Ambtswoning minder in trek bij burgemeesters filiaalhouders, aankomend filiaalhouders, winkelmeisjes. Slager jan Zandbergen Zandbergen zo'n slager§ Procentenregeling voor de burgemeesters woningen wordt opnieuw bezien nukortingen van 10,20,30en 40% L VANDERKLUGT J Het ministerie van binnenland se zaken, waaronder burge meesters en hun ambtswonin gen vallen, wil zijn steentje bijdragen aan het terugdrin gen van de uitzonderingspo sitie die de huisvesting van burgemeesters inneemt. Als de plannen van het ministe rie doorgaan, zullen ambts woningen van burgemeesters volgens hetzelfde puntensys teem worden beoordeeld als alle andere huurwoningen. Als een burgemeester in een ambtswoning woont, wordt hiervoor momenteel 12 pro cent van zijn inkomen als huur ingehouden. Hoe hoog dit bedrag uitvalt hangt af van het inwonersaantal van de gemeente. De burgemeester van een kleine plaats verdient niet veel meer dan 4500 gid- den per maand, terwijl de burgemeester van Amster dam drie keer zoveel verdient. Een burgemeester kan echter ook minder dan die 12 procent van zijn inkomen verwonen. Hij moet dan een beschikking aanvragen bij het ministerie van binnenlandse zaken. Sinds kort beoordeelt een huurcommissie van volks huisvesting dan de woning met behulp van het punten systeem, dat voor alle huur woningen wordt gehanteerd. Hierbij wordt gelet op kwali teit en ligging van de woning. Als op basis van dit punten systeem blijkt dat het woon genot minder is dar. 12 pro cent van het burgemeesters salaris, kan van de norm worden afgeweken. Als de plannen van het ministe rie van Wiegel doorgaan, moeten met ingang van 1 ja nuari alle woningen van bur gemeesters die minder dan die 12 procent van hun salaris betalen, opnieuw volgens het puntensysteem worden beoordeeld. Een deel van de ongelijkheid tussen eerste- en andere bur gers wat betreft huisvesting wordt met deze maatregel weggenomen. Ambtswonin gen worden volgens hetzelfde puntenstelsel beoordeeld als andere woningen. Het maxi mumvan 12 procent blijft ech ter in de nieuwe maatreael gehandhaafd. Ook als de bur gemeester i?i een huis woont, dat eigenlijk een veel hogere huur zou moeten opbrengen, behoeft hij maandelijks toch niet meer dan 12 procent van zijn inkomen af te dragen. Hierdoor staat voor veel bur gemeesters het woongenot toch niet in verhouding tot de woonkosten Begin november gaat minister Wiegel in het. georganiseerd overleg van burgemeesters voor de derde maal praten over deze nieuwe maatregel. Op die bijeenkomst moet de definitieve vormgeving ervan worden vastgesteld. De bur- gemeesters verzetten zich nog tegen de plannen van de mi nister. Zij beroepen zich op het feit dat. als zij een lagere huurprijs betalen, dit nu ook al wordt gecorrigeerd door de inkomstenbelasting. Die in komstenbelasting wordt na melijk vastgesteld op basis van de economische huur waarde, die losstaat van hoe veel de burgemeester feitelijk aan huur betaalt. Voor de meeste van de 754 bur- oemeesters die ons land telt. zal deze maatregel overigens geen gevolgen hebben. Uit cij fers van het ministerie van binnenlandse zaken blijkt, dat 259 van hen geen ambts woning hebben, dus in een ei gen of met van de gemeente gehuurd huis wonen. De 12 procent van het salaris wordt door 289 burgervaders be taald. Dan blijven er nog 206 burgemeesters over die een be schikking hebben, en dus minder dan die 12 procent be talen. Voor hen kan de maat regel van het ministerie ge volgen hebben. LEIDEN/REGIO - In het verschijnsel ambtswonin gen voor burgemeesters lijkt een beetje de klad te zitten. Veel mensen zullen bij het woord burgemees terswoning nog visioenen krijgen van enorme vrij staande herenhuizen met een flinke lap grond er omheen, waar de eerste burger voor een prikkie in kan wonen. Die tijd lijkt voorbij. Ook op het gebied van huisvesting worden burgemeesters meer en meer in de rangen der een voudige burgers opgeno men. Gemeentebesturen voelen steeds minder voor de rompslomp die het erop nahouden van een ambtswoning met zich mee brengt, of willen de bevoordeelde positie van burgemeesters met betrekking tot huisvesting ver minderen. Veel eerste burgers in den lande wonen tegenwoordig in een "eenvoudig" rijtjeshuis of hebben op eigen houtje een wo ning gehuurd of gekocht. Vroeger stond in bijna elke ge meente in Nederland een fraaie woning ter beschikking van de burgervader. Aan de kwaliteit van de ambtswoning kon de wel stand van de plaats worden af gemeten. De ambtswoning had bovendien een representatieve functie. Een burgemeester moest weieens hoge gasten aan huis ontvangen. Dan was het zaak dat hij zich niet hoefde te schamen voor zijn onderkomen. Dat idee van stand ophouden is er een beetje aan het uitgaan. Je zou kunnen spreken van een "secula risering" van het burgemeester sambt. Het beroep van burge meester wordt steeds meer als een gewone baan beschouwd. De representatieve funktie van de ambtswoning wordt voor een belangrijk deel door het gemeen tehuis overgenomen. In de omgeving van Leiden is deze trend goed te merken. Een be langrijk deel van de eerste bur gers in de regio woont niet meer in een ambtswoning. Veel ge meenten hebben de ambtswo ning verkocht of voor een ander doel beschikbaar gesteld. Som mige burgemeesters, die nog wel in een huis van de gemeente wo nen, hebben een huis "net boven modaal". De originele, ouder wetse* statige burgemeesterswo ningen moeten met een kaarsje worden gezocht. "De ambtswoning vervult niet meer zo'n grote rol bij het funk- tioneren van de burgemeester als zodanig", stelt burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. "De ambtswoning van Oegstgeest is door de gemeente verkocht toen m'n voorganger met pensioen ging. De gemeenteraad be schouwde het instituut ambts woning als niet meer van deze tijd en oordeelde dat de burgemees ter net als iedereen woning moet zorgen. Ik ben het wel met die zienswijze eens". Enige collega's van hem laten soortgelijke geluiden horen. De pasbenoemde burgemeester Houdijk van Zoeterwoude krijgt ook geen ambtswoning: "De be staande burgemeesterswoning zou voor twee ton moeten wor den opgeknapt om haar weer be woonbaar te maken. Dat bedrag vond het gemeentebestuur te hoog. Met dat oordeel van de raad kan ik me goed verenigen. Bo vendien geef ik er de voorkeur aan in een eigen huis te wonen" Houdijk ziet toch ook wel wat problemen bij het afschaffen van de ambtswoningen. "De situatie is nu zo dat de ene gemeente er wel een heeft en de andere niet Bij het solliciteren en het over plaatsen kan dat soms problemen met zich meebrengen. Overigens ben je als burgemeester niet ver plicht om in een ambtswoning te gaan zitten". De gemeente Leiden heeft de ambtswoning na het vertrek van burgemeester Vis verkocht. Ook hier waren de hoge kosten van een opknapbeurt aan de woning de directe aanleiding. Deze ver bouwing werd gedaan toen Vis zijn voorganger v. d. Wlligen op volgde. Het college van burge meester en wethouders zou dit buiten de raad om hebben laten verrichten. In Leiden vindt men dat iemand met het inkomen van een burge meester best wat in d'e vrije sector moet kunnen vinden. Een bur- epmppstprswnninp alc pvtra faci liteit voor de eerste burger vindt men onnodig. Niet alleen een wijziging in de beoordeling van het burgemees tersambt is een oorzaak voor de afname van het aantal ambtswo ningen. Ook de veranderende ge zinssamenstelling draagt daartoe bij. Net als iedereen zijn burge meestersgezinnen tegenwoordig minder kinderrijk. De kasten van huizen zijn voor de kleine gezin nen veel te groot. Hulpen in de huishouding liggen niet meer voor het oprapen en zo moet de burgemeestersvrouw alleen op draaien voor het schoonhouden van de gewoonlijk niet klein uit gevallen ambtswoningen. Daar komt dan nog bij dat een ambts woning uiteraard bij de pensio nering moet worden verlaten. Burgemeesters die de pensioen gerechtigde leeftijd naderen moeten dus in elk geval naar een andere woonruimte omzien. Deze laatste twee factoren hebben een belangrijke rol gespeeld bij het verlaten van de ambtswonin gen door de burgemeesters van Sassenheim, Lisse, Noordwijk en de Haarlemmermeer. De verlaten ambtswoningen zijn vaak zo groot dat er complete stichtingen in kunnen worden onderge bracht. In Hoofddorp wordt de burgemeesterswoning nu ge bruikt door een stichting voor maatschappelijk werk. De in juli door burgemeester Kret van Sas senheim verlaten woning is ver kocht aan bejaardentehuis Sint Bernardus. Deze burgemeesters wonen nu in eigen woningen, die Burgemeesterswoningen als deze worden schaars in de regio LeidenBurgemeesters kiezen in toenemende mate voor een eigen huis, of geven de voorkeur aan een kleinere ambtswoning. Dit exemplaar is eigendom van de gemeente Wassenaar. beter aan hun woonverlangens tegemoet kermen. Van burgemeesters die wel in een ambtswoning wonen, wordt ge woonlijk 12 procent van hun in komen voor huisvestingskosten ingehouden. Alleen als de kwali teit van de woning van dien aard is, dat die 12 procent een te hoog bedrag zou betekenen, wordt van deze regel afgeweken. Burgemteester Staab van Wasse naar is één van de eerste burgers, van wie 12 procent van zijn in komen voor huisvesting wordt ingehouden. Hij oordeelt heel anders over de ambtswoningen- problematiek: "De situatie ver schilt per gemeente. Elk geval moet op zijn eigen merites wor den beoordeeld. Ik vind dat een burgemeester van Wassenaar re nen. Daar moet de gemeente voor zorgen" Ook de burgemeesters van Kat wijk, Alphen en Valkenburg dra gen 12 procent van hun inkomen aan huur af. Wat ze voor die 12 procent aan woongenot krijgen, loopt echter per gemeente uiteen. "Het is onjuist dat de huur aan het salaris is gekoppeld en niet aan de kwaliteit en de ligging van de woning", vindt burgemeester Van 't Wout van Valkenburg. "Burgemeesters worden daar mee in een uitzonderingspositie geplaatst. Zelf vind ik dat ik een redelijke huur voor mijn woning afdraag. Het is een vrij eenvoudig huis, maar Valkenburg is ook maar een kleine gemeente". In de regio Leiden zijn maar weinig burgemeesters te vinden die minder dan 12 procent van hun inkomen aan huur betalen. Bur gemeester De Roos van Rijns- burg is één van die uitzonderin gen. Hij heeft een beschikking gekregen van het ministerie van binnenlandse zaken. Op grond van ligging, kwaliteit en status ■van het huis heeft, men geoor deeld dat voor het woongenot dat zijn huis te bieden heeft 12 pro cent van zijn inkomen wat te veel zou zijn. "Het is een mooi huis, maar het staat gewoon in een rijtje", vertelt de burgemeester. "Om die reden wordt tussen de 9 en 10 procent van mijn inkomen aan huisves tingskosten afgehouden. Overi gens zou ik er geen moeite mee hebben als door dit nieuwe maat regel mijn woning op 12 procent zou worden beoordeeld. Ik vind het terecht dat burgemeesters woningen op dezelfde wijze als gewone huizen zullen worden beoordeeld". ARIEJAN KORTEWEG HAARLEMMER STRAAT 196a, 198, 200- LEIDEN - TEL. 131846 Kom in de ochtend uren, dan wordt u wat rustiger geholpen, want onzé uitverkoop trekt veel publiek omdat iedereen gek is op 'n koopje! GELOOGD ElKEN HAARLEMMER STRAAT 170 LEIDEN TEL. 122963 Jan Zandbergen zoekt nog enkele Heeft u interesse in één van deze funkties met aantrekkelijk salaris, neemt u dan con tact op met Jan Zandbergen vleesverwer kende bedrgven aan de Produktieweg 40 te Zoeterwoude. Telefonisch 071-899358

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11