„De Hartebrug"dorpsschool in het centrum van de stad Hartebrugschool met opheffing bedreigd Een katholiek bolwerk is de Hartebrugschool allang niet meer. Dat wil niet zeggen dat het katholieke geloof op de school niet meer wordt beleden. Integendeel niet-katholieke ouders die hun kind komen aanmelden wordt er op gewezen dat er op deze school nog aan geloofszaken wordt gedaan. Wel op een hele andere manier dan vroeger. De moeders van de oudercommissie vinden het voornaamste dat de kin deren eerbied en respect wordt bijgebracht, met daarbij de christelijke leer als grondslag. Katholiek hoeven de kinderen daarvoor niet persé te zijn, zo stellen de leden van de oudercommissie. Iedereen heeft ook de keus om de eerste communie en het Heilig vormsel te doen. De godsdienstlessen worden op zo n wijze gegeven dat alle leerlingen er wat aan hebben. Niemand van de leerkrachten vindt het vervelend in te haken op het geloof van de buitenlanders. Deze kinderen worden juist gestimuleerd om aan de anderen mee te delen hoe er in hun cultuur over de godsdienst wordt gedacht. De moderator, pater B. Demmers, van de Hartebrugparochie overlegt maandelijks met de districtkatecheet over de mogelijkheden van het katholieke godsdienstonderwijs voor een 'gemengde' school. Drie uur per week, verdeeld overeen aantal klassen, geeft hij les op de Hartebrug. Pater Demmers: "Specifieke zaken gaan natuurlijk wel langs die niet-ka-, tholieke kinderen heen. Het wordt wel moeilijk de huidige indentiteit te handhaven als het merendeel niet-katholiek is, maar voorlopig is dat nog niet het geval. Ik merk eigenlijk dat de ouders steeds meer bewust kiezen met name voor die christelijke grondslag. Vroeger kende ik alle ouders, je ging er op huisbezoek, je had ze in de kerk, dat is nu wel veranderd. Op een ouderavond probeer ik wel met iedereen kennis te maken. In de klassen vijf en zes laat ik de leerlingen voorna melijk vragen stellen en probeer mijn antwoorden een beetje in verband te brengen met de bijbel. Dat gaat verbazend leuk. Ik merk dat ik van de kinderen leer. Ze zijn niet zo star. Ik probeer ze wel aan het denken te zetten over het geloof. Communie en het vormsel worden niet meer zo voorbereid op school als vroeger. De ouders zijn nu de eerste verantwoordelijken. Zij krijgen het huiswerk voor de kinderen mee. We hebben dit jaar voor het eerst de proef gedaan om de kinderen pas te vormen als ze in de eerste klas van het vervolgonderwijs zitten. In de zese klas worden ze wel met begrip vormsel vertrouwd gemaakt. Je merkt, als ze van de lagere school af zijn, dat ze er anders over gaan denken. De band met de 'vorige' school is dan losser en ze durven 'nee' te zeggen. Misdienaars zijn nog altijd nodig. En omdat ik de school zo goed ken haal ik ze hier altijd vandaan. Dit jaar heb ik zes vierde klassers uitgekozen. Deze jongens willen zelf en hebben ook toestemming van hun ouders. Ze moeten ook goed kunnen meekomen op school, want om de beurt worden ze uit de les weggeroepen voor een trouwmis of uitvaartdienst. Vrijdag aan het eind van de middag - en dat doe ik al vanaf 1963 - wip ik altijd weer even de school binnen. Dan drink ik met het personeel koffie en praten we zo over de week. Heel prettig" DONDERDAG 30 OKTOBER 1984 LEIDEN - De Hartebrug school. Een school in het cen trum van de stad, die te kam pen heeft met problemen als ontvolking en identiteit. Een oude binnenstad-school, die in de onlangs uitgekomen no ta van wethouder Van Dam met opheffing wordt be dreigd. Terecht often onrech te? De Hartebrugschool is gehuis vest in een oud gebouw aan de Haarlemmerstraat, inge klemd tussen winkels. Van de buitenkant heeft het meer weg van een kerk dan een school. De stenen hebben net een opknapbeurt gehad. Het opschrift:" R.K. Meisjes school", hoog op de gevel is nog niet verdwenen, maar door de nieuwe bordjes be vestigd op ooghoogte met de tekst Hartebrugschool zal het een ieder wel duidelijk wor den dat het meisjes-tijdperk definitief voorbij is. Van binnen is de school zoals een wat ouderwetse school er altijd uitziet. Lange gangen met granieten vloeren en veel kleine hoeken en gaatjes. Voor buitenstaanders een doolhof. De kinderen kunnen zich er heerlijk uitleven. Niets kan kapot. De lokalen met de hoge plafonds en ruitjes-ra men zijn een beetje gemoder niseerd. Fleurige tafels en stoelen en heel wat kleurwerk aan de wanden. De afbladde rende muren worden zo ook mooi gecamoufleerd. Het ka tholieke karakter er inge bracht door de kloosterzus ters in 1912, heeft zijn sporen duidelijk nagelaten. De con soles zijn leeg op een enkel Heilig Hart beeld na. Door het huidige personeel zijn ze aan een opkoper verkocht. Voor dat geld is speelgoed en een lange loper gekocht om de op trekkende koude van de vloe ren een beetje tegen te gaan. De helft van het gebouw wordt maar gebruikt. De andere helft wordt verhuurd door de Stichting Katholiek Onder wijs aan clubs en verenigin gen. Vroeger was de kleuterschool gescheiden van de lager school. Nu zit alles in één. Hiermee loopt men vooruit op de basisschool die in 1983 moet gaan komen. De school telt 138 leerlingen. De leegloop, nu nog voorname lijk te merken op de kleuter school is onmiskenbaar. De lagere school heeft vijf klas sen: de tweede en derde zitten bij elkaar, een combina tieklas. Er komen per jaar steeds meer buitenlanders op de school. Voornamelijk kin deren van Chinezen, die zich als middenstanders in Leiden hebben gevestigd. Er is veel veranderd op school ver geleken met vroeger. Niet alleen de sfeer in de klas, maar ook de lessen zijn anders. Klassikaal on derwijs komt op de kleuterschool al helemaal niet meer voor of het moet zingen zijn. Juffrouw Marijke en juffrouw Mie- ke hebben ieder vijftien kinderen onder hum hoede. Eenderde daarvan komt niet uit Nederland. Daarom is juffrouw Els er enkele dagen per week. Kinderen die vaak nog geen woord Nederlands spreken worden door haar extra begeleid. Ook de kinderen met een achterstand betrekt ze in haar programma. "Iedereen moet met gelijke kansen in de eerste klas kunnen beginnen", zegt ze. Soms doet ze dat gewoon in de klas, de andere keer neemt ze ze apart om het één en ander duidelijk te,ma ken. Alle drie de juffrouwen hebben de handen vol. Meer kinderen per groep kunnen ze niet aan. "Het zijn niet de makkelijkste kinde ren, die binnenstadskinderen", vertelt Marijke. "Ze hebben veel aandacht nodig. Je merkt dat ze iets tekort komen. Zomaar lekker ravotten op straat is er niet bij. En velen wonen ook nog in kleine huizen zonder balkon of tuin. Ze gaan graag naar school, maar je moet niet met een strak pro gramma komen. In het begin, toen ik net van de pedagogische academie kwam, had ik dat nog niet zo in de gaten. Ik dacht dat ik ze met een prachtig lesprogram ma wel onder de duim hield. Na twee dagen ben ik er resoluut mee opgehouden en 'gewoon' gaan doen. Je moet overal direct op inspelen. En dat kan alleen als je een niet te grote groep hebt. Intermezzo Tussen dit gesprekje door heeft ze drie kinderen geholpen. De een moest aan wijzigingen hebben voor het paddestoelkapje dat losliet van de wc-rol. De ander kwam haar prachtig gemaakte herfststukje laten zien. De juf was er nog niet zo blij mee. Ze vond dat er best nog wel een paar bla deren en kastanjes bij mochten. De derde wilde graag de klas ve gen, want hij hield niet van troep. Ondertussen ligt een Chineesje voor Pampus in de poppenhoek. Ze is verdrietig weten andere kleuters te vertellen. Juffrouw Els holt er naar toe. Ze roept Loe- by, een wat ouder Chinees meisje om haar woorden te vertalen. De juf kan veel maar het Chinees is ze echt nog niet machtig. Het kleintje wil graag spelen, maar weet niet met wie, komt er ten slotte uit. Een blond ventje dient zich aan. De juffrouw is inmid dels alweer in de rol van winkel juffrouw gekropen. Alle ouders van haar leerlingen be zoekt ze een keer. Ze krijgt zo ook een indruk van het leven thuis. Vaak is er een groot verschil tus sen het gedrag van de kleuters op school en thuis. Hoewel de. ïuf- frouwen het niet stimuleren, kunnen er kinderen tussen de middag overblijven. Een extra belasting voor hen, maar ze doen het met liefde. Ze hopen dat de ouders er geen misbruik van ma ken, want voor kinderopppassers willen ze echt niet doorgaan. Dorpsschool De ouders zijn erg betrokken bij het kleuter-schoolleven. Als om half negen de poort opengaat, stro men ze binnen om met Jan en al leman even te babbelen. Een ge zellig dorpsgebeuren. Iedereen kent elkaar. Een moeder ver klaart nadrukkelijk dat er geen standsverschil is. Ze noemt de Hartebrug een dorpsschool in de stad. Andere moeders vallen haar bij. Zo ervaren zij het ook. Ze zijn erg te spreken over de school en doen soms ook actief mee. Ze helpen de leidsters bij het over blijven. Ze gaan mee als er uit stapjes worden georganiseerd. Het herfst-project is net afge rond. Ze hebben toen een grote boswandeling gemaakt en het nuttige met het aangename ver enigd. De beide leidsters zijn erg blij met deze hulp en belangstelling. Ze houden het wel goed in de hand en zijn ook niet bang om tegen de ouders te zeggen wat ze wel en niet kunnen doen. Tot nu toe zijn er eigenlijk ook helemaal geen moeilijkheden geweest. Ook wordt geprobeerd de overgang van kleuterschool naar lagere school zo eenvoudig mogelijk te houden. De oudste kleuters doen veel met de eerste klas samen. Ze gaan op verkenning door de school, zodat ze precies weten waar de andere klassen zitten. De drie kleuterleidsters draaien ook mee met de vergaderingen van de lagere school. "Over en weer be trekken we elkaar bij de activitei ten", zegt Marijke. Zij heeft echt het gevoel dat dit heel goed gaat. Aan het einde van de vrijdag drinken ze ook gezamenlijk kof fie. Een afsluiting van de week. De pater, die zich inzet voor de godsdienstlessen op school, is dan ook aanwezig. De ouders hebben een eigen mening over de school, maar er zijn er maar een paar die met die mening naar de school toegaan. Ze bemoeien zich niet veel met de gang van zaken, ze hebben over het algemeen de indruk dat het een aardige school is. Voor de kinderen wordt er veel gedaan en ze gaan er graag naar toe. Wat wil ie dan nog meer? De Hartebrugschool heeft dus geen last van een de pan uitrijzende ouder participatie. Op zijn tijd staan ouders, en vooral moeders, wel klaar om in te springen als dit nodig mocht zijn. In de bibliotheek, bij de stencilma chine, bij de leesgroepen, daar tref je ze regelmatig aan. Vaak zijn het moeders die ook in de oudercommissie zitten. Donderdagochtend om elf uur komen ze bij elkaar om het een en ander door te nemen. Fia Preenen heeft heerlijke taartjes uit eigen bakkerij meegenomen. Wat bezielt dit groepje mensen om zich in te zetten voor het Hartebrugleven? Joke Duyndam neemt het woord. "Iedereen zegt' "Wat een oude school, maar dat houdt niet in dat het onderwijs slecht is. Kleine klassen, veel aandacht". Ze somt vervolgens onmiddellijk enkele voordelen op. "De kinderen van de kleuterschool huilen niet meer als ze naar de lagere school gaan. Wij kennen heel veel ouders. Iedereen woont in de buurt. Excursies kun je makkelijk organiseren. JJe leerkrachten hebben hierin de gaten dat de binnenstadskinderen extra aandacht nodig hebben, terwijl ze op een ander school door hun geringe concentratievermogen zo uit de boot vallen" De eerste indruk is wat een narigheid, wat een oud gebouween visite kaartje hebben ze niet", vult moeder Moll van Buuren aan. "Maar als je kind er eenmaal opzit spreek je wel anders". Op een peuterschool, waar haar zoontje naar toegaat wordt haar vaak verweten dat ze haar dochter op de Hartebrug heeft gedaan. Een progressieve bewuste moeder kiest toch voor een Rudolf Steiner of Montessorieschool, zeggen ze daar. Zii laat ze maar kletsen. Tenminste eenmaal per twee weken praat de oudercommissie in een ver gadering met het schoolhoofd en enkele leerkrachten. Over en weer wordt er dan geïnformeerd naar eikaars plannen. En niet alleen over wat er met de Kerstof Sinterklaas wordt gedaan of hoeveel er nog in de pot zit r de koffie. Alle moeders vinden het belangrijk dat er ook in de vakanties activiteiten door de school worden georganiseerd. Voor de rest merken ze door de contacten op school met andere ouders dat er meer kinderen in de binnenstad leven, dan zij ooit hadden durven vermoeden. Vriendjes of vriendinnetjes zoeken is geen probleem meer. Als het woord opheffen valt worden ze niet eens kwaad. Ze vragen zich alleen af of wethouder Van Dam wel in de gaten heeft wat deze school voor buurt en kinderen betekent. Als de kleuters melk drinken, be ginnen de leerlingen van de lage re school met het niveau-lezen. Tien niveau's zijn er. De kinderen worden twee keer per jaar getest om te kijken waar ze moeten worden ingedeeld. In groepjes van vier of vijf man lezen ze el kaar een half uur voor. Je hoeft niet meer zoals vroeger weken op je beurt te wachten. Een moeder loopt rond om te kijken hoe het gaat. Hoofdonderwijzer Karei van En gelen is zeer te spreken over dit systeem. "Het leuke is dat een kind van de vierde klas, die op een hoog niveau zit door zes- deklassers serieus wordt geno men. Terwijl er op de speelplaats niet eens naar hem of haar wordt omgekeken. Voor de kinderen is het allemaal niet zo geheimzinnig meer. De meeste lezen frank en vrij. En de 'rotzakken' maken we begeleider van een groep, zodat we daar ook geen omkijken meer naar hebben". Ook hier zitten buitenlandse kinde ren. In de hogere klassen wordt er veel gepraat over de verschillen tussen Nederlandse en niet-Ne- derlandse kinderen Fr?iin er een paar die heel goed mee kunnen komen. De anderen krijgen extra les van de juffrouw van de 'Vlie gende Brigade'. Een speciaal door de gemeente in het leven ge roepen instantie, die zich bezig-' houdt met het bijwerken van kinderen die op een of andere manier met een achterstand heb ben te kampen. Streekschool Agnes van der Horst is het langst aan de school verbonden. Maar liefst 32 jaar. Sindsdien is er veel veranderd. Ze kan niets anders doen dan dat beamen: "De sfeer is veel prettiger, maar de kinde ren zijn bewerkelijker. Ze mogen ineer, maar zijn daardoor ook weer minder stiekem. Vroeger verbood je ze veel te veel. en let te je meer op de negatieve dingen. Jaren geleden was dit een echte streekschool. De beter gesitueer den gingen namelijk in de stad op school. Terwijl het nu een echte binnenstadschool is. Een zeer gemeleerd gezelschap, veel kin deren van middenstanders. Mijn voornaamste doel is het de kinde ren zoveel mogelijk naar de zin te maken en eruit te halen wat mo gelijk is". De leraarskamer kijkt uit op La- bruyère in de Haarlemmerstraat. Daar tegenover zit ook de hoofdingang van de school. De klassen 1. 2 en 3 komen hier bin nen. Enkele overblijvers brengen de 'bovenmeester' koffie. Karei van Engelen: "De kinderen wo nen praktisch allemaal in de buurt en komen niet uit de so ciaal sterkste milieus. Na de lage re school waaieren ze naar alle richtingen uit. Gemiddeld gaat de helft van de zesde klas naar vwo/havo/mavo en de andere helft naar lts. leao en lhno. Als ze niet zo goed kunnen leren, hame ren we er bij de ouders op dat ze beter een goed vakman of vrouw kunnen worden. Met name hier in de binnenstad van Leiden hebben ze gauw het ge voel dat hun kinderen dan naa de 'spinazie-academie' gaan e later nergens terecht kunnen" Concentratie "Tjade klassen zijn door het na tuurlijk verloop gelukkig kleiner geworden. Je kunt ze nu aan dacht geven en je merkt veel vlugger wie er uit de boot valt. Ze kunnen zich moeilijk concentre ren. Wat wil je? Ze krijgen geen rust. Overal zijn massa's mensen. Zodra de kinderen een voet bui ten de schooldeur zetten staan ze midden in de drukke Haarlem merstraat. Ze kunnen niet even weg. Ze worden overal in de ga ten gehouden en gecontroleerd. De speelruimte die er is ligt vol met hondenstront. Noodge dwongen rennen ze van de ene club naar de ander. Ze krijgen heel wat anders te zien dan de kinderen van het platteland. Je komt ze tegen bij VenD op de rol trappen. In de eerste klas zitten veertien kinderen. Op de lagere school is dit de klas met het minste aantal leerlingen. Juffrouw Til Streef- land geniet ervan. "Eindelijk krijgen deze kinderen het soort onderwijs waar ze recht op heb ben. De herfst heeft ook in deze klas zijn intrede gedaan. De kin deren zingen erover. Op haar vraag wat een paddestoel is en waar hij groeit, steekt een van de dreumessen zijn vinger op. "Ik ken een paddestoel waar je op kan zittenin Duinrell moest je er een kwartje in doen". Sommi gen weten dat dit geen echte paddestoelen zijn en lachen hard. terwijl anderen ijverig met het jongetje meeknikken. Zij weten die paddestoel waarschijnlijk ook wel te staan. Op de lessenaar van de juffrouw ligt de 'Okki'. Vroeger een katholiek geillustreerd weekblad voorde jeugd. Tegenwoordig gewoon weekblad voor de jeugd. Bijna de hele klas is er op geabonneerd. Hetzelfde gejuich van vroeger gaat op, als Til ze uitdeelt. Leren luisteren "Voor de komst van de Romeinen waren er in ons land alleen smalle kronkelpaadjes en karresporen". Achttien vierde klassers moet uit dit soort alinea's kernwoorden opschrijven. Als ze dat hebben gedaan moeten ze er zelf weer een verhaaltje van maken. Ze doen dit in groepjes van twee. Achter oude muren, moderne geschie denislessen. Ze hebben er plezier en zeggen dat ze het niet moeilijk vinden. Het extra geld wat de school heeft gekregen in het kader van sti muleringsactiviteiten hebben de leerkrachten gebruikt voor het opzetten van een luisterproject. Zowel kleuterschool.' als lagere school doen hier aan mee. Met dit project hopen ze de kinderen wat meer concentratievermogen bij te brengen. De kleuters beginnen met het onderscheiden van die rengeluiden. De oudere kinderen moeten proberen verschillende woorden met dezelfde klanken te horen. In een later stadium moe ten ze van die woorden ook weer zinnen maken, zodat ook de be tekenis hen duidelijk wordt. De leerkrachten ontwikkelen dit project zelf onder leiding van de schooladviesdienst. Elke week bespreken ze in de vergadering de volgende stap. Het enige luxueuze aan de hele Hartebrugschool is misschien wel het gymnastieklokaal. Ze hebben een eigen zaal. weliswaar zonder kleedkamers, douches en opbergruimten, maar dat mag de pret niet drukken. Een echte vakleerkracht gymnastiek is er immers wel. En dat is te merken. De prijzenkast kan ter nauwer- nood dicht door de ongelooflijke hoeveelheid bokalen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4