Akkoord krakers en gemeente over Groote Keyser De Geus blijft bij mening CDA eist dat VVD afziet van wijziging in abortuswetsontwerp Volgende week vrijwillige ontruiming Van Agt: vice-premier worden onder Den Uyl echt niet uitgesloten MINIMUMPRIJS HALFVOLLE VERSE MELK? dit is onze prijs-. HAAIHETBU OIGROS Vertrouwenspersonen voor psychiatrische patiënten Woningen naar gezinsgrootte en huren naar draagkracht VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 DEN HAAG (GPD)- De regerings partijen CDA en WD hebben gisteren de stellingen betrokken voor het debat over het abortus wetsontwerp van de regering. De kans dat zij het niet eens zullen worden, zodat het voorstel wordt verworpen, is levensgroot aan wezig. CDA-leider Lubbers deed donder dag namens een nog steeds eensgezinde CDA-fractie eer roep op de WD om niet voorstellen te komen die he wetsontwerp wezenlijk verande ren. Maar zijn collega Rietkerk liet meteen al weten daar geen boodschap aan te hebben. De CDA-fractie lijkt in overgrote meerderheid bereid het rege ringsvoorstel te steunen. Enkele leden, gesproken wordt van vijf, hebben echter nog enkele dagen bedenktijd gevraagd. Zij houden ook na het urenlange fractiebe- raad van de afgelopen dagen ern- HEUSS! stige bezwaren tegen het rege ringsvoorstel. Lubbers zei gisteravond dat de CDA-fractie als geheel tegen het wetsvoorstel zal stemmen, wan neer de WD daarin - met behulp van PvdA en D'66 - veranderin gen in aanbrengt in de richting van een vrijere abortus. „De grenzen van het aanvaardbare zijn voor ons bereikt", zei Lub bers. Bij de WD reageerde men nogal gepikeerd op Lubbers' woorden. „Wij zullen de komende dagen zeker met wijzigingsvoorstellen komen," zeiden WD-leider Rietkerk en abortus-woordvoer der Dees. In welke richting die voorstellen gaan, wilden zij niet zeggen. Maar volgens goedinge- lichte kring wordt onder meer gedacht aan een verdere beper king van de bedenktijd voor de vrouw van vijf naar bijvoorbeeld drie dagen. Wanneer dit soort inhoudelijke wij zigingen wordt aangebracht, zullen de aarzelaars in de CDA- fractie zeker tegen stemmen. Dan krijgt het regeringsvoorstel geen meerderheid in de Tweede Ka mer (CDA en WD hebben 77 van de 150 stemmen) en is de weg vrij voor het zeer liberale initiatief- wetsontwerp van PvdA en D'66, dat dan met steun van de WD kan worden aangenomen. „Ik zou het in strijd met het regeer akkoord vinden, wanneer de WD wijzigingsvoorstellen zou indienen waar het CDA het niet mee eens is", zei Lubbers giste ren. De WD'er Dees zei daarover desgevraagd dit „ongenuanceerd en ondemocratisch" te vinden. De WD behoudt zich het recht om met elk voorstel te ko men dat haar goeddunkt, uit gaande van het voorliggende wetsontwerp. zei Rietkerk. „Lubbers legt het regeerakkoord op die manier helemaal verkeerd uit". De aarzelaars in de CDA-fractie zit ten vooral in de CHU-hoek. Tot hen behoren o.a. vice-fractielei- der drs. G. van Leijenhorst, W Mateman en J. van Dijk, maar ook de AR-loyalist H. Couprie. In Haagse kringen wordt de harde opstelling van Lubbers tegen over de WD uitgelegd als een ui terste poging om de bezwaarden uit de CDA-fractie alsnog op één spoor met de rest van de fractie te krijgen. Lubbers hoopt daarnaast dat hij met een unanieme CDA- fractie ook de WD zal kunnen overtuigen om het regerings voorstel geheel en ongewijzigd te aanvaarden. Lubbers heeft de CDA'ers die be denktijd vroegen voorgehouden dat wanneer zij het regerings voorstel afwijzen, de weg voor een door hen helemaal niet ge wenst PvdA-D'66-wetsontwerp openligt. „En dat is een slecht wetsontwerp", zei Lubbers. De CDA-leider kondigde aan voor het begin van het debat, dinsdag, duidelijkheid te zullen verschaf fen over het definitieve stand punt van zijn fractie, vooropge steld dat ook de betrokken leden aan hun bedenktijd voldoende hebben gehad om een standpunt in te nemen. AMSTERDAM (GPD) - De barricaden van het ge kraakte complex de Groo te Keyser zullen waar schijnlijk aanstaande maandag verdwijnen. Na een twee uur durend ge sprek op neutraal terrein - de gereformeerde kerk aan de Keizersgracht - kwamen wethouder Schaefer (volkshuisves ting) en wethouder Wolf- fensperger (herhuisves ting) enerzijds, en een de legatie van de kraakbewe ging samen met een aantal belangenorganisaties an derzijds tot overeenstem ming. Drie woongroepen van in totaal 20 mensen die momenteel in de ge kraakte panden wonen, zullen waarschijnlijk in de Groote Key ser mogen blijven. Maandag zal de Vereniging Centraal Wonen, die ook aan het gesprek deelnam, een lijst met namen overleggen aan wethouder Wolffensperger. De wethouder zal de namenlijst toetsen aan de huidige regelingen en dan beslissen. „Als de lijst niet klopt dan gaan we verder praten", aldus de wethou der. Als de wethouder zijn goed keuring geeft, zullen de barrica den verdwijnen. „Desnoods met de hulp van de gemeentereini ging," aldus wethouder Schae fer. Nog eens 20 wooneenheden zullen door het JAC, de Stichting Ideële Kamerbemiddeling en Huisves ting (SIKH) en de Hulp voor On- behuisden (HVO) worden ver deeld. Ook zij zullen moeten uit gaan van de huidige norm. De HVO zou onder andere onvolle dige gezinnen en alleenstaande moeders onderdak kunnen bren gen in de Groote Keyser. Een be gin van de verbouwing kan vol gens wethouder Schaefer vol gende week plaatsvinden als al les goed gaat. Het gemeentelijk woningbedrijf zal de verbouwing uitvoeren, maar de bewoners hebben aangekondigd zelf ook de handen uit de mouwen te zullen steken om de Groote Keyser weer bewoonbaar te maken. Volgens een van de krakers zou het com plex nu niet optimaal bewoond zijn door de vele barricaden. De Amsterdamse wethouders Schaefer (voorop) en Wolffensperger kwamen gisteravond in een kerk Amsterdamse Keizersgracht tot een akkoord met de krakers van de Groote Keijser over de toekomst van het gekraakte complex. Op de foto arriveren de beide wethouders in het kerkgebouw. te nemen met de burgemeester, die primair verantwoordelijk is. Niet burgemeester Polak maar de Amsterdamse politie heeft op 22 oktober in een telegram aan het ministerie van binnenlandse za ken om politiebijstand gevraagd voor een ontruiming van de Groote Keyser op of rond 4 no vember. Dit verklaarde een ge meentewoordvoerder desge vraagd als reactie op de medede lingen die minister Wiegel daar over in het kamerdebat had ge daan. Volgens de woordvoerder mocht de politie dit op grond van ge maakte afspraken zelfstandig en buiten de burgemeester om doen. Genoemde organisaties zullen in samenwerking met de gemeente en de bewoners zo snel mogelijk een architect gaan zoeken die de Groote Keyser op papier weer bewoonbaar moet maken. De kosten voor een verbouwing zijn nog niet te noemen. „Maar we zullen binnen het raam van sub sidies blijven waar alles in moet passen", aldus een woordvoerder van de krakers. Volgens hem is de bereikte overeenstemming geen overwinning. „Deze aan koop is incidentenpoliek. Ze willen een rotte plek wegsnijden, terwijl er nog heel veel rotte plekken zijn. De gemeente gaat door met haar ontruimingsbeleid Burgemeester Polak van Amster dam is tevreden over het verloop van het debat in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de kri tiek die minister Wiegel heeft geuit op zijn Groote-Keyserbe- leid. In een commentaar merkt hij op dat veel kamerleden ver trouwen in zijn beleid blijken te hebben. Ook is duidelijk gewor den dat zij het met hem betreu ren, dat de minister een aantal publieke uitspraken heeft ge daan over een moeilijke zaak zonder daarover eerst contact op Suzuki LJ 80 Terreinwagen Professionele terreinwagen, in- en uitschakelbare4-wielaandrijving, ,hoge en lage gearing, sterke motor, neemt hellingen tot 41°. robuust stalen chassis. Open met canvas kap; canvas kap en stalen deuren; gesloten. Va. f 12.995,- incl.BTW. TT SUZUKI WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur u 2 ra 3 ra 6 li £2 Amsterdam mist 11 1 0 De Bilt 12 -0 0 Deelen half bew. 11 -2 01 Eelde 10 2 02 Eindhoven 11 -1 03 Den Helder half bew. 11 2 02 Rotterdam 11 -1 0 Twente 10 -2 0 Vlissingen onbewolkt 12 5 01 Zuid Limburg half bew. 10 0 01 Aberdeen 7 3 0 Barcelona licht bew. 20 11 0 Berlijn regenbui 9 2 Bordeaux 5 Brussel 4 Frankfort licht bew. 10 04 Genéve licht bew. 13 1 0 Helsinki onbewolkt -0 -8 01 Innsbruck licht bew. 13 0 0 Klagenfurt 11 -2 0 Kopenhagen onbewolkt 7 -2 1 Lissabon 22 12 0 Lccarno geheel bew. 2 Londen onbewolkt 12 2 0 Luxemburg licht bew. Madrid licht bew. 23 6 0 Malaga zwaar bew. 21 12 0 Mallorca mist 23 9 0 München mist 10 -2 0 onbewolkt 12 Oslo onbewolkt 2 0 onbewolkt 1 zwaar bew. 20 14 0 Split 20 0 Stockholm onbewolkt Wenen licht bew. 14 3 0 Zurich onbewolkt 12 0 Casa Blanca 24 13 0 Las Palmas licht bew. 24 19 0 Tel-Aviv onbewolkt 26 18 7 Tunis licht bew. 24 12 0 (Van onze speciale verslaggever Hans Geleijnse) PEKING - „Ik heb alleen maar een ironische opmerking ge maakt, maar als je me vraagt, wie er volgend jaar na de verkiezin gen premier moet worden, Den Uyl of ik, dan liever ik". Zo rea geerde premier Van Agt donder- Lichaam man aangespoeld LELYSTAD (ANP) - Vissers heb ben gisteren aan de voet van de Markermeerdijk nabij Lelystad haven het aangespoelde lijk van de 36-jarige R.T. Helderman uit Grootenbroek ontdekt. De man werd sinds 17 oktober vermist. Op de avond van die dag is hij op de weg Lelystad-Enk huizen met zijn auto tegen de vangrail gebotst en aan de andere kant van de weg over de vangrail geslagen en in het water beland. Volgens de politie heeft hij ver moedelijk te hard gereden of is hij door slaap overmand. dagavond in Peking op de op winding die in Nederland is ont staan over zijn opmerking de dag ervoor dat hij als premier wilde aanblijven, ook na de verkiezin gen. Nadat de minister-president tij dens een persconferentie slechts over zijn ervaringen tot nu toe in China wilde praten, kwam hij te genover de KRO-radio even later wel los: „Als u me vraagt of ik na de verkiezingen volgend jaar ook anders dan premier in een kabi net wil terugkeren, dan zeg ik, het is voor mij niet regeringsleider of niets. Vice-premier worden on der Den Uyl is zeker niet uitgeslo ten. Dat ben ik al eens eerder ge weest, en daarom zou het meer in de lijn liggen dat Den Uyl het nu andersom doet". Maar Van Agt wilde niet zo ver gaan om nu al te zeggen dat D'66 maar de premier moet leveren, wanneer (eventueel) CDA en PvdA er straks niet uitkomen. „De verkiezingen zijn pas op 26 mei, daarna zien we wel verder". De premier benadrukte dat hij vanuit China geen binnenlandse politiek wilde bedrijven. Wel nam hij, naar eigen zeggen, met zijn uitlatingen „een voorschotje op de komende verkiezings strijd". Van Agt verklaarde gisteravond bij de afsluiting van het officiële ge deelte van zijn bezoek aan de Chinese Volksrepubliek na drukkelijk dat het geen moment in de verwachting heeft gelegen dat hij met „ferme contracten" naar Nederland zou terugkeren. „Ik weet dat die verwachting leeft, maar zo gaat dat niet in Chi na. U moet mfjn reis zien als een presentatie van Nederland in China, als een goodwill-missie. Ik heb de paden begaanbaar ge maakt voor de onderhandelaars", aldus Van Agt. Het feit, dat zowel Japan, West- Duitsland, Frankrijk als de Ver enigde Staten aanzienlijk meer Chinese handelsbodem onder de voeten hebben, negeerde Van Agt. Hij meende dat ook andere landen nog met weinig specta culaire resultaten uit de bus wa ren gekomen. Bonden praten weer met Pais AMSTERDAM (ANP) - De onder wijsbonden hebben minister Pais van onderwijs en weten schappen gisteren laten weten weer bereid te zijn met hem om de tafel te gaan zitten, nu de be windsman de bonden formeel heeft laten weten zijn plan tot be zuiniging op salarissen van on derwijspersoneel te laten varen. DEN HAAG (GPD) - Er komt een speciaal instituut van vertrouwensper sonen voor de psychiatrische instellingen, mensen dus bij wie patiënten of familieleden kunnen klagen over behandeling, verzorging e.d Staats secretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) stelt volgend jaar een miljoen gulden beschikbaar voor de aanstelling van acht vertrou wenspersonen. Dit heeft de bewindsvrouw de Tweede Kamer meegedeeld in een notitie ter uitvoering van de indertijd aanvaarde motie van D'66, PPR. CDA en WD. Mevrouw Veder reageert hiermee tevens positief op het instituut voor vertrouwenspersonen, zoals een commissie van de Nationale Zie kenhuis Raad dit heeft voorgesteld. Taken en bevoegdheden van de tussenpersonen moeten nog worden omschreven. De NZR-commissie had in haar rapport gesproken van een veertigtal vertrouwenslieden, ongeveer een per instelling, maar mevrouw Veder vindt dit getal nogal hoog. Voorlopig houdt ze zich aan het getal van acht. De vertrouwenspersonen zullen geen bindende uitspraken kunnen doen en zich alleen rechtstreeks kunnen bemoeien met klachten over wettelijk geregelde kwesties. In andere gevallen kunnen ze bemidde len. Met haar notitie loopt de staatssecretaris vooruit op een wettelijke regeling van de rechtspositie van psychiatrische patiënten. Daarin zullen rege lingen als het klachtrecht te zijner tijd een plaats krijgen. De Kamer had echter op spoed aangedrongen, ook omdat er nu in sommige instellin gen wel klachteninstanties functioneren die vaak niet onafhankelijk zijn. Bovendien geldt per instelling een andere regeling. Inmiddels geldt de aanstelling van vertrouwenspersonen als een proef neming, die landelijk wordt gehouden. Afhankelijk van de resultaten zal worden bezien of ook voor de verpleeghuizen een dergelijke voorziening kan worden getroffen. Wat de zwakzinnigenzorg betreft, onderzocht zal worden of daar de functie van vertrouwenspersoon kan worden uitgeoe fend door de ouders, via een vertegenwoordiging. Rapport van Schaefer AMSTERDAM (GPD) - De ver houding tussen iemands inko men en wat hij betaalt aan woon lasten is scheefgegroeid en dient weer rechtgetrokken te worden Dat is een van de conclusies van het concept-rapport 'Naar een stelsel van ïnkomenshuren' van de Amsterdamse wethouder van t'olkshuisvesting Jan Schaefer In het rapport wordt geschetst hoe de inkomenspositie ver slechtert en dat ook de toekomst er weinig rooskleurig uitziet Daartegenover staan een stijging van servicekosten, stookkosten en andere woonlasten. Inkomen servicekosten, de netto-huur en huursubsidie zouden jaarlijks nteengroeien. Zo stegen tussen 1975 en 1980 de servicekosten gemiddeld 14,6 procent per jaar de netto-huur met 6,6 procent en net huursubsidiebedrag voor de laagste inkomens met 5,3 pro cent. M het rapport haalt Schaefer een uitspraak aan van zijn voorgan ger F. M. Wibaut aan het begin van deze eeuw: „Daarom moet als stelling worden aangenomen dat niet de grootte der woning de huur bepaalt, maar dat de grootte van het gezin de grootte der wo ning bepaalt en dat de draag kracht van het gezin de huur be paalt". Volgens Schaefer zal een oplossing voor de problemen wellicht in deze richting te vin den zijn. Vooral m stadsvernieuwingsge bieden zouden er grote moeilijk heden zijn. De huren van de nieuwe woningen zouden voor het merendeel voor buurtbewo ners te hoog zijn en ook de ver huiskosten zouden niet gering zijn. Individuele huursubsidie is volgens het rapport niet toerei kend omdat het de sterk gestegen servicekosten buiten beschou wing laat. Ook wordt iedere in komensstijging „voor mensen met individuele huursubsidie grotendeels ongedaan gemaakt door een relatief lager bedrag dat aan huursubsidie wordt uitbe taald". Daarnaast brengt afhan kelijkheid van de huursubsidie onzekerheid over de toekomstige inkomenspositie met zich Schaefer heeft zijn rapport gericht aan B en W van Amsterdam, raadsleden, de leden van de vaste kamercommissie voor volks huisvesting, gedeputeerden en de bewindslieden van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De Am sterdamse en landelijke woning bouwcorporaties, de vakbewe ging en wijkcentra worden door Schaefer verzocht commentaar te leveren op het concept-rap port. Volgens de wethouder wordt de in zyn rapport behan delde materie door menigeen ge zien als behorend tot het inko mensprobleem. Hy stelt echter „de overheid heeft op grond van de Woningwet de taak haar be woners goed en betaalbaar te huisvesten. In dat opzicht is de zorg voor betaalbare huren ge heel een volshuisvestingsbe- lang." Slager propt schapen in hok EINDHOVEN (ANP) - Na eerst nu bekend is geworden heeft de Eindhovense politie eerder deze week in een bij een woonhuis be horend schuurtje van zes bij zes meter 25 schapen aangetroffen. De dieren stonden op een mest- laag van 75 centimeter dik. Ze behoorden toe aan de 40-jarige slager N.S. In de tuin vond de po litie bovendien een plastic zak met het kadaver van een lam. De politie was gewaarschuwd door buurtbewoners die klaagden over stank. Tegen de slager is proces-verbaal opgemaakt. Ove rigens heeft de politie op diverse andere adressen in Eindhoven na klachten over stankoverlast in tuinen slachtafval van schapen gevonden. Vanaf 1982 jaarlijkse groei defensie-uitgaven drie procent DEN HAAG (GPD) - Minister De Geus (defensie) blijft van mening dat de uitgaven voor defensie vanaf 1982 weer jaarlijks met drie procent moeten toenemen. Ge zien de internationale spanning vindt hij het niet verantwoord op de strijdkrachten te bezuinigen en het takenpakket te herzien, zoals oppositie en CDA tijdens de behandeling van zijn begroting opperden. De defensie-inspanning mag niet afhankelijk zijn van de economi sche toestand van het land, zei De Geus gisteren in de Tweede Ka mer. Hij herhaalde dat de voor volgend jaar voorgestelde groei van anderhalf procent een een malige afwukine van de NAVO- norm moet zijn. „Voor één jaar zal de bondgenoot schappelijke solidariteit een weinig verbleken door de eco nomische realiteit", aldus De Geus. Hij verzette zich echter te gen een motie van de PvdA, waarin om een extra bezuiniging van 200 miljoen gulden werd ge vraagd. De Geus en staatssecretaris Van Lent weerspraken de kritiek op de weddeverlaging voor dienst plichtigen. die een gevolg is van de voorgestelde verlaging van het minimumjeugdloon. Dank zij de koppeling aan dat jeugdloon zijn de dienstplichtige soldaten er de laatste vijf jaar veertien procent meer op vooruit gegaan dan be roepsmilitairen, rekenden zij „Het gaat hier niet om de meest kwetsbare groep", concludeerde de minister daarom. De staatsse cretaris zegde overigens toe. de bezwaren die in de Kamer tegen een weddeverlaging bestaan „mee te nemen" naar het kabinet CDA'er Wisselink liet merken dat de bezwaren die hij woensdag nog verwoordde niet zo hevig zijn dat hij een weddeverlaging af wijst. ..Er zijn momenten dat je minder leuke dingen moet be slissen". zei hii. Staatssecretaris Van Eekelcn ont raadde een motie van de PPR, waarin wordt geprotesteerd te- een de vestiging van NAVO-wa- penopslagplaatsen cn de daaraan gepaard gaande „militarisering" van de economisch zwakke re gio's. Van Eekelen sprak van een „volstrekte overdrijving" en wees erop dat de opslagplaatsen juist de cc nventionele verdedi- gingskr c versterken, waar- 'o r "t van de kernwapens Kan worden teruggedrongen. De Geus ontraadde moties waarin werd gepleit voor handhaving van atoompacifisten binnen het leftr (PPR) cn VCOT Mn onder zoek naar de opvattingen van mi litairen over kernwapens (PvdA) Over alle moties naar aanleiding van de defensiebegroting zal vol gende week dinsdag worden ge stemd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7