WAT VERBRUIKT DIE NIEUWE AUTO? Yerlaan: „Toch is er voldoende kunstrij talent" WVC deelt punten met SKC:2-2 en niet bewust van noodzaak tot bezuinigen Oud-kampioene traint in Leiden Tjeerd Scheffer in uitstekende vorm Gewestelijk Orkest Zuid-Holland heeft nog steeds tekort van twee ton Onpartijdige brochure vertelt het. VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 DO/ST SPORT PAGINA 19 De Kunstrijclub Leiden organiseert morgen van 17.00 tot 20.00 uur in de ijsbaan aan de Vondellaan een kunstrijwedstrijd. De net één jaar oude vereniging heeft veertig kinderen in de leeftijdscatego rie van 6 t/m 12 jaar ingeschreven. Een groot aantal, maar dat komt, volgens trainster en oud-Ne derlands kampioene Sophia Verlaan, omdat er maar weinig wedstrijden voor de jeugd worden gehouden. „Dat is jammer, want de kinderen trainen zich er te pletter voor. In mijn ogen staat een wedstrijd gelijk aan drie weken trainen. Ze raken er meer door gemotiveerd op de trainingen, terwijl ze ook meer durven te gokken. Omdat ze nu slechts één of twee wedstrijden kunnen rijden, hebben velen veel last van zenuwen. Dat is natuurlijk niet goed". LEIDEN - En wederom sneuvelde een bowhngrecord. Nadat in Lei den inmiddels drie perfecte ga- LEIDEN - Hoewel zij in de jaren zestig hun grootste successen boekten, zijn Joan Haanappel en Sjou- kie Dijkstra nog steeds de meest aansprekende Ne derlandse kunstrijdsters. Niemand slaagde er nadien in hun prestaties te evenaren. De gezus ters Annemarie (21) en Sophie Verlaan (23) deden weliswaar een poging, maar verder dan de Ne derlandse kleuren te vertegen woordigen tijdens Europees kampioenschappen, kwamen zij niet. Het bleef, internationaal ge zien, voor hen 'krabbelen' in de buitenlandse anonimiteit. Sophie Verlaan, die een kleine twee jaar geleden met de actieve wed strijdsport is gestopt, probeert nu evenals haar jongere zus Anne marie via een andere weg een Nederlandse kunstrijambassa- deur op te leiden. Beiden zijn trainster geworden in respectie velijk Leiden en Eindhoven. Sophie Verlaan hoefde drie jaar geleden niet lang na te denken, toen de baanleiding van de Leid- se Ton Menkenhal aan haar vroeg of zij een klein groepje kunstrijd sters wilde begeleiden. Het les geven paste prima in het kader van haar opleiding („Van het les geven, heb ik veel profijt getrok ken tijdens mijn studie"). De vierdejaars studente aan de Haagsche Opleiding voor Li chamelijke Opvoeding (HALO) startte dan ook heel ambitieus. Haar naam bleek zo'n aantrek kingskracht te bezitten, dat vorig jaar de Kunstrijclub Leiden werd opgericht. Inmiddels telt deze vereniging al 125 leden. „Via mond-op-mond-reclame zijn halve straten lid geworden", ver telt Verlaan. Na een periode van aankijken, heeft de slagersdochter uit IJ- muiden de mes in de trainings groepen gezet. Na enkele schif tingen, traint zij nu enige talen ten, die worden voorbereid op hun eerste Nederlands (junioren) kampioenschap, dat volgend jaar februari in Leeuwarden wordt afgewerkt. Omdat Verlaan „niet heeft te kla gen over gebrek aan talent" staat een select gezelschap in de leef tijd van zes tot veertien jaar we kelijks ongeveer zes uur onder haar hoede. „Vorig jaar", zegt de oud-Nederlands kampioene, „hebben we, denk ik, een vierde deel van de medailles op ge westelijk niveau weggesleept Dat is knap, want er waren kinde ren bij, die toen zij kwamen am per op hun schaatsen konden staan" Geluiden Optimistische geluiden, die even wel verstommen als de toekomst van het kunstrijden in Nederland ter sprake komt. Deze tak van de schaatsport is dan wel groeiende door de bouw van nieuwe schaatshallen; een waardig op volgster van Sjoukie Dijkstra en Joan Haanappel lijkt voorlopig nog te moeten worden geboren. „Ik zie het voor Nederland, inter nationaal gezien, heel somber in", oordeelt Sophie Verlaan. „Toch is er voldoende talent". De schuld ligt, volgens haar, bij de schaatsbond, in casu de techni sche commissie. Kunstrijdsters moeten om uitge zonden te worden naar nationale, Europese en wereldkampioen schappen over testen (vergelijk baar met diploma's) beschikken. In totaliteit zijn er vijf diploma's te halen. Verlaan: „Er worden veel te hoge eisen gesteld voor het behalen van de eenvoudigste testen. Dat heeft weer tot gevolg, dat goede kinderen te lang wor den opgehouden om internatio nale klassen (1 en 2) te kunnen halen. Het afgelopen jaar is er maar vijf procent geslaagd voor de beginnende testen. Als je zo doorgaat dan heb je. denk ik. over een paar jaar geen junioren meer in Nederland" Volgens Verlaan moeten daarom, de gestelde voorwaarden voor de kür en met name de figuren wor den verlaagd. „Want ik ben van mening, dat de perfectie van de basistechniek wel komt als je je al bezighoudt met moeilijke figu ren" „Je kunt je afvragen wat wil ik?" vraagt Verlaan zich hardop af „Drie of vier junioren per catego rie. Of een brede onderlaag, waar je iets mee kunt doen. Ik kies duidelijk voor dat laatste, want anders onderneem je de kinderen elk enthousiasme. Dat is nu nog volop aanwezig, maar dat wordt als je zo doorgaat de grond inge boord" 'Ukkies' Verlaan kiest op het moment ook voor een profesionele aanpak bij haar 'ukkies'. Want haar prak tijkervaring leert, dat zij na haar twintigste te oud was om nog door te breken naar de interna tionale top. „Ik vond het ook mooi genoeg. In die veertien jaar dat ik reed, heeft het kunstrijden veel inspanningen van mij ge vergd. In het jaar, dat ik mijn atheneum-diploma heb gehaald, was ik ook nog gewend zestien uur per week op de baan te staan" Hoewel de bijna afgestuurde lera res lichamelijke opvoeding niet meer deelneemt aan wedstrijden, Sophie Verlaan instrueert één van haar pupillen bij de Kunstrijclub Leiden. spendeert zij nog steeds het grootste deel van haar vrije tijd aan haar hobby. De kunstrijclub Leiden, het schoolschaatsen (..Ik geef een cursus aan Leidse scho lieren") en een scriptie over schaatsen houden haar dagelijks bezig. Haar werkstuk mondt waarschijnlijk uit in een boek. „Ten minste daar staat mijn men tor. dr. Kugel, nu al op. Ik schrijf het samen met een studiegenote naar aanleiding van mijn eerste ervaringen met een schoolsport- cursus in Den Haag. De scriptie handelt over ijsbanen, techniek, methodiek en materiaal en is be stemd voor een leek. Dus niet ge richt op topsport", klapt Verlaan uit de school over de inhoud. HERMAN POOS mes. een totaal van 300. werden gebowld, was het gisteren Tjeerd Scheffer. die weer van zich liet spreken. De Leidse kampioen liet eerder al een 300-game aanteke nen. toen nog spelend in Holiday Inn. De 26-jarige Scheffer scoor de nu een schitterende trainings serie van 1390 (is 231 gemiddeld). Via de games 220, 242. 223. 245, 196 en 264 vergaarde hij dit astro nomische totaal, waarmee hij vrijwel elk tournooi in Europa, zo niet in de wereld zou hebben ge wonnen. Na het openingstotaal van 685 bleef de thans voor het Hans Menken Team uitkomende Scheffer rus tig doorgaan met het gooien van strikes. Via zijn 245 en 196 be landde hij bij de laatste game, die het record zou opleveren. Hij startte de slotgame met maar liefst acht strikes-op-rij. zodat het er op leek. alsof die laatste weer zo'n perfecte zou worden. De overige spelers, die aan de trai ning bezig waren, staakten hun spel om te zien hoe Scheffer in de negende beurt een spare gooide en datzelfde deed in de laatste frame. Zijn game van 264 was de laatste aanvulling (slotserie 705) op zijn uiteindelijke recordtotaal. Dat deze serie ooit in Nederland is gehaald is niet bekend. Wel ze ker is, dat 231 gemiddeld wereld niveau is, zeker wanneer dit tij dens een wedstrijd zou worden geworpen. BOWLING - De Nederlander Erik Kok heeft zich niet geplaatst voor de finale van het bowlingtoernooi om de wereldbeker in Jakarta. De Mexicaan Alfonzo Rodriguez kwalificeerde zich als eerste met 5094 punten uit 24 spellen. Kok kwam niet verder dan 4603 pun ten en bezette daarmee de negen tiende plaats. LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie verraste het puntloze LUSV 3 tegenstan der Gemini 3. Zonder Joop Ver kuil lukte er aanvankelijk weinig, toen de lange man gearriveerd was liep men zonder pardon over de Voorschotense ploeg heen: 3-1. Donar 2 maakte het DAC één set moeilijk, toen-was het afgelopen met de dadendrang van de Lei- denaars, die met 0-3 aan het kort ste eind trokken. Leython 2, zon der de geblesseerde Ger Renes, verloor de eerste set van DAC 2 maar nam daarna revanche: 2-1. Onder enorm gejuich van de meegekomen supporters maakte DAC in de vierde set een achter stand van vijf punten goed en sleepte alsnog een verdiend ge lijkspel uit het vuur. WVC en SKC waren nog ongesla gen en zijn dat, na het onderlinge duel nog steeds: 2-2. SKC startte sterk en nam een 0-2 voorsprong, maar WVC bleek conditioneel de betere en haalde terug. NOVO 2 baarde opzien door het gedegra deerde Orion met 3-0 te verslaan. LUSV 2 verloor tegen RW de eerste set met 15-8 maar kwam in de tweede rondgang op 4-11. Dat bleek evenwel geen garantie voor setwinst, want RW pakte punt voor punt terug en gleed uitein delijk langs de studenten. Die, zwaar gedesillusioneerd, de der de set aan RW cadeau deden. Bij de dames bleef Leython 2 onge slagen door Orion te verslaan: 3-0. Het derde team van de Lei derdorpers verspeelde een punt bij VCL dat thuis altijd sterk voor de dag komt. S'70 had in het duel tegen Gemini 3 slechts de beschikking over zes speelsters (één spelVerdeelster) en dat bleek tegen het hard slaande Gemini te weinig: 0-3. Ger Kragt was uitblinkster aan Gemini-zijde. Leython 4 pakte een punt tegen debutant In Up Go en NOVO leed de eerste ne derlaag tegen DAC: 1-3. LAREN - Prinses Juliana heeft gisteren in het Singermuseum in Laren de "Singer-prijs 1980" uitgereikt aan de 82-jarige Noordwijkse beeld houwster Charlotte Baronesse van Pallandt. De prijs, bestaande uit een zilveren legpenning en een bedrag van 4000 is in 1968 ingesteld ter herdenking van de honderdste geboortedag van de schilder William H. Singer. De Singer-prijs, die eens in de drie jaar wordt toegekend aan een Neder landse kunstenaar of kunstenares die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van het museumwezen, de beeldende kunst of de "muziek", werd unaniem door de jury aan baronesse Van Pallandt toegekend voor haar volgens de jury "zeldzame letterlijke poëtische vermogen om de werkelijk heid van een confuse wereld te verhevigen tot eenheid binnen haar beeld van die wereld". DEN HAAG (GPD) - Minister Gar deniers van CRM weigert het be grotingstekort van het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland over 1981 aan te zuiveren met 200.000 gulden. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer. Het bestuur van het orkest gaat zich nu beraden over de vraag hoe er een oplos sing kan worden gevonden. Het structurele begrotingstekort van het orkest over 1981 bedraagt 7 ton. Begin deze maand hebben de lagere overheden (provincie Zuid-Holland en een aantal ge meenten) een bedrag van 3 ton toegezegd. In een met grote meerderheid van stemmen aan genomen motie van WD en PvdA is de minister in sptember gevraagd in het kader van de 50- procent-rijksregeling voor sym fonieorkesten 4 ton op tafel te brengen. De bewindsvrouw wil de echter niet verder gaan dan 2 ton. Dit standpunt heeft zij nu in een brief aan het parlement nog eens bevestigd. Zij heeft overwegende bezwaren tegen uitvoering van de motie, omdat zij nog in deze regerings periode tot Concrete invulling van haar beleidsvoornemens ten aanzien van het gehele orkesten- bestel in Nederland wil komen. Verandering van de bestaande si tuatie, door welke muziekinstel ling ook, vindt zij voorbarig. Uitvoering van de motie zou naar haar oordeel bovendien beteke nen dat zij, afwijkend van afspra ken met alle andere orkesten be treffende het aantal door het rijk (voor 50 procent) te betalen musi ci, het huidige aantal bij het Ge westelijk Orkest werkzame mu sici als een gegeven zou aanvaar den. Dat is onmogelijk, omdat zij daarmee onrecht zou doen aan de andere orkesten. In deze orkes ten zitten namelijk wél musici die voor 100 procent door de lagere overheden worden gefinan cierd. BRUSSEL - België heeft zijn „re gering van de laatste kans". De rooms-rode coalitie van Fransta lige en Vlaamse christen-demo craten en socialisten kreeg deze week het vertrouwen van het Belgische parlement. Premier Wilfried Martens, die al aan zijn vierde kabinet toe is, en zijn mi nisters kunnen aan de slag: er moet drastisch bezuinigd wor den. Minister van financiën Mark Eyskens waarschuwde al: „Er moet een verscheurende keuze worden gemaakt". Premier Martens en de coalistie- partners stelden een sociaal-eco nomisch herstelplan op dat nu snel moet worden uitgevoerd. Volgende week begint het over leg met vakbonden en werkge vers dat volgens de plannen van de regering tot loonmatiging in 1981 en 1982 moet leiden. Daar naast moeten de overheidsfinan ciën worden gesaneerd, want België leeft al enkele jaren ver boven zijn stand. Dat betekent diepgaande bezuinigingen, die pijn zullen doen. Blinde muur Het besef dat er ingegrepen moet worden, is nog niet voldoende doorgedrongen, althans volgens Jacques de Laroisière, directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), die deze week in Brussel was. Hij beschreef de Belgische situatie als volgt „Bel gië is als een luxueuze wagen waarvan de inzittenden nog vol op genieten van de zachte vering, de stereomuziek en de aircondi tioning, maar die onafwendbaar op een blinde muur afste vent". „De enig juiste beslissing is nu", al dus de IMF-baas, „het stuur te wenden en de autoweg te verla ten voor een hobbelige kas- seienweg. De inzittenden kibbe len echter of de stereomuziek dan nog wel mooi zal klinken". Hoeveel leeft België boven zijn stand? De nationale bank van België heeft daarover berekenin gen opgesteld. Als percentage van het bruto-nationaal produkt bedroeg het „gat" slechts 0,2 pro cent gemiddeld over de jaren 1975-'77. Daarna ging het mis: 0,9 procent in 1978, vervolgens 3,2 procent in 1979 en dit jaar zal dit percentage maar liefst 5,5 pro cent bedragen. Deze groei komt ook tot uiting in het tekort op de Belgische rijksbegroting voor 1981: volgens de jongste bereke ning is dat nu opgelopen tot tien miljard gulden. Volgens minister van financiën Eyskens bedraagt het netto-te kort op de begroting nu tien pro cent van het bruto-nationaal pro dukt. Dat is zeer veel in vergelij king met andere landen: in Ne derland en Duitsland bedraagt dit financieringstekort ongeveer 4,5 a 5 en in Frankrijk slechts 2.5 procent. Eyskens: „Ons tekort moet door strenge begrotings- tucht, over verscheidene jaren aangehouden, teruggeschroefd worden. Dat betekent dat er ver scheurende keuzen moeten wor den gemaakt. Lening Deze tien miljard gulden die de re gering in Brussel volgend jaar te kort komt, zal dus gedekt moeten worden door geld te lenen, tenzij uiteraard fors bezuinigd wordt. Lenen is evenmin aantrekkelijk omdat België al een grote staats schuld heeft: 92 miljard gulden (cijfer van juni). Ter illustratie: dat is 92 procent meer dan vier jaar geleden, terwijl de consump tieprijzen in dezelfde periode maar met 40 procent stegen. De buitenlandse schuld bedroeg in april dit jaar 4,4 miljard gulden. Maar enkele jaren geleden was die nog verwaarloosbaar klein. Meer lenen betekent ook een steeds hogere rentelast die steeg in vier jaar tijd met 97 procent en bedraagt volgend jaar maar liefst ruim tien miljard gulden. Bere kend is dat de Belgische schat kist in 1981 van elke 100 frank die binnenkomt direct 16 frank moet uitgeven ter financiering van de rente op de staatsschuld. Behalve bij de „gewone" over heidsuitgaven bestaat er in Bel gië ook een groot tekort bij de so ciale volksverzekeringen (tegen ziekte, werkloosheid enzo voorts). Dat loopt nu ook al in de miljarden guldens, maar zal zeker nog toenemen als gevolg van de economische crisis die in Belgie al tot een recordaantal van ruim 330.000 werklozen heeft geleid. Het beslag van de sociale uitke ringen op de nationale middelen bedroeg in Belgie in 1978 19 pro cent. Als er niet wordt ingegre pen stijgt dit cijfer tot 25 procent in 1985, zo is berekend door het Vlaams Economisch Verbond (VEV). Christen-democraten en socialis ten staan nu voor hun vuurproef. Premier Martens waarschuwde: „Als het ons niet lukt, komt er een zakenkabinet". Dat zou dan de vijfde regering in minder dan drie jaar worden, waarmee ook een nieuw Belgisch record zou wor den gevestigd. HILVERSUM (ANP) - Met in gang van maandag 3 novem ber zal ook op de zender Hil versum 1 extra verkeersin formatie worden gegeven op werkdagen tussen zeven en negen uur 's morgens. Deze extra verkeersinformatie wordt direct in de uitzending van de diverse omroepen ge bracht door medewerkers van de centrale verkeers dienst van de rijkspolitie in Driebergen. Zoals bekend geeft de radio nieuwsdienst van het ANP Ook verkeers informatie Hilversum I verkeersinformatie in de nieuwsbulletins op Hilver sum 1, 2 en 3. De extra ver keersinformatie was tot nu toe beperkt tot Hilversum 3. Dit blijft gebeuren. (ADVERTENTIE) Wat verbruikt een nieuwe auto? Wat verbruikt een handgeschakcldc auto? Wat verbruikt een auto met een automaat? Wat verbruikt een auto in de stad!1 Wat verbruikt een auto op diesel? Wat verbruikt een auto op normale benzine? AJ deze vragen krijgen nu een eerlijk antwoord in de gratis brochure: Brandstof Verbruikscijfers van Personenauto's. (Uitgegeven door Ministerie van Economische Zaken, Ministerie van Verkeer en Waterstaat, RAI en Sven.) Hierin treft u de verbruiks gegevens van de nieuwe auto's van vrijwel alle merken aan. Kijk 'm in bij uw dealer of bestel 'm bij Sven, postbus 503,7300 AM Apeldoorn. Of anders bij garages en benzine stations. De Auto, De Auto kampioen, De Consu menten Gids en Koopkracht geven ook informatie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19