Pasar Gambir en de geur van gado gado Nieuwe regeling voor bedrijven Van Duijn steeds bozer as - v\ Vrouw breekt haar heup bij botsing Donor-oog in razend tempo naar Schiphol Leidse stadsrubriek VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 LEIDEN VVD-raadslid: „Jij moet je bek houden" Van Duijn: ."dat vind ik superstom" LEIDEN - Gemeenteraadslid Van Duijn (WD) is kwaad op de Leidse pers. Dat bleek gis teravond tijdens de vergade ring van de commissie voor financiën. De Leidse bladen zouden on juiste informatie verstrekken en voornamelijk onrust zaai en. Van Duijn zei verder dat "bepaalde leden van het col lege de publiciteit zoeken" en dat de pers eerder bepaalde stukken in haar bezit had dan de gemeenteraadsleden. Van Duijn: "Het ergert mij in hoge mate dat ik 's avonds in de krant moet lezen, dat er een nota is uitgekomen. Als men dan opbelt en naar mijn me ning vraagt, kan ik die niet geven, omdat ik de stukken nog niet heb. Ik sta dan met mijn mond vol tanden, dat vind ik superstom!" Eikerbout (PvdA) zag het probleem niet zo goed. "Als mensen je om je mening vra gen over iets wat je nog met hebt gelezen, dan zeg je dat toch gewoon", aldus Eiker bout. Zijn partijgenoot, wet houder Bordewijk, tilde er ook niet zo zwaar aan. Bor dewijk: "Op het moment dat wij nota's en dergelijke aan de raadsleden geven zijn ze openbaar. Dus wordt er over geschreven. We moeten er alleen voor zorgen dat de raadsleden het op dezelfde dag krijgen als de pers. Dat loopt nu nog weieens in de soep". Gewoon Van Duijn meende verder dat de Leidse pers de informatie niet juist vermeldde. De WD'en "Vaak wordt de in druk gewekt dat iets al beslo ten is, terwijl de raad er nog over moet praten. Een goed voorbeeld is dat stuk over het Kort Rapenburg dat zou wor den opengegraven, daar zaai en ze alleen maar onrust mee". Eikerbout zei dat de problematiek van het Kort Rapenburg in een openbare commissievergadering en dat iedereen dat dus mag weten. "Daar kan", zo vertelde Ei kerbout, "het college ook niets aan doen." Van Duijn, die zich tijdens de discussie meer en meer opwond, rea geerde furieus. "Jij moet je bek houden, je zit me hier allleen maar belachelijk te maken". Wethouder Borde wijk, die de vergadering leid de, greep onmiddellijk in. "Dit is niet de manier waarop wij met elkaar praten," sprak hij tegen Van Duijn. Het raadslid handhaafde echter zijn kritiek. Hij wordt volgens hem gesteund door meerdere raadsleden, "ook van de PvdA" zei hij tegen Eiker bout. Wat de boer niet kent, vreet ie niet? LEIDEN - Een 65-jarige vrouw uit Warmond werd gistermorgen na een botsing op de Korevaarstraat met een heupfractuur naar het AZL vervoerd. Het ongeluk ont stond doordat de Warmondse niet goed uitkeek en tegen een brommer aanliep. LEIDEN - In een zeer rap tempo heeft de Leidse politie gis termiddag in opdracht van het oogheelkundig instituut van het AZL eer» donor-oog naar Schiphol gebracht. Het vliegtuig naar de Canarische eilanden zou om kwart voor twee vertrekken. Twintig mi nuten eerder vertrokken de politieagenten uit Leiden en kwamen nog op tijd aan. „Nederlanders eten alleen wat ze kennen" LEIDEN - Heerlijke geuren van saté babi, saté kambing en gado gado walmen door de Groenoordhallen. Het water loopt de bezoeker in de mond. Charmante gastvrouwen in ruisende sarongs bieden lekkernijen uit het verre Oosten aan. Gisteren werd door burgemeester Goekoop de derde Pasar Gambir in Leiden geopend. De Pasar Gambir, in het toenmalige Bata via was de grootste en feestelij k- ste Pasar van heel Indonesië. In middels is/ie naam gewijzigd in Jakarta fair. Dit alles speelt zich daar af onder een prachtige ster- Lekker renhemel. uit Delft, net terug uit hun moe derland vindt deze Pasar veel te Hollands georiënteerd. "Echt de lekkere aparte hapjes kun je hier niet krijgen, moet ik thuis dan maar maken hè?", zegt zijn vrouw. De man knikt. Mevrouw Van de Veen bij haar pannen met daging smoorbali daging en babi ketjab Die sterrenhemel ontbreekt na tuurlijk in de Groenoordhallen, maar door de kleurige markt- kraampjes met exotische pro- dukten en vele restaurantjes waan je je, als Nederlander zijnde toch wel in een andere cultuur. De Indonesiërs zelf hebben er meer moeite mee. Een echtpaar door René van der Velden Jaap Visser Middeleeuws "Middeleeuwse" toestanden" heersten er op de Leidse uni versiteit wanneer de jaarlijk se verkiezingen voor de uni versiteitsraad en de subfacul teitsraad voor de deur ston den. Heersten, want het cen traal stembureau van de uni versiteit heeft inmiddels een uniek systeem vervaardigd die alle intensieve handenar beid overbodig maakt. Lang leve de automatisering. Het door het centraal stembureau ontworpen verkiezingsfor mulier is zelfs door de Ne derlandse Formulieren Drukkerijen uitgeroepen tot "Formulier van het jaar". Mr. Yvonne Slits van het een-' traal stembureau vertelt hoe een en ander in z'n werk is ge gaan. "Vroeger werden de stembiljetten altijd gedrukt. Zeven uitzendkrachten wa ren vervolgens tien werkda gen bezig om de hele zaak de deur uit te krijgen. Zo was een van die zeven uitzendkrach ten dagen bezig om 36.000 formulieren te stempelen. Naast het feit dat deze manier van werken ronduit midde leeuws was werkte het sys teem ook nog eens fouten in de hand. Je kan van uitzend krachten die zeven tien dagen lang oer vervelend werk zit ten te doen immers niet ver wachten dat ze optimaal ge motiveerd zijn". Op een goede dag zag ene me neer Burger van de afdeling automatisering Yvonne Slits en "haar" uitzendkrachten "middeleeuws ploeterwerk" verrichten. "Dit moet anders kunnen", meende meneer Burger. Samen met de men sen van het stembureau sloeg hij aan het ontwerpen. Uit eindelijk leidde dat tot het vervaardigen van een zoge naamde mailer-enveloppe. Simpelweg: een samenstel van formulier en enveloppe waarbij het mogelijk is het formulier te bedrukken dooi de enveloppe heen met be hulp van een computerprin- Yvonne van Slits: "Bij de laat ste verkiezingen hebben we al met dit nieuwe formulier ge werkt. Ging prima. Het wach ten is nu op landelijke invoe ring". Fietsen Onder aanvoering van PvdA- raadslid Willem van der Pluijm fietst bijna de gehele gemeenteraad zaterdag door Leiden. De auto's blijven dit keer thuis. Van der Pluijm heeft een fiets route langs bijna alle Leidse wijken uitgezet zodat de raadsleden de knelpunten voor fietsers aan den lijve kunnen ondervinden en te vens kunnen bekijken wat er de laatste jaren voor het lang zame verkeer bereikt is. Voor burgemeester Cees Goekoop is de fietstocht handig omdat hij al fietsend meteen de stad een beetje leert kennen. Hij woont nog steeds buiten gaats.... Stiekem had Van der Pluijm gehoopt dat deze fietstocht de belangstelling zou opwekken van de buurtcomités. Zij zou den al dan niet met pamflet ten of spandoeken aandacht kunnen vragen voor de knel punten in de buurt. Een bijna voltallige gemeenteraad fietst niet elke dag je deur voorbij. En: de buurtbewoners heb ben de dagelijkse trubbels van die knelpunten en ken nen ze vaak beter'dan een willekeurig raadslid dat op de fiets stapt. Tot nu toe heeft alleen het wijkcomité De Kooi beloofd de Fietsende gemeenteraad te informeren en te verwelkomen. 0c- meenteraad zal 's middags om een uur het middagmaal nut-' tigen in het wijkgebouw 't Spoortje aan de Bernhardka- de. De gemeenteraadsleden begin nen morgen om elf uur aan de fikse fietstocht vanaf het Stadhuisplein. De route loopt via D' Oude Morsch naar de Lage en de Hoge Mors, Kop- pelstein, de Vogelwijk, het Houtkwartier, Woonwagen kamp, de Leedewijk (Velu- wemeerlaan), via de IJssel- meerlaan naar De Kooi. Even pauze in wijkcentrum 't Spoortje. Dan weer verder via de Verver- buurt, Meerburg, Fortuin- wijk, Boshuizen, Haagweg- kwartier, Pieters- en Acade- miewijk, Tuinstadwijk, Pro fessorenwij k via De Sitter- laan; van de Burgemeesters- wijk naar de Hogewoerd en via de Zuidsingel en de Ir. Driessenstraat naar het eind punt in Maredorp: het café Het Praethuys; als alles vol gens tijdschema verloopt is het dan kwart over drie. Schermen Schouwburgdirecteur Hans van Dam voelt zich persoon lijk gepakt. Vorige week schreven wij reeds dat het niet boterde tussen Van Dam en de amateurto neelgroep die tot en met maandag het jubileumstuk De Bedelaarsopera op de planken zet. Deze Leidse toneelspelers heb ben zich maanden het zweet uit het lijf gewerkt voor een aanvaardbaar resultaat. De organisatorische medewer king van Van Dam was niet bepaald om over naar huis te schrijven. Te lange leste maakten de Bedelaars zelf af fiches en leurden ermee door de stad. Bleef het punt van de toegangsprijs: f 12.50 voor el ke Leidenaar behalve voor genodigden zoals gemeente raadsleden. De opvoering van de Bedelaarsopera ter gele genheid van het 275-jarig be staan van de Leidse Schouw burg was nog wel bedoeld voor de gewone Leienaars De gemeente heeft voor een dubbeltje op de eerste rij wil len zitten. Voor een grijpstui- VanDam:"lkstavooraap" ver moest een jubileumstuk ter ere van "de oudste schouwburg in Nederland" de grond uitgestampt wor den. Van Dam: "Volgens de kostenbegroting zaten we op 17.50 per kaartje. Dat bedrag hebben we omlaag ge schroefd naar 12.50. De ge meente heeft het geld niet om het voor nop te doen. Daar kan ik niks aan doen". Een lid van de Schouwburgcommis sie beweert dat als al die ge nodigden ook het volle pond zouden moeten betalen de toegangsprijs tot een tientje had kunnen zakken. Van de Bedelaars mocht de prijs nog wel verder zakken. Afgelopen woensdagavond was de première van de Bede laarsopera voor een zaal met zo'n 350 mensen, genodigden voor niks en de gewone kaartkopers. Schouwburgdi recteur Hans van Dam was misschien net ons verhaal over het gescherm tussen hem en De Bedelaars verge tentot het adverten tieblaadje Leids Nieuwsblad onder zijn ogen verscheen. Dat was hem een stuk teveel. Het advertentieblad deed - precies op de dag van de pre mière - ons verhaal nog eens dunnetjes over. Van Dam voelde zich opnieuw door het slijk gehaald. Hij reageerde panisch. Zijn se cretaresse moest een "intern memo" tikken, gericht tegen de Bedelaarsgroep. Kreten zoals "fascististoide motie ven" van de Bedelaars zou den erin voorkomen. Hij schoot mensen aan en belde op over de inhoud van het memo. "Een nogal rigoureus taalgebruik" vindt muziek leider Koos Mark ervan. Hij was een van degenen die Van Dam aansprak. Van Dam roept in het rond dat hij zich zelfs uit de produktie van de Bedelaarsopera terug wil trekken. Het memo zal wel altijd een in tern memo blijven. Een dag later, gistermiddag, weet Van Dam zich de inhoud van het memo niet goed meer te her inneren. Hij klaagt er nu nog slechts over dat "het een ge vaarlijke tendens in de sa menleving is dat één persoon (van de Bedelaars) kranten benadert en conflictsituaties noemt die door de rest van d" groep niet gedeeld worden" Hij heeft helemaal niet met de produktie willen kappen maar "zich slechts afge vraagd: kan ik dit nog wel doen?" Kortom: Van Dam bedekt het conflict met de mantel der liefde. Die goedgelovige kranten zouden het conflict alleen maar opgeklopt heb ben.... Eerlijker is Van Dam als hij zegt: "Na die artikelen sta ik als producent en als gastheer voor aap". Ook is Van Dam bang dat de kaartverkoop achteruitholt. Voor het week einde zijn er al 250 tot 300 kaarten in de voorverkoop verkocht Gisteravond zaten slechts 100 mensen in de zaal. Lie voorverkoop voor de laat ste voorstelling van de Bede- laarsopcra op de slechte thea teravond, maandagavond, loopt tot nu toe bar slecht. De uitvoering van de Bede laarsopera is overigens alles zins de moeite waard. Maan den keihard werken is eraan vooraf gegaan. De ruzies blij ven achter de schermen. Het valt alleen op dat na de pre mière sommige toneelspelers weigeren de traditionele bor rel mee te drinken. Maar zij stonden gisteravond evenzo goed weer op de planken. Zolang als Hans van Dam zijn interne memo maar in zijn ei gen broekzak houdt.... Waarschijnlijk zijn ze dan één kraampje voorbij gelopen, want mevrouw Van de Veen, geboren in Bandoeng verklaart samen met haar echtgenoot nog de echte gerechten maken. "Een beetje heet, maar lekker hoor!", zegt ze tegen iedereen die het horen wil. Alles maakt ze zelf. Dagen van te voren staan de spullen al in de marinade. "Ik maak het eten klaar, zoals het hoort. Kijkt U even mee, vraagt ze aan een klant die een nassi rames wil hebben. Op het bordje naast de witte rijst komt te liggen loding, wat adjar, samabal goring daging, daging smoor, babi ketjab en ga zo maar door. De klant vindt het er ook ^™»rliik uitzien. Hij bestelt er wel uij voorbaat twee bier bij. Mevrouw Tokaya staat al veertien jaar op diverse Pasars. Het is voor haar een hobby. Een ding moet haar wel van het hart. "De Ne derlanders eten alleen de dingen die ze kennen, zoals saté, kip, rijst verder komen ze niet. Dat is jammer, want op deze manier durf je niet alles meer te maken" Ze heeft zich dit jaar wel weer uitgesloofd voor de heerlijke In donesische soep genaamd: Soto. Misschien dat we voor één k.-.-r op de Pasar Gambir het spreek woord 'Wat de boer niet kent, vreet ie niet' kunnen laten varen. Te zien Naast het eten is er ook van alles te zien en te koop: houtsnijwerk uit Bali, batikschildenjen, kunstnij verheid van de Philipijnen, zilve ren sieraden uit Yogja en exoti sche kleding uit India en Pakis tan. Het artiestenprogramma is een belangrijk onderdeel van een Pasar Gambir. Het schept de feestelijke ongedwongen sfeer, volgens de organisatoren, maar wat ze eigenlijk nog veel belang rijker vinden is dat de bezoekers kennis maken met de cultuur van Indonesië. Met name de Molukse zang- en dansgroep Bunga Tandjung is hier een voorbeeld van. Zij geeft een show van Mo lukse zang en volksdansen met de gebruikelijke klederdrachten. Gisteravond traden de 'The Kanlana Hila's' op met een Ha waiian Hula show. Kleurrijke rokjes om soepele benen zwaai den alle kanten op. Zondag zullen zij nog een keertje terugkomen. Een greep uit het programma voor de komende dagen: The Tumble Weeds, Massada, krontjongor kest Tanase. Rob de Nijs. The Kaulana Hila's en The Dolly Dots. De Pasar Gambir Leiden is te be zoeken tot en met zondag 2 no vember van twaalf uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. Bij stadsveen ie inving LEIDEN - De gemeente Leiden wordt in eerste instantie verant woordelijk voor de vaststelling en uitvoering van het stadsver nieuwingsbeleid, voorzover dit steun aan ondernemers betreft Dat blijkt uit de kaderregeling steun bedrijven stadsvernieu wing 1980, die staatssecretaris Hazekamp van economische za- woonwa^en mag van commissie LEIDEN - De raadscommissie voor financiën heeft gisteravond besloten akkkoord te gaan met het krediet van 70.000 gulden voor de aanleg van een woonwa genstandplaats aan de Kneppel- houtstraat. De commissie stelde wel als voorwaarde dat de com missie voor volkshuisvesting met de aanleg instemt. De buurtbewoners, die tegen de komst van de woonwagen zijn, waren tevergeefs naar de verga dering gekomen, want de meeste partijen wilde in deze vergade ring niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Vink (CDA): "Deze be slissing is zo ingrijpend. Dit moet goed worden bestudeerd en doorgesproken Van Oosten (PPR) was het met het CDA eens, maar om een andere reden. Hij vindt dat woonwagens in wijken moeten komen. Daar over wil Van Oosten een duide lijke uitspraak van de commissie voor volkshuisvesting. ken deze week bekendmaakte De regeling komt in de plaats van de beschikking steun bedrijven stadsvernieuwing, waarin voor die steun een sterker accent bij de centrale overheid lag. De nieuwe regeling is tot stand gekomen in overleg met Leiden en de andere gemeenten die vallen onder de Interim Saldo Regerling (ISR) Dat is een financieel potje van de overheid voor steden die aah stadsvernieuwing doen. Behalve Leiden zijn dat Amsterdam. Rot terdam.. Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Schiedam, Dordrecht, Hilversum. Leeu warden. Delft en Alkmaar. In de nieuwe regering krijgen ondernemers, die hun bedrijf willen voortzetten, verplaatsen of beëindigen financiële steun. Maar dan moet het wel passen in het gemeentelijk stadsvernieu wingsbeleid en bijdragen aan de realisering van een gewenste ruimtelijk-economische struc tuur. Subsidie voor voortzetting en verplaatsing wordt alleen gege ven aan levensvatbare kleine be drijven. De uitkering per onder- Te financiering vindt plaat» v^. een gemeentelijk stadvernieu- wingsfonds. Het ministerie van economische zaken geeft een jaarlijkse bedrageaan d( fond sen. waarbij de landelijk be schikbare middelen volgens een bepaalde verdeelsleutel over de verschillende gemeenten worden verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3