Trijfel „Nieuwspoort" vol kunst uit Lauwersmeergebie Büü DE ZILVEREN GIRAF DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 29 Bemd Dessauvagie en Erik Middelveldt uit Den Haag zonden me onlangs een brief waarin zij mededeelden dat zij dit jaar het VWO-eindex- amen moeten afleggen en voor het vak Nederlands een scrip tie schrijven over het onder werp Literaire prijzen in Nederland"Ze hadden ont dekt dat ik jaarlijks de Cesto- daprijs toeken, en nu ging hun belangstelling uit naar de volgende punten: 1. De geschiedkundige achter grond van de prijs (daaruit voortvloeiend: is de naam van de prijs willekeurig of met een bepaalde reden gekozen)? 2. Wat zijn de criteria bij het toekennen van de prijs? 3. Voor wat voor soort werk wordt de prijs toegekend? 4. Waaruit bestaat de prijs? 5. Uit welke en-of wat voor soort mensen bestaat de jury? 6. Aan wie is de prijs tot nu toe toegekend? 7. Zijn er misschien enkele aar dige anekdotes met betrek king tot de prijs? Cestadoprijs 1980 Aangezien wij rekening moeten houden met de indeling van het schoolonderzoek, verzoe ken wij U indien U informatie voor ons heeft, deze zo spoedig mogelijk naar ons toe te zen den, schrijven de beide scrip- tici. Omdat niets zo snel gaat als de krant, en de Cestoda- prijs traditiegetrouw op 29 oktober wordt toegekend (dat was dies gisteren), beanwoord ik de zeven vragen maar via dit communicatiekanaal: Adl.Op29oktober 1974 meldde het ANP dat ik, Nico Scheep maker, de Cestodaprijs toege kend had gekregen van het Genootschap Onze Taal. De prijs, groot 2500 gulden, was me toegekend „voor het moei teloos beoefenen van de Ne derlandse taal in al haar gen res". Al snel bleek dat de prijs uit de duim was gezogen door K. Schippers, Eelke de Jong en Theun de Winter. Een practi cal joke dus. Ik heb die daar Door \iro Scheepmaker H na 'verlengd', door de prijs uitreiking vast te stellen op 3 november 1974 op het Wen- ceslasplein in Praag, waar ik toevallig toch moest zijn. De practical jokers lieten jam merlijk verstek gaan,zodat de prijs mij, onder de verbaasde blikken van de Pragenaars, werd overhandigd door dr. A J. A. van ZoestDaarna heb ik de Cestodaprijs (cestoda is de latijnse naam voor lintworm) geïnstitutionaliseerdze wordt elk jaar op 29 oktober toegekend. Ad 2: Het criterium is „het moei teloos beoefenen van de Ne derlandse taal in al haar gen- Ad 3: de winnaar dient een gro te veelzijdigheid in acht te nemen: proza, poëzie, co lumns, interviews, vertalin gen, filmscripts, liedjestek sten, essays... Hoe meer hoe be ter. Ad 4: De prijs bestaat uit een gegraveerd bekertje en een bedrag van f53,64. Dit be drag kwam tot stand door kleine girostortingen van me delijdende lezers (van f0,01 tot ƒ2,50;, ter compensatie van het door mij gederfde prijsgeld van f2500.- Die f53,64 is waardevast, kan niet door de erosie van de inflatie worden aange tast. Ad 5: De jury bestaat alleen uit mijzelf, waardoor veel onmin wordt voorkomen. Ad 6. De prijs is tot nu toe toege kend aan (ik citeer nu even Aarts' Letterkundige Alma nak: 1974 Nico Scheepmaker, 1975 Gerrit Komrij, 1976 Herman Pieter de Boer, 1977 Harry Mulisch, 1978 Hugo Brandt Corstius, 1979 Kees van Kooien. Anekdote Ad 7: De aardigste anekdote die ik kan bedenken is, dat ik de Cestodaprijs 1980 heb toege kend aan de 'Urheber' van de prijs, K. Schippers (zie ad 1). ,Met moest er eens van ko men", zei hij gisteren, toen ik hem het heuglijke nieuws kon melden (de Cestodaprijs is, dit tussen haakjes, nog nooit geweigerd). Dat Gerard Stig- ter, zoals hij in werkelijkheid heet.deNederlandse taal in al haar genres al dan niet moei teloos beoefent, staat buiten kijf. Sinds 1963 publiceerde hij bij uitgeverij Querido vier dichtbundels (heel binnenkort verschijnt een keuze uit zijn gedichten: ,f)en leeuwerik boven een weiland"), in 1978 en 1979 verraste hij met twee intigrerende romans ('Be wijsmateriaal' en 'Eerste in drukken'), hij schreef de do cumentaire 'Holland Dada', hij publiceerde samen met Ben ten Holter 'Een avond in Amsterdam' (tien gesprek ken), en samen met J. Bernlef een bundel interviews ('Wat zij bedoelenen een bundel 'documentatie' ('Een cheque voor de tandarts'), in 'Ver plaatste tafels' staan 'repor tages, research, vaudeville', hij schreef vele scenario's voor films die Kees Hin maakte ('Het archief, 'Het geloof in de fantasie' enz. enz.), in de Haagse Post en NRC-Han- delsblad schreef en schrijft hij over kunst, en hij was redac teur van de bladen 'Barbar- ber'en 'HollandsDiep'.Ophet ogenblik is hij bezig voor uit geverij Reflex een boek van Jacques Rigaut te vertalen. De Nederlandse taal in al haar genres dus, de 'Urheber' als waardig prijswin- Politiek gerichte tentoonstelling DEN HAAG (GPD) - Het Haagse Nieuwspoort, waar politici en in ternationale pers dagelijks ver keren, is sinds gistermiddag vol gehangen met kunst uit het gebied rond het Lauwersmeer. Kunste naars uit Groningen en Friesland laten zien dat het aanleggen van een militair oefenterrein in de Marnewaard een georganiseerde aanslag op het milieu zal zijn. Gedurende veertien dagen verza melden de Groningse kunste naars handtekeningen van men sen uit de wereld van publiciteit en cultuur alsmede de politiek om die tenslotte aan te bieden aan de Tweede Kamer. De kunste naars hebben uit allerlei lands delen adhesie ontvangen. De tentoonstelling werd officieel geopend door het PvdA-Tweede- Kamerlid Rie de Boois, een te genstandster van het oefenter rein in de Marnewaard. Of de kunstenaars bereiken dat de Tweede Kamer terug zal komen op de principe-uitspraak dat er een oefenterrein moet komen in de Marnewaard is de vraag. Mo menteel aarzelt de Kamer nog om defensie het definitieve „groene licht" te geven. Mae West mag weer naar huis HOLLYWOOD (AP) - De actrice Mae West (87) mag spoedig het ziekenhuis verlaten na er drie maanden te hebben vertoefd. Wat haar ziekte was, is niet meege deeld door haar agent, maar wel dat haar toestand de laatste tijd van dag tot dag was verbeterd. Mae West begon haar loopbaan op het toneel en in de film in het be gin van de jaren twintig en heeft grote roem verworven als de "blond bombshell". Zij maakte haar laatste film, een comedie ge titeld "Sextette", in 1978. „Met onze foto's en schilderijen willen we nu eens niet in het ge bied zelf maar in het hartje Den Haag laten zien, dat een van de mooiste natuurgebieden van Ne derland verloren dreigt te gaan. We hebben nauwelijks protesten gehoord van organisaties en be stuurders toen begin oktober de fensie met de werkzaamheden begon in de Marnewaard". aldus de kunstenaar Gerard Koster uit Amsterdam, die in Ulrum een atelier heeft en daar voorname lijk werkt. „Je zou kunnen zeg gen dat ik vanuit het „Gronings zijn" werk", aldus Koster. De tweede kunstenaar die gisteren de expositie ophing, was Joop Kemp uit Kloosterburen. „We worden overspoeld met adhe sie", aldus Kemp en Koster, ter wijl ze in Nieuwspoort manifes ten zitten te vouwen die vandaag bij alle kamerleden in de post- bakken zullen liggen. Adhesie is binnen van de Beroeps verenigingen voor Beeldende Kustenaars, de Academie Miner va, de RU Groningen, het Rotter dams Filharmonisch Orkest, het Blazersensemble, het Neder lands Balletorkest, De Volhar ding en het Archios-en- semble. Ook werden medestanders gevon den bij de ASVA in Amsterdam en de toneelgroepen Centrum, Publiekstheater, Werktheater, Hauser Orkater, Baal, Sater, en Genesius in Groningen terwijl ook een reeks natuurbescher mingsorganisaties achter de kunstenaarsactie staat. Daarbij is het Wereld Natuur Fonds. „Het is de bedoeling dat de kamer leden en de landelijke pers nu eens gaan zien waar het precies om gaat. Dat het gaat om een uniek gebied. Er is al genoeg ver nield". Het feit dat in de jaren zestig defen sie al geld uittrok om de indijking van de Lauwerszee mee te finan cieren ten behoeve van een oe fenterrein, zegt de kunstenaars niets Over de werkzaamheden van defensie zeggen ze: „Die schoften zijn al bezig terwijl de Alles over zaden, wortelstek- ken, bollen, knollen, afleg gen, enten, stekken en mar- cotteren, voorzien van duide lijke illustraties. Een boek uit de Groenbockerij-serie van Zomer en Keuning. "Het teruggevonden licht" Jacques Lusscyran. 24,50 "Tegen de vervuiling van het ik; blindheid een nieuwe manier van zien". Jacques Lusseyran 11,50. De auteur, vanaf zijn achtste jaar blind, beschrijft in beide boeken hoe hij opnieuw heelt leren zien van binnen uit. On ze waarneming is niet alleen afhankelijk van onze ogen. Buitenzintuigelijke waarne ming is mogelijk als iemand het kan opbrengen zich te concentreren op het innerlijk waarnemen en beleven. "De jaarfeesten als kringloop door het jaar". Emil Bock. 23,50. Een beschrijving van bekende en minder bekende christe lijke feesten zoals Advent, Kerstmis, Driekoningen, Lij- denstijd, Pasen, Hemelvaart, Pinksteren en Johannes- en, Michaelstijd. De auteur brengt deze feesten in direct verband met de natuur en de loop der seizoenen. "Boeddha en zijn leer". Her mann Beckh. 23,50. Een standdaard werk over leven en werk van Boeddha. "Het Logosbegrip in de joodse wijsheid". Wilhelm Kelber. 10,25. De verhouding van de leer van de Logos in het oude joden dom tot die van de Sophia, de gepersonifieerde wijsheid. "De impuls van Lérins". I. Stumcke en G. Klocken- bring. 12.-. De monnikken van Lérins trachtten in de 4e en 5e eeuw de weg te -wijzen naar een christendom waarin de men selijke vrijheid zich kan ont wikkelen. "Zon en kruis". Jakob Streit. Prijs t/m 31-12 39,50, daar na/45.-. De beschrijving van de ontwik keling van het christendom in Ierland. Dankzij het werk van talloze Ierse monniken, die in 600 naar het vastenland van Europa trokken, is het chris tendom verbreid. Ook wordt een verklaring gegeven van de symbolen en motieven in de vroegchristelijke kunst. Al deze boeken zijn uitgegeven door Christofoor. Kamer nog geen uitspraak heeft gedaan". Ze willen de gedachte doorbreken dat er „toch niks meer aan te doen valt". Het is niet nodig de kop al te laten hangen", aldus Koster in het Haagse Nieuwspoort. De kunstenaars vrezen met name geluidsoverlast in heel wat dor pen rond de Lauwerszee. „Als straks voor veel plaatsen het la waai te hevig zal blijken, leidt dat eerder tot afbraak dan dat deze miljardeninvestering ongedaan wordt gemaakt. Dit dreigt de dorpen rond de vliegbasis Leeu warden al te overkomen", aldus de kunstenaars. Het adres van de kunstenaarsactie voor het Lauwersmeer is Singel- weg 31 in Groningen. Fabricius en Simon Koster erelid PEN DEN HAAG (ANP) - Simon Koster (79) en Johan Fabricius (81) zijn benoemd tot erelid van het PEN- centrum Nederland. Koster zette zich na de Tweede We reldoorlog in voor het opnieuw actief worden van de PEN. Hij was vele jaren bestuurslid van de internationale vereniging van schrijvers PEN. Fabricius stond met grote regel maat op de bres voor het vrije woord. Zo heeft hij in 1933 op de internationale PEN-conferentie in Dubrovnik zich als niet-gede- legeerde in het openbaar gedi- standtieerd van het officiële Ne derlandse pro-Duitse PEN- standpunt. Het Nederlandse PEN-centrum heeft twee nieuwe adoptie-leden geaccepteerd: de predikant en toneelschrijver Hiber Conteris uit Uruguay en Samad Ismail, een van de belangrijkste schrij vers van Maleisie. ARKO.0 qesrr amtimoord op DE -■**.! (Cvy v> l/^J - 3-,0f| TDT AJU TOE IS HEf AJ(Er <!)E8eURp. OAAjAWOMP tioer (K MVAJ VADEia I/EJ2- TE-UEaj DAT ia 'm KRA-i OP 71/M AUTO HEB qE/TAAAT -y~ De belevenissen van Jommeke BANGKOK KIP r 2 kleine braad n braad ze heel Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "De pelsjager", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Cabo blanco", vr. en za. 23.30 uur. 16 jr. CAMERA: "All that jazz", da. 19.00 en Nachtvoorstelling: "Midnight cowboy", do., vr. en za. 23.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Xanadu", da. 19.00 en 21.15 uur. za. en zo. 14.30 uur, zo. ook 16.45 uur, STUDIO. "Vrouwenstad", da. 20.00 uur, ma. en di. ook 14.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Jungleboek", do., vr., za.. zo. en woe. 14.30 uur, zo. ook 16.45 TRIANON: "Cruising", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 ir. REX: "Girls of pleasure", da. 14.30.19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Goldfinger", da. 13.45, 18.45 en 21.15 uur. zo. ook 16.15 uur, za. ook 00.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Het laatste ultimatum", da. 14.00. 19 00 en 21.30 uur, zo. ook 16.30 uur, za. en woe. alléén 19.00 en 21.30 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Feestelijke revue van tekenfilmsterren", za„ zo. en woe. 13.30 Nachtvoorstelling: "The Car", za. 00.15 versgehakte mJJWINA BORN Nachtvoorstelling: "Telefon", za. 00.15 uur. 16 jr. EURO 4: "The sound of music", da. 13.30,20 00 uur. zo. 15 45 en 20.00 uur. al Naehtvoorstelling: "Jong en gewillig", za. 00.15 uur, 18 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "The knockout cop", do en vr 19.00,za. 16.00en 19.00.zo. 16.00en 18.15, woe. 20.30 uur, 12 jr. "L'Ingorgo", do., vr. en za. 21.25, zo. Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1, tot 4 januari 1981 tentoonstel ling: Bazaar, Marktsteden in Noord-Af- ghanistan met diaklankbeeld en diverse films. Geopend ma t/m za van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur tot 18 i Museum van Oudheden - Tentoonstel ling "Oudheden op reis", vanaf 12 sep- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekerihuis Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum; blessu respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kw tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. 15.00-18.30 Elke dag- zoek wordt toegestaan kan de hoofdvei pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kmderklxniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt. Elke dag: 14 15-15 00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou de,,! Maandag t m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13 30-14 15 en 18.30-19 30 uur 3e klas 13 30-14 15 en 18.30-19 30 uur Kraamaf deling 13 30-14 45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- tol (020-175000). tember c 12 t WARMOND - Galerie De Pomp, olie- en acrylschilderijen van Cobie van de Ven. Geopend vanaf zondag 7 september van 13-17 uur. Op woensdagmorgen ook van 10-12 uur. SALON O - tentoonstelling fotowerk van Steven Kleynenberg en Bernd Weeke Van 10 t m 2 november, vi ijdag. zaterdag en zondag van 11 tot 18 uur Galerie de Oude Rijn - expositie van Lu cia Sleinbach en Jetty Wery van 18 ukt tot 16 r 12.30 tc WASSENAAR - Aubcrge de Kieviet, Stoeplaan 27. eerste Europese expositie van de Braziliaanse kunstschilder Hi- lumiti Kamada. i getoond t m 16 n f&udcl lieuius. 30 oktober 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Te St. Petersburg is de winter vroeg ingevallenIn de straten dier hoofdstad ligt de sneeuw 12 duim hoog. In den nacht van Dinsdag op Woensdag vroor het reeds 30 graden Fahrenheit Op sommige plaatsen aan de Wolga is de vaart gesloten. De Newa ligt vol dik drxjfijs. dal uit het Ladoga-meer is komen aan drijven. Behalve met het drijfxjs houdt Rusland zich ook bezig met het ophanden zijnde proces tegen de nihilisten, dat te St. Pe tersburg zal worden gehouden. Onder de beschuldigden bevin den zich de bewerkers van de ontploffingen op den Mos kou-spoorweg en m het Winter- paleis, de ontwerper van den Alexandrowski- mijn en de per sonen die tegenwoordig zijn geweest op het i n 1877 te Lipetsk gehouden nihilisten-congres waar tot het volbrengen van al die aanslagen op den keizer werd besloten Ook behoort tot de beschuldigden een zekere Li zojoeb, die zijn gansche vermo gen, 170.000 roebels groot, aan het nihilu e ten ge schenke zou hebben gcgei Vijftig jaar geleden Itahe is opnieuw opgeschrikt door een aardbeving heden morgen om acht uur u erd teAn- cona de eerste schok waarge nomen. die voorafgegaan werd dooreen hevige knal alsof er een kanonschot gelost werd. De voorgevel van hei gouverne mentsgebouw en de toren van de kerk stortten in. benevens vele huizen.Ook in de omgeving zijn vele huizen ernstig beschadigd. Volgens de jongste berichten zijn er tientallen dooden te be treuren. Telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. De bevolking is op vele plaatsen »n barakken ondergebracht. Voorat de stad Senigallia maakt een treurigen indruk: in de oude binnenstad zijn destra- ten geheel met puin overdekt. Het centrum der aardbeving u-as gelegen m een met al te dicht bevolkte plattelandstreek en de aardbeving vond plaats op een oogenblik, dat een groot deel der bevolking al bezig was met werk op hei land Dit is waarschijnlijk de reden.dat het aantal slachtoffers beperkt is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29