In 1982 Wereld Handelscentrum sierteelt Bootvluchtelingen nu op eigen benen Blij DOS-Noordwijk jubileert: „Het régent nog aanmeldingen Eerste werkzaamheden ruilverkaveling in Nessepolder begonnen —Vietnamezen krijgen woningen Pop in het weekeinde VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 23 Rijverbod voor chauffeur die BOLLENSTREEK - Vanuit de sierteelt blijkt er grote behoefte te bestaan aan een overkoepelende orga nisatie. Leidinggevende functionarissen van de verschillende organisaties binnen deze branche voe ren op het ogenblik druk overleg om tot een Wereld Handelscentrum voor de Sierteelt te komen. Dit or gaan moet worden gepre senteerd op de Floriade 1982. centrale positie te handhaven moeten wij opnieuw gaan organi seren" 'Ook om de uitbreidingsmogelijk heden binnen deze branche te benutten is het nodig dat er een overkoepelend orgaan komt. De schat aan Nederlandse kennis in de sierteelt moeten we zo econo misch mogelijk aanwenden. Hiervoor is een goede organisatie van belang. Het idee is om een soort wegwijzer voor de sierteelt te worden. Elke afzonderlijke or ganisatie blijft dan ook bestaan. Zonodig vult het handelscen trum de gaten op" Concurrentie Een andere belangrijke reden om tot een centrum te komen is een economische. Carstens: "Tradi tioneel heeft Nederland altijd een centrale en leidinggevende rol gespeeld in het sierteeltgebeu- ren. Door haar export-omvang neemt de sierteeltbranche een belangrijke plaats in in het lan delijk economisch gebeuren. Op het moment echter ondervinden de Nederlandse kwekers en han delaren steeds meer concurrentie van het buitenland. Om nu onze Het idee voor een dergelijk cen trum is ontstaan in Aalsmeer. Vanuit de bloemenveiling in de ze gemeente gingen er stemmen op om alle kleine organisaties binnen de bloemenwereld te gaan bundelen tot één groot or gaan. Bij nadere bestudering van dit idee kwam men tot de conclusie dat er binnen de gehe le sierteelt behoefte bestaat aan een dergelijke organisatie. Er werd een werkgroep gevormd door de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. Samen met twee adviseurs van buiten ging men de zaken nationaal bekijken. Eén van de adviseurs, de heer J.J.Carstens, zegt hierover het volgende: "De sierteelt bestaat uit drie grote groepen. De bloe men, de bomen en de bollen. Elk van deze groepen heeft haar ei gen traditie en belangen. Deze belangen worden behartigd door vaak kleine afzonderlijke instel lingen die niet zoveel mensen be reiken. Een handelscentrum voor de sierteelt gaat deze afzonderlij ke instellingen bundelen. Door een beter informatieverstrekking worden er dan meer mensen be reikt". Hoewel er feitelijk nog niets vast staat is iedereen enthousiast over het idee. Het ministerie van land bouw en visserij staat positief te genover de gedachte. Ook de Ra- bo-bank, die in dit prille stadium eveneens meedenkt, is geïnteres seerd in het nieuwe idee Internationaal keek men wel even op. Carstens: "Toen wij vanuit Nederland bij het hoofdkwartier van het 'World Trade Center', dat is gevestigd in New York, aan kwamen met dit idee, klapperde men toch wel met de oren. Nu is echter de situatie zo dat men vanuit de WTC gaat denken aan meer aparte centra voor specifie ke produktgroepen" te lang rijdt BODEGRAVEN - Bij een ver keerscontrole voor vrachtauto's heeft de Bodegraafse rijkspolitie op de rijksweg Leiden-Bodegra- ven gisteren zeventien proces sen-verbaal uitgedeeld. Tussen 10.00 en 14.30 uur contro leerde de politie 53 vrachtauto's Een verlopen rijbewijs, acnt over tredingen van de rijtijden, vijf van de vervoersbepahngen, twee gladde banden, het ontbreken van een reflecterende plaat vormden de oogst. Eén chauffeui kreeg een rijverbod opgelegd omdat hij zesenveertig uur ach tereen op de bestuurdersstoel had plaatsgenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 42 in Alphen onderge brachte Vietnamese bootvluchtelingen zullen in de ko mende maanden definitieve huisvesting in Nederland krijgen. Half november vertrekken de twee eerste gezin nen naar respectievelijk Nieuwkoop en Apeldoorn, waar dan een woning op hen staat te wachten. De anderen moeten nog even wachten op het beschikbaar komen van woningen in Rijswijk, Zoetermeer, Hillegom en Heems kerk. Na negen maanden intensieve be geleiding zijn de vluchtelingen voldoende wegwijs in de Neder landse samenleving om min of meer zelfstandig aan hun "twee de leven" te kunnen beginnen. Veertig uren Nederlandse les heeft tot resultaat gehad dat zij zich althans zonder tolk kunnen redden. Een scala aan sociale en culturele activiteiten heeft de vluchtelin gen inzicht gegeven in de Neder landse samenleving. Zij hebben zich kunnen oriënteren op de ar beidsmarkt door het bezoeken van bedrijven en het arbeidsbu reau en door zich te laten voor- lichten over vakopleidingen. Huishoudelijke voorlichting, voorlichting over de gezond heidszorg en begeleiding door maatschappelijk werkster Ans Jansen van de Vereniging voor Vluchtelingenwerk Nederland, lessen over de politie en het ver keer hebben het gewenningspro ces verder versneld. Een stuk of twaalf vrijwilligers en een aantal gastgezinnen, die bij voorbeeld zorgden voor uitjes naar de Schouwburg, hebben zich al die tijd ingezet voor de be geleiding. Dat valt straks goed deels weg, al zal er ook in hun nieuwe woonplaatsen voor be geleiding worden gezorgd, bij voorbeeld bij het zoeken naar werk. In Nederland zijn er zo'n 35 op vangcentra voor de bootvluchte lingen. In veel gevallen zijn dat (voormalige) kloosters, hotels, vakantieoorden of, zoals in Al phen, gastarbeiderspensions. Kippenslachter Ruardy zorgde voor de komst van bootvluchte lingen naar Alphen door zijn leegstaande pension aan de Steekterweg bij het ministerie van CRM te huur aan te bieden. De WN en een groep uit de Al- phense bevolking gerecruteerde vrijwilligers zorgde voor de ver dere opvang. Niet terug Vanuit de gemeente Alphen heb ben Willem de Jong en L M. Dresselaars, werkzaam bij de af delingen algemene respectieve lijk sociale zaken zich met de be geleiding beziggehouden. Hun oordeel is dat de vluchtelingen, die er bij hun komst naar Neder land in veel gevallen slecht aan toe waren, zich aardig hebben aangepast. "De kans dat ze ooit nog naar hun geboorteland te rugkeren is uiterst klein. Eerder zullen er nog gezinnen naar Ne derland komen om zich te her Dagelijks arriveren bij de losival aan de Gouwe schepen uit West-Duitsland met grote hoeveelheden schuims- lakken voor de aanleg van wegen in de Nessepolder. RIJNSTREEK - Eindelijk zijn de werkzaamheden be gonnen voor de aanleg van nieuwe wegen in de Nes sepolder, als onderdeel van het ruilverkavelingsplan Rijnstreek-Zuid. Dagelijks worden per schip vanuit West-Duitsland grote hoeveelheden schuimslakken aangevoerd, die voor de fundering van de wegen worden gebruikt. De loswal van de Gouwe, die al vele maanden geleden is aangelegd, wordt gebruikt voor de overslag van de slakken. Vanaf de Gouwe bij de loswal wordt lan dinwaarts een noodaansluiting aangelegd. Hiermee denkt men drie tot vier weken bezig te zijn. De loswal aan de Gouwe wordt dé centrale aanvoerplaats van al het materiaal dat in het kader van de verkavehngs- werkzaamheden nodig is. Op die manier wordt voor komen, dat Boskoop en Hazerswoude met extra vrachtverkeer worden opgescheept. Vanwege de slappe ondergrond wordt eerst een soort "folie" neergelegd in het tracé van de weg en daarop worden de schuimslakken gestort. Deze techniek heeft men gekozen omdat anders door de belasting de slakken worden weggedrukt. De tweede fase is het verlengen van de noodaanslui ting naar de Loete. Dit werk is reeds aanbesteed. NOORDWIJK - "En het ré gent nog aanmeldingen", zegt de razendenthousias- te secretaresse mevrouw Lindhout-Blok van de binnenkort jubilerende gymnastiekvereniging DOS in Noordwijk. De club viert op 5 november met haar 650 leden van dit moment haar 75-jarig be staan. Tevens wordt dan het feit gevierd dat de ver eniging zich nog altijd in volop belangstelling van de Noord wij ker mag ver heugen. Het jubileum wordt met twee evenementen gevierd. Op de eerste plaats is er op vrijdag 7 november een uitvoering irA de Northgo-sporthal in Noordwijk, waaraan de Haagse vereniging WIK haar medewerking verleent. Vanaf 19 uur zijn er dan demonstra ties op de lange mat en van het mini-tramp-springen. Ten tweede is er op zaterdag 8 november een receptie in het Hof van Holland. Van 17 tot 18.30 uur kan daar iedereen het bestuur, dat onder aan voering staat van C. van Duyn, met deze DOS-mijl- paal komen feliciteren. Oprichting De oprichting van DOS, in ok tober 1905, is het werk van vijf jongemannen geweest: Th. Bakker, W.B. Berkemeier, G. Hoek, C. Imthorn en G. Wan- ninkhof. Ze organiseerden indertijd een oprichtingsbij eenkomst in etablissement Fortuin (nu hotel-restaurant Royal) en daar gaven twintig jongeren zich als lid op. Als naam koos men 'Door Oefe ning Sterk'. Sergeant-majoor Blessenaar uit Leiden werd de eerste directeur van DOS. Het eerste probleem waarmee de vereniging te maken kreeg, was haar accommoda tie. Aanvankelijk oefende men in Fortuin. Een verzoek om van de openbare lagere school in Noordwijk-Binnen gebruik te mogen maken, wees de gemeente af. De brief Spoedig zullen de Vietnamese bootvluchtelingen definitieve huisvesting in Nederland krijgen. enigen met familieleden die hier al zijn", aldus De Jong. Met Dres selaars meent hij dat het belang rijk is dat de vluchtelingen in de eerste maanden steun bij elkaar hebben kunnen zoeken. "De sfeer is goed en er is een groot solidariteitsgevoel. Dat zal ook in de verdere toekomst belangrijk zijn". Hoewel het pension van Ruardy straks weer leeg zal zijn en er nog steeds Vietnamese vluchtelingen in Nederland worden opgeno men, staat het niet vast dat er weer een nieuwe groep naar Al phen zal komen. "Dat is een zaak van Ruardy en CRM", aldus De Jong en Dresselaars. Intussen zijn de voorbereidingen voor het vertrek van de eerste vluchtelingen uit het opvangcen trum nqarzelfstandige woon ruimte elders begonnen. Daarbij wordt medewerking van de be volking gevraagd via een oproep tweedehands meubelen (in goede staat) beschikbaar te stellen. Wie bedden, stoelen, bankstellen, la- fels of fornuizen over heeft, kan ze komen brengen op het adres Prins Hendrikstraat 37 op zater dag 1 november en op zaterdag 8 november tussen 9.30 en 12.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Nederlandse popcircuit is een band van internationale klasse rijker Robinson Cruiser. De groep die onlangs van zich deed spreken door de single "Paris Girls" en de elpee "Catch a thrill' bestaat uit een gezelschap gerou tineerde musici afkomstig uit verschillende landen en met ver schillende muzikale achtergron den: Jan Hollestelle (ex-Spin, bassist) is een bekend en veelge vraagd sessiemuzikant en speel de pas nog in Margriet Eshuijs' begeleidingsgroep. Broer Hans (gitarist) heeft met hem in Spin gespeeld en schrijft de songs van Robinson Cruiser sa men met Jan en zanger gitarist Robin Lent. Drummer Tommy Bachman com pleteert het kwartet: hij kwam vijfjaar geleden uit Zwitserland deze kant op en speelde onder meer in 'Udell's People' en bij Daniel Sahuleka. Robinson Cruiser geeft zaterdag 1 november een optreden in Jon- gerensocieteit 'Spider' in Zwammerdam. Aanvang om 20.30 uur. Ook Midas biedt dit weekend veel goeds van eigen bodem: de Haag se funk-rock formatie 'Del R s rvomt zaterdag naar Alphen Van af 21.00 uur geven de volgende musici acte de présence Lando Milan (bas, zang, componist). Joop van Nimwegen (sologitaar. ex-Finch), Anton Dijkgraag (per cussie). Bobby van den Bergh (toetsen) en Elout Smit (slag werk). Binnenkort komt de eer ste grammofoonplaat van Del Rose uit. DOS actief tijdens de feestelijkheden na de geboorte van Prinses Juliana in 1909. Vlnr Jaap Wannink- hofKees Marijt,Bram van derLoo,Loe Medemblik,Tinus Grotenboer,Ab Zandvoort, Simon Zandvoort, P. Stein, Joh. Staal, Bernard Banck, Wout Wassing, Evert Duindam, Jan Choufour als Maagd van Holland) en W. Choufour. waarin die droeve medede ling werd gedaan, bevindt zich nog altijd in het archief van DOS, dat de huidige se cretaresse met veel zorg bij houdt. De eerste uitvoering van DOS was op 17 januari 1907. In dat jaar veroverde het DOS-lidG. Wanninkhof tevens de eerste medaille, een zilveren, voor de gymnastiekvereniging. Het was de eerste van een omvangrijke verzameling medailles, bekers en lauwer takken. Verdreven Het vinden van oefenruimte heeft de verschillende DOS- besturen heel wat hoofdbre kens gekost. Op een kwaad moment moest men Fortuin uit. Een analen-schrijver van toen: "Zoals Adam en Eva uit het paradijs zijn verdreven, zo raken wij nu ons onderkomen kwijt. Geld bezit de vereni ging niet, evenmin als de hiervoor genoemde voorou ders". In dat schrijven werd de bevolking om financiële steun gevraagd. Daar kwam flink wat weerklank op. De burgemeester steunde DOS bijvoorbeeld met een tientje. Ook op het gebied van het le dental is het de club niet altijd voor de wind gegaan. Soms leek de club zelfs ter ziele. Het dieptepunt kwam in 1911. Er waren toen nog slechts vijf leden over. Maar, die kwamen dan ook op een lumineus idee: de oprichting van een vrouwen-afdeling. Sporten voor vrouwen was toendertijd een vooruitstre vend iets. En het ei van Co lumbus. De vrouwelijke le den stroomden toe. Dit was het startsein voor een periode van grote bloei. Dat gebeurde onder leiding van directeur Helleman, die Blessenaar in 1909 was opgevolgd. Men oe fende toen in de openbare school aan de Schoolstraat, in het stalhuis aan de Offemweg en in de Geertruida Bewaar school. Rampjaar Na zoveel voorspoed kon te genslag niet uitblijven. Dat gebeurde in 1929, dat nu als rampjaar wordt betiteld. Di recteur Wassenaar stapte op. De toestellen verkeerden in slechte staat. En de oefen ruimte was maar niks. Een nieuw bestuur nam echter het vaandel over en dat wist de kas weer te vullen en vond in G.W. de Jong een nieuwe trainingsleider. De nu hoog bejaarde De Jong zal één van de aanwezigen tijdens de re ceptie van 8 november zijn. In 1953 kreeg DOS eindelijk een eigen oefenruimte: er werd een gymnastieklokaal ge bouwd. DOS beleefde al met al zijn tweede jeugd na een oorlogsperiode zonder activi teiten. Hele gezinnen waren lid van DOS, onder andere dat van secretaresse Lindhout, die voor haar lidmaatschap teruggaat tot 1926: "Op een gegeven moment was ons hele gezin lid, op m'n moeder na", zo zegt zij lachend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23