Naar een gemeenschap van de drie Vs Leraar verdacht van oplichting G3S Vaste post voor predikant Spanje in Kunstenaars beraden zich over acties BOA MAG OMSTREDEN STICKER VERSPREIDEN Voor Nederlandse toeristen en overwinteraars VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 „Kleine-kerk-plan" bruikbaar voor vernieuwing kerkelijk leven De Apeldoornse evangelisatie- en opbouwpredikant F. H. Veenhuizen (49) heeft vorige week op een Nederlandse conferentie over evangelisatie in Driebergen - uitgaande van de Evangelische Alliantie - een Amerikaans idee aan bevolen om het gemeenschapsgevoel binnen de traditio nele kerken nieuw leven in te blazen. Dat idee komt van dominee John F. de Vries, Amerikaan van geboorte, die acht jaar stafmedewerker is geweest van de evangelisa tie-afdeling van de World Home Bible League en die nu als "gewoon" predikant in een plaatselijke gemeente is teruggekeerd. Toen ds. De Vries zijn functie in het officiële kerkelijke leven weer had opgepakt, stootte hij tot zijn schrik op een groot ge brek aan wervende kracht. Hij kwam tot de conclusie dat de kerkelijke activiteiten en de vormen van organisatie ontoe reikend waren om de kerk de nodige aantrekkingskracht te geven. Na veel studie en bezin ning ontwikkelde hij het idee van de "kleine kerk". Dat houdt in, dat de mensen het gemeente-zijn in plaats van uit sluitend "massaal" ook in het klein beleven. John de Vries bedoelt daarmee iets anders dan het bekende groepswerk, zoals jeugd- en evangelisatie werk, catechese, bijbelkringen, gebedsgroepen. Schaalverkleining In zijn kleine-kerk-model ko men gelovigen in groepjes van maximaal vijftien mensen bij een om zich met alle kerntaken van een kerkelijke gemeente bezig te houden. Dat zijn: de li turgie (men dankt en prijst God en bespreekt bijbelteksten), het pastoraat (behandelt eigen vra gen van geloof en levenswijze), het diakonaat (wisselt ervarin gen in dienstbetoon uit en pakt ook kleine diakonale projecten aan) en het apostolaat (het ge tuigend christen-zijn in eigen omgeving met woord en daad). Van het kleine-kerk-plan is schaalverkleining dus het ba sisprincipe. De World Home Bible League denkt, met dit idee van ds. De Vries een ant woord te hebben gevonden op de actuele vraag, hoe een christelijke gemeente weer een oefenplaats kan worden van geloof, hoop en liefde en tege lijk invloed kan hebben op de samenleving. In Apeldoorn (postbus 3402) heeft de Nederlandse tak van dit internationale bijbelgenoot schap zijn adres. Om aan het ini tiatief van ds. De Vries hier be kendheid te geven, heeft de af deling een boekje gemaakt waarin verslag wordt gedaan van de ervaringen met dit plan in de gemeente van De Vries zelf. Ook geeft het tal van prak tische wenken voor opzet en uitvoering en bijbelstudiemate riaal voor wel twintig bijeen komsten. Aanzet De gereformeerde dominee Veenhuizen in Apeldoorn ge looft, dat de door zijn Ameri kaanse collega gepropageerde "totale kerk in het klein" nieuwe mogelijkheden en impulsen biedt om gemeenschap te oefe nen. Verscheidene gemeenten in ons land zijn al met zulke groep jes begonnen. Daar zijn ook groepen bij waar jonge mensen aan meedoen. "Het kan een eer ste aanzet betekenen tot ver nieuwing van het kerkelijke le ven, een vorm waarin ook de jeugd van vandaag zich thuis voelt". "Het geloof', zegt ds. Veenhui zen, "is steeds meer een privé aangelegenheid geworden. Zo in de geest van: ik geloof wel, ik lees wel in de bijbel, ik bid wel, ik ga wel naar de kerk, ik pro beer op mijn manier zo christe lijk mogelijk te leven, maar.... ik ga in dat alles m'n eigen weg, eenzaam en alleen. Terwijl nota bene het meest kenmerkende van het christendom is, dat het in gemeenschap met anderen wordt beleefd". Er is al wel veel groepswerk in de kerk, maar deze groepen zijn meestal bezig met één facet ge bedskring, bijbelstudie, evan- DS. VEENHUIZEN .vertrouwen, verantwoorde lijkheid, verbondenheid gelisatie of dienstverlening. Voor ds. Veenhuizen is het aan trekkelijke van het klei ne-kerk-plan dat iéder er aan zijn trekken kan komen, zowel degene die graag de handen uit de mouwen steekt als degene die zich het liefst bezint op al lerlei onderwerpen. "Hier kan je met recht de ander laten pro fiteren van jouw gaven, van el kaar leren en aan elkaar groeien" Huisgemeente Het lijkt iets nieuws, maar dat is het toch niet. Veenhuizen: "Dit is de huisge meente van de eerste christe nen. Zij kenden geen grote kerkgebouwen. Ze kwamen oijeen ten huize vanEnkele eeuwen is dat zo gebleven: christenen kwamen als ge meente samen in kleine groe pen. Daar nam men niet-gelo- vige vrienden en kennissen mee naartoe. Die leerden er een ver bondenheid, een vriendschap, een gemeenschap kennen waarvan zij nooit hadden ge droomd. Daar zagen ze met ei gen ogen, hoe de band aan Christus een mensenleven diepgaand beïnvloedt. Ze merkten, hoezeer het geloof in werkt op je interesse, karakter, tijdsbesteding, denken, doen en laten. Er straalde iets van uit. Zo werd de huisgemeente groter en groter. En was het huis te klein geworden, dan splitste de groep zich en begon men een paar straten verder opnieuw". In het model van ds. De Vries komt de "kleine kerk" eenmaal in de veertien dagen bijeen. El ke deelnemer is dan bezig ge weest met een bepaald kern woord en met een bijbeltekst die op dat kernwoord betrek king heeft. Die ervaringen wor den in zo'n bijeenkomst uitge wisseld en verder is er ruimte voor gebed, persoonlijke vra gen en ideeën voor praktische hulp en evangelisatie. Hand in hand Er is ook in onze tijd een duide lijke behoefte om ergens bij te horen, in een gemeenschap op genomen te zijn. "Maar", meent d^Veenhuizen, "dan liefst in een gemeenschap waar je el kaar kunt vertrouwen, waar je je voor elkaar verantwoorde lijk voelt en waar een sterke onderlinge verbondenheid is. 'De gemeenschap van de drie V's', noemde de bekende pro fessor J. H. Bavinck dat al in een weekbladartikel in de jaren 50. En sinds die jaren is de vereen zaming onder de mensen alleen maar groter geworden". De Evangelische Alliantie - waarin christenen uit een aantal reformatorische kerken en op wekkingsbewegingen samen werken - heeft 1982 uitgeroe pen tot "jaar van evangelisatie" Haar driedaagse congres van vorige week in Driebergen was bedoeld als een eerste voorbe reiding daartoe. Sterke nadruk viel daar op de gemeenschaps beleving in de plaatselijke ge meenten. De christelijke gereformeerde theoloog professor JP. Versteeg noemde die beleving een voor waarde voor alle zendingsacti viteit. "Evangelisatie en ge meente-opbouw moeten hand in hand gaan". Volgens de Apel doornse hoogleraar ontbreekt er juist op dit punt nogal wat bin nen de traditionele kerken. "Daarom moet er worden ge zocht naar vormen waarin de gemeenschapsbeleving beter tot haar recht kan komen". Ook hij pleitte voor "kleinschaligheid" "Het kerk-zijn"zei hij, "moet vooral beleefd worden in kleine groepen". Misschien kan het idee van de Amerikaan John de Vries Ne derlandse christenen verder helpen op deze weg. S. J. DE GROOT Luther offeren op altaar oecumene VALKENBURG - De hervorm de en gereformeerde kerke raden van Valkenburg (ZH) willen 31 oktober, de dag van de Kerkhervorming (Luther), als "dag van viering en kerk gang" in ere herstellen. "Niet als teken van hoogmoed en scheiding, niet om onszelf als ware kerk uit te roepen, maar wel om dankbaar te gedenken wat de Heer der Kerk in en door mannen als Luther en Calvijn heeft geschonken". "Wij kunnen", aldus de kerke raden in een verklaring, "ons niet veroorloven, het erfgoed der vaderen te vergeten". "Leven wij in zo'n andere tijd en zijn wij zulke andere men sen dat Luther niet interes sant meer is? Moeten wij Lu ther misschien offeren op het altaar van de oecumene?". Vanavond om half 8 wordt on derverantwoordelijkheid van de twee kerkeraden een dienst gehouden in de her vormde kerk. Ds. J. de Raadt (gereformeerd) spreekt over een bijbeltekst die een rol speelde bij de kerkhervor ming en ds. C. Vermeulen (hervormd) over "Luther en Erasmus". (Van onze redactie geestelijk le ven) Het is mogelijk, dat binnen af zienbare tijd op Mallorca en de Canarische Eilanden een per manente predikantspost voor Nederlanders wordt gevestigd. De interkerkelijke stichting Evangelisch Pastoraat onder Nederlanders in Spanje be steedt op het ogenblik aan die mogelijkheid alle aandacht. Op Mallorca zal de predikantspost al van 1 januari 1981 af zeker voor drie maanden zijn bezet. Dr. J. van der Linden te Amers foort, bestuurslid van de stich ting, vertelt, dat de Nederlandse kerkdiensten aan de beide Spaanse Costa's honderden mensen trekken. Toen onlangs de toeristenstroom tijdelijk te rugliep, was daarvan in de kerk gang niets te merken. Er komen daar mensen die thuis in jaren geen kerk van binnen hebben ge zien. In het seizoen worden bijvoorbeeld in Fuengirola zondagsmorgens twee diensten gehouden, waar van één in een rooms-katholieke kapel, die de bisschop van Mala ga welwillend beschikbaar heeft gesteld. Tussen de Nederlanders zelf vallen de scheidsmuren in zo'n geheel andere situatie weg. Men behoort dan, in tegenstelling tot het eigen land, bij de ene "evangelische gemeente". "Hier wordt de eenheid gezocht en be leefd", schrijft dr. Van der Lin den in "Centraal Weekblad". Overigens, wie Spanje voor zijn vakantie kiest en daar ook de kerk wil vinden, zal niet al te ver van Benidorm, Denia, Torremo- linos en Fuengirola moeten neer strijken. Met zoveel Nederlandse toeristen en overwinteraars in Spanje is de behoefte aan geestelijke verzorging steeds groter geworden. Het "Evangelisch Pastoraat onder Nederlanders in Spanje" probeert daarin te voorzien. Het spreekt vanzelf, dat voor de voortgang van dit werk de bezet ting van de predikantsposten aan de Costa's van groot belang is. De stichting Evangelisch Pastoraat doet daarvoor steeds een beroep op gepensioneerde predikanten die verder geen verplichtingen hebben. Tot nu toe konden de open plaatsen altijd worden ver vuld, maar lang niet elke "rus tend" predikant is in staat of be reid deze bijzondere pastorale zorg ten dienste van toeristen en overwinteraars op zich te nemen. Dr. Van der Linden: "Het werk daar is geen vakantie aan zonnige kus ten". In de ziekenhuizen liggen altijd wel Nederlanders die be hoefte hebben aan een wezenlijk gesprek. Toch keren vele pastores na één pe riode graag naar deze pofct terug, zelfs voor een derde termijn. De samenwerking met de kerkera den van de plaatselijke evangeli sche gemeenten in het vakantie land is dan ook heel goed. Rijker worden de "uitgediende" predi kanten er niet van. Alleen hun reiskosten en werkonkosten worden vergoed. over onjuiste berichtgeving O o lr.J. van der oraal, secreian van de Gereformeerde Bond u de Hervormde Kerk, noemt in he blad "De Waarheidsvriend" var vandaag het bericht dat her vormde "bondspredikanten' zonder bezwaar mogen voorgaai in diensten van "noodgemeen ten" binnen de Gereformeerd» Kerken "volstrekt uit de luch gegrepen". Het "christelijke" dagblad dat dii bericht opnam meldde, dat hei hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond tegen zo'n voor gaan geen bezwaar heeft. Het be richt heeft ook gestaan in het blad "Waarheid en Eenheid", dat d€ diensten van de "noodgemeen ten" wekelijks vermeldt. In deze "noodgemeenten" komen ver ontruste gereformeerden samen die het met de gang van zaken in hun officiële kerken principieel niet eens zijn. Van der Graaf: "Het hoofdbestuur van de Bond heeft in zaken als deze niéts te willen of te beslis sen. Daarom is dit bericht ook niet te begrijpen. Juist is alleen, dat de beslissing terzake bij de (gevraagde) predikant en diens kerkeraad ligt. Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad J.G. van der Vlist Vroomshoop. Toegelaten tot de evangeliebediening H.P. Meini- ger Driebergen en J.H. Smit Hui- zum. Toegelaten tot de evange liebediening en beroepbaar J.H. van der Giessen Groenckan en N.P. Kleiberg Doorn. Jubila ris. Ds. J. Rebel, christelijk gere formeerd predikant, nu verbon den aan het ziekenhuis "De Lich tenberg" in Amersfoort, is van daag 25 jaar dominee. Van 1974 tot vorig jaar werkte hij in Sas- senheim. Zendingsdag Uitgaande van de Nederlandse Zendingsraad wordt morgen in het gebouw "Nabij" te Alphen aan den Rijn (Lauraplein) van half 10 tot half 4 een interkerke lijke zendingsdag gehouden on der het thema "Uw koninkrijk kome", dat ook het thema was van de dit voorjaar in Melbourne (Australië) gehouden wereld- zendingsconferentie. 's Morgens is er een inleiding van ds. R.J. van der Veen met alge mene discussie en om 2 uur split sen de aanwezigen zich in vier ge- spreks- en informatiegroepen. De Najaarszendingsweek in de Hervormde Kerk is dit jaar van 2 tot 9 november. Op zondag 9 no vember wordt in alle kerken voor de zending gecollecteerd. De Raad voor de Zending rekent dit jaar op 10.6 miljoen gulden. Kardinaal Darmojuwono van Semarang in Indonesië heeft ge zegd. ervan overtuigd te zijn, dat het Vaticaan eens overstag zal gaan inzake de priesterwijding van gehuwde mannen. Maar het duurt hem te lang. "want Indone sië heeft dringend priesters no dig". Hij wil liever vandaag ge huwde mannen tot priester wij den dan morgen. Paus. Rond 11 procent van de Duitse rooms-katholieken wil de paus zien als deze midden no vember een vijfdaags bezoek aan West-Duitsland brengt. Dat blijkt uit de opgaven die bij het bis schoppelijk coördinatiecentrum zijn binnengekomen. De spoor wegen zullen 159 extra treinen inzetten. In Keulen worden 1 miljoen belangstellenden ver wacht, in Osnabruck 100.000. in Mainz 500.000. in Fulda 300.000, in Altötting 100.000 en in Mun- chen anderhalf miljoen. Er ko men 2000 journalisten. De kosten van het bezoek worden geschat od 26 milioen mark. TEGEN WIJZIGING BKR DEN HAAG (GPD) - Bestuursleden van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) hebben uit ambtelijke bron vernomen dat de staatssecretaris van binnenlandse zaken de door de Tweede Kamer aanvaarde motie over de financiering van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) niet zal uitvoeren. Voor de BBK is dat een reden om op 5 en 11 november in respectievelijk Amsterdam en Den Haag een actievergadering te hou den. De door de BBK genoemde „ern stige aantasting" van de regeling ligt ten grondslag aan een wijzi ging van het Financiële Verhou- dingsbesluit van 1960, waardoor gemeenten voor de uitvoering van de regeling veel minder kun nen declareren bij het rijk dan tot nu toe. Gevreesd wordt dat dit zal betekenen dat gemeenten de re geling nog maar ten dele of hele maal niet willen uitvoeren of de bedragen zullen besteden voor heel andere doeleinden. De PvdA diende bij de begroting van bin nenlandse zaken een motie in. die inhout dat de wijziging niet mag gelden voor de Beeldende Kun stenaars Regeling. Dat de actievergadering in Den Haag op 11 november wordt ge houden, heeft ook te maken met het feit dat op deze dag de behan deling van de begroting van so ciale zaken begint. Het plan dat van dit ministerie uitgaat, heeft betrekking op het beheer van kunstwerken die in het kader van de „contra prestatie" door het rijk zijn verworven. Om de toevloed van deze kunstwerken te ver minderen, zal middels een expe riment van voorlopig een jaar de Beeldende Kunstenaars Rege ling anders worden toegepast. De gemeenten zullen zelf kunnen bepalen in welke termijnen aan gekochte wei ken aan kunste aars worden betaald. Tot nu toe krijgen kunstenaars bij wijze van „uitkering" eenmalige betalingen. Bovendien zullen er opdrachten egeven kunnen wor den, waardoor er volgens de BBK een vorm van „censuur" ontstaat en de artistieke vrijheid beperkt wordt. Niet duidelijk is op welke manier de BBK denkt te protesteren te gen wijziging en toepassing van de BKR. Telebingo LEIDEN - De berichtgeving, afge lopen dinsdag in deze krant, over de Telebingo-boekjes die mede als gevolg van de aan relaties ge boden mogelijkheid tot voorre servering bij de meeste Rabo- banken al zouden zijn uitver kocht, blijkt niet geheel juist te zijn geweest. Van de zijde van de Rabobank Leiden-Oegstgeest wordt gemeld dat men nog over een ruime voorraad boekjes be schikt en dat de bestelbiljetten voor een ieder ter beschikking liggen op de balies van de diverse Rabo-vestigingen. AMSTERDAM (GPD) - De stich ting Boycot Outspan Actie (BOA) mag haar advertentie, waarop een blanke hand een zwart hoofd uitperst op een sinaasappelpers, blijven ver spreiden. Alle kranten en tijd schriften zijn vrij de sticker met het opschrift „Eet geen Outspan sinaasappelen... Pers gee Zuid afrikaan uit" te plaatsen. Dit blijkt uit de uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof in het hoger beroep, dat de BOA had aangespannen tegen de Reclame Code Stichting. Het Hof vernietigde daarmee de uitspraak van de Amerdamse ar rondissementsrechtbank, die begin dit jaar in een door de BOA aangespannen kort geding het plaatsingsverbod bekrachtigde, waartoe de Reclame Codecom missie en het College van Beroep voor de Reclamecode in 1975 en 1976 had opgeroepen. De arron dissementsrechtbank stelde des tijds in haar uitspraak dat de prent „onfantsoenlijk" zou Het Hof liet in haar uitspraak meespelen dat de boycot van het affiche door kranten en tijd schriften de BOA ernstig belem- RENKUM (ANP) - De politie in Renkum heeft deze week een 56- jarige leraar uit Wageningen aan gehouden, die ervan wordt ver dacht in de jaren 1974-1978 een thans 86-jarige man uit Ooster beek onder valse voorwendsels diens woning, diverse goederen en geld te hebben afgetroggeld. De leraar, door de politie een "vlotte prater" genoemd, zou langzaam maar zeker het leven van de bejaarde man zijn binnen gedrongen. Hij wist hem zo ver te krijgen, dat de bejaarde zijn financiële be sognes overliet aan de leraar. Ook bij andere bejaarden in Ooster beek zou de leraar op deze wijze te werk zijn gegaan. De Wagenin- per is volgens de politie in een aantal testamenten als erfgenaam aangewezen. In dit verband wordt speciaal de nalatenschap onderzocht van een al zes jaar geleden overleden bejaarde. De leraar, die vandaag is voorgele id aan de officier van justitie ui Arnhem, weigert tot nu toe elke verklaring. De woning van de eerder genoemde 86-jarige man zou hij hebben verkregen door gebruikmaking van valse hand tekeningen. Vast staat, aldus de politie, dat hij de woning tegen een "belachelijk lage prijs" in be zit heeft gekregen. Betaald heeft hij er overigens nog niet voor. mert in de daadwerkelijke uitoe fening van haar vrijheid van me ningsuiting. De Reclame Cdecommissie is t opgedragen alle bij haar aange sloten leden binnen tien dagen een brief te sturen, waarin de uit spraak wordt vermeld. De be wuste sticker moet aan de brief worden toegevoegd. De Reclame Codecommissie moet zich bo vendien onthouden van uitspra ken over dergelijke advertenties, aldus het gerechtshof. In de Stichting Reclame Code werken onder meer samen de Bond van adverteerders, de Con sumentenbond. Konsumenten Kontakt. de Verenigde Dagblad Pers, de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers en de GEEN EXTRA VAKANTIEDAG - De extra vakantiedag die het mi nisterie van CRM aan het begin van dit jaar aan welzijnswerkers wilde geven, kon niet doorgaan door de loonmaatregel Minister Gardeniers (CRM) heeft dat gis teren in de Tweede Kamer geantwoord op vragen van de PvdA'ers Mei jer en Van der Doef

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21