LEIDSCH DAGBLAD Algerije tussenpersoon r alno keuken Benzine, alcohol en tabak weer duurder Iran draagt verantivoordelijkheid gegijzelden over 'Met verklaringen in bouwfraude geknoeid' Goedhart Bouwhuis Vroeg wintertje blijft kees noort "Doorgaan met ontspanning" SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 3 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36311 Bureau Witte Singel 1 Directeur G Koopman 2311 BG Leiden Hoofdredacteur A A M bchuurmans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs zie colofon Adi -hoofdredacteur R D Haauw As verdwenen: schade f99,50 WELLINGTON (Reuter) - De nationale luchtvaartmaat schappij van Nieuw-Zeeland heeft 99.50 aangeboden als compensatie voor het ver dwijnen van de stoffelijke resten van een Nederlander, die negen maanden geleden in Auckland overleed. Toen de man was gecremeerd besloot de familie zijn as naar Nederland te sturen om in zijn geboortestad Bennekom te worden bijgezet. De urn werd op 25 januari met een vliegtuig van Air New Zee land meegegeven maar is nimmer in Nederland gearri veerd. De zending moet er gens tussen Los Angeles en Amsterdam zijn zoekgeraakt. Als plannen van het kabinet doorgaan IRAN DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt een forse verhoging van de accijnzen op alcohol, ta baksartikelen en benzine per 1 januari. In ruil daarvoor zou dan afgezien kunnen worden van in elk geval een deel van de voorge stelde verlaging van het vakan tiegeld en de verhoging van het lage btw-tarief van 4 naar 4,5 pro cent. Ook zou dan de invoering van een extra hoge btw op enkele luxe goederen en de verschuiving van artikelen van het 4- naar het 18- Deze voorstellen, gens nog absoluut niets zeker is, moeten passen in het arbeids voorwaardenbeleid voor 1981, waarover het kabinet de sociale partners nog een nieuwe brief met voorstellen moet sturen. Vrijdag zal het kabinet nadere beslissingen ter zake nemen, wanneer premier Van Agt is te ruggekeerd van zijn reis naar China. Het zal daarbij gaan om stel van suggesties mens. Op het ministerie van fi nanciën wordt gezegd dat er een groot aantal suggesties op tafel ligt, die allemaal beschouwd kunnen worden als „stukjes in een puzzel". Maar het uiteindelij ke beeld van die puzzel staat nog allerminst vast. Het voorstel om het vakantiegeld (en de prijscompensatie) af te toppen is tijdens de algemene be schouwingen over de Miljoenen nota uit de Tweede Kamer (met name het CDA) gekomen. Ook zou in kabinetskringen gedacht worden aan het optrekken van de belastingvrije voet - een lasten verlichting die met name de laag ste inkomens voordeel ople vert. Of accijnsverhogingen voldoende zullen opleveren om het verlies, dat ontstaat als daarvan afgezien wordt, te compenseren, is nog de vraag. Dat zal afhangen van de hoogte van de nieuwe accijns. Een verhoging van de alcoholac cijns met 2 gulden per liter, waar van al eerder sprake is geweest, levert ruim 200 miljoen gulden op, verhoging van de tabaks- en benzine-accijnzen nog meer. Accijnsverhoging heeft tegenover verlaging van het vakantiegeld het voordeel dat iedereen - door beperking van het verbruik van drank, rookwaren en benzine - zelf vooreen deel in de hand heeft in hoeverre hij door deze maatre gel getroffen zal worden. TEHERAN (Reuter/AFP/UPI) - Algerije neemt de verantwoordelijkheid voor de 52 Amerikaan se gegijzelden over. Dit is de Iraanse premier Rajai vandaag overeengekomen met de Alge rijnse ambassadeur In Teheran. HERMITAGE - Een deel van de 364 Amerikaanse vlaggenvoor elke dag dat de gijzeling in Iran voortduurt één wappert bij het Hillcrest gedenkteken in het Amerikaanse Hermitage. De hoop dat er nu spoedig een einde komt aan de gijzeling, groeit steeds meer Kort daarvoor had de geestelijke leider Chomeini de islamitische studenten die de gegijzelden vasthouden, toestemming gege ven hun gevangenen over de dra gen aan de regeringDe Algerijn se ambassade in Washington be hartigt de Iraanse belangen in de Verenigde Staten sinds het ver breken van de betrekkingen in april. Volgens Pars is tijdens het een half uur durende onderhoud tussen Rajai en ambassadeur Abdel Ka- rim Gheraieb „besloten dat het islamitische broederland Alge rije de zorg op zich zal nemen voor de gegijzelden". Ambassa deur Gheraieb verklaarde dat Al gerije bereid is alles te doen om de wensen van de Iraanse rege ring te vervullen, aldus het pers bureau. De islamitische studenten vroegen Chomeini vanochtend tijdens een bijeenkomst in een moskee naast het huis van de imam toe stemming om de gegijzelden over te dragen aan de regering nu het parlement een beslissing had ge nomen over de gijzeling. De re volutionaire leider antwoordde dat het „een juiste daad is de zaak aan de regering over te geven" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Er is in de Leidse bouwfraude-affaire ge knoeid met getuigenverklarin gen. Dat probeerden de raadslie den van de Leidenaars J. van L. en F.R. - hoofdverdachten in de ze zaak - vanochtend in het Haag se Paleis van Justitie aan te to nen. Daar werd vanmorgen een begin gemaakt met het proces tegen J. van L., directeur van Lemy bv, F.R., directeur van Hans van Leeuwen nv. en W. van de B. uit Rozenburg, de man die valse fac turen zou hebben ondertekend. Op verzoek van de raadslieden van Van L. en R., resp. mr. Van Zalingen en mr. De Witte, zal een groot aantal getuigen worden ge hoord. Vanochtend was de beurt aan de Leidse hoofdinspecteur Mostert, die net vooronderzoek heeft geleid en aan opsporings ambtenaar Van Zwieten van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De raadslieden hebben grote ver schillen ontdekt tussen de ambtsedig opgemaakte proces sen-verbaal van diverse getuige- verklaringen en de oorspronke lijke, in klad geschreven verkla ringen. Zowel Mostert als Van Zwieten kon daar geen uitleg voor geven. Zij probeerden de verschillen aanvankelijk als slechts "tekstuele" te karakteri seren, maar moesen later toege ven dat er ook inhoudelijke ver schillen in de verklaringen waren te ontdekken. De rechtszitting is vanmiddag voortgezet met het horen van nog meer getuigen; morgen zal dat s gebeuren. voor f 3700,- kompleet met apparatuur. Bij Goedhart met 5 jaar garantie, hetzelfde kopje koffie, dezeljdr service en hetzelfde profijt van ideeën opdoen i onze zeer omvangrijke showroom. er AvifaunaAlphen a/d Rijn Tel. 01 720-22100 i <V. 30 lol 12. 10 uur en van 14.00 lol I 7.10 uur 0 uur. vrijdag koopavond lol 21.00 uur. GORREDIJK (ANP) - De van de winterse kou is dit jaar extreem vroeg. In de nacht van zaterdag op zondag heeft het in de oostelijke helft van het land 4 graden gevroren, in de afgelopen nacht kwam het zelfs hier en daar tot min 5 a min 7 graden. Het sta biele hogedrukgebied van Skan- dinavié blijft het overgrote deel van de week in stand. Daardoor zullen oostelijke winden door gaan met de aanvoer van kou. Een depressie bij Portugal geeft slechts tijdelijk meer bewolking. Aanhoudend koud (Veel bewolking en kans op wat lichte sneeuw. In de nacht cn ochtend over wegend lichte vorst met minimum temperatuur van min drie tot min zes graden. Middagtcmperatuur om het vriespunt. Matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 NOVEMBER Zon op: 7.39 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: 3.42 uur; onder: 16.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.53 en 13.13 uur, laagwater water te 8.55 en 21.15 maar neemt vervolgens "een win terse positie" boven de Midde- landse Zee in, aldus weerman Hans de Jonge uit Gurredijk. Overdag blijft het kwik al op een graad of 3 steken. De kans is groot dat er de komende dagen in de oostelijke helft van het land op kleine sloten geschaatst kan wor den. Pas later in de week wordt de circulatie meer zuid-oostelijk, waardoor er dan een beginnende stijging van temperatuur tot stand komt. De meest lage temperatuur voor be gin november, gemeten in De Bilt over de laatste 130 jaar, is min 8 graden op 8 november 1888. Eén van de vroegste winters van deze eeuw was die van 1925(11 tot 21 november). Nog eerder begon de kou in 1920, namelijk op 27 okto ber. Op 31 oktober kon toen over sloten en op vaarten gelopen worden en werd er in Noord- Friesland druk geschaatst. Vroe ge winterkou in november geeft geen garantie voor schaatsweer van betekenis in december, ja nuari en februarialdus Hans de Jong. Vier muren maken nog geen thuis. Noort Interieur levert wat 'r meer voor nodig is. Donderdag koopavond rijnstraat 74, katwijk a/d rijn, tel. 01718-12798 Premier Rajai ontving vandaag eveneens de Zwitserse ambassa deur Lang die hem een bood schap overhandigde van presi dent Carter. Lang was in gezel schap van zijn Westduitse collega in Teheran. Pars maakte melding van dit bezoek zonder in te gaan op de inhoud van de Amerikaan se boodschap. Zwitserland be hartigt de belangen van de Ver enigde Staten in Iran. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken zei vandaag dat Washington de tekst van de voorwaarden die het parlement stelt voor vrijlating van de gegijzelden waarschijnlijk morgen zal ontvangen. De tekst is van het parlement naar het bu reau van de minister-president gestuurd, dat hem vervolgens aan het ministerie van buiten landse zaken gaf, aldus de woordvoerder. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de vertaling. Waarschijnlijk later op de dag zal de tekst naar de Algerijnse am bassade in Washington worden gestuurd. Een woordvoerder van het bureau van premier Mohammed Ali Ra jai verklaarde vandaag dat er een speciale commissie in het leven wordt geroepen die zich zal belas ten met de zaak van de gegijzel den nadat de verantwoordelijk heid hiervoor van het parlement is overgenomen. Behzad Nabavi, minister van staat, wordt voorzit ter van de commissie, aldus de woordvoerder die verder geen bijzonderheden verstrekte. (Zie ook pagina 9) Verkiezingen VS direct op kabeltelevisie LEIDEN - Kabeltelevisiekijkers in de Leidse regio kunnen in de nacht van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen (dinsdag op woensdag) tussen drie en zes uur het NBC-verkiezingdprogram- ma rechtstreeks uit Amerika be kijken. Het programma van de National Broadcasting Corporation wordt via een satelliet in Den Haag ont vangen en van daaruit doorgege ven aan de televisiemast in Oegstgcest die voor verspreiding in de Leidse regio zorg draagt. Het Amerikaanse televisiepro gramma zal ook te zien zijn op de kabeltelevisienetten van Den Haag, Rijswijk, Wassenaar. Voorburg en Amsterdam. De kij kers in Leiden, Oegstgeest, Kat wijk, Leiderdorp. Voorschoten en Warmond moeten afstemmen op kanaal 5, de Wassenaar op kanaal 4. Van Agt aan slot bezoek aan China: SJANGHAI - De Chinese regering denkt heel an ders over ontspan- ningspolitiek dan de Nederlandse. Hoewel beide regeringen het er over eens zijn dat het "oppassen is geblazen voor de Sowjet-Unie". trekken de Chinezen ten onrechte de conclu sie dat er tussen Oost en West maai beter niet meer over ontspanning gepraat kan worden. Dit maakte premier Van Agt vandaag duidelijk in Sjanghai, aan het slot van zijn bezoek aan China. "We zijn het eens dat de Russen door hun activiteiten in Azie, Afrika en Cuba geva De Russische Afghanistan en die van Vietnam in Cambodia zijn wel degelijK een gevaar voor de wereld vrede. Maar de Chine zen worden er door geobsedeerd", aldus Van Agt. Overigens vindt Van Agt, dat Nederland by het geven van ontwikke lingshulp in het nadeel is, vergeleken met an dere Westeuropese landen, Japan en de Verenigde Staten. Ne derland stelt veel min der eisen bij de beste ding van ontwikke lingsgeld, aldus de premier. Hij noemde het een reeel gevaar" dat Nederland op die manier, onder meer in de handel met China, uit de markt wordt ge drukt. Van Agt deed de Chinezen een aantal toezeggingen voor kie- dieten. Kamerlid Suzanne Bischoff (foto) was zaterdag op het congres van D'66 degene die een voorstel ten aanzien van de kernbewapening aan droeg waarin een meerder heid van de democraten zich kon vinden. Voorlopig zeg gen de democraten nee tegen stationering van nieuwe kernwapens op Nederlandse bodem maar als de interna tionale veiligheidssituatie drastisch verandert zal dat standpunt worden herzien. PAGINA 7 Feyenoord is nu al in de ban van het topduel met AZ'67, dat voor zaterdagavond op de rol staat, óit temeer, om dat de Alkmaarders in En schede het eerste verlies- punt moesten incasseren te gen FC Twente: 1-1. In de zondaghoofdklasse lijkt UVS op weg naar een bitter einde. Nu moesten de Leide naars in eigen huis de punten inleveren aan Zeeburgia. Quick Boys kon de weelde van het lijstaanvoerdersschap van de zaterdag eersteklasse A kennelijk niet aan. Na de opzienbarende 1-4 overwin ning tegen Noordwijk, kaap te het nietige SSS met een 0-1 zege de punten uit Kat wijk weg. Noordwijk her stelde zich in Nieuw Lekker- land met een 1-3 triomf van de dreun, die Quick Boys had uitgedeeld. Rijnsburgse Boys wist op de valreep het uiterst negatieve Baren- drecht op 1-1 te houden, ter wijl RCL tot een kleurloze 0-0 deling kwam tegen O VVV. PAGINA 13 t/m 21 De NCRV in de jaren tachtig bewustwording, bemoedi ging en bekering. PAGINA 5 Iraanse minister van olieza ken zit in Irak gevangen. PAGINA 9 Het gijzelingsdrama. waarbij 52 Amenkanen betrokken zijn. lijkt te worden beëindigd, hoewel reserve op zijn plaats blijft. Afspraken en voorstellen van Iraan se zijde hebben in het verleden meermalen een te wankele basis gehad om er vast op te kunnen vertrouwen. Belangrijke ontwikkeling is wel dat er met Chomeini zaken kunnen worden gedaan, althans daar heeft het alle schijn van. Een van de grootste problemen met Cho meini in het internationale verkeer was en is vermoedelijk nog dat er geen normaal contact kon worden gelegd, zoals dat tussen de meeste landen te doen gebruike lijk is. hoe slecht de verhoudingen ook zijn. Zoals gesteld dient reserve op zijn plaats te zijn. De uiteindelijke voorstellen aan de Amerikaanse regering zijn niet gedaan op initia tief van Chomeini. maar op initia tief van Ali Reza Nobari. de presi dent van de Iraanse Centrale bank Deze wist zowel de speciale parlementscommissie, die de ei sen aan Amerika moest voorleg gen van het voltallige parlement als Chomeini te overtuigen. En dat is iets anders dan wanneer Chomeini zelf de architect van het plan zou zijn geweest. In het recente verleden is gebleken dat interne verhoudingen in Iran broos kunnen zijn Vandaar dat het van groot belang is dat de ver houding tussen Nobari en Cho meini goed blijft. De oorlog tussen Iran en Irak werkt in dit verband gunstig op de afloop van het gijzelingsdrama. Cho meini heeft dringend hulp nodig van de Verenigde Staten. Op haar beurt heeft Amerika er politiek belang bij dat Iran geen al te grote schade van de oorlog zal onder vinden. omdat dit de Sowjet-Unie in de kaart zal spelen. Bij de Iraanse eisen wordt uitge gaan van intentieverklahngen van de Amerikaanse regering, om de eenvoudige redenen dat een deel van de eisen niet op korte termijn gerealiseerd kan worden, vanwe ge de ingewikkelde juridische complicaties. Het is trouwens de vraag of de Verenigde Staten wel in staat zullen zijn alle eisen in te willigen. Waar het gaat om de te ruggave van het in de Verenigde Staten aanwezige vermogen van de overleden sjah moet dit bij voorbeeld ernstig worden betwij feld. Van belang is ook wat Amerika zal doen als de gegijzelden eenmaal veilig thuis zijn. Met grote nadruk heeft president Carter gezegd uit sluitend zaken te doen wanneer het alle gegijzelden betreft en niet een deel. zoals de regering in Te heran heeft laten doorschemeren. Amerika kan later stellen het be lang van de gegijzelden te hebben laten prevaleren boven het ge stand doen van de afspraak die gemaakt moest worden om die gegijzelden vrij te krijgen. In elk geval zal de regering in Teheran minder hoog van de toren kunnen blazen wanneer zij niet meer kan beschikken over de gegijzelden. En het zal toch op zijn minst een vreemde indruk maken wanneer aan land eist dat bepaalde af spraken dienen te worden nage komen wanneer die verkregen zijn op grond van een actie - de gijzeling van diplomaten - die de meest flagrante schending heeft betekend van het internationale verkeer. EIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld m een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1