Bastrup bekijkt alleen de Kuip... Samenzwering rond WK-dammen Lichtenveldt boos op het KN ZB-bestuur DEEN TEKENT NIET BIJ FEYENOORD Hiibner weigert te schaken op onchristelijk tijdstip... „Het stinkt als een grote beerput Korfbaleoach naar Rusland VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 ENSCHEDE - Henk Lichtenveldt heeft bedankt als voorzitter van de werkgroep Nationale Selecties Waterpolo. Ook heeft hij zijn functie in de waterpolocommissie van de KNZB ter beschikking gesteld. Lichten veldt, die een belangrijke taak vervulde bij de begeleiding van het natio nale waterpoloteam op weg naar Moskou, is tot zijn besluit gekomen nadat hem was gebleken dat samenwerking tussen het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en de waterpolocommissie niet meer mogelijk was. „Als het bondsbestuur meent op waterpologebied belangrijke besluiten te kunnen nemen zonder de waterpolocommissie te raadplegen, dan ver valt voor mij de basis tot samenwerking. Daarom ben ik eruit gestapt. Ik voel er niets voor om een beetje langs elkaar heen te werken", aldus Lichtenveldt. De verhouding tussen het KNZB-bestuur en de waterpolocommissie is op dit moment erg gespannen, maar de overige commissieleden hebben nog niet tot zulke vergaande stappen besloten als Lichtenveldt. Er is nog een bedankje bij de KNZB binnengekomen. Hennie Grootveld, die de afgelopen maanden de functie van Henk Lichtenveldt als teammanager van het nationale waterpoloteam had overgenomen, heeft laten weten wegens tijdgebrek deze taak niet meer te kunnen continue ren. ROTTERDAM (GPD/ANP/SID) - Tegen de verwachtingen in tekende de Deen Lars Bastrup ook gistermorgen nog geen contract bij Feyenoord. Lichtenveldt - waterpolofuncties neergelegd - Het was de bedoeling dat de vijf- tienvoudige international zich alvorens naar Rome te vliegen, waar morgen de WK-interland Italië-Denemarken op het pro gramma staat, tot midden 1983 aan de Rotterdamse eredivi sieclub zou binden. Na een be denktijd van veertien dagen liet hij echter na een rondleiding door de Kuip zowel Stephan als het klaarliggende contract voor wat ze waren. Stephan: "Zijn HAMBURG (DPA, APA, SI) - Het is niet meer zo zeker dat de schaaktweekamp tussen Robert Hübner en Viktor Kortsjnoi in de finale van het kandidatentoernooi zal doorgaan. De manager van Hübner heeft gisteren tegen over het Westduitse persa gentschap DPA in Hamburg verklaard dat de Westduitse grootmeester er wellicht van afziet. De reden voor deze houding van Hübner is een verschil van mening over de beginda tum van de match. Die is vastgesteld op zaterdag 20 december. Hübner had deze datum "onchristelijk" ge noemd vanwege de kerstda gen. Het door hem ingedien de protest tegen die dag en het voorstel om op 2 januari te beginnen werden woens dag door Fide-president Fri- dirk Olafsson afgewezen. John van der Wiel heeft in de derde ronde van het schaak toernooi in Baden zijn eerste overwinning behaald. Met de zwarte stukken versloeg Van der Wiel de Oostenrijker Karl Janetschek. De stand na drie ronden is: 1. Beljavski 2'/2 pnt., 2. Liber- son, Nunn, Smejkal, Spasski en Vaganian 2 pnt., 7. Ador- jan, Byrne, Gheorghiu, Gligo- ric en Hoelzl P/2 pnt., 12. Mi- les, Stean en Van der Wiel 1 pnt., 15. Janetschek en Sei- rawan xh pnt. DEN HAAG (ANP) - De lotto van het afgelopen weekeinde (nummer 43) heeft één winnaar opgeleverd die een netto bedrag van vijf ton krijgt. Het bruto-be- drag is 666.666,67 gulden. In totaal was voor de lotto een bedrag van 1.725.178,00 gulden beschikbaar. Lotto: Eerste prijs: f666.666,67; Tweede prijs: f9699,80; Derde prijs: f982,20; Vierde prijs: f26,60; Vijfde prijs: fll,10. Jack potvoor lotto 44: 49.728 gulden. Toto gelijk: Eerste prijs: geen winnaar; Tweede prijs: f2059,10; Derde prijs: f 110,30; Vierde prijs: f 5,70. studie zit hem erg hoog, en dat kan ik me nog voorstellen ook" DS'79 trok gisteren Wim Meijers aan op huurbasis van Roda JC. De voormalige speler van NEC verwierf zich in Limburg geen vaste plaats in het basiselftal. DS'79 heeft tevens een optie op Meijers bedongen. Excelsior-speler Rob Ouwehand is als gevolg van zijn derde gele kaart in de wedstrijd tegen Wil lem II van afgelopen zondag door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Daarbij kreeg hij 250 gulden boe te. De overige straffen zijn: FC Den Haag: J. Kempeneers (jeugd) vier wedstrijden onvoorwaardelijk. DS'79: G. Jansen drie wedstrij den omvoorwaardelijk en 150 gulden boete. Go Ahead Eagles: K. van Kooten twee wedstrijden en 300 gulden boete. Krap drie weken voor de belang rijke wedstrijd Italië - Joegosla vië in Turijn voor de kwalificatie- ronde van het wereldkampioen schap heeft de Joegoslavische trainer Miljan Miljanic de leiding van de nationale voetbal harde verwijten gemaakt. Ondersteund door zijn assistenten heeft Milja nic in het openbaar stelling ge nomen tegen het bondsbesluit in ternational Ante Mirocevic toe te staan voor Sheffield Wednesday te spelen. Miljanic, die Joegosla vië naar de eindronde van de strijd om de wereldtitel 1974 in West-Duitsland leidde en daarna GRONINGEN - „Ik heb met eigen ogen de agenda van Koeperman gezien, waarin Harm Wie'rsma bij de verschillende data had neergekrabbeld wie op de desbetreffende dag moest winnen. Wiersma zou zelf vijf keer moeten winnen, terwijl Koeperman één maal mocht zegevieren. Ik weet pertinent zeker, dat Wiersma dat geschreven had, want ik ken zijn handschrift door en door" Wim Los is niet van plan een blad voor de mond te nemen, omdat hij in deze kwestie, die volgens In de damwereld is de nodige opschudding ontstaan, nu zo wel Wiersma als Koeperman, die zouden gaan strijden om de wereldtitel van samenzwering worden beticht. Volgens Wim Los, een insider in de denk sportwereld, is Wiersma en met hem Wim Jurg, de secreta ris van de werelddambond (FMJD) - in de afgelopen maanden zijn boekje te buiten gegaan. De huidige wereldkampioen zou hebben getracht de uitslag van een tussen hem en oud-we reldkampioen Koeperman ge plande tweekamp van tevoren op papier vast te leggen. Er zou bovendien een document be staan, waarin staat dat de tweekamp evenveel waarde had als de optelsom van nul plus nul. Die strijd zou overigens een of ficieus karakter hebben. Pas in december tijdens een congres van de FMJD zou besloten worden of er een officiële sta tus aan deze tweekamp kan worden verleend. Alle partijen gingen daar mee akkoord. Enige tijd later berichtte het nationaal persbureau ANP dat Koeperman in het bijzijn van bestuurders van de wereld dambond een stuk zou hebben getekend, waarin hij bij voor baat afstand zou doen van de wereldtitel, mocht hij die ver overen. De match zou dan al leen goed zijn geweest voor het spekken van de beurzen van Wiersma en Koeperman. Geen van deze twee was dus gebaat bij publicatie van dat bericht, want de sponsors zou den zich vervolgens vanzelf sprekend terugtrekken. In bij gaand verhaal licht Wim Los het één en ander toe. Los is ex- bestuurslid van de KNDB en voorzitter van het genoot schap dat de algemene dambe- langen behartigt. In dat be stuur zitten ook Wiersma en FMJD-voorzitter Piet Rozen burg. hem stinkt als een grote beerput, de onderste steen boven wil heb ben. „Deze daad van Wiersma zette Koeperman er tenslotte toe aan af te zien van een tweekamp", aldus Los. Los heeft tot vorige week onderdak geboden aan Koeperman. „Na deze affaire kwam Koeperman bij mij thuis. Hij was net een wrak en zat geestelijk helemaal kapot", zegt Los. „Ik vond het bovendien op zijn zachtst gezegd nogal merkwaardig dat Koeperman zomaar van een kleine 25.000 gulden afzag door die tweekamp te annuleren. Wie hem kent, zal dat kunnen beamen". Van Koeperman is inderdaad be kend, dat hij bepaald niet vies is van geld, want in de damwereld is het geen geheim dat hij een han- delsrijke geest heeft. Volgens Los zijn de onverkwikke lijke toestanden begonnen in Rijssen bij het Europees kam pioenschap voor landenteams. „Daar is wel degelijk een stuk ge tekend waarin staat dat Koeper man afstand doet van alle aan spraken op de wereldtitel, als hij de tweekamp van Wiersma mocht winnen", stelt Los. „Dat document heeft Koeperman onder druk getekend, want als hij niet wilde meewerken, was de tweekamp, en dus het voor hem aanlokkelijke prijzengeld, van de baan. Ja, ik weet wel wie bij de ondertekening van dat stuk aan wezig waren. Dat waren Roozen- burg, Jurg, Koeperman, Wiers ma, de Belg Picard, de Rus Pol- lownikov en een tolk". Voor de duidelijkheid: Roozen- burg, Jurg, Picard en Polkovni- kov zijn allen bestuursleden van de werelddambond. De grieven van Los richten zich voornamelijk tegen de persoon van Jurg. „Die man is incapabel en door zijn schuld zijn dit soort affaires ontstaan", zegt Los. „Momenteel moet Jurg zich in allerlei bochten wringen om zijn falen te verbergen. Enkele dagen geleden is er ook een bespreking geweest tussen deKNDB,FMJD, Wiersma en Koeperman. Daarin heeft Jurg zijn excuses aan Koe perman moeten aanbieden, want het was iedereen duidelijk ge worden, dat Koeperman niet de bron van het AN P-bericht was. „Er is momenteel een onderzoek gaande in deze hele kwestie, want ook de KNDB wil graag zeker we ten of dat beroemde document dat in Rijssen getekend is, daad- Wereldkampioen Harm Wiersma en FMJD-secretaris Wim Jurg hebben de Leeuwardense advo caat mr. A. de Groot gevraagd tegen oud-wereldkampioen Iser Koeperman en W. Los uit Smilde een kort geding aan te spannen wegens belediging en smaad. Beide gedaagden hebben in re cente publikaties uitlatingen gedaan, die volgens Wiersma en Jurg hun goede naam hebben aangetast. werkelijk bestaat. Vandaar dat Koeperman tijdens die bijeen komst een zwijgplicht is opge legd". Navraag bij Koeperman leert, dat hij inderdaad niet mag praten over deze kwestie. Wim Jurg ontkent categorisch wat Los hem aanwrijft. „Ik weet pre cies hoe de vork in de steel zit, maar kan daarover op dit mo ment nog niets naar buiten bren gen. Het aanstaande weekeinde hebben we van de FMJD name lijk een vergadering en daar zal deze hele kwestie ter sprake ko men." Wat Los vreselijk dwars zit, is dat de Russen nu in het bezit zouden zijn van een document waarvan het bestaan in Nederland hard nekkig wordt ontkend. „Dat do cument is nu in handen van de Russische minister van sport, Iwonjin." aldus Los. „Daarmee hebben de Russen een geweldig Wereldkampioen Wiersma: "Het is belachelijk wat er te berde wordt gebracht' chantagemiddel in handen. Het is een heel gevaarlijke situatie, want Iwonjin is voorlopig wel de zelfde meneer die de zoon van Viktor Kortsjnoi in een concen tratiekamp heeft gestopt. Van hem valt dus weinig goeds te verwachten". Vorige week was Jurg enkele da gen in Rusland en sprak daar on der meer met Iwonjin. Los: „Vol gens mij was hij daar om kerstbo- ter te verkopen, want daarvan heeft Jurg nogal wat op zijn hoofd". Jurg beweert echter, dat de hele kwestie rondom de tweekamp Wiersma-Koeperman nauwelijks ter sprake is geweest. „Ik heb hem wel uitgelegd wat er nu pre cies aan de hand was, maar ver der hebben we het over zaken ge had die veel belangrijker wa ren". Harm Wiersma zegt het volgende over de hele zaak: „Ik vind het allemaal nogal lachwekkend wat er te berde wordt gebracht. Voor mij is het duidelijk dat Los voor een of ander karretjes wordt ge spannen. Ik snap Los ook niet, want volgens mij gaat hij hele maal af op een verhaal dat Koe perman tegenover hem heeft af gestoken". „En juist hij moet weten wat voor persoon Koeperman is, want Los begeleidde mij in 1974 bij het we reldkampioenschap in Rusland en daar was met onder meer Koeperman overeengekomen, dat de SB-score niet bepalend zou zijn voor de eerste plaats. Toen puntje bij paaltje kwam, deed Koeperman net of hij niets wist, omdat juist hij de beste SB- score had. Los weet ervan en daarom vind ik het merkwaardig, dat hij nu zo'n verhaal van Koe perman gelooft". trainer van Real Madrid werd, greep het geval-Mirocevic aan om zijn angst voor een uitver koop van de beste spelers te ven tileren. In een officieel protest herinneren Miljanic en zijn vakbroeders de bond er aan dat het hoogste voet balorgaan van Joegoslavië eerder had besloten de trainer in het ka der van de voorbereidingen op het toernooi om het wereldkam pioenschap van 1982 in Spanje zoveel mogelijk te helpen. Milja nic meent dat dit besluit nu met voeten is getreden. "Hoe moet ik een slagvaardig WK- -team opbouwen als de beste spelers op hun 28ste jaar of zelfs nog eerder naar het buitenland vertrekken"?, klaagt Miljanic, die onlangs ook Buljan (Hamburger SV) en Jovanic (Manchester Uni ted) uit vreemde dienst moest op roepen. De golf voetbalemigran ten is nog groter geworden sinds Engeland zijn grenzen heeft ge opend. Sportjournalisten hebben onlangs drie elftallen samengesteld van Joegoslavièrs, die in het westen actief zijn. Statistici weten te melden dat er sedert 1966 ruim drieduizend Joegoslavische voetballers uit het moederland zijn vertrokken. Alleen in de Bundesliga hebben al ongeveer vijftig van de beste Joegoslavièrs onderdak genoten. Een van de eersten, die in de nabije toekomst aangetrokken zou kunnen worden door de mag neet. die de Bundesliga nu een maal is, zou Safet Susic, de top scorer van KC Serajewo kunnen zijn. Susic trok onlangs niet al leen de aandacht van Hamburger SV. Bovendien is de kans groot dat Susic en nog enkele andere internationals voor de wedstrijd tegen Italië op 15 november niet beschikbaar zijn omdat zij hun militaire dienstplicht moeten vervullen. Vrienden van Miljanic menen dat hij mede zijn stem heeft laten ho ren om de wedstrijd te verheffen tot een zaak van nationaal belang waardoor Susic en Co alsnog van dienstplicht worden vrijgesteld. DEN HAAG (ANP) - Ben Crum, de bondscoach van de korfbalbond, zal in november een week naar de Sowjet-Unie gaan. Het streven is dat Crum op 9 november ver trekt. Crum zal in Moskou probe ren propaganda te maken voor korfbal. De reis van Crum staat overigens niet geheel in het teken van de propaganda van deze typisch Nederlandse tak van sport. De laatste jaren is er een uitwisseling van sportofficials tussen Neder land en een drietal Oosteuropese landen: de Sowjet-Unie, Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland. Daardoor is een afvaardiging uit de Sowjet-Unie, die in 1977 in Nederland op bezoek was, in con tact gekomen met korfbal. De reacties van de Sowjet groep, on der wie een onder-minister van sportzaken, was toen enthou siast, maar het leidde niet tot een vervolg in het contact. In het kader van de min of meer geregelde uitwisseling zal in no vember weer een groep Neder landers naar de Sowjet-Unie gaan, onder andere om zich op de hoogte te stellen van trainings methodieken in de Sowjet-Unie. Bij die groep is Ben Crum en hij zal de gelegenheid aangrijpen om door middel van films iets over korfbal te laten zien. (ADVERTENTIE) Sportpark De Bloemerd Leiderdorp zaterdag a.s. RCL-GVVV (ADVERTENTIE) A.S. ZATERDAG 19.00 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGB-VZC/R ZWEMBAD "DE ZIJL" Advertentie aangeboden door Mercasol/ML Station Perquin

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17