Moskou: „Polen moet crisis zelf oplossen Uit Italië. Eén lamp. Een fauteuil. Ontslagtop-adviseur klap voor campagne Reagan Pander Ben Bella nu in volledige vrijheid Leiders terug in Warschau 11 Iran stelt nieuwe voorwaarden voor bemiddeling VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Positie in regering Nixon voor persoonlijke doeleinden misbruikt Richard Allen (Van onze correspondent Anton Koene) MOSKOU-WENEN - Presi- dent Brezjnjev heeft na het inderhaast belegde bezoek van de Poolse leiders Ka- nia en Pinkowski aan Moskou verklaard er op te vertrouwen dat Polen in staat zal zijn zelfstandig zijn politieke en economi sche crises op te lossen. Vandaag heeft premier Pinkowski een ontmoeting met de leiding van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit. Tijdens de vijf uur durende besprekingen in het Kremlin hebben onbekenden in het centrum van Warschau een bomaanslag gepleegd op het kan toor van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot. In Oost-Europa neemt de spanning toe als gevolg van de concessies aan de vrijé vakbond door de Poolse regering. Na het vertrek van partijleider Ka- nia en premier Pinkowski maak te het Russische persbureau Tass bekend dat Brezjnjev opnieuw solidariteit had betuigd met de „arbeiders van het zusterland Polen". Eerder veroordeelden beide leiders „pogingen door be paalde imperialistische kringen om subversieve acties tegen Po len te ondernemen". Brezjnjev, Kania en Pinkowski waren het er, aldus Tass, over eens geworden dat Moskou Polen zou moeten bijspringen met nieuwe econo mische hulpprogramma's. In het door Tass verspreide com muniqué wordt Solidariteit niet genoemd. Aangenomen wordt dat de Sowjet-leiding minder in genomen is met de oprichting er van. Van officiële zijde in de Poolse hoofdstad is meegedeeld dat de bomaanslag op het Aeroflotkan- toor slechts geringe schade heeft veroorzaakt en dat niemand werd gedood of zelfs maar gewond. De politie van Warschau wenste geen nader commentaar te ge ven. Beide Poolse leiders waren woens dag plotseling voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie naar Moskou gevlogen, waar hen zon der al te veel ceremonieel op het vliegveld een allerhartelijkst welkom ten deel viel van de Rus sische president en partijsecreta ris Leonid Brezjnjev persoonlijk en de pas benoemde Russische premier Nicolai Tichonow. Overleg Officieel heette het dat de Kania en Pinkowsi waren uitgenodigd voor besprekingen over de uit breiding van de bilaterale be trekkingen tussen beide landei- en voor het onderstrepen van de vriendschapsbanden tussen bei de Warschaupactlanden. Duide lijk is dat de voornaamste reden van het niet-geplande bezoek was om overleg te voeren over de ma nier waarop de Poolse mach thebbers zich in de naaste toe- (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Ronald Reagans voornaamste adviseur op het ge bied van de buitenlandse poli tiek, Richard V. Allen, heeft zich teruggetrokken ten gevolge van een reeks beschuldigingen dat hij zijn posities in de regering-Nixon voor persoonlijke doeleinden heeft misbruikt. Allen, raadgever van een presidents-kandidaat die het publiek alom aanspoort Ame rikaanse auto's aan te schaffen en de import van Japènse voertui gen zo veel mogelijk te beperken, blijkt bovendien consulent te zijn van de Japanse Datsun-fabrieken in de VS. Het financiële dagblad The Wall Street Journal heeft deze gege vens omtrent Richard Allen ont huld doch Reagan zelf zei nog gis termorgen ervan overtuigd te zijn dat omtrent het verleden van zijn raadgever tijdens een intern on derzoek niets kwalijks zou kun nen worden vastgesteld. De chef van zijn staf Ed Meese bevestigde komst tegenover de nieuwe on afhankelijke vrije vakbonden zullen opstellen en hoe lang de Sowjet Unie de gang van zaken in het economisch ontredderde Polen nog zal dulden. Partijsecretaris Kania en premier Pinkowski zijn gisteren nog in Warschau teruggekeerd. Van daag voeren zij onderhandelin gen met het bestuur van de nieu we vakbond „Solidariteit" over een lijst van elf eisen van de vak bondsleiders en over de door de rechter in Warschau eigenmach tig veranderde vakbondsstatu ten. Nu wordt daarin de suprema tie van de Poolse communisti sche partij erkend. Als geen over eenstemming wordt bereikt, wordt het werk in Polen woens dag 12 november lamgelegd, zo later dat Allen niets viel aan te wrijven en dat deze het volle ver trouwen van Reagan en zijn staf bleef genieten. Allen zelf echter oordeelde het raadzaam zich te rug te trekken teneinde te ver hinderen dat zijn particuliere be sognes in de verkiezingscam pagne betrokken zouden ra ken. Het gebeuren heeft betekenis, want Allen werd beschouwd als kan didaat voor de zeer invloedrijke functie van adviseur voor natio nale veiligheid in een eventuele regering-Reagan. Onder Carter bekleedt Zbigniew Brzezinski deze positie. Met Carter en Rea gan nek-aan-nek in de laatste da gen voor de verkiezingen kan twijfel aan integriteit van mede werkers de kandidaten zuur op breken. Onder Nixon werkte Allen bij de staf van de nationale veiligheids raad en later als waarnemend as sistent van de president voor in ternationale economische zaken. Hij zou vertrouwelijke informatie over Amerikaanse handelspoli tiek aan een Japanse zakenrelatie hebben doorgegeven. Sommige brieven, zo schreef The Wall Street Journal, wijzen erop dat hij probeerde lucratieve contrac ten als raadgever van Japanse firma's in de wacht te slepen. Na zijn verdwijnen uit de regerings- dienst in 1972 heeft hij die inder daad gekregen. Allen zou voorts hebben gevraagd om 60.000 dollar: de helft van de beloning van een lobbyist die dank zij zijn bemiddeling een contract met Datsun kon afslui ten. Allen zag van zijn eis af nadat de advocaat van de tegenpartij had geschreven dat aanvaarding van een deel van de revenuen zou aantonen hoe hij zijn regerings positie voor persoonlijk gewin had aangewend. Volgens Allen had hij een betaalde positie in de VS-commissie voor internationale handel en investe ringen en zouden de gegevens die in die commissie werden bespro ken te Washington zonder moeite kunnen worden verkregen. Dit wordt door andere commissiele den niet weersproken. Allen is eerder in het nieuws ge weest omdat hij, teruggekeerd naar het particuliere bedrijfsle ven, 60.000 dollar ontving voor raadgeving op het gebied van in ternationale handel aan de advo caat van Robert Vesco, een voortvluchtig en frauduleus in ternationaal financier die al jaren wordt gezocht. Allen diende ver der Portugese firma's en stond als agent voor die bedrijven for meel bij het ministerie van justi tie geregistreerd terwijl die on dernemingen mantelorganisaties waren van het toen nog dictato riale Portugese regime. Ook ad viseerde hij een elektriciteitsbe drijf in Tokio, Datsun, een insti tuut voor industrieel onderzoek in Japan en de firma Lock heed. Allen zou ook de vliegtuigfabriek Grumman hebben verzocht om een bijdrage van een miljoen dollar in Nixon's campagne in ruil voor hulp van het Witte Huis bij verkoop van vliegtuigen naar TEHERAN/AMMAN/BEIROET/ BAGDAD (AFP/DPA) - Iran heeft gisteren in een interview met een Frans persbureau bij monde van onder-minister van buitenlandse zaken Janshid Haqgou verklaard de in opbouw zijnde bemiddelingscommissie van de beweging van niet-gebon- den landen te ontvangen, mits deze eerst de "Iraakse invasie" veroordeelt, 's Ochtends ontving de Iraanse geestelijke leider aya tollah Chomeini intussen volgens het Iraanse persbureau Pars de opperste defensieraad voor be raad over de situatie aan de zui delijke fronten" en de "algemene ontwikkeling van de Iraanse de fensiesituatie". Daarbij aanwezig was voor het eerst na twee weken ook presi dent Bani-Sadr, die eerder had gezegd aan het front in Choezes- tan te blijven tot de Iraanse over winning. In Amman arriveerde tezelfdertijd, op doorreis naar Bagdad, de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Agha Sjahi, die zei nieuw leven te wil len blazen in de oorspronkelijk door de Pakistaanse president Zia oel-Haq in gang gezette be middelingspoging van de Islami tische conferentie. Voor de niet- gebonden landen peilde gisteren in Bagdad in politieke gesprek ken met de Iraakse president Saddam Hoessein en minister van buitenlandse zaken Hamadi de Cubaanse minister van bui tenlandse zaken Isidoro Mal- mierca Peoli voorts voornamelijk de mogelijkheden voor een be middelingspoging van deze lan den, waarmee Saddam Hoessein in beginsel heeft ingestemd. De Iraanse onder-minister, die de nieuwe voorwaarde voor het ont vangen van de commissie noem de, herhaalde de Iraanse uit spraak dat men geen enkel be sluit zal aanvaarden zolang zich Iraakse troepen op "ons grond gebied" bevinden. Eerder had president Bani-Sadr per briefde meerderheid" van de niet-ge- bonden landen gevraagd "de agressie van de Iraakse regering Japan. Hij kreeg deze beschuldi ging te horen tijdens hoorzittin gen in de Amerikaanse Senaat maar ontkende. Het bewijs kon nooit sluitend worden gele verd. De Amerikaanse verkiezingscam pagne is in deze laatste dagen bij gebrek aan ander nieuws geheel in de sfeer van de beschuldigin gen omtrent persoonlijke integri teit terechtgekomen. Het hoofd van de afdeling intern onderzoek van het ministerie van justitie heeft president Carter ervan be schuldigd niet te willen samen werken bij het onderzoek naar de relaties tussen Billy Carter, de broer van de president, en de Li bische regering. Hij zegt dat Car ter driemaal een eenmaal ge maakte afspraak heeft afgezegd en dat wanneer de president niet spoedig een verklaring onder ede zou afleggen Hij desnoods een dwangbevel ter tafel zal bren gen. Bovendien zegt deze functionaris van het ministerie van justitie dat te veroordelen". Woensdag had een woordvoerder van premier Rajai laten blijken, dat de brief van Bani-Sadr moet worden be schouwd als de weergave van het officiële standpunt van Iran. Chomeini had dinsdag van zijn kant elk compromis met de Iraakse president Hoessein uit gesloten "daar deze te ver is ge gaan in zijn misdaden". Front Volgens het 112e communiqué van het Iraakse opperbevel in de strijd met Iran van gisteren had het Iraakse leger in het afgelopen 24 uur "zijn omsingeling van Iraanse verzetshaarden" in ver schillende sectoren van het strijdtoneel versterkt. Er werden in dat tijdvak 36 Iraanse militai ren gedood. In het zuiden werd één Phantom neergehaald, acht Iraanse legervoertuigen en een kanon vernietigd, twee leger voertuigen met munitie en één m- 60-tank buitgemaakt. Aan Iraak se zijde vielen acht doden. Een voertuig ging door brand verlo ren. Bomaanslagen in Marseille MARSEILLE - In totaal acht bom aanslagen hebben gisteren Mar seille en Aix-en-Provence opge schrikt. Bij de aanslagen op ban ken zijn vier personen gewond. Het Corsicaanse bevrijdingsfront (FLNC) heeft zich in een tele foontje aan het kantoor van het Franse persbureau AFP in Mar seille voor de aanslagen verant woordelijk gesteld. Er is aan zienlijke materiele schade aange richt. Het klandesticne FLNC, waarvan de leden zich niet als Fransen be schouwen, is opgericht in mei 1976. zijn opperste chef, minister van justitie Benjamin Civiletti, be wust kranten heeft misleid toen hy twee weken lang ontkende nooit met het Witte Huis over de riskante contacten van Billy Car ter met de Libiërs te hebben ge sproken. Het hoofdkwartier van Ronald Reagan wordt inmiddels over stroomd met duizenden telefoon tjes van dierenliefhebbers nadat een internationale dierenbe schermingsorganisatie zijn leden erop had gewezen dat Ronald Reagan in 1978 voor de radio in een redevoering de jacht op jonge zeehonden in de Canadese wate ren niet leek af te keuren. Zo doende heeft Reagans hoofd kwartier nu een verklaring moe ten uitgeven dat de Republikein se kandidaat het huidige Ameri kaanse verbod op de import van zeehondenhuid die tijdens de jacht wordt buitgemaakt, alsook de bepalingen van de wet op de diersoorten die gevaar lopen te worden uitgeroeid, zal handha ven. (Van onze correspondent Peter Hat- tink) MADRID - Ahmed Ben Bella, de eerste premier en het eerste staatshoofd van Algerije, is giste ren na een periode van ruim vjftien jaar gevangenschap vrij gelaten. De Algerijnse president Chadly Benjedid kondigde aan de vooravond van de nationale feestdag - vandaag is het 26 jaar geledem dat de revolutie tegen Frankrijk begon - een gratiever lening aan, waarin de vrijlating van Ben Bella werd bevestigd. De Algerijnse bevolking heeft giste ren nauwelijks gereageerd op het nieuws van Ben Bella's vrijlating. Ahmed Ben Bella werd op 4 juli van vorig jaar door Chadly Bepjedid vrijgelaten uit de voormalige koloniale gevangenis van Algiers en overgeplaatst naar een kleine villa in het dorp M'sila op 250 ki lometer afstand ten zuidoosten van de Algerijnse hoofdstad, waar hij beperkte bewegings vrijheid genoot. De 64-jarige Ben Bella, die nog steeds een zeer vitale indruk maakt, is het eerste Afrikaanse staatshoofd dat ten val kwam door een staatsgreep en dat niet door zijn opvolger werd ver moord. Hij werd bij de eerste al gemene verkiezingen in het on afhankelijke Algerije op !8 sep tember 1962 tot premier gekozen. Tijdens zyn regeringsperiode voerde Ben Bella een radicaal programma door, waarbij van de ene dag op de andere het bank wezen, de grondstofwinning en de buitenlandse handel tot staatsmonopolies werden verhe ven. Onder het regime van Boumedien- ne. die meer dan 40 revolutionai re bevrijdingsbewegingen uit de gehele Wereld steunde, werd de gevangenschap van Ben Bella voorde buitenwereld getoond als het Afrikaanse symbool van be schaving. Elke buitenlandse be zoeker werd verteld dat Algerije een beschaafd Afrikaans land was, aangezien men een versto ten staatshoofd niet om het leven bracht. Ben Bella, tegen wie nooit een pro ces is gevoerd, bracht zijn gevan genschap door met het bestude ren van politieke werken. Hij trad in 1971 in het huwelijk met de studente Zohra Sellami, journa liste b(j het FLN-partijblad Re volution Africaine. Het echtpaar in gevangenschap adopteerde twee meisjes, die nu acht en zes jaar oud zijn. Tijdens het laatste jaar heeft Ben Bella enkele gelegenheden gehad om zyn politieke visie op Algerije te geven. Hierbij toonde hij zich een voorstander van een politiek meerpartijenstelsel en leverde hij op een diplomatieke manier kri tiek op de bureaucratie van de FLN, de staatseenheidspartij. die zeer is verweven met de regring en met het parlement. Voorts wees hij op de corruptie in het Algerijnse ambtenarenapparaat dat volgens hem funeste gevol gen zou hebben gehad in de landbouw en in de industrialisa tie. Ben Bella bekende vorig jaar tegenover een Franse journalist dat hij graag weer actief zou wil len zijn in de politiek. Europese waarnemers in Algiers interpreteren de vrijlating van Ahmed Ben Bella als een grote stap voorwaarts in de politiek van liberalisatie, die president Chadly Benjedid sinds vorig jaar behoedzaam doorvoert. heeft vakbondsleider Lech Wale sa op voorhand aangekondigd. Walesa heeft beroep aangetekend tegen de handelwijze van de rechtbank. Na de besprekingen tussen de Poolse en Russische leiders in Moskou - over de concrete in houd is niets bekend gemaakt - is in Polen de vraag gerezen of het gesprek tussen de gezaghebbers en de vakbondsleiders vandaag werkelijk zal plaatshebben., Oost-Duitsland en Tsjechoslowa- kije gaan intussen door met hun aanvallen op Polen en de nieuwe vakbeweging. In beide landen, die bang zijn dat de Poolse zucht naar vrijheid zal overslaan, wordt vooral tegen Polen gefulmineerd in de kranten. Oost-Duitsland heeft het personenverkeer met Een hartelijk welkom voor de Poolse leider Kania, gisteren in Moskou. De Russische president Brezjnjev sprak vijf uur lang met de Polen. Daarna keerde de delegatie naar V/arschau terug. Polen dermate moeilijk gemaakt dat mensen elkaar in beide rich tingen bijna onmogelijk meer kunnen bezoeken. Ook Tsjecho- slowakije zou uit angst dat in formatie uit Polen binnendringt plannen hebben tot een dergelij ke maatregel over te gaan, maar in de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag is dat officieel ont kend. (ADVERTENTIE) PRODUZJONE tTAUANA van 17 oktober t/m 29 november bij Pander Pander noteert zeer Speciale Prijzen tijdens de Italiaanse Manifestatie: de beroemde, flexibele tafellamp van Elio Martinelli, witgelakt f 295,-. (zolang de voorraad strekt) De elegante bijzet-fauteuil van Giorgetti in noten-antiek-finish met riet beklede rug en armleggers en halflinnen kussens f 897,-. (zolang de voorraad strekt) Bezoek de Manifestatie bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21 -22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9