Gezellig "shoppen" Poolse op het matje leiders in Moskou Iran en Irak: onverzoenlijk Behalve Begin iedereen tevreden na bezoek Navon MYSTERIEUZE EXPLOSIE HOFJES IN LEIDEN Openbaar debat gegijzelden tot zondag uitgesteld Ook Europarlementariërs moeten gaan bezuinigen Aan vooravond gesprek Pinkowski met vakbondsleiders DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 TEHERAN/BAGDAD (AFP/Keu- ter) - De Iraanse premier Mo hammed Ali Rajai kenschetste gisteren nog eens het onverzoen lijke standpunt van zijn land door te zeggen dat Iran geen vredes overeenkomst zou sluiten met Irak, zelfs "al duurt deze oorlog tien jaar". Bagdad van zijn kant liet weten dat het nog steeds in staat is "een eind te maken aan het bewind van ajatollah Cho- meini". In deze onverzoenlijke sfeer moet de commissie van goede diensten van de beweging van niet-gebon- den landen binnenkort aan de (ADVERTENTIE) Uniek boek over het wel en wee in de Leidse hofjes Samenstellers Herman Klei- brink en Ruud Spruit. Meer dan 200 unieke foto's en tekeningen. Prijs 75,- (na 1—1—81 79,50) Te zien en te koop bij elke goede boekhandel in Leiden en omgeving. Een boekhandel De Kier uitgave. WARSCHAU (AFP) - De Poolse partijleider Sta- nislaw Kania en premier Jozef Pinkowski zijn vandaag naar Moskou gegaan. De twee Poolse leiders zijn uitgenodigd door het centrale comi té van de Russische communistische partij en door de Russische regering. Het bezoek van Kania wordt het eerste aan de Sowjet-Unie sinds hij op 6 september het partijlei derschap overnam van Edward Gierek. Een dergelijk bezoek was al enige tijd in Warschau ver wacht en het zou in andere om standigheden ook zijn be schouwd als een normale prak tijk voor een nieuwe leider in het Oostblok. Nu echter vindt het be zoek plaats een dag voordat de Ondanks het feit dat de aandacht van de wereld meer lijkt gericht op een eventuele vrijlating van de gegijzelden in Iran, woedt de oorlog tussen dit land en Irak onverminderd voort. Met als gevolg: talloze onschuldige slachtoffers. Zoals dit Iraanse jongetje, dat gewond raakte bij de Iraakse raketaanval op de Iraanse stad Defzoel. Tsjechoslowakije: ook maatregelen WARSCHAU (AFP) - Tsjecho- Slowakije heeft besloten de zelfde maatregelen inzake toeristenverkeer met Polen te treffen als Oost-Duitsland, zo is gisteravond van politici in Warschau vernomen. Voortaan moeten Polen die naar Tsjechoslowakije willen voor particuliere doeleinden een uitnodiging hebben van de bevoegde autoriteiten van het land van bestemming, zo werd gezegd. slag. Alvorens zich naar Teheran en Bagdad te begeven zal de commissie aanstaand weekeinde bijeenkomen in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado. Vol gens de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Agha Sjahi stemden beide partijen in met de komst van de commissie. Vlak na de bekendwording van de instel ling van de commissie maakte het Iraanse persbureau Pars be kend dat president Bani-Sadr in een brief aan alle lidstaten van de beweging van niet-gebonden landen had gevraagd de "Iraakse agressie" te veroordelen. Pars zei niet wanneer deze brief was ver stuurd. De Iraakse minister van buiten landse zaken Saadoen Hammadi verklaarde in een brief aan de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties dat Irak alleen mo gelijkheden tot een oplossing van het probleem en een staakt-het- vuren ziet als deze plaatsvinden onder auspiciën van de Verenig de Naties. De Veiligheidsraad hervatte gisteravond het debat over het conflict. De vertegen woordigers van Frankrijk, China en de Sowjet-Unie toonden zich bezorgd over het aanhouden van de strijd en riepen op tot strikte neutraliteit. belangrijke ontmoeting op het programma staat tussen de lei ders van de vrije vakbond Solida riteit en premier Pinkowski in Warschau. In hoeverre deze ont moeting door de reis van Kania en Pinkowski op losse schroeven komt te staan is niet duidelijk. Volgens het Poolse persbureau PAP gaat Kania voor een "vriendschaps- en werkbezoek naar de Sowjet-Unie", maar over de duur van het bezoek wordt niets gezegd. Staking Premier Pinkowski heeft de uitno diging aanvaard om morgen in Warschau met de leiders van So lidariteit rond de tafel te gaan zit ten. Het bestuur van de vakbond - tegen bezwaren van leider Lech Walesa in - heeft gedreigd op 12 november een algemene staking uit te roepen als de door de vak bond voorgelegde statuten niet op alle punten worden aanvaard. Uit diplomatieke bron in Moskou werd vernomen dat het gesprek van vandaag in de Russische hoofdstad zich zal concentreren op de strategie die morgen moet worden aangehouden tijdens de ontmoeting met de leiders van Solidariteit. Er is al herhaaldelijk de bezorgdheid uitgesproken dat de Sowjet-Unie in de Poolse si tuatie tussenbeide zou kunnen komen als de vakbondsleiders te ver gaan met hun eisen. Het be zoek van Kania en Pinkowski zou een "versoberend" effect kunnen hebben op de standpunten van de vakbond. De reis van Kania en Pinkowski valt samen met nieuwe verkla ringen dat de bondgenoten van Polen binnen het Oostblok verre van gelukkig zijn met de wijze waarop onafhankelijke vakbon den zich in dat land ontwikkelen. Zo waren er recente opmerkin gen van de Tsjechoslowaakse partijfunctionaris Vasil Bilak en de Oostduitse partijleider Erich Honecker dat bij de Poolse ar beidsonrust "anti-socialistische elementen" betrokken zijn. Ook in de Russische pers heeft men de laatste weken niet afgelaten te wijzen op de anti-socialistische gevaren die Polen bedreigen. Moeilijk gesprek Te oordelen naar een communiqué dat gisteravond in Warschau werd gepubliceerd na de bijeen komst van het Politburo zullen de besprekingen in Moskou moeilijk zijn. In het communiqué heet het dat de economische om- standiheden in Polen "moeilijk zijn en verre van normaal". Maar wellicht als een aanwijzing met welk standpunt de Poolse leiders naar Moskou gaan, werd in het communiqué opgeroepen dat de provinciale partijleiders moeten samenwerken met de nieuwe bonden. Het feit dat de Poolse leiding het proces van veranderingen in het land als onherroepelijk be schouwt, werd later nog eens ver sterkt door een commentaar van de Poolse televisie. In het com mentaar werd aangegeven dat het Politburo tijdens zijn zitting van gisteren heeft benadrukt dat de partij staat achter de akkoor den met de arbeiders van Gdansk, Szczecin en Jastrzebië. Ze zal deze akkoorden ook in alle opzichten verwezenlijken. Het centrale comité heeft, nog steeds volgens de Poolse televisie, alle organen van de partij erop gewe-, zen contact op te nemen met de nieuwe vakbonden en met hen constructief samen te werken. De registratie van Solidariteit heeft politieke betekenis. De nieuwe vakbonden kunnen een "vast element van de socialistische democratie zijn en kunnen een constructieve rol spelen", aldus het commentaar. In Moskou werd gisteravond al on derstreept dan Kania een moei lijke missie krijgt te ondernemen in de Russische hoofdstad. On danks herhaalde verklaringen van de nieuwe Poolse partijleider dat zijn land zijn eigen proble men kan oplossen, lijkt hij het Kremlin daarvan niet te hebben overtuigd, getuige de talrijkse krachtige artikelen in de Russi sche pers nadien. Nu zal Kania daartoe een nieuwe poging moe ten doen en dat lijkt een bijna onmogelijke opgave te worden met de dreiging van een algeme ne staking boven Polen. De Egyptische president Sadat en zijn echtgenote Jxhan (links) in gesprek met de Israëlische president Navon en zijn vrouw. Navon heeft een vijf-daags bezoek aan Egypte gebracht. (Van onze correspondent) CAIRO - Het meest opmerkelijke aan het bezoek van de Israëlische president Navon aan Egypte is dat Navon met Sadat politieke besprekingen heeft gehouden, hoewel de president in Israël een louter representatieve functie heeft en Navon bovendien tot de oppositie behoorde, de Arbei derspartij, voordat hij president werd. Er zijn natuurlijk geen ech te zaken gedaan, maar op een persconferentie in Sadats ge boorteplaats Mit Abul Kom maakten de twee presidenten toch afspraken bekend die zij gemaakt hebben inzake de Pale stijnse autonomie en over de ver dere normalisering van de be trekkingen. Het "akkoord" over de autonomie was niet meer dan dat zij beloof den de dynamiek van de nog steeds in het slop zittende auto- nomiebesprekingen te hervatten. an meer daadwerkelijke inhoud waren de afspraken over de nor malisering, tien in totaal. Ze heb ben vooral tot doel het grensver keer tussen Israël en Egypte wat te vereenvoudigen, door het mo gelijk maken van vrachtverkeer en het uitbreiden van het aantal vluchten tussen Tel Aviv en Cai ro. De nieuwe afspraken probe ren ook inhoud te geven aan een al eerder gesloten cultureel ver drag, onder meer door het hou den van tentoonstellingen. Wat Egypte betreft heeft dit bezoek van president Navon een dubbel doel. In de eerste plaats bij de Is raëli's de argwaan weg te nemen als zou Egypte met de normalise ring van betrekkingen geen ernst maken. Het blijkt immers steeds dat er wel allerlei mooie afspra ken worden gemaakt, maar dat de uitvoering veelal in de ambte lijke molen blijft steken - al dan niet opzettelijk. Het is dan ook in ieder opzicht een normaal be zoek. Geen bovenmatige vreugde en eerbetoon, maar Navon wordt ook niet in een hoekje wegge stopt, zoals met Begin nogal eens is gebeurd. Navon is dan ook een man die veel beter valt in Egypte. Hij spreekt vloeiend Arabisch, heeft al zijn toespraken in het Arabisch ge houden, heeft grote kennis en belangstelling voor de Egypti sche cultuur, kortom een man die afwijkt van het beeld dat Egypte- naren veelal hebben van de uit Europa afkomstige Israëli, die ei genlijk niet in het Midden-Oosten thuishoort. Jammer alleen na tuurlijk dat hij geeri politieke macht heeft, te meer omdat Na von in Israël als een „duif' be kend staat. Wat de Israëlische kant van de zaak betreft: Begin heeft het van het begin af aan niet leuk gevonden dat Navon de show voor hem zou stelen in Cairo. Hij heeft zich dan ook verzet tegen het idee dat Na von het Egyptische parlement zou toespreken. Dat is iets dat Begin zelf dolgraag wil, maar nog steeds niet mag doen. Vandaar dat Sadats politieke besprekin gen met Navon ook een kleine steek onder de gordel zijn, ge richt tegen Begin. Want dat met Begin echt zaken gedaan kunnen worden, dat geloven nog maar heel weinig Egyptenaren. President Navon zelf is in feite een nogal gewillige speelbal in de hele zaak. Hij is zijn hele leven politicus geweest, heeft als presi dent grote moeite zijn mond dicht te houden, en heeft wellicht na het beeindigen van zijn ambts termijn - over driejaar - zelf nog politieke aspiraties, misschien zelfs om premier te worden, al wordt die kans zeer klein geacht. Behalve Begin is daarom iedereen tevreden met dit bezoek. De normalisering gaat door. De Is raëlische vlaggen wapperen in Cairo, en worden niet direct na het voorbijrijden van de gast weggehaald. Sadat heeft zijn goede bedoelingen bewezen, Na von is tevreden, want hij heeft een woordje mogen meespreken, en de betrekkingen tussen Egyp te en Israël zijn weer een tikkeltje normaler, hetgeen niet betekent dat het allemaal grote liefde (ADVERTENTIE) WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Dat kan je in Leidsenhage, reken maarl Steeds weer blijkt: de mensen vinden Leidsenhage 't gezelligste winkelcentrum. En terecht I Bovendien vindt je er alles wat je hartje begeert. Terwijl er volop gratis parkeer ruimte is. Mensen, wat wil je nog meer? PEKING (AFP/Reuter/UPI) - Een onbekend aantal mensen is gedood of gewond bij een ontploffing die zich gisteren voordeed in het hoofdstation van de spoorwegen in Peking. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat er een ex plosie was geweest, maar wilde niet zeggen of het een ongeluk of een aanslag betrof. Duizenden mensen waren naar het station ge stroomd toen het nieuws van de ontploffing bekend werd, maar niemand mocht het ge bouw binnen. Het treinverkeer bleef normaal verlopen, maar reizigers moesten via zij-in gangen naar de perrons. Rond het stationsgebouw deden geruchten de ronde dat er veel slachtoffers waren, om standers spraken van twintig tot dertig do den of gewonden. Ambulances reden af en aan en het stationsplein was grotendeels door de politie afgezet. Iemand meende dat de slachtoffers militairen waren, die explosieven vervoerden toen de ontploffing zich voordeed op een verdieping van het enorme gebouw. Eerder dit jaar stonden in Chinese kranten be richten over explosies op stations en in trei nen in de provincies, meestal het gevolg van passagiers die explosieven of vuurwerk bij zich hadden. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM TEHERAN (AFP) - Het openbare debat in het Iraanse parlement over de Amerikaanse gegijzelden is verschoven naar zondag omdat vanochtend het quorum niet is bereikt. Dit heeft radio Teheran bekendgemaakt een uur nadat de zitting van het parlement had moeten beginnen. Irans reizende islamitische rechter de ajatollah Sadeq Chalchali heeft in een vraaggesprek gezegd dat hij voorstander is van het ruilen van de Amerikaanse gegij zelden voor reserve-onderdelen van de VS Volgens het linkse in Beiroet verschijnende blad As- Safir zei hij: "Carter probeert weer president van de VS te wor den. Daarom is hij bereid ons alle reserve-onderdelen te geven die wij nodig hebben op voorwaarde dat de gijzelingskwestie wordt opgelost. Wij stemmen daarmee in omdat dit in ons belang is" De ajatollah Chalchali is lid van het Iraanse parlement dat zich be raadt over de voorwaarden voor vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden die al bijna een jaar worden vastgehouden. As-Safir zei dat het vraaggesprek gehouden werd in de zuidweste lijke Iraanse stad Dezfoel, in de buurt van het front. De corres pondent van het blad zei dat de rechter liever een gevechtstenue droeg dan zijn gebruikelijke geestelijke kledij. Inmiddels heeft de belofte van pre sident Carter dat zodra de gegij zelden zijn vrijgelaten Washing ton de levering van militaire on derdelen aan Iran zal hervatten, geleid tot onduidelijkheid over de positie van de VS in het conflict tussen Iran en Irak. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat de gijzelingskwes tie een zeer complexe zaak is en dat de levering van militaire on derdelen de neutrale positie van de VS niet aantast. Maar de woordvoerder zei gisteren geen duidelijkheid te kunnen schep pen in de verschillende wijzen van uitleg die president Carter, vice-president Mondale en minis ter van buitenlandse zaken Mus- kie gaven aan deze neutraliteit. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Aan de stijging van de kosten van het Europese Parlement moet een einde komen. Dit is de op vatting van de begrotingscommis sie van het Europees Parlement die deze week in Brussel beraadslaag de over de ontwerp EG-begroting voor 1981. De commissie schrapte daarin enkele posten op de begro ting van het parlement zelf, zoals uitbreiding van de reeds omvang rijke staf personeel met nog eens 232 Aan de tot nu ongebreidelde groei van de uitgaven van het parlement - nu al in totaal 550 miljoen gulden per jaar - moet een einde komen. Anders bestaat het risico van in grijpen door de Europese minister raad. aldus de Nederlanders Har- rie Notenboom (CDA) en Piet Don kert socialistdie deel uitmaken van de begrotingscommissie .Tot nu toe hebben de EG-ministers zich nooit met de uitgaven van de par lementariërs bemoeid. De „onbeheersbaarheid" van de kosten van het Europees Parlement is een gevolg van gebrek aan ma nagement. Er zijn tal van organen (voorzitter, fractievoorzitters, col lege van penningmeesters, parle- mentsbureau) die allerlei besluiten nemen die tot de stijging van de uitgaven leiden. De begrotings- commissie, die ook haar zegje wil doen, heeft nu een aantal uitgav>en geschrapt of verminderd. Het vol tallig parlement zal zich daar vol gende week in Luxemburg over uit spreken. De post huur-gebouwen in Straats burg en Luxemburg werd van 40 miljoen tot 32 miljoen gulden te ruggebracht. Donkert: .Jiier is sprake van een krankzinnige situa tie omdat er nog met eens huurcon tracten zijn afgesloten". Dit geldt bijvoorbeeld voor het nieuwe ge bouw in Straatsburg met werkka mers voor de Europese parlementa riërs. Ook zette de commissie een streep door het plan 232 man nieuw personeel aan te trekken. Noten boom: .Eerst moet maar bewezen worden dat we niet zonder kun nen". EP-afgevaardigden die minder dan de helft van alle vergaderda- gen aanwezig zijn. worden finan cieel gestraft. Ze krijgen één pro cent van hun salaris en de talrijke vergoedingen minder voor elke dag dal ze daarna nog ontbreken. Op de vraagof dit wel effectief zalzijn.zei Notenboom: ,£r zijn heel wat af gevaardigden die ik nog nooit heb gezien". Er komt wel een vergoe ding (1100 gulden per afgevaar digde per maand) voor het „rond reizen in eigen kiesdistrict"maar die zal pas na vertoon van nota's worden uitgekeerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9