelne mende meisjes bepalen zelf wat zij in zo'n groep willen doen. Suggesties van het JAL: het maken van een meisjeskrant, een filmgroep of een praatgroep. De meisjestelefoon is opgezet omdat de medewerksters van het JAL vonden dat meisjes bij gesprekken soms niet goed uit de verf kwamen als er ook een man van het JAL bij het gesprek zat. Er zijn on derwerpen genoeg waarbij meisjes liever tegen soortge noten aanpraten. Met de meisjestelefoon krijgen de meisjes in elk geval de kans om met andere meisjes te pra ten zonder meteen met een jongen als hulpverlener op gescheept te zitten. Aan het gebruik maken van de meisjestelefoon zijn overi gens geen leeftijdsgrenzen gebonden. Want je schijnt zo jong of zo oud te zijn als je je voelt, lezen we in de weekbladen en zien we op tv. Tot nu belden vooral meisjes/ vrouwen in de leeftijd van 1° tot 20. maar er waren ook uit schieters naar boven. seren. Hiervoor zou een basis programma aan activiteiten no dig zijn. Daarnaast zouden dan initiatieven van culturele instel lingen van harte welkom blijven Dat basisprogramma bevat zes ten toonstellingen, tien theateruit voeringen en tien muziekmani festaties. Het exploitatietekort van de Waag loopt daarom in 1981 op tot 170.000 gulden. De raad ging met de plannen ak koord. maar stond wel enigszins sceptisch tegenover het voorne men om het beheer van de Waag over te dragen aan de directie Groenoordhallen. Gevreesd werd dat er niet-culturele en commerciële activiteiten geor ganiseerd zouden gaan worden. Wethouder Schoute beloofde binnenkort in de desbetreffende raadscommissie deze kwestie te bespreken, maar zei alvast dat de Waag zich voor iets dergelijks toch niet leent. "We moeten die zaak nuchter bekijken" aldus Schoute, "met emoties koop je niks". LEIDEN - Vóór het slopen van wo ningen en andere gebouwen is voortaan een vergunning vereist. De gemeenteraad besloot gister avond om het slopen aan banden te leggen, om zo het verval van de stad beter te kunnen tegengaan. Alleen het CDA maakte bezwaar tegen het invoeren van het ver gunningensysteem, onder meer omdat de ambtenaren er extra door belast zouden worden en omdat er onvoldoende controle op naleving zou kunnen zijn. Wethouder Waal (PvdA) bestreed dat. Volgens hem is de gemeente toch altijd zeer betrokken bij sloopwerkzaamheden. PPR-raadslid Van Oosten stelde voor om onder het begrip slopen ook te verstaan het zodanig ver nielen van een pand. dat het voor gebruik ongeschikt wordt. Zijn voorstel vond ook slechts tegen stand bij het CDA. Verder maakte Van Oosten zich zorgen over de situatie na sloop werkzaamheden. Er zou volgens hem de verplichting moeten ko men, om binnen een bepaalde termijn na de sloop met het op vullen van het ontstane gat te be ginnen. Inbraak in Molenstraat LEIDEN - Een bewoner aan de Molenstraat deed gistermiddag aangifie van het verdwijnen van zijn kleurentelevisie, filmprojec tor, radio-cassetterecorder en een metalen geldkistje. De man. die het weekeind afwezig was geweest, had deze spullen al uit voorzorg in de slaapkamer op de eerste verdieping gezet. Het mocht niet baten. Hoe toegang is verkregen tot het pand, is nog onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3